Jaboozova svetovalnica ..

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...

Re: Jaboozova svetovalnica ..

OdgovorNapisal/-a mrd » 06 Jan 2013 18:19

Holesterolno oljnate kroglice iz jeter z dodatki koščkov iz črevesja ob zajtrku... Neprecenljivo! Za vse ostalo je tu...
Všeč mi je da si nazorno prikazal s fotkami :D
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 06 Jan 2013 20:22

Nikjer nisem pisal, da so to žolčni kamni. Niso.

Fotke nisem objavil, da bi bil car. Taka fotka kaže samo to, mi je vseeno za moj imidž. Je le nepotrebno izpostavljanje in možnost posmeha.
Želel sem vam le povedati, da po izvajanju te metode, si na kolesu hitrejši in se hitreje regeneriraš.
kolega je po izvajanju te metode dosegel svoj osebni rekord v trialonu. Zase vem, da deluje sicer je ne bi izvedel že šestkrat. Ker ni prav zelo prijetno.

tako da, spisal sem, kar sem mislil da moram deliti. No in sem.

Sedaj pa zelo lepo prosim, Tomo zakleni to temo in vrzi ključ daleč stran, da se ne bi še kdaj spozabil pisati tukaj.
Hvala ti že v naprej!
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 06 Nov 2013 10:02

Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 06 Nov 2013 10:36

C'mon.
Daj no.
Jaz z veseljem in zanimanjem preberem. Pa četudi je bilo samo meni všeč - si pa vsaj enemu polepšal dan. Pa ga lahko še kdaj.

Jani hvala.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a cebe » 06 Nov 2013 11:15

Jop, če rabiš motivacijo... :)
Pa Ido Portal zna tudi motivirati. Ni pa vegan... ;)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 06 Nov 2013 18:38

Dobil sem na PM vprašanje glede recepta za čiščenja jeter.
ker link podan v mojih prejšnjih postih ne dela več, je tale
pravi recept za čiščenje jeter

Dodam lahko le to, da se hidrirajte prej, med in po tem, ne glede na recept.

Aja, in za mojih 72 kg zadošča 30 g grenke soli, namesto 50 g kot je v receptu.

Ključno je, da se zaspi čim prej. zato običajno jaz ves postopek prestavim za 2 uri naprej, ker je včasih težko zaspati ob 22:00 uri.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a pinner » 08 Nov 2013 14:13

cebe napisal/-a:Jop, če rabiš motivacijo... :)
Pa Ido Portal zna tudi motivirati. Ni pa vegan... ;)

Ultimativna motivacija...
http://www.youtube.com/watch?v=o-50GjySwew&t=0m17s
pinner
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 08 Nov 2013 14:42

We are talking Vegan food here, not Jane Fonda camel toe edition !

Če pade še kdaj vprašanje kaj pa beljakovine, pa mišice, pa hrana rastlinskega izvora.
Klikneš (pogledaš do konca) in je dilema razrešena.

Vegan Bodybuilder Displays Superhuman Strength In Must See Video
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 10 Apr 2014 10:13

-
Zadnjič spremenil Jabooz, dne 16 Dec 2014 15:57, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 30 Okt 2014 11:38

https://www.fmtv.com/live?FMTV=1012

Tole je na voljo do 2.11.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 01 Okt 2015 11:11

Če je kdo spregledal na mtb.si

uspesni-xc-veteran-na-rastlinski-pogon
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a TomažT » 01 Okt 2015 12:38

Eko/bio zelenjava in sadje = veliko €.
Navadno sadje/zelenjava = škropiva.

Se kakšna enačba izide? Je možno imeti zdravo prehrano s poceni živili?

Lp, T
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 01 Okt 2015 15:09

Kolesarjenje je tudi veliko evrčkov, a ne?
Je ceneje ne kolesariti.
Isto velja za hrano. Ker kolesa in njihove dele lahko zamenjamo, telesa pa niti ne. Tega, ki ga imaš bo tvoje zadnje "kolo".
Treat it nice. It takes you places...
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a TomažT » 01 Okt 2015 20:52

Sem pričakoval kak bolj konkreten in resen odgovor.
Če bi bil eden izmed tistih, ki se po pol urnem furanju z novo enduro raketo ustavijo na večerji v mcdonaldsu, te tega ne bi spraševal.

Hvala vseeno in LP.

Tomaž
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 02 Okt 2015 11:47

O.k, resen odgovor. :wink:

Če se odločiš za pretežno rastlinsko prehrano, je treba na začetku temu posvetiti nekaj več pozornosti/časa.
Lokalno poiščeš pridelovalce hrane, za katere se lahko osebno prepričaš kaj uporabljajo oz. kakšni ljudje stojijo za tem. Namreč BIO/organic certifikat je draga reč in lahko dobiš lokalno demeter (še višji nivo kot BIO) hrano.

Fokusiraš se na lokalno sezonsko hrano, ki je najcenejša, takrat ko je povsod presežek ponudbe. Ta fama z Superfoods (himalaya, andi,..) je dokaj brez veze. Recimo kislo zelje z bučnimi semeni je vrhunska hrana.
Torej jeseni lokalno grozdje in ne spomladi grozdje iz južne poloble, ki se vozi z "tankerji".

Kupiš si polžasti sokovnik (ker nejbolje soči zeleno listje) in se udeležiš kakšne delavnice o divji hrani (najbolje od Daria Cortesse-ja). Če bi ljudje vedeli koliko zastonj hrane raste okoli nas...

Super pride extra hladilnik (brez zamrzovalnika) za hranjenje presežkov (jeseni jabolka), buče, če nimaš možnosti hladne kleti.

Aja, določena hrana rabi ful špricanja (brokoli, breskve), druga praktično nič (kivi, fige,..)

Najpomembneje pa je, da če hrano RES dobro preŽVEČIŠ, boš porabil manj denarja za eko hrano in telo ti bolj ful hvaležno. Ker če pogledaš starostnike, je vedno isti zaključek. Kdor manj je, dalj živi. vse študije na živalih so pokazale, da z neomejenim dostopom do hrane so recimo podgane živele cca. 50-70% časa kot tiste, ki so imele omejen dostop do hrane. Recimo Kuba po uvedbi sankcij je bila skoraj brez krvo-žilnih bolezni.
primer: Recimo vrhunska polnovredna bio hrana je 2x dražja, ampak v telo dobiš dvakrat več hranil, kot naprimer iz rafinirane običajne hrane.

Pa planirat je treba malo bolj v naprej, si sestavit jedilnike.

Prebrati je treba par relevantnih knjig, čeprav previdno o prehrani je dandanes že vsak strokovnjak.

Zdravje je krona na glavi, ki jo vidi le tisti, ki je nima več. Ko zboliš in si v vrsti v čakalnici na onkologiji, ti XX ali XTR zelo malo pomagata. Zdravje in ravnovesje se ceni šele ko ga ni več. Hec pa je, če začneš z zelenim še preden zboliš, da dobiš extra speed na kolesu, da regeneraciji ne govorim, koliko je vse hitreje. Meni je prav hec, kako se 30 let nisem mogel dotakniti tal z prsti , sedaj pa skoraj brez truda položim dlani na tla.

No, da zakompliciram reč. :mrgreen: :mrgreen:

Po novem sem izločil še kavo, alkohol in gluten. Šala mala kot reče Depresija
Tako, da če mi kdo reče, da je težko biti vegetarjanec, ne ni. In še nekaj, po moje je mleko bolj škodljivo od mesa, vsaj v velikih količinah.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a TomažT » 02 Okt 2015 11:54

Hvala za izčrpen odgovor. Veliko pove in da misliti.

Lp, Tomaž
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 02 Okt 2015 16:11

Jabooz napisal/-a:bolj škodljivo od mesa.

če bi blo meso škodljivo bi imeli prebavila in zobovje prilagojene vegi hrani, tako pa imamo univerzalno varjanto namenjeno vsem vrstam hrane
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

Kraj: slov. b.

OdgovorNapisal/-a problematiks » 02 Okt 2015 16:53

To, s prebavnim traktom je res, ni tako dolg kot pri rastlinojedcih in ni tako kratek kot pri mesojedcih. Kar bi pomenilo, da nam je idealna hrana res nekaj vmes, torej meso rastlinojedcev ali solate iz mesojedih rastlin :mrgreen:

Sicer pa Jabooz, dobro napisano :)

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a MiLi » 02 Okt 2015 18:15

žuželke :idea:
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a m66 » 02 Okt 2015 18:39

Ker omenjaš onkologijo in zeleno: Ni nobene resne študije ki bi potrjevala da je rak manj pogost pri vegetarijancih ali pri veganih...
m66
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 02 Okt 2015 19:03

m66 napisal/-a:Ker omenjaš onkologijo in zeleno: Ni nobene resne študije ki bi potrjevala da je rak manj pogost pri vegetarijancih ali pri veganih...

če verjemeš da je ni, pol je ni. sploh.

Ta Jab. svetovalnica ne sme še enkrat postati kraj debate, kaj je bolj utrezno. To je individualno.
In kar si jaz mislim, je moja stvar.
In kar si ti misliš, ni moja stvar.

jaz sem delil izkušnjo kaj mi je ful pomagalo ko sem zbolel. Ne netu boš težko našel človeka, ki bi hvaležno razlagal, kako mu je kemoterapija rešila življenje. Je pa polno izpovedi kako so si z radikalno dieto (post po breussu) rešili življenje.

Milsim pa si, da sodobni človek poje :
1. zelo preveč hrane, ki je zelo osiromašena.
2. preveč stvari na enkrat iz zelo različnih prehrambenih skupin. Saj ne da je problem pojesti, problem je prebaviti.
3. če je kuhano, potem je vse brez encimov.

ja pa kar izziv spremeniti navade, tudi če se odločiš. Um znova in znova ponuja preizkušene običaje, tudi če so škodljivi.
Tole je vrhunsko napisana knjiga, cela znanost. Seveda ne gre le za hrano.
Slika
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a jernejm » 02 Okt 2015 19:24

Nekaj je zagotovo res, marsikaj pa ni. Zdravniki ničesar od tega ne učijo, učijo pa zmernost.

Priporočam pa branje knjige Novaka Đokovića o njegovih prehranskih težavah pri vzponu na vrh. Ker je do zdaj eden redkih tzv. vrhunskih športnikov ki ima rezultate, ki jih pripisuje dieti. Sicer gre za brezglutensko in nič drugega, ampak že ko sem to probal je cel hec :)
jernejm
član

Kraj: Nad Pivko

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 02 Okt 2015 19:29

lukasmuka napisal/-a:
če bi blo meso škodljivo bi imeli prebavila in zobovje prilagojene vegi hrani, tako pa imamo univerzalno varjanto namenjeno vsem vrstam hrane

meso je škodljivo, ampak telo je vrhunski stroj, ki dolga leta prenese zlorabljanje. Sam pol je jeba, ko ni rezervnih delov. Novi standardi (27,5+ pa 15 mm alsa,...) pa to. :mrgreen:
Slika

Recimo v tabeli še manjka ena postavka. Kam paše človek, ker lahko premika čeljust levo desno?
A pes lahko?
Pa mačka?
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a cebe » 02 Okt 2015 21:40

Heh, če pa kaj kdo ne sme, je pa to velike večine zdravnikov omenjati v debatah kaj je zdravo in kaj ne. Zdravnik = pospeševalec prodaje farmacevtskih izdelkov in pika.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 02 Okt 2015 22:08

Oprosti Jabooz, ampak ta tabela je ali zelo povrsna ali pa namerno zavajajoca.Da ne omenjam tega, da ne predvideva vsejedcev, ki so v naravi precej pogosti. In to s fizicnimi lastnostmi iz enega ali drugega tabora.

Clovek nima ostrih konicastih podocnikov? Seveda, niso tako ocitni kot pri zvereh, ampak vseeno... ravno tipicno rastlinojede oblike niso, ne? :wink:

Kaj pa npr panda? Po vseh lastnostih cista zver, tudi po prebavnem traktu, prehranjuje se pa z bambusovimi vrsicki. Kaj je potem, mesojedec ali rastlinojedec? Ali te kot mesojedca oz rastlinojedca (ce se ze moramo iti crno/belo) definirajo fizicne lastnosti ali prehrambene navade?

Cloveku podobne opice imajo tudi vecinoma cekane, nekatere so izkljucno rastlinojede, druge jedo vse.

Lenivec...ce tisto niso kremplji, potem ne vem, katera zival jih ima :wink: Aja, cisti rastlinojedec.

Potem imamo tu se prasica, medveda, ce se omejim na bolj znane zivali,...

Tisto s prebavnim traktom je pa sploh smesno. Mesojedci imajo 3x daljsi prebavni trakt od dolzine telesa, ljudje 6x daljsega, rastlinojedci pa cisto slucajno vsaj 6x daljsega. Ne 8x, 10x... ampak vsaj 6x. Pa ne me basat, no :P S tem da dolzina niti priblizno ne pokaze cele slike, specializacija posameznih delov prebavnega trakta lahko pri podobni dolzini zelo variira.

Kakorkoli, super, da tebi vegetarijanstvo/veganstvo/presnojedstvo ustreza in cisto verjamem, da se zaradi teh sprememb lahko bolje pocutis. Verjetno bi marsikomu izbooljsalo pocutje, ker po pravici povedano ljudje zmecemo vase en kup neumnosti. Ampak malo kriticnosti pri prebiranju in lepljenju argumentov je pa vseneo dobrodoslo.

Dejstvo je, da smo ljudje zgodovinsko gledano vsejedci. Lahko da so miljone let nazaj nasi najdaljnejsi predniki res zaceli kot cisti rastlinojedci, ampak skozi cas se je spekter prehrane zaradi nuje po prezivetju in spreminjajocega okolja spreminjal in temu so skozi evolucijo sledile nase fizicne lastnosti, med drugim tudi prebavni trakt. Zanimivo je tudi, da je hitrejsi napredek rasti mozganov (in posledicno kognitivnih sposobnosti) pri nasih prednikih sovpadal s spremembo v prehrani, ko so zaceli v vecji meri jesti zivalsko meso. Tako da se lahko svojim daljnim prednikom zahvalis, da nisi tup ko drvo :mrgreen: Je pa res, da je bila za nadaljni razvoj to takrat nuja, ker kmetijstvo pac se ni obstajalo, trgovin tudi niso imeli, z nabiralnistvom pa enostavno ni bilo mogoce dobiti dovolj energije za vzdrzevanje vecjih mozganov in misicevja. Zdaj je to malo drugace :wink: Ker nam hrane ni treba nabirati po travnikih in gozdovih, ampak jo gremo enostavno kupit in ker vemo, katere vrste hrane imajo ustrezne in dovolj snovi, da nam energije ne manjka, se lahko spet gremo vegetarijance, ce zelimo. In cisto mogoce, da je to celo bolj zdravo za nas. Ceprav mora biti za zdravo in dolgo zivljenje pravi cel zivljenjski slog, tip in kolicina hrane vseeno nista vse.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a m66 » 03 Okt 2015 05:25

Pišeš da naj ta "svetovalnica" naj ne bi postala predmet debat kaj je prav in kaj ne, hkrati pa trosiš cel kup polresnic, neresnic in tudi direktnih zavajanj...Glede tvoje prav smešne tabele ti je že Marko odlično napisal, glede kemoterapije in radikalne diete pa tole: v podjetju kjer delam ( pa sploh ni veliko) je operacija + kemoterapija dvema sodelavcema rešila življenje , v družini pa sorodniku radikalna dieta ni pomagala prav nič. Ja, internet je poln zgodbic in nakladanj o tem in onem. Težava je v tem da ljudje ki so v življenjski stiski želijo verjeti prav vsemu in to veselo izkoriščajo raznorazni mazači in "alternativci". Zapis, da na internetu ni zgodb o uspešnosti kemoterapije je pa polno zgodb o uspešnosti radikalne diete sodi v to kategorijo, saj povsem lažno namiguje, da kemoterapija ne pomaga, dieta pa..
m66
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 03 Okt 2015 07:58

Jabooz napisal/-a:čeprav previdno o prehrani je dandanes že vsak strokovnjak.

Tole je v celi temi se najboljsi nasvet. ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a problematiks » 03 Okt 2015 09:54

Jaz pa mislim, da je uporabnih nasvetov tu za marsikoga kar nekaj. Ni pa to za vse edina in zveličavna resnica.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Izi » 03 Okt 2015 10:11

besedo "zmerno" sem nekje zasledil v tej temi in moje načelo je prav to,... vsega po malem in v zmernih količinah (razen cigaret in drog,... hehehe),...
dejansko nisem pristaš extremov samo to ali samo ono,...

je pa stvar popolnoma preprosta, to ker je pomagalo tebi, ni rečeno da bo pomagalo meni in obratno, kot je Jabooz zapisal, telo je motor in vsak je unikat, za to ni nekega splošnega recepta, vsaj jaz tako menim,..

in ja tudi to razumem, da če je njemu pomagala taka sprememba, potem sploh ne gre več debatirat o tem zakaj on to podpira, bolj kot to me moti to, da je zdej v njegovih očeh samo to in že skoraj da malce vsiljivo moteče a še enkrat povem, popolnoma razumem, ker jaz osebno recimo poznam Herbalajfovce, ki jim je omenjen produkt spremenil življenje in jih naredil spet srečne in nasmejane in popolnoma mi je jasno da bodo to sranje jedli do konca svojih dni in drugim težil da se brez tega ne da živet,... samo za to ker je njihova osebna zgodba taka,... kar pa ne pomeni da je edina pravilna pot,...

osebno tudi poznam vegane in presnojedce, ki trdijo zelo podobno kot Jabooz,... in mislim, da je tukaj napad in obramba glede te teme popolnoma zgrešila smer,...

Jabooz zeli predstaviti svoj pogled na to kar njemu paše in daje to kar ga osrečuje, mislim da bi bilo to potrebno prestavit na tak nivo, da tisti ki se zanimajo za to lahko dobijo od njega informacije ki jih je sprobal na lastni koži, ne pa da je to neko bojišče za in proti in prepričevanje zakaj in zakaj ne,...

komur tema pač ne paše naj jo ne sledi,... pa da ne bo pomote jaz sem vsejed in mi trenutno ni do tega da bi to spreminjal,... se pa zavedam in narobe je tako da sem tudi sam med tistimi, ki bo stvari spreminjal šele ko bo to nujno,...
v kolikor se mi bo kaj porušilo v sistemu se bom prej obrni na alternativo kot na kemoterapijo,... od katere sta mi oba starša umrla,...

LP
I.
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 03 Okt 2015 10:21

Moja zgodba bi bila verjetno podobna, kot Jabooz-eva, vendar nisem dovolj karakterja za tak "preskok", poleg tega si pa (presno) veganskega načina prehranjevanja ne bom šel, dokler ne bom imel vsaj 50% lastne pridelave oz. "dobaviteljev" iz okoliških krajev, ko vem kaj dobim in od kod.

Sem zaradi zdravstvenih težav 5 mesecel jedel skoraj povsem vegansko in se hkrati izogibal vsemu, kar je vsebovalo sojo (v veliki večini vsemu), in so rezultati bili, kot jih Jani zgoraj opisuje.
Tako da zase vem, da meni bi pomagalo, vendar je treba najprej glavo uredit...

In ja, kot je Marko napisal - v tej temi je ogromno pametnih nasvetov!
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 03 Okt 2015 12:16

Nič mi verjeti, prosim.
Edina fora je, da jaz pišem iz lastnih izkušenj, torej poznam oba načina prehrane.
Ne samo poznam, ampak sem oba temeljito več let potestiral.
Če bi vedeli, kolikokrat sem se veselil 0,5 kg t-bone steaka za rojstni dan, pa koliko je mcdonalds zaslužil na meni....

Ampak sedaj vem, da ima rastlinska hrana (če se izrazim v kolesarskem žargonu) vse: boljši oprijem, nižji kotalni upor in počasnejšo obrabo.
Nihče ni zares fural te moje gume, ker ste zadovoljni z edino ki ste jo furali do sedaj. :wink:

Samo v razmislek: Rastline nimajo nog ali rok, da bi se lahko branile. Vsa njihova obramba (recimo proti plesnim) izvira iz snovi, ki jo ščitijo oz. varujejo. Te iste snovi so koristne (varujejo) tudi naše celice.
Daj jabolko na pult in bom tam lahko mesec dni, pa bo še vedno užiten, mogoče malo naguban. Meso bo povsem pokvarjeno/strupeno že v par dnevih. Meso v svojem bistvu ni hrana, je del mehanike drugega bitja.

a je kdo spregledal ??

uspesni-xc-veteran-na-rastlinski-pogon
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a problematiks » 03 Okt 2015 14:55

Jabooz, ne vem, ce ti kdo oporeka to, da dajes nasvete, osnovane na lastnih izkusnjah. Ok, kdo te verjetno ima za malo cudnega, ampak boh pomagej. Mislim, da je tvoj najvecji minus tocno ta, ki je precej znacilen za velik del orto vegetarijancev (orto cesarkoli, pravzaprav) in ki ga tudi Izi omenja: svoj nacin oglasujes ne kot najboljsega, ampak kot edinega pravilnega. Kar je absurd. Oziroma ce se izrazim v kolesarskem zargonu: ena guma ne pokrije vseh terenov :wink:

Dovoli si razumeti, da ljudje nismo kloni in se zato na razlicne stvari odzivamo razlicno in za nek problem lahko pri nekomu deluje nekaj, pri drugemu pa nekaj cisto drugega. Najpomembnejsi zacetek za vsakega pa je zdrav zivljenjski slog. Oziroma ce se omejimo na prehrano, izbira kvalitetne hrane in zmernost (kar je bilo ze nekajkrat omenjeno).

Aja, pa mimogrede, rastline, ki imajo najboljso obrambo, so strupene.

V glavnem, upam, da bos se napisal kaj na temo prehranjevanja in kako to pri tebi funkcionira, meni je prav zanimivo prebrat. Ni nujno, da se z vsem strinjam, ampak zanimivo je pa vseeno. Ce se bos pa se malo bolj izogibal raznoraznim "dejstvom" (kot je npr tista tabela in ta zadnja modrost o rastlinah), te bo pa stavim da vec ljudi tudi resneje jemalo in mogoce probalo to tvojo gumo.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 04 Okt 2015 10:02

lej Marko, mene boli kurac če me kdo jemlje resno ali ne.
jaz ne rešujem sveta. jaz sem šel po eni drugi poti in ugotovil, da je ZAME precej boljša. ti nisi nikoli nikoli niti malo poizkusil in niti ne razumem od kje vam energija, da pišete po temi za katero vam dol visi.

Slika

in približno tako nadležen si kot fastdown, ki trdno verjeme, da je njegov izbor optimalen in skoraj edini možen. Če verjeme, da je, potem je. vsak ima svojo realnost. rad te imam natanko takega kot si. PROSIM ZAKLJUČIMO, ker kot prvo teme nisem niti odprl (čeprav Hvala Tomo, ker sem se naučil nečesa, ki mi bo še prišlo zelo prav), kot drugo temo že dolgo nisem več držal živo, kot tretje je bil članek na mtb.si od nekoga bolj kredibilnega kot sem sam iz vidika kolesarstva.

Love you all, no matter what you eat.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a MiLi » 04 Okt 2015 10:31

vrnimo se na temo...kaj pa tvoje mnenje o medu, propolisu, cvetnem prahu ter matičnem mlečku? vem, da je sporno s strani izkoriščanja čebel. nisem pa še zasledil kaj slabega glede zdravja. meni te zadeve pomagajo za krepitev imunskega sistema ter pri raznih vnetij v ustni votlini. konzumacija cvetnega prahu mi je pa celo omilila alergijo na taisti cvetni prah.

zanimiva ideja glede pridobivanja medu: Flow™ Hive Full Reveal

drugače pa sam, kar eksperimentiram na prehrambenem področju. sem probal biti že par mesecev brez glutena. dva meseca brez mesa. par mesecev brez mlečnih izdelkov. pa priznam, da nisem občutil nobene razlike na področju zdravja ter počutja. največ razlike občutim v količini dopamina ter serotonina, če kaj dobrega pojem. pa naj bo to zelenjava, sadje al pa čvapi ;) če bi že šel v vegansko prehrano, bi se pa najtežje ločil od pečenih jajc na oko. seveda z grumpi (ocvirki) :)
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a Snakes » 04 Okt 2015 18:09

Sem v par postih zdajle prebral da se je nekdo odpovedal glutenu. Mi lahko poveste zakaj?

Imam ravno pred sabo en pildek o veganski prehrani, kjer omenjajo mit o glutenu. Presnovno bolezen (celiakijo), pri kateri se je potrebno izogibati glutenu ima klinicno diagnosticirano samo 0.5-1% ljudi.
Po drugi strani ima v Evropi 10-15% ljudi intoleranco na laktozo (mlecni sladkor), po 50tem letu pa 40%, pa se proda ogrooomno mlecnih izdelkov in se jim odpovejo redki.
Uporabniški avatar
Snakes
član

Kraj: tu pa tam

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 04 Okt 2015 18:12

Hmm, dajmo to prestavit za kak mesec, ker pišem en nov poslovni model Jabooz do Tokia :D

Ampak, da poizkusim odgovoriti na vprašanje, pa tudi da bo problematiks bolje zaspal. Meso ni tak (zdravstaven) problem za človeka, kot mogoče izgleda, da ga želim predstaviti ali zagovarjati. vedno je več dejavnikov, ni samo prehrana, ampak če govorimo o zdravju, je na mestu vprašanje: "kaj je zdravje?" To je ravnovesje. Ravnovesja se ne občuti, občuti se odklone.
odklon je, ko imaš občutek, da nekaj nujno rabiš.

recimo meni se je bilo super lahko skenslati z mesa, precej precej težje z mleka oz sirov, simpl s kave in alkohola. EDINI unbalance mi je sladkor. Mi uspe za par dni/teden, ampak en res sladek obrok me ful zjebe. Sladkor povzroča hudo odvisnost, posledično se ti podre tudi drugo ravnovesje v telesu. Ker enostavno pri sladkem obroku ni triggerja, ki ti da znak, da je dovolj.

How sugar affects the brain 5:00
I Knew Sugar Was Bad, But This Blew Me Away!
FED UP - Official Trailer

Govoriš o vnetnih procesih (v ustih). Ja, sladkor je ful katalizator vnetij. Pomaga ingver in kurkuma

Pa še zadnji nasvet
pa vseh teh letih drugačne prehrane še nisem čisto rešil te težave, ampak kot vidim je rešitev v tem (prihaja iz Ayurvede), da je treba uživati hrano, ki ima vse okuse: Sladko, slano, kislo, grenko, pekoče.

Pri meni grenko zelo pomaga, da uravnotežim željo po sladkorju.
Pa long drink (voda z kurkumo, ingverjem in kajenskim poprom)

recimo sladkor VEDNO dvigne nivo kvasovk v krvi. To je kandida albicans. Pri človeku je naravno vedno prisotna v krvi in tudi pomaga pri razgradnji viškov sladkorja.
Drastičen razmah teh kvasovk je običajen tudi po jemanju antibiotikov in seveda po prekomernem uživanju sladkega.
na dolgi rok ti te kvasovke naredijo tudi luknje v debelo črevo, kar pa vodi še k večjim težavam.

Tole bo mogoče komu rešilo lajf
bistvo se začne pri 1:15

gre za slike rakastih tkiv. Vedno so prisotne bele lise
Albin = belo = albicans
namreč prav te kvasovke imajo na voljo en najbolj hudih dokazano kancerogenih strupov = Afla toksin.

pa še nekaj, Ta italianski okologist priporoča jemanje sode bikarbone. Res previdno doziraj, ker ti lahko podre Ph debelega črevesa, ki je naravno kisel.
So druge boljše poti že prej opisane v tej temi.

če se vrnemo v pradavnino. ja človek je ujel žival in jo pojedel. Ampak sladkorja pa le ni imel tako kot mi, dnevno v vseh mogočeih oblikah. V ZDA je sladkor dodan že v 80% hrane, zato se je izogibati sladkorju zelo težko, razen če si sam pripravljaš hrano.

pa Hvala ker sem se spet malo posvetil tej temi in mi bo dalo dodatno motivacijo pri disciplini.
Price of discipline is always less than the price of regret :D
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a hyperskunk » 04 Okt 2015 19:00

Đabuz, dej mi prosim dej kak link tipičnega dnevnega rituala (zajtrk/kosilo/večerja) k ga prakticirate...da si malo bolj vse skp predstavljam (ne ljubi se mi guglat ker je tega na tone).
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
hyperskunk
član

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 04 Okt 2015 19:37

En ortoreksičen dan :mrgreen:

optimum zame je takoj zjutraj ful (dobre) vode,

dober ritual zjutraj za jetra je limonin sok in malo olja (črne kumine, konopljino, olivno,..)

ali stisnjen sok (rdč. pesa, korenje, jabolka) ali hard core zelen sok

Zajtrk/malica je ali zelen smoothie ali mono sadje (ena vrsta sadja, neomejneno količinsko)

Kosilo (12-14) je :
1. zelena solata
2. stročnice (zelo pogosto kuhana čičerika z omako :tahini razrečen z olivnim oljem z svežimi zelenimi začibami, npr. origano, meta, drobnjak. )
2. Leča na indijsko/dahl
3. ajda (ali žganci ali kaša)
4. proso (da best je slovenski stirfry- namesto riža mešanica ajdine kaše in prosa
5. quinoja
6. polnozrnat riž
7. sezonska zelenjava na tisoč in en način, zadnje čase z enormne količine kurkume
Po jedi ne pijem 2 uri

Popoldne oz zvečer pa zelenjavne juhe, solate, predvsem pa upiranje sladkemu :mrgreen:
Kokos ali sadje je top hrana, če te jebe želja po sladkem
zadnje čase furam dober zelen čaj (70 stopinj voda + 1-2 minuti)

Dober trik zvečer je tudi voda+joga namesto čokolade. Sploh po sončnem zahodu naj ne bi jedel...

______
zelo pogost zajtrk (če je bila večerja lahka ali pa je bila tura dan prej) je sveže zmlet neglutenski "muesli" : sezam, lan, ajda, kokos, grenak kakav, chia, konopljina semena neoluščena,
sladkoba je ali črna čokolada namaz, med, agavin sirup, melasa.
vse z riževim mlekom.

Ampak če tega preveč pojem, mi kosilo ne sede preveč. Čas za glavni obrok dneva je 12-14 ura. Bistveno je, da h kosilu ne pristopiš žejen.

In če imaš željo po sladkem po obroku, ful pomaga kratek sprehod.
pa včasih ko misliš, da si lačen, si le žejen...
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a hyperskunk » 04 Okt 2015 19:43

A tak meni bi veljal tud za enga k je športno zelo aktiven (lauf/bajk)...pač sam večja količina? K finta je taka, da k pridem po kaki večji aktivnosti domov bi najraj snedu vola...
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
hyperskunk
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 04 Okt 2015 20:08

kolikor razumem je zelo važno carbo loading čimpreje po turi. kuhanje nam vzame kar nekaj časa, zato je rešitev >>

>> takoj po turi pojej ful sadja, dobiš tekočino in sladkorje, ki ne dvignejo preveč krvnega sladkorja.
Banane, jabolka, grozdje, korenje, ...
datlji, fige so brez tekočine ampak so ful priročni

To imaš lahko tudi v avtu ali pod avtom (poleti) ko zaključiš turo.

je pa prehrambeno spremembo narediti dokaj težko, ker imamo na določeno hrano prijetne spomine (spomin na dopamin)
predvsem je treba na začetku temu posvetiti nekaj več časa. Namreč ZELO VAŽNO je, da ne postaneš zelo lačen, ker potem spremembe prehrane so ogrožene. keep healty food handy

aja, da odgovorim na zgornje vprašanje. če hočeš biti zdrav, naj bo obrok majhen (max za dve stisnjeni pesti) in naj jih bo raje več.

in ja, zgornji ortoreksičen meni je ZAME vrh glave.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a hyperskunk » 04 Okt 2015 20:19

Mah, jst sm zdrav kt riba (tok, tok, tok). Sam se mi zdi, da se vseen poje preveč mesa & ipd (nism pa noben treehuger), pa bi vseen probu mal zamenjat...ah, bomo vidl...thx
hyperskunk
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 05 Okt 2015 00:45

Eh Jabooz, kje si ti mene nasel, da imam karkoli proti temu, da si vegi? :) Samo bullshit detektor se mi je aktiviral pri ene parih forah :wink:

Meni je resnicno zanimivo tole brat. In evo, teh zadnjih tvojih nekaj prispevkov je bilo to, dobre informacije brez marketinske solate, ki je cisto nepotrebna.

Pa mimogrede, meso jem enkrat, mogoce dvakrat na teden (in dostikrat so to frisno ulovljene postrvi), zelenjave cez sezono ne kupimo niti grama, ker je pridelamo sami dovolj, 12 vrst sadja imamo, spricamo ne nic od tega, tako da je zelo verjetno, da kar zelenjave in sadja spravim vase (in tega ni ravno malo), je bolj zdrava kot tista, ki jo ti jes :wink:

Ce tako pogledam, bi se mesu lahko mirno odpovedal, ce bi bilo potrebno, ampak mi nic ne fali in nekako ne vidim smisla. Ker uzivam v raznolikosti okusov hrane. Dejansko bi se tezje odpovedal sladkorju in mlecnim izdelkom, predvsem zaradi tega, ker sta oba zelo pogosta sestavina v kupljeni hrani, ki je je izven sezone vseeno vec, in se mi po pravici povedani ne da za vsako malenkost etiket brat, katere stvari vsebuje.

V glavnem, ti kar veselo, jaz bom mirno spal v vsakem primeru, upam, da bos tudi ti :)

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a TomažT » 05 Okt 2015 06:37

@snakes:

Intoleranco glutena ima diagnosticirano tako malo ljudi, ker se ta bolezen (še) premalo pozna, hkrati pa jo lahko ugotoviš le, če se daš testirat točno za to. S splošnimi krvnimi testi ti lahko ugotovijo le posledico celiakije, kar je slabokrvnost. Simptomi so še drugi, vendar jih lahko hitro zamenjamo za splošne prebavne težave, izgorelost ipd. Za celiakaša je brezglutenska dieta nujna, ker mu že najmanjša količina te beljakovine povzroči alergično reakcijo. Ta pa uničuje tanko črevo.

Zakaj je ta dieta postala popularna? To je tako kot z vsemi dietami. Enim paše, eni pa.. V naši hrani je v teh časih glutena veliko preveč, ker se ga načrtno dodaja k pekovskim izdelkom za boljše lastnosti (mehkoba, trajnost svežine,...). Tudi na žitih je selekcija tako narejena, da se sadijo tiste sorte, ki imajo več škroba in s tem tudi več glutena. Stara žita imajo tega manj.

V družini imamo celiakaša, jaz sem prenašalec gena, tako da nekaj o tem (iz vidika nujne diete) lahko povem. Je pa zanimivo poslušat prijatelje, ki z navdušenjem govorijo o tej dieti: baje da gluten veže vodo v telesu, ipd. Možno. Gwin je na brezglutenski dieti, pa mu ni treba. Mogoče je pa vse res?! :wink: :)

Lp, Tomaž
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 05 Okt 2015 09:09

@snakes: lahko si alergičen na gluten, lahko pa le preobčutljiv. To drugo ima baje cca. 10-20% prebivalstva.
prava alergija na gluten ima zelo vidne posledice in posledično imaš silno malo energije. Ni šans, da si 5 igralec sveta z alergijo na gluten in to dnevno ješ. Novak Djokovic ni bil alergičen na gluten. Po opustitvi glutena je postal no.1

aaron gwin
I went gluten free a few years ago and although I’m not allergic to gluten, I do find that I feel slightly better and have more constant energy throughout the day. It wasn’t anything huge, but I definitely did notice a difference and it forced me to really pay attention to what I was eating
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 06 Okt 2015 13:58

The Journey of the Digestive System'
National Geographic

inside kamera : amazing and disgusting

https://www.youtube.com/watch?t=83&v=_QYwscALNng
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a cebe » 08 Okt 2015 10:15

Jani, da nadaljujem malo debato - nekaj časa nazaj sem sodeloval z eno od priznanih svetovnih nutricistk, ki dela v splošnem zdravstvu, je športnica (Ironman vsako leto, itd.), itd.
Malo sva načela debato o prehrani in je rekla, da naj bom pozoren na to, kaj mi pomenijo smoothiji, shakei, pač miksana, tekoča hrana. Zakaj? Takrat je rekla, da je bilo v porastu številu ljudi, ki so zaradi nadomeščanja obrokov, pri katerih hrano grizejo, pili smoothije (zdrave, herbalife sranje, itd.), in s tem svoja prebavila naredili "invalidna". Dejansko so morali dobivati tablete, ki so spodbujala prebavila (verjetno proizvajanje kisline, itd.).

Poudarila je, da tekoči obroki ne smejo biti obroki, ampak samo dodatek obroku.

Pa njeno mnenje je, da naj najdemo najstarejše ljudi (kakšne prastarše, itd.), ki so normalno funkcionalni, in jih povprašamo, kako so se oni prehranjevali, ko so bili otroci. :D
Ob tem pa naj skrbimo, da čimveč hrane pridelamo sami in/ali jo dobimo iz zanesljivih, "bio" virov.

Kakšno je tvoje mnenje o smoothijih kot obroku oz. nadomestilu obroka?

(pišem sem, da spodbudim zdravo debato, ne prepucavanje kaj je prav in kaj ne)
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 08 Okt 2015 13:12

jA, SOKOVI IN SMOOTIJI SO "POTUHA"... :mrgreen:

Ampak, če si želim zgisti dve glavi solate (da dobim extra dozo magnezija za mišice po turi), je to precej zobanja. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Tako pa dobim hitro dozo...
vlaknine nujne za dobro delovanje črevesja pa dobim iz druge polnovredne hrane.

Pa zeleni smootie z banano in kokosom je ful tasty, medtem pa grizljanje špinače, kopriv, ... niti ni.

Če pogledam zadevo je najbolj zdravo, da ješ cele kose žive (nikoli toplotno obdelane) hrane, ki je rasla na soncu in ni bila tretirana z škropivi. Še bolje, če nabiraš divjo hrano...
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a MarE » 08 Okt 2015 17:16

Vidim, da ste tu stučkoti za prehrano. Govora je bilo tudi o sladkorju. V zvezi s tem imam eno vprašanje.

Recimo, da pojem žlico sladkorja, torej 5g 99% saharoze
Nekdo poje en grozd, v katerem je 15g fruktoze
Spet tretji poje pol kile fižola, v katerem je 300g OH

Telo vse troje predela v glukozo, ki preko krvi napaja procese v celicah. Pustimo zdaj vse ostale snovi, govora je o OH v obliki saharoze, češ da je tako hud strup za telo. V čem je razlika v pridelani glukozi, ki nastane iz saharoze, fruktoze ali nekih drugih OH ? Kako telo ve, da mora zboleti, če pojem navaden sladkor in zakaj ne zboli, če se nažrem fižola?
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 08 Okt 2015 19:09

Žal na hitro ne najdem tistega videa, ki je krajši, ampak tole je lahko celovečerec za danes.

https://www.youtube.com/watch?v=ceFyF9px20Y

recimo glej par minut od 43:30 dalje
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a MarE » 08 Okt 2015 20:04

Hm, stric je samo na kompliciran način razložil glikemični indeks. Ampak še vedno ne najdem odgovora, od kje informacija o izvoru glukoze.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a Izi » 08 Okt 2015 20:59

Smootie zna bit problem tudi, če preveč samo tekoče hrane uživaš, potem moraš delat vaje za čeljust, ko ti mišice prenehajo delovat,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 08 Okt 2015 22:09

MarE napisal/-a:

Telo vse troje predela v glukozo, ki preko krvi napaja procese v celicah. Pustimo zdaj vse ostale snovi, govora je o OH v obliki saharoze, češ da je tako hud strup za telo. V čem je razlika v pridelani glukozi, ki nastane iz saharoze, fruktoze ali nekih drugih OH ?

Glukoza ne nastane direktno iz fruktoze. Saharoza oz. sukroza (beli namizni sladkor) je sestavljena iz 50/50 glukoze in fruktoze.
presnova je precej drugačna.
Nikakor ne najdem tega, ampak kombinacija 50/50 mislim da povzroča to, da ne moremo zaključiti z hranjenjem (bold below), . Pred kratkim sem videl en odličen video na to temo, ampak ga ne najdem več. In zajebal sem dve uri v iskanju le tega, ko bi jih lahko preživel z familijo. :roll: :roll:
In ne, nisem stručko. Samo pojasnil sem na mojem primeru, da sprememba prehrane lahko povzroči spremembo v počutju, energiji, koncentraciji in tratenju časa na računalniku, ko hočeš to pojasniti ljudem, ki tega itak nočejo slišat oz. jih niti malo ne zanima. :D

Zadnje čase je fruktoza ker je večino hrane v ZDA slajene s High Fructose Corn Syrup, ki je cela jeba.
https://www.youtube.com/watch?v=fXMvregmU1g << super kratek filmček lepo pojasni.

Without getting into the very complex biochemistry of carbohydrate metabolism, it is important to understand how your body processes glucose versus fructose. Dr. Robert Lustig, Professor of Pediatrics in the Division of Endocrinology at the University of California, has been a pioneer in decoding sugar metabolism. His work has highlighted some major differences in how different sugars are broken down and used.

Here's a summary of the main points:

After eating fructose, 100 percent of the metabolic burden rests on your liver. With glucose, your liver has to break down only 20 percent.
Every cell in your body, including your brain, utilizes glucose. Therefore, much of it is "burned up" immediately after you consume it. By contrast, fructose is turned into free fatty acids (FFAs), VLDL (the damaging form of cholesterol), and triglycerides, which get stored as fat.
The fatty acids created during fructose metabolism accumulate as fat droplets in your liver and skeletal muscle tissues, causing insulin resistance and non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). Insulin resistance progresses to metabolic syndrome and type II diabetes.
Fructose is the most lipophilic carbohydrate. In other words, fructose converts to activated glycerol (g-3-p), which is directly used to turn FFAs into triglycerides. The more g-3-p you have, the more fat you store. Glucose does not do this.
When you eat 120 calories of glucose, less than one calorie is stored as fat. 120 calories of fructose results in 40 calories being stored as fat. Consuming fructose is essentially consuming fat!
The metabolism of fructose by your liver creates a long list of waste products and toxins, including a large amount of uric acid, which drives up blood pressure and causes gout.
Glucose suppresses the hunger hormone ghrelin and stimulates leptin, which suppresses your appetite. Fructose has no effect on ghrelin and interferes with your brain's communication with leptin, resulting in overeating.
So, if anyone tries to tell you "sugar is sugar," they are way behind the times. As you can see, there are major differences in how your body processes each one. The bottom line is: fructose leads to increased belly fat, insulin resistance and metabolic syndrome -- not to mention the long list of chronic diseases that directly result.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 08 Okt 2015 22:36

MarE napisal/-a:Vidim, da ste tu stučkoti za prehrano. Govora je bilo tudi o sladkorju. V zvezi s tem imam eno vprašanje.

Telo vse troje predela v glukozo, ki preko krvi napaja procese v celicah. Pustimo zdaj vse ostale snovi, govora je o OH v obliki saharoze, češ da je tako hud strup za telo. V čem je razlika v pridelani glukozi, ki nastane iz saharoze, fruktoze ali nekih drugih OH ? Kako telo ve, da mora zboleti, če pojem navaden sladkor in zakaj ne zboli, če se nažrem fižola?

https://sl.wikipedia.org/wiki/Saharoza
Je spojina fruktoze in glukoze.

https://sl.wikipedia.org/wiki/%C5%A0krob
Škrob (krompir, fižol, žita, npr.) je naravni polisaharid, polimer sestavljen iz povezanih glukoznih enot.

Zdaj:
Celice glukozo direktno posrkajo in uporabijo za hrano.
Fruktoza https://sl.wikipedia.org/wiki/Fruktoza#Metabolizem
Za razliko od glukoze poteka skoraj izključno v jetrih in nima negativne regulacije. Posledično pride ob povečanem vnosu fruktoze do nenadzorovane tvorbe glikogena, glukoze, piruvata, laktata... kar privede do povečane sinteze maščobnih kislin oziroma trigliceridov.

Slaba absorbcija fruktoze vodi do napihnjenosti, driske in bolečin v trebuhu. Pretiran vnos se povezuje s spodbujanjem apetita in posledično debelostjo, putiko, večjo nevarnostjo za krvno-žilne bolezni ter poškodbo jeter.

Glukoza je ok. Ni treba kupovat praška, krompir je zelo dober vir. Pa še škrob se počasi raztaplja in dalj časa dovaja glukozo.

Šerpe laufajo na glukozo oz. krompir :-)
Pa tudi naši (stari) starši so ob krompirju gor zrastli :-)
http://www.123helpme.com/view.asp?id=25882

Aside from their pastoralism, Sherpa families each have their own fields for farming. They may grow buckwheat, barley, and tubers which include potato, radish, turnip, and Jerusalem artichoke. The potato is the dominant crop, comprising of 75-90% of their agricultural yield(Fisher 1990:58). The potato thrives in light, sandy soil and high altitudes and yields more food than buckwheat planted on the same size field. There are three main types of potatoes that the Sherpas grow: the yellow potato, the red potato, and the development potato. These three different types are often times planted around each other to provide buffers for insects and disease (Stevens 1993:111). Potatoes form the basis of almost every meal of the Sherpas, and it is critical that enough healthy potatoes are produced.
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a MarE » 08 Okt 2015 22:49

OK, hvala. Sem si malo preveč poenostavljeno to razlagal. Res smo neki čudni komplicirani stroji.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 09 Okt 2015 08:42

En osnovni problem. namreč naše telo je zelo zelo kompleksna naprava. moderna medicina vse gleda ekstremno parcialno, recimo ali dnevni vnos enega granatnega jabolka znižuje xx. če je odgovor da, potem naredi izvleček, in trdi da je narejena klinična študija, da to znižuje xx.

Dejavnikov, ki dejuje na telo je pa N.
recimo lahko sem presnojedec, ampak če cel dan sedim za pcom in pred televizijo in spim pod daljnovodom :mrgreen:
kar želim povedati je, da je zelo smiselno pri sebi delati spremembe. Tiste ki pozitvno vplivajo nate, ohranjaš.

Boli te kurac, kaj je modrost tvoje babice ali jabooza. ti edini veš kaj čutiš, ko kaj spremeniš. Res ni bil moj namen, da postanete vegiji. To je bil le en potopis enega kolesarja, ki se mu je podrl sistem in kako se da priti iz tega.

Definitivno ni vse v hrani. Hrana je le en od podpornih stebrov.
ostali so ustrezna voda, ustrezno gibanje, zdrav mind set, okolje in življenjska izpoljenjost oz. kako daleč si prišel na poti tvojega smisla, karkoli že to je.

Namreč 50% ljudi rojenih po 1965 bo imelo vsaj enkrat v lajfu diagnozo raka. Takrat človek običajno se malo zazre vase in naredi kakšno spremembo. To lahko naredimo že prej, ker rak ni on/off oz. binarno ena nula. Tvoje telo je nenehno v bitki, obnavljanju. Vpašanje je ali pomagaš telesu pri tem ali ne. To je odločitev vsakega posameznika. Tebe.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a MarE » 14 Okt 2015 12:10

Enih par tem, ki sem jih zasledil v tej debati....

Eat less for a longer, healthier life, new research suggests
http://cordis.europa.eu/news/rcn/31993_en.html

Researchers find DNA-obesity link
http://www3.imperial.ac.uk/newsandevent ... 14-9-58-51

Tale z grejpfrutom bo očitno res...
Bitter taste of grapefruit could offer sweet relief for diabetics
http://cordis.europa.eu/news/rcn/32506_en.html

Health problems triggered when fat cells reach limit
http://cordis.europa.eu/news/rcn/32743_en.html

Še dobro, da imam ITM okrog 24, da se mi ni treba preveč sekirat.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a Snakes » 30 Nov 2015 10:39

Moram malo podrezat z enim povsem nasprotnim pogledom na prehrano (tudi mojo).
Sicer sem poslusal bolj z enim usesom, se mi je pa vsekakor zdelo zanimivo in vredno objave.
Uporabniški avatar
Snakes
član

Kraj: tu pa tam

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 30 Nov 2015 12:20

če je dilema, ki jo on ponuja ali (svinjska) mast ali sladkor, se tudi sam odločim za svinjsko mast.
Zakaj? ker je sladkor tako strupen.

ampak tip v bistvu propagira samo vidik, ki ga je sam skusil na sebi.
jaz pa sem njegovega in svojega (all green) in vem kateri ZAME dela bolje.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Izi » 15 Dec 2015 08:48

@Jabooz
eno vprašanje glede čiščenja jeter,...

prijateljica se je odločila za to zadevo a so ji najprej svetovali da naredi neko čiščenje od parazitov, neke tablete pelina, tinktura črnega oreha in ne vem točno kaj še,...

veš kaj o tem,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 15 Dec 2015 16:24

Izi napisal/-a:@Jabooz
eno vprašanje glede čiščenja jeter,...

prijateljica se je odločila za to zadevo a so ji najprej svetovali da naredi neko čiščenje od parazitov, neke tablete pelina, tinktura črnega oreha in ne vem točno kaj še,...

veš kaj o tem,...

pred časom sem bral o čiščenjih.
največ boš zvedel tukaj
http://drhuldaclark.org/index.php/2014- ... 9/cleanses
Hulda je v bistvu pokopirala čiščenje jeter iz ayurvede in ja trdi, da je treba najprej opraviti druga čiščenja (npr. ledvica), ker ledvica trpijo pri/po čiščenju jeter.
tega nisem storil, sem pa pri prvem čiščenju jeter čutil ledvice oz. rahlo bolečino 2 dni.
ne vem....
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Prva pomoč, kolesarske nesreče, prehrana, trening

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov