Bolečine v prstih na rokah

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...

Bolečine v prstih na rokah

OdgovorNapisal/-a orlytm » 26 Okt 2009 13:54

Pozdrav,

med in predvsem po bajkanju se mi pojavljajo kar močne bolečine v prstih na rokah. Pol ko se spočijem, je zadeva boljša, vendar imam že celo poletje (FR začel Julija) bolj ali manj boleče prste na rokah. (vozim cca. 2-3x tedensko) Ma kdo podobne težave in kako se spopadate z njimi?

Tole soboto sem bil v Leogangu in po nekje 5ih furah so se začele res ornk bolečine v prstih. Tolk močno, da sem težko razprl dlan, ko sem se ustavil in spustil gripe na balanci. Pol sm mal pomigal in je šlo dalje. Med samo vožnjo problem ni tako pereč, vozit se da ... sam pol je žur.

hvala,
lpM
Fear is in the Eye of the Beholder. Don't let it be you.
Uporabniški avatar
orlytm
član

Kraj: Bohinjska Bistrica

Re: Bolečine v prstih na rokah

OdgovorNapisal/-a Spikster » 26 Okt 2009 16:30

Meni se to občasno dogaja, ampak samo na prstancu leve roke (po spustu ko spustim balanco)...
Uporabniški avatar
Spikster
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a androw » 26 Okt 2009 20:20

Same problem here. No solution for now.
An idea is a powerful thing

Studio Fakin
- stills & motion
Uporabniški avatar
androw
Sem pač konj, je**ga

Kraj: Slovenske Konjice

OdgovorNapisal/-a Snakes » 26 Okt 2009 20:22

Pri Specializedu, Ergonu in podobnih pravijo da se bolečine v dlani/prstih lahko pojavijo zaradi pritiska na živec, ki poteka čez dlan. Tudi mene ponavadi po/med spusti boli zunanja stran dlani in mezinec in prstanec. Rešitev bi naj bile rokavice z gelom in ergonomični ročaji, če res kaj pomagajo ne vem, še nisem poskusil. Malo tudi dvomim da bi mi ugajale gelaste izbokline na rokavicah.
Sicer pa mislim da se je nekaj na to temo že pisalo, poglej če še obstaja kakšna stara tema.
Uporabniški avatar
Snakes
član

Kraj: tu pa tam

OdgovorNapisal/-a lenko » 26 Okt 2009 21:00

Snakes napisal/-a:Pri Specializedu, Ergonu in podobnih pravijo da se bolečine v dlani/prstih lahko pojavijo zaradi pritiska na živec, ki poteka čez dlan. Tudi mene ponavadi po/med spusti boli zunanja stran dlani in mezinec in prstanec. Rešitev bi naj bile rokavice z gelom in ergonomični ročaji, če res kaj pomagajo ne vem, še nisem poskusil. Malo tudi dvomim da bi mi ugajale gelaste izbokline na rokavicah.
Sicer pa mislim da se je nekaj na to temo že pisalo, poglej če še obstaja kakšna stara tema.

kar se tiče anatomskega stališča bi bilo to možno, samo bi se bolečine sprva kazale kot mravljinčenje in šele kasneje hude bolečine. kdor pozna sindrom karpalnega kanala bo vedel o čem govorim.

kar pa se tiče nezmožnosti ekstenzirati (iztegniti) prste pa je po mojem mnenju problem nenavajenosti oz neutrjenosti. Pri vožnji navzdol nezavedno napenjamo mišice "do konca" in lahko pride do t.i. tetanusa (ki pa ne nastane zaradi okužbe z Clostridium tetani), pri katerem so živčni signali, ki pridejo do mišice, tako močni in pogosti da se fleksorji prstov "zakrčijo". rešitev pri tem je krepitev fleksorjev prstov. to lahko narediš s stiskanjem gumijastih obročkov, ki jih lahko kupiš v vsaki štacuni. ali pa pač tok goniš dol da se ti roke same utrdijo :D
lenko
član

Kraj: Dobrepolje

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 27 Okt 2009 01:27

1x lahko ugibaš, kako težavo rešujejo motokrosisti...
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a orlytm » 27 Okt 2009 09:12

TTOCS napisal/-a:1x lahko ugibaš, kako težavo rešujejo motokrosisti...

kako?
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a gerholdd » 27 Okt 2009 16:37

kaj pa sklece na prstih in http://www.powerballs.si/
gerholdd
član

Kraj: Hohenmauten

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 27 Okt 2009 19:29

išči "arm pump"
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a Lunik » 27 Okt 2009 19:56

to nima z armpumpom nobene veze.

meni se to vlece ze od junija, dohtar je rekel da gre vnetje ovojnic nevemcesaze v prstih ... in naj bi se pocasi uredilo, ce prstom par mesecev das mir.

potem je zadeve treba pocasi in po pameti okrepit in zna bit bolje. ni pa nujno.
pft.
Lunik
član

OdgovorNapisal/-a lenko » 27 Okt 2009 23:14

Slika

verjetno imaš vneto tole (vagina tendineum) kar je označeno z puščico. če nekaj časa ne boš matral bo šlo lahko na boljše.
lenko
član

Kraj: Dobrepolje

OdgovorNapisal/-a androw » 28 Okt 2009 08:10

Ja, meni so zaradi tega prsti konkretno zaotekli :)

Studio Fakin
- stills & motion
Uporabniški avatar
androw
Sem pač konj, je**ga

OdgovorNapisal/-a Sigma » 28 Okt 2009 14:40

Če gre res za vnetje kitnih ovojnic se ti splača probat z aspirinom (1-2g dnevno) ali (raje) ibuprofenom (2x400mg/dan). Če se težave kljub počitku vlečejo že dalj časa, pa bi bilo fajn it k ortopedu.

lp
Sigma
član

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a idsport » 28 Okt 2009 16:16

Vsako leto imam probleme po povratku iz 14 dnevnega skupnega matranja prstov pri vožnji v parku-ih. Gre za vnetje ovojnice, posledično otekanje prstom, nemoč prstov, bolečine, ki trajajo tudi več mesecev (res pa je, da skozi malo popravljam skozi sezono).

Malo pomaga aspirin (pri čemer je težava, da se ovojnice v mojem primeru še huje vnamejo) in mazanje z npr. Voltarenom. Rešitev-počitek, oz. potrpljenje, prsti bodo iz leta v leto boljši (vsaj tako verjamem, izgleda pa, da je obratno...).
idsport
član

Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a Biciklo » 06 Nov 2009 09:25

Snakes napisal/-a:Pri Specializedu, Ergonu in podobnih pravijo da se bolečine v dlani/prstih lahko pojavijo zaradi pritiska na živec, ki poteka čez dlan. Tudi mene ponavadi po/med spusti boli zunanja stran dlani in mezinec in prstanec. Rešitev bi naj bile rokavice z gelom in ergonomični ročaji, če res kaj pomagajo ne vem, še nisem poskusil. Malo tudi dvomim da bi mi ugajale gelaste izbokline na rokavicah.

Meni se je pogosto pojavljalo mravljinčenje v rokah, posebej desni. Gel rokavice niso preveč pomagale. Letos sem kupil ergonomske ročaje in od takrat mravljinčenja ni več oz. mogoče ga na kakšni daljši turi še vedno malo čutim ampak ni moteče in boleče kot prej. Meni je vsekakor pomagalo.

LP
Uporabniški avatar
Biciklo
član

OdgovorNapisal/-a zag » 15 Nov 2009 00:08

katere ročaje ?

isto se mi pojavlja v desni roki, z gelastimi rokavicami ne morem vozit
poizkusil sem z debelejšimi in tanjšimi blazinicami pa ni bilo pravega občutka na balanci, rezda tudi ne mravljincev

lp
zag
član

OdgovorNapisal/-a Biciklo » 15 Nov 2009 22:49

Zivjo. Trenutno sem na poti in ti ne morem posredovati linka. Kupil sem pa Specialized body geometry rocaje, ki so stali okrog 40 eur. Upam, da bos nasel. Ce ne, pisi. Verjetno se bo ze nasel nekdo ki jih pozna in ti bo pomagal.

Lp
Uporabniški avatar
Biciklo
član

OdgovorNapisal/-a martin1992 » 01 Jul 2010 13:21

Imam iste probleme s prsti. Furam DH in prav pri najbolj razritih delih oz tehničnih delih in več kot 15 min neprestanega furanja me začnejo tako boleti prsti da niti žlajfa nemorem pritisniti. Edino kar mi pomaga je počitek, sicer si tudi s tistimi obročki krepim prste ampak ne opažam kakšne posebne razlike.

Če kdo ve za kakšno drugo rešitev naj napiše.

Lp.
Uporabniški avatar
martin1992
član

Kraj: vipava

OdgovorNapisal/-a mannetou » 01 Jul 2010 14:57

Zamenjaj gripe. Poskusi z različnimi (debelejšimi, tanjšimi, ergonomskimi) gripi.
Uporabniški avatar
mannetou
član

OdgovorNapisal/-a Slug » 09 Feb 2011 11:10

Je že mogoče imel kdo podobne težave.Lani, ko sem dosegel vrhunec utrjenosti prstov,
sem dobil težke boličene v levem mezincu in prstancu.Več faktorjev sem spremenil ko
so se začele bolečine(drugi gripi,rokavice,krmilo,zaviranje z enim prstom,držanje krmila na koncu)
Po večurni vožnji sta bila prsta otrdela in boleča, mezinec na dotik sklepa v členku, in oba pri
stisku med sklepi.
Po štirih mesecih od kolesa, treh tednov fizioterapije, vadbe z vsemi mogočimi napravami, in
posebej zadnje čase z powerballom , se je bolečina vrnila včeraj po prvih 10 kilometrih XC ture.
Nisem niti vozil spustov, niti tehničnih terenov, samo držal krmilo.
Prsta sta postala otrdela in boleča na dotik kot zgoraj omenjeno.Danes zjutraj zamenjal krmilo,
dal debelejše gripe gor, ampak brez uspeha.Tudi sem se zjutraj zbudil z malo otrdelostjo.
Nevem več..
How many shimz does it have and can it be upgraded to moar?
Uporabniški avatar
Slug
član

OdgovorNapisal/-a androw » 09 Feb 2011 12:37

Slika

Studio Fakin
- stills & motion
Uporabniški avatar
androw
Sem pač konj, je**ga

OdgovorNapisal/-a MiLi » 09 Feb 2011 12:51

poskusi z drugačno pozicijo sedeža. morda imaš nos preveč naprej nagnjen in zato z večjo težo pritiskaš na roke. začni delat vaje za hrbet. ogromno bolečin je povezanih prav s hrbtenico.
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a idsport » 09 Feb 2011 12:59

Menim, da ni posledica gripov ali sedeža.

Ko sem začel s prostim plezanjem (malce za razgibavanje pozimi), se je stanje občutno izboljšalo. Prste je treba utrditi... pomaga guma, razgibavanje, PowerBall (za prste) meni ne.
idsport
član

Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a Slug » 09 Feb 2011 13:21

Hvala za pomoč, če ne druga, bom se šel dobro zavarovat in upošteval nasvet z sekiro.
Stiskam gumo redno 3 mesece, ampak vedno bolj sumim pozicijo na kolesu, saj sem takrat
tudi spremenil pozicijo na DH kolesu, nižjo krmilo in bolj naslonjen na sprednje kolo,mi nekako bolj
odgovarja.
Prsta sem si malenkost z vajami utrdil, ampak sta še vedno veliko šibkejša kot na desni roki.
Všasih čutim , kot da mi bi nekaj preskočilo v prstu ko stiskam 30 kg gumo.

Čudno je, da me na desni roki nič ne boli.Razmišljam tudi da bi si sprednjo zavoro prestavil
na desno stran.Imam tudi naročene nove(že sedme) gripe, in krmilo z več "back swing-a".
Ne ovira me pri vožnji toliko, kot ene, če stisnem zobe lahko vseeno vozim, ampak je zelo
nadležno.Sem tudi eden tistih ki se v krogu vozi po bike parku, brez kakšnih presledkov.

Prijatelji pa me vabijo na plezanje, bom še to pozkusil.Thx.
Uporabniški avatar
Slug
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 09 Feb 2011 14:16

...sam sicer vozim xc in am, ampak 2010 sem imel veliko problemov z bolečinami v rokah, posebno v prstih. Leto poprej sem veliko plezal in teh bolečin ni bilo, lani pa skoraj nič plezal, le veliko gonil, pa so bile bolečine konstantno prisotne!

Nekaj verjetno je na tem... pa veliko sreče pri odpravljanju težav!
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 09 Feb 2011 14:31

Powerball je predvsem za podlaket, tudi guma je predvsem za podlaket in dlan.
Plezanje pa definitivno pomaga pri prstih. Je pa nadležno in tudi dolgotrajno, ker prsti
nimajo mišic pač pa kite in jih težje natreniraš.

Pomaga tudi kvačkanje :mrgreen:
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 09 Feb 2011 17:01

Še moja izkušnja; Pred 20 leti sem si kupil prvo gorsko in se odpravil iz Ljubljane do Iškega vintgarja. Prej nisem kolesaril 10 let. Ravnina, slabih 40 km tja in nazaj. Naslednja dva dneva so bolečine v rokah tako hude, da sem težko držal vilico in žlico. Pritisk na ulnarni živec. Zadevo so mi omilile šele res debeli gripi. Vendar gre tukaj bolj za hudo mravljinčenje in nezmožnost dobre kontrole roke, kot za bolečine v prstih.

Kasneje pred cca. 5 leti pa so se mi začele pojavljati tudi bolečine v prstih. Enostavno so bili po (in med) kolesarjenju prsti zakrčeni in boleči. Nobena zadeva ni pomagala.
Pred tremi leti sem zaradi hujših zdravstvenih težav (boleči sklepi, predvsem hrbtenica) zamenjal tip prehrane in kar temeljito opravil čiščenje telesa. No, sedaj lahko mirno rečem, da težav s prsti ni več. Čutim pa bolečino zjutraj , če sem zvečer pil rdeče vino.

In moja teza za boleče prste je (lahko): da so boleči prsti posledica velikih količin sečne kisline, ki je telo ne uspe izločiti. Posledično se nabira v sklepih. Sečna kislina je posledica razgradnje kompleksnih beljakovin. Praviloma je to bolezen starejših, vendar ima telo ob obremenitvah veliko dela z izločanjem mlečne kisline (delo mišic), ki telo tudi zakisa.
Če je v telesu premalo bazičnih mineralov (npr. Kalcij), se kisline (pre) počasi izločajo iz telesa in se nalagajo v sklepih.

Na tem mestu ne bom namigoval na vegetarijanstvo, temveč si v google vpišite Putika in našli boste dovolj branja.
No, še en link
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Killa » 10 Feb 2011 11:34

no ja, putika pri mladih je milo rečeno zelo redka, povezana je pa tudi z prekomernim kroničnim uživanjem alkohola, tako da lahko to pri mlajših od 30 let kot vzrok kar črtaš
Killa
član

OdgovorNapisal/-a Slug » 10 Feb 2011 12:27

Nimam težav z drugimi sklepi, tako da verjetno ni težava v tem, ampak cenim vsaki nasvet ,hvala.
Sem tudi z revne kmečke družine, kjer je bil krompir večkrat na mizi kot meso, ter v mladosti raje
kadil travo kot pijančeval.
Moj najboljši prijatelj je vegeterjanec, in mi tudi svetuje naj spremenim prehrano in očistim telo.
Ampak če so moje prve tri najljubše jedi iz mesa.....:( makaroni,boloneze,makaroni
Uporabniški avatar
Slug
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 10 Feb 2011 13:06

Verjetno je tukaj brez veze govoriti o putiki, ker jo vsi povezujejo kot bolezen starostnikov.

Tukaj hočem povedati, da če je prehrana beljakovinsko zelo bogata (kar počne marsikateri športnik), potem se je treba soočiti tudi z presnovnimi ostanki razgradnje beljakovin. In to je sečna kislina.

Eni imajo zelo kisel švic (in se tako hitro čistijo mlečne in sečne kisline), drugi pa dobijo kristale v sklepe. In to omejuje gibanje in boli.

Včasih je putika veljala za bolezen bogatih. Preveč dobrega press
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a orlytm » 10 Feb 2011 14:38

Jst sm mel mal sreče in naletu na eno fizioterapevtko, ki se večinoma ukvarja s športniki.
Po opisu mojih težav je samo pokimala, češ: "poznam zadevo" in me naročila na par terapij športne masaže in elektromagnetne stimulacije mišic, večinoma na hrbtu. Problem je bil po treh seansah odpravljen, celo sezono sem fural brez bolečin.

Zdaj že dlje časa nisem bil na športni masaži in zadnje čase opažam, da se mi težava vrača.
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a jery » 27 Feb 2011 19:02

Podoben primer se meni pojavi med delom, ker moram uporabljati rokavice.Če sem imel rokavice pretesne čez členke(in to ne toliko, da bi ne vem kaj čutil, da me tiščijo) , so mi začeli prsti zatekati in posledično boleti. Ponoči se je zadeva umirila, čez dan ponovno pojavila. Zdaj takoj, ko čutim, da začnejo zatekati prsti, zamenjam rokavice in problemov ni več. Je pa narava mojega dela taka, da se mi rokavice zaradi vročine krčijo in ne širijo.
Pa še en problem, ki se mi je pojavljal med kolesarjenjem predvsem pri FR in ob mali spremembi čisto izginl.
Non stop so me bolela zapestja, ob zamenjavi balance za širšo teh problov ni več.
jery
član

OdgovorNapisal/-a Slug » 27 Feb 2011 19:52

Ja jery zadel si v polno.Dobil nasvet na motocross forumu , naj brez rokavic poskusim vozit.Bolečin praktično ni več.Zamenjal sem veliko rokavic, ampak sem vedno kupil tesne, ker sem zasledil, da prsti bolijo od prevelikih rokavic.Ker nimam rad prevelikih rokavic, sem si zdaj naročil XC rokavice.Da vidimo...Kje si bil prej jery ? :mrgreen:
Uporabniški avatar
Slug
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 28 Feb 2011 00:22

Jaz sem lani, po tem ko je ideja zorela več let, navil softgrip (običjana debelina za tennis, badminton) na gripe in vozil brez rokavic. :D :D :D

trik za 4-7 eurov.

Pa še guma na gripu se ne obrabi.
rojenvkranjupress :mrgreen:
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 06 Mar 2011 14:48

Sorry za offtopic....ampak jabooz, a pri tebi obstaja še kak drug razlog za zdrastvene težave razen meso....Ok vegi si razumemo, ampak for fuck sake malo že najedaš s tem
|johnny|

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 06 Mar 2011 15:11

|johnny| napisal/-a:Sorry

Opravičilo sprejeto
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a smog » 27 Jun 2011 11:07

Tudi jaz imam probleme z bolečinami v prstih na roki sploh po parih spustih v bikeparku. To sezono sem začel voziti DH nekje 2x na teden in so se pojavile te neprijetne bolečine. Je pa res da sem kr dost na bremzi. Prej ko nisem vozil DH ni bilo problemov in sem vsak dan bil na kolesu. Probal bom menjat gripe ali pa probat vozit brez rokavic, če nebo preveč žuljev - upam da bo vsaj malo pomagalo.
smog
član

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a cravks » 22 Avg 2012 12:02

mal večje in mal mehkejše rokavice pomagajo.. pa čim manj na žlajfu
cravks
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 27 Avg 2012 07:45

men se je problem popolnoma odstranu, IMO ker (v tem vrstnem redu):

- sem se nauču zavirat
- *pavza*
- *pavza*
- sem skozi vožnje precej ojačal prste/roke/ramena
- sem s poizkušanjem dobil ravno pravo nastavitev ročk zavor in sem si našu primerno debelino gripov za moje dlani
Uporabniški avatar
orlytm
član

Vrni se na Prva pomoč, kolesarske nesreče, prehrana, trening

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov