mazanje kolesa

Kako uspešno šariti po vijakih, zobnikih, nastavitvah in sploh vse o vzdrževanju in popravilih

mazanje kolesa

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 18 Feb 2009 23:19

sicer je ze nekaj malega napisanega, samo se mi zdi
vseeno vredno odpret novo temo.

Zanima me kaj uporabljate za mazanje vasih koles
(veriga, zobniki, zajle, lezaji, sliderji na vilicah...)

NPR. zame je litijeva mast zakon za vse lezaje, za verigo
pa cim bl gost motorno olje (za dizle).

sprejev pa ne maram, ker mazem bicikl po tem ko ga
spucam in ko spricas s raznimi spreji ga na novo umazem
oziroma se na tist sprej, ki je po celemu biciklu pol prah
lima gor in je po prvi furi po suhem ves crn pa osran
Zadnjič spremenil Mojo Jojo, dne 16 Dec 2011 15:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Denny » 19 Feb 2009 09:49

Za moje pojme, gosto olje ni najbolje. Ne pride olje vmes med členki in v tesne kotičke v verigi. Najbolje je, ko se maže, da je veriga topla in tudi olje. Sprajev ne uporabljam več. Sama pacarija. Najhujše so tiste variante, ko nastane mast...malo vožnje po terenu in nastane totalna pacarija. pa še s čiščenjem imaš prekleto veliko dela. Glede masti, uporabljam eno visoko kakovostno z dodatki kot so teflon itd. - dobil zastonj preko ene firme. Drugače je 100 eur / tuba.
Uporabniški avatar
Denny
član

Kraj: Bogu za hrbtom

OdgovorNapisal/-a Denny » 19 Feb 2009 11:25

razmišljam, da bi kupil olje za verige motornih žag. Mislim, da bi se dobro obneslo. Vzel bi pa biološko razgradljivo, tako da ne delam več škode okolju. Recimo:

http://www.fuchs.si/index.php?page=static&item=226&tree_root=16
Uporabniški avatar
Denny
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 19 Feb 2009 15:05

vsako olje gre med linke, jest pa za verigo glih iscem
cim bolj gosto, ker mi drgac z verige vse po gestelu nasprica

drgac pa za motorko se nikol u zivljenju nism kupu olja,
jest not ulivam kr star olje, ki ga fotr na kamionu vsake pol leta
zamenja, pa je 10L dost za cel let.. ni glih eko, ampak je zastonj
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a semic » 19 Feb 2009 15:08

bhocewar napisal/-a:vsako olje gre med linke, jest pa za verigo glih iscem

Tako se dela. Bravo.
Nič ni resnično, vse je dovoljeno!
Uporabniški avatar
semic
član

Kraj: semič

OdgovorNapisal/-a laksikon » 19 Feb 2009 19:19

kar se tiče olja:
Ne zlivaj ga v kanalizacijo, v obcestni kanal, ne dajaj v smeti, ker bo na smetišču slej ko prej poniknilo v zemljo, od tam v podtalnico... Samo en liter motornega olja lahko onesnaži milijon litrov pitne vode. Uporabljeno olje (v gospodinjstvu, motorno olje...) odnesi tja, kjer ga bodo predelali v gorivo za ladje, maziva, industrijska olja.

če pride olje v reke, jezera ali ribnike, se njihova gladina prevleče z oljnim filmom, ki preprečuje izmenjavo kisika - vodne rastline imajo blokiran sprejem hranljivih snovi, mikroorganizmi se zadušijo, ribe poginejo, voda je neuporabna za pitje in drugo uporabo.

[/u]
laksikon
član

OdgovorNapisal/-a Snakes » 19 Feb 2009 22:34

cim bolj gosto, ker mi drgac z verige vse po gestelu nasprica...
...10L dost za cel let.. ni glih eko

A bejž no, a res ni eko? Ne razumem kako ti uspe v letu porabiti 10L olja za mazanje verige.
Ni čudno da ti naokoli šprica, če pa vsaj 10x preveč mažeš. Verigo se rahlo namaže, pusti nekaj časa nato pa se obriše odvečno oljo z verige, ker ni od njega koristi, služi samo za nabiranje svinjarije na verigo.
Uporabniški avatar
Snakes
član

Kraj: tu pa tam

OdgovorNapisal/-a WEST2 » 19 Feb 2009 22:48

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 19, 2009 8:19 pm Naslov sporočila: Odgovori s citatom
bhocewar je napisal/a:
vsako olje gre med linke, jest pa za verigo glih iscem

kar se tiče olja:
Ne zlivaj ga v kanalizacijo, v obcestni kanal, ne dajaj v smeti, ker bo na smetišču slej ko prej poniknilo v zemljo, od tam v podtalnico... Samo en liter motornega olja lahko onesnaži milijon litrov pitne vode. Uporabljeno olje (v gospodinjstvu, motorno olje...) odnesi tja, kjer ga bodo predelali v gorivo za ladje, maziva, industrijska olja.

če pride olje v reke, jezera ali ribnike, se njihova gladina prevleče z oljnim filmom, ki preprečuje izmenjavo kisika - vodne rastline imajo blokiran sprejem hranljivih snovi, mikroorganizmi se zadušijo, ribe poginejo, voda je neuporabna za pitje in drugo uporabo.

[/u]

to ti pa da mislit. zelo poucno.
WEST2
član

Kraj: sezana

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 19 Feb 2009 22:56

ah, 10L sem reku da jih za motorno zago porabim.

sicer pa, kdo je pa reku da staro olje zlivam v kanalizacijo,
porabim ga za mazanje verige na motorki, kar je pomoje
velik bl eko kot pa staro olje dajat v sezig oz. neko predelavo
v se bolj toksicne masti in goriva za ladje.

je vsak čoln ki ima motor, se posebi stare barkace in dvotaktni
izvenkrmni motorji, da ne govorim o ladjah, velik vecji ekoloski
onesnazevalec, kot pa ce grem jest zdele takoj 10L olja v
kanalizacijo zlit.

Ce smo ze tolk eko zavestni, da lahko drugim pamet solimo,
se raje vprasi kolk telefonov in racunalnikov si zamenu v zadnjih
desetih letih...

drgac pa se tema glasi mazanje kolesa in ne kako resiti okolje
pred cloveskim onesnazevanjem
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a WEST2 » 19 Feb 2009 23:00

tisto je napisano sam tko informativno....
WEST2
član

Kraj: sezana

OdgovorNapisal/-a Luka93 » 19 Feb 2009 23:10

x
Zadnjič spremenil Luka93, dne 06 Feb 2011 18:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Luka93
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 19 Feb 2009 23:40

v kanalizaciji zal ni pitne vode...

vidm da ti moja slovenscina dela res velike probleme,
ker znas ocitno prebrat vsako tretjo besedo

ce ze komentiras druga mnenja, jih najprej dobro preberi,
poskusaj razumeti poanto, nato dobro premisli kaj bos
odgovoril, ce sploh mas kej pametnga za pripomnit in ne
vzemaj besed izven konteksta!
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 20 Feb 2009 00:00

Razmisli, prosim, kam gre kanalizacija.. Poglej si tudi kako deluje čistilna naprava.. Grobo rečeno, v kanalizaciji JE pitna voda, je pa ne pijemo take, direkt ven, ampak prečiščeno skozi razne procese. Ti procesi pa ne zmorejo popolnoma odstraniti olja.. Dost prej dobiš čisto pitno vodo iz domače greznice kot pa iz vode, onesnažene z oljem.. Tak, btw.. In ja, piješ svoje scanje.. Grobo rečeno.. ;)

Da ne bo čisto offtopic..
Za mazanje verige uporabljam teflon-sprej (pogosto), za dobro mazanje verige pa bi segrel mast do tekočega, namočil vanjo čisto verigo in počakal da se mast strdi. Nato bi vso odvečno mast obrisal. Žal pa vedno verigo prej menjam zarad kilometrov, kot pa da bi mi ratalo to nardit.. Pa še zezat se mi ne da s tem.. Proti drugim stroškom kolesa se mi veriga res ne zdi nekaj zahtevnega za ekonomijo..

Lp, T
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a Denny » 20 Feb 2009 06:49

TomažT napisal/-a:Da ne bo čisto offtopic..
Za mazanje verige uporabljam teflon-sprej (pogosto), za dobro mazanje verige pa bi segrel mast do tekočega, namočil vanjo čisto verigo in počakal da se mast strdi. Nato bi vso odvečno mast obrisal. Žal pa vedno verigo prej menjam zarad kilometrov, kot pa da bi mi ratalo to nardit.. Pa še zezat se mi ne da s tem.. Proti drugim stroškom kolesa se mi veriga res ne zdi nekaj zahtevnega za ekonomijo..

Lp, T

to se je dela pri motorjih. Kolega, ko dirka s cestnim je to tudi počel in se obnese, ampak si ne predstavljam, da bi bilo to dobro za MTB. No jaz sem bil par krat pameten in sem uporabil spraye katere sem imel za motorje. Pač, mast v tekoči obliki, čez nekaj ur ene snovi izhlapijo, katere so omogočale mast v tekoči obliki in nastane oprijemljiva mast na verigi. To, se je izkazalo za polom. Precej svinjarije na terenu poberes, ciscenje je precej bolj tezavno zaradi močne oprijemljive masti itd. Mogoče bi za cestno voznjo bilo OK. Samo pri biciklu je prevec vse fino za taksno mast, boljše je olje. A ima kdo izkušnje z olji za verige motornih žag?
Glede količine mazila. Mažem zelo na tanko, s tršim čopičem namazem ketno, zobnike, ...Brezveze na veliko mazat, ker tak steče, pa sama svinjarija rata. Glavno, da narediš oljni "film".

Kaj uporabljate za mazanje pletenic-zajl? Jaz sem do sedaj uporabljal fino teflonsko mast. Kaj bi bilo najbolje?

Sliderje mazem z navadno mastjo-litijevo.

Pregibne dele na menjalniku - par kapljic olja.

Čiščenje:
zobnike, menjalniki.... čistim z WD40 + krpa

Ketno pa snamem dol in dam v plastenko ter dodam nafto, petrolej (kar je pač pri roki) in prešejkam, jo obesim, da se odcedi, dobro obrišem s krpo

BTW kaj so se stare teme brisale? Kolikor se spomnim je bilo precej napisanega o tem in sem hotel poiskat malo mnenja o olju za zage in ne najdem nic kaj.
Uporabniški avatar
Denny
član

OdgovorNapisal/-a Luka93 » 20 Feb 2009 07:20

Zaenkrat uporabljam, kar navadno mast (rumenkasto-uranžne barve).

Lp, Luka
Uporabniški avatar
Luka93
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 20 Feb 2009 13:21

Zaradi prijemanja umazanije se pa mazivo iz zunanjih delov verige obriše.

Najpomembneje je, da so namazani stiki med členki, pušo in sornikom ter pušo in valjčkom.. Vsa mast na zunanji strani členkov je odveč. Tudi obilica masti na verižnikih in na valjčkih je popolnoma odveč, če je veriga v notranjih stikih nemazana.. Marsikdo ne ve, da se veriga raztegne (v veliki meri) zaradi preslabega mazanja...
Če mažeš z oljem, lahko olju dodaš grafitni prah. To malo izboljša mazanje, je pa nujno, da mazivo spraviš med stike..

Kaj misliš, na kak način tovarniško mažejo verige? Za KMCjevo bi upal stavit, da jo namakajo v tekoči masti..

Lp, Tomaž ;)

P.s.: nisem prepričan, ampak, a niso tiste masti za motorje zelo "lepljive"?
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a CultMashina » 20 Feb 2009 15:20

Zdravo!

Jaz ketno mažem z Motorex oljem (dry lube in wet lube). Imam še en sprej od Würth-a. Slajderje mažem s teflonskim sprejem, menjalnik pa tudi s teflonskim sprejem oz. kakim oljem. Krmilne ležaje z mastjo iz tube (prozorna).

Lp, David
Uporabniški avatar
CultMashina
član

Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Denny » 20 Feb 2009 17:29

TomažT napisal/-a:P.s.: nisem prepričan, ampak, a niso tiste masti za motorje zelo "lepljive"?

seveda so. Cenejši sprayi so pa za en dr*k. Vse odleti dol, pri višjih hitrostih. OK so npr. motul, S100 itd.

@CultMashina:

a uporabljaš to "suhe" teflonske spraye na katere se skoraj nič umazanija ne prime?
Uporabniški avatar
Denny
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 20 Feb 2009 18:33

Denny napisal/-a:
TomažT napisal/-a:P.s.: nisem prepričan, ampak, a niso tiste masti za motorje zelo "lepljive"?

seveda so. Cenejši sprayi so pa za en dr*k. Vse odleti dol, pri višjih hitrostih. OK so npr. motul, S100 itd...

Te zadeve potem ni najbolj smiselno uporabit za kolesa, i guess..

Še uporaben link glede vzdrževanja verige: http://www.kmcchain.com/index.php?ln=en&fn=service#.

Moja zaloga maziv pa izgleda nekako tako:

ležaji, ostalo (univerzalno) - motorex mast
servis amortizerjev - silikonski spray (mislim da stp)
kratkotrajno mazanje - teflonski spray (bom preveril)
sliderji (rock shox) - brunox deo spray.

Brunox za mazanje sliderjev dela noro dobro. Pa še diši. :)
Sprayi pa kot sprayi, vsepovsod leti, samo tam ko treba ne..

Lp, T ;)
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 20 Feb 2009 22:42

Za mazanje verige testiram olje za diferenciale gostote sae 85w
zelo gosto olje, namze se kr lepo na verigo, nic ne kaplja in nic
ne curlja, kako se bo pa po en par furah obneslo bomo pa se
vidl...
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a TomažT » 20 Feb 2009 23:19

Poročaj, poročaj, me zanima kako bo. Glede viskoznosti se sliši obetavno.. :)
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 21 Feb 2009 02:07

bhocewar napisal/-a:v kanalizaciji zal ni pitne vode...

Kanalizacijo pa požre črna luknja, iz ene druge pa bruha čista, gorska izvirska voda. Kul.
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a lol.model » 21 Feb 2009 19:43

Mažem z vsem, kar mi pride pod roko, pa nisem opazil neke razlike v življenski dobi verige. Preden grem na turo al pa turco na hitro namažem verigo malo podmažem tud menjalnika in to je to. Edino pazim, da ne podmažem zavor :wink:

Vse druge gibljive dele pa z:
http://www.metabond.si/metabond_ht.html
Metabond HT mast
We Can Change The World
Tomorrow
This Could Be A Better Place...
Uporabniški avatar
lol.model
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 22 Feb 2009 21:35

Joj, pa kaj eni pišete. Za verigo uporabljajate čimbolj REDKO olje. Na verigo ga daste več, kot je potrebno in ga z cunjo obrišete-očistite in namažete.
Gosto olje se uporablja za dež ali zimo, pa še to bolj za zaščito verige. Bolj kot je gosto olje, bolj veže nase prah in od tod grde šmiraste verige; pri hudem pretiravanju pa veriga preprosto zgubi svojo ''gibljivost''.

Kar se tiče masti:vedno sem uporabljal klasično mast(Olma rumena), ne nekih specialnih oz uporabljal sem Var masti, pa sem po letu uporabe zasledil, da je mast preprosto otrdela.

Edit: je pa res, neglede kakšno olje uporabljate za verigo, vsaka se obrabi.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a Slycer » 15 Apr 2009 12:16

Kaj pa uporabljate za mazanje spodnjega lezaja [bottom bracket] ?

Sem kolo razstavil, vkljucno s spodnjim lezajem, ker gre vsa oprema na nov okvir, pa zelim zadevo naoljiti ko dobim nazaj sestavljeno kolo. Moj bottom
bracket je ti. enodelen, se ga ne da razstaviti. Bi nalimal slikco pa je na T2 tujina sla v maloro. Razmisljal sem o zelo redkem olju katerega bi nalil okoli
gonilne osi. Morda olje za sivalne stroje? Kaksen drug predlog?

Hvala.
Uporabniški avatar
Slycer
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a acter » 15 Apr 2009 13:17

Buschi napisal/-a:Joj, pa kaj eni pišete. Za verigo uporabljajate čimbolj REDKO olje. Na verigo ga daste več, kot je potrebno in ga z cunjo obrišete-očistite in namažete.
Gosto olje se uporablja za dež ali zimo, pa še to bolj za zaščito verige. Bolj kot je gosto olje, bolj veže nase prah in od tod grde šmiraste verige; pri hudem pretiravanju pa veriga preprosto zgubi svojo ''gibljivost''.

Kar se tiče masti:vedno sem uporabljal klasično mast(Olma rumena), ne nekih specialnih oz uporabljal sem Var masti, pa sem po letu uporabe zasledil, da je mast preprosto otrdela.

Edit: je pa res, neglede kakšno olje uporabljate za verigo, vsaka se obrabi.

Točno tako. Že celo svojo kolesarsko kariero uporabljam olje za fine mehanizme in se odlično obnese, po mazanju jo še rahlo obrišem (mažem 3x na sezono). Veriga je dovolj mastna, lepo teče in je gibljiva. Pri gostih oljih (tudi avtomobilskemu) pa postane lepljiva in členki niso gibljivi, kar predstavlja dodatno porabo moči.
Uporabniški avatar
acter
član

Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 15 Apr 2009 13:43

TomažT napisal/-a:Dost prej dobiš čisto pitno vodo iz domače greznice kot pa iz vode, onesnažene z oljem.. Tak, btw.. In ja, piješ svoje scanje.. Grobo rečeno.. ;)
Lp, T

vodo onesnaženo z oljem namiješ v neko posodo, olje se dvigne na vrh, voda ostane spodaj. ta posoda ma spodaj pipico in vodo brez olja lepo odliješ. kako boš pa čistil grezico? z raznimi mikroorganizmi itd.

kaj je bol preprosto?
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

Kraj: slov. b.

OdgovorNapisal/-a RuffRydeR » 15 Apr 2009 13:50

tako je na verigi je potreben samo film in še to med členi drugje je samo magnet za umazanijo fini prah ki ''uničuje'' verigo če bi se temu lahko sploh tako reklo saj že napačno prestavljanje in napravilna izbira prestave verigo uniči 100x bolj tako da ja lahka oz redka olja in teflon spreji razen za deževne dneve wet lube oz olje za mokro vreme

@Sycler ''Moj bottom
bracket je ti. enodelen, se ga ne da razstaviti.''

če se ga ne da raztaviti je tudi v njemu ti. zaprt ležaj ki je že namazan
za eno življensko dobo tako da mazanje ni potrebno
Behind the eight ball, ahead of the curve, ridin' the wave, dodgin' the bullet, pushin' the envelope.
RuffRydeR
član

Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 15 Apr 2009 14:52

Najprej verigo dobro očistiš. Nasprejam z razmaščevalcem in metroja in res lepo razmasti. Potem sperem z vodo. Potem pa se nikol ne morem odločit, ali bi dal malo WDja, da izhlapi voda, ali raje ne, ker je agresiven na kovine, pa še mast požre.

Maže se pa tako:
Tista s kuhanjem verige v vroči, torej segretem, bolj tekočem olju je najbolj idealna. Ker je olje fino tekoče, prodre hitreje v omenjena mesta verige (sorniki). Še vroče vzameš iz piskra in obesiš da se čim bolj odcedi. Ko se ohladi, čim bolj obrišeš s krpo. Pa nazaj na becikel.

Pa delam tako? Ermmm.. ne. Mažem s čim redkejšim namesnkim oljem od motorexa, cankam pa kapljice levo in desno od valjčka nad spoj ozkega in širokega dela členkov. Pustim čez noč. Potem pa vredu obrišem.
Pozimi pa gostejše olje od motorexa, ima narisano snežinko in kapljice. Poleti pa je to olje magnet za svinjarijo.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a Jurcy » 15 Apr 2009 15:08

Meni se zaenkrat(preizkusil sem to in pa Motorexovo v spreju- pod pritiskom) daleč najbolje obnese Pedrosovo olje Extra Dry. Je res, da jo mažem malo večkrat, ampak je pa veriga res čista. Vozim pa v suhih razmerah, zato mi to olje tudi prfektno ustreza. Za mokre razmere ne vem kako je, ker me ne zanimajo.
Jurcy
član

Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 15 Apr 2009 16:05

bhocewar napisal/-a:Za mazanje verige testiram olje za diferenciale gostote sae 85w
zelo gosto olje, namze se kr lepo na verigo, nic ne kaplja in nic
ne curlja, kako se bo pa po en par furah obneslo bomo pa se
vidl...

Poročilo...

se ne obnese...

1. Smrdi
2. res je, kar je buschi rekel o uporabi cim bolj redkega olja,
s tem gostim oljem se dela se vecja packarija

tko da se vracam na cim bolj redko olje, verigo bom namoču,
pustil da se odcedi nato pa malo zbrisal s krpo in to je to
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a koko82 » 15 Apr 2009 20:03

Slycer napisal/-a:Kaj pa uporabljate za mazanje spodnjega lezaja [bottom bracket] ?

Sem kolo razstavil, vkljucno s spodnjim lezajem, ker gre vsa oprema na nov okvir, pa zelim zadevo naoljiti ko dobim nazaj sestavljeno kolo. Moj bottom
bracket je ti. enodelen, se ga ne da razstaviti. Bi nalimal slikco pa je na T2 tujina sla v maloro. Razmisljal sem o zelo redkem olju katerega bi nalil okoli
gonilne osi. Morda olje za sivalne stroje? Kaksen drug predlog?

Hvala.

Z litijevo mastjo (navadna rumena) dobro namažeš navoje, da se ne zapečejo. Samega ležaja pa ne moreš namazat.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a Greg-xtr » 15 Apr 2009 21:20

Tudi jaz uporabljam Pedrosovo olje Extra dry.....zaenkrat super, nobene svinjarije tako, da kar pri tem ostajam. Sliderje našpricam s teflonskim sprejem in obrišem....ko bo treba pa ostale ležaje mazat, se bo pa s tem Buschi ukvarjal, a ne? :D

Pa ne mažite verige z oljem za mazanje verig motornih žag, ker je prekleto lepljivo!!
life is a lesson, you’ll learn it when you’re through
Uporabniški avatar
Greg-xtr
član

Kraj: Zidani Most

OdgovorNapisal/-a markič » 15 Apr 2009 21:52

Jaz sem dobil v lokalni trgovini z robo za kmetistvo ipd. olje za fino mehaniko namažem obrišem. In ni treba podmazovat usej enih 20 fur predenj začne preskakovat. (20 fur v zdej zelo prašnih avčah) Nevem če je to veliko ampak ko zgledajo ketna umazana jih obrišem z krpo in ponovim vajo.
markič
član

OdgovorNapisal/-a mitjap » 17 Apr 2009 09:20

20 fur? :shock:

Jaz morem že po eni daljši furi na novo mazat, ker jo prah čisto izsuši.
Res me zanima kak zgleda ta tvoje veriga po 20ih furah makedama.
mitjap
član

OdgovorNapisal/-a Jurcy » 18 Apr 2009 06:43

markič napisal/-a:Jaz sem dobil v lokalni trgovini z robo za kmetistvo ipd. olje za fino mehaniko namažem obrišem. In ni treba podmazovat usej enih 20 fur predenj začne preskakovat. (20 fur v zdej zelo prašnih avčah) Nevem če je to veliko ampak ko zgledajo ketna umazana jih obrišem z krpo in ponovim vajo.

Daj, slikaj ketnol po 20 furah. Vrti se že, ampak škripa pa malo in tudi umazana je po mojem mnenju kar lepo.
Jurcy
član

Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a refošk » 02 Maj 2009 07:06

Kaj pa menjalnik? Ga je potrebno podmazati tudi gor pri ročkah?
refošk
član

Kraj: Obala

OdgovorNapisal/-a Buschi » 03 Maj 2009 10:03

Sam naservisu kak star menjalnik ''operem'' z WD40 da mal podmaže paralelogram, to pa je tudi vse. Ročke ne mažemo, razen v primeru hudo, hudo starih ročk, kjer mast okoli zobcev otrdi in ročka gre v prazno. Takrat izdatno operem notranjost z WD40, da razžre staro mast in ročke delujejo normanlo. Drugače ne mažeš.

Mažem pa zajle na predelu, kjer gredo v bovdne, pa še to z mastjo, ki vsebuje teflon, da lažje prestavljajo in izpodrivajo morebitno vodo.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a refošk » 04 Maj 2009 18:05

Buschi napisal/-a:Sam naservisu kak star menjalnik ''operem'' z WD40 da mal podmaže paralelogram, to pa je tudi vse. Ročke ne mažemo, razen v primeru hudo, hudo starih ročk, kjer mast okoli zobcev otrdi in ročka gre v prazno. Takrat izdatno operem notranjost z WD40, da razžre staro mast in ročke delujejo normanlo. Drugače ne mažeš.

Mažem pa zajle na predelu, kjer gredo v bovdne, pa še to z mastjo, ki vsebuje teflon, da lažje prestavljajo in izpodrivajo morebitno vodo.

S tem misliš, da mažeš zajle tam kjer gredo v gumjaste cevke? :mrgreen:
Se to mast, ki vsebuje teflon dobi posebaj za bajke?
refošk
član

Kraj: Obala

Re:

OdgovorNapisal/-a simeon » 20 Jan 2010 22:30

lol.model napisal/-a:Mažem z vsem, kar mi pride pod roko, pa nisem opazil neke razlike v življenski dobi verige. Preden grem na turo al pa turco na hitro namažem verigo malo podmažem tud menjalnika in to je to. Edino pazim, da ne podmažem zavor :wink:

Vse druge gibljive dele pa z:
http://www.metabond.si/metabond_ht.html
Metabond HT mast

Kje kupiš Metabond-ove izdelke?
Bolje s kolesom v ku***, kot z Mercedesom na delo!
Uporabniški avatar
simeon
član

Re: mazanje kolesa

OdgovorNapisal/-a lol.model » 26 Jan 2010 22:29

..ojla.

Em...mam to srečo, da jih lahko dobim...
Pokliči...pa se pozanimaj.
Naziv podjetja : AVIA trade d.o.o.
Naslov : Zgornji Obrež 10a
8253 Artiče
Tel/Fax : 07 49 90 951
Mob. : 041 641 004

lp, M
We Can Change The World
Tomorrow
This Could Be A Better Place...
Uporabniški avatar
lol.model
član

OdgovorNapisal/-a vurusic5 » 08 Mar 2010 19:11

čis tko.. kaj so sliderji ??

hvaaala :D
Uporabniški avatar
vurusic5
član

OdgovorNapisal/-a Snakes » 08 Mar 2010 19:42

Uporabniški avatar
Snakes
član

Kraj: tu pa tam

OdgovorNapisal/-a zigc013 » 14 Mar 2010 19:30

Kaj menite za olje,ki je v gospodinstvu(rastlinsko olje)
Iz ocvrtnika bi precedil olje pa bi potem mel za verigo?
je uporabno tudi za druge mazljive dele?
sicer imam pa še mast(zelo gosta)
Kaj priporočate za vse mazljive dele?

LP
...Nč lupčka sam gaaas!
zigc013
član

OdgovorNapisal/-a templ » 14 Mar 2010 19:46

in to bi naj bilo sedaj smešno?
Uporabniški avatar
templ
član

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Matiček » 14 Mar 2010 19:53

zigc013 napisal/-a:Kaj menite za olje,ki je v gospodinstvu(rastlinsko olje)

LP

Najbolš je binglov olje, samo ga moraš špricat direktno na ketno ! :roll:
Brez zemljevida ne prideš nikamor,ali pa marsikam !
Uporabniški avatar
Matiček
član

OdgovorNapisal/-a zigc013 » 14 Mar 2010 19:57

Matiček napisal/-a:

LP

Najbolš je binglov olje, samo ga moraš špricat direktno na ketno ! :roll:

HA HA
...Nč lupčka sam gaaas!
zigc013
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 14 Mar 2010 21:19

LP

Zakaj pa ne...glavno da se maže.

Kot zelo gosto mast si predstavljam goveji loj, ki ga sicer sam v kolesarstvu še nisem uporabil, smo ga pa doma na kmetih uporabljali za vse...
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a BoljPočas » 15 Mar 2010 09:23

Če se ne motim organske zadeve niso prijazne do kovine. Korozija se bistveno poveča.

Ne se čudit če se boš kakšno jutro vsedel na kolo pa bodo zobniki čisto brezzobi. :mrgreen:
Samo brez panike !
Uporabniški avatar
BoljPočas
član

OdgovorNapisal/-a zigc013 » 15 Mar 2010 13:33

Buschi napisal/-a:

LP

Zakaj pa ne...glavno da se maže.

Kot zelo gosto mast si predstavljam goveji loj, ki ga sicer sam v kolesarstvu še nisem uporabil, smo ga pa doma na kmetih uporabljali za vse...

Ne ni goveji loj.Nevem za kaj je sej zdaj mažem z njo sam dubil sem idejo za olje pa sem vprašal
...Nč lupčka sam gaaas!
zigc013
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 16 Mar 2010 22:25

BoljPočas napisal/-a:Če se ne motim organske zadeve niso prijazne do kovine. Korozija se bistveno poveča.

Vseeno bolje mazati z olivnim oljem kot z deževnico in prahom.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 16 Mar 2010 22:52

Ima kdo kakšno alternativo za (za mazanje dihtung) fox float fluid?
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 16 Mar 2010 22:54

Rock Shock Judy Butter...sicer mast, ne olje, uporabljam na vseh spec kartušah...
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 16 Mar 2010 23:04

Sem mislil kaj takega, ki se dobi v trgovinah s strojno opremo, avtodele, trgovinah z ležaji
in podobno
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 03 Dec 2010 20:22

Kje v Ljubljani se dobi teflonsko mast.
oziroma katero mast bi uporabil za mazanje sliderjev cheap-shit vilice, katera je brez foam ringov in olje ne pride v poštev.

Litijeva mast mi je preveč sticky. Vilica je že tko al tko fucking sticky s temi plastičnimi bušingi.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a joachim » 04 Dec 2010 02:14

Uporabniški avatar
joachim
član

OdgovorNapisal/-a andrazg » 24 Dec 2010 15:43

Tesnila buhnedej z litijevo mastjo :) RSP Ultra Slick, Slick Honey, in podobne zadeve so zakon za to opravilo. Za verigo pa uporabljam wet in dry lube od Finishline.
andrazg
član

OdgovorNapisal/-a Senna » 06 Sep 2011 09:26

da malo oživim tole temo o mazanju becikla. Zanima me, če je LHM mineralno olje (od TOTALA) primerno še za kaj drugega kot za hidravliko zavor. Npr. da bi naoljil slajderje :roll: ?
Life is a daring adventure or nothing at all!
Uporabniški avatar
Senna
član

Kraj: Na hribu

OdgovorNapisal/-a obsorsky » 06 Sep 2011 15:33

Z mineralnim ne bo šlo. V vilice pašejo sintetična olja. Nabavi nekaj od motorex-a, lahko pa uporabiš tudi Mobil 1 olje za menjalnike, nisem še probal, sam nekateri uporabljajo pa baje štima.
obsorsky
član

OdgovorNapisal/-a Thema » 06 Sep 2011 19:55

No pred kratkem sem imel en mazalni challenge.
Lotil sem se pedalov, ko sem jih odprl je bila zelo gosta mast notri skoraj voskasta, vse sem spucal in namazal z navadno litijevo mastjo ki sicer uporabljam za vecino stvari.
Skripalo ni vec a so se pedali divje/prehitro vrteli, kar ne pripomore varnosti kaj prevec.
Par kolesarskih trgovin ki sem obiskal nikakor ni bilo v pomoc.
Po intenzivnem izkanju sem dobil pravo stvar v KAMMu v btcju.
http://www.nicro.ch/index.php?id=113
Zelo viskozna zadeva zelo podobna tisti ki je bila v pedalih, vrti se brezhibno a pocasneje, priporocam.
Uporabniški avatar
Thema
član

Naslednja

Vrni se na Sam svoj mehanik

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: domenm