Težave z montažo demontažo gum

Kako uspešno šariti po vijakih, zobnikih, nastavitvah in sploh vse o vzdrževanju in popravilih

Težave z montažo demontažo gum

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 30 Jan 2019 00:47

Čisto sem zafrustriran. Res sem zelo daleč od tega da bi bil nek kolesarski mehanik in o samem vzdrževanju ne vem dosti, ampak do sedaj sem bil prepričan da pa vsaj gumo na biciklu pa znam zamenjat.

Imam cube letnik 2018 29colske feltne. Gor imam Rocket Ron (foldable), za poskušino sem nabavil Schvalbe spikes, misleč saj za menjavo itak rabim ene 10 minut (uporabljam zračnice), pa bom tako glede na razmere menjal gume. Stvar je izpadla precej drugače. Ne ene ne druge gume ni problem nataknit na feltni. Problem je kako prepričat gumo da sede v utor v bokih feltne, sem se peljal 20 km pa se ni hotela usesti, potem s kompresorjem šele s 4bari z glasnim pokom sede not. Kako recimo v primeru predrtja na terenu s pumpico iz ruzaka zagotovit 4bare?
Še večji problem je potem pri demontaži ko pod nobenim pogojem guma ne gre iz utora - hodil po njej, z gumijastim kladivom tolkel po njej, šele ko sem pogrel s fenom sem zadevo dobil ven.

Ker nikoli do sedaj na terenu za odpravo defekta nisem porabil več kot 15 minut, sedaj očitno delam nekaj narobe ali pa ne vem kakšne finte.

Hvala za odgovor.
Sej ni treba da j' mau, glavn da j' dobr!
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

Kraj: Mjaw York

Re: Težave z montažo demontažo gum

OdgovorNapisal/-a P_Nut » 30 Jan 2019 07:42

To je normalno da rabiš >3bare da ti guma usede. Z nobeno talno pumpo ni to problem. Napumpaš da se usede in potem spustiš na želeni tlak. Če moraš to delat na terenu, potem se da gumo malo "zmasirat" da ne rabiš tako visokega tlaka, recimo: napumpaš kolikor pač lahko, potem pa na problematičnih delih, kjer se ti guma ni usedla, gumo primeš z obema rokama in jo na silo pravokotno na feltno premikaš sem in tja. Potem spet dopumpaš in ponoviš. Eventuelno se bo guma usedla. S samo vožnjo se to ne bo zgodilo.

Za gumo dol snet poizkusi s tem gibom: https://www.parktool.com/assets/img/repairhelp/Tubeless-Installation-1-Break-Bead.jpg in potisni proti sredini obroča, najprej na eni strani šele potem na drugi strani. Uporabi mnogo sile. Ko maš gumo na sredini obroča šele potem spraviš plašč ven iz obroča. Če udarjaš s kladivom ali hodiš po njej delaš narobe. :mrgreen:

Lahko pa da imaš kakšno čudno kombinacijo gume in feltne ...
P_Nut
član

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 30 Jan 2019 08:17

P_Nut napisal/-a:Za gumo dol snet poizkusi s tem gibom: https://www.parktool.com/assets/img/repairhelp/Tubeless-Installation-1-Break-Bead.jpg in potisni proti sredini obroča, najprej na eni strani šele potem na drugi strani. Uporabi mnogo sile. Ko maš gumo na sredini obroča šele potem spraviš plašč ven iz obroča. Če udarjaš s kladivom ali hodiš po njej delaš narobe. :mrgreen:

Lahko pa da imaš kakšno čudno kombinacijo gume in feltne ...
Poznam ta "gib" na fotki. Na 3 leta starem Ghostu od moje najdražje pri enakih gumah (Rocket Ron) zadeva pade ven brez uporabe sile, tukaj pa tudi z največjo silo ki jo premorem ne. Seveda je skakanje po gumi in tolčenje z gumijastim kladivom ni pravi način, tudi gretje gume s fenom ni glih pametna reč, ampak je edino pomagalo. Bohnedaj da bi imel še kakšno mleko notri, bi bila guma gor za večno.

Razmišljam , da bi tisti utor v feltni namazal z nečem, kar zmanjšuje trenje in se ne zasuši, pa seveda da ne razjeda gume.
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

OdgovorNapisal/-a MatTo » 30 Jan 2019 14:00

Tudi pri meni obstaja podobna težava v primeru predrtja fat gume. Doma, na toplem in suhem, lahko z navadno ročno pumpo uspešno spravim rob plašča v utor. Traja, ampak gre. Na terenu, sploh ponoči in v mrazu, pa si ne predstavljam tega početja. Bi pač vozil do doma z napol obuto gumo ali eventuelno pešačil.
Zadnja ideja je bila nakup t.i. Tubeless pločevinke (ala MilKit Booster). A po nekaj prebranih mnenjih nobena od teh ne ustreza mojima zahtevama: da drži pritisk par dni in ima zadosten volumen.
Trenutno stavim na: dobro orodje za snemanje plaščev, preverjeno ročno pumpo, za en pljunek tekočega mila in malce več previdnosti pri vožnji po terenu.
Goniklanc MTB Team
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

Kraj: Ljubljana-Bruselj

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 30 Jan 2019 21:16

Vse tiste rezervne zračnice in orodja za snemanje gum brezveze vozim s seboj, bo očitno treba v ruzak dat tole:
http://www.uniororodje.si/cgi-bin/cms.c ... prod=66428

Ampak ni mi jasno, te klešče naj bi bile za snemanje plaščev ki so se zalimali zaradi mleka , jaz imam pa zračnice pa vseeno ne spravim ven iz utorov.
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

OdgovorNapisal/-a grgos » 30 Jan 2019 22:36

a to maš tubbeles obroče , za dol snet gumo stopiš na gumo z obema nogama v račji pozi cca 15 cm razmika primeš za špice in v šusu potegneš proti sebi in preverjeno deluje , mogoče ne v prvem poizkusu odvisno kako se naštimaš , ponavadi pri tubbeles obročih vedno poči ko pumpaš ne bom pa pametoval ko imaš zračnice ...
grgos
Mako Fan Club

OdgovorNapisal/-a LOV2XLR8 » 30 Jan 2019 22:52

grgos napisal/-a:a to maš tubbeles obroče , za dol snet gumo stopiš na gumo z obema nogama v račji pozi cca 15 cm razmika primeš za špice in v šusu potegneš proti sebi in preverjeno deluje , mogoče ne v prvem poizkusu odvisno kako se naštimaš , ponavadi pri tubbeles obročih vedno poči ko pumpaš ne bom pa pametoval ko imaš zračnice ...

To preverjeno deluje. Alternativa je, da gumo vpneš v šraufštok, tako da jo stisne od sten felge proti sredini in popusti.

Za montažo - si poskusil izdatno namazati z milnico oz. čim podobnim? Pri tubeless gumah + tubeless obročih, sploh tistih s t.i. "bead lock", je včasih problem, ampak gre z malo več tlaka.
Uporabniški avatar
LOV2XLR8
smooth cat

Kraj: NowHere

OdgovorNapisal/-a jureb » 31 Jan 2019 09:18

Živjo,
feltna ima na obeh straneh rob na katerega naleže plašč. Pri demontaži najprej premakni oba robova plašča (tam kjer je "žica") na sredino feltne potem se loti snemanja po standardnem postopku. Imel isto iskušnjo....

Za montažo pa uporabi milnico in namaži rob plašča in rob feltne...zmontiraj, napumpaj na max. pojdi na pivo, vmes bo popokalo...pol pa vozit

lp
jure
jureb
član

Vrni se na Sam svoj mehanik

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Mr.G.