Nordijska hoja kot dopolnilni trening?

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...

Nordijska hoja kot dopolnilni trening?

OdgovorNapisal/-a Guarana » 15 Sep 2011 13:57

Mogoče malo smešno, ma...

Stvar je taka, da moja rama še ni za na mtb, vsaj ne za kaj konkretnega, bi pa vseeno rad ostal malo pri kondiciji.
Vožnja po ravnem ali tek je OK, vendar sem prišel na misel, da bi bila nordijska hoja dober trening, ker bi s tem lepo kontrolirano razmigal in malo okrepil poškodovani sklep.
(Poškodba rame je taka da bi mi to dovoljevala)

Zanima me, če ste že kdaj poskusili z nordijsko hojo in kakšne so izkušnje?
Če kdo razpolaga z znanjem pa tudi kakšno strokovno mnenje ne bo škodovalo.
Guarana
član

Re: Nordijska hoja kot dopolnilni trening?

OdgovorNapisal/-a tol » 17 Sep 2011 11:03

Kaj pa plavanje?
tol
nadpovprečno sitn

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a igorl » 17 Sep 2011 19:52

Kaj se tice nordijske hoje.

Kot prvo, jaz nisem nek strokovnjak, to pocnem (zelo) obcasno rekreativno. Je pa moja mati instruktorica, tako da neke osnove poznam.

Vglavnem, v kolikor nordijsko hojo izvajas pravilno (pravilno uporabljas roke in palice), potem dejansko krepis tudi srednji in zgornji del telesa. V bistvu mores s rokami tako mocno porivati, da ti skoraj telo hoce 'zasukati', ampak ker to kompenziras s trbusnimi misicami gres ravno (in veliko hitreje v primerjavi s hojo).

Ne vem, tako laicno se mi zdi cist ok vadba, veliko bolj intenzivna kot sama hoja. Sem pa to izvajal predvsem v hrib, kjer je obremenitev se toliko vecja (za dol pa si tudi mal lahko pomagas s palicami, ampak valda ne mores porivat).
igorl
član

Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a Dolenccc » 19 Sep 2011 07:56

Neke podobne probleme sem imel jaz pred časom, oziroma jih delno še imam.

Pomagala ti bo tako in tako vsaka vadba. Na nordijsko hojo se pač ne spoznam, tako da tukaj bom tiho :)

Če pa želiš krepiti ramena, pa so zelo dobra zadeva "ženske" sklece, torej sklece kjer si na kolenih.
Obremenitev je majhna, lahko pa narediš veliko ponovitev, pri kar solidni hitrosti in dobro kontroliraš gibe. Pomagajo tudi uteži, za vaje si lahko pomagaš s TEMLE. Začneš seveda z majhno obremenitvijo, tako da ne obremenjuješ ram po nepotrebnem.
Uporabniški avatar
Dolenccc
član

Kraj: Nm, lj

OdgovorNapisal/-a cebe » 19 Sep 2011 09:00

...po tem, ko mi je ortoped dejal, da moram operirati obe rameni in se s tem nisem strinjal, sem po 9-mesečnem "treningu" (6-krat tedensko) prišel do teže uteži 5,5kg na obe roki. Z eno roko uteži niso presegale 1,2kg. Vaje sem moral delati počasi, kontrolirano in z mnogo, mnogo ponovitvami.
(imel sem nategnjene in natrgane različne vezi v obeh ramenih zaradi večkratnih dislokacij skleov preko več let in tudi večkrat na dan)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Dolenccc » 19 Sep 2011 10:33

Do kakšne mere se je pa zacelilo? V primeru da recimo padeš s kolesom in se ujameš z rokami?
Uporabniški avatar
Dolenccc
član

Kraj: Nm, lj

OdgovorNapisal/-a cebe » 19 Sep 2011 12:08

To je bilo 5let+ nazaj in takrat je bilo povsem normalno - po tem sem začel tudi plezat brez problema. Sem pa opustil vaje, ni discipline, kar se pozna...
Danes je spet slabše, ker plezam samo pozimi. Matra me predvsem leva rama, ko me napiha (verjetno revma). Včasih pa pride tudi do tistega čudnega občutka, ko je na meji, da jo "vrže ven".
Vozim načeloma brez problema... včasih rahlo zaboli.
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

Vrni se na Prva pomoč, kolesarske nesreče, prehrana, trening

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov