Stumpjumper ali Occam?

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.

Stumpjumper ali Occam?

OdgovorNapisal/-a JUREL » 27 Nov 2019 00:12

Po dolgih letih sem spet pred nabavo trail kolesa od katerega pričakujem, da bo spodobno plezal in omogočal uživaške spuste tudi po kakšni bolj grobi singlci. Hitrostnih rekordov ne bom lovil ne gor in ne za dol. Rad bi torej vsestranski bicikel za celodnevne turce. Moj domet je nekje do 3,5k€, oko pa sem vrgel na:
- Specialized Stumpjumper comp carbon (29 ali 27,5 - še ne vem...)
- Orbea Occam M30-20 z nadgradnjo na vilico Fox Float 36 150mm in XT zavorami

V obeh primerih gre za 150/140mm hoda, Stumpi naj bi bil nekoliko boljši na spustu, Occam pa na vzponu. Testnega pa ni nobenega za dobit. Ne znam presodit kako se bo peljal eden ali drugi v primerjavi z mojim "oldtimerjem" - Cannondale Jekyll (2005) s Pike vilico (140mm) in Fox Float zadnjim amortizerjem (130mm) ter XT grupo ...

Katerega bi vi izbrali?

Stumpjumperjev SWAT mi je videti zelo uporabna zadeva, predvsem za kratke popoldanske turce, da ne rabiš rukzaka. Kako pa vi to prakticirate? Podsedežne torbice in potobna sedežna najbrž ne gredo skupaj ...
lp
Jure
Uporabniški avatar
JUREL
član

Kraj: Apurn

Re: Stumpjumper ali Occam?

OdgovorNapisal/-a Buschi » 27 Nov 2019 09:09

JUREL napisal/-a: Podsedežne torbice in potobna sedežna najbrž ne gredo skupaj ...

Grejo grejo. Sam moraš imeti ono na klik in pasek za okol štange pripneš za raile sedeža.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 27 Nov 2019 10:28

Zračnice in orodje, ter pumpo imam na kolesu privezano s trakom, za pit imam 0.6l bidon ter 2l meh v fanny packu kjer imam še čike, telefon pa ključe od domovanja.
Robots will steal your jobs. But that's OK
Uporabniški avatar
dumr666
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cebe » 27 Nov 2019 10:46

SWAT je en od razlogov, ko me po dveh letih ne-Speca spet vlece nazaj na S-a!

Men je ful pomembno to, da mam vso potrebno servisno opremo na bajku - zracnica, bombica, nastavek, tire lever, tubeless ventilcek, multitool, orodje za verigo in hitri clenek ter seveda nosilec bidona.

Morm pa priznat, da me Occam in Rallon vse bolj rajcata, vsaj za probat kam vikend! :D
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 27 Nov 2019 12:26

Oba sta top. Razmišljaj predvsem v 29 smeri

Glede S swat-a... ne vem če so kej poštimal ampak prvi swati so malenkost zamakali vodo (pranje), tako da ti je shranjena roba notri znala plesnit in rjavet.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a cebe » 27 Nov 2019 17:25

A si me vidu kej drujga furat lot 29? :D
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 27 Nov 2019 18:33

Odgovor je bil za avtorja teme
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 27 Nov 2019 20:31

Ups, sori.

Ja, sam 29 glej!
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a JUREL » 27 Nov 2019 22:02

29 pravite ... mal sem skeptičen oz. se bojim, da bom imel težave na ozkih zavitih stezicah - serpentinah, kjer je do zdaj z 26 colskim šlo BP.
Po drugi strani pa si mislim, da če bi bil to problem, najbrž ne bi bilo prav veliko 29 colskih trail koles. Occam pa je itak samo v 29 izvedbi.

Tukaj je še ena opcija kam spravit orodje: https://youtu.be/WLBuEfnDjFg
Zadnjič spremenil JUREL, dne 28 Nov 2019 00:37, skupaj popravljeno 1 krat.
lp
Jure
Uporabniški avatar
JUREL
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 27 Nov 2019 22:08

Hja, z veseljem bi mel EDC, cena kompleta z orodjem za rezanje navojev je ze pravo premozenje. ;)

29ke, dobre, so cist super okretni bajki. Marsikater je okretnejsi od kaksnih 27.5k.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 28 Nov 2019 21:07

kaj pa 27,5" fali? ta fama okrog 29" je že počasi smešna :roll:
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a problematiks » 28 Nov 2019 21:55

cebe napisal/-a:29ke, dobre, so cist super okretni bajki. Marsikater je okretnejsi od kaksnih 27.5k.

29ke, dobre, so res cisto fajn in okretne. Vsekakor pa niso (in ne morejo biti) okretnejse od dobrih 27.5k. Ce ze primerjamo, dajmo primerjat primerljive stvari. V vsakem primeru pa so te razlike med (primerljivimi) 29" in 27.5" kolesi nianse in niti zdalec ne neke drasticne razlike, ki bi opazno vplivale na uzitek na kolesu.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a cebe » 29 Nov 2019 00:00

...zato sem napisal "od kaksnih". ;)

MiLi, nevem kaj vec bi 27ke mele, da nebi vozil 29. ;)
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 29 Nov 2019 12:47

Mullet je prihodnost 8) upam, da bo do naslednjega nakupa, kakšna pametna varianta 27,5"/26" na voljo. definitivno pa nikol več 29". vsaj kar se enduro bicikla tiče.
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 29 Nov 2019 14:23

Mili, katero 29-ko pa si vozil, da se ti je tolk zameril?
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 29 Nov 2019 17:32

mam Ragley Big Wiga 2015. tam se 29" fajn obnese. pomojem pa z 27,5" ne bi mel kaj manj veselja.

drugač pa povečini vozim Endurota 2017 29". ok...zdaj je že dve leti v Mullet izvedbi :lol:

29" zadaj je za mojo višino (175cm) dokaj neugodna zadeva. predvsem na strmih tehničnih delih. pri igrivosti se itak pozna, da je 27.5" bolj zabavna. pa še manj ga je treba terat, da se ti zdi da leti. sicer ne vozim pogosto flowa, a na Peca flowu je 29" čisti dolgcajt. z 29"/27,5" kombinacijo se zadeva občutno izboljša.

pač fajn je, da mamo možnost izbire in da vsak najde optimalno varianto zase. se pa definitivno ne strinjam, da je 29" edina možnost, da se človk sploh še z veseljem usede na bajk.
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a JUREL » 01 Dec 2019 20:13

Za Occam-a sm v dilemi glede velikosti okvirja. Po specifikacijah proizvajalca je M do 175cm, L pa od 170cm naprej. Jaz imam 176cm, razkorak 81cm. Za navzgor bi bil L boljši, za dol pa M ... Ko sem kupoval Jekyll-a sem bil tudi nekje vmes takrat sem se odločil za manjši okvir (M) in posledično imam zic štango povsem ven (celo 1cm nad mero max). S tem imam težišče bolj nazaj in na strmih vzponih mi večkrat vzdiguje prednje kolo. Za dol pa itak zic čist dol pa vilico povsem gor in kolo je precej igrivo ... Mal se bojim, da mi bo Occam L predolg. Sicer se geometrije obeh koles ne da primerjat, pa vendar Jekyll ima kar 13cm krajšo medosno razdaljo.
Kaj mi svetujete? Kakšne so vaše izkušnje?

Čist mimo grede ... opažam, da novodobne vilice nimajo več možnosti spremembe hoda kot je recimo U-turn na mojih Pike-ih.
Zadnjič spremenil JUREL, dne 01 Dec 2019 22:48, skupaj popravljeno 1 krat.
lp
Jure
Uporabniški avatar
JUREL
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 01 Dec 2019 20:19

Morda en vidik, ki ga marsikdo ne upošteva. Pri nižjih telesnih višinah znaš biti pri 29kah na strmejših delih hitro z ritjo na zadnjem kolesu. Sem že videl parkrat v živo :shock:

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Andraž » 01 Dec 2019 21:10

Vilice v večini nimajo več spuščanja hoda za vzpone (mislim da je samo še pri Fox-u talas..) - vbistvu ob primerni geometriji ni potrebe

Glede kontakta riti in gume pa tut na XL 27,5" prideš do gume (vsaj jst :mrgreen: )....je pa seveda pri 29" takih situacij več oz. se hitreje pojavijo (najbolš je kot vedno kolo pelat na terenu, na primerljivih spustih, ki jih voziš 90% časa in vidiš če je ok....).
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 01 Dec 2019 21:49

Andraž napisal/-a:Vilice v večini nimajo več spuščanja hoda za vzpone (mislim da je samo še pri Fox-u talas..) - vbistvu ob primerni geometriji ni potrebe

Khkh...bulshit...khkh Zaradi geometrije visina prednjega dela zaradi dolge vilice ne kar magicno izgine :wink: Proizvajalci vzmetenja so vilice z nastavljivim hodom bolj ko ne nehali delat predvsem zaradi tega, ker vilice brez tega boljse delajo. Da ne omenim vecje zanesljivosti, ki je pri marsikaterem sistemu za spreminjanje hoda kar sepala.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a cebe » 01 Dec 2019 22:24

Nevem kako je pri Occamu, ampak Rallona jaz pri 174/82 razkorak niti za trenutek nebi razmisljal o cem drugem kot o L velikosti.
Kar se tice riti na gumah... Vozim 29 par let, uzivam predvsem v strmih spustih, na 10k visincev pa se mogoce 2x na hitrco dotaknem gume z ritjo, pa se to je veckrat na kaksnih strmih dropih na zacetku dropa, ko nima to nobenega vpliva.

Ps: tudi Talasa ni vec, razloge je pa navedel Problematicni, ceprav so kolesa tusi geometrijsko precej boljsa in je potreba po njih malenkost manjsa.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a JUREL » 01 Dec 2019 22:57

Bom še glede potopne sedežne vprašal - do zdaj je še nisem imel in zato pojma nimam katero vzet. Opcije so 125, 150 in 170mm.
lp
Jure
Uporabniški avatar
JUREL
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 02 Dec 2019 10:16

JUREL napisal/-a:Bom še glede potopne sedežne vprašal - do zdaj je še nisem imel in zato pojma nimam katero vzet. Opcije so 125, 150 in 170mm.

Sam bi definitivno vzel 170, je pa tudi to odvisno predvsem od tebe, koliko uporabljaš sedež za oporo med vožnjo navzdol ;)

Andraž napisal/-a:Glede kontakta riti in gume pa tut na XL 27,5" prideš do gume (vsaj jst :mrgreen: )...

Na srečo se mi to še ni zgodilo na XL okvirju, se mi je pa presenetljivo na L okvirju (oba Enduro 2017) od "Pospeševalca" :shock:

cebe napisal/-a:Vozim 29 par let, uzivam predvsem v strmih spustih, na 10k visincev pa se mogoce 2x na hitrco dotaknem gume z ritjo, pa se to je veckrat na kaksnih strmih dropih na zacetku dropa, ko nima to nobenega vpliva.

Ti ko znaš furat (beri: se ne postaviš preveč nazaj z ritjo). Marsikdo bi pa zlezel do pesta dol, če bi lahko ;)
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a cebe » 02 Dec 2019 12:44

Hmmm :roll: :oops:
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Andraž » 02 Dec 2019 14:02

problematiks napisal/-a:
Andraž napisal/-a:Vilice v večini nimajo več spuščanja hoda za vzpone (mislim da je samo še pri Fox-u talas..) - vbistvu ob primerni geometriji ni potrebe

Khkh...bulshit...khkh Zaradi geometrije visina prednjega dela zaradi dolge vilice ne kar magicno izgine :wink: Proizvajalci vzmetenja so vilice z nastavljivim hodom bolj ko ne nehali delat predvsem zaradi tega, ker vilice brez tega boljse delajo. Da ne omenim vecje zanesljivosti, ki je pri marsikaterem sistemu za spreminjanje hoda kar sepala.

Marko

Niti ni....če sediš kjer je treba ni problemov z vzigovanjem (če je pa položna sedežna sediš pa nad zadno akso in ti seveda vse spredi vziguje....).
Se pa strinjam da spuščanja ne delajo ker se pač enostavno poveča zanesljivost vilice in obenem je zadeva še cenjša za izdelat...
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 02 Dec 2019 15:21

Andraž napisal/-a:Glede kontakta riti in gume pa tut na XL 27,5" prideš do gume (vsaj jst :mrgreen: )....je pa seveda pri 29" takih situacij več oz. se hitreje pojavijo.

Nebom nekaj po svoje komentiral, tole pove vse! :D

Q: "Yoann what do you think about 29ers in steep technical stuff?"

Y.B.: "well the only thing is that when it gets really steep your rear wheel sometimes goes onto your butthole, and when that happens, just enjoy it!!"

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ps: ocitno sam premalkrat samo uzivam.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a vr » 02 Dec 2019 16:52

@cebe - ampak Yoann ima 3 jajca .... :lol:
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 02 Dec 2019 18:43

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:D
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a havli » 02 Dec 2019 23:06

Imam 27+ in 29+. Pri 29 sem definitivno prej z ritjo na gumi.

Zadnje kolo sem kupoval samo na tabele / številke / priporočila proizvajalcev in primerjal s tistim kar sem imel takrat pod ritjo. Prejšnja in zdajšnja (zadnja) izvedenka istega modela sta se pri velikosti M toliko razlikovala, da bi bil zdajšnji M po številkah prejšnji L.
Ne zdi se mi prav nič prevelik / predolg.... V bistvu še sem in tja za tega zdajšnjega M dobim vprašanje, če je S.
Številke v geometriji očitno pri isti velikosti vsakih nekaj let zrastejo.

Lpt
Uporabniški avatar
havli
član

Kraj: Ljubljana

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov