Sprednji menjalnik (Sram)

Kako uspešno šariti po vijakih, zobnikih, nastavitvah in sploh vse o vzdrževanju in popravilih

Sprednji menjalnik (Sram)

OdgovorNapisal/-a BAIKER » 16 Apr 2018 07:58

Pozdravljeni poznavalci ... Prosil bi, če lahko nekdo na preprost, predvsem pa domač način razloži nastavitev sprednjega menjalnika. Dejstvo je, da mi je jasno delovanje vijakov za indeksiranje (H in L).
Kljub temu, da se trudim nastavit mi nekako ne prestavlja tekoče. Nikjer nisem zasledil na katerih zobnikih zadaj mora biti veriga ko nastavljamo sprednji menjalnik ... Itd.

Zato bi prosil nekoga, da lepo po točkah napiše, kako se lotit nastavitve prednjega menjalnika, kot je to opisano za zadnjega.
Hvala vnaprej za širjenje znanja. Dejstvo je, da tistim, ki to obvladate se to vprašanje zdi smešno, ampak ...
BAIKER
član

Re: Sprednji menjalnik (Sram)

OdgovorNapisal/-a miranmtb » 16 Apr 2018 08:36

Just pedal, brake, steer, smile.
Uporabniški avatar
miranmtb
član

OdgovorNapisal/-a BAIKER » 16 Apr 2018 12:30

@miranmtb , hvala za linke, ampak moram reči, da "skoraj ni" videa na YT, kateri je povezan z menjalniki, da si ga nisem ogledal.
Zadnjega sem se naučil nastavit in sedaj to počnem skoraj "pol noči v gatah".
Sprednji menjalnik pa se mi zdi, da je hudič tako težko ga naštudirat. Dejstvo je, da tukaj ne igrata vloge cenovni razred in znamka, temveč so nastavitve enake.

Moram reči, da delam po nekem ustaljenem postopku, katerega prebiram po spletu.
Dejstvo je, da ko kolo vpnem v stojalo in začnem z nastavitvami, stvar deluje vrhunsko - tekoče, brez zatikanja. Problem nastane, ko pa kolo snamem iz stojala in se zapeljem in želim sprobat, kako sem zadevo nastavil, potem pa se pokažejo ponovno težave in tako nekaj ur "gvihtam" kolo gor in dol, šraufam in se vozim po dvorišču.
Včeraj sem se ukvarjal s tem kar nekaj časa, ampak nekak nisem zadovoljen, ni to to.

Danes sem malo se poigral in spet .... vse lepo ... iz malega zobčenika na srednjega in nazaj gre BP. Tudi iz malega ali srednjega gre BP, problem pa nastane iz velikega nazaj na srednjega, takrat avtomat ne skoči lepo nazaj, temveč samo toliko, da prične drsat po ketni in ruži takrat ko pri norcih. Čez par obratov pedal potem nekako skoči na sredinski zobčenik ....

No, da še opisem svoj postopek, kako se lotim zadeve:

1. Zadaj dam na največji zobčenik, spredaj na najmanjšega, ter odklopim zajlo pri avtomatu
2. na ročki menjalnika matico za fino nastavitev odtegnem, da je na polovici navojev (kasneje imam več manevrirnega prostora)
3. nastavim spodnjo mejo z vijakom L (pustim, da je med verigo in kletko 1mm prostora, da ne šoba ketna po okviru)
4. zadaj dam na najmanjši zobčenik
5. z roko pri obračanju pedal potisnem menjalnik proti velikemu zobniku in nastavim zgornji hod z vijakom H
6. spustim menjalnik, da skoči na mali zobnik, ter nato zajlo zategnem
7. če recimo na srednjem zobniku malo dri veriga po kletki, potem to korigiram z matico pri ročki menjalnika

Takšen je moj postopek. Dokler je bajk na stojalu je vse ok, deluje boljše kot nov, ko se pa vsedem in se zapeljem, potem pa nastopijo težave. Ponavadi so takšne, da izredno težko gre na večji zobnik, ali pa iz največjega ne potisne verige na srednjega ... in potem se palo igram, ampak potem ponavadi dela še slabše, ko začnem vrtet vijake vse povprek.

No, upam, da se bo kdo našel in si vzel malo časa in kaj napisal. Treba je imet v mislih, da s tem ne pomagate samo meni ampak širši množici, ki bi si želeli nekaj narest sami, pa si ne upajo.
HVALA!
BAIKER
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 16 Apr 2018 12:50

Kaj pa, če imaš napačno pozicioniran menjalnik? Jaz bi mojstru to peljal, pa da vidiš v čem je problem. Domači mehanik dolgo časa ne dobi dost augenmasa, da bi to sam pogruntal.

Glej tole https://www.parktool.com/blog/repair-he ... -section-1 predvsem točki 2 in 3. V tvojem opisu ni videti, da bi se lotil tega. To je isto, kot ko sem jaz ko lud štelal zadnji menjalnik in po eni uri, ko je šlo samo na slabše ugotovil, da je poač nosilec skrivljen. :mad:
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a BAIKER » 16 Apr 2018 13:21

bjakeb napisal/-a:Kaj pa, če imaš napačno pozicioniran menjalnik? :

Res tega nisem omenil, ampak ravno včeraj sem nastavil tudi to.
Naredil sem, kot sem se "naučil" na spletu ... med zunanjim delom kletke in velikim zobčenikom mora biti od 1-3mm prostora.
Kletko sem lepo pozicijoniral z verigo, ampak še vedno ni vse tako tekoče .... :evil:

Zdaj, ko sem pa pogledal ta video od Park Tool-a pa nekako ugotavljam, (morda se bo slišalo smešno) da ne znam menjavat spredaj. Zfaj sem tega majstra na videu videl, da ko gre prestave navgor, da ročko tako dolgo drži, da veriga pride na drug zobnik. Če jaz tako naredim pri meni, potem stvar deluje tekoče, ampak iz zadnjega menjalnika sem navajen, da "samo klikam" ali grem z prestavami gor ali dol. Sedaj pa vidim, da pa je na sprednjem menjalniku dejansko pretikanje drugačno .... torej za gor moram ročko potisnit do konca in jo držat, da veriga lepo preide na višji zobnik. Na tak način sem jo včeraj vedno spravil v višjo prestavo, ampak se mi je zdelo, da bi moral postopek biti isti, kot na zadnjem menjalniku.
Sedaj pa vidim mojstra, kako drži ročko za v višjo prestavo. Zanimivo. Ker če je to res, da se pretika tako, da držim ročko, potem ni problema.

Torej, a sem dejansko narobe klikal po ročki menjalnika (me razumete kaj želim povedat)?
BAIKER
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 16 Apr 2018 13:32

Zdaj si pa prišel do razlik med različnimi modeli (nivoji) menjalnikov, za katere si bil prepričan, da ne obstajajo ;)
Pri Shimanu, če imaš nižji model kot Deore moraš zadržati ročko. Višje ko greš po modelih in boljše zobnike kot imaš je manjša potreba po zadrževanju, ampak še zmeraj je potrebno imeti tako imenovan "over shifting" oz. ko potegneš ročko do konca naprej (na večji zobnik) mora prestaviti malo čez zobnik, da hitreje potegne verigo na sprednji zobnik. Tukaj je pa pomembna nastavitev HI vijaka, da ne pride do preveč overshifta.

Edit: sem popravil napake pri pisanju.
Zadnjič spremenil mrd, dne 17 Apr 2018 07:20, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a BAIKER » 16 Apr 2018 16:22

mrd napisal/-a:Zdaj si pa prišel do razlik med različnimi modeli (nivoji) menjalnikov, za katere si bil prepričan, da ne obstajajo ;)
Pri Shimanu, če imaš nižji model kot Deore moraš zadržati ročko. Višje ko greš po modelih manj in boljše zobnike kot imaš je potreba po zadrževanju ampak še zmeraj je potrebno imeti tako imenovan "over shifting" oz. ko potegneš ročko do konca naprej (na večji zobnik) mora prestaviti malo čez zobnik, da hitreje potegne verigo na sprednji zobnik. Tukaj je pa pomembna nastavitev HI vijaka, da ne pride do preveč overshifta.

Hvala ti, da si mi odprl oči. Dejansko nisem vedel, da se menjalniki razlikujejo tudi po tem, po načinu šaltavanja.
Saj ti pravim, da se mi je na videu čudno zdelo, kako majster od Park Tool-a drži ročico in ker imam isto zadevo se mi je čudno zdelo in sem začel dvomit v moje "pravilno" šaltavanje.

No, ko sem pa prebral tvoj post @mrd, sem pa takoj se preoblekel in odšel v garažo in vzel v roke oba kolesa (z ženo imava iste - razen barvna kombinacija), ter ob pivu naštelal sprednje menjalnike še enkrat. Stvar deluje v nulo. Vesel sem kot radio. :-D

Hvala vsem, ki ste si vzeli čas za kakršen koli odgovor v tej temi, predvsem za nesebičnost (znanje je treba delit). Verjamem, da bo naša debata pripomogla k temu, da se bo kakšen novinec kaj naučil.
Lep pozdrav, Baiker!
BAIKER
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 17 Apr 2018 07:20

Ni za kaj. Samo, da dela.
Mimogrede kateri sprednji menajlnik pa imaš?
LP
D.
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a BAIKER » 17 Apr 2018 08:53

mrd napisal/-a:Ni za kaj. Samo, da dela.
Mimogrede kateri sprednji menajlnik pa imaš?
LP
D.

Menjalnik imam še vedno prvotni, kateri je bil na bajku in sicer MicroShift MS22 .
Sem že gledal, da bi kupil nekaj boljšega. No, saj potrebe po menjavi zaenkrat ni, saj omenjeni deluje BP.

Tako zgleda zadeva:

Slika
BAIKER
član

Vrni se na Sam svoj mehanik

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov