Čas okrevanja po poškodi rame

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...

Čas okrevanja po poškodi rame

OdgovorNapisal/-a burek66 » 05 Apr 2011 09:55

Zanima me, če je že imel kdo poškodbo rotatorne manšete in koliko časa je okreval po njej?
Pa kaj in koliko je vadil za sanacijo poškodbe?

Meni se vleče že več kot 2 meseca, gibljivost sicer že imam, moči pa nobene...
burek66
član

Re: Čas okrevanja po poškodi rame

OdgovorNapisal/-a fiona » 05 Apr 2011 18:09

Slika

a tole misliš...šivi vzeti vn pol ure nazaj...en je še spredi

6 mesecev.....
sploh ne rabim več podpisa....
Uporabniški avatar
fiona
miss clumsy

Kraj: pr LJ

OdgovorNapisal/-a burek66 » 07 Apr 2011 07:08

ne čisto, moja poškodba ni tako obsežna in kirurg pravi, da bo šlo brez operacije...
burek66
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 07 Apr 2011 08:33

...ko sem imel poškodbe obeh ramen (večkratno dislokacijo v levi, skoraj popolnoma potrgane vse vezi v desni), je doktor rekel: Operacija sine, ampak nikoli ne bo več isto!
"Zaprl" sm se v eno manjšo sobo v fitnesu (verjetno se nebi, če nebi stanoval dobesedno 30m stran! :)) in pričel z vsakodnevno vadbo. Zgleda nekako tako, kot da bi dvigoval "luft". Po 9. mesecih 6-krat tedensko teh vaj, sem prišel do obremenitve 5,5kg, ko sem delal vaje z obema rokama naenkrat.
Ojačaj posamezne vezi, odvisno katere so slabše, nato ojačaj ramenske mišice in upaj na najbolje. Rabiš potrpljenje in disciplino.

Danes furam, plezam, brez problema ponovno igram beachvolley, tenis, squash, tako da je bilo vredno. In vse to brez operacije, le z vztrajnostjo in disciplino! :D
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a burek66 » 07 Apr 2011 09:03

čestitam, jaz nisem tako vztrajen pri vadbi, se bo treba poboljšat
burek66
član

OdgovorNapisal/-a Pokora » 17 Apr 2011 11:23

žal imam jaz kar bogate izkušnje z izpahi rame, vedno sem pridno hodila na fiziterapijo in nato doma ali v fitnesu vadila. Ampak kaj, ko je prva poškodba pustila za seboj "priprto okno", skozi katerega mi nato ob majhnih napačnih gibih rama veseli ven skoči (sama pa ne gre nazaj). In potem se cela zgodba ponovi. :?

Moje izkušnje so, da se splača iti k dobrim (športnim) fiziterapevtom, ki se potrudijo in ti pokažejo prave vaje. V lokalnem zdravsvenem domu so me obravnavali kot mamco, katere bistvo je športanje okoli štedilnika, poskrbijo kvečjemu za gibljivost, moč pa je izven njihovega dometa razmišljanja. Po prvi poškodbi sem bila na fizioterapiji le v lokalnem zdravstvenem domu, dosegla sem popolno gibljivost, ampak rama me je po 3 mesecih še vedno bolela. Nato sem šla k športnemu fizioterapevtu, ki je takoj videl, da imam napačno držo rame ter da sem v tem času razvila nadomestne gibe in s tem "čuvala" poškodovani del rotatorne manšete - supraspinatus. Sledila je rahabilitacoja - najprej so mi "resetirali" mišice okoli rame, tako, da je bila rama v pravi legi, nato pa sem enakomerno okrepila vse pomembne mišice okoli rame.

Tole so me naučili športni fiziterapevti:
pri rehabilitaciji je izjemno pomembna pravilna drža telesa in s tem rame ter krepitev t.i. notranjih mišic, ki ti ramo stabilizirajo, na fiziterapiji (in potem doma) sem jaz delala mnogo vaj z elastikami, ta malimi mehkimi pilates žogicami, pa tudi s ta veliko žogo.

Nekaj ključnih osnovnih vaj z elastiko za ramo je prikazanih tukaj:
http://artros-reha.si/sl/Regeneracijska ... ah+z+ramo/
Kar je pri teh vajah zelo pomembno, je, da so mišice okoli lopatic napete (ramena nazaj in vseskozi je treba tiščati lopatice skupaj, to so mi na fiziterapiji skozi kontrolirani in me opozarjali)

za stabilizacijo trupa v povezavi za rameni sem delala npr. 1. in 7. vajo, ki sta prikazani na tejle strani:
http://www.migajzmano.si/koleno_2_del/

Sama sem po predzadnjem izpahu v dobrih 3 mesecih približno dosegla stanje pred poškodbo (brez težav sem delala vaje s skoraj takimi utežmi kot pred poškodbo), mi pa te vaje niso "zaprle" priprtega okna. Kar sedaj vem je, da mi bodo verjetno le zdravniki "zaprli okno". Svoj vpliv imajo leta, pa tudi fizične danosti :roll:

Vsekakor je treba pridno vaditi in krepiti mišice, s tem se zagotovo preprečuje nadaljnje izpahe, oziroma krepi mišice rotatorne manšete. :D
Upam, da si pod isto zvezdo rojen kot cebe :wink:

Srečno!

Denis
Kdor prehitro pride, ne zna uživati.
Uporabniški avatar
Pokora
članica

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cebe » 17 Apr 2011 18:39

Pokora napisal/-a:Upam, da si pod isto zvezdo rojen kot cebe :wink:

...tud ni tako lepo... bolečine so venomer prisotne, po tihem samo še čakam kdaj bo spet "sranje".
Razlog? Opustitev vaj! Mislim, da me delno rešuje plezanje in nasploh športanje, pri čemer delno še vzdržujem moč v ramenskem obroču. Problem je to, da dokler ne gre predaleč, je voljo tako težko zbrat in jo ohranit dlje časa, ko pa je prepozno, nam je pa žal. Na žalost je tako....
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Pokora » 17 Apr 2011 20:10

se pravi, da morava bit oba bolj pridna :wink:
Kdor prehitro pride, ne zna uživati.
Uporabniški avatar
Pokora
članica

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cebe » 17 Apr 2011 20:16

Defenitivno! :)
Uporabniški avatar
cebe
član

Vrni se na Prva pomoč, kolesarske nesreče, prehrana, trening

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov