Zobnik mi drsa po okvirju

Kako uspešno šariti po vijakih, zobnikih, nastavitvah in sploh vse o vzdrževanju in popravilih

Zobnik mi drsa po okvirju

OdgovorNapisal/-a miskec » 03 Maj 2020 12:07

Dve vprašanji za strokovnjake:
Pred časom sem kupil star rabljen bicikel za nekaj drobiža. Pri testni vožnji je bilo videti vse več ali manj ok, sedaj pa se mi pojavljata dve težavi:
-gonilni ležaj se vedno po cca 10km “losa”. Gre za ležaj s šalčko in kroglicami in kvadratno osovino (square taper). Širina odprtine za ležaj 70mm, kar predvidevam, da gre za Italijanski ležaj. Zanimivo je, da se mi vedno odtegne na pogonski strani. Vedno pri sanaciji zategnem max šalčko na pogonski strani, na levi pa privijem vijak toliko, da ni lufta in zategnem z kontra vijakom.
-v kolikor vijak gonilke zategnem po predpisu, mi zobnik oz notranji vijaki zobnika drgnejo po okvirju. Širša osovina verjetno ne pride v poštev, saj je źe sedaj dlžine 122,5. Je možno da je odprina zobnika toliko raztegnjena?
Hvala za odgovore...
miskec
član

Re: Zobnik mi drsa po okvirju

OdgovorNapisal/-a Buschi » 04 Maj 2020 19:46

Širine firkantov gredo do 128.
Dve opciji za drsanje sta možni:
-zjebana gonilka in se na firkant uleže preveč globoko(preveriš tako, da odtegneš vijak kateri drži gonilko na aksi in če je aksa do vijaka, je bolj ali manj fuč)
-preprosto napačna gonilka z napačnim BB-jem

In, da, 70 je talijan.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a miskec » 06 Maj 2020 23:28

Aksa ni do vijaka. Je pa zanimivo, ko vzamem šublar, je aksa večjih dimenzij, kot odprtina na gonilki :?: . Predvidevam, da je kombinacija gonilke in BB pravilna, saj gre za istega proizvajalca. Bom izmeril/izračunal chainline, je kaj narobe, če na pogonski strani dodam spacer?
Aja...pa kako doseči, da se hudič ne losa po desetih kilometrih? Loctite?
miskec
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 07 Maj 2020 20:29

Neostik ali belo mizarsko lepilo.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

Vrni se na Sam svoj mehanik

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: prisma, teetee