Terapija PRICE / članek na mtb.si

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...

Terapija PRICE / članek na mtb.si

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 15 Nov 2012 10:26

Članek Gašperja Predaniča na mtb.si na temo ukrepov ob oteklinah, zvinih ...
http://www.mtb.si/poucno/1016-ko-zaboli-terapija-price-uleti.html

Če občasno ne telebneš po tleh, nisi bajker. In kaj storiti, ko se deli telesa začno debeliti in barvati? Zavaruj, počivaj, ohladi, stisni, dvigni ...

Slika

Poskusimo poleg komentarjev pod člankom debato razviti tudi tukaj.
http://www.mtb.si
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

Kraj: Lj

Re: Terapija PRICE / članek na mtb.si

OdgovorNapisal/-a Izi » 15 Nov 2012 11:14

se podpišem pod to,...

no vrsto let je poznan R.I.C.E., sedaj so tisti P. pomoje bolj kot ne dodali za američane,... ker kdo pa nebi sam po sebi zavaroval poškodovani predel,... hehehe

kar se tiče hlajenja, no ja tisto "Ledu nikoli ne nanašajte direktno na mesto poškodbe. Uporabite gazo ali krpo!" s tem se osebno ravno ne strinjam,... V bistvu ja če je koža poškodovana se strinjam, če pa ni potem pa osebno raje uporabljam led pripravljen v nekem lončku in potem ne hladim ampak dejansko masiram prizadeti del, seveda kolikor bolečina dovoli, pri takem načinu je 5min več kot dovolj, seveda krožni gibi preko prizadetega predela "NIKAKOR NE" samo pritisnit led direktno gor in pustit 5min,... krožni gibi, premikat led po prizadetem predelu,...

tudi preko krpe ali gaze 20min s hladilno vrečko,... uf,... zna biti tudi malce prehladno in preveč,... treba je bit pozoren pri tem,...
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a FITGašper » 15 Nov 2012 12:56

tudi jaz se podpišem pod napisano....

Vsekakor se je pomembno, da se z ledom masira oboleli oz. poškodani del. Tej vrsti se reče "masaža" z ledom, ki je sicer nisem opisal v članku. Jo pa tudi sam prakticiram in je dobrodošla.
Glede krpe pa svetujem, da je jo uporabi, še posebej če uporabljamo hladilne gele, ki so sicer že vrečki, vendar pri njihovi uporabi lahko pride do omrzlin, če je led na poškodovanem delu predolgo časa. Omenil sem 20 min max. Pri hladnih obkladkih to ne sme biti problem, kajti le te se kaj hitro ogrevajo.

Hlajenje z ledom v lončku je smisleno in uporabno. Sam sem omenjeno največkrat prakticiral pri natrganinah v mišicah in pa tudi pri zvinu gležnja.

Možnosti načinov uporabe hlajenja je seveda več. Kot sem tudi omenil, lahko hladimo oboeli del 5 minut in nato počakamo 15 minut in naredimo ponovno.

Vskakor pa je potrebno biti pozoren na to, da ne dobimo omrzlil, kajti s tem dosegamo ravno nasprotni učinek od željenega.

Bodite pozorni tudi na to, da postavimo led dirketno na obolelo mesto ( masiramo) in da hlajenje poteka v navpični smeri - ni ok, če se npr. pri poškodbi stegenske mišice vležemo na led (oz obijemo in ležimo na trebuhu).

Prav tako pa sem zasledil, da zelo pomaga navadno maslo pri oteklinah. Ne vem sicer točno zakaj, vendar v primeru otekline, namažite maslo, povijte z plastificirano folijo in pusite.....

Zelo pomembno v proces regeneracije oz. obnove poškodvanega dela je izvedba preventivnih vaj za krepitev kit, vezi!

lp, G.
FITGašper
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 15 Nov 2012 17:40

res je "maslo" je neka fora, ki jo tudi jaz še nisem razvozlal, dela pa 100%,...

pa še enkrat opozorilo kar se tiče zmrznjenih hladilnih vrečk, nekateri dajo debelejšo krpo ali pa kupi se za te vrečke tud tak bombažni žaklček,... resnično pazite da ne hladite predolgo, ker te vrečke se ne segrejejo tako hitro in sem že videl kako zgleda, ko je oseba zaspala s tem na nogi,... no ni bilo lepo,...

problem zna bit, ker dejansko ne čutiš tako močno koliko hladi in si hitro lahko misliš da je malo in o.k....
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Baster » 16 Nov 2012 13:08

Maslo definitivno pomaga. Tega se doma poslužujem pri mojih malih "kamikazah". Otroci ponavadi ne pustijo da ga mučiš z ledenimi obkladki. Takoj po poškodbi namažem maslo na poškodovani del in naslednji dan ostane še samo modrica.
LP Boštjan
Baster
član

Kraj: Pragersko

OdgovorNapisal/-a FITGašper » 16 Nov 2012 20:22

No zanimivo! Očitno nisem edini, ki maslo uporablja!

Kakšne imate pa kaj izkušnje z zvini gležnjev npr. Koliko časa je trajala sanacija poškodbe? Kaj vse ste storili za sanacijo in pa ali redno izvajate preventivne krepilne vaje tako za gležnje kot za glavne stabilizatorje trupa, ki so še posebej pomebni, za varno izvedbo aktivnosti!
FITGašper
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 16 Nov 2012 20:44

...odvisno od "teže" poškodbe. V teh letih sem nabral 35+ poškodb obeh gležnjev in od cca 15 naprej, ne hodim več v bolnico.
PRvi dan hlajenje (kot ste opisovali zgoraj), z oteklinami nimam težav (ker jih nimam, ne pri zvinih, ne zlomih, niti pri potrganih vezeh), potem pa "knajpanje" čim večkrat na dan in strogo ne-obteževanje noge (bergle so vedno na zalogi doma :D), potem pa odvisno od poškodbe počasni stopit na nogo. Vmes pa med počivanjem najprej redno miganje s prsti, da spodbujam cirkulacijo, potem že s samim gležnjem, pa je to to...

Vaj se mi pa ne ljubi delat - moja hiba že celo življenje - ne delam ogrevanja, raztezanja, niti vaj za stabilizacijo ali moč - ko gremo, gremo brez glave!
Jebi ga, pač mam trdo glavo in očitno rad bolečino. :D
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a FITGašper » 16 Nov 2012 22:15

Vidim, da si imel res veliko poškodb. Glede na to, da si omenil, da ne delaš nobenih preventivnih vaj, bi bilo vsekakor smisleno vključiti kakšno uporabno vajo, ki ne le da ti poveča občutek varnosti na kolesu kot tudi to, da ti lahko prepreči večje poškodbe.

Dejstvo je, da če so vezi in kite dobro okrepljene, se s tem varuje sklep in posledično zvini.

Ne potrebuješ veliko časa, da v dnevni urnik vsaj 3 x tedensko vmestiš primerne vaje :)

S tem boš tudi dlje časa lahko užival na kolesu...:)
FITGašper
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 16 Nov 2012 22:20

....vsega tega se zavedam že vrsto let, pa mi ne pride do živega.

Sem lenuh, ki rad uživa v ekstreih, kar pomeni, da ko že grem nekaj početi, grem na vse ali nič tako rekoč... ;)

No, na bajku se navzdol malo prišapram, ker rad pridem v enem kosu domov. :)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a FITGašper » 16 Nov 2012 22:21

Potem ti pa res ni pomoči :):)
FITGašper
član

OdgovorNapisal/-a hyperskunk » 17 Nov 2012 19:10

Ah, Gašper, ogrevanja, raztezne vaje in podobno kramo potrebujemo samo atleti...rekreativni in ostali kolesarji pa naj raje čim bolj sanirajo poškodbe :twisted:
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
hyperskunk
član

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a FITGašper » 17 Nov 2012 20:25

Mogoče imaš prav, ker očitno se dogaja to. Vendar beseda atlet ni samo vezana dirketno na atletiko. Biti atlet pomeni, da si v dobri fizični pripravljenosti, katera telesu omogoča, da se kljub poškodbi, le to čim hitreje sanira.

Res pa je, da sem iz 10 let treniranja atletike potegnil veliko uporabnih stvari. Redno izvajam strecing, preventivne vaje, ogrevanje, tudi lastno masažo mišic in seveda vsaj 4x tedensko treniram in ne na kolesu: )

Vse to mi pomaga, da lahko na kolesu max. uživam in tudi pri drugih športih....

Navada je železna srajca....seveda pa je odvisno, kakšne navade imaš, dobre ali tiste manj dobre :)
FITGašper
član

Vrni se na Prva pomoč, kolesarske nesreče, prehrana, trening

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov