Pamentna športna ura

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.

Pamentna športna ura

OdgovorNapisal/-a Vladej » 08 Feb 2020 21:33

Zaradi zdravstvenih težav me zanima športna ura. Osnovni namen je kontrola srčnega utripa.
Moja rekreacija je enostavna: pohodništvo - hribolazenje in gorsko kolesarjenje, poleg tega hodim še na vodeno vadbo.
Fino bi bilo, da se da na uri spremljat tudi naloženo GPS sled. Pa da baterija dela nekaj dni. Recimo, da je proračun max. 300 EUR.
Mal sem gledal Garmin Instinct, pa Amazfit Stratos...Izbira teh ur je enormna. pa tega je milion razlčnih variant.

Kaj uporabljate, kaj mi priporočate?
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

Kraj: Ljubljana

Re: Pamentna športna ura

OdgovorNapisal/-a ludwe » 09 Feb 2020 07:22

Uporabljam suunto spartan sport wrist hr.Zeloo zadovoljen.z baterijo je pa tako v kolikor uporabljaž za trening ti baterija zdrži 1 dan se pravi cca 8 ur.ali dva dni v kolikor je trening krajši.Brez treninga samo ura pa drži par dni.
ludwe
član

Kraj: cerknica

OdgovorNapisal/-a Jernejk » 09 Feb 2020 07:25

Glede na to, da omenjaš zdravstvene težave, bi bil nekoliko zadržan do Amazefita. Sam imam sicer izkušnje z modelom Pace, ki je v tehnično gledano enaka ura in na področju srčnega utripa ni ravno najbolj zanesljiva izbira. Res je, da je resno deležna programskih posodobitev, a vsake toliko pride kakšna, ki precej okrni ravno beleženje srčnega utripa. V eni od posodobitev moja ni kazala več kot 150 bpm, v nekindrugi se je predolgo zadrževala na okolo 90 bpm in začela "pravilno" kazati šele nad cca. 130 bpm. V večini primerov je bilo merjenje OK, vendar nikoli nisem primerjal s kakšnimi bolj zanesljivimi viri. Kot neko osnovno športno/pametno uro jo lahko samo priporočam, predvsem glede na razmerje cena/funkcionalnost, bi se je pa izognil kot nekemu "medicinskemu pripomočku". Baterija drži nenormalno dolgo, nikoli je pa nisem uporabljal kot navigacijo.

Nadomestil sem jo s Samsungovo Watch Active 2, predvsem zaradi večje "pameti" same ure, nikakor si pa ne bi upal dati roke v ogenj, da bi ji lahko bolj zaupal, kar se samega merjenja utripa tiče. Delno temu botrujejo tudi reviewji zahtevnejših uporabnikov, je pa res, da je tudi ta od takrat bila deleža nekaj posodobitev.

Pri izbiri takšne ure bi se sam osredotočil na modele, ki omogočajo (kasnejše) dodajanje pasa z merilcem utripa, ki bojda velja za bolj točen vir tovrstnih informacij.
Jernejk
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 09 Feb 2020 09:46

Tudi jaz bi imel vprašanje:
do sedaj sem imel neko osnovno sigmo; ca 50€, me je pa motil tist pas pod joškim. A obstaja neka ročna ura, ki bi dokaj točno merila pulz iz zapestja? Obvezno črne barve!
Nočem pametne ure, ker se nima kam povezat (imam butast telefon za pametne ljudi).

Hvala.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a Vladej » 09 Feb 2020 09:48

Ja, za natabčno merjenje utripa so mi rekli, da je itak potreben pas. Sploh ker je to glavni namen ure.
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

OdgovorNapisal/-a Matiček » 09 Feb 2020 10:02

Za tvoj namen, bi jaz gledl Polarje.
Naj bi imeli najbolj natanči merilec srčnega utripa.
https://www.extremevital.com/sl/running/merilec-srcnega-utripa-polar-vantage-m-p-27288.html
Brez zemljevida ne prideš nikamor,ali pa marsikam !
Uporabniški avatar
Matiček
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 09 Feb 2020 10:03

Fak.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Matiček » 09 Feb 2020 10:08

Buši, zakaj fak ?
Je treba vedeti, da so zdej vse ure narejene tako, da jih povezuješ s telefonom ali preko računalnika.
Uporabniški avatar
Matiček
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 09 Feb 2020 10:49

Rabim samo pulz in to je to? Aja, pa da kaže uro pa datum! Pa da je črne barve.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a cebe » 09 Feb 2020 13:31

Pulz na zapestju je priblizno natancen, dokler ni prevec vlage, dokler ura ni pokrita z jakno in se kuha noter, itd.
Ce zelis ta podatek, je pas in konc debate. Vse ostalo je zelo od oka, s precej odstopanji in zakasnitvami, itd. (tudi pri pasi prihaja do tega, vendar precej manj).
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Buschi » 09 Feb 2020 15:11

Cebe, hvala.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a ludwe » 09 Feb 2020 15:49

Kolega uporablja suunto 9 ker je hotel zelo natančen pulz si je umislil pas.Takih spic srčnega utripa še nisem videl.Pravi ,da če ima uro na roki je graf precej lepši.Še sploh je moteče ,če nosi tekaško "Švic majico ".
ludwe
član

Kraj: cerknica

OdgovorNapisal/-a Matiček » 09 Feb 2020 16:45

Suunto je itak kiksnu s tazadnjim pasom,.baje pride v 2020 nov, ki bo veliko boljši...
Uporabniški avatar
Matiček
član

OdgovorNapisal/-a MariaFirst » 09 Feb 2020 18:41

Glede na zahteve, ki jih želiš, ti iz osebnih izkušenj lahko priporočim Garmin Instinct. Ura je robustna, pregledna, enostavna za uporabo in ima dobesedno vse športne funkcije, ki si jih resen rekreativec lahko zaželi. Med drugim tudi plavanje v odprtih vodah, kar pride prav na dopustu. Splača se pogledati še za novim Forerunnerjem 245, če pa želiš touchscreen, se za podobno ceno dobi Vivoactive 4.

Kar se tiče merjenja srčnega utripa na zapestju, je pa tako - tehnologija, ki je uporabljena za merjenje utripa na zapestju, je zelo nezanesljiva v nekontroliranih pogojih, kjer so spremenljivke svetloba, vlažnost, temperatura, gibanje itd. Seveda proizvajalci to bolj ali manj uspešno filtrirajo z algoritmi, ampak še vedno ne morejo predvideti vseh dejavnikov, ki se dogajajo okoli senzorja. Polar je glede merjenja utripa na zapestju po mojih izkušnjah sicer najnatančnejši, a še vedno tak način merjenja ni zanesljiv. Splača se stegnit še tistih 60 - 80 € za pas. Od ugodnih opcij sta tukaj npr. Wahoo Fitness TICKR HRM ali pa novi Polar H9.

Če boš aktivnosti spremljal še na telefonu, je Garminova aplikacija za moje pojme daleč najboljša in najbolj pregledna od vsega kar obstaja trenutno na trgu.
BAJKMANIJA
Uporabniški avatar
MariaFirst
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 10 Feb 2020 13:10

@Buschi: obstaja še ena alternativa, samo boš v vsakem primeru potreboval "pametno" uro: https://www.polar.com/sl/izdelki/dodatk ... utripa_oh1 Ta pas imaš okoli roke in naj bi bil precej bolj zanesljiv in natančen od samega senzora na uri. Dobro je tudi, da lahko montiraš uro na belanco ;)

@Vladej: moj predlog (sem si namreč sam nabavil prav to zadevo). Če nisi ravno "ura po zadnji modi" frik, bi ti predlagal Suunto Ambit Vertikal, ki jo trenutno dobiš res po sindikalni ceni :shock: Jaz sem jo naročil v petek, v ponedeljek je že bila pri meni (dostavlja DHL express). Potem pa se sprehodiš do Decathlona in si kupiš njihov merilni pas Kalenji, ki podpira tako BT kot ANT+ prenos (Ambit deluje na BT!!). Za 146€ (10€ je poštnine) imaš v roki vrhunski izdelek, pulz meri brez težav, pas lahko uporabiš tudi na aplikacijah na telefonu, itd... Tudi sam sem si kupil uro z namenom spremljanja kolesarjenja, trail-teka in pešačenja po hribih za pridobivanje gpx-ov, pa da ne preteram pumpice :mrgreen: Vse displaye med aktivnostjo si lahko nastaviš poljubno (vsaka disciplina ima neke default nastavitve - npr. pri MTB imaš največjo vrednost hitrost, kar pa me ne gane, tako sem si nastavil HR, zgoraj višina, spodaj čas...ipd...). GPS je zelo natančen, baterija zdrži kar nekaj časa odvisno od natančnosti GPS-a. Vse lahko nastavljaš, pač pa nima fency-šmensy barvnega displaya, pa plačevanja z google pay, aja, pa muzike tut ne moreš poslušat :mrgreen: :lol:

Best buy, če mene vprašaš...

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a rugbyfan » 10 Feb 2020 17:18

Ure z merilcem na samem ohišju so precej natančne. Samo dosledno je potrebno upoštevati navodila(položaj in koliko mora biti zategnjen pašček) Vlaga, jakna, itd načeloma nimajo vpliva... cebe sorry. Ne bom pa propagiral znamke ker sem za dve uvoznik(tud na zasebno ne).
rugbyfan
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 10 Feb 2020 19:46

Np... Jaz sem napisal iz lastne izkusnje s takrat top modelom ene od top znamk. S tem se strinja kar nekaj lastnikov...
Da bom mel imel "okoli ure vse izolirano in po regelcih", da mi bo prav kazala pulz pri -10 temperature in 160+ povprecnem pulzu na laufarcah npr. - ne hvala. Pas je le pas. ;)
Pa brez zamere... :)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a PJ » 13 Feb 2020 14:50

Ja optical HR je dokaj natancen... na +/-10-15%... tudi pri najboljsih. To pomeni da imas takrat, ko ti ura kaze pulz 150 v resnici pulz 135 ali pa 165. Sedaj ce ti je vazno da vidis eno cifro, potem je to ok, ce ti je pa pomembno kaj vec kot zgolj ena random cifra na ekranu, je pa to popolnoma neuporabno, ker razlika med 135 in 165 je krepko vecja, kot se slisi tistih plus minus 10%.
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a velijoze » 25 Feb 2020 16:57

Če želiš natančen HR + GPS sledenje, potem je ta trenutek bestbuy kombinacija:
Suunto 3 Vertical (100 EUR) + pas Polar H10 (70EUR).
velijoze
član

OdgovorNapisal/-a dejanot » 25 Feb 2020 19:50

Cao

Ja Verticala od Suuntota tudi js uporabljam in je res super ura, zna prikazati tudi obvestila preko BT povezave na telefon, imam pa namen probati se Spartana, pac me nekak zanima se bolj pametna ura :P

LP
!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!

Prodam: flat pedala in sedezno objemko
Uporabniški avatar
dejanot
član

Kraj: Cerknica

OdgovorNapisal/-a hyperskunk » 25 Feb 2020 20:53

@dejan
pol pa kr skoč na sedmico...sam si ne pozabi integrirat powerbanka nekam pod kožo...šalo na stran...če že razmišljaš o upgrejdu na novega suntota, pol pejt na 9ko, baje bo mela celo še neke nadgradnje v obliki map...tko se govori. Spartana bojo najvrjetneje pokopal...pa čeprav mi je moj sport še vedno super
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
hyperskunk
član

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a dejanot » 26 Feb 2020 14:25

Cao

Ja glih danes sem gledal sedmico, po specifikacijah in opisu je res super ura, se pa res bojim da bo sz baterijo problem, pac ja razumem da take stvar hitreje rabijo baterijo in glih to me namrec moti pri takih urah, pa tudi s samo vzdrzljivostjo ne vem kako je, pac jaz svojega Verticala malo manj da ne razbivam po kamenjah pa je res neverjetno vzdrzljiva ura, do sedaj sem le pascek uspel strgati in par prask po steklu in ohisju pridobil

LP

Uporabniški avatar
dejanot
član

OdgovorNapisal/-a Matiček » 26 Feb 2020 20:38

Kaj pa kakšen Garmin? Jaz sem iz Suutno Spartana prešaltal na Garmin Fenix 5x in sem ful zadovoljen.
Uporabniški avatar
Matiček
član

OdgovorNapisal/-a dejanot » 27 Feb 2020 05:08

Cao

Hmm ja o Garminu sem tudi sam razmislal, sam ne vem kako je s sportnimi programi in povezava z njimi, pac pri Suunto imajo to full vredu narejeno, pac njihov app se loh poveze tudi z drugimi programi kot so Strava, Endomondo, TrainingPeaks, MapMyFitness, itd,.. ter Sport Tracker katerega sam uporabljam, pac povezes se s telefonom preko BT povezave in ta se avtomatsko poveze s Suunto programom Movescount in tracke katere ti pise/rise lahko komot uvozist tudi v druge appje, pac kot sem ze rekel, jaz poleg tega uporabljam se program Sports Tracker

LP

Uporabniški avatar
dejanot
član

OdgovorNapisal/-a m66 » 27 Feb 2020 11:15

Tudi Garmin se lahko poveže verjetno z vsemi naštetimi, pa še s kakšnimi. Tu je Garmin pomoje še pred Suunto. Jaz imam povezano s Stravo in Endomondo, tudi Sports Tracker deluje.
m66
član

OdgovorNapisal/-a dejanot » 27 Feb 2020 16:46

Cao

Hja ce je pa tako sem pa pol ze v dvomih, tut Garmini mi niso slabi, hmm ..

LP

Uporabniški avatar
dejanot
član

OdgovorNapisal/-a zupi13 » 01 Mar 2020 20:32

Zdravo!

Kaj pa menite o Suunto Ambit3 Sport?
Izkušnje iz prve roke prosim.
Hvala!!!
Uporabniški avatar
zupi13
član

Kraj: dolina hmelja...

OdgovorNapisal/-a Jeffsy » 02 Mar 2020 06:31

Jaz imam suunto ambit sport peak black. Izkusnje zelo dobre brez problemov, ne izgublja signala, natancna, robustna. Prav tako se poveze z zgoraj nastetimi aplikacijami. Ce je povezana z telefonom tudi prikazuje obvestila in klice. Moje je stara dobre tri leta in ravno razmisljam da bi jo zamenjal. Tko da ce je kaksen interesent (ohranjena kot nova z original embalazo in hr pasom). Imel sem jo samo za kolesarjenje ( okrog 200 zabelezenih vozenj). Steje tudi korake ce jo nosis na roki. Ponudbe na zs.
Jeffsy
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 02 Mar 2020 16:36

zupi13 napisal/-a:Zdravo!

Kaj pa menite o Suunto Ambit3 Sport?
Izkušnje iz prve roke prosim.
Hvala!!!

Vse Ambit3 so odlične ure, če ne potrebuješ vseh teh novodobnih zadev a la barvni in touch screen, predvajanje glasbe, google pay...skratka - pametne ure.

Ambit3 Sport za razliko od Ambit3 Peak/Vertical nima barometra za merjenje višine, temveč jo meri samo po GPS-u (enako kot Ambit3 Run). Če ti je to sprejemljivo, potem go for it, če ne, pa raje Sport ali Vertical ;-) Pas pa obvezno nekaj drugega, samo da ni Suunto, ker so njihovi pasovi zanič :-P

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a G-dog123 » 26 Mar 2020 18:45

zdravo,

mene zanima garmin, predvsem sm se zapiču u vivoactive 4. me pa zanima če se splača odštet 2 al 3 kratnik cene in nabavit fenix 6 pro recimo? pri feniksu je par funkcij ki bi jih pogrešal na vivotu (zemljevid predvsem), bolj re robusten in nekako nisem velik navdušenec touch screena (mam zdej samsung gear S3 frontier) ker je smotano z rokavicami use skupej upravljat. poleg mtb mam tud namen u fitnesu uporabljat uro, zato se osredotočam na novejše garmin ure, ki majo ta ta nou merilnik utripa, ki je baje blazno natančen tud pri intervalnih treningih torej ta fitnes in tko (prsnega pasu ponavadi ne maram nosit oz ga nism že leta rabil)

Če ma kdo eno al drugo uro pa bi mal povedal kaj mu je ušeč in kaj ne bi bil vesel.
G-dog123
član

OdgovorNapisal/-a aanderle » 01 Apr 2020 11:49

Vivoactivea ne poznam imam pa Fenix 5x plus. Sicer sem ga kupil izključno zaradi zemljevidov in redkih situacij, ko mi pride prav da se zbašem iz zagate v vhribih nični vidljivosti, ne da bi se moral posluževati večjih GPS naprav ali telefona. V 60 dneh v hribih to zimo mi je prišel prav 2 x, tako da je že upravičil strošek.
Za na kolo ga ne uporabljam kaj dosti, ni nobene potrebe, zadeva je glomazna in ker nikoli ne snemma poti ali uporabljam kakih egoboosterskih aplikacij ala strava, mi poleti pač večino časa leži doma.
Šestice nisem šel kupovat ker je razlika v ceni glede na razliko v specifikacijah neopravičljiva.

Kar se tiče UI, se garmina lepo da navigirati samo z gumbi. Nujno je iti natančno skozi navodila da osvojiš vse funkcije, sploh kar se tiče uporabe zemljevidov in manipulacije s podatki, potmi in njihovim prenašanjem med telefonom in uro. Pa ne mislim garminovih aplikacij pač pa aplikacije za navigacijo. Brez tega je fenix samo velik gadget z bolj malo resne uporabnosti. Tudi zemljevid, ki je naložen originalno je brezzveze in ga bos moral zamenjat za nek boljši open source... pač glede na tvoje potrebe.

Fenix torej priporočam, če ti je zemljevid pomemben, ampak sam bi na ebayu ali pa Bolhi kupil rabljenega za pol cene, ker gadget fanatiki, ki morajo naprave menjati takoj ko se pojavi nov model, prodajajo skoraj nerabljene naprave za smešno ceno. Sam sem dobil svojega, star je bil 4 mesece za 400 EUR. No brainer.
aanderle
član

Kraj: Tržič

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 4janic, magnolija, valdo