Mnenje o diskih vs v-brakeih

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.

Re: Mnenje o diskih vs v-brakeih

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 07 Avg 2017 12:45

@Vladej - ti bom poskusil odgovoriti s svojega stališča; mene po spustih z v-brejki (in kasneje Maguro HS-33) niso nikoli bolele roke, zavorne moči je bilo pa tudi dovolj (imel sem neke stare XT, letnik 98 :mrgreen: ). Tako za prve kot druge velja, da (poleg menjavanja zavornih gumic) niso zahtevali nobenega vzdrževanja. Edina slabost, ki sem jo opazil pri v-brejkih, je bila ta, da mi je pozimi včasih zmrznila zajla v bovdnu. Jaz, v nasprotju s tabo, sploh ne vidim prednosti diskov. Preprosto zato, ker so mi popolnoma zadostovale že HS-33. Da ne omenjam tega, da mi ni bilo potrebno razmišljati o nobeni tehniki zaviranja, ampak sem lahko poljubno visel na ročki brez strahu, da bi karkoli prekuril :mrgreen:
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a Vladej » 07 Avg 2017 13:21

Mogoče pa imaš bolj močne roke :)

Bolj resno, Magura HS33 ne paše v ta kontekst, ker je hidravlika.

Obročnih zavor so se že skoraj specialkarji odrekli in potencialnih kupcev resnih MTB biciklov z v-brejki je očitno premalo.

Konec koncev pa sem zadnjič v eni kolesarki štacuni slišal tole:
- "...katero kolo pa je potem najboljše?"
- "Tisto katerega imaš čas vozit!"
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 07 Avg 2017 13:32

js ze na mestnem biciklu popizdevam ob vbrakih, včasih ko zaradi dezja en drek primejo, potem ko jih je treba non stop nastavljat in podobno. dočim pri diskih nimam teh tezav....
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 07 Avg 2017 22:06

Pri bajti imamo 3 bicikle z disk bremzami in 1x V zavore. Kar se tiče pregrevanja, na biciklu s 160 mm diski so se mi le ti pregrevali ko sem se spuščal s pripeto otroško prikolico po 20%klancu in bi takrat raje imel V-brejke.
Kar se tiče lahkotnosti bremzanja, moja najdražja ima dlani širine 5 cm in so ji bili deore V-brejki pretrdi, sedaj ima nov bicikel in XT hidravliko (meni osebno te bremze niso všeč) je pa to čist druga pesem. Ampak zgleda, da so shimanovi V - brejki en jajc in je zato tako velika razlika med njimi in hidravličnimi zavorami. Namreč, mulc ima na biciklu V-brejke znamke no name + jagwire teflon zajle, pa je za zaviranje potrebna sila na ročici povsem primerljiva z XT hidravliko. Seveda v suhem, v mokrem mu ne dovolimo vozit bicikla da ga ne umaže.
Sej ni treba da j' mau, glavn da j' dobr!
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

Kraj: Mjaw York

OdgovorNapisal/-a tol » 08 Avg 2017 10:39

Vladej napisal/-a:@Tol - Jaz se ne strinjam s tabo. Enostavno ne vidim razloga da bi na gorsko kolo dajal v-brejke.

Vsake kvatre se peljem z gorcem z v-brejki. Razen, da je lahkoten za poganjanje v breg, vsak daljši spust pokaže slabost v-brejkov proti diskom. Npr. včeraj iz Valvasorja pod Stolom v dolino.

Razlogi so bili že navedeni.

1. lahko vzdrževanje (ja, nekateri se bojijo diskov in se jih ne upajo sami servisirat - ne me vprašat zakaj, ampak tako je)
2. cviljenje, cinglanje in drajsanje diska

JA, diski so boljši, AMPAK za namen in nivo, ki ga določeni kolesarji rabijo so V brajki povsem dovolj. In ko dajo na tehtnico performance vs težave (beri zgoraj), bi veliko ljudi raje imelo V brajke.
Če jim je to špilalo 10, 20 let, nevem zakaj jim ne bi še naprej?
tol
nadpovprečno sitn

OdgovorNapisal/-a PJ » 08 Avg 2017 10:49

tol napisal/-a:Če jim je to špilalo 10, 20 let, nevem zakaj jim ne bi še naprej?

Preprosto zato ker gre svet naprej. Tudi brez mtb se je dalo brez tezav preziveti par tisocletij, pa ne vem zakaj se ne bi se naprej. Tudi ko je enkrat mtb le prisel, se je dalo brez tezav preziveti in odpeljati vse brez vzmetenja, pa ne vem zakaj se ne bi dalo se naprej. Ja vse bi se dalo, ampak vsake toliko pride stvar, ki je novejsa, bolj dodelana, bolj udobna itd.. In vcasih pac pozabis na to "saj se je do sedaj dalo ziveti brez tega" in gres s celim svetom naprej v nove stvari. No seveda se lahko prijavis na forum in jokas kako jebeno je to zivljenje, ki ti hoce poturiti nekaj novega, ceprav ne rabis nujno. Btw... tudi brez interneta in foruma smo vcasih brez tezav preziveli ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 08 Avg 2017 10:58

PJ napisal/-a: Ja vse bi se dalo, ampak vsake toliko pride stvar, ki je novejsa, bolj dodelana, bolj udobna itd.. In vcasih pac pozabis na to "saj se je do sedaj dalo ziveti brez tega" in gres s celim svetom naprej v nove stvari.

Mah, to je enako, kot če bi začeli v vse avtomobile vgrajevati 8 litrske biturbo motorje in bi se potem to zagovarjalo, da je novejše, bolj dodelano, bolj udobno...etc. Ti pa veš, da bi ti za tistih 10km do službe zadostoval 1.2 litrski šparovček... :mrgreen:
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a tol » 08 Avg 2017 11:02

PJ napisal/-a:
tol napisal/-a:Če jim je to špilalo 10, 20 let, nevem zakaj jim ne bi še naprej?

Preprosto zato ker gre svet naprej. Tudi brez mtb se je dalo brez tezav preziveti par tisocletij, pa ne vem zakaj se ne bi se naprej. Tudi ko je enkrat mtb le prisel, se je dalo brez tezav preziveti in odpeljati vse brez vzmetenja, pa ne vem zakaj se ne bi dalo se naprej. Ja vse bi se dalo, ampak vsake toliko pride stvar, ki je novejsa, bolj dodelana, bolj udobna itd.. In vcasih pac pozabis na to "saj se je do sedaj dalo ziveti brez tega" in gres s celim svetom naprej v nove stvari. No seveda se lahko prijavis na forum in jokas kako jebeno je to zivljenje, ki ti hoce poturiti nekaj novega, ceprav ne rabis nujno. Btw... tudi brez interneta in foruma smo vcasih brez tezav preziveli ;)

Potem si moraš zdaj kupiti E-Bike :D

Pravim, da opažam veliko "povpraševanja" na segmentu lahkih MTB koles z V brejki.
tol
nadpovprečno sitn

OdgovorNapisal/-a cebe » 08 Avg 2017 11:24

Zagovarjanje V-brakov v primerjavi z disk zavorami je za moje pojme isto kot ABS in ostali (elektronski) pripomočki v avto-industriji.

V-brakei imajo enostavno preveč nihanja glede na vremenske pogoje, premalo konstantne moči, če nisi res močan v rokah (pomislite na švoh punce, ki bi se ravnotako rade vozle), ravno tako so precej dovzetni na ribanje in čohanje, tudi cviljenje, itd.
Pa v nulo nastavit v-brake je skoraj večja umetnost kot disk zavoro... zraven pa še upoštevat, da če želimo, da je otpimalno, mora biti feltna popolnoma ravna in brez udarcev, gumice enakomerno obrabljene, obroč brez umazanije, itd.

Če ste pa toliko trmasti, da v-brake zagovarjate, zato ker enostavno nočete doumeti, da je verjetno za pomankanje moči, zvijanje rotorjev, itd. na "lahkih" mtb poteh krivo vaše neznanje zaviranja, je pa to vaš problem in ne problem industrije.

V mtb svetu je marsikaj (marketinško) sforsirano, ampak disk zavore defenitivno niso ena od teh stvari!!!
Res čudno, da niste podobni zagovorniki v avto industriji, kjer si prav tako, z nekaj znanja lahko večino naredil doma, kar pa je danes nemogoče... aja, veliko bolj varno in učinkoviteje je z novimi "sistemi"! A bejž no?!?! :roll:
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 08 Avg 2017 11:29

cebe napisal/-a:V mtb svetu je marsikaj (marketinško) sforsirano, ampak disk zavore defenitivno niso ena od teh stvari!!!

podpis. od enega starokopitneža, ki ne vidi razloga, zakaj bi šel na kaksno novo fensi velikost koles :)
bjakeb
član

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 08 Avg 2017 12:18

Ah, cebe, dihaj, dihaj... :D Glej, mene moti samo to, da mi ne dajo več možnosti izbrati zavoro, ki mi je všeč. A je problem, če daš na vilo/okvir oboje nastavke - tako canti kot IS/PM, pa naj se vsak zase odloči, kaj bo vozil. Jaz sem se po dolgih letih odločil zamenjati vilico (ker so bli not še elastomerčki...) in nekako nisem dobil več nič pametnega s canti nastavki. Tako sem poleg vilice moral menjati še zavore in posledično tudi wheelsete. Da ne omenjam custom-made adapterja za zadnjo zavoro - ker je pač pred IS oz. PM standardom obstajalo tudi še vse kaj drugega :mrgreen: Zdaj imam pač namesto HS33 MT5, za katero ne dvomim, da je oh in sploh. Vem pa tudi, da bi brez razmišljanja obdržal staro HS33 in si s tem prihranil en kup komplikacij.

Meni recimo ne bi nikoli padlo na pamet, da bi šel nekoga prepričevat, naj namesto diskov vozi v-brake. Enako neumno pa se mi zdi it nekoga prepričevat, da v bistvu potrebuje diske, pa čeprav je popolnoma zadovoljen z v-braki :D
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a tol » 08 Avg 2017 12:24

Vidim, da ne znate stopit iz svoje kože in svojega nivoja furanja.

Ne furajo vsi singlc, DH prog, dolgih spustov cca 1000 višincev in ne furajo "na glavo".

Jaz nočem več vidit V brejkov na svojem kolesu. So pa ljudje, ki se v nedeljo popoldan v sončnem vremenu, odpeljejo proti izviru Kamniše bistrice, in vmes zavijejo na Brstnike (makedam) in nazaj grede odfurajo singlco od Godiča proti Kamniku, kjer je padec višine 50m na dolžini 1 km.

In takšen si je kupil polnovzmeteno kolo z diski. Danes jamra, da so ga nategnili in ne rabi zadnjega vzmetenja. Hkrati pa izgublja živce, ker drgne, škripa in se disk oglaša na en in sto način. In ti reče, jaz bi imel karbonskega trdaka s xt opremo in V BREJKI !

AMPAK, ker je razvoj šel naprej, gledaš reveže, ki matrajo enduro kolesa po asfaltu do izvira Kamniške bistrice in so slabe volje. Ampak razvoj je šel napej in nekdo jim je svetoval, da si mora kupit enduro mašino, ker bo itak dvignil nivo furanja in od viška ne boli glava in takšna kolesa plezajo enako dobro kot race XC mašina. Pa vemo, da temu ni res.

In kolesa v Hervisu, Intersportu in podobnih trgovinah.... bolje, če bi imeli V brajke kot poceni in slabe diske, ki samo še potencirajo nezadovoljstvo uporabnikov.
Zakaj bi sploh kupil tam kolo? Ne vem, ampak jih kupujejo in bolje bi bilo, če bi bila taka kolesa opremljena z V brajki...
tol
nadpovprečno sitn

OdgovorNapisal/-a PJ » 08 Avg 2017 12:25

Crosswind napisal/-a:
PJ napisal/-a:Mah, to je enako, kot če bi začeli v vse avtomobile vgrajevati 8 litrske biturbo motorje in bi se potem to zagovarjalo, da je novejše, bolj dodelano, bolj udobno...etc. Ti pa veš, da bi ti za tistih 10km do službe zadostoval 1.2 litrski šparovček... :mrgreen:

Saj jih. Ne sicer dobesedno, ampak pred 50 leti je imel fico kaj? Dobre pol litra in ravno toliko konjev. Danes ima povprecen avto 1-1.5l in 100 in nekaj konjev.... pa klimo, abs, radio in se kaj. Nic kar bi nujno potreboval. Prav tako kot ne bi potreboval 1.2l "sparovcka" za pot do sluzbe, ker bi bil fico s tisto dobre pol litra masino vec kot prevec. Ampak ja... vseeno se vozim z 2l masino ki ima nekaj cez 200 konj... enako kot se vozim z diski na biciklu, ceprav sem leta 1992 s prvim mojim mtb prav tako prisel ziv po klancu dol pa ni bilo ne duha ne sluha o v-brakih ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a Izi » 08 Avg 2017 15:13

in po vsem tem je stvar zelo preprosta,...
našli smo tržno nišo, ki sliši na ime v-brake,...
mrbit pa na kickstarterju podprejo projekt,...
dejmo hitro to pograbit,... pa veliko sreče,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a koko82 » 09 Avg 2017 09:03

Če bi naredili kolo z v brejki in xt opremo za 1000€ bi potencialni kupci rekli, da ga ne bodo kupili, ker dobijo podobno kolo z diski za 1050€.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a tol » 09 Avg 2017 09:27

koko82 napisal/-a:Če bi naredili kolo z v brejki in xt opremo za 1000€ bi potencialni kupci rekli, da ga ne bodo kupili, ker dobijo podobno kolo z diski za 1050€.

Jaz edino težavo v tej "biznis ideji" vidim v tem, da so si potencialni kupci itak že kupili kolo z diski, s katerimi so "nezadovoljni", ampak ne v takšni meri, da bi to generiralo potrebo, da bi raketo z diski, zamenjali za raketo z V braki. :)

Jaz razumem to "posmehovanje" na moj pogled glede V brakov, ampak dejansko obstajajo ljudje, ki bi jim kolo z v braki, dalo več zadovoljstva, kot kolo z diski, s katerimi imajo samo težave.

Kolega rabi kolo samo za to, da bo na tiratlonu jeklenih čim prej odkolesaril kolesarski del triatlona in on gleda vsak gram (pač ta sorta ljudi). In jamra, teža, cvili, cinglja, teža, cinglja, teža, kriv disk,...
veš kako bi bil srečen, če bi imel raketo z V brajki... :D
tol
nadpovprečno sitn

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 09 Avg 2017 09:59

ne vem, pri meni v bloku je cela specialkarska sekta šla na disk. pa so taki, ki lahko upravičeno gledajo na težo (nimajo šlaufov v lycrah)
bjakeb
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 09 Avg 2017 10:04

Izi napisal/-a:in po vsem tem je stvar zelo preprosta,...
našli smo tržno nišo, ki sliši na ime v-brake,...
mrbit pa na kickstarterju podprejo projekt,...
dejmo hitro to pograbit,... pa veliko sreče,...

Hahaha, zmagovalna!! :mrgreen: o-o

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 09 Avg 2017 14:42

Ko so prvi bajki meli diske... sem si jih želel še sam.
Vozim (sploh takrat) po blatu, snegu, dežju.
Pa sploh nisem vedel al so dobri ali ne.

ko sem pred 15 leti zbral denar za diske, sem jih kr hitro zmontiral na trdaka.
Ostal še nekaj let v dvomi ali fulija, ali ne.

Pa v teh 15 letih vozil diske, kjer sem v temi v 2 min menjal ploščice, pa tudi take, kjer sem na 3 mesce odzračeval in skoraj znorel, ker sem moral non stop serivisirat.
Še na maratonu so me jeb**e, štekale... Agrhhh. Zato sem ti enkrat v tej temi napisal: ne sintetičnega olja.

Ampak nikoli nisem pomislil, da bi šel na v-brejke nazaj.
Nikoli.

Prej bajk brez vzmetenja, kot brez diskov.
Poglej fatbajke.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a drift » 09 Avg 2017 20:23

Obstaja še mehanska alternativa, sicer ne vem kako se obnese. Sem na tabli zasledil da so nekateri zadovoljni.
http://www.mngnt.com/wp/wp-content/uploads/2014/10/20141015_085917.jpg
?
drift
član

Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Buschi » 09 Avg 2017 20:44

Joj, sam tega ne Boulderju ponudit.

Jih imam, na dveh kolesih, primejo fenomenalno, seveda z pravimi paknami, ročkami, bovdni in zajlami, ampak te je potrebno skos štelat, ker se obraba paken ne štela avtomatsko, kakor pri hidravliki, ampak moraš to storiti sam, včasih med vožnjo.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 09 Avg 2017 20:54

Buschi, čist tak iz firbca... a to je čist mehansko al je kako olje not? Ker včasih vem, da so obstajale neke hibridne variante.. kao "cable actuated hydraulic brake"
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 09 Avg 2017 22:50

BB7 nimajo olja, edino moje so ga imele, ker je na nekem sicer kao solidnem servisu serviser iz neznanega razloga šel mazat bovdne in pri tem namazal še diske :twisted:

BB7 ne špilajo na en prst, vsaj na daljših spustih ne, tako kot V-brejki ne, tako da bi lahko bili alternativa le tem. Vzdrževanja tudi ni, tisto kar moti bushija - stalo ročno štelanje odmika ploščic od diskov - je meni prednost - imaš sprotno informacijo kako hitro se ti ploščice obrabljajo.

Danes prva vožnja po servisu bremz (menjava olja), pa so moje eliksir CR iz neznanih vzrokov spuščale cvileče zvoke kakršnih še nikoli do sedaj.
Sej ni treba da j' mau, glavn da j' dobr!
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

Kraj: Mjaw York

OdgovorNapisal/-a lumplon » 10 Avg 2017 08:17

WTF tema zaradi nekoga, ki je mislil, da bo z diski popolnoma enako kot z V brejki in je bil že po prvi vožnji razočaran, ker je bremzal na enak način :roll:
In to samo zato, ker že 15 let živi v prepričanju, da so diski za en k....c :shock:

Ne vem kako pregreješ diske (sploh XT)? Ne uporabljam ICE rotorjev in tudi ne lamelnih pakn (sem imel na začetku, pa nisem opazil razlike proti navadnim) ampak navadne BBB https://bbbcycling.com/en/bike-parts/di ... ads/BBS-56, pa napravim 2000 km z enim parom po Pohorju in Avstrijskih planinah, približno 500 - 1500m spusta na vožnjo.
Uporabniški avatar
lumplon
član

OdgovorNapisal/-a iteam » 10 Avg 2017 12:35

Tulk ene pisarije, da se je nit izgubila...

Boulder, a diski so ti že kul?
iteam
član

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 11 Avg 2017 19:50

Lojzepopndekl, hvala :)

Sem mislil, da so spet naredili kaj podobnega temule. Me prav zanima, kak se je obnesel tak sistem...
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 12 Avg 2017 09:48

Crosswind napisal/-a: Sem mislil, da so spet naredili kaj podobnega...

Saj so. Med pedri so pravi hit:

Slika
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Buschi » 12 Avg 2017 12:50

Ali pa takole:

Slika
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Buschi » 12 Avg 2017 12:50

Ali takole:

Slika
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Prejšnja

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov