Carinske dajatve

Trgovine, reklame, akcije, znižanja, komercialne ponudbe, prodaja na debelo in drobno.

Carinske dajatve

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 06 Jul 2011 23:41

Imate kake iskušnje oz. nasvete pri izogibanju plačila carinskih dajatev pri naročevanju iz tujine. Malo so nesramni s temi cenami....za vsak nakup pustiti 15-20€ še carini, polek že dokaj visoke poštnine je neprijeno (za 100$ vreden paket iz ZDA sem plačal 36$ poštnine pa 20€ carine). Če rahlo znižam cene izdelkov na paypal računu jih upoštevajo (torej plačam malo manj davka), če pa spustim pod 22€ pa od nekod zvohajo originalno ceno. A naj vsakič fehtam trgovce da pošljejo kot darilo al kako naj se rešim tega sranja?

Upam da nisem zgrešil rubrike....
|johnny|

Re: Carinske dajatve

OdgovorNapisal/-a problematiks » 06 Jul 2011 23:57

A prav nesramni da so, a? :wink: Toliko nesramni kot policaji, ko ti napisejo kazen zato, ker si napihal preko zakonsko dovoljene meje.
Pa ne da mi je ravno vsec, da je treba pri posiljkah iz drzav izven EU placevat se DDV in carino, dalec od tega, ampak tako pac je, temu se ne mores ravno izognit na zalost.
Mimogrede, tudi ce ti napisejo, da je darilo, bos se vedno placal dajatve.Tako kot so ti pri tvojem nizanju potem sli gledat originalne cene, tako jih bojo tudi v tem primeru.Tam na carini pac niso lih po zupi priplavali.Lahko se torej poskusas kako znajt, ampak na koncu je vse bolj ko ne odvisno od dobre volje usluzbenca, ki je dobil tvoj paket v roke.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 07 Jul 2011 00:16

Davek bi še razumel....ampak oni še zaračunajo to da mi pošljejo kos papirja domov, pa da nekdo odpre pa pogleda kaj je notri pa da mi ženska izroči paket....Eno je kršenje zakona in plačevanje kazni, drugo pa je obiranje ljudi.....mislim za očala za 30€, plačati še 15€ dajatev je pretiravanje

Da ne omenjam tega da računajo davek na stroške pošiljanja, kar pa je res jebanje v glavo
|johnny|

OdgovorNapisal/-a Killa » 07 Jul 2011 07:24

|johnny| napisal/-a:Davek bi še razumel....ampak oni še zaračunajo to da mi pošljejo kos papirja domov, pa da nekdo odpre pa pogleda kaj je notri pa da mi ženska izroči paket....Eno je kršenje zakona in plačevanje kazni, drugo pa je obiranje ljudi.....mislim za očala za 30€, plačati še 15€ dajatev je pretiravanje

Da ne omenjam tega da računajo davek na stroške pošiljanja, kar pa je res jebanje v glavo

v bistvu ni... ti plačaš davek na storitev, ki jo je opravila firma v tujini (poštnina) in za izdelek

to je DDV in ne carina, carina se obračuna šele pri (mislim da) zneskih nad 150€, ampak je v primerjavi z DDV dosti manjša

poleg tega je pogosto tako, da na ameriških spletnih straneh (ne e-bay) cene trgovci prikazujejo brez VAT (torej njihov DDV), ki ga potem tudi amerikanci morajo plačat, ti pa ne, ampak zato pa plačaš naš DDV

Odkar se je razmahnila internetna trgovina, skoraj ni več možnosti da dobiš kak več vreden paket brez obdavčenja domov. Edina rešitev je, da se kupuje izdelke pod 22€ s poštnino vred, ampak pri takih potem minimalno prihraniš, tako da je že spet vprašanje, a se splača.

Tudi če ti pošlje kot darilo, pa brez računa, ti drapnejo davek gor...

Kar se meni zdi najhuje pri vsem tem je to, da potem paket včasih stoji tam od 1-10 dni :roll: Nazadnje je bil paket iz jebenega Los Angelesa v treh dneh v LJ, potem pa je trajalo še 3 dni, da je prišel iz carinske uprave na obrobje LJ :roll:
Killa
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 07 Jul 2011 07:27

@ johnny

ne zaračunajo ti pošiljanje kosa papirja domov ampak postopek obdelave ali recimo carinjenja,... bla bla bla,... in vse ostalo, ker če ti pošljejo obvestilo dobov in se izkaže da je dejansko cena do 22€ potem ti nič ne zaračunajo, če pa se izkaže da je več in se odločijo postopek peljat potem pa zaračunajo obdelavo cca 5€ + DDV in to je to,...
ne glede na to kaj ti napiše prodajalec na pošiljko boš plačal DDV, če bodo ugotovili da je vrednost s poštnino presegla 22€, nad 150€ pa bo zraven še carina,...

no ja 15€ nisi mogu plačat na 30€ vrednost paketa, očala so verjetno bila 30€ zraven dodaš še poštnino in potem so te obrali 5€+DDV,...

mene so enkrat obdavčil na 24€ vrednost pošiljke s poštnino, in sem plačal malo manj kot 10€, se pravi skoraj pol cene pošiljke s pošiljanjem, se mi je čist zmešal,...
drugič spet sem pa dobil pošiljko vredno 200€ v nabiralnik,...
je pač tko, odvisno kolk se modelu na carini da ubadat in kolk je na prvo žogo njegova ocena vrednosti,...

fejk računi so pa tko, ne smeš pretiravat, ker pol njihova ocena preveč odstopa od tega kar jim ti ponujaš in pol iščejo sami na netu,... poj pe j**a, ko najdejo da je dražje,...

še en namig, mojmu prijatelju je full šalo stisnu carinik, ko ga je vprašu kolk je plačal pa si je un sam račun naredu, pol ga je pa vprašu kako je plačal in je rekud da prek PayPal-a, se je pa carinik obrnu in šel, nazaj je pršel s prenosnikom in reku, no kr logiri se na PayPal bova prec vidla kolk si plaču,... se je model sam usedu in smejat začel,... hahahahaha

lej tko je in ne moreš pomagat,...
jaz sem zato začel uporabljat sistem naroči več, da je poštnina manjša, pošteno plačaj prispevke, višek prodaj da se stroški zmanjšajo,...
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Izi » 07 Jul 2011 07:31

Killa napisal/-a:Kar se meni zdi najhuje pri vsem tem je to, da potem paket včasih stoji tam od 1-10 dni :roll: Nazadnje je bil paket iz jebenega Los Angelesa v treh dneh v LJ, potem pa je trajalo še 3 dni, da je prišel iz carinske uprave na obrobje LJ :roll:

hahahaha,...
glej moraš razumet da carinska pošta ne dela čez vikend, kar pomeni, da v petek razpošiljajo obvestila za pošiljke ki so prišle v SLO v četrtek, obvestilo dobiš v soboto, pred ponedeljkom itak ne moreš do pošiljke,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 07 Jul 2011 07:37

To glede davka in carine na postnino se strinjam. Ce bi bil odvetnik in bi imel malo prevec casa, sem 100% preprican, da bi mi obracunali carino in ddv izkljucno na paket, ne pa na paket+postnino. Ker to nisem, casa pa ponavadi tudi nimam toliko prevec, da bi se spravil brat 600 strani idiotsko napisanih zakonov, pac placujem vse skupaj.
Davkom in carinam se s kar nekaj srece lahko izognes izkljucno, ce prineses stvari s seboj. Pa se tam rabis kar nekaj srece. Takoj ko pride stvar po posti, pa pozabi na izogibanje tem stvarem. Cariniki niso ravno cvet inteligence, ampak natege kot so "darila", 50eur "vreden" bicikel itd. pa poznajo. Pa ne bos verjel, ampak za vsako stvar je hudo lahko najti ceno na webu. Ali je taka kot si ti placal zanjo ali ne, jih ne zanima, tako da ti znajo poracunati dajatve tudi na 1000eur, ceprav si ti placal samo 700. Pac tvoj problem, ce "nimas racuna". In ja, tudi carinska uprava ze uporablja dostop do interneta, tako da... ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 07 Jul 2011 12:10

Torej vseeno...na koncu se vendarle splača malo znižati ceno na računu itd. Če rata, rata, če ne, pač ne....
|johnny|

OdgovorNapisal/-a PJ » 07 Jul 2011 13:17

Ce ne pa ne rata... samo v tem primeru, ti, ce ima tip malo slabsi dan, zna poracunati se kaksno kazen zraven ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Thema » 07 Jul 2011 14:12

Zelo odvisno od primera delajo teli gospodi.
To da je pocahnano kot darilo najveckrat prosto ignorirajo.
Kot vrednotenje cene sprejmejo marsikaj, npr kupoval sm neki iz zda preko enga foruma pa mi je reku da pmje sprintam, to velja za rabljene stvari, za nove se pa hitro angazirajo.
Karkoli je dovolj majhno da gre v bubbly kuverto ma boljse sanse, npr kupoval en mali nakit za mojo drago spet iz zda v vrednosti ~50e pa mi je prijazna umetica iz samoinicjative napisala na kuverto value 10$ pa gift pokrizala, pa je slo skozi brez dajatev. Cim je skatla pa ze gledajo/komplicirajo.
Karkoli si dobil za ugodno ceno raje prilozi pravi racun z to ugodno ceno, kot da riskiras da ocenijo da tvoj racun laze in ti zasolijo kokr najdrazje najdejo.
Ce ti vseeno ocenijo da je vec vredno se lahko gres dajat z nadaljnimi dokazi, ce pa mas fake racun je pa uhoh.
Seveda pa bognedaj da je carinik kolesar in mu prineses racun z absurdno ceno, pol si pa sploh naj***.
Priporocam prijavit pravo vrednost in met mirno vest, prihranek pri (uspesnem) fejkanju racuna je premajhen.

Aja ce kupujes od trgovine je zelo verjetno da ti doda prodajalec kak list v paket, npr racun, le kaj se pol zgodi ce prletis do carinika z fejkcom. =D

Veselimo se tega da smo v EU, vcasih je blo treba vse placevat.
Uporabniški avatar
Thema
član

OdgovorNapisal/-a armada » 07 Jul 2011 16:41

če je v paketu račun ti ga pošlejo domou z obvestilom :D vsaj ponavadi :D
armada
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 07 Jul 2011 17:26

armada napisal/-a:če je v paketu račun ti ga pošlejo domou z obvestilom :D vsaj ponavadi :D

Ja, ta je taka tipicna legendarna s strani nasih carinikov.V kuverti dobis racun iz skatle in zraven obvestilo, da jim poslji racun.
Ceprav na kaksni podlagi oni carinijo potne stroske, ki se nanasajo na storitev, opravljeno v tujini, tudi meni ni jasno.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 07 Jul 2011 18:45

Po tej logiki bi pri šopingu na hrvaškem moral povedati kolko bencina si pokuril da bi obdavčili....svašta
|johnny|

OdgovorNapisal/-a Izi » 07 Jul 2011 18:50

sej če jaz prav razumem to zadevo ne carinijo storitev samo ddv na storitev ti nabijejo, ker davka na storitev nisi plačal v državi kjer si kupil, ko pride dejansko do carine, je postopek malo drugačen in tidtih recimo 4-8% plačaš na blago, obdelavo spet posebi in pol še ddv,... hahahahahahah
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 07 Jul 2011 18:54

Pri poštnini se 100% plača davek
|johnny|

OdgovorNapisal/-a Killa » 07 Jul 2011 19:33

davek ja, on ti za carino govori, tega pa 99% ni na poštnino
Killa
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 07 Jul 2011 19:42

Ma ja, carina ali DDV, ne eno ne drugo pri postni ali kakrsnikoli storitvi, ki je bila opravljena v tujini, nima smisla.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Xtc » 08 Jul 2011 11:10

pa še ena zanimivost, da se kdo slučajno ne nategne preko npr. ebaya. V EU velja 50% antidumping dajatev na komplet kolesa, okvirje, wheelsete, sedeže in vilce, ki prihajajo iz Kitajske!
Se pravi +ddv+carina+50% :shock:

Obstaja pa bojda bypass varjanta, katere se mnogi poslužujejo ---> pošiljajo preko Hong Konga. Za tam anti dumping dajatev ne velja
Uporabniški avatar
Xtc
član

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a PJ » 08 Jul 2011 19:58

Izi napisal/-a:sej če jaz prav razumem to zadevo ne carinijo storitev samo ddv na storitev ti nabijejo, ker davka na storitev nisi plačal v državi kjer si kupil, ko pride dejansko do carine, je postopek malo drugačen in tidtih recimo 4-8% plačaš na blago, obdelavo spet posebi in pol še ddv,... hahahahahahah

V realnosti nabijejo carino na izdelek+postnina, ddv pa nabijejo na izdelek+postnina+carina.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 12 Jul 2011 10:15

Pravkar mi je poštar izročil 35€ vreden paket iz hong konga :D.....res "kr neki"
|johnny|

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 09 Okt 2014 12:09

Nisem že nekaj časa naročeval od kitajcev, pa me zanima kaj so spremenili glede carinjenja...če kdo lahko iz izkušenj pove.

Namreč letos poleti je carinska uprava dala proste roke pošti slovenije za carinjenje in ta si je lepo spisala en lep cenik za
carinske stroške

Slika

Po ceniku ne vidim kako je s pošiljkami pod 22€. Včasih ni bilo nobenih stroškov, zdaj pa slišim da si privoščijo poslati račun za
kvazi storitve tudi za pošiljke pod 22€.

V zakonu piše, da so pošiljke pod 22€ skupne vrednosti oproščene dajatev, vendar to ne pomeni, da pošta slovenije ne sme zaračunat nekih svojih storitev, ki so pač bolj kot ne namen sam sebi.

Carinskih formalnosti ni treba opraviti za pošiljke, ki v Slovenijo prispejo iz drugih držav članic EU, razen če gre za blago, ki v EU še ni bilo sproščeno v prost promet ali je poslano z ozemelj, ki so izvzeta s carinskega območja EU ali davčnih območij posameznih držav članic.

Za blago, ki prispe iz tretjih držav (držav, ki niso članice EU), morajo biti ob uvozu opravljene carinske formalnosti. Obveznosti predložitve carinskim organom in izvedbe carinskih formalnosti (carinjenja) so oproščene naslednje pošiljke:
razglednice in pisma, ki vsebujejo le osebna sporočila;
pisma z braillovo pisavo;
tiskovine, ki niso zavezane plačilu dajatev ob uvozu, kot npr. katalogi, ceniki, navodila za uporabo ali brošure, če se nanašajo na blago za prodajo ali najem, ali na prevoz, komercialno zavarovanje ali bančne storitve, ki jih nudi oseba, registrirana zunaj carinskega območja EU;
občasne pošiljke blaga neznatne vrednosti do skupne vrednosti 22 evrov, če niso zavezane plačilu uvoznih dajatev (pisemske pošiljke, paketne in druge pošiljke, ki vsebujejo drobna darila, reklamni material, drobne vzorce itd.), razen pošiljk, ki vsebujejo alkohol in alkoholne pijače, parfume in toaletne vode ter tobak in tobačne izdelke;
pošiljke, ki vsebujejo javne listine, trgovsko korespondenco in poslovne knjige;
pošiljke blaga, ki je oproščeno uvoznih dajatev v skladu s 104. členom Uredbe Sveta št. 1186/2009 o sistemu oprostitev carin v Skupnosti.
Pošiljke, ki se prenašajo po določilih konvencije Svetovne poštne zveze
Za pošiljke, ki se prenašajo v okviru mednarodnega poštnega prometa po pravilih Svetovne poštne zveze, veljajo glede postopka carinjenja nekatere poenostavitve. Tako lahko pisemske in paketne pošiljke, ki jih spremlja poštna carinska deklaracija (obrazec CN22 oziroma CN23), predloži v postopek sprostitve blaga v prost promet Pošta Slovenije (v nadaljevanju: pošta). Za vse postopke v zvezi s pošiljkami, ki so v carinskem postopku (skladiščenje, odpiranje, zapiranje in dostava pošiljk po zaključku carinskih formalnosti), je pristojna in odgovorna pošta.

Opis postopka

Pošta po prevzemu pošiljk izloči pošiljke, ki niso oproščene obveznosti predložitve carinskim organom. Ostale pošiljke odpremi v dostavo prejemnikom.
Pred predložitvijo pošiljk carini pošta preveri ali so pošiljki priloženi vsi potrebni podatki/dokumenti za izvedbo carinskih formalnosti. Kadar nekateri podatki/dokumenti manjkajo, pošta o tem obvesti prejemnika pošiljke.
Prejemnik lahko dostavi zahtevane podatke/dokumente na naslednje naslove pošte:
spletni naslov: https://carinska.posta.si/
elektronski naslov: carinska.posta(at)posta.si
po faksu na številko: 01 476 76 61
Hkrati z zahtevanimi podatki (običajno je to račun, izpis dražbe ali povezava na spletno stran naročila) je koristno, da prejemnik v odgovoru pojasni tudi ostale okoliščine nakupa ali nabave, ki lahko vplivajo na izvedbo in pospešitev carinskih formalnosti.
Ob prijavi podatkov za pošiljko pošta predloži carini tudi predlog obračuna carinskih dajatev.
Vsa dokumentacija in podatki se carini predložijo v elektronski obliki.
Carinski organ opravi kontrolo in:
pošiljke z blagom, za katere je bilo na podlagi pridobljene dokumentacije ugotovljeno, da so oproščene plačila dajatev, ter pošiljke, za katere je carina potrdila predlog obračuna dajatev, takoj po opravljeni kontroli preda pošti za dostavo prejemnikom;
pošiljke z blagom, za katere carinski organ za postopek sprostitve v prost promet nima na voljo potrebnih podatkov in dokumentov oz. so predmet prepovedi in omejitev, zadrži v začasni hrambi pošte, kjer čakajo na nadaljevanje postopka.

Prejemnik plača dajatve skupaj z izvedbenimi in zaračunanimi poštnimi storitvami, ko pošiljko prejme. Poleg dajatev, ki jih obračunajo carinski organi, je prejemnik pošiljke dolžan poravnati še stroške zaradi carinskih formalnosti, ki jih pošta obračuna v skladu s cenikom poštnih storitev v mednarodnem poštnem prometu.

Opisani postopek sprostitve blaga v prost promet se uporablja tudi za pošiljke komercialnega blaga, katerega skupna vrednost ne presega 1000 evrov. Prejemnik – pravna oseba, ki želi, da se carinske formalnosti izvedejo na opisani način, mora po prejemu obvestila o prispeli pošiljki poslati carinski pošti izjavo, da s postopkom carinjenja soglaša, in ostale potrebne podatke (naslov, davčno številko …).

Opisani postopek carinjenja pa se ne uporablja za naslednje pošiljke:
za pošiljke ali tovorke, ki vsebujejo blago komercialne narave, katerega skupna vrednost presega 1000 evrov;
za pošiljke ali tovorke, ki vsebujejo blago komercialne narave, ki so del redne serije istovrstnih operacij;
za pošiljke ali tovorke, ki vsebujejo blago, za katero se zahteva ali zaprosi odobritev nadomestil ali drugih zneskov oziroma povračilo dajatev, ali za blago, ki je predmet kakršnih koli prepovedi, omejitev oziroma drugih posebnih formalnosti;
če je carinska deklaracija oddana v drugi obliki.
Za navedene pošiljke se uporabljajo določila glede vložitve običajne carinske deklaracije. (http://www.carina.gov.si/si/carinski_po ... ozu_blaga/).

Pritožbo v zvezi z obračunanimi carinskimi dajatvami lahko naslovnik naslovi na pošto, na e-naslov reklamacije.CP(at)posta.si ali pa neposredno na Carinski urad Ljubljana, Šmartinska 152a, Ljubljana, ali po elektronski pošti na e-naslov lj.carina(at)gov.si.

Kako je zdej s tem iz prve roke? Kakšne imate izkušnje od zadnjega pol leta?
Kolikor jest razumem lahko pošiljko manjše vrednosti dobiš "đabe" domov samo če si un na pošti reče: "ah, tega se mi tudi odpirat ne da". V teoriji to pomeni, da me npr pošilka v vrednosti 1cent ali pa celo zastonj, pride na koncu nekaj evrov.
Kakšen zakon je to, da si v takih primerih odvisen od razpoloženja poštnega uslužbenca in ne od samega zakona?
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Snakes » 09 Okt 2014 13:01

Uff upam da ne bodo zaceli se na to zdaj nabijat cene... :evil:
Sicer ze nekaj casa nisem nicesar narocil, sem pa v zadnjega pol leta zagotovo dobil kaksno stvar. Po vecini malenkosti vredne do 10 dolarjev. Ne vem ce so jih sploh odpirali na carini, sem jih lahko sel iskat direkt na posto.
Ce se ne motim je imel en paket od carine trak gor, samo nisem pa dobil poste da moram it na carino iskat. Ce prav razumem bi naj placal za vse pakete ki jih gres iskat na carino, ne glede na vrednost. Mislim da je Valdo enkrat nekaj placal, kljub temu da je bila cena pod mejo.
Uporabniški avatar
Snakes
član

Kraj: tu pa tam

OdgovorNapisal/-a Ortelius » 09 Okt 2014 13:45

Tole ni glih neka absolutna reference glede tega vprašanja, ampak samo kot info:

Tri dni nazaj sem prejel en mali paketek v vrednosti 5€ iz Kitajske. Ni bilo videti, da bi bil paket carinsko odprt, pošta mi ni nič zaračunala, samo dostavila na dom.
24 hours in a day.... 24 beer in a case.... Coincidence?
Uporabniški avatar
Ortelius
član

Kraj: Tacen

OdgovorNapisal/-a Dave » 09 Okt 2014 13:54

Zatakne se lahko pri pravilno izpolnjenem CN22 obrazcu. Če ga prodajalec ne spiše pravilno, potem se kjub temu plača nekaj stroškov, ki jih ima naša pošta, ko pofirbca kaj si dobil. Čeprav je vrednost pod 22€.

Torej obrazec mora biti izpolnjen-točen opis artiklov, prava cena, pa po možnosti ne označen kot "gift".
Jaz do sedaj še nisem imel težav s tem, pa redno naročam.

iPhone using Tapatalk
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
Uporabniški avatar
Dave
član

Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 09 Okt 2014 14:32

Moje izkušnje do sedaj so bile take..

1. dobil paket na dom brez stroškov(tudi večji dražji paketi v dobrih cajtih)

2. dobil paket domov brez stroškov , odprt in poliman s carinskim trakom "opravljen carinski postopek"

3. dobil obvestilo, da pošljem potrdilo oz link o nakupu... če je bilo pod 22€ sem dobil drugi dan domov brez dodatnih stroškov

4. isto kot 3 samo da je bila vrednost nad 22€, pač plačal kot narekuje zakon...v starih cajtih je bilo carinjenje vrednoteno na okrog 2-3€
in ne 6+
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a Jaco P. » 09 Okt 2014 15:06

Velja plačilo davka/carine tudi v primeru, ko ti nekdo kupi nekaj v "tapravi" trgovini, v recimo ZDA (se pravi, davek je že plačan) in ti potem privat pošlje paket v Evropo?
Jaco P.
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 09 Okt 2014 15:56

Ce bi se slo samo po logiki ne, ker na rabljene stvari (stvar je rabljena takoj ko jo prineses iz trgovine) se naj davek ne bi obracunaval, ker je pac ze placan, ampak drzavni organi pa logika nekako ne gre skupaj, tako da verjetno bos placal tudi davek. ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a _aljaz_ » 09 Okt 2014 18:52

Pozdravljeni!
Po radiu sem zasledil da (po novem?) zakon omogoca carinski posti, vkolikor smatrajo, da je stvar ponaredek ali bi utegnila skodovati javnemu dobremu, unicenje vsebine paketa in to brez nikakrsnega obvestila naslovniku. Je to res? Iz Kitajske namrec cakam paket v vrednosti cca 70€ in ga ni ze cca 2 meseca, malo me skrbi... :S
Feet in the pedals, head in the clouds :)
Uporabniški avatar
_aljaz_
član

Kraj: Bilje pri Novi Gorici

OdgovorNapisal/-a Dave » 09 Okt 2014 19:03

V kolikor smatrajo in ugotovijo, da gre za ponaredek, potem dobiš obvestilo s strani carinske uprave - odločbo o sumu kršitve intelektualne lastnine. To ti pošlje odvetniška pisarna, ki zastopa blagovno znamko.
Na to odločbo se lahko pritožiš in dokazuješ, da je stvar original. Ampak, ker ti veš, da je fake, se ti ne splača. :roll:
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
Uporabniški avatar
Dave
član

Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 09 Okt 2014 19:43

Jaco P. napisal/-a:Velja plačilo davka/carine tudi v primeru, ko ti nekdo kupi nekaj v "tapravi" trgovini, v recimo ZDA (se pravi, davek je že plačan) in ti potem privat pošlje paket v Evropo?

Ja, obravnava se enako kot da si sam kupil preko neta...zadeva je v tem primeru taka, da ugotavljajo vrednost po raznih metodah
http://www.carina.gov.si/si/carina/cari ... st/#c15392
Če se zadevi res vidi da je rabljena, se vrednost ustrezno prilagodi.

PS: davek plačan v ne EU državi nima veze. V EU ga moraš plačat, ker gre za uvoz.

Kar se tiče ponaredkov, je pa približno tako.

Carinska pošta te obvesti oz. želi od tebe certifikat istovetnosti. Ker imajo kitajci v predalu ponaredek za vse, lahko dobiš od prodajalca ta
ponaredek od certifikata in ga predložiš carini. ČE gre za male količine primerne za osebno rabo, ti carina včasih pogleda skozi prste, čeprav mislim, da bo tega čedalje manj. Če gre za večje količine, kjer je eklatantno jasno, da gre za nadaljno prodajo, pa verjemi da ne bo šlo skozi. Tipičen primer so tekstil in obutev.

So pa veliki proizvajalci kot npr Adidas začeli tudi poučevati carinike kako točno prepoznajo kaj je ponaredek in kaj ne. Če nabašeš na takega carinika, ki z zagotovostjo ugotovi, da gre za ponaredek, se lahko obrišeš pod nosom. ŠE več, če jim soliš še s kakšnimi ponarejenimi certifikati, se najbrž lahko hitro znajdeš v resnih težavah.

EDIT: sem malo poguglal...če fizična oseba izven EU pošlje "brezplačno" paket v EU, so produkti v vrednosti do 45€ oproščeni DDVja, se pa skor zihr plača carinske storitve.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a _aljaz_ » 10 Okt 2014 06:30

Hvala za odgovor! Sicer ne vem kako bi bilo, če bi od mene zahtevali certifikat, upam pa, da bom paket vseeno dobil saj gre za samo en artikel izključno za osebno uporabo.

Še enkrat hvala!
Feet in the pedals, head in the clouds :)
Uporabniški avatar
_aljaz_
član

Kraj: Bilje pri Novi Gorici

OdgovorNapisal/-a Freilauf » 10 Okt 2014 07:42

Mojo Jojo napisal/-a:Moje izkušnje do sedaj so bile take..

1. dobil paket na dom brez stroškov(tudi večji dražji paketi v dobrih cajtih)

2. dobil paket domov brez stroškov , odprt in poliman s carinskim trakom "opravljen carinski postopek"

3. dobil obvestilo, da pošljem potrdilo oz link o nakupu... če je bilo pod 22€ sem dobil drugi dan domov brez dodatnih stroškov

Še vedno je tako, vsaj do prejšnjega tedna.
Letos 17 naročil, prejel vse brez problemov razen enega (zložljiv podstavek za laptop z ventilatorčki) vrednost okoli 5€. Dobil obvestilo carinske pošte, izpolnil obrazec na njihovi spletni strani in prilepil link z artiklom in ceno. Čez dva dni dobil prelepljeno z obvestilom o carinski obravnavi in brez dodatnih stroškov.
Zanimivo je da je bil to edini paket z oznako "gift", ostali so imeli realno vrednost na nalepki. Očitno so alergični na te oznake.
Včasih smo vprašali: A maš freilauf al' kontra ?
Uporabniški avatar
Freilauf
član

Kraj: skoraj pod Golovcem

OdgovorNapisal/-a klmn » 10 Okt 2014 12:36

Mojo, po mojih izkušnjah je pa ravno tako, kot si zgoraj ob ceniku napisal. Torej, če se Pošti sprdne in paket ustavi, potem tudi če dokažeš, da je vrednost manjša od 22€, plačaš njihove stroške. Sem moral plačat že 2x, v drugem primeru sem dokaz oddal preko njihove strani in ni bilo nobene razlike. Sem jim tudi že pisal na mail za reklamacije, da ne smejo zaračunavati nenaročenih storitev, ampak nisem daleč prišel... mogoče jih še kam prijavim, čeprav prav dosti se mi pa tudi ne da ukvarjat s tem...
klmn
član

Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a Izi » 10 Okt 2014 13:43

klmn napisal/-a:Mojo, po mojih izkušnjah je pa ravno tako, kot si zgoraj ob ceniku napisal. Torej, če se Pošti sprdne in paket ustavi, potem tudi če dokažeš, da je vrednost manjša od 22€, plačaš njihove stroške. Sem moral plačat že 2x, v drugem primeru sem dokaz oddal preko njihove strani in ni bilo nobene razlike. Sem jim tudi že pisal na mail za reklamacije, da ne smejo zaračunavati nenaročenih storitev, ampak nisem daleč prišel... mogoče jih še kam prijavim, čeprav prav dosti se mi pa tudi ne da ukvarjat s tem...

nenenen,... tole pa ne drži, vsaj v mojih primerih ne,...
če ti pošljejo obvestilo, da priložiš račun ali dokazilo koliko si to plačal in jim prineseš ali faksiraš ali kakorkoli uradno dostaviš da je zadeva s poštnino vred 22€ ali manj, potem ti nesmejo nič zaračunat,...
Mene so enkrat hotel na finto tešaja dolar - euro naflikat, pa jim ni ratalo, ko sem jim pokazal SMS sporočilo od banke na kateri se je videlo da sem zadevo plačal par centov pod 22€ in so samo rekli aha, hvala, podpis tukaj in nasvidenje,...

ne moreš ti meni pod nobenim pogojem zaračunat nekaj, za kar si se ti sam odločil da boš naredil in se potem izkaže da to ni bilo opravičeno,.... sorči,...

moraš imet pa prav, pa glej da nimaš pofejkanih računov, ker mojega prijatelja je carinik enkrat tko freh vprašal na kak način je plačal, pa je rekel PayPal,... pa je prinesel prenosnik in je rekel logiraj se in pokaži izpis na paypal-u,... pa je sam nos povesil in priznal kolk je plačal,...

pa je priznal da je blo 80$, tako da bi itak moral plačat, sam se je cariniku zdelo malo pa mu ni vrjel,... no pol se je izkazal da je plačal 160$

če si čist in si res plačal s poštnino vred 22€ ti nihče nesme nič več zaračunat, njihov problem ker niso vrjeli,...

LP
Iztok
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a havli » 10 Okt 2014 13:51

Ocitno so res alergicni na oznako "gift" (mogoce berejo po "slovensko" in je pac treba odpret). Pred dvema mesecema sem dobil paket, ki je dejansko bil darilo - za tocno vsebino nisem vedel, nisem naroceval, nic placal... So odprli, prebrskali, naguglali ceno in me zaceli j... Trajalo je cel mesec dopisovanja (ponavljanje istih vprasanj, istih zahtev o dokazilih...). Zadevo je koncal klic in pogovor s carinikom, ki je imel moc odlocanja o posiljki. Sele takrat sem izvedel, kaj tocno je bilo v paketu. Resili smo tako, da je carinik dolocil neko primerno vrednost in sem placal carino...

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a BOTABOTA » 12 Okt 2014 19:13

Ne vem, kako točno poteka carinjenje te dni, ker sem prejšnji teden dobil tri pakete iz Kitajske, eden je bil vreden 30€, dva malo manj, pa sem jih dobil direktno domov, nobenega carinjenja, nič. So pa bili v oblazinjeni kuverti. Morda jim ni bilo interesantno odpirati.
The Venus project
Uporabniški avatar
BOTABOTA
član

OdgovorNapisal/-a flefo » 12 Okt 2014 20:55

A si predstavljaš koliko robe pride vsak dan iz Kitajske? Če bi začeli vse odpirati bi se prej peljal do Kopra po drugem tiru kot dobil paket, ki bi ga naročil jutri... :D Verjetno se omejujejo bolj na večje pakete ker naj bi bili načeloma več vredni, za majhne pa verjetno izberejo nekaj naključnih.

Meni so enkrat odprli en paket, sem jim poslal koliko je zadeva vredna, potem pa sem moral še poštarju plačati približno 2€ za postopek in stroške pisma v katerem so me obvestili naj dokažem vrednost? To je bilo nekje spomladi, kar sem ostalih komentarjev prebral nisem še zasledil takšne izkušnje...
Uporabniški avatar
flefo
član

Kraj: rd

OdgovorNapisal/-a klmn » 13 Okt 2014 07:40

če si čist in si res plačal s poštnino vred 22€ ti nihče nesme nič več zaračunat, njihov problem ker niso vrjeli,...

Iztok, se strinjam, sam to še vedno ne spremeni dejstva, da so mi že dvakrat zaračunali njihovo storitev ukvarjanja z mojo pošiljko. Ne DDV, ne carino, ampak to da so paket ustavili in zahtevali dokazila. Tako da to, da se midva strinjava da je to šalabajzerstvo, nič ne pomaga... :D
klmn
član

Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a Izi » 13 Okt 2014 19:19

klmn napisal/-a:

Iztok, se strinjam, sam to še vedno ne spremeni dejstva, da so mi že dvakrat zaračunali njihovo storitev ukvarjanja z mojo pošiljko. Ne DDV, ne carino, ampak to da so paket ustavili in zahtevali dokazila. Tako da to, da se midva strinjava da je to šalabajzerstvo, nič ne pomaga... :D

ja tole je meni res full čudno, ker to se je meni res velikokrat zgodilo, da sem moral dokazovat vrednost, pa nikoli nisem nič plačal, je pa res, da kako leto nisem nič naročal na tak način,... hehehe,... in me res nebi nič čudilo, če so to sedaj spremenil,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 26 Nov 2014 09:33

No, pa sem še sam v carinskem postopku.
znesek je 21 eur.

ravno sem jim poslal potrdila, ki se jih ne da poslati, ker jim takih nimam
1. račun (ker je v paketu)
2. potrdilo o plačilu z razvidnim predmetom nakupa in ceno (jao)

pa moral sem se strinjati s tem :roll: da je še postopek naprej.

16. člen
(oprostitev uvoznih dajatev)

(1) Poštnim pošiljkam, predanim v carinske postopke v skladu z veljavno zakonodajo, ki ne zapadejo pod zavezo plačila uvoznih dajatev, se uvozne dajatve ne obračunajo. Za te poštne pošiljke ima izvajalec pravico obračunati nastale stroške naslovniku skladno s cenikom izvajalca, naslovnik pa jih je dolžan plačati.

je tole sumljivo zaračunavanje nenaročenih storitev s strani pošte.
katera je najbolj primerna inštitucija, da dam prijavo?
zavod za varstvo potrošnikov? kaj drugega?
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a flefo » 26 Nov 2014 11:09

Saj to smo že nekateri v prejšnjih postih opisali. Če kupuješ prek kakšne kitajske spletne trgovine (aliexpress,DE, itd...) potem vzamejo kot dokazilo tudi link do trgovine, screenshot strani itd...

Te dajatve pa so teh omenjenih par evrov o katerih smo že pisali (odpiranje paketa, plačilo pisma z katerim zahtevajo dokaz o vrednosti ipd.). Gre se za znesek okrog 2 evrov. Ne vem če se ti splača pisat kakšne prijave ker po mojem mnenju ne boš dosegel popolnoma nič. Carinski postopek pač stane in če nekaj uvažaš se moraš strinjaš s tem oz. pač ne uvažaj :D
Uporabniški avatar
flefo
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 26 Nov 2014 11:26

flefo napisal/-a: Carinski postopek pač stane...

A veš un pregovor, da si more vsak policaj, mestni redar svojo plačo (pa še za kakšno zraven) pokrit z napisanimi kaznimi.

približno tolk stane carinski postopek.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a flefo » 26 Nov 2014 11:44

Saj to vsi vemo ampak edina možnost je igrat po pravilih... (tistih ki veljajo za nas smrtnike, ne "uradnike")
Na koncu z Kitajske naročamo ker je bistveno cenejše, za 2€ razlike res ne bi čakal mesece in pošiljal screenshotov spletnih trgovin ampak bi kupil v prvi trgovini.
Uporabniški avatar
flefo
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 26 Nov 2014 11:44

Zares se s tem ne strinjam, ker to "da vsak postpek stane" pomeni tudi, da ti lahko policaj, ko ti da pihati in napihas 0.00 zaracuna 10, 20, 50, 100eur za opravljanje postopka. Ali pa tvoj priljubljeni serviser koles zaracuna "postopek", ko se ukvarja z garancijo, ki jo uveljavljas na kolesu ;) Pa najbrz v teh dveh primerih ne bi rekel "se pa ne vozi z avtom, ce ti ni prav, da ti policaj zaracuna opravljanje alkotesta" ali pa "pa ne vozi bicikla na servis zaradi garancije, ce ti ni prav, da ti zaracuna delo v tem postopku" ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 26 Nov 2014 12:23

Mislim da je ustnik za pihanje vštet v ceno globe za alkoholiziranost. Če pa odvrneš pihanje in greš na odvzem krvi, pa mislim
da ga moraš plačat. (za slednje nisem zihr)
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 26 Nov 2014 12:33

Ne nisi razumel ;) Point je v tem, da bi ti policaj zaracunal alkotest v primeru, ko bi napihal 0.00, se pravi v primeru, da globe ne bi bilo. Enako kot da bi ti carinik, ko so se bili na mejah, zaracunal pregled prtljaznika, ceprav ne bi imel nicesar za prijavit in za placat carino. Bolj jasno sedaj?
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 26 Nov 2014 12:49

Jaz razumem...fora je v tem da je prej bilo tako kot govoriš za policaje...zdaj je pa posel predan pošti in ker ta ni
subjekt javnega značaja in se financira samostojno, moramo mi zdej plačevati storitve, ki jih država po svoji dolžnosti ne
opravlja in jih za njih opravlja nekdo drug.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a havli » 26 Nov 2014 14:11

Se strinjam s PJ.

Nekdo opravi (pa čeprav po uradni dolžnosti) nek postopek, za katerega se kasneje ugotovi, da ga nebi bilo treba - torej odpre paket, ki ima vrednost pod mejo za carinske dajatve. Očitno se je zaje*al in to naredil po nepotrebnem oz. v svojo škodo. Ne razumem, zakaj bi moral sedaj to nekdo drug oz. prejemnik pošiljke plačevat!

Sicer pa carinske postopke vodijo cariniki na Carinski pošti in ne kar neki uslužbenci Pošte Slovenije d.d. Kdo je potem naročnik / plačnik / izvajalec? "Zasebna" Pošta ali "javna" Carina?

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a Snakes » 26 Nov 2014 14:42

Jabooz daj kontaktiraj ZVP in javi kaj odgovorijo, da se razcisti kako in kaj, ker to je kr neki. Ce imas sreco in ti ne odprejo paketa bo slo zastonj, ce pa nimas in ti ga odprejo pa placas.
Po tej logiki odprejo toliko paketov na dan kolikor $ rabijo, ko opravijo dnevno kvoto pa gredo domov ali kako?
Uporabniški avatar
Snakes
član

OdgovorNapisal/-a Snakes » 13 Apr 2016 12:20

A je kdo kaj izvedel kako je s tem placevanjem stroskov carinjenja.
Sem dobil obvestilo o paketu, pred tem sem jim moral na carino poslati se racun. Znesek na racunu je pod mejo za obdavcitev, vseeno pise na pildku da je odkupnina 4EUR.
Uporabniški avatar
Snakes
član

OdgovorNapisal/-a nene » 13 Apr 2016 12:45

Snakes napisal/-a:A je kdo kaj izvedel kako je s tem placevanjem stroskov carinjenja.
Sem dobil obvestilo o paketu, pred tem sem jim moral na carino poslati se racun. Znesek na racunu je pod mejo za obdavcitev, vseeno pise na pildku da je odkupnina 4EUR.

To se kar redno dogaja in nas lupijo :mad: Cariniki to utemeljujejo s tem da je CN22/23 obrazec napačno izpolnjen - ponavadi je to napačno deklarirana vrednost, kar je v večini primerov res ker Kitajci napišejo ponavadi le nekaj dolarjev. Jaz ob naročilu če se spomnem napišem še komentar naj vpišejo pravilno vrednost na CN23, ampak včasih teh komentarjev niti ne berejo.

Se je pa narod baje kar pritoževal nad tem početjem carine, ampak kakšnega premika očitno ni bilo. Če malo pobrskaš mislim da je na Slo-tech ena obsežna tema o tem.
Uporabniški avatar
nene
član

Kraj: Cerkno

OdgovorNapisal/-a triangle » 13 Apr 2016 12:46

Tega ne moreš razumet. Vedno si nekaj zaračunajo.
triangle
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 13 Apr 2016 15:25

Enostavno ne dvigneš, pa se naj pošta 2x s tem ukvarja, kitajcu pa zatežiš da nisi dobil in dnar nazaj ali jovo na novo.

Odkar je Pošta prevzela nezahteven carinski postopek, je še večji texas kot prej.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 14 Apr 2016 06:30

texas za nas.

Za njih je čista zmaga, kar je tudi bil njihov namen
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

Kraj: slov. b.

OdgovorNapisal/-a Snakes » 06 Dec 2016 09:04

Uporabniški avatar
Snakes
član

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 06 Dec 2016 09:18

Jah odpravi carin z ZDA so pa vsi nasprotovali :) . nikol prav
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a RED_line » 08 Apr 2017 21:42

če smo že pri carinah. kako je zdaj, ko je UK šel iz EU?
RED_line
član

OdgovorNapisal/-a m66 » 08 Apr 2017 21:47

Mal počakaj, do sprememb sta še vsaj 2 leti...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
m66
član

Vrni se na Gorskokolesarska tržnica

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov