Dakota 20 ali Etrex 30

Navigacija, orientacija, karte, pripomočki, skratka vse, kar nam pomaga najti pravo pot

Dakota 20 ali Etrex 30

OdgovorNapisal/-a MAAC » 01 Jan 2012 13:04

Pozdravljeni

Kot že v eni drugi temi napovedano, počasi prehajam (Joc bi rekel:"končno!" :mrgreen:) v svet digitalnega navigiranja. Nekaj sem naštudiral, malo pogooglal...glede na potrebe - zgolj pomoč pri orientaciji v primeru dvoma (in pa eventuelno snemanje trase, saj bi dandanes vsi želeli imeti traso, na samo turo jih pa nikoli ni :evil: :mrgreen: ), sem prišel do zožitve izbora na Dakoto 20 ali pa Etrex 30. Osnovno razliko poznam - na dotik občutljiv zaslon vs. "old school" in prvi je tudi malenkost večji. Po ostalih podatkih sta nekje tu tu, edino Etrex ima daljšo anatomijo (za 5 deklariranih ur).

Ker nimam izkušenj, ne vem, koliko takšen display v praksi pomeni prednosti v primerjavi z "joystickom". Najbrž je uporaba malo lažja, vendar je svetlost zaslona na ta račun slabša. Prav tako ne potrebujem ne vem koliko velikega zaslona, ker bo to zgolj "orientacijski pripomoček" v primeru dvoma oz. na nepoznanem terenu in labirintu cest pomočnik (a la Jelovica) za bolj tekočo vožnjo, kjer potrebujem pravo smer.

Oba imata opcijo custom maps, 3-D kompas, barometrični višinomer, možnost mSD kartic, cena pa je domala enaka.

Skratka, sam se sicer bolj nagibam k Etrex 30 verziji, me pa zanima predvsem, če je morda vseeno bolje iti v "korak s časom" in poseči po touch-screenu? ;) Ali pa sem morda še kje kaj spregledal??

Hvala!
Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Kraj: Maribor

Re: Dakota 20 ali Etrex 30

OdgovorNapisal/-a _Alex_ » 01 Jan 2012 14:26

Evo
Če se ne bo kakšen prjatu v Sloveniji odpovedu marži, se boš verjetno tudi ti odloču za tole varianto.
Imajo uradni servis, prjazni so ful in seveda dobiš tudi Haribo bonbone lol
http://www.outdoorkompetenz.com/garmin-dakota-20-gps/a-272102/
(no sej opažam da so jih tudi pri nas sedaj konkretno pocenili)

Dakota ima malo švoh blacklight drgač je fanj, pa vzdržljiv je ful, tud z avta je že letu.
Tista 3M folija malce pomaga glede vidnega kota a izgubiš še malo na svetilnosti.

Ne vem zakaj bi kdo hotu tole napravco za se zafrkavat brez touch screen-a ... sense... it makes none. Super je.
PRODAM enduro okvir,zavore,gps,zobnike,bash,menjalnik,dolge/kratke hlače ..
Uporabniški avatar
_Alex_
član

Kraj: Banovci

OdgovorNapisal/-a LOV2XLR8 » 01 Jan 2012 22:16

MAAC napisal/-a:..če je morda vseeno bolje iti v "korak s časom" in poseči po touch-screenu? ;) Ali pa sem morda še kje kaj spregledal??

Osebno pri Visti HCx ne pogrešam zaslona na dotik, dela palčka povsem zadovoljivo. K drugi točki bi pa dodal hitrost procesorja. Ta je pri Visti izjemno počasen in nalaganje podrobnih topo kart oz. premikanje mape traja ohoho dolgo, z vsem nalaganjem detajlov vred. Torej sam bi po možnosti stestiral oba in vzel hitrejšega.
Uporabniški avatar
LOV2XLR8
smooth cat

Kraj: NowHere

OdgovorNapisal/-a Xtc » 02 Jan 2012 08:24

sem bil v čisto enaki dilemi kot ti. Sprobal oba, ugotovil da ni teorije da kupim tehnologijo ki je v zatonu in da je jasno kaj so prednosti tačskrina. Niti za trenutek mi ni žal da sem se odločil za dakoto. Večji ekran, vidljivost čisto zadovoljiva, 2x aa baterija za filanje. Če zmanjka sredi ture jih menjaš. Zadeva je zelo robustna, večji ekran konkretno olajša navigiranje, podatki so lažje berljivi in več jih spraviš gor, ko si recimo sestavljaš trip computer. Napravo lahko ponucaš tudi za navigacijo v avtu, ker pašejo gor vse garmin karte. Samo en eniverzalni gsm nosilec kupiš in ga vtakneš not.
Aja pa cene malo preveri. Jaz sem ga v grazu kupil za 240 plus nosilec za belanco 11eur. pri nas je bil 100 več. Če rabiš za sprobat, javi ;)
Uporabniški avatar
Xtc
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 02 Jan 2012 10:18

okej, fantje, hvala za odgovore. mislim, da je odločitev že padla 8) Pa cena na Alexovem linku je res dobra + da je trgovina le "streljaj stran" :D

Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a MAAC » 03 Jan 2012 12:35

Sem komot, pa naročil kar po pošti :mrgreen:

Aja, še to...ravno so imeli neko ponudbo - Dakota 20 nova, nerabljena, razstavni model (v vitrini) za 175€ ;.=9/

Hvala še 1x vsem za nasvete!

Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a Xtc » 03 Jan 2012 16:20

kaj si nor to pa je lepa cena :) nosilec za belanco si dobil? Pa zaščitno folijo iz ebaya ne pozabi nabavit!
Uporabniški avatar
Xtc
član

OdgovorNapisal/-a Tauli » 03 Jan 2012 16:26

Sicer si se že odločil in naprava je sigurno odlična. Samo jaz bi sedaj vrjetno vzel malo večjega brata oregona 450. Malo večji zaslon se pozna. Jaz imam sicer še model colorado 300, ki mi služi odlično.

Kar se pa tiče nakupa garmin naprav so pa prav tako po odličnih cenah pri sosedih v Celovcu (Majdič)

Dakota 20

http://www.electronic4you.at/catalogsea ... =dakota+20

oregon 450

http://www.electronic4you.at/garmin-ore ... 18489.html
Tauli
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 03 Jan 2012 16:35

@Xtc: Zaščitno foljo bom še nabavil, seveda ;) Sem pa vzel tudi nosilec za kolo, brez tega nekak nea gre,ne 8)

@Tauli: hvala za info. sem tudi sam razmišljal o Oregonu, vendar sem na koncu presodil, da ne rabim tako močne mašine, večji display bi znal priti prav, vendar - kot sem že omenil - mi bo GPS služil bolj kot ne za pomoč pri navigaciji oz. pri kakšni transalp varianti predvsem kot pripomoček, da ne bom na vsakem križišču se ukvarjal z zemljevidi... ;)

Maac

p.s. če bi se izkazalo, da ima Dakota res premajhen display, jo itak lahko vrnem v roku 30 dni brez obrazložitve... :D
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a MAAC » 10 Jan 2012 09:56

Pa ga imam :D sicer bi bilo prej, če bi sam skočil po njega v trgovino, tako pa je šla pošta preko Dunaja :? :mrgreen:

Kljub temu, da je šlo za izdelek "iz vitrine", je zadeva ohranjena v nulo! Po moje še forenziki ne bi našli prstnih odtisov na aparatu :D Upam, da bo dobro služil svojemu namenu! hvala še 1x vsem za koristne nasvete ;)

Je pa proti Oregonu res precej manjši, kar mi pravzaprav ustreza (saj bo v uporabi predvsem na kakšnih daljših večdnevnih variantah). Ok, dokler se ne bom "lovil" na manjšem zaslonu...kar pa mislim, da ne bo panike.

Maac

ps. tudi gumijasti medvedki so bili priloženi v paketu 8)
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a Tomi » 17 Jan 2012 19:39

MAAC, ker si že mož srednjih let in ti vid počasi peša ti Dakoto zaradi majhnega ekrana odsvetujem. Montana pa bi bila, kljub slabem vidu, na kolesu kot home theatre za to svetujem zlato sredino: enega iz serije OREGON.

PS

saj ni vse v denarju,...važno, da si srečen :mrgreen:

PPS

Ups...spregledal da ga že imaš...
LP Tomi
Kolesarjenje je lep šport....ker sediš!!!
Uporabniški avatar
Tomi
Borec za nedeljske ture

Kraj: Isola d'Istria

OdgovorNapisal/-a MAAC » 18 Jan 2012 09:10

Heh, Tomi...malo prepozno, ampak...vseeno mislim, da sem se pravilno odločil. Kot sem že rekel - GPS bo le v občasno pomoč pri navigaciji, predvsem pri kakih večdnevnih prečkah, ko ne moreš cele trase si v nulo zapomnit in se nenadoma znajdeš v labirintu kot npr. na Jelovici ;) Zato je vseeno dobrodošlo, da je manjši, ima daljše trajanje baterije, vseeno pa ima vse, kar imajo veliki :mrgreen:

Za kratke, enodnevne turce, se še bom vedno zanašal na "analogno" navigacijo 8)

Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a milko55 » 18 Jan 2012 14:49

Fino Maac.Zdaj lokalni stezosledci ne bodo prišli več v poštev. :lol: :lol:
Milko55=MiRu
Uporabniški avatar
milko55
član

Kraj: Modrej, predmestje Mosta na Soči

OdgovorNapisal/-a MAAC » 19 Jan 2012 13:00

Heh, Milko, napaka...tebe (al pa Primorja) ne more nadomestiti noben GPS ;) v tisti vukojebini se še sateliti izgubijo press :mrgreen: ;)

Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a _Alex_ » 20 Apr 2012 23:52

Če še koga zanima, Dakota 20 prodajam
PRODAM enduro okvir,zavore,gps,zobnike,bash,menjalnik,dolge/kratke hlače ..
Uporabniški avatar
_Alex_
član

Kraj: Banovci

OdgovorNapisal/-a Maximus » 15 Maj 2012 20:43

MAAC, kako si kaj zadovoljen z dakoto? Razmišljam da bi jo tudi jaz nabavil.
Maximus
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 16 Maj 2012 10:40

Sicer je display res malenkost manjši kot pri Oregonu, ampak kot sem že povedal. Za moje potrebe je zadeva praktično vrhunska ;)

sva že odpeljala eno turo zgolj po GPS-u, pa je zadeva delovala v nulo, pa čeprav je bil pravi labirint potk in cest... :D

Torej - bi rekel, da je to to za ta denar, če nisi preveč zahteven uporabnik.

Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a Maximus » 16 Maj 2012 18:45

Evo pa sem ga nabavil, sedaj ga bo treba sam še testirat. Dodatno sem naročil nosilec za kolo.
MAAC, a si vzel topo slovenije zraven, ali imaš kake custom zemljevide?
Maximus
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 17 Maj 2012 09:36

Odlično! :D Nosilec za kolo je tudi zelo praktična zadeva (enkrat sem od kolega Garmina v žepu vlačil...grrr)

Amm, sam sem svojega nabavil na Outdoor Kompetenz (glej Alexov link zgoraj) v Avstriji. Topo Slovenija karte nimam, mi je pa kolega zrihtal karte za Oziexplorerja, ki jih je "predelal" tudi za Global Mapperja, kjer si lahko izvoziš "custom mapo" v KMZ formatu. Dobra stran tega je, da imaš na displayu praktično rasterski zemljevid, slaba stran tega pa je, da a) je velikost tega formata omejena na 100 kosov (po 1024x1024 pik) in b) da imaš lahko hkrati aktivirano samo eno tako KMZ datoteko. Če si na kakšni prečki, je lahko malo zoprno. Sam nameravam te zadeve reševati z rezervno mSD kartico (ali večimi odvisno od potreb) :D

Kar pa se Topo zemljevidov tiče...slovenskega še nisem uspel dobiti, se pa dobi kar marsikaj na netu...en dober forum je npr. NOEMAN (sekcija Garmin Maps) ;) Karte (vsaj tiste, ki sem si jih sam priskrbel) preverjeno delujejo (edino IMG verzij še žal nisem uspel sprobat, moram SD kartice nabavit)

Maac

p.s. aja, še to...topo karte za npr. Avstrijo, Nemčijo, Italijo, Švico...so precej natančne oz. detajlirane - predvsem vrisane pešpoti so za nas pomembne (pač grafika malo drugačna, kot smo je navajeni s papirnatih zemljevidov, to pa je tudi edina "slabost", dokler se ne navadiš)
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a komar » 17 Maj 2012 14:02

Sliko (image) potegneš dol in jo daš gor. (npr. na GPS underground)
Brez težav topo ali cestne (na Oregonu, je pa Dakota verjetno podoben šmorn)
LP
Uporabniški avatar
komar
član

Kraj: novomesto.freeride

OdgovorNapisal/-a MAAC » 17 Maj 2012 14:04

Točno tako!

Ampak, je pa fajn dobit MS (MapSource ali pa BaseCamp) verzijo, da si lahko karte naložiš tudi na računalnik ter rišeš tracke brez da bi rabil met GPS priključen ;)

Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a Matko » 17 Maj 2012 17:42

MAAC napisal/-a:Topo Slovenija karte nimam, mi je pa kolega zrihtal karte za Oziexplorerja, ki jih je "predelal" tudi za Global Mapperja, kjer si lahko izvoziš "custom mapo" v KMZ formatu. Dobra stran tega je, da imaš na displayu praktično rasterski zemljevid, slaba stran tega pa je, da a) je velikost tega formata omejena na 100 kosov (po 1024x1024 pik) in b) da imaš lahko hkrati aktivirano samo eno tako KMZ datoteko. Če si na kakšni prečki, je lahko malo zoprno. Sam nameravam te zadeve reševati z rezervno mSD kartico (ali večimi odvisno od potreb) :D

tole temo poglej
viewtopic.php?f=12&t=112057
Matko
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 18 Maj 2012 11:23

Tole temo si mi že enkrat svetoval, ja... ;)

Sem pa sam še popolni GPS začetnik (zdaj sem še v fazi nabiranja Topo kart za območja, katera predvidevam, da jih bom kdaj obiskal) in so mi še tiste zadeve glede JNXov malo nejasne...moram najprej osnove pobasat, da si lahko pol naredim brain-upgrade :D Vsekakor pa zeelo dobrodošla zadeva, vsaj kar se custom maps tiče o-o

Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a Maximus » 20 Maj 2012 09:22

Včeraj stestiral. Luštna zadeva. Custom mapo sem naredil preg google eartha. Vse ostalo sem pa potem gledal na oziexplorer.

Bo pa potrebno še naštudirat v detalje vse te zadeve :)
Maximus
član

OdgovorNapisal/-a Maximus » 20 Maj 2012 15:50

Hvala MAAC. Dobil in namestil topografsko karto SI. Če bo jutri čas bom preveril kako deluje na terenu.
Maximus
član

OdgovorNapisal/-a porkodio! » 24 Maj 2012 19:44

MAAC, prosim če mi lahko zaupaš telefonsko številko, ker sem tudi sam nabavil DAKOTO 20 in mi par stvari ni jasno glede nastavitev, pa bi te prosil za tvoj nasvet.
porkodio!
član

Kraj: 75 m nad morjem

OdgovorNapisal/-a MAAC » 25 Maj 2012 11:28

Ufff, jaz sem še kr precej zelen glede tega, tudi sam še odkrivam določene stvari. Lahko tudi preko PM pokomentirama, da imam čas pogledat, ker še daleč od tega, da bi poznal mojega GPSa na pamet :oops: ;)

Drugače pa se javljam na 051 606 997 ;-)

LP
Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a Dave » 28 Avg 2012 15:21

Dakota 20 ali Oregon 450 sta napravi med katerima se trenutno odločam. Namen rabe je poleg kolesarjenja (primarno) tudi pohodništvo.
Trenutno uporabljam Edge 500 in se mi je že nekajkrat zgodilo, da nisem vedel kam naprej. Saj verjetno dobro veste kako je včasih zanašat se na intuicijo, ko si malo izgubljen. :lol:
Ravno zato bom rabil napravo, ki je bolj namenska za kartografijo. Ne potrebujem nikakršnih analiz treningov (watti, pulse, kadenca...), rabim samo prikaz hitrosti, prevožene kilometre, višino in sinhronizacijo v GC.
Če ima kdo kaj izkušenj - predvsem pomanjkljivosti na obeh napravah, bi mu bil hvaležen za odgovor.
Verjetno je Oregon v prednosti zaradi večje resolucije in ekrana.
Lp
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
Uporabniški avatar
Dave
član

Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a MAAC » 29 Avg 2012 12:27

Praktično si si že sam odogovoril :D

Večji ekran v praksi večkrat pride prav, ampak se da tudi komot z Dakoto. Sam sem čisto zadovoljen, razen če moraš iskat kaj za naprej, med vožnjo, bi prišel večji ekran bolj prav - še sploh kadar so kakšne čudne karte. Ampak, s tem pa tudi skrajšaš avtonomijo baterije, pa večji je za prenašat (Dakota na belanci ne deluje tako okorno, kot Oregon). Aja, pa pri novih Topo-kartah od Garmina, ti Dakota ne omogoča "avto-routinga", medtem ko Oregon to opcijo ima. Ampak...pol pa si že kot na avtocesti... 8) Pa še itak imaš zemljevid s sabo, in si tam ogledaš situacijo "v polni resoluciji" ;)

Aja, pa cena je seveda močno v prid Dakote ;)

Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a Matko » 29 Avg 2012 19:53

MAAC napisal/-a:Aja, pa pri novih Topo-kartah od Garmina, ti Dakota ne omogoča "avto-routinga", medtem ko Oregon to opcijo ima.

Tudi za Dakoto je obljubljen nov FW, ki bo dodal podporo za "Active Routing" :D
Matko
član

OdgovorNapisal/-a Dave » 29 Avg 2012 20:11

Hvala za odgovor Maac.
Mislim, da bom izbral Dakoto 20. Glede na to, da je manjša in da bo fiksirana na fajfi bo kar prava. Samo najbolj ugodno varianto moram najti, ker cene se kar precej razlikujejo od trgovine do trgovine.

Matko:
upam, da tvoja trditev drži, ampak ne bo nič narobe, če ne bo zraven v posodobitvi. Če pa bo pa tolk bolj. :-P
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
Uporabniški avatar
Dave
član

Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Matko » 29 Avg 2012 20:36

mogoče amazon. de ?
Matko
član

Vrni se na Navigacija

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov