Nakup Fat kolesa

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.

Nakup Fat kolesa

OdgovorNapisal/-a Berny91 » 01 Maj 2016 14:04

Pozdravljeni,

Te teme še nisem nikjer zasledil, zato postavljam tukaj vprašanje glede Fat koles

Sam imam cestaka in goraka, odločil bi se še za nakup fat kolesa s katerim bi lahko vozil bolj zahtevnejše ture in občasno tudi po bike parkih, ker namreč goraka vozim po poteh ki jih ne poznam oz. po turah daljših od 40 km saj nevem kakšno cesto lahko pričakujem (lepo ali grdo). Vem da se sliši čudno zakaj si nisem kupil trekinga, starša imata oba treking kolo in me ni najbolj mikalo. Goraka vozim 2 leti in mi ni nič žal da sem se odločil zanj.
Z gorakom sem prevozil Boč, Veliko Planino in morem priznat da sem na nekaterih delih vzpona kar imel težave zaradi ozkih gum enako pri spustu.
Zdaj me pa zanima kakšno Fat kolo priporočate iz teh strani, če poznate še kakšno stran informacije dobrodošle

http://www.centerbauer.com/kategorije/kolesa/fat-bike
http://www.eurobike.si/sl/kolesa.html?cat=512
http://www.bike-center.si/kolesa/gorska ... /?filter=5

Število prestav mi ni tako pomembno, bolj mi je pomembno da je spredaj čim manjši in zadaj čim večji zobnik za lažji vzpon
Za zavore se bolj nagibam k mehanskim diskom saj ni veliko stvari ki bi lahko zatajile vsaj tako predvidevam

Ena stvar mi še dela težave Eurobike prodaja Fat kolo za manj kot 400 € (Esperia) in Center Bauer ga ima za manj kot 700 € (Cinzia) zakaj sta ti dve tako poceni napram drugim kolesom (razen opreme seveda), ali je okvir bolj močnejš ali v čem je fora

Lp

Bernard
Berny91
član

Re: Nakup Fat kolesa

OdgovorNapisal/-a 3names » 01 Maj 2016 14:41

Za zahtevne ture in bikeparke raje glej AM kolo, kot pa fatbike. Ne vem kje si dobil idejo da so za take stvari primerni fatbajki
3names
član

OdgovorNapisal/-a cebelar123 » 01 Maj 2016 14:48

Pa zakaj za vraga mehanski diski ?
He who laughs last didn't get it
Uporabniški avatar
cebelar123
član

Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a matejtejci » 01 Maj 2016 15:11

Fatbajk je za fotre z dobrim smislom za humor ;.=9/ , drugač pa za poleti nič bol uporaben kot povprečeno gorsko kolo.

Pa zakaj mehansek diske?
matejtejci
član

OdgovorNapisal/-a Berny91 » 01 Maj 2016 20:43

Zakaj mehanski diski? Zakaj pa ne? Dobri mehanski diski ( BB7 ), niso kaj dosti slabši od hidravličnih, po eni strani so boljši, nimaš zračenja, nič ni mastno, če ti olje spusti si v riti, pa še bi lahko našteval, odvisno pa je od vsakega posameznika kakšni se mu zdijo bolj zanesljivi

Če pogledate na youtube ( GMBN ) uporabljajo Fat kolo za downhill, ko ni snega, res je da ne delajo takih skokov kot jih lahko z polnovzmetenim ki imajo hoda več kak 150 mm ampak vseeno skačejo z njim ker so pnevmatike namesto vzmetenja.

Za čez poletje je tudi lahko dosti bolj uporaben saj imaš za enkrat bolj široke gume od navadnega goraka in s tem boljši oprijem
Berny91
član

OdgovorNapisal/-a hyperskunk » 01 Maj 2016 20:58

Morš met extra smolo, da ti med turo shimano hidravlika zahinavi...se zgodi itak, sam...
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
hyperskunk
član

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a problematiks » 01 Maj 2016 21:08

No, saj si se odlocil. Kupi bajsija, po moznosti tistega za 400-700 evrov in se cimvec vozi z njim. Cez kaksnega pol leta pa ze poves vtise.

Lahko pa prihranis in za zahtevnejse ture uporabis kar svoje cestno kolo, glede na to, da nimajo ti majstri nobenih tezav tudi kaj zahtevnejsega odpeljat z njim :wink:

Lej, koncna odlocitev je vsekakor tvoja, ampak lahko kar verjames ljudem, ki ti pravijo, da bajsi ni ravno optimalna izbira za to, kar si napisal.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a matejtejci » 01 Maj 2016 21:44

Katere koli novejse hidravlične zavore delujejo zelo dobro, posebej tiste v katerih se pretaka mineralno olje.
Fat bajk za spodoben downhill nikakor ni primeren, pa tudi za tako malo denarja dobiš zelooo povprečen kolo.
matejtejci
član

OdgovorNapisal/-a matejtejci » 01 Maj 2016 21:52

Oprema na cenejših kolesih 400 do 800 eur je slaba in težka, najverjetneje se težko dobi rezervne dele.

Poglej si raje kakšnega rabljenega ali pa novo za malo več denarja.

http://www.bike-discount.de/en/buy/felt ... g_id-10092
matejtejci
član

OdgovorNapisal/-a cebelar123 » 03 Maj 2016 13:49

Berny91 napisal/-a:Zakaj mehanski diski? Zakaj pa ne? Dobri mehanski diski ( BB7 ), niso kaj dosti slabši od hidravličnih, po eni strani so boljši, nimaš zračenja, nič ni mastno, če ti olje spusti si v riti, pa še bi lahko našteval, odvisno pa je od vsakega posameznika kakšni se mu zdijo bolj zanesljivi

Če pogledate na youtube ( GMBN ) uporabljajo Fat kolo za downhill, ko ni snega, res je da ne delajo takih skokov kot jih lahko z polnovzmetenim ki imajo hoda več kak 150 mm ampak vseeno skačejo z njim ker so pnevmatike namesto vzmetenja.

Za čez poletje je tudi lahko dosti bolj uporaben saj imaš za enkrat bolj široke gume od navadnega goraka in s tem boljši oprijem

Pa komu te hoče olje spustiti sredi ture? V skoraj 10tih letih nisem imel niti 1x kar od tega naštetega, če ne štejem tiste polomije z avidi, ampak tiste zavore sodijo v sam poden hidravličnih zavor po hitri menjavi sem pozabil na tisto moro.

Imel pa sem tudi mehanske disk zavore in so mi prsti skoraj stran padli ko sem moral z celo roko bremzati po 1000m sputa po asvaltu.
He who laughs last didn't get it
Uporabniški avatar
cebelar123
član

Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 03 Maj 2016 13:54

mam SLX. ze tri sezone. občasno zamenjam ploščice. delajo ko šus. če kupiš deore ne moreš falit niti najmanj. za 100 eur komplet obeh čeljusti in ročk.
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a matejtejci » 03 Maj 2016 19:08

Shimano SLX ze za 94.90 eur + postnina cca 7 eur zavore so za povprečnega kolesarja fantastične.

http://www.bike-discount.de/en/buy/shim ... /wg_id-272
matejtejci
član

OdgovorNapisal/-a Berny91 » 05 Maj 2016 06:25

Hvala za informacije :-)
Berny91
član

OdgovorNapisal/-a dani » 29 Maj 2016 11:14

Fatbike - zakaj pa ne? Koliko od vas, teoretikov, je dejansko sprobalo kvaliteten fatbike v praksi?

Da odgovorim na prvotno vprašanje. Fatbike bi za tvoje potrebe znal bit idealno kolo. Vsekakor pa ne kupuj takšnega pod 1000 eur. Dober kompromis je On-one. Ima odlično geometrijo, kvalitetno izgradnjo in konkurenčno ceno. Če daš gor še vzmeteno vilco (RS Bluto) dobiš fantastično gorsko kolo, ki ga lahko uporabljaš za čisto vse namene. V primerjavi s polnovzmetenim AM kolesom pa pridobiš še: kolo z bistveno manj vzdrževanja, boljši oprijem na vseh vrstah podlage, veliko bolj igriv občutek na kolesu. Za češnjo na torti pa še obilico užitkov v kolesarjenju manj ugodnih pogojih (sneg, blato). Zahtevni tehnični vzponi s fatbikeom so bistveno lažji kot s katerimkoli am kolesom, sploh s kvalitetnimi gumami (4.0 na 65mm obročih so za naše razmere in all-year uporabo kar ustrezne).

Fatty nikakor ni nadomestek downhill kolesa, ampak tega niti ne iščeš. Je pa vsekakor razmisleka vredna alternativa AM kolesu.
dani
član

OdgovorNapisal/-a triangle » 29 Maj 2016 11:26

Sem zgolj teoretik ampak se mi zdi 27+ boljša alternativa
triangle
član

OdgovorNapisal/-a endurofly » 29 Maj 2016 13:04

Mogoče se sliši čudno ampak fetič za vzpone sploh ni tako slab kot se komu zdi.Na razmočenih,blatnih terenih je celo v prednosti.Pol leta ko je zunaj vse gnilo,blatno,zasneženo se spoh ne vsedem na drugi bajk.Ko je podlaga suha ima AM prednost za daljše resne fure.Menim da je fetič še najbolj hendikepiran za downhill oz.dinamične spuste,tudi če gre za fulija.Ne nasedajte bajkam da debele gume nadomeščajo amortizerje.Za v trgovino in po plaži je vstopni razred ok,sicer pa so dobre disk zavore,okvir,Bluto in solidni menjalniki z čim krajšimi prestavami nuja.Mogoče sem res star foter s smislom za humor,ampak po enem letu se mi še vedno zasmeje vedno ko se usedem na fetiča.
Uporabniški avatar
endurofly
član

OdgovorNapisal/-a P_Nut » 29 Maj 2016 15:55

dani napisal/-a:V primerjavi s polnovzmetenim AM kolesom pa pridobiš še: ... veliko bolj igriv občutek na kolesu ...

Ja pa kaj še ... :roll:
P_Nut
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 29 Maj 2016 16:35

P_Nut napisal/-a:
dani napisal/-a:V primerjavi s polnovzmetenim AM kolesom pa pridobiš še: ... veliko bolj igriv občutek na kolesu ...

Ja pa kaj še ... :roll:

normalno...ko te odbija po koreninah, kot pogostick ;)
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 30 Maj 2016 10:38

Verjetno si nekvalitetnega probu :mrgreen:
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 30 Maj 2016 14:15

dani, kateri pa so zate kvalitetni fatbike-i? Sprašujem zato, da bodo vedeli tisti, ki ga še niso vozili, kaj preizkusiti.

Jaz sem vozil do sedaj samo dva različna Fatboy-a od Specialized-a (in mislim, da njihov "fetič" ne spada med tiste slabo-kvalitetne). Vozil pa sem v zadnjih dve letih tudi XC, trail in AM 27,5 in 29rje, 27,5+ HT in fully, itd.

Kdor trdi, da je fatbike bolj igriv kot nek spodoben AM... nevem no, ne bom napisal. Dejstvo je, da se mu zdi igriv verjetno samo zato, ker ga ob nagibu potegne proti tlom, plašč pa ima več oprijema in si ga zato upa bolj nagniti. In to opisuje kot igrivost.

Fatbike ni igriv v primerjavi s spodobnim AM-em, niti s spodobnim "light XC-em" ne. Ima pa zato precej več oprijema, na gor in na dol, pleza neprimerno bolje v mokrih razmerah od vseh ostalih bajkov (ker lahko kot na suhi podlagi "napadeš klanec" in ne pride do zdrsa zadnjega kolesa), je udobnejši na manjših neravninah, makedamih, ipd., defenitivno pa ni niti približno primerljiv za neko resno spuščanje po težjih terenih, večje hitrosti, bajkparke, itd., s kakšno spodobno trail/AM mašino.

Sam bi gledal v smer spodobnega fatbike-a zase, z Blutom, vendar bi ga imel tekom leta na 29/29+ WS-ih/plaščih, pozimi pa kot fatbike. Pa vendar mi to ni realno, ker priti ob "normalni" debelini plaščev za kakšne resne, skalnate terene na neko normalno težo za "29 HT-a", stane to precej preveč denarja, kot bi ga pa jaz dal. Škoda, ali sreča, ker bajkov ni nikoli preveč, le finance malo škripljejo pri takšnih željah. :)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a dani » 30 Maj 2016 14:59

Spec, ki si ga vozil, spada po mojem med kar kvalitetne primerke. Je pa res, da bi bil veliko bolj igriv, okreten in hiter z malce ožjimi plašči: 4.0" na 55-65mm feltnah so dovolj za naše razmere. Z Blutom spredaj bi bil verjetno trail raketa. Ostale razloge si lepo povzel že sam. In se strinjam s tabo in tudi sam sem že napisal - to ni nadomestek spustaškemu kolesu in tudi ni idealno kolo za skakanje v parkih. Je pa lahko zelo zanimiva alternativa nekomu, ki išče kolo za ture po vseh vrstah brezpotij - kar mislim, da je bilo prvotno vprašanje v tej temi.

Kar precej znancev imam, zelo veščih kolesarjev, ki so šli iz fully mašin na fatbike oz. 29+/27,5+ trdake s sprednjim vzmetenjem, tako da moje mnenje ni ravno osamljeno. Zdaj pa trajno prepuščam to debato preostalim modrecem, jaz grem pa s svojim fattyjem v gozd :-)
dani
član

OdgovorNapisal/-a endurofly » 30 Maj 2016 21:21

Če bi slučajno kdaj kdo nabavljal Blutota,naj bo pozoren da je hod 120mm.Če se obotavljaš kupit fetiča z Blutotom in super opremo za recimo 3K,te trgovci prepričujejo da je tudi osnovni model brez amortizerja za 1.5K OK saj delujejo že baloni kot amortizer.Po drugi strani pa je RS hitro dvignil hod Blutota iz 80mm na 100mm in potem na 120mm !? Ko sem se igral z pritiskom v vili in odzivnostjo sem z tistimi "zamaški " (botommless tokens ali tako neki)dosegel zame dober kompromis,recimo temu progresivnost.
Uporabniški avatar
endurofly
član

OdgovorNapisal/-a divjak_89 » 30 Avg 2016 11:03

Zivjo, mene zanima na kaj moram biti pozoren pri nakupu fat bike kolesa? Namrec glede teze imam cca 110 kg, za ostala kolesa so mi svetovali naj bom pozoren pri obrocih ter lezajih v gonilki, verjetno je pri fat bike isto, mogoce se kaka zadeva da moram biti pozoren? Kako je z kolesi do cca 1000€? Pac vec kot 1000€ nimam namena dati ta kolo, vozil bi se obcasno zato vec kot toliko ne bi dal.

Hvala,lp
divjak_89
član

OdgovorNapisal/-a divjak_89 » 31 Avg 2016 11:07

Zivjo, rabim nasvet oz.pomoč in sicer imam možnost dobiti rabljen fat bike znamka Mongoose dobro ohranjen z novimi gumami in servisiran za 500€ ,cena novega cca 1200-1300€ in pa v hervisu imajo akcijo in sicer prav tako sedaj za ceno 500€. Sedaj sem v dilemi kaj vzeti, res da je Mongoose rabljen ampak mislim da ima boljso opremo, slx menjalnik, tale v hervisu ima deore xt spredaj in zadaj, gonilka je suntor. Pozna kdo znamko cygnus?
Gre se za tole:

http://www.hervis.si/store/Oprema/koles ... OR-1988340

Prosim za nasvet kaj naj vzamem, novega z linka ali rabljenega ki naj bi bil vsaj glede znamke in opreme malenklost boljsi po mojem mnenju.

Hvala,lp
divjak_89
član

OdgovorNapisal/-a c'dale » 31 Avg 2016 12:00

Cygnus je pač nek low level brand od Hervisa. Kolesa ne poznam , povsem verjetno pa ni neka kvaliteta in za denar 500€ dobiš pač nekaj kar ima debela kolesa , težak okvir, da o bremzah ne govorim, o kakšnem Blutu govort so pa že mokre sanje.

Fat bike so dragi, več boš imel od kolesa če boš gledal za kakšne 650+, kolesa iz Hervisa so samo trgovska kuzlarija in metanje denarja preč.
ride more, work less, :)
Uporabniški avatar
c'dale
član

OdgovorNapisal/-a divjak_89 » 31 Avg 2016 12:33

Cena 500€ je znizana za 50% torej iz redne cene ki je 1000€...tako da mislim da vseno ni neka ta poceni verjanta....mongoose je dobra znanka?
divjak_89
član

OdgovorNapisal/-a P_Nut » 31 Avg 2016 13:08

divjak_89 napisal/-a:Cena 500€ je znizana za 50% torej iz redne cene ki je 1000€...tako da mislim da vseno ni neka ta poceni verjanta....mongoose je dobra znanka?

Ne se pustit nategnit s popusti. Glej ceno v absolutnem smislu - torej koliko kolesa dobiš za 500 Eur, ne koliko popusta dobiš. In vem tem primeru dobiš malo kolesa za ta denar.
P_Nut
član

OdgovorNapisal/-a divjak_89 » 31 Avg 2016 13:20

Potem je bolje da vzamem tistega rabljenega oz testnega mongoose? Cena bo okoli 500 s tem da dobim povsem nove gume ter ga poservisirajo. Modela sicer ne vem je pa modre barve tisti ki bolje poznate.
Me zanima pa se nekaj, kako se gleda velikost pri fat bike ker kolikor sem opazil so stevilke in sicer 40,45,50...sam imam 179cm torej katera velikost bi mi ustrezala? Drugače tistega ki sem ga peljal naj bi bil M velikosti, doma imam gorca L kar naj bi bilo za mojo visino vendar pri fat bike nisem opazil da bi bil M premajhen
divjak_89
član

OdgovorNapisal/-a dejanot » 31 Avg 2016 19:39

Cao

Vrjetno mislis Mongoose Argus,...

Slika

Mislim da gre z solidni fat bajk za 500€ :wink:

LP
!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!
Prodam: sportna ura Sigma PC 26.14
Uporabniški avatar
dejanot
član

Kraj: Cerknica

OdgovorNapisal/-a divjak_89 » 31 Avg 2016 19:57

Zivjo,

Bo drzalo, gre se za Argus ja....kolo je rabljeno, testno tako da ima nekaj prask drugače brez napak tako da verjetno bom vzel tistega namesto novega v hervisu Cyrus...
Ps: je teza voznika pomembna pri izbiri fat bike ali je zadeva dovolj mocna tudi za tiste z 100+ kg? Predvsem okvir ter obroci da ne bi se kaj zvilo ali pocilo?

Lp
divjak_89
član

OdgovorNapisal/-a divjak_89 » 10 Jan 2017 12:34

Zivjo,

Ponovno se obračam na vas glede nakupa fat bike kolesa namreč ga nisem še nabavil. Zanima me kaj priporočate za cca 1000€? Kje v Sloveniji jih prodajajo ker ne bi kupoval prek spleta.
Mogoče še kako mnenje od tistih ki ga imate ali ste ga vozili malo vec casa kot sam enkrat...
So kake reči na katere ke je potrebno biti pozoren glede na mojo težo ki je cca 110 kg?

Hvala,lp
divjak_89
član

OdgovorNapisal/-a ruddgio » 18 Jan 2017 08:54

Za 1000eur raje ne kupuj, vsaj novega ne. Za ta denar kupi kaj rabljenega. Poceni tolsteži imajo obupne vozne lastnosti in se ti bojo samo zamerili. Čim dlje stran od raznih Mongoose-ov in podobnih, ki imajo že tako slabo opremo pa še geometrije so povsem zgrešene. Pa še oseben nasvet, za slovenske pogoje ne potrebuješ gum debelejših od 4", pa še to je vrh glave. Jaz sem ravno zaradi tega zamenjal 26x4.6 gume za 29x3.0 ki imajo enak obseg, le ožje so in sem veliko bolj zadovoljen. Trenutno imam montirane Panaracer Fat B nimble ki so zelo ozke za 3.0 gume, nekoliko boljše in tudi debelejše so pa Maxxis Chronicle. Če kolesa prej ne prodam, bojo te zagotovo naslednje.
ruddgio
član

OdgovorNapisal/-a Fido » 22 Jan 2017 17:38

Da ne odpiram po nepotrebnem nove teme bom kar tu vprašal.
A je kdo že poizkusil ABARTH FAT BIKE?
Fido
član

OdgovorNapisal/-a dani » 22 Jan 2017 17:55

Fido napisal/-a:Da ne odpiram po nepotrebnem nove teme bom kar tu vprašal.

Nisem poizkusil, ampak vseeno toplo odsvetujem nakup. Že spisek komponent ti da jasno vedet kakšna je kvaliteta okvirja, geometrija, itd. Če to ni dovolj, pa je zagotovo dovolj zgovoren njihov marketing: "Abarth Extreme Bike: the fastest, most versatile, aggressive bicycle on the market." Yeah right...

Našparaj še malo in si kupi nekaj spodobnega (dobiš tudi 2nd hand kaj dobrega). Ali pa ta denar raje uporabi za upgrade svojega obstoječega kolesa...
dani
član

OdgovorNapisal/-a S... » 22 Jan 2017 20:27

dani napisal/-a:
Fido napisal/-a:Da ne odpiram po nepotrebnem nove teme bom kar tu vprašal.

Nisem poizkusil, ampak vseeno toplo odsvetujem nakup. Že spisek komponent ti da jasno vedet kakšna je kvaliteta okvirja, geometrija, itd. Če to ni dovolj, pa je zagotovo dovolj zgovoren njihov marketing: "Abarth Extreme Bike: the fastest, most versatile, aggressive bicycle on the market." Yeah right...

Našparaj še malo in si kupi nekaj spodobnega (dobiš tudi 2nd hand kaj dobrega). Ali pa ta denar raje uporabi za upgrade svojega obstoječega kolesa...

Hehe italjani pravijo fuck you bike fitters, One Size Fits All!!!
Uporabniški avatar
S...
član

Kraj: Lj-Bezigrad

OdgovorNapisal/-a Buschi » 22 Jan 2017 21:19

Sam je pa
Slika
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov