Nakup rabljenega gorskega kolesa

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.

Nakup rabljenega gorskega kolesa

OdgovorNapisal/-a nfish » 19 Apr 2020 12:28

Zdravo,

sicer ste po prebranem precej bolj adrenalinsko naravnani in res pravi navdušenci, ampak vseeno vprašam za nasvet :)

Za punco iščem prvo gorsko kolo. Namen vožnja po makadamu, vlakah, kakšnih lažjih poteh brez Dh in podobni zadev, uporaba parkrat na mesec (jaz imam starega hardtail ghosta 6000, sem zdaj med karanteno opazil, da sem kolesarjenje opustil tudi zaradi prevelikega okvirja :/ ). Sem gledal poceni začetne modele potem pa še rabljene in je ogromna ponudba slednjih. Za leto dve bi raje nekaj poceni cca 400-600€ recimo pa potem v prihodnje kaj boljšega.

Torej kaj za začetnika fully vs hardtail, rabljeno vs poceni novo, kakšna znamka bolje prenaša leta kot druga? Ah ja po skoraj desetletju neaktivnosti sem presenečen ugotovil, da je se je prešlo iz 26 na 29 col :O Je za začetnika boljše 26 ali 29?

hvala in lp,

grega
nfish
član

Re: Nakup rabljenega gorskega kolesa

OdgovorNapisal/-a nfish » 19 Apr 2020 21:45

nfish
član

OdgovorNapisal/-a Primooz » 20 Apr 2020 08:11

Tehnični vidiki:
- da najprej ugotoviš katera velikost je prava (na linkih imaš bicikle od S do L). Fino je, da ga proba
- glede na opis uporabe -> prednje vzmeten, predlagam da iščeš zračne vilice
- hidravlične zavore
- 29 ali 27.5 odvisno od velikosti; 26 je že indikator, da je kolo staro ... (čeprav tisti Lapierre pomoje ni slab, lažji od mnogih trdakov, od naštetih pomoje za sprobat ...)
- privošči kolesu en servis, da bo res vse delalo, kot je treba
- za 600 EUR dobiš tudi kakšne OK nove,znižane modele

Psihološki vidik
- mora ji biti všeč, mora ji biti prav, mora biti brezhiben
- pomaga, če je boljši, kot je tvoj
(zdaj v času korone je vse živo prilezlo ven in gledam možakarje na karbonskih modelih, kako pelje ženo v hude klance ali po gozdu in žena na hervisu za 200 EUR s škripajočo verigo in potem se čudi, da noče več ...
Primooz
član

OdgovorNapisal/-a nfish » 20 Apr 2020 09:38

Primooz napisal/-a:Tehnični vidiki:
- da najprej ugotoviš katera velikost je prava (na linkih imaš bicikle od S do L). Fino je, da ga proba
- glede na opis uporabe -> prednje vzmeten, predlagam da iščeš zračne vilice
- hidravlične zavore
- 29 ali 27.5 odvisno od velikosti; 26 je že indikator, da je kolo staro ... (čeprav tisti Lapierre pomoje ni slab, lažji od mnogih trdakov, od naštetih pomoje za sprobat ...)
- privošči kolesu en servis, da bo res vse delalo, kot je treba
- za 600 EUR dobiš tudi kakšne OK nove,znižane modele

Psihološki vidik
- mora ji biti všeč, mora ji biti prav, mora biti brezhiben
- pomaga, če je boljši, kot je tvoj
(zdaj v času korone je vse živo prilezlo ven in gledam možakarje na karbonskih modelih, kako pelje ženo v hude klance ali po gozdu in žena na hervisu za 200 EUR s škripajočo verigo in potem se čudi, da noče več ...

Hvala za odgovor. Velikost in testiranje vsekakor (čutim na lastni koži kaj pomeni, če je okvir neprimeren), linke sem nalepil, da malo dobim občutek glede izbere, cen...
Ravno zaradi tega psihološkega vidika sem razmišljal, da raje rabljeno in posledično razred ali dva boljša oprema kot pa novo nižjega razreda. Podobno me zato muči s čim bo več veselja - polno vzmeten ali hardtail :)
nfish
član

OdgovorNapisal/-a c'dale » 20 Apr 2020 10:17

Še moj predlog,

za prvo resno kolo : Orange Diva, HT, solidna dobra oprema, Fox vilica, M velikost. Je pa 26'' in letnik 2011, bojda minimalno vožen :D

https://www.bajk.si/kolesa/gorska/allmo ... -1440.html
ride more, work less, :)
Uporabniški avatar
c'dale
član

Kraj: sir Jošt

OdgovorNapisal/-a nfish » 20 Apr 2020 21:13

Hvala za predlog, cena za 9let staro kolo verjetno malo previsoka kljub dobri ohranjenosti, kot nov verjetno malo cez 1k€? Na koncu seveda ostane se psiholoska stran glede barve :lol:
nfish
član

OdgovorNapisal/-a cronos » 21 Apr 2020 10:32

nfish napisal/-a:Zdravo,

sicer ste po prebranem precej bolj adrenalinsko naravnani in res pravi navdušenci, ampak vseeno vprašam za nasvet :)

Za punco iščem prvo gorsko kolo. Namen vožnja po makadamu, vlakah, kakšnih lažjih poteh brez Dh in podobni zadev, uporaba parkrat na mesec (jaz imam starega hardtail ghosta 6000, sem zdaj med karanteno opazil, da sem kolesarjenje opustil tudi zaradi prevelikega okvirja :/ ). Sem gledal poceni začetne modele potem pa še rabljene in je ogromna ponudba slednjih. Za leto dve bi raje nekaj poceni cca 400-600€ recimo pa potem v prihodnje kaj boljšega.

Torej kaj za začetnika fully vs hardtail, rabljeno vs poceni novo, kakšna znamka bolje prenaša leta kot druga? Ah ja po skoraj desetletju neaktivnosti sem presenečen ugotovil, da je se je prešlo iz 26 na 29 col :O Je za začetnika boljše 26 ali 29?

hvala in lp,

grega

Če si pameten jo pelji v kvalitetno kolesarsko trgovino kjer ji bodo svetovali glede vsega kar rabi vključno s probno vožnjo in testiranji velikosti in barv.
Vse kar ne bo v redu kasneje posledično ne boš ti nič kriv.
V primeru rabljenega boš ti kriv za vse, ne glede na to kaj jo bo motilo kasneje. :) In verjemi, zagotovo jo bo zmotilo kaj... :D
cronos
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 21 Apr 2020 22:27

Nekdo govori iz izskusenj ali...?! :D
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a nfish » 22 Apr 2020 10:42

cronos napisal/-a:

hvala in lp,

grega

Če si pameten jo pelji v kvalitetno kolesarsko trgovino kjer ji bodo svetovali glede vsega kar rabi vključno s probno vožnjo in testiranji velikosti in barv.
V primeru rabljenega boš ti kriv za vse, ne glede na to kaj jo bo motilo kasneje. :) In verjemi, zagotovo jo bo zmotilo kaj... :D

Mogoče res :) po drugi strani pa za tak denar ne dobiš ne vem kaj novega, za prvič dati preveč denarja pa spet ni optimalno :D
recimo: http://ghost.si/product-category/gorska ... skagorska/
nfish
član

OdgovorNapisal/-a c'dale » 22 Apr 2020 18:30

Pa človek božji, kaj bi ti pravzaprav sedaj rad?

Novo-staro kolo, za 400€ sem pa tja, pa super opremo, pa barvo po RAL odtenku, ki jo nimajo....

ja krucinal no, če se tolk časa vrti okol kolesa, pa kje so še ostale stvari :lol:
ride more, work less, :)
Uporabniški avatar
c'dale
član

Kraj: sir Jošt

OdgovorNapisal/-a cronos » 23 Apr 2020 08:45

nfish napisal/-a:
cronos napisal/-a:

hvala in lp,

grega

Mogoče res :) po drugi strani pa za tak denar ne dobiš ne vem kaj novega, za prvič dati preveč denarja pa spet ni optimalno :D
recimo: http://ghost.si/product-category/gorska ... skagorska/

Glede na to da se izgleda ne spoznaš preveč na zadevo - pelji jo raje v specializirano kolesarsko trgovino, ker pri rabljenih je lahko loterija in cel kup skritih pasti katerih s tvojim znanjem ne boš našel/opazil. Morda bo malo slabše kot rabljeno - a bo delovalo, imelo bo garancijo in še tebi se ne bo treba odločati namesto drugih :D
cronos
član

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Skrt