Shimano XT (M8000) zavore in problem

Kako uspešno šariti po vijakih, zobnikih, nastavitvah in sploh vse o vzdrževanju in popravilih

Shimano XT (M8000) zavore in problem

OdgovorNapisal/-a PJ » 31 Jul 2018 14:42

Po slabih dveh letih brez vsakrsnih problemov se mi je danes tole naredilo prvic. Zadnje par dni sem se vozil po zame bolj neobicajnih poteh, kjer je bilo (spet zame) neprimerno vec zaviranja kot prej. Za povrhu je bilo kolo, ko ni bilo v uporabi, v vrocem avtomobilu. In sedaj vzamem kolo ven, dam sprednje kolo gor in rocka za bremzo kar pade notri. Parkrat napumpam, nic. Se parkrat napumpam in stvar se spremeni. Po malo pumpanja imam obcutek, da bremza spet normalno dela, ampak nisem ravno preprican, ce upam odbrcati dobrega jurja visincev, ker res nimam zelje iti nazaj pes brez bremz :)
Sedaj pa, sploh, ker nimam cele delavnice s seboj, kaj lahko naredim oz. kje bi sploh bil problem? Vse je suho, tako da ni da bi olje kje spustilo. Do sedaj je bremza delala brez vseh problemov, je pa res, da sem vceraj proti koncu enega daljsega spusta (cca. 10km ko sem bil bolj kot ne cel cas vsaj malo na zavorah), imel obcutek da tako sprednja kot zadnja rocica gre bolj notri (proti krmilu) kot pa prej.
Vsak, vsaj na priblizno pameten predlog kaj narediti bi zelo cenil, sploh ker sem do konca tedna parkiran sredi gora, pa bi rad se kaksno daljso furo naredil :)
Hvala, Primoz
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

Re: Shimano XT (M8000) zavore in problem

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 31 Jul 2018 18:34

če nikjer ni mastno, da bi teklo maš zrak not.
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

Kraj: slov. b.

OdgovorNapisal/-a koko82 » 31 Jul 2018 19:10

Verjetno imaš malo zraka v zavori. Če so zavorne obloge proti koncu zmontiraj nove obloge in bo boljše, ker bo v rezervoarju več olja. Ko prideš z dopusta pa odzračevanje. Shimanove ročice imajo ravno dovolj olja, da znucaš obloge, zato rado potegne zrak, ko gredo obloge proti koncu.
Za vsak slučaj preveri vodila v ročici. Notri je en tak valjček, ki mora stat pravokotno na ročico. Če stoji postrani oz se obrača, ko stiskaš ročico in obenem poka imaš počeno vodilo.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a PJ » 31 Jul 2018 21:18

Upam da bo do konca dopusta zdrzalo :) Ravnokar odbrcal slabih 2 jurja visincev s prav toliko spusta, pa je zaenkrat vse ok (pustimo to, da sem polovico casa na spustu premisljeval kaj bom naredil ce naenkrat ne bo vec prednje bremze :mrgreen: ). Malo sem s tistim vijakom se spravil rocico dlje od krmila, tako da je feeling tak kot je bil prej in zaenkrat vse zgleda ok... upam :) Pakne so pa bolj kot ne se dobre (zamenjane slab mesec nazaj), tako da "mesa" imajo se kar nekaj. Tisti valjcek bom pa preveril takoj jutri zjutraj. Ampak vsaj po spominu, bi rekel da nic ne poka. Ampak za ziher preverim se enkrat.
Pa res full hvala za ti razlagi! Jeb**iga... po dolgem casu spet na mineralnem olju (pred leti sem imel Maguro, ki razen menjave paken ni rabila nobenega vzdrzevanja, je pa res da sem se tudi vozil se neprimerno bolj xc kot sedaj), potem pa Formula R1, ki so vsake dva meseca rabile novo olje, ampak takrat je bremza zastekala, ne pa da ni prijela, tako da mi je bilo tole malo novo, sploh glede na to, da sedaj dve leti (pa skoraj enih 200k visincev) ni bilo nobenih problemov :)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Luka » 31 Jul 2018 21:58

Prevažaš bicikel leže v prtljažniku? Meni se je to zgodilo enkrat in edinkrat, ko sem tovoril kolo leže v prtljažniku. Bojo mehaniki bolje vedeli, ampak verjetno res (če je dalj časa v ležečem položaju) kakšen mehurček pride tja kamor mu ni treba... Skratka moj predlog, probaj kolo pokonci prevažat, ali pa mogoče pomaga na drugo stran ga nagnit...
Luka
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 01 Avg 2018 08:24

Ponavadi ga prevazam leze, ker samo sedeze poderem in vrzem bicikla notri, ampak tisto je za par 10km, za dopust, pa poberem obroce dol in dam kolesi pokonci med zadnje sedeze, ker imam v prtljazniku torbe itd. Tako da sedaj je bil bike v pokoncnem polozaju.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 01 Avg 2018 08:54

...s casom se navadis. :D

Ne, resno, imel sem dobro leto tezav z zadnjo zavoro, serija, ki bi naj bila ok.

Potem sem se pa odlocil za en test... bovden, za katerega jaz sumim, da ima originalen premali pretok (zato vecini nagaja zadnja zavora) v kombinaciji z ne-optimalnim oljem, sem zamenjal za Jagwire bovden (konektorje. itd.). Pakne sem obdrzal, ker jih je bilo se vec kot 50%...

Potem pa je se Đabuz uletel s svojim oljem... zaenkrat, tok-tok, tezav letos nimam. Je pa res, da v tem sestavu se nisem odpeljal recimo Thrillerja na Peci ali RnF na Krvavcu v kosu, le vecinoma doma sem vozil precej bolj strme trejle kot je recimo RnF, ampak do 250vm.
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a PJ » 02 Avg 2018 14:32

Meni zadnja dela bp, problem je bil pa s sprednjo. No zares sem samo enkrat do sedaj imel to, zaenkrat pa mi po tistem pumpanju zadnjic se vedno dela ok, pa je ze dobrih 5k spustov notri (pa vsak relativno strm (vsaj za moj xc bike) po cca. 1000 visincev). Kolikor sem bral je vecina imela probleme z zadnjo. No kot sem napisal, v dveh letih je bil to prvi in edini problem do sedaj. Ko pridem domov zamenjam odlje, odluftam in upam da bo vse ok in brez tezav se naprej :)
PS: Se pravi bi v vsakem (beri: tudi mojem) primeru dal Jaboozovo olje in ne original Shimano?
Uporabniški avatar
PJ
član

Vrni se na Sam svoj mehanik

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov