Bolečina v kolenu

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...

Bolečina v kolenu

OdgovorNapisal/-a G0lden » 20 Jul 2011 21:09

Zdravo,

Slika

Boli me kita pod kolenom, ki je na sliki označena kot LCL (levo, na zunanji strani kolena). Res je, da sem pred kratkim začel (cca 3 mesece nazaj) aktivno kolesarit skoraj vsak dan, vendar bolečina traja že več kot en mesec in ne preneha. Pred začetkom ture se zdi da je že ok ampak po parih kilometrih vzpona spet začne bolet in bolečina se stopnjuje premo sorazmerno s časom treninga.

Mažem z naklofenom, ne pomaga. Ima kdo kakšne izkušnje oziroma nasvet? Nebi želel 2 meseca porabit za rehabilitacijo in potem na koncu še kje ugotovil, da sploh ni nič pomagalo... :roll:

Hvala za pomoč,

Lp
Uporabniški avatar
G0lden
član

Kraj: Maribor

Re: Bolečina v kolenu

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 20 Jul 2011 22:12

Pri meni je bilo tako, da višina sedeža vpliva kje boli koleno. žal se ne spomnim več pravila.
Mislim da, če je sedež previsok, boli koleno na zunanji strani.
In obratno; prenizek sedež, boli na notranji strani.
Lahko vpliva samo na eno kolena, ali obe.

Vpliva lahko že par mm. pač treba je poskušati. Naredi si oznake na sedežni opori.

poleg tega zmanjšaj moč, povečaj obrate, preveri ali so blokeji pravilno nameščeni (če voziš spd-je).

Zdaj ko vozim flete, bolečin ni več. Na začetku kariere so me kolena kar pogosto bolela. Sedaj je mir.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Izi » 20 Jul 2011 22:15

G0lden napisal/-a:Ima kdo kakšne izkušnje oziroma nasvet? Nebi želel 2 meseca porabit za rehabilitacijo in potem na koncu še kje ugotovil, da sploh ni nič pomagalo... :roll:

take izjave so najboljše,...
in kaj si v tem času naredil, da bi ugotovil kaj je vzrok,... si bil pri zdravniku?

kolena se lahko pri kolesarjenju zelo hitro odzivajo na:
- spremenjeno višino nastavitve sedeža
- premikanje sedeža naprej nazaj
- zamenjava pedal in načina pripetja na pedala
- povečana teža, kar mislim da pri tako aktivni vadbi nebi smel bit razlog
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 20 Jul 2011 22:31

Kot je bilo napisano, poizkušaj z različnimi višinami, če voziš vpet - preizkusi flat-e... Sedež reguliraj tako naprej nazaj, da koleno (pogačica) ne gre preveč preko roba gonilke oz. osi pedala, ko imaš gonilke vodoravno in gledaš nogo, ki je spredaj. Razlogov je lahko več, preizkušaj, spoznavaj, in se uči.
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a simeon » 21 Jul 2011 05:25

Ti dam odgovor iz prve roke. Te bolečine sem imel lansko sezono.
Po odlašanju sem šel do zdravnika oziroma kar do dveh. Oba sta podala enako mnenje. Če se bolečina pojavi na zunanji strani kolena gre najverjetneje za iliotibialni sindrom (iliotibial band syndrome) poimenovam tudi tekaško koleno, ker je to bolj značilno za tekače. O tem si lahko veliko prebereš na interneto. Obstaja ogromno povezav.
Rešitev je bila enomesečni počitek potem sem z utežjo krepil "koleno". Poleg pa še delal raztezne vaje. Te vaje obvezno delam še danes po vsaki zaključeni aktivnosti. Drugače kmalu začutim že znane bolečine.
Je pa iliotibialni sindrom lahko povezan s previsoko nastavljenim sedežem.

To so moje izkušnje z bolečino v zunanjem delu kolena, ki jih za enkrat uspešno rešujem.
Bolje s kolesom v ku***, kot z Mercedesom na delo!
Uporabniški avatar
simeon
član

OdgovorNapisal/-a DamijanD » 21 Jul 2011 05:50

Mogoče imaš koleno zdaj tako razboleno (mogoče vneta kakšna ovojnica kite ali kaj podobnega), da ti zdajle ne bo noben položaj ustrezal...
Trenutno mene tako začne boleti že po 2-3km lahnega kolesarjenja po asfaltu po ravnini. In to pomoje ne more biti vzrok v napačnem položaju (je pa res, da sem nazadnje kolesaril 3 ure s takimi bolečinami, ki so se pojavile po slabi uri. Višina sedeža pa je bila prej prenizka kot previsoka.)...

Jaz predlagam počitek, da se koleno umiri, potem pa iskanje pravilnih nastavitev sedeža.
Uporabniški avatar
DamijanD
član

Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a G0lden » 21 Jul 2011 07:01

Hvala najprej vsem za odgovore. No, da prvo odgovorim @izi, poskušal sem vse kar sem lahko ampak to se je končalo pri nastavitvah sedeža. SPD pedal nimam, sem v nabavi (tudi to bom probal, če je morda v tem vzrok oz. rešitev). Res je, da še nisem obiskal zdravnika, to je zadnja rešilna postaja, če nebo nič pomagalo.

Zanimivo je, da me je bolela zadeva na obeh nogah, zdaj pa še samo na levi (na desni je v enem tednu izginila in se več zaenkrat ne pojavljaI). Tudi to napako sem naredil, da sem z bolečino v kolenu kolesaril 5ur oziroma 75km (od tega zagotovo 40km vzpona, nekaj ravnic in spust). Mogoče sem preprosto "preteral" kito?

Bom upošteval nasvet in dal nogo v mirovanje za nekaj časa, če mi bo to uspelo.
Uporabniški avatar
G0lden
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 21 Jul 2011 08:18

upam da nisi dobil občutek da sem ti hotel pametovat, a žal po tako dolgotrajnih težavah enostavno brez počitka ne bo nič, ker kot je bilo omenjeno je verjetno kita že razbolena in jo brez počitka in pomoje tudi "leda", tudi kak ketonal gel, protibolečinski teens in pa raztezanje ne bo pomirilo,...

zato sem razmišljal da bi bilo pametno obiskat koga da ti pove kaj in kako,... ker če imaš pa slučajno kaj natrgano, se zadeva lahko samo še bolj zakomplicira,...

jaz osebno vozim rahlo nižje nastavljen sedež kot bi bilo idealno, s tem verjetno nekaj izgubim na izkoristku, a me kolena ne matrajo, skratka to boš moral sam pogruntat.

prav tako poznam kar nekaj posameznikov ki so brez vpetja na pedala napačno postavljali nogo na pedala in so z dolgotrajnim početjem le tega tudi prišli do poškodb, ko so prešli na SPD ali kaj temu podobnega in zadevo sanirali na tak ali drugačen način se jim poškodba ni vračala,...

uporševaj nasvet RICE ali po novem PRICE,...

http://sportsmedicine.about.com/cs/rehab/a/rice.htm
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a G0lden » 21 Jul 2011 08:51

Ne seveda, razumem kaj si želel povedati in se čisto strinjam. Ko pridem iz službe si bom prebral članek na povezavi. Da bi bilo kaj natrgano dvomim, ker ponavadi bolečina pove, koliko je stvar resna. Če lahko z bolečino še vedno premagujem 40% klance potem verjetno ni tako hudo ali pač? :oops: Dvomim že zaradi tega, ker se ukvarjam s športom odkar diham, res pa je, da pri mojih treningih (ki niso kolesarski) ne obremenjujem teh mišičnih skupin, ki jih pri kolesu.

Bom nabavil SPD-je in resnično upam, da bo problem rešen - opazil sem namreč (bolje rečeno se zalotim), da imam pri vzponu naenkrat stopala poševno na pedalke v tem stilu \/ ali pa vsaj levo \| ... Glede na to, da ta kita in seveda tista na nasprotni strani omejuje gibanje sklepa v vertikalni pivot bi lahko rekel, da je vzrok tudi to in če imam prav, potem bo SPD probleme rešil.
Uporabniški avatar
G0lden
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 21 Jul 2011 09:26

hehehe,...
če je tako, SPD problema ne bo rešil, poskrbel bo, da ko boš zadevo saniral, ne boš več počel tega in se problem ne bo ponovil,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a G0lden » 27 Jul 2011 07:16

Po parih dneh brskanja sem uspel najti problem, nahaja se na tej strani:

http://emedicine.medscape.com/article/1250716-overview

In se imenuje Iliotibial Band Friction Syndrome

Očitno bom moral it zdravniku. Zdaj sem dva tedna počival, nič gonil. Včeraj sem šel spet malo na kolo (cca 7km vzpona) in je hujše kot prej, zdaj boli tudi ko hodim...

PS: Gonil sem s SPD-ji.
Uporabniški avatar
G0lden
član

Vrni se na Prva pomoč, kolesarske nesreče, prehrana, trening

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov