Navigacija - prošnja za nasvet

Navigacija, orientacija, karte, pripomočki, skratka vse, kar nam pomaga najti pravo pot

Navigacija - prošnja za nasvet

OdgovorNapisal/-a chamonix » 23 Maj 2011 12:26

Živjo! Zdaj imam pa tudi sam počasi dovolj ustavljanja, razgrinjanja in pospravljanja zemljevida na turcah...pa sem se odločil, da se moderniziram...ampak kako?
Potrebujem kakšen nasvet kaj za vas deluje. Rad bi imel navigacijo na telefonu (ga kupujem) in nek sofware doma na računalniku, da si lahko pripravim turce in jih izvedem ali pa obratno, da ko pridem s turce jih naložim na PC itd...in mi ni jasno, moram kupit software za mobitel in posebej še za PC, ravno tako tudi mape, ali se da to vse skupaj kje snet??

Vnaprej najlepša hvala!
chamonix
član

Re: Navigacija - prošnja za nasvet

OdgovorNapisal/-a BoljPočas » 23 Maj 2011 12:50

Kakšen telefon imaš v mislih?

IMO:
1) Kupiš Garminovo napravo (recimo Oregon 450) in njihove zemljevide, program za delo z zemljkevidi, načrtovanjem poti, pregledovanjem,...

2) Na Netu najdeš kakšen freee program za navigacijo in si ga naložiš na svojo napravo, poiščeš zemljevide, programe....
Recimo TrekBuddy. Samo tukaj ne smeš imeti odpora do računalnikov.
Samo brez panike !
Uporabniški avatar
BoljPočas
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a chamonix » 23 Maj 2011 13:31

V bistvu bi to raje imel v svojem "dnevnem" telefonu (kupujem Nokio ali Samsunga z vgrajenim gps-om) in ne bi kupoval posebnih naprav samo za ta namen. Nisem neki frik, da bi do potankosti analiziral kje, kako,... Najbolj me na terenu zanima informacija na katerem križišču točno se nahajam (želja je zemljevid 1:25000, ki je že dovolj natančen), bolj v želji da se ne spustim v napačno dolino (pa pol spet gor) in podobne kolesarske "napake".

Vsak nasvet dobrodošel!
chamonix
član

OdgovorNapisal/-a BoljPočas » 23 Maj 2011 13:47

Ideja navigacije na telefonih in namenskih napravah je v tem, da si najprej doma naklikaš, naložiš pot (oz. dobiš track) po kateri se nameravaš peljati.

Seveda, ti GPS na telefonu pomaga tudi v primeru ko se "zgubljaš" vendar se mi zdi da je v tem primeru papirnati zemljevid še vedno boljši. Tudi iskanje raznih variant poti na terenu s klikanjem na telefonu je kar zamudno. Je pa res da skoraj v vsakem trenutku veš kje si.

Hočem ti samo povedati, da ne smeš pričakovati preveč.
Če sem prav razumel tvoj namen potem bi ti svetoval kombinacijo: zemljevid + telefon z GPSom.
Samo brez panike !
Uporabniški avatar
BoljPočas
član

OdgovorNapisal/-a Liki » 23 Maj 2011 20:22

Kar se mene tiče, imam Garmin Oregon 550. Naprava je OK, ampak njihove karte so pa res poden. Če si doma načrtujem ture (skreiram route), še gre. Lepo sledim široki vijoličasti črti in gre. Problem nastane, če bi vklopil napravo in poskušal ugotoviti, kje sem. Običajno nekje sredi zelenega (gozd), ampak to vem tudi sam. Izgled karte je živa katastrofa. Poti na displayu so tenke kot las in jih komaj vidiš. Pa ne veš, ali je to ozka potka, ali makadamska cesta. V tem primeru bi raje (in tudi dejansko) uporabim Oziexplorer in QUO z mapami 25k in 50k. To pa mi laufa na napravi za avtonavigacijo (problem tukaj je trajanje baterije). Tam res tako zgleda, kot bi gledal zemljevid. Dobiš občutek, kje se nahajaš v prostoru in kakšen teren je okoli tebe (npr. skalni previsi).
No, to je samo moje osebno mnenje in morda ne odražajo dejanskega stanja :wink:
Liki
član

OdgovorNapisal/-a Dolenccc » 23 Maj 2011 20:51

Nokije lahko poganjajo garmina, ampak kot je že tale zgoraj povedal, so mape res hecne. Mogoče je stvar okusa, sej znajdeš se lahko z mal prakse kaj kera tanka črta pomeni, ampak je muka :). Imam nokijo 5800, kako je pri tanovih ne vem(če so podprti), pri meni je zadeva precej počasna, moreš met mal potrplenja ko se premikaš po mapi, ampak da se. Baterija in sam gps sta kar solidna pri nokijah, greš komot nekam za dalj časa (manj od enega dneva) in se kaj dosti ne sekiraš da bo crknilo, signala še ni izgubil.

Android pa ima oruxMaps in ozieExplorerja(oboje neka alfa/beta verzija), kakšen je pa ne vem, ker nisem sprobal. So pa telefoni načeloma zmoglivejši, glede baterije pa so bolj požrešni, saj tistega, ki sem jaz imel. Ko sem lavfal gMaps je nekaj ur še dal iz sebe potem pa se je predal. Zanesljivost gpsa je bila tako-tako , običajno sem moral telefon ponovno zagnat, da je našel kak satelit, pri risanju potke se je znal kdaj izgubit(prekinjena črta), in to na cesti :), imel sem pa htc magica.

Telefon je čisto ok za te namene, seveda pa ni namenska naprava. (lahko pa zraven še mp3 poslušaš, kej poslikaš in logiraš statistiko fure :D)
Uporabniški avatar
Dolenccc
član

Kraj: Nm, lj

OdgovorNapisal/-a Matko » 23 Maj 2011 21:50

Liki napisal/-a:V tem primeru bi raje (in tudi dejansko) uporabim Oziexplorer in QUO z mapami 25k in 50k. To pa mi laufa na napravi za avtonavigacijo (problem tukaj je trajanje baterije). Tam res tako zgleda, kot bi gledal zemljevid.

Poglej v temo: Garmin BirdsEye - JNX datoteke ;)
Matko
član

OdgovorNapisal/-a obojan » 25 Maj 2011 14:39

Sam sem se kar nekaj časa vozil z Nokio95 in Garminovo kartgrafijo.
Zadeva mi je požrla več živcev kot pa nudila veselja (slab sprejemnik, mala kapaciteta baterije,nosilec za pritrditev na balanco-mi je telefon kar nekajkrat odletel v grmovje).
Zadevo sem rešil tako, da sem nabavil Oregona in vsi zgoraj našteti problemi so rešeni. Ampak karta je pa še vedno v ruzaku-sem pač malo čorav
obojan
član

OdgovorNapisal/-a zee Germans » 25 Maj 2011 15:03

Liki napisal/-a:Naprava je OK, ampak njihove karte so pa res poden....Problem nastane, če bi vklopil napravo in poskušal ugotoviti, kje sem. Običajno nekje sredi zelenega (gozd), ampak to vem tudi sam. Izgled karte je živa katastrofa...

http://www.shrani.si/f/27/Tl/1QjQIeSn/caven.jpg
Neki tazga bi blo zate še bolje od specialk :)

sam tole kalibrirat brez tracka je pa ... čau pamet
Uporabniški avatar
zee Germans
ignorirajte me!

OdgovorNapisal/-a obojan » 27 Maj 2011 06:15

Vprašanje za Likija.
Kako nastaviš Garmina, da ti Track(GPX?) kaže kot "debelo vijoličasto črto"?
Meni tracke snete iz Geopedie ipd. kaže tanko in so slabo vidne.
Hvala za odgovor
obojan
član

OdgovorNapisal/-a ktone » 27 Maj 2011 13:02

obojan napisal/-a:Vprašanje za Likija.
Hvala za odgovor

Odgovarjam, čeprav nisem Liki :wink:
Sled (progo) izbereš kot cilj. Torej: KAM, PROGE, ., POJDI. S tem postane SLED vijolična in tudi nekaj drugih prednosti je: lahko vidiš kje si na višinskem grafu, vidiš koliko je do konca in do višinsko prelomnih točk in še kaj.
Bolj pomembno, kot kam greš, je, kje si bil.
Uporabniški avatar
ktone
član

Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a obojan » 27 Maj 2011 16:37

ktone hvala.
Bom šel čimprej sprobat
obojan
član

OdgovorNapisal/-a Gerapa » 28 Maj 2011 13:23

chamonix napisal/-a:V bistvu bi to raje imel v svojem "dnevnem" telefonu (kupujem Nokio ali Samsunga z vgrajenim gps-om) in ne bi kupoval posebnih naprav samo za ta namen. Nisem neki frik, da bi do potankosti analiziral kje, kako,... Najbolj me na terenu zanima informacija na katerem križišču točno se nahajam (želja je zemljevid 1:25000, ki je že dovolj natančen), bolj v želji da se ne spustim v napačno dolino (pa pol spet gor) in podobne kolesarske "napake".

Vsak nasvet dobrodošel!

Šeen privrženec preprostega.
Sam v takih trenutkih kombiniram običen zemljevid in google maps na telefonu. Na zemljevidu vem kje bi moral iti, gps pa pove kje sem in vedno se da skombinirati. Zelo pogosto pomaga satelitska slika. Če se ti ne da odpirati zemljevida poskeniraj in shrani v telefon kot sliko, in potem primerjaj.

Imam tudi navigacijo, amapk to pride v poštev predvsem na cestah, na pešpoteh praktično nikoli.
Uporabniški avatar
Gerapa
član

Kraj: Šk. Loka

OdgovorNapisal/-a Liki » 28 Maj 2011 14:46

obojan napisal/-a:Vprašanje za Likija.
Hvala za odgovor

Odgovor je že v mojem prvem postu: "Če si doma načrtujem ture (skreiram route), še gre. Lepo sledim široki vijoličasti črti in gre." Gre torej za načrtovano ruto in ne sled.

Na rutah pa me precej motijo tiste bucike, ki so res ogromne in včasih prekrijejo kaj pomembnega (npr. izpis kontrolne točke). Meni bi bolj ustrezalo, če bi bile majhne pikice (se to da nastaviti?). Občasno se udeležim treking lige, kjer si pot že vnaprej načrtujem. Ker pa je to tudi tekmovanje na čas, nimam prav veliko časa buljiti na zaslon in ugotavljati, kje sem. Enostavno sledim vijolični črti na Garminu in to je to. Včasih pa se zgodi kaj nepredvidenega in nisem več na načrtovani poti. Takrat pa je včasih lahko kar problem, da potem na pravi karti ugotovim, kje sem in kaj je najbolje narediti.
Imam tudi birdseye, vendar za hitro pregledovanje ni uporaben, ker je slika pretemna. Če je bolj gozdnat teren, se tudi bolj malo vidi.
Poskušal sem tudi z bitmapi (prekonvertirane Ozi mape), pa je vse skupaj delovalo prepočasi.

Pri teh zadevah je tako, da nikoli nisem povsem zadovoljen. Karkoli kupim (pa ne mislim samo na tehnično robo) , potem sam nekaj popravljam, prirejam, ... Najboljše bi bilo, če bi vse naredil sam, samo na žalost ne gre.
Liki
član

OdgovorNapisal/-a Cvika » 30 Maj 2011 21:01

Namesto rute si posnemi sled - slediš ji na enak način, tudi izriše ti jo z debelo vijolično črto.
Cvika
članica

Kraj: Radovljica, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Hrabroslav » 12 Maj 2013 16:28

Sam imam identično vprašanje:
Kateri navigacijski app (android) za offroad priporočate (1:25000), ki je sposoben vodenja in sledenja?

Se je v dveh letih od zadnjega posta že kaj spremenilo, oziroma če je avtor zadovoljen s predlaganimi rešitvami?
Uporabniški avatar
Hrabroslav
član

OdgovorNapisal/-a elektrobum » 22 Jun 2013 12:19

da si malo sposodim temo...

katero navigacijo priporočate za na kolo ?
+da ni vrtoglavih cen
+avtonomija baterije mora zdržati vsaj 1 dan
Uporabniški avatar
elektrobum
član

Kraj: Kozjansko

OdgovorNapisal/-a zabukowski » 22 Jun 2013 12:32

Uporabljam iPhone + Endomondo PRO http://www.endomondo.com/ (ki je po mojih informacijah eden redkih, ki zna slediti ruti). Baterija seveda ne drži cel dan, zato sem si nabavil dodaten akumulator, ki zadostuje še za eno kompletno polnjenje baterije telefona:

http://www.erodov.com/forums/sony-cycle ... 52384.html

Happy user :)
Zabukowski
Uporabniški avatar
zabukowski
član

Vrni se na Navigacija

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov