srčni utrip

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...

srčni utrip

OdgovorNapisal/-a DamijanD » 07 Jul 2012 21:11

Ko sem prikolesaril na vrh in se ustavil, mi je utrip lepo normalno padel na okrog 90. Nato mi je pa kmalu začel nazaj naraščati - torej bil sem pri miru pulz je pa kar naraščal (do 160). Je to normalno (vsaj do sedaj tega nisem opazil pri sebi) ali bi me moralo skrbeti?
Uporabniški avatar
DamijanD
član

Kraj: Žiri

Re: srčni utrip

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 07 Jul 2012 22:06

Predvidevam da imaš soliden heart rate monitor, da nisi mel motilnega signala od prijatelja, visokonapetostnih daljnovodov, etc... skratka, da ti je dejansko pulz porastel.
Torej:
Si poizkusil pri osebnem zdravniku? Jaz v takem primeru bi.
Prepričan sem da ni normalno in lahko nakazuje na kakšne prihajajoče težave. Ni sicer alarmantno, ampak jaz ne bi ignoriral tega.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a _Alex_ » 07 Jul 2012 22:20

DamijanD napisal/-a: ali bi me moralo skrbeti?

... no shit Sherlock
PRODAM enduro okvir,zavore,gps,zobnike,bash,menjalnik,dolge/kratke hlače ..
Uporabniški avatar
_Alex_
član

Kraj: Banovci

OdgovorNapisal/-a DamijanD » 08 Jul 2012 07:28

Saj če me ne bi skrbelo, ne bi tukaj spraševal...
Bolj sem upal na odgovor tipa - mogoče si bil samo preveč dehidriran ali pa kaj podobnega.

Drugače sam za sebe vem da sem bolj psiho oz. da vem da psiha zelo vpliva name. In ko sem videl da mi utrip narašča, me je začelo skrbeti, in od takrat dalje sem verjetno s svojo psiho še bolj pospeševal utrip.
Uporabniški avatar
DamijanD
član

OdgovorNapisal/-a Tzuli » 08 Jul 2012 08:52

To je bil po mojem mini napad panike. Samega sebe si navrtel na 160 obratov.
On the internet you can be anything you want.

It's strange that so many people choose to be stupid.
Uporabniški avatar
Tzuli
What, me worry?

OdgovorNapisal/-a Zhiloreznik » 08 Jul 2012 11:28

Meni se dostikrat zgodi, da ko začnem gledat utrip na uri, se mi začne višat in samega sebe nerviram :D

Ampak to od 90-115 in ne 160.
Zhiloreznik
član

OdgovorNapisal/-a jing&jang » 08 Jul 2012 13:27

Lahko je marsikaj. Odvisno od tvoje psiho-fizične kondicije in trenutnega psihofizičnega stanja, hidracije (zelo pomembno sedaj), . V tej vročini če si bil kje na 35 st. pa na polno, je lahko kombinacija slabe hidracije, vročine, pa kake poliester cujne na sebi,. Da boš mirno spal, pojdi do dohtorja, pa ti naj naredi vsaj ekg, da vidiš, če je s srcem vse OK. Čisto normalno ni, da ti v mirovanju naraste za 70 utripov, je pa res, da je lahko samo trenutek slabosti.
love2ride & ride2live
Uporabniški avatar
jing&jang
član

Kraj: TGorc

OdgovorNapisal/-a sch3ll3 » 08 Jul 2012 17:10

Jaz bi imel najprej na sumu uro oziroma inštrument, ki si ga uporabljal za merjenje utripa. Nam zaupaš katerega si uporabljal?
sch3ll3
član

OdgovorNapisal/-a EnigunRa » 11 Jul 2012 20:33

Panika je panika teci teci Fanika. Enako se je dogajalo meni. Če sem postal pozoren na pulz, sem zapaničaril, zakaj se ne umiri oz. ali to normalno, da se še kar ne umiri itd. skratka to ni nič drugega kot panika. S tabo je vse ok.
Če bi bilo kaj narobe s tvojm srcem, ne bi prikolesaril na vrh hriba oz bi bil čist konc.

Problem boš imel toliko časa (vsaj jaz sem ga imel) dokler se nisem prepričal oz. nisem verjel, da je z mojim srcem vse ok. Če ti bo lažje pojdi h kardiologu, naj ti naredijo 24urni EKG, obremenitveni test itd.

Skratka poznam kup folka, ki se jim je to dogajalo.

VSE JE V PSIHI:-)
EnigunRa
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 11 Jul 2012 21:41

Če te panika daje maš pa ravno tako zelo velik problem, ki sigurno manifestira še na mnogih drugih področjih v življenju.
Če misliš da te bo branje knjig o psihi še bolj živciralo - potem jih ne beri. V psihi je zelo veliko. Išči nasprotje -sprostitev.
Koliko ti panika lahko dvigne pulz in pritisk ne vem; pa razišči oboje, tako test pri zdravniku in malo dela na samem sebi. Enkrat moraš začet. Še celo življenje boš sam s sabo - dobro je da se čim prej seznanita ti in Mr.Panic. Pa ne zato da se spoprijateljita, temveč da mu poveš naj spi*di. Naženi ga, ali pa totalno ignoriraj. Po defaultu so občutki panike zato, da se poveča pripravljenost telesa, pozornost in koncentracija v ključnih trenutkih za preživejte, boj, izogib nevarnostim. Ko si že enkrat na vrhu hriba so že vsi boji in nevarnosti za tabo - torej Mr.Panic nima tam kaj delat, razen tebe strašit.

Dvig pulza v mirovanju oz. neobremenjenem stanju telesa sicer lahko nakazuje nekatere resne bolezni.

Za začetek pa pusti pulz meter doma in bolj prisluhni svojemu telesu. Toda samo na momente, ne pa non stop. V naravi si zato da prisluhneš naravi in tako boš slišal tudi sebe, saj si del narave.
Ko goniš v klanec ne misli na pulz, dihanje itd, glej okoli, vohaj, poslušaj, poj si, misli na lepe stvari. Vzami kolega s sabo. Če normalno dihaš in govoriš je ok. Če te malo noge bolijo tudi ni sile. Če pa že dihaš na škrge, peče te v pljučih, nisi sposoben govorit ali razmišlljat, potem pa umiri tempo. S takim forsiranjem narediš več škode kot koristi.

Saj bo :D :D
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a DamijanD » 12 Jul 2012 05:14

Saj je :mrgreen:

Urca je garmin FR60

Sem pa sedaj 100%, da je šlo samo za izčrpanost + paniko. V bistvu sem čez dva dneva ponovil povsem isto turco z malo manjšo obremenitvijo in sem ugotovil kje je bil problem. Ko sem se na cilju vpisoval v vpisno knjigo, sem čepel. Ko pa iz čepečega položaja (+ utrujenost,...) vstaneš, pulz kar nekaj naraste. Tako, da sem prepričan da do ene 140 je bil normalen potek, od tam naprej sem si pa s paniko pomagal :oops:

Drugače pa jaz nimam te težave, da če bi gledal svoj pulz, da bi mi naraščal - nasprotno zdi se mi da ga zmorem celo malo umiriti (če seveda vidim številke, ki jih pričakujem :mrgreen: )
Uporabniški avatar
DamijanD
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 12 Jul 2012 07:00

DamijanD napisal/-a:Saj je :mrgreen:

Ko pa iz čepečega položaja (+ utrujenost,...) vstaneš, pulz kar nekaj naraste.

To pa je čisto realno možno, da. Prej bi povedal :)
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a _Alex_ » 12 Jul 2012 07:50

Jst mislm da ti sam brisača manka
PRODAM enduro okvir,zavore,gps,zobnike,bash,menjalnik,dolge/kratke hlače ..
Uporabniški avatar
_Alex_
član

Kraj: Banovci

OdgovorNapisal/-a igorc » 13 Jul 2012 21:02

Pri nas nekako velja, da je oprema v pomoc in ne kot edino merilo. Torej glej opremo IN cloveka (ti pac sebe).

Naglo vstajanje iz pocepa + predhoden napor je lako razlog za poskok v utripu. 160 pa je le rezultat merilca, treba je namrec razumet, da ti merilci niso namenjeni diagnostiki temvec spremljanju utripa in vodilu sportniku pri treningu (da pac lazje doseze zeljene rezultate). Torej sama prikazana meritev je najverjetneje t.i. "peak" (spica) - v dolocenem trenutku je aparat nameril pulz 160 kar sploh ni nujno, da je bilo 160 (zunanje motnje).

Vsekakor se pridruzujem mnenju, da je smisleno se malo bolj spremljati (opazovati) a brez pretirane skrbi, ce gre za en edini dogodek. Ena prvih stvari, ki se je treba posluziti v takih primerih je rocna meritev. Torej, ko mas tako hecno stevilko na zaslonu in ne ustreza tvojemu pocutju si pac zmeri pulz se rocno. Pri resnicnih 160, ki trajajo bi jih tudi cutil (na vec nacinov). Obenem pa kot je bilo ze omenjeno tesnoba, ki nastane ob "cudnem" dvigu pulza lahko sama vpliva na se dodaten dvig pulza. A vseeno nelogicen dvig pulza na zaslonu naj vedno potrdi rocna meritev. In, ce je tak utrip potrjen je za it k zdravniku po mnenje in po potrebi napotnico.

lp, igor
Uporabniški avatar
igorc
član

Kraj: Obala

Vrni se na Prva pomoč, kolesarske nesreče, prehrana, trening

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov