Zlomljeno rebro

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...

Zlomljeno rebro

OdgovorNapisal/-a matejmah » 05 Okt 2009 20:34

Včeraj sem padel z biciklom in si zlomil rebro. Pri štirdesetih se pač to nardi malo lažje kot pri dvajsetih. Mate kaj izkušenj, kako dolgo se to celi. LP mah
Uporabniški avatar
matejmah
član

Kraj: bišoflak

Re: Zlomljeno rebro

OdgovorNapisal/-a MarE » 05 Okt 2009 21:00

Več kot en mesec (cca. 5 tednov). Po izkušnjah iz ambulante še nihče ni okreval prej kot v enem mesecu. Če je pri tem še kakšen izliv ali dodatne komplikacije, se čas zdravljenja lahko še podaljša.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a tomix » 06 Okt 2009 06:18

Tolko bo trajalo, ja. Ni pomoči.
Izogibaj se prehladom oz. kašlju. S počenim rebrom kašljat ... to je grozno boleča zadeva. Z zlomljenim verjetno glih tako.
Ma nee, sej sploh ni rjes ...
Uporabniški avatar
tomix
član

Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a matejmah » 06 Okt 2009 14:35

No, kihat je še težje. Ampak očitno mam kar srečo. Bolečine so relativno majhne, vsaj glede na kolega, ki je to že dal čez. Še dohtarca se je čudila, ko nisem vzel recepta za painkillerje. A tud za ponoč ne, je vprašala. Ne.
Uporabniški avatar
matejmah
član

OdgovorNapisal/-a Keki » 06 Okt 2009 15:52

Počakaj z bolečinami, ker je najhuje šele čez par dni. Mene je začelo BOLET šele čez 3-4 dni in ni ponehalo 3 tedne, pa še potem, ko je nehal bolet k svina, je bolečina ostala še ene 3 tedne.
Uporabniški avatar
Keki
Topalović d.o.o.

Kraj: KAMNIK

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 09 Okt 2009 14:54

Zlomljena rebra imajo zgleda da n-variant. Sam sem se odpeljal na urgenco, čakal nekaj ur, odpeljal domov (vozil samo z eno roko), doma so me morali vleči iz avta, ker sam nisem zmogel. Skoraj dva meseca je trajalo, da so se rebra sprijela, med tem časom sem hodil dohtarja spraševat, če mi bo kdaj sploh nehalo škrtat tam zadaj (ni dober občutek, če ti truplo škrta). Po dveh letih sem občasno še vedno čutil mesto zloma.
Sej ni treba da j' mau, glavn da j' dobr!
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

Kraj: Mjaw York

OdgovorNapisal/-a matejmah » 10 Okt 2009 06:31

Po šestih dneh imam občutek, da sem med tistimi bolj srečnimi rebrolomci. Bolečine niso prehude, v posteljo in iz nje se z malo pazljivosti kar da. Še delo ne trpi. No, držim se malo bolj zategnjeno, sem in tja pa trznem in zavijem z očmi, ko grem čez mejo. Kihniti pa bog ne daj. Edino na kolo se ne spravim. Razmišljam o trenažerju, da se po zadnjih dveh mesecih max. treninga ne bom čisto zapustil.
LP mah
Uporabniški avatar
matejmah
član

OdgovorNapisal/-a Mako » 10 Okt 2009 11:28

Jaz sem imel probleme samo pri ležanju, vstajanju in seveda kašljanju. Po enem mesecu je vse skupaj minilo.
Uporabniški avatar
Mako
Šef klinike

OdgovorNapisal/-a hooger » 11 Okt 2009 18:13

tut sam sem se 2 tedna nazaj stresel s kolesom. Z desnim bokom sem priletel direktno v drevo (cca. 45km/h). prva dva dneva sem dobesedno "lulal" kri in zaradi tega tudi 4 dni bil v bolnici. Rebra so bila samo udarjena, ampak vseeno zadevo boli kot sam hudič. So pa v bolnici rekli, da se rebra celijo od 4 do 6 tednov.
Uporabniški avatar
hooger
član

Kraj: Bled

OdgovorNapisal/-a Spikster » 11 Okt 2009 21:16

Kot vsaka druga kost. 4 tedne za mlajše in 6 za starejše...

Sem današnje popoldne preživel na urgenci :mad: (vtrgal kito v sklepu kazalca na levi ročici :? )
Uporabniški avatar
Spikster
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a matejmah » 20 Okt 2009 19:00

Po dveh tednih sem se spet spravil na kolo. Ampak se vozim sam po asfaltu. Kaj češ, še se je treba pazit. Dohtarca pa mi je dala še en teden bolniške. Jasno pa, da delam.
Uporabniški avatar
matejmah
član

OdgovorNapisal/-a SUM » 17 Nov 2009 13:30

Počeno rebro + kihanje je pravo mučenje. Na srečo imam samo počenega, zdaj ko vem kako to izgleda bom na kolesu zihr malo bolj previden. Po dveh tednih še vedno vsak trenutek dneva upam da ne bom spet kihnil, drugače je pri meni relativno znosno vse skupaj. Edino prve dni je bil projekt vstati iz postelje.
SUM
član

OdgovorNapisal/-a grgear » 29 Dec 2009 18:12

Marca sem trapasto padla na ravnem po turci, na malo plastenko v praznem nahrbtniku (bilo je mrzlo in vse rezervne obleke do zadnje so bile na meni). Rezultat, dve zlomljeni rebri, preluknjana pljuča, šest dni travme, grdo gnojenje odstranjene drenaže, dva meseca bolečin. Najbolj žalostna stvar je ta, da še sedaj, tričetrt leta po padcu, me pri intenzivnem vdihu zaboli, če se ne potrudim, pa nekaj ur načrtno pošteno ne vdihnem, mi potem pri resnem vdihu prvič nekoliko zahrope itd. Seveda se sedaj vedno potrudim in dam v ruzak meh.
Torej, ne nori s kolesom, ker človek lahko povsod in vedno pade, pa če je še tako zlit s piciklom, že sam ruker pa lahko naredi res grdo škodo. Če res ne moreš zdržati brez vrtenja pedalov, pojdi raje v fitnes.

Mojca
grgear
član

OdgovorNapisal/-a športnik » 11 Jul 2010 07:25

Včeraj sem pri padcu s kolesom dobil udarec v rebra. :x Sicer ni tako zelo hudo, pa vendar sem sedaj v dilemi, ker sem pred 10 dnevnim kolesarskim popotovanjem v tujino, ali naj se odpravim ali ne? Ali je morebiti bolje, da kolesarjenje odmislim in se odpravim kam v naše gore hodit. Tako težko pričakovan dopust, sedaj pa tole! :twisted: Pravzaprav niti nimam občutka kaj bi bilo bolje, glede na trenutno situacijo. Vsekakor pa nimam namena izležavati doma. Kakšen nasvet?
športnik
član

OdgovorNapisal/-a Matiček » 11 Jul 2010 09:03

Kaj pa, zdravnik pravi ? :roll:
Brez zemljevida ne prideš nikamor,ali pa marsikam !
Uporabniški avatar
Matiček
član

OdgovorNapisal/-a športnik » 11 Jul 2010 10:01

Pri zdravniku že nisem bil kakšnih 5 let, pa tud ne mislim hodit tja zaradi tega udarca. Pač me zanima vsesplošno mnenje tistih, ki so že tak problem imeli.
športnik
član

OdgovorNapisal/-a mannetou » 11 Jul 2010 10:30

Če te ne boli niti toliko, da bi pomislil, da bi šel k zdravniku, potem si ok. :)
Na dopust vzemi protibolečinske tablete in to je to.
Uporabniški avatar
mannetou
član

OdgovorNapisal/-a fiona » 11 Jul 2010 10:41

milijonkrat že :D

mislim, da ti nihče ne bo dal odgovora, kako je konkretno v tvojem primeru...tudi bolečina ni vedno ustrezen signal...mene je enkrat bolel za pop*, pa je bil npr. samo udarec, drugič npr. pa zloma sploh nisem zaznala....(verjetno me je kaj špikalo, pa se ne spomnim)...

vem pa, da ko sem nazadnje šla do dr. s tem problemom, je rekel, da itak ni kaj narediti (naslednji dan sem šla z bajkom na Vršič...OK, nije baš nešto, ali ipak :D)...imobilizacija ni možna, loh pa kkšen analgetik pozobaš...čez 10 dni boš že kot nov 8)
sploh ne rabim več podpisa....
Uporabniški avatar
fiona
miss clumsy

Kraj: pr LJ

OdgovorNapisal/-a vahta » 25 Apr 2011 10:05

Pri meni je že 8. dan po udarcu, sicer sem v tem času naredil najmanj 4 spuste, ampak me vsak dan bolj boli, danes sem že komaj vstal s postelje, še najmanj me boli na kolesu, ali pa pozabim.....bo treba malo odležat? Bi ležanje kaj pomagalo?
Uporabniški avatar
vahta
član

Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Slug » 25 Apr 2011 16:20

Meni ni pomagalo, ker določeni gib je vrnil bolečino nazaj.Po sedmih tednih je bolečina izginila.

PS: mene je začelo prav bolet komaj teden, dva po udarcu.Bilo pa je podobno kot da ti nekdo nož zarije med rebra.Not happy times :(
How many shimz does it have and can it be upgraded to moar?
Uporabniški avatar
Slug
član

OdgovorNapisal/-a komar » 26 Apr 2011 06:44

vahta napisal/-a:Pri meni je že 8. dan po udarcu, sicer sem v tem času naredil najmanj 4 spuste, ampak me vsak dan bolj boli, danes sem že komaj vstal s postelje, še najmanj me boli na kolesu, ali pa pozabim.....bo treba malo odležat? Bi ležanje kaj pomagalo?

10 dni od skoka na ploh. Največ težav mi dela globoko dihanje in kihanje. Pa tut obračanje med spanjem in ustajanje. Je bilo med tem že skoraj OK, pa sem eno stvar obešal na steno. Na kolesu je kar v redu. Nise pa za preveč zaletavat. Sej bo.
LP
Uporabniški avatar
komar
član

Kraj: novomesto.freeride

OdgovorNapisal/-a prlek na pohorju » 26 Apr 2011 12:32

JAZ SEM LANI POČIVAL CA 7 TEDNOV, DA SEM SE SPUSTIL V SPUŠTAŠKE PODVIGE. RES DA SEM IMEL POČENO REBRO, A VSEENO NI BILO MOČI IN POGUMA ZA SPUST. VSAJ NE ZARADI KAKIH PADCEV PRI KATERIH BI SI REBRO LAHKO ŠE BOLJ UNIČIL ALI CELO ZAPIČIL V PLJUČA. TER TUDI ZARADI BOLEČIN. MOJ NASVET, POČAKAJ VSAJ 5 TEDNOV.
Uporabniški avatar
prlek na pohorju
član

Kraj: Prlekija

OdgovorNapisal/-a vahta » 29 Apr 2011 11:19

Šit, fantje dobro da že vse praznike dežuje......je lažje počivat :cry:
Uporabniški avatar
vahta
član

Kraj: Novo mesto

Vrni se na Prva pomoč, kolesarske nesreče, prehrana, trening