Disk Zavore

Kako uspešno šariti po vijakih, zobnikih, nastavitvah in sploh vse o vzdrževanju in popravilih

Re: Disk Zavore

OdgovorNapisal/-a MatTo » 22 Okt 2015 14:02

koko82 napisal/-a:Narobe odzračuješ. Ta postopek ni primeren za elixir in trail ročice, ker je bleed hole na sredini rezervarja. Zato ti na vrhu vedno ostane žep zraka.

In kateri postopek je torej pravilen, če to ni poslovna skrivnost?
Obstaja link, za nas, laike? :roll:
Hvala.
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

Kraj: Ljubljana-Bruselj

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 22 Okt 2015 19:58

... sej ti je pokazu s sliko kako more bit ročka obrnjena...
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 23 Okt 2015 10:50

Če so vam Sainti in Zee ali celo ostale Shimano preveč graby in bi radi imeli več modulacije, potem je tole rešitev:
http://www.bleedkit.com/GREEN_Mineral_fluid_100_ml

Vsaj dva odlična vertriderja sta zelo navdušena.
En (šefe nočne) pa ni bil happy s tem oljem.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Spikster » 23 Okt 2015 11:44

Kaj pa je teorija za tem oljem?
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 23 Okt 2015 12:46

ni teorije, bolj praksa oz feedback od relevantnih rajderjev
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Spikster » 23 Okt 2015 21:13

Kaj, ne ve se za kaj naj bi ta tekočina vplivala na modulacijo? :)
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a koko82 » 24 Okt 2015 09:18

Vegi olje je bolj stisljivo :twisted:
Slika

Verjetno je Jabozovo olje bolj gosto, zato rabi več pritiska in časa da pride iz ročice do čeljusti. Z tem dobiš malo zakasnitve, ki nadomesti pomankanje občutka v prstih. :mrgreen:
Sicer pa opažam da folk meša modulacijo in moč. Če zavora ne prime in moraš stiskat kot konj to ni modulacija.
Ko iz take zavore prešaltaš na Shimano se ti zdi da nimajo nobene modulacije, ker že iz začetka stiskaš kot konj in pol so res on off.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a problematiks » 24 Okt 2015 10:02

Shimano zavore imajo super modulacijo od prvega kontakta do maksimalne moči. Se je pa res treba navadit tistega prvega stika ploščic z diskom, ko res na hitro zagrabi.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 27 Okt 2015 14:05

Formula CR1 , kakšno mnenje ? Jih je kdo probu ? Primerjava s Shimano XT m8000 ?
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 27 Okt 2015 16:19

[quote="koko82"]Vegi olje je bolj stisljivo :twisted:

Po priloženi sliki sodeč je Vegi olje manj stisljivo :wink:

@Problematiks: res je kar praviš, mene pri Shimano bremzah moti velik pomik zavorne ročke preden se batki dotaknejo diska in zavora
sploh začne delovati. To ustvari občutek, da zavora naenkrat prime oziroma, da je slabo modulirana.
Je pa zaradi večjega odmika ploščic od diska enostavnejše servisiranje in ravnanje diska.
Pa tega nisem probal samo na svojih (sedaj Shimano) zavorah :D . No sej debata o tem je že bila ...
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a Andraž » 27 Okt 2015 20:11

Surfac: ta mrtev hod se da zmanjšat na željeno količino z ustreznim zračenjem - torej batke med zračenjem ne daš čisto narazen:

- v čeljust daš nove pakne (batki čisto narazen)
- potem brez rotorja med paknami 2-3x stisneš ročko
- daš gor wheelset in probaš če ti je všeč količina hoda ročke
- če ti je hoda preveč ponovno daš dol wheelset in stisneš ročko in ponovno probaš (če je hoda premalo daš pakne mal narazen)
- ko ti hod ustreza, zavoro prezračiš brez premikanja batkov
- ko naslednjič menjaš pakne moraš potem pazit na to, da batkov ne daš preveč narazen

Andraž
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 28 Okt 2015 08:34

Tole proceduro sem večkrat uporabil pri Avid bremzah, kjer deluje. Pri Shimano mi je pa delovala samo začasno, nekaj stiskov. Res pa, da nisem naredil tega

ko ti hod ustreza, zavoro prezračiš brez premikanja batkov
- ko naslednjič menjaš pakne moraš potem pazit na to, da batkov ne daš preveč narazen

Bom probal naslednjič :)
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a Andraž » 30 Okt 2015 19:21

Ta korak je bistven, če tega ne narediš se zavora po nekaj časa sama vrne v prvotno stanje :D.

Andraž
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a Jure4 » 28 Dec 2015 21:10

Živjo,
med prezračevanjem XTR zavor sem po kombinaciji lastne neumnosti in nesrečnega naključja odlomil nipel za prezračevanje na čeljusti tako, da je del z navojem ostal v čeljusti.
Samo odstranjevanje dela, ki je ostal notri me niti ne skrbi toliko, ker imam občutek, da bo šla zadeva z izvijačem odlomljenih vijakov ven dokaj brez težav.
Če pa ima kdo izkušnje oz. nasvet pa ga bom zelo vesel.

Zanima pa me kje v LJ oz. okolici bi lahko dobil nov nipel? Vesel bom tudi, če ima kdo kakšno nedelujočo čeljust iz katere bi lahko vzel ta nipel (predvidevam, da je zadeva enaka kot pri XT in morda tudi SLX)?

Še link, da boste vedeli o čem govorim:
http://www.sjscycles.co.uk/shimano-deore-br-m595-bleed-nipple-and-seal-ring-8g4-9801-prod30050/

Hvala!
Jure4
član

OdgovorNapisal/-a nene » 29 Jan 2016 18:49

Do sedaj imam izkušnje samo s starejšimi zavorami, Magura Julie in Avid Juicy 3. Slednje imam na trenutnem kolesu, FS, rotorja 180/180. In imam občutek, da jim malo manjka.

Trenutno nabiram opremo za novo kolo, jeklen AM HT. Zavore imam nekako že nagledane, Guide RS. Nikakor pa se ne morem odločit za velikost rotorjev, ali iti 180/160 ali 200/180. Imam 90 kg, daljše spuste vozim le nekajkrat na leto.
Če bi izbiral rotorje za obstoječe zavore bi definitivno šel 200/180. Kako je z novejšimi zavorami, je moč zaviranja občutno boljša?
Kakšne izkušnje in kilaže iz prakse?
Uporabniški avatar
nene
član

Kraj: Cerkno

OdgovorNapisal/-a TITan » 30 Jan 2016 01:30

Zdejšna generacija zavor je kar kakšno klaso boljša glede zavorne moči napram tem kar si navajen, samo:

Boljše hlajenje, nižja obraba, večja modulacija vs. par gramov več (še to večina v adapterju :lol: )

Moj glas gre k 200/180 oziroma 200/200 :D (sem pa pussy ki zakuri vse kar se da stisnit, s kakšnim kilogramom manj kot ti).
Uporabniški avatar
TITan
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 30 Jan 2016 01:45

Odvisno od trailov, terena. Doma imam traile kar precej "na glavo" in se je že zgodilo, da sem na kakšnem "testnem" kolesu ostal brez bremz - razlog so bile prešvohne bremze, premalo hlajenja, ali 160 rotor zadaj.
Imam pa z opremo cca 70kg. ;)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a TomažT » 30 Jan 2016 12:14

Nene, zdravo!
Sem podobno težek kot ti in na DH bajku uporabljam Guide RS z rotorji 200/180 in metal ploščicami. Zavore so dobre, vendar niso čudežne. Doziranje moči je dobro, jim pa manjka tisti končni "ugriz", kot je to čutit pri 4-batnih shimanotih. Ob zahtevni uporabi se rade pregrevajo in izgubljajo na moči. Zavore so super za AM HT, katerega boš najbrž uporabljal za raznolike terene. Vozil sem že marsikaj od avida, pa ti lahko dam neko približno primerjavo med njihovimi zavorami, ki jih največ uporabljam:

MOČ:
najmanj BB7MTB..5%..JUICY3..20%..ELIXIR R..=..ELIXIR3..20%..GUIDE RS..=..stariCODE..5%..codeR največ

MODULACIJA: vsi tu nekje, s tem da je BB7 mehanska, prvi elixir R in pa trenutni Guide RS vseeno malo izstopata s prijetnim občutkom na ročki in dobrim doziranjem.

Upam, da sem razumljivo opisal razliko v moči. :) Če ti več pomeni končna moč, potem je primerna alternativa shimano ZEE. Mimogrede, trenutno za neke vrste trail/AM vožnjo uporabljam 180/160 rotorje z elixirji in je ustavljanje povsem zadovoljivo. Mogoče ni potrebe po 200/180 ali 200/200 na Guide RSih, res pa je da od viška glava ne boli.

Lp, Tomaž
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a nene » 30 Jan 2016 15:48

V bistvu mi pri tej odločitvi ni problem teža, preprosto mi 200 rotorji spredaj na takih bicklih izgledajo čudno. Bom probal poiskati kakega s Centerline 200 rotorji, da vidim. :D

Sem še malo pogledal vse Shimanote, nekako v ožji izbor prideta XT in Zee. Sicer imam celoten pogonski sklop SRAMov, in bi SRAMove zavore lepo zaokrožile celoto. :mrgreen: Bi pa preživel tudi s Shimanom, nisem fanboy enega ali drugega.

Tomaž, tisto razlago moči nisem ziher če razumem najbolje. 0 so BB7, 100 so Code R, ostale pa vmes? Potemtakem si pri Guide RS in "stari Code" verjetno hotel napisati 50 in ne 5? :)
Uporabniški avatar
nene
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 30 Jan 2016 18:20

morda kakšna Magura MT5? je v mojem ožjem izboru, pravtako za železni AM HT. MT7 so pa kar občutno dražje. po mojem pa neke velike razlike v moči ne bi smelo biti. sicer na enduro biciklu vozim Zee 200/180, pa sem kar zadovoljen. da bi pa šel nazaj na 2 batne, pa ne verjamem. glede rotorja pa nimaš študirat...200/180. zadaj sem en čas fural 200 pa se ne obnese.
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a fastdown » 30 Jan 2016 18:44

MiLi napisal/-a: zadaj sem en čas fural 200 pa se ne obnese.

Odnese se, vozim na reignu 203/203, zaenkrat zad. metal, spr. pa resin obloge, ob menjavi gredo tudi spr. metal. Zavore so deore. In ko maš malo več spusta kar prav pride tudi zad. 203. Če/ko bom pa menjal zavore pa so v ožjem izboru ZEEji za avidom se mi sploh me gleda. In ja 203 disk je najlažji način da za najmanj € pridobiš nekaj na moči.
Vse na poti prehitim, peljem se čez drn in strn dokler se ne zvrnem v grm.
Uporabniški avatar
fastdown
član

Kraj: 46,02983°N / 14,55526°E

OdgovorNapisal/-a TomažT » 30 Jan 2016 23:06

Nene, tisti procenti med napisanimi zavorami so nakazana razlika v moči, ki sem jo občutil pri uporabi. Recimo star elixir R in novejši elixir 3 sta po moči približno enaka. Juicy 3 je približno 20% bolj švoh kot elixir, guide RS pa so 20% bolj močni kot elixir in malenkost švohnejši kot Code, če ne celo enako močni (pri manjši teži in boljšem občutku na ročki). Želel sem ti samo podat neko primerjavo z Juicy-jem, ker si je težko predstavljat kakšna bi naj bila zavora, vsem review-om navkljub.

Fastdown, shimano ali avid.. Vsak posameznik ima svojega favorita. Eni so za vanilijo, eni za čokolado.
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 31 Jan 2016 11:40

TomažT napisal/-a:MOČ:
najmanj BB7MTB..5%..JUICY3..20%..ELIXIR R..=..ELIXIR3..20%..GUIDE RS..=..stariCODE..5%..codeR največ

MODULACIJA: vsi tu nekje, s tem da je BB7 mehanska, prvi elixir R in pa trenutni Guide RS vseeno malo izstopata s prijetnim občutkom na ročki in dobrim doziranjem.

Tle se moram ustavit: vozil BB5, BB7, Juicy 5 in 7, podn od eleksirja...BB7 z SD ročko in jagvire zavornimi kabli z ''linear strands'' in mehkimi Swissstop paknami prime dosti močneje kot vsi opisani avidi.
Lahko si nastaviš, kdaj zavora prime in kako močno prime...ne pisat dezinformacij.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a nene » 31 Jan 2016 12:07

Sem našel letošnjo Commencal Meto CrMo s Centerline 200/180 rotorji:
http://www.commencal-store.co.uk/meta-h ... 2x16198332
Niti ne izgleda tako glomazno, ker je Centerline rotor bolj "eleganten" kot ostali, vsaj meni.

Nič, odločitev je Guide RS, rotorja 200/180. Bomo videli kako mi bo všeč vse skupaj na kolesu.
Uporabniški avatar
nene
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 31 Jan 2016 12:11

Buši, ne pišem dezinformacij in ne dajem BB7 v nič. Ne razburjaj se. V takem sestavu, kot imam BB7 jaz, primejo tako kot sem napisal. In od njih niti več ne zahtevam. V tvojem sestavu, s swissstop paknami itd itd pač primejo bolje. Kje je problem?! Na zavore, ki sem kupil rabljene za 20€ skupaj z ročkami in rotorji, ne bom dajal paken za 25€/par, specialnih rotorjev, bovdnov in ročk. Ja, vrjamem da primejo brutalno v tvojem sestavu, moj je pač drugačen. Kar pa ni bistveno, ker je izhodišče nene-ta Avid Juicy.
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a Spikster » 31 Jan 2016 13:39

nene napisal/-a:rotorja 200/180

(edina) razumna izbira, poročaj o Guide RS.

Buschi napisal/-a:BB7 prime dosti močneje kot vsi opisani avidi

se pravi naj ne izgubljnam časa na ravno kupljenih Code čeljustih in naj grem nazaj na zajle? Vsaj bleedat ne bo treba.
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a nene » 31 Jan 2016 14:31

Spikster napisal/-a:(edina) razumna izbira, poročaj o Guide RS.

Ko dobim vse komponente skupaj bo verjetno že marec, ampak definitivno poročam in nalepim kakšno fotko. ;)
Uporabniški avatar
nene
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 31 Jan 2016 15:04

Spikster napisal/-a:
Buschi napisal/-a:BB7 prime dosti močneje kot vsi opisani avidi

se pravi naj ne izgubljnam časa na ravno kupljenih Code čeljustih in naj grem nazaj na zajle? Vsaj bleedat ne bo treba.

Hm, nikjer nisem pisal o kakšnih Code-jih...
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a Spikster » 31 Jan 2016 15:07

Opa, got it. Sem se odlocil, da si pod "opisani avidi" stel Tomazev seznam.
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a Spikster » 13 Feb 2016 18:13

Lahko še kdo komentira moč Guide/Code/Zee?

Zgoraj je navedeno, da Guide ne premorejo močnega vgriza tako kot 4-batni Shimanoti, potem pa so enačeni s starimi Codi in 5% off pri novi verziji. (če sem prav dojel :D)
Z Zee-ji imam sicer bolj malo izkušenj sem peljal samo en krajši spust. Imam pa s Codi. Po zgornji primerjavi naj bi bili Zee-ji močnejši kot Code. Ne vem če čisto kupim to.

Tako da me zanima še kakšna Guide/Code primerjava s pripisom zmesi ploščic.
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a whatever » 13 Feb 2016 18:49

Ena stranka mi je rekla, da Zee bolj grabijo, vendar mu je vsec delovanje Guideov (feeling, doziranje), tako da se je potem odlocil za slednje, ki imajo tudi, za njega, dovolj moči.
Uporabniški avatar
whatever
član

OdgovorNapisal/-a Jernejk » 13 Feb 2016 19:44

Zaradi (pre)velike teže, ki pa se ne nabira med nogama, predstavljam kar konkretno obremenitev za zavore, zato sem jih tudi pogosto preizkušal/menjaval.
Sicer s Code-i nimam izkušenj, so pa izkušnje z Zee-ji in Guide-i sledeče:

Na začetku svoje triletne MTB poti sem Elixir 1 zamenjal za SLX-e (M675) in bil navdušen nad "impulzivnostjo" Shimana, zato sem, ko sem nabavil kolo z zavoramo Elixir 7 Trail, takoj zamenjal za Zee-je. Moči je bilo ogromno. Po skoraj celi sezoni telovadbe za menjavanjem različnih ploščic, diskov in olj sem nekako prišel do sklepa, da so celo nekoliko preveč "impulzivne" oz. da imam težavo s pomanjkanjem modulacije; pogosto se je zgodilo, da so me v ključnih trenutkih presenetile in že "preveč" ugriznile in me "nabile" na balanco, ksreči brez pretiranega zdrsavanja prednjega kolesa (Magic Mary). Zato sem jih zamenjal za Magure MT5 in prvi občutki so bili točno to, kar sem iskal - praktično enaka moč, z več modulacije. Sicer jih težko objektivno ocenim, ker sem že pred resni "badin-om" zamenjal kolo, na katerem sem dobil Guide SRC. V kombinaciji z XT diski (ne icetech varianta) in Uberbike racematrix ploščicami z dodatnimi hlajenimi rebri, nisem pogrešal dodatne moči, so pa bile veliko bolj zvezne kot ZEE-ji. Ko sem opazil, da imajo XT rotorji že kar konkreten rob (najverjetneje še iz časa ZEE-jev), sem jih zamenjal za Uberbike floating diski in njihovimi semimetalic ploščicami (ob naročilu napravil napako in naročil semimetalic namesto racematrix zmesi). Zadeva je nekoliko izgubila na moči, a nesramno pridobila na modulaciji (lahko rečem, da imajo sedaj zavore boljšo ločljivost kot jaz v prstih), pa tudi s samim pregrevanjem praktično nimam več nobenih težav. Že v prvi konfiguraciji z Guide-i bi težko rekel, da jim je kdaj pošla moč, sedaj pa ugotovim, da sem na njih preveč visel šele ob zaključku spusta, ko zgolj iz navade pogledam na diske.

Nisem nikakršen strojni inženir, še manj inštruktor gorskega kolesarstva, a iz osebnih opažanj bi lahko rekel, da če nisi med težjimi vozniki in imaš dobre (nežne) ročne spretnosti, ti bodo verjetno ZEE-ji bolje služili. V primeru, da si bolj preplašene sorte, s kakšno pizzo na teden preveč, pa ti znajo Guide-i vlivati več zaupanja.
Jernejk
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 13 Feb 2016 22:46

Hoj! No, se strinjam z zgornjimi opažanji glede modulacije. Bom pa na hitro odgovoril spiksterju, zakaj se mi zdijo zeeji močnejši oziroma nekje enaki codeom-zaradi tega, ker sem primerjal code R in ne boljši model codeov. Code R 2011+ o katerih sem govoril imajo elixir taperbore ročko. Mislim da je to ta razlika, ki jih poslabša od boljših Code. Meni so bili na dh bajku prešvoh za mojih 90kg in 20kg bajka, na metal avid ploščicah. Poznalo se je pri celodnevnem furanju. Prvih par spustov so bili ok, ko sem še lahko ročko normalno stisnil. Na prvi stisk delujejo prijateljevi zeeji bolj suvereno, je pa možnost da se motim glede primerjave. Nisem jih vozil, da bi znal primerjat kako se obnašajo, ko se segrejejo in ko so roke utrujene. Sedaj imam guide rs (srednja verzija) z metal ploščicami. Dobil sem jih z organskimi ploščicami, s katerimi so bili ok. Malenkost boljši kot prejšnji code r z metalnimi, ali pa tu nekje. Naredil sem napako, da nisem menjal ali očistil diskov, ko sem menjal ploščice za metalne, ker se mi zdi, da se zadeva ni dobro vlaufala. Računam, da bo to sezono boljše, ko sem to odpravil. Z metalnimi ploščicami pričakujem več od njih. Bomo vidli..

Mimogrede-je kdo probal ploščice in rotorje slovenskega proizvajalca? Mislim da je Sinter?

LpT
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a Spikster » 13 Feb 2016 23:36

Se pravi zaključek, med Code R in Guide je čez kazalec max 5% razlike. Tako kot si poročal zgoraj. Gud, hvala za info :)
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 14 Feb 2016 11:44

Sem preveč splošno napisal s temi procenti, se opravičujem.
Pri moji konfiguraciji se mi guide RS z organskimi ploščicami niso zdele močnejše kot code R z metalnimi. Vse ostalo je v prid guide zavoram (modulacija, teža, kvaliteta, zanesljivost). Guide z metal ploščicami še moram bolje stestirat. Glede na izkušnje pa se bodo bolje obnesli kot code R z enako zmesjo ploščic.

Pri komu drugemu se zadeva lahko obnaša občutno drugače. Jaz s svojo težo in z bednim načinom zaviranja preveč mučim zavore in mi jih uspeva dobro segrevat.

Lp, Tomaž
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a nene » 15 Apr 2016 08:50

Kljub moji odločitvi za Guide RS, sem na bikemarktu dobil lepo ponudbo za nove Guide RSC z 200/180 rotorji in sem jih danes dobil.
Zdaj me malo skrbi, ker je bila ena ročka precej mastna, torej pušča olje, nekje tam pri vijakih za bleedat oz. kjer je za nastavljat contact point. Zaradi transporta? Preveč napolnjena bremza? Kaput?

Zagotovo bom verjetno vedel šele čez en mesec ko montiram na bicikel ... :(
Uporabniški avatar
nene
član

OdgovorNapisal/-a triangle » 15 Apr 2016 12:21

Mogoče ne vmesna ampak zakaj si upgredal? Zaradi contact point adjustmenta?
triangle
član

OdgovorNapisal/-a nene » 15 Apr 2016 15:54

Nisem nadgradil z RS na RSC. Odločil/iskal sem RS, ampak na bikemarktu ni bilo ugodne ponudbe za RS. Sem pa našel ugodne RSC s komplet rotorji, zato RSC.
Uporabniški avatar
nene
član

OdgovorNapisal/-a jijetelu » 19 Apr 2016 10:44

Zamenjal sem zadnji 160mm rotor z novim 180mm in so se pojavile vibracije pri zaviranju, resonanca, ki se čuti skozi celotno kolo, ne neko cviljenje ali kej podobnega. Ima kdo kakšni idejo kako se rešiti zadeve ?
jijetelu
član

OdgovorNapisal/-a TITan » 19 Apr 2016 10:47

Kateri disk si pa vzel? Katere zavore?

S SLX diski so kolegi imeli kar dosti problemov z "ABS" občutkom pri bremzanju, pa je bilo bolje ko se ga je s šmirgel papirjem lotilo. Kdaj pa kdaj pomaga tudi že cevko od zavore bližje čeljusti z vezico pritrdit na okvir.
Uporabniški avatar
TITan
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 19 Apr 2016 11:07

Važno je tudi za katero zavoro gre (spredaj, zadaj) in za katero kolo (okvir).
Pri nekaterih kolesih je to napaka okvirja, pade v resonanco. To se drugače rešuje.
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a jijetelu » 19 Apr 2016 12:36

Zadnja zavora, M447 čeljusti, RT64 disk

Slika
jijetelu
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 19 Apr 2016 12:45

Rotor in ploščice morajo bit čisti in normalno utečeni.
Vijaki, s katerimi sta nameščena adapter in čeljust, morajo biti dovolj priviti.
Če se vibracije še pojavljajo, poskusi na tesno ovit kos zračnice okoli obeh cevi na zadnjem trikotniku okvirja (na levi, zavorni strani). Če je problem v okvirju, bi se s tem vibracije občutno zmanjšale. Okvir je Trek, a ne?
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a jijetelu » 19 Apr 2016 13:41

Okvir je Trek Superfly, načelno zavore nič ne cvilijo, tako da bi morale biti čiste, načelno bi se morale tudi že uležat, zdi se mi da je čeljust dovolj zategnjena. Vibracije se sicer pojavijo šele, ko se vse skupaj malo segreje, nekje po par minutah spusta, ter samo pri srednji intenziteti zaviranja.
jijetelu
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 19 Apr 2016 13:47

Načelno je res. Ampak problem ostaja. Samo z iskanjem rešitve iz glave je mala verjetnost, da se bo zadeva odpravila. Poskusi popravit še enkrat, dvakrat, trikrat. Če se sam ne čutiš sposobnega opravljat takih posegov v kolo, pelji k serviserju. Najbolje k pooblaščenemu za Trek. Če je to serijski problem, potem so se najbrž že srečali s tem.
Lp, T
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 19 Apr 2016 18:54

sam sem z ducktajpom prilepil par svinčenih uteži na seatstay (tistih za centriranje avtomobilskih koles), pa je bila zadeva rešena. ostale zadeve niso pomagale.
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a mrd » 19 Apr 2016 19:25

Slika

Poglej kam ti grabijo ploščice (obkroženo). Namesto po zavorni površini ti nabijajo v spider in to konkretno.
Odšraufaj vijake (1), premakni zavorno čeljust levo (2) ker boš s tem dosegel, da ploščice primejo bolj po obodu, zašraufaj, poročaj.

lp

D.
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a jijetelu » 19 Apr 2016 21:04

thx mrd, bom naredil pa poročam. Uglavnem ploščice morejo grabit samo po obroču ?
jijetelu
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 19 Apr 2016 21:26

Tega ti pri tem rotorju ne bo uspelo. So ploščice širše od naležne površine rotorja.
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a jijetelu » 19 Apr 2016 21:28

čeljust nima prav veliko prostora za premikat levo ... a lahko obrnem adapter ?
jijetelu
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 19 Apr 2016 23:32

TomažT napisal/-a:Tega ti pri tem rotorju ne bo uspelo. So ploščice širše od naležne površine rotorja.

A toliko širše? Ker to kolikor njemu zajema spajderja je noro...
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a TomažT » 20 Apr 2016 06:12

So kar velike. Poglej kje ima zunanji rob obrabe. Shimano tipa deore ipd. imajo veliko naležno površino pakne. Treba pač to vzet v zakup pri bremzi. Pomoje to ni vzrok vibriranja. To bi lahko bil vzrok cukanja, recimo. Se da hitro probat - samo tip diska zamenjaš. Hayes je velik, na primer.
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 24 Apr 2016 13:54

Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 24 Apr 2016 14:11

Paše, vse je isto.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Spikster » 24 Apr 2016 14:17

MiLi napisal/-a:se samo meni zdi, da nista isti luknji?

ena slika vsebuje 160 mm rotor, druga 203 mm. Zato se ti zdi.
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 24 Apr 2016 15:03

na to pa sploh nisem bil pozoren :D hvala...
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a vrabec96 » 26 Maj 2016 11:49

Živjo, pri padcu sem polomil zavorno ročko, uporabljam Formula oro K18, mogoče kdo ve kje bi lahko dobil samo ročko? Ali moram menjati celotni zgornji del zavore?
LP
Uporabniški avatar
vrabec96
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 26 Maj 2016 14:45

Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a koko82 » 27 Maj 2016 07:56

Vprašaj v Cult.