Nov koordinatni sistem za Slovenijo

Navigacija, orientacija, karte, pripomočki, skratka vse, kar nam pomaga najti pravo pot

Nov koordinatni sistem za Slovenijo

OdgovorNapisal/-a Sajmon » 13 Jan 2007 10:17

V današnji prilogi Dnevnika Objektiv je zanimiv članek o koordinatnih sistemih. Predvsem je zanimivo to, da bo Slovenija zamenjala Gauss-Krügerjev sistem D48, ki temelji na globalnem rotacijskem elipsoidu GRS80 (karkoli že to pač pomeni :)). Posledica tega bo premik Slovenije za približno 400m, kar se bo menda celo poznalo pri velikostih parcel, večjih od 4ha, a zelo malo. Večino pretvorb bodo opravili naslednje leto, do leta 2010 pa naj bi sistem bil že v celoti tudi v uporabi. 2011 štarta še Galileo in s sedežem v Sloveniji (upajmo-iščemnovoslužbo.press :mrgreen:).
V uč pa mi je padlo tistih ~400m. Približno taka je tudi razlika, če mi kart v Oziju ne kalibriramo pravilno. Če je to v drugi smeri, potem je res nekaj novega, drugače so odkrili toplo vodo. :P

Samo upajmo, da ne bo potem tako: http://www.youtube.com/watch?v=_isVdeRwnus :lol:
Uporabniški avatar
Sajmon
Blegošman

OdgovorNapisal/-a chort » 05 Apr 2007 22:33

Jap :) vecina stvari ki si jih povedal kar drzi..
Slovenija bo zamenjala Gauss-Kruegerjev koordinatni sistem iz časa Avstroogrske za sodoben koordinatni sistem na podlagi geodetskega datuma ETRS 89, v prečni Mercatorjevi (angleško: traverse mercator) projekciji. Spremenil se bo tudi elipsoid (to je matematična aproksimacija zemeljske površine na način, da se ta ploskev kar najboljše prilega površini, a še vedno ostane matematično enostavno določljiva), in sicer iz Bessel-ovega v GRS 80.
Do menjave je prišlo predvsem zato, ker stari sistem ni bil kompatibilen z GPS-ovim elipsoidom WGS84, pa tudi zato, ker je bila stara mreža zelo deformirana zaradi napak pri določanju temeljnih točk. To je pomenilo, da ni bila mogoča enostavna pretvorba iz GPS koordinat v našo državno koordinatno mrežo.
Za uporabnike to pomeni: Koordinate, ki jih bo izpljunil GPS (ce sem politicno korekten to zelo kmalu ne bo vec samo GPS ampak vsaj se GALILEO, Beidou in GLONASS), bodo direktno brez preračunavanja uporabne tudi na naših bodočih kartah. Ker se večina evropskih držav ravno tako odloča za sisteme, ki temeljijo na ETRS 89, bo pretvorba koordinat tudi v drugih državah bistveno bolj enostavna.
Koordinatna mreža se bo res premaknila za cca 400m v eno in 100 m v drugo smer, tako da se bo ujemala z WGS 84 (GPS) koordinatnim sistemom.

Upam samo, da se ne bo kaksen kmet pi**il, ker mu bo pri njegovi 4ha veliki parceli manjkal en kvadratni meter :P
Ride or fall. Or both.
Uporabniški avatar
chort
član

Kraj: KP - LJ

OdgovorNapisal/-a morphx » 13 Avg 2008 15:37

Evo praktično vprašanje. S čim se da staro koordinato v novo konvertirat?
Uporabniški avatar
morphx
član

Kraj: Obala

OdgovorNapisal/-a zdravkec » 13 Avg 2008 16:01

s programom za transformacijo ki ti vse to sam preračuna lahk pa tud peš po formulah:D
švic in solze
Uporabniški avatar
zdravkec
član

Kraj: e - c - i - č - a - r

OdgovorNapisal/-a SpaceOne » 25 Apr 2009 16:32

Mislim, da ni potrebe konvertirati, ker lahko dobiš nove tfw datoteke na gu.
http://prostor.gov.si/vstop/index.php?id=591
SpaceOne
član

Re: Nov koordinatni sistem za Slovenijo

OdgovorNapisal/-a Stratocaster » 01 Sep 2010 10:37

Mene pa zanima, kakšne morajo biti nastavitve v MapSourceu in Garmin GPS napravi (GPSmap 60csx) za novi koordinatni sistem.
Uporabljam obliko GaussKrugerjevih koordinat, ročno nastavljenih za Slovenijo (stari koord. sistem).
Če prav razumem moram za "datum" izbrati ETRS89, ne vem pa kaj izbrati za "Grid". Ali pustim nastavitve od prej?
Uporabniški avatar
Stratocaster
član

OdgovorNapisal/-a Janez » 01 Sep 2010 12:48

Na linku, ki ga je pripopal SpaceOne je tudi NAVODILO!
Life is like riding a bicycle - in order to keep your balance, you must keep moving. ~Albert Einstein
Uporabniški avatar
Janez
Bergant fan club

Kraj: Kromberk

OdgovorNapisal/-a Stratocaster » 07 Sep 2010 13:24

Hvala.... torej so nastavitve "Grid" enake kot prej.
Kako pa nastavim "Datum" na Garminu (GPSmap 60csx)? Na seznamu ni možno izbrati ETRS89, kot je to v MapSourceu.
Moram izbrati kaj drugega s seznama, ali zadevo nastaviti ročno (kako). Na aparatu imam inštaliran najnovejši software (4.0)
Uporabniški avatar
Stratocaster
član

OdgovorNapisal/-a Janez » 07 Sep 2010 18:23

Z uvedbo novega horizontalnega koordinatnega sistema se spreminja tudi referenčna ploskev horizontalnega sistema, ki je sedaj rotacijski referenčni elipsoid GRS 80, s parametroma: veliko polosjo a = 6378137,00 m in prvo sploščenostjo f =1/298,257222101, oziroma na kartografsko praktično enakovrednem WGS 84, ki ima malenkost drugačno sploščenost 1/f = 298.257223563.
Life is like riding a bicycle - in order to keep your balance, you must keep moving. ~Albert Einstein
Uporabniški avatar
Janez
Bergant fan club

OdgovorNapisal/-a Stratocaster » 07 Sep 2010 19:39

Janez, moram ti priznati, da sem pravi laik v zadevah, ki mi jih razlagaš. Zato mi tvoja krasna razlaga ne pomeni dosti.
Sem samo navadni uporabnik Gps-a. Nekaj malega sem se tudi naučil uporabljati totalko Leica, s katero občasno kdaj v službi na terenu kaj izmerim in podatke potem obdelujem v Autocadu. Navadil sem se na obliko zapisa GK koordinat in tako sem imel tudi nastavljen aparat po navodilih, ki sem jih našel na spletnih straneh. Prilagam sliko nastavitev datuma GK koord. sistema (ročne), ki sem jih uporabljal do sedaj.
Če mi lahko samo napišeš kakšne morajo biti nove vrednosti, bi ti bil zelo hvaležen.
lp
B.
Priponke
User data_Garmin.jpg
Uporabniški avatar
Stratocaster
član

OdgovorNapisal/-a Janez » 07 Sep 2010 20:16

WGS84 je referenčni sistem, ki se uporablja za GPS.
Prestavi vse na nulo, oziroma za datum izberi WGS84.
Uporabniški avatar
Janez
Bergant fan club

OdgovorNapisal/-a Stratocaster » 12 Dec 2012 10:04

Pred dnevi sem si nabavil Montano 650. Vnesel sem nastavitve za GK koordinatni sistem, pa mi jih aparat kasneje sam malce popravi. V Grid mi vrednost "Longitude Origin" z vrednosti E 015°00.000' spremeni v E 014°99.999', ter pri datumu vrednost DF 0.10037483 spremeni v 0.10037500.
Ne vem koliko to vpliva na točnost.
Glede na to, da obstaja več navodil za nastavitev, ki se med seboj razlikujejo (še posebej čudna je tista, ki sem jo našel na uradnem Garminovem (slo) forumu (http://www.garmin.si/faq.php?faq_id=DDOHPJ5R)) me zanima, če kdo pozna res zanesljive vrednosti za nastavitev Gauss-Kruegerjeivih koordinat za STARI in NOVI koordinatni sistem, za novejše naprave kot je Montana 650.?

Lp. B.
Uporabniški avatar
Stratocaster
član

Vrni se na Navigacija

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov