Operacija na hrbtenici-hernia disci

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...

Operacija na hrbtenici-hernia disci

OdgovorNapisal/-a Hema » 23 Jan 2010 18:04

Ta teden sem imela to operacijo. Pa me zanima če ma kdo izkušnje. Kako je z kolesarjenjem, čez koliko časa ste šli spet na kolo, mislim na single, v gozd, ne na asfalt.
Hvala

lp hema
Uporabniški avatar
Hema
član

Kraj: Škofja Loka

Re: Opeacija na hrbenici-hernia disci

OdgovorNapisal/-a tol » 24 Jan 2010 20:40

Ubogaj nasvete zdravnika. Veliko pa je odvisno tudi od vsakega posameznika, enim se zadeve celijo hitreje, nekaterim počasneje z raznimi komplikcijami. Vsekakor se posvetuj z zdravnikom, je pa res, da včasih pretiravajo z rokom do kdaj se je potrebno izogibat naporom itd...ampak vse to zaradi tvoje preventive..
tol
nadpovprečno sitn

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Hema » 26 Jan 2010 09:59

Hvala. Imam zelo dobrega zdravnika in ga bom poslušala. Sem pa bolj tiste sorte, da se hitro postavim na noge. Bomo videli.

lp, hema
Uporabniški avatar
Hema
član

OdgovorNapisal/-a AndrejaT. » 02 Feb 2010 12:43

Tudi jaz sem imela to operacijo. Najprej sem dve leti stiskala zobe od bolečin, hodila okoli doktorjev, na preglede čakala po nekaj mesecev :roll: , terapijo so mi predpisali v akutni fazi :roll:, zaradi bolniških izgubila službo, zaradi ohromele noge čakala na mnenje invalidske komisije, bila zadeta od tramalov, se valjala po bolnicah in prejemala blokade, ko so se me končno usmilili in operirali. Na žalost prepozno-posledica je uničen išiadični živec od hrbtenice do konca stopal.Leve noge ne čutim zaradi pareze, oz imam občutek "gluhe"noge. Mišice so počasi atrofirale in jasno tudi ni moči v nogi. Ne morem nositi minice. :D Frderbana noga me zelo moti na kolesu :evil: , ni moči, ne smem sestopit na levo stran, ker padem, na specialki imam spd na sredini čevlja, ker v stopalu ni moči, s celo nogo pa lahko porinem pedalo (hvala Stane, da mi predelaš čevelj).Jasno mi kolenčniki in gamaše stalno lezejo dol, ker je noga za 5 številk drobnejša od desne. Zelo me moti tudi pri smučarskih tekih in suhem teku, ker s to klinčevo nogo nimam odriva in mi kleca. Jasno tudi šepam, ampak pri plesu se ne vidi. :D
Zdravniki so me takoj opozorili, da se to rado ponovi. No pri meni se še ni.
Kljub temu se vozim s kolesom. Kolo sem imela že s seboj v zdravilišču po operaciji in je bil celo priporočljiv. Kljub temu vozim po razdrapanem terenu, včasih tudi padem, ker me zanese na napačno stran in se ne morem ujet z nogo. Težko tudi nosim 15 kilsko kolo, ampak z jamranjem gre. Hodim tudi na maratone (še ne na invalidske) kolesarske in tekaške in imam pač slabše rezultate, ampak da se. Tudi pukelni na sankanju me še niso izločili. Tudi prešvicane cunje na sebi pri -12 stopinj C mi še ne morejo do živega.
Veliko denarja in cajta sem zapravila za razne kiropraktike in elektroterapije za obnovo živca, vendar so me nevrologi postavili na trdna tla-to je doživljensko.
Moja terapija, moj užitek je kolo. Svetujem ga tudi tebi. Upam pa, da nimaš posledic-uničenega živca, ker potem sploh ni problemov - čimprej na kolo.
Carpe diem!
Uporabniški avatar
AndrejaT.
jest nam nobenga nč prosila

Re: Operacija na hrbtenici-hernia disci

OdgovorNapisal/-a Hema » 03 Feb 2010 09:47

Andreja, hvala, res hvala ti za te besede.
Ne, jaz sem k sreči šla po dveh mesecih bolečin in injekcij k specialstu (samoplačniško) in on me je takoj dal na CT na Jesenice, in po 20 dneh sem bila na vrsti za operacijo. Tako, da nimam takih posledic kot ti. Se pa pozna, da noga ni delala nekaj časa in jo bo treba malo prebudit, vaje in sprehodi pa toplice pa bo. Danes je ravno 14 dni po operaciji in vedno bolj upam, da mi Franja tud letos ne uide :D.
Če te lahko vprašam še to: V katerih toplicah si bila in kako je s kolesom- kje si ga imela spravljenega?

Hvala ti še enkrat, res si mi dala volje :).

LP, hema
Uporabniški avatar
Hema
član

OdgovorNapisal/-a AndrejaT. » 03 Feb 2010 15:32

Bila sem dvakrat po 14 dni v Dobrni, nastanjena v stari vili nasproti Zdraviliškega doma. Imeli so neko "rumpr kamro", kjer sem imela spravljeno kolo., takrat še treking kolo. To ni bilo zdravljenje ampak pravi sprostitveni dopust - dopoldan terapije, popoldan sprehodi, kolesarjenje po Paškem Kozjaku, okoli Šmartinskega jezera, zvečer kopanje, kartanje s sotrpini....
Carpe diem!
Uporabniški avatar
AndrejaT.
jest nam nobenga nč prosila

OdgovorNapisal/-a Hema » 21 Apr 2010 15:30

Pozdrav!
Od operacije je zdaj tri mesece in na kolesu nimam nobenih večjih težav, pravzaprav še najlaže kolesarim, malo se izogibam kakšnih težjih spustov. Pri vzpenjanju pa zaradi težav z hernijo nimam nobenih problemov (imam jih zaradi pridobljenih kg med 4 mesečno popolno neaktivnostjo :mad: )

hema
Uporabniški avatar
Hema
član

OdgovorNapisal/-a Roxx » 21 Apr 2010 15:54

Pri težavah s hrbtenico je potrebno posvetiti dosti časa krepitvi trebušnih mišic. In tudi med vožnjo jih je dobro imeti kar se da napete. Tukaj pride do izraza tudi vzdržljivost...
Povprečni superjunak!
Roxx
član

Kraj: Šoštanj-Velenje

OdgovorNapisal/-a Hema » 20 Nov 2010 20:19

No tako. Dva dni po drugi operaciji hernije disci :( :( Ni kaj. Bo treba pazit.....pa telovadit.....
Uporabniški avatar
Hema
član

OdgovorNapisal/-a Matiček » 20 Nov 2010 20:40

Hitro okrevaj :)
Brez zemljevida ne prideš nikamor,ali pa marsikam !
Uporabniški avatar
Matiček
član

OdgovorNapisal/-a Hema » 20 Nov 2010 20:53

Hvala, Matiček!
Delam na tem, je reku moj, da če ne bom mirovala (vsaj ene par dni moram ležat, pa čim manj sedet) me bo kar nazaj na Jesenice pelov.
Uporabniški avatar
Hema
član

OdgovorNapisal/-a Depresija » 20 Nov 2010 21:20

Zakaj druga operacija?
Pridružujem se Matičkovim željam.
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

Kraj: .. jst bi temu rekel Pekel ..

OdgovorNapisal/-a Hema » 21 Nov 2010 08:34

Depresija hvala!
Prvič je blo vse ok.
Druga operacija je na drugem vretencu, oziroma disku-bolela me je druga noga, ki je že prvič malo "čudno" zgledal in se je zdaj razvilo do te stopnje, da sem morala "pod nujno" na operacijo (od magnetne resonance do operacije v treh dneh).
Lp
Uporabniški avatar
Hema
član

OdgovorNapisal/-a Miškolin » 21 Nov 2010 11:41

hm; težave z vstajanjem po sedenju; občutek "tresenja z elektriko" v eni nogi (po živcu čez rit); hoja, kolesarjenje itd brez težav; je to to? - me bo obiskala teta hernia?
LP G
Uporabniški avatar
Miškolin
član

Kraj: Lj šiška

OdgovorNapisal/-a Hema » 21 Nov 2010 11:55

Miškolin, zna biti kaj podobnega. Priporočam ti obisk pri ortopedu, ker zadevo če še ni prehudo lahko pozdraviš z vajami im masažo. Je pa dobro če te pregleda specijalist...Samo ne predolgo čakat ker operacija ni prijetna.
K ortopedu sem jaz šla samoplačniško (v Kranj, je pa res majster), ker se čisto predolgo čaka. Če te zanima kaj več pa lahko na PM

lp
Uporabniški avatar
Hema
član

OdgovorNapisal/-a wilecoyote » 23 Mar 2011 23:59

Da se še jaz pridružim klubu "hernia"
Po celodnevni turi me je zgrabilo v križu. Ni bilo čisto brez napovedi, že na začetku ture sem občutil rahel prepih v ledvenem delu. Po prvem daljšem postanku sem malo težje vstal vendar sem se odločil nadaljevat. Po cc 5 h kolesarjenja nisem čutil ne otrdelosti ne bolečine. Mislil sem da se je srečno končalo. Žal ni bilo tako. Ko sem se ohladil sem bil trd v križu in bolečine so se širile iz križa po celi desni nogi. Dva tedna sem preležal v bolečinah. CT preiskava je pokazala hernijo diska L5. Odločil sem se čim prej spravit v red zato sem zdaj na terapiji.
Verjetno je med tablaši še kdo s podobnimi težavami. Zanima me če je kdo odpravil bolečine brez kirurškega posega.
Seveda me najbolj zanima kako se obnese na kolesu.

Uporablja kdo na kolesu kozmodisk active za preventivo pred težavami s hrbtenico ?
Uporabniški avatar
wilecoyote
član

Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a problematiks » 24 Mar 2011 09:38

Cisto laicno razmisljanje: mogoce bi ti lahko pomagal kaksen dober kiropraktik?Ce seveda poskodba ni prehuda, cudezev vseeno ne delajo.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a wilecoyote » 24 Mar 2011 09:49

problematiks napisal/-a:Cisto laicno razmisljanje: mogoce bi ti lahko pomagal kaksen dober kiropraktik?Ce seveda poskodba ni prehuda, cudezev vseeno ne delajo.

Marko

Je v planu :D
Uporabniški avatar
wilecoyote
član

OdgovorNapisal/-a yogo » 24 Mar 2011 10:52

wilecoyote napisal/-a:Da se še jaz pridružim klubu "hernia"
Po celodnevni turi me je zgrabilo v križu. Ni bilo čisto brez napovedi, že na začetku ture sem občutil rahel prepih v ledvenem delu. Po prvem daljšem postanku sem malo težje vstal vendar sem se odločil nadaljevat. Po cc 5 h kolesarjenja nisem čutil ne otrdelosti ne bolečine. Mislil sem da se je srečno končalo. Žal ni bilo tako. Ko sem se ohladil sem bil trd v križu in bolečine so se širile iz križa po celi desni nogi. Dva tedna sem preležal v bolečinah. CT preiskava je pokazala hernijo diska L5. Odločil sem se čim prej spravit v red zato sem zdaj na terapiji.
Verjetno je med tablaši še kdo s podobnimi težavami. Zanima me če je kdo odpravil bolečine brez kirurškega posega.
Seveda me najbolj zanima kako se obnese na kolesu.

Uporablja kdo na kolesu kozmodisk active za preventivo pred težavami s hrbtenico ?

Moji mami je zelo pomagalo "raztezanje" hrbtenice, če se temu tako reče. Kupila je neko posebno stojalo, na kateri je miza. Vležeš se na mizo, pripneš za noge in obrneš mizo "na glavo", tako da ležiš z glavo navzdol... 5-10 min 2x dnevno. Tole mizo je pa kupila od neke avstrijske firme... gre za medicinski pripomoček, torej je zadeva preizkušena.
Posledica uporabe tega je ta, da se vretenca postopoma "raztegnejo" za kak milimeter in s tem sprostijo pritisk na živčevje.

LP
Uporabniški avatar
yogo
član

OdgovorNapisal/-a Miškolin » 24 Mar 2011 11:27

Miškolin napisal/-a:hm; težave z vstajanjem po sedenju; občutek "tresenja z elektriko" v eni nogi (po živcu čez rit); hoja, kolesarjenje itd brez težav; je to to? - me bo obiskala teta hernia?

No, po 4h mesecih redne telovadbe težav ni več; pa še teža je šla dol :) :D
LP G
Uporabniški avatar
Miškolin
član

Kraj: Lj šiška

OdgovorNapisal/-a wilecoyote » 24 Mar 2011 11:31

Miškolin napisal/-a:
Miškolin napisal/-a:hm; težave z vstajanjem po sedenju; občutek "tresenja z elektriko" v eni nogi (po živcu čez rit); hoja, kolesarjenje itd brez težav; je to to? - me bo obiskala teta hernia?

No, po 4h mesecih redne telovadbe težav ni več; pa še teža je šla dol :) :D

Upam na podoben rezultat tako z bolečino kot s težo :D
Uporabniški avatar
wilecoyote
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 24 Mar 2011 11:42

Raztegovalna miza, kot je napisal Yogo sigurno pomaga.

Sicer pa kakšen začetni tečaj Joge (1-2) dela čudeže.
Ampak to je odvisno od tvojega stanja. Prav tako lahko kiropraktik naredi več škode, če je stanje zelo slabo.
Začni previdno. Sicer v to ne dvomim, ker si že okusil bolečino.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a yogo » 24 Mar 2011 12:01

Jabooz napisal/-a:Raztegovalna miza, kot je napisal Yogo sigurno pomaga.

Sicer pa kakšen začetni tečaj Joge (1-2) dela čudeže.
Ampak to je odvisno od tvojega stanja. Prav tako lahko kiropraktik naredi več škode, če je stanje zelo slabo.
Začni previdno. Sicer v to ne dvomim, ker si že okusil bolečino.

to je to... cena je sicer primerna za "medicinski pripomoček" ampak je večna... hrbtenica ni
Uporabniški avatar
yogo
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 24 Mar 2011 14:05

...nekaj dni nazaj sem na plezanje slišal zgodbo starejšega gospoda, katerega so zdravniki posedli na invalidski voziček čez kratek čas - hodil je že zelo težko, gibanje trupa je bilo zelo omejeno, itd.
Gospod je bil občasni plezalec, kar so mu odsvetovali, kot vsak drug težji oz. ekstremen šport. Duša mu ni dala miru in je šel nekajkrat plezat. Hec je bil v tem, da je dan po plezanju bilo gibanje veliko boljše in bolečine manjše. Opazil je tudi, da mu tablete/inekcije in ostalo "pomaga" veliko manj kot plezanje - sedaj poskuša čimveč plezat, zato se je na stara leta vpisal tudi v alpinistični tečaj in združuje prijetno z zelo koristnim zase!

Nekaj oz. veliko je v raztezanju hrbtenice. Tudi sam sem imel obilo problemov, zdravniki niso našli rešitve, bil sem tudi premlad, da bi mi svetovali operacijo, rešil me je kiropraktik (za kratek čas). Sedaj več športam, malo bolj gledam na prehrano in je veliko bolje. Zadnja dva meseca sem zaradi prehladov, grip in zastrupitev športal zelo malo, plaval sploh nisem, kolesaril tudi ne, le parkrat malo plezal... problemi se vračajo!!
Raztezanje, joga, športi ki sproščajo hrbtenico po mojem mnenju pomagajo... pa še bolj "zabavno" je kot pa kakšna operacija! :)

(vse napisano je moja izkušnja oz. izkušnja sogovornikov)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a problematiks » 24 Mar 2011 14:12

Po mojem je tule poleg samega raztezanja hrbtenice velik faktor tudi to, da se ti s sportanjem jacajo misice, ki podpirajo hrbtenico.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a cebe » 24 Mar 2011 14:52

problematiks napisal/-a:Po mojem je tule poleg samega raztezanja hrbtenice velik faktor tudi to, da se ti s sportanjem jacajo misice, ki podpirajo hrbtenico.

Marko

Se strinjam! Tudi moje mnenje je takšno, ampak nekak pozabil omenit... :)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a wilecoyote » 24 Mar 2011 15:35

Hvala za vse nasvete.

Raztegovalno mizo mi je yogo predlagal že kakšen teden nazaj in zadeva bi znala pomagat. Težava je da živim v bloku in imam omejeno prostora. Že od kar mi je yogo predlagal razmišljam kaj bi vrgel ven iz stanovanja da si uredim prostor za mizo.

Danes sem že četrti dan na terapijah in moram priznat da sem pridobil na gibčnosti in bolečin ne čutim več. :D
Uporabniški avatar
wilecoyote
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 24 Mar 2011 16:02

Res ne vem, kje je tu problem.Bos pa na obisk k njegovi mami hodil, ne? :mrgreen:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a wilecoyote » 24 Mar 2011 16:26

problematiks napisal/-a:Res ne vem, kje je tu problem.Bos pa na obisk k njegovi mami hodil, ne? :mrgreen:

Marko

:D
Uporabniški avatar
wilecoyote
član

OdgovorNapisal/-a Nikolaj » 25 Mar 2011 17:07

Imel težave. 2x. Prvič sem se zmazal s enimi vajami iz aktivni.si, ko je minilo, pa so minile tudi vaje, pa me je spet vrezalo. Tokrat huje. Na netu sem našel ene druge vaje, ki so malo raztezne, malo za moč, ..., pa od začetka pesje bolijo, je pa hitro dobro. Sedaj jih delam občasno, pa včasih (ne med vajami) hrbtenico čutim, ni pa težav. Lahko kolesarim, hodim, smučam, boli pa me pri plavanju ali teku (bolj dobim neprijeten občutek, pa rajši neham) oz nošnji težjih stvari (recimo vez radenske v eni roki).
Dvigovanje ni problem.

Do poškodbe pride med 25 in 40 letom pri cca 90% populacije. Ovojnica je že trda, notri pa še je mehko. Zaradi slabih drobnih obhrbteničnih mišic se hrbtenica sesede, in na disku nastane "bula", ki pritisne živec.

Te mišice se trenira samo s posebnimi vajami, zelo učinkovite so Keglove, pa po netu se marsikaj najde.

Jaz sem te spravil v pdf, če kdo hoče mu ga dam na mail. Morda pa še komu pomaga, meni je.

http://www.aktivni.si/zdravje/sedite-na ... ani-bombi/
Nikolaj
član

OdgovorNapisal/-a zee Germans » 25 Mar 2011 17:10

"Pokazalo se je, da je pravzaprav treba dvigati s kolki, in ne z nogami."
ammm ... what ?
Uporabniški avatar
zee Germans
ignorirajte me!

OdgovorNapisal/-a DamijanD » 25 Mar 2011 18:39

So kolesarji kaj bol rizični za to poškodbo?
Uporabniški avatar
DamijanD
član

Kraj: Žiri

Vrni se na Prva pomoč, kolesarske nesreče, prehrana, trening

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov