Oprema za snemanje

Objave vaših foto in video poročil iz opravljenih kolesarskih tur

Oprema za snemanje

OdgovorNapisal/-a MoOoG » 30 Sep 2009 18:44

Ne spremljam ravno veliko mtb foruma, zato vas tudi ne poznam. Se kdo izmed vas ukvarja s snemanjem DH videjev? Kakšno in katero opremo uporabljate? Kaj od tega je nujno za snemanje?
Imam JVC HD kamero, ki ni ravno dobra za snemanje, sploh pa v temi in v gozdu, kjer je manj svetlobe zato bi si moral najbrž moral nabaviti video luč. Bi bila video luč dovolj?
Malo sem gledal po oglasih in po trgovinah za video luči, ampak pojma nimam katero se mi splača kupiti. Mi zna mogoče kdo malo svetovati? -Kakšno idejo? Seveda predragih luči si ne morem privoščiti, tako da malo šparajte s ceno :P

Pa še ena zadeva. Zanima koga, da bi z mano posnel video (dolg približno 3-5min). Sem pa monokolesar in se s tem ukvarjam že 2 leti in mi ne manjka izkušenj z vožnjo (da si ne bo kdo predstavljal vse napačno, tako kot večina :D :lol: ) Downhill ali pa tudi nortshore.
Video rabim za zbiranje sponzorjev.
Slika
Uporabniški avatar
MoOoG
član

Re: Oprema za snemanje

OdgovorNapisal/-a Shifty » 30 Sep 2009 19:27

stativ je skoraj obvezen za dober posnetek...
Uporabniški avatar
Shifty
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 30 Sep 2009 21:05

Zelo velikega pomena je stativ, ampak stativi omembe vredni stanejo ogromno, če pa kupiš nekega bolj švoh pa se med premikanjem zatika in trese tak da ne pridobiš kaj dosti, če pa se znajdeš z varilnim aparatom in ostalim sranjem pa si lahko poskusiš narediti steady cam (malo poguglaj, zadeva je neverjetno učinkovita in ni preveč zapleteno narediti doma, v trgovini pa stanejo ogromno). Drugače pa za bolj kvalitetnejše reportaže na naši strani (www.sarkotv.net) uporabljamo canon xl1 al pa canon eos 5D mark II, s tem da je pri fotoaparatu problem da nima nihče od nas zadosti zmogljivega računalnika za montiranje v full HD.
|johnny|

OdgovorNapisal/-a Shifty » 30 Sep 2009 21:20

|johnny| napisal/-a: če pa se znajdeš z varilnim aparatom in ostalim sranjem pa si lahko poskusiš narediti steady cam

http://steadycam.org/

BTW: johnny link, ki si ga dal, ne deluje.
Uporabniški avatar
Shifty
član

OdgovorNapisal/-a finc » 30 Sep 2009 21:31

kaj pa pretvorba materiala iz 5ke v apple prores codec? res pa je da izgubis malce casa s konvertiranjem...
Uporabniški avatar
finc
član

Kraj: kranj

OdgovorNapisal/-a finc » 30 Sep 2009 21:37

MoOoG napisal/-a:Ne spremljam ravno veliko mtb foruma, zato vas tudi ne poznam. Se kdo izmed vas ukvarja s snemanjem DH videjev? Kakšno in katero opremo uporabljate? Kaj od tega je nujno za snemanje?
Imam JVC HD kamero, ki ni ravno dobra za snemanje, sploh pa v temi in v gozdu, kjer je manj svetlobe zato bi si moral najbrž moral nabaviti video luč. Bi bila video luč dovolj?
Malo sem gledal po oglasih in po trgovinah za video luči, ampak pojma nimam katero se mi splača kupiti. Mi zna mogoče kdo malo svetovati? -Kakšno idejo? Seveda predragih luči si ne morem privoščiti, tako da malo šparajte s ceno :P

Pa še ena zadeva. Zanima koga, da bi z mano posnel video (dolg približno 3-5min). Sem pa monokolesar in se s tem ukvarjam že 2 leti in mi ne manjka izkušenj z vožnjo (da si ne bo kdo predstavljal vse napačno, tako kot večina :D :lol: ) Downhill ali pa tudi nortshore.
Video rabim za zbiranje sponzorjev.
Slika

s canon 5dmk2 bi se dalo lepo posneti v gozdu brez dodatnih luci, potrebovali bi le lep soncen dan. kdaj si imel v mislih snemati oz do kdaj rabis clip?

a.
Uporabniški avatar
finc
član

Kraj: kranj

OdgovorNapisal/-a MoOoG » 01 Okt 2009 06:15

Aja, stativ imam od guerille, tisti ki ga lahko namontiras fain kam na kako vejo ipd... Je super zadeva ampak tako kot je nekdo rekel, poceni zadeve niso dobre in se takoj kaj premakne.
Nimam neke casovne omejitve glede videa, bi ga pa rad posnel se letos ali pa drugo leto spomladi. Montirati znam sam, lahko pa tudi prepustim drugim.:-) kasneje, ko pridem domov bom prilepil kak link do kakega mojega videa (zdej sm u soli).
Glede tistega steady cam, bom pogledal
Uporabniški avatar
MoOoG
član

OdgovorNapisal/-a MoOoG » 01 Okt 2009 13:11

Slika

No tole je ta stativ o katerem sem govoril. Je zelo uporaben, sploh če snemaš sam brez kake pomoči.
Tole pa sta dva videa, ki sem jih napravil (Prvega že pred nekaj časa, drugega pa pred kakim 2 tednim s tekme v Braslovčah):
http://www.youtube.com/watch?v=Vd6Gsvxu ... annel_page
http://www.vimeo.com/6666797

finc, zakaj sprašuješ? Bi bil pripravljen pomagati?
Uporabniški avatar
MoOoG
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 01 Okt 2009 14:44

še moj doma narejen "bodycam" :oops: :D

zvečer pride še filmček ;)

nejveč zajbancije sem mel s spodnjim "nosilcem", da mi je digitalc snemal v pravi višini. veliko je bilo tudi šivanja ter lepljenja :D. bi bilo pa zanimivo sprobat snemat s kakšnim HD digitalcem, ker ta je bolj bogi. nima niti stabilizacije, zato so posnetki preveč nemirni. kak "Panny" TZ7 bi bil idealen...

Slika
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a MiLi » 01 Okt 2009 19:08

If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a Sajmon » 01 Okt 2009 21:37

Sataraš je pa fajn gledljiv. 8) Konkretno obvladate. Tekoč, lahkoten, muzika paše. Tu pa tam kakšen kader se malo popravi, jaz bi spustil kakšen ponesrečen poskus, dva, tri...
So pa vse profi kamere svetlobno že kar precej občutljive in neke posebne luči ne bi rabili. Razen seveda če hočeš zmehčat sence. To pa pomeni 500+W reflektorje z raznimi filtri. Je le v gozdu velik prostor in veliko mešanja senc in sonca. Mal igranja z odboji in temperaturo in je čist profi. Seveda ja treba imet potem skoraj elektrarno v gozdu :). Lahko se pa poigra z raznimi odbojnimi in paraboličnimi folijami, večjimi kosi kakšnega pleha in podobnimi materiali, ki znajo preusmerjat svetlobo. Ja, steady, glide in podobni stabicami so lušten dodatek, da o kakšnem jimmy jibu ne govorim. To bi bilo potem že čist vrhunsko, ker montaža vam tudi ni tuja.
Uporabniški avatar
Sajmon
Blegošman

OdgovorNapisal/-a _Mihy_ » 02 Okt 2009 11:35

Nisem bral vsega zgoraj... sem pa zasledil par buč :mrgreen:

Prvo kot prvo, snemanje v gozdu + sončen dan -> NO GO! Vse kar se ti bo videlo na posnetku so sence in pa prežganine od lukenj ki so obsijane.
Najbolj idealno vreme za snemanje v gozdu je če je zelo tanka plast oblakov, da je dovolj difuzne svetlobe.
Stativ MORA imeti oljno glavo, drugače je enako kot bi kamero prišravfal na kol in ga zabil v tla. Najcenejši pri nas je Velbon v Bigbangu, mislim da je cena okoli 100 eur.
Če ti uspe kje dobiti Canon 5Dmkii ali 7D, še ne pomeni da boš imel fenomenalne posnetke, boš rabil še nekoga z veliko izkušnjami s snemanjem, tako da po mojem mnenju je najbolje če rečeš komu, ki ima ogromno ambicij, ter je pripravljen delati za skoraj nič denarja če ti posname film.
Če si sam in če (kot vidim) nimaš izkušenj s snemanjem, ti nebo uspelo narediti takšnega filma da bi sponzorji kar sami skakali in ponujali denar.

Steadicam je dobrodošla oprema, vendar drag da te mine. Svojega sem si izdelal sam, vključno z roko, "back mountom" in samim rigom... vendar je izdelava vse prej kot pa enostavna. Lahko poskusiš s kakšnim poor-mans-steadicamom, se da zadovoljivo posneti, vendar daleč od pravega sistema.

Za dober film je dobro imeti tudi cablecam, dollytrack, kakšen crane itd...

Aja, na video luč v gozdu pa enostavno pozabi, saj je vse kar je v cenovnem rangu do cca. 1000 eur brezveze in je uporabno le za bližnje posnetke v zaprtih prostorih.
Kar je res je res in to ni laž

http://www.freekor.net
Uporabniški avatar
_Mihy_
SevenWood

Kraj: Ravne na Koroskem

OdgovorNapisal/-a _Mihy_ » 02 Okt 2009 11:47

Nevem sicer zakaj ne vidim več gumba EDIT za moj prejšnji post, ampak stran kjer lahko najdeš razne načrte za steadicam-e itd. je http://www.homebuiltstabilizers.com
Kar je res je res in to ni laž

http://www.freekor.net
Uporabniški avatar
_Mihy_
SevenWood

Kraj: Ravne na Koroskem

OdgovorNapisal/-a MoOoG » 02 Okt 2009 14:48

Sajmon napisal/-a:Sataraš je pa fajn gledljiv. 8) Konkretno obvladate. Tekoč, lahkoten, muzika paše. Tu pa tam kakšen kader se malo popravi, jaz bi spustil kakšen ponesrečen poskus, dva, tri...
So pa vse profi kamere svetlobno že kar precej občutljive in neke posebne luči ne bi rabili. Razen seveda če hočeš zmehčat sence. To pa pomeni 500+W reflektorje z raznimi filtri. Je le v gozdu velik prostor in veliko mešanja senc in sonca. Mal igranja z odboji in temperaturo in je čist profi. Seveda ja treba imet potem skoraj elektrarno v gozdu :). Lahko se pa poigra z raznimi odbojnimi in paraboličnimi folijami, večjimi kosi kakšnega pleha in podobnimi materiali, ki znajo preusmerjat svetlobo. Ja, steady, glide in podobni stabicami so lušten dodatek, da o kakšnem jimmy jibu ne govorim. To bi bilo potem že čist vrhunsko, ker montaža vam tudi ni tuja.

Aja, da te opomnim: Sataraš je sneman mislim da s canonovim fotoaparatom, Suc-k (drugi video) je pa posnet z mojo JVC kamero, ki v temi ne bi naredila tako lepe slike. Ja, tudi meni se zdi malo preveč vstavljenih kiksov.

_Mihy_ napisal/-a:Nisem bral vsega zgoraj... sem pa zasledil par buč :mrgreen:

Prvo kot prvo, snemanje v gozdu + sončen dan -> NO GO! Vse kar se ti bo videlo na posnetku so sence in pa prežganine od lukenj ki so obsijane.
Najbolj idealno vreme za snemanje v gozdu je če je zelo tanka plast oblakov, da je dovolj difuzne svetlobe.
Stativ MORA imeti oljno glavo, drugače je enako kot bi kamero prišravfal na kol in ga zabil v tla. Najcenejši pri nas je Velbon v Bigbangu, mislim da je cena okoli 100 eur.
Če ti uspe kje dobiti Canon 5Dmkii ali 7D, še ne pomeni da boš imel fenomenalne posnetke, boš rabil še nekoga z veliko izkušnjami s snemanjem, tako da po mojem mnenju je najbolje če rečeš komu, ki ima ogromno ambicij, ter je pripravljen delati za skoraj nič denarja če ti posname film.
Če si sam in če (kot vidim) nimaš izkušenj s snemanjem, ti nebo uspelo narediti takšnega filma da bi sponzorji kar sami skakali in ponujali denar.

Steadicam je dobrodošla oprema, vendar drag da te mine. Svojega sem si izdelal sam, vključno z roko, "back mountom" in samim rigom... vendar je izdelava vse prej kot pa enostavna. Lahko poskusiš s kakšnim poor-mans-steadicamom, se da zadovoljivo posneti, vendar daleč od pravega sistema.

Za dober film je dobro imeti tudi cablecam, dollytrack, kakšen crane itd...

Aja, na video luč v gozdu pa enostavno pozabi, saj je vse kar je v cenovnem rangu do cca. 1000 eur brezveze in je uporabno le za bližnje posnetke v zaprtih prostorih.

_Mihy_, s snemanjem res nimam ogromno izkušenj in prvo sem mislil kar sam posneti DH video, ki ne bi bil ravno BOMBA!, ampak nekaj poskusnega. Moj prvi cilj s posnetim videom je, da dvignem svojo razpoznavnost po Sloveniji in v tujini. Rekel si da je dobro dobiti ljudi, ki bi pri tem pomagali in imajo nekaj izkušenj s tem. - Zato sem napisal tukaj, če je kdo za... Drugače pa ne vem kje bi take ljudi iskal in komu bi lahko za to rekel (Mogoče ti veš)? O sponzorjih pa, -nimam takšnih pričakovanj na začetku, da bojo kar skakali za mano (a se to sploh dogaja :?: ), ampak to delam za to, da jim bom lažje SAM predstavil video, svoje dosežke, cilje itd.
Aja, pa hvala za link. :)

No, tole je kamera, ki jo imam jaz. :roll:
http://www.amazon.co.uk/JVC-GZ-MG21EK-E ... B000ETV4Q6
Uporabniški avatar
MoOoG
član

OdgovorNapisal/-a 4 kros » 19 Okt 2009 20:02

Kakšnega dobrega fotografa najem, te bo mal več stal sam če si res tok dobr se ti bo vse povrnil. ;)
Uporabniški avatar
4 kros
član

OdgovorNapisal/-a MoOoG » 26 Okt 2009 22:34

4 kros napisal/-a:Kakšnega dobrega fotografa najem, te bo mal več stal sam če si res tok dobr se ti bo vse povrnil. ;)

Rabim bolj video, ne fotografij. : :)
Uporabniški avatar
MoOoG
član

OdgovorNapisal/-a smesko9 » 27 Okt 2009 20:39

No tole je ta stativ o katerem sem govoril. Je zelo uporaben, sploh če snemaš sam brez kake pomoči.
Tole pa sta dva videa, ki sem jih napravil (Prvega že pred nekaj časa, drugega pa pred kakim 2 tednim s tekme v Braslovčah):

finc, zakaj sprašuješ? Bi bil pripravljen pomagati?[/quote]

Vidim Vid ima glavno vlogo v tem filmu :D
Boljše 5000€ v garaži, kot v žili.

http://www.sd-life.si
Uporabniški avatar
smesko9
član

Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a jApka » 27 Okt 2009 20:56

še moji videji..snemano s cranom,stativ,cable-cam,..
http://www.vimeo.com/7283784
http://www.vimeo.com/7097382
Uporabniški avatar
jApka
član

OdgovorNapisal/-a MoOoG » 29 Okt 2009 20:07

smesko9 napisal/-a:

finc, zakaj sprašuješ? Bi bil pripravljen pomagati?

Vidim Vid ima glavno vlogo v tem filmu :D

Ja maš prov, ni mu blo konkurence. Js, Urh pa Jani nismo tekmoval, ostali so bli pa ful mlajši. Nejca B. pa ni blo... Movie sm zato tak naredu, da če bo Urh naslednje leto spet organiziru, da bo tut kej tujcev pršl. Drgač mamo pa namen naredit EUC 2010 v Sloveniji (extreme unicycle competition)... Če bomo zbrani za organizacijo, pol bo ful tekmovalcev. :D Drugo leto zna bit zanimivo. 8)
Uporabniški avatar
MoOoG
član

OdgovorNapisal/-a Depresija » 10 Nov 2015 21:13

Ja, vem ... sem povlekel že davno 'v naftalin zakopan' topic na plano ...

Zanima me če kdo uporablja ta tripod:
Slika
Je vsaj delno primerljiv z Joby-jevimi? (stabilnost, življenska doba zglobov ..)

Kakšen drug predlog?
(obvezno snemljiva glava, noge v stilu GorilaPoda, višina cca 25 do max 30cm)
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

Kraj: .. jst bi temu rekel Pekel ..

OdgovorNapisal/-a gorilla Magilla » 18 Nov 2015 15:38

Jst.
gorilla Magilla
član

OdgovorNapisal/-a Depresija » 18 Nov 2015 19:43

Super! :D
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

OdgovorNapisal/-a gorilla Magilla » 19 Nov 2015 13:11

Kaj naj ti rečem ... se barvno sklada z nekaterimi mojimi majcami :mrgreen:
Kar ima za delat, dela dobro. Quick release imam kar vedno navijačen na aparat, ne dajem dol. Noge so dovolj toge, da ko objameš vejo se aparat ne gunca ali leze dol proti. Po enoletni uporabi lahko noge še vedno naravnaš.
Kako to delo opravlja Joby ne bi vedel. Ampak tale je bil poceni in dela dobro.
Evo.
gorilla Magilla
član

OdgovorNapisal/-a Depresija » 21 Nov 2015 19:51

Ja, saj ravno zaradi cene se mi je uč ustavil na temu tripodu. (ki je barvno usklajen s tvojimi majicami) :)
Sila razmer in naklučje pa je hotelo, da bo moj digi zopet stal na Joby-ju.
Posvetilo:
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

Vrni se na Slike in video kolesarskih ter ostalih poti

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov