Obvezna uporaba čelade

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Obvezna uporaba čelade

OdgovorNapisal/-a vr » 03 Sep 2010 14:03

Uporabniški avatar
vr
član

Re: Obvezna uporaba čelade

OdgovorNapisal/-a MarE » 03 Sep 2010 14:08

Jej jej... a se bodo frizurce pokvarile? ;.=9/ Brezveze je za tistega, ki je nikoli ne nosi. Če pa že odraščaš s čelado na glavi, ko si na kolesu, je pa samo po sebi umevno, da jo imaš gor.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a vr » 03 Sep 2010 14:18

Frizurca? Pa res :)

Ne, ni stvar v frizuri ampak v neki državni represiji (vsaj meni se zdi - zelo subjektivno mnenje). Včasih se mi zdi, da se ukvarjajo samo s tem kaj bi še opredelili kot prekršek... :roll:
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a Chevagi » 03 Sep 2010 14:34

Sam jo kar vedno nosim. Včasih je nisem samo pri kolesarjenju po Ljubljani. Pa mi je kolega, ki dela v Soči rekel, da tam večkrat dobijo kakšnega 'brezčeladnika'. Žal je pri našem prometu tudi (zlasti) v mestu kar precej nesreč.
To je tako kot pas v avtu - mnogi še vedno ne vejo, zakaj je tam. :?
Uporabniški avatar
Chevagi
član

Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Ivek » 03 Sep 2010 14:37

@ vr: Pa o kakšni državni represiji ti govoriš ??

Navedeno je, da bo nošenje čelade obvezno, sankcija za neupoštevanje predpisa pa je ustno opozorilo policista (ni denarne globe). Torej...nihče te ne sili, da nosiš čelado in nihče te ne bo kaznoval, če je ne boš nosil.

Za otroke do 14 leta je pa obvezno nošenje čelade na kolesu že sedaj predpisano po 84.členu ZVCP-1.
(\__/) (\__/)
( "." ) (='.'=)
(")_(") ('')_('')
Uporabniški avatar
Ivek
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a hnkskywalker » 03 Sep 2010 17:25

Ivek napisal/-a:@ vr: Pa o kakšni državni represiji ti govoriš ??

Navedeno je, da bo nošenje čelade obvezno, sankcija za neupoštevanje predpisa pa je ustno opozorilo policista (ni denarne globe). Torej...nihče te ne sili, da nosiš čelado in nihče te ne bo kaznoval, če je ne boš nosil.

Za otroke do 14 leta je pa obvezno nošenje čelade na kolesu že sedaj predpisano po 84.členu ZVCP-1.

Dovolj je že to da te policaj ustavlja in ti gnjavi.
Uporabniški avatar
hnkskywalker
član

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a prlek na pohorju » 04 Sep 2010 00:15

Se strinjam, punci so že dva bicikla ukradli, meni pa gnjavijo da nimam čelade.
Na rajši škif pogleda malo pod bicikl (a se mu ne da sklonit, si bo še kolena umazal) in seriske preveri bi rajši vidu kat pa mi za čelado gnjavi in zato ker se po napačni strani pločnika peljem
Uporabniški avatar
prlek na pohorju
član

Kraj: Prlekija

OdgovorNapisal/-a vr » 04 Sep 2010 07:52

@Ivek: beseda represija je verjetno malo prehuda. Ne vidim pa razloga zakaj me mora policaj ustaviti in mi povedati, da je vožnja brez čelade nevarna (kar je verjetno "izročilo" tega zakona). Saj vsi polnoletni državljani vemo, da je vožnja s čelado bolj varna za kolesarjevo zdravje... Potem bi lahko opozarjali tudi na to da nismo zadosti oblečeni, da cigareti niso ok, itd... Ne vidim razloga zakaj moramo imeti take zakone? Da povečamo obseg policistovih nalog???

Kaj pa naslednje kazni (ene so sicer bolj smiselne - ene so pa bizarne)
Če kolesar ne vozi po kolesarski stezi ali ob desnem robu vozišča, mu lahko policist napiše kazen v višini 80 evrov. Prav tako ga lahko z enakim zneskom kaznuje, če med vožnjo ne drži krmila ali se vozi vštric z drugimi, dvigne noge s pedala, vleče ali potiska druga vozila, prevaža predmete, ki ga ovirajo, nima luči ali pa vozi druge osebe - na kolesu je dovoljeno prevažati samo otroka, mlajšega od osem let, pa še to na posebnem pritrjenem sedežu, ki ne sme ovirati voznika. V primeru vožnje v nasprotno smer po kolesarski stezi so kolesarji kaznovani s 120 evri kazni, takšen znesek morajo plačati tudi tisti, ki prevozijo rumeno luč na semaforju ali prečkajo prehod za pešce, ne da bi sestopili s kolesa. Za telefoniranje med kolesarjenjem, parkiranje kolesa, tako da ovira druge, in vožnjo v napačno smer po enosmerni ulici je določena kazen v znesku 40 evrov. Zakon o varnosti cestnega prometa pa določa še kaznovanje kolesarjev, ki sedejo na kolo vinjeni, in sicer je kazen odvisna od stopnje opitosti - znaša lahko od 180 do 950 evrov.
Več tukaj

80€ za to da dvignem obe nogi iz pedal??? Kje pa ****a jaz živim? :mad:

Verjetno pa Hervis pripravlja posebno akcijo čelad...
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a Chevagi » 04 Sep 2010 10:07

Ok, nekatere kazni so res bizarne, ravno zato pa se mi zdi opozorilo brez kaznovanja toliko bolj smiselno in odmik od represije. Sicer pa je obvezna čelada zelo pogosta... Glej na sliki desno zgoraj :)
Slika
Uporabniški avatar
Chevagi
član

OdgovorNapisal/-a DamjanDamjan » 04 Sep 2010 22:32

Jaz osebno se ne bi opredeljeval do obveznosti nošnje čelade (sam jo sicer nosim, ko kolesarim kot dejavnost, za transport pa ne, saj je z njo veliko nevšečnosti itd.), mislim pa, da to na ljudi ne bo nevem kako vplivalo, saj se zelo redko sankcionira prekrške na kolesih, zato ljudje teh predpisov večinoma ne upoštevajo. Kot primer lahko povem, da v življenju še nisem videl človeka, ki bi prišel do semaforja, stopil s kolesa, šel čez cesto in se nato vsedel in odpeljal. Čisto razumljivo, ker bi bila to nepotrebna potrata časa in energije.

Menim, da bi morali namesto prepovedi določenega tipa vožnje uvesti stroge kazni za povzročitelje incidentov in jih redno izvajati.
Npr., če nekdo vozi brez rok in s tem ne škodi nikomur, ne vidim v tem nobenega problema. Lahko pa je nekdo nesposoben in se brez kakršne koli "fancy" vožnje zaleti v pešca.

V kolikor bo pa to ostalo nespremenjeno, bomo pač vsi kršili zakone, ki nas postavlijo na nivo nesposobnežev.
"Ni vse v bajku."
-damjan
DamjanDamjan
član

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 04 Sep 2010 22:34

Naj se raje posvečajo nesposobnim motoričnim debilom na razpadajočih kolesih.....V lj jih je takih 90%, gnjavijo pa bajkerje
|johnny|

OdgovorNapisal/-a PJ » 06 Sep 2010 07:41

Ja res bo konec sveta, ce bos moral na tisto malo, kar imas v glavi poveznit celado :roll: Kaj ce bi nekdo koncno pogledal se z druge strani? Prvo kot prvo... realno je nevarnost poskodbe glave krepko vecja v mestu, kot pa nekje na polju. Ko pades v mestu imas veliko vecjo moznost, da udaris v kaksen robnik itd.
In kot drugo, se bolj pomembno... stvar, ce vam je vsec ali ne, vpliva tudi na vse ostale. Ko se nekdo poskoduje, postane invalid ali celo umre, se njegov del davkoplacevalskih obveznosti prenese na vse ostale. Clovek, v katerega se je vlagalo 20 in vec let (vrtci, sole, univerze itd.) iznenada ne (od)placuje vec tega vlozka. In, vsaj kolikor se meni zdi, je to poglaviten razlog, zakaj je nosenje celad tudi pri vsakodnevnih mestnih voznjah v interesu drzave, pa konec koncev tudi vseh ostalih davkoplacevalcev.
Ampak ja, dajmo se raje izgovarjat na represijo in ne vem kaj se vse.
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a rrok » 06 Sep 2010 08:01

PJ, sej maš prav. Ampak je vprašanje, če te lahko čelada reši, ko vate pribije avtobus ali kamion?

Prej kot nesmiselne ukrepe bi država in občine morale poskrbeti za prevozne in proste kolesarske steze. 7 let se že vozim vsak dan po dolenjki (LJ) in v tem času se ni spremenilo nič. In takih situacij je po Ljubljani ogromo.

Najlažje je spisati neke butalske zakone, ki naj bi bili kao preventiva. Itak ja.

Prejšnji vikend sem prvič vozil po nemških avtocestah, do Berlina in nazaj. In kaj mi je bilo najbolj všeč? To, da ni bilo omejitev. Voziš po svojih zmožnostih, noben te ne omejuje z blesavimi omejitvami in radarji. In v 2000 km nisem videl nobene nesreče.
Kar hočem povedat je, da imajo takšni "ukrepi" lih kontra efekt od želenega.

Lih sem na Slo-techu zasledil tole:
- Popivanje (tudi enega piva) na javnem mestu: 200 eur
- Pljuvanje na javnem mestu: 200 eur
- Hranjenje golobov: 200 eur
- Dvignjene noge na kolesu: 80 eur
- Uporaba telefona na kolesu: 40 eur
- Prenašanje hrane in sladoleda ipd. na kolesu: 40 eur
- Če nekoga zraven pelješ na kolesu; 80 eur
- Odvržen ogorek od cigaret: 200 eur
- Seks v avtomobilu: 200 eur / osebo...

http://slo-tech.com/forum/t429981/0

WTF?!?
Kam to vodi?
I asked God for a bike, but I know God doesn't work that way. So I stole a bike and asked for forgiveness.
Uporabniški avatar
rrok
član

Kraj: Lj - Rudnik

OdgovorNapisal/-a Chevagi » 06 Sep 2010 08:18

@rrok: glede zadnjega na spisku pa: državljanska nepokorščina :mrgreen:
Uporabniški avatar
Chevagi
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 06 Sep 2010 08:19

rrok napisal/-a:- Seks v avtomobilu: 200 eur / osebo...

A so zvišali tarife? Včasih je bilo malo ceneje :mrgreen:
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a vr » 06 Sep 2010 08:36

Ni konec sveta, če daš čelado na glavo - sam nimam nič proti temu. Moti me način kako se lotevajo "izobraževanja". Osebno imam raje, da država spodbuja uporabo čelade s poudarjanjem prednosti, varnosti in kakšno subvencijo :twisted: Zdi se mi, da naši uradniki razmišljajo: "vidimo težavo -dajmo nov zakon ven...", namesto da bi se tega lotili z "mehkejšimi prijemi". Če želijo bolj varno vožnjo za mestne kolesarje naj vložijo kaj proračunskega denarja v širitev in izboljšanje kolesarskih stez v mestih in ne vse v predrage avtoceste. Uporaba zaščitne opreme v mestu ali kje drugje je "common sence".

dajmo se raje izgovarjat na represijo
- policija je pač represivni organ...

PJ, izpostavil si zanimivo tezo - da smo mi tu da državi plačujemo davke in odplačujemo domnevni vložek v nas in ne da je država servis državljanom, ki skrbi za sistem (ki naj bi bil v konsenzu z večino prebivalcev) in za to pobira toliko davkov, da lahko ta sistem funkcionira?! Država je tu zaradi nas in ne mi zaradi države! Ampak to je tema za kakšno drugo temo, drug forum... :wink:
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 06 Sep 2010 09:09

rrok napisal/-a:PJ, sej maš prav. Ampak je vprašanje, če te lahko čelada reši, ko vate pribije avtobus ali kamion?

Ne, ampak v taksnih primerih ti ne pomaga nobena zascita. Ampak ce gledas tako, zakaj imas celado in scitnike ko se peljes dol s priljubljenega hriba? Ce pades v 300m prepad te ne bodo resili, prav tako te ne bodo te stvari resile, ce te bo na izhodiscu ture podrl 20 tonski slepar. Torej je povsem brez veze imeti kakrsno koli zascito... razen seveda v tistih malo manj ekstremnih primerih, ko pa stvar lahko pomaga... in pri celadi po mestu (pa jo jaz na zalostu tudi ne uporabljam, da ne bo pomote) je enako... avtobusa te ne bo resila, pri padcu in udarcu v robnik pa ti mogoce bo pomagala.
Konec koncev je pri varnostnih pasovih in airbagih v avtomobilu enako. Ko bos pri 200km/h priletel v zid ti zelo verjetno ne bodo pomagali... pa se najbrz ne pritozujes prevec ce se vseeno privezes in ce ima tvoj avto airbage, kajne? ;)

vr napisal/-a:Država je tu zaradi nas in ne mi zaradi države!

Izobrazevanje se zacenja doma. In ker tam v veliki meri odpove, se ga mora iti drzava z "represijo". Ce bi bili od malega vzgojeni, da se v rdeco ne vozi, ne bi bilo nobene potrebe po tem, da obstaja zakon, ki voznjo v rdeco kaznuje. Bo res? Drzava pa naj bi res bila tam za nas, ampak vseeno se mora tvoje izobrazevanje, tvoje zdravje in tvoje uzivanje v poznih letih od nekje financirati. In ker drzava na zalost ni proizvodna firma, ki bi se financirala sama od sebe, se lahko financira samo iz nasih davkov... in manj kot nas je, vec bomo placevali. Sedaj je pa zgolj vprasanje kako na to gledas, ampak rezultat je vedno isti, pa ce mislis da je drzava tudi zaradi nas, ali pa da smo mi tu zaradi drzave... placevati te ugodnosti in "ugodnosti" pac moramo, ker druge opcije na zalost ni. ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a havli » 06 Sep 2010 16:07

Tako kot je PJ napisal - glede vlaganja... in plačevanja davkov - tako v vsakem ameriškem članku "ovrednotijo" oz. določijo "ceno" življenja 20 / 40 / 60 letnika, to je vedno eden od parametrov o smiselnosti uporabe npr. nove metode zdravljenja (koliko časa država plačuje bolniško in na drugi strani kako hitro lahko začne bolnik spet prispevati v državno blagajno).

Zanimivi so učinki preventive. Na primer, ko sem hodil v OŠ, so nas stalno opozarjali na umivanje zob in zdaj po tolk pa tolk letih med osnovnošolci skoraj ni kariesa, nam so pa še kar pridno vrtal po zobeh.

Takšni (represivni) ukrepi naj bi skrajšali čas, ki je potreben da se preventivna vzgoja začne kazati v praksi. Seveda v določenem segmentu povzroči upor (zaradi avtoritarnosti), pri drugemu brezbrižnost (ker se predvideni ukrepi / kazni ne izvajajo), pri tretjemu paničen strah... en del pa vseeno spoštuje "zaukazano". Je pa ta del sigurno manjši kot tisti, ki nastane s preventivo.

Hčerko sem vozil v stolčku na kolesu v vrtec in ji striktno natikal čelado na glavo. Seveda se je upirala (frizura pa to). Sam čelade za po mestu nisem uporabljal. Pa me je tamala enkrat prav pametno pogledala in vprašala: "Ati, zakaj pa ti ne rabiš čelade?", češ a teb se pa buča ne more razbit... Nisem nič odgovoril, samo obrnil sem se in od takrat tudi na kolesu za po mestu vedno nosim čelado. In začuda tud s tamalo nimam nikol več problema kar se čelade tiče. Če se gre vozit, pa magari samo po dvorišču, si avtomatično da še čelado gor. Pa še sosedov mulc jo je začel nosit.

Sicer so pa čelade težke okrog 300 gramov in si jo pomoje nebi smelo bit pretežko nataknit na glavo.

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 06 Sep 2010 16:17

Čelada je super, ampak....
Na to so se ostro odzvali v Slovenski kolesarski mreži. Prepričani so, da bo s tem ukrepom na cestah manj kolesarjev. "V državah, kjer je bila uzakonjena obvezna uporaba čelad, je število kolesarjev bistveno upadlo. V Avstraliji npr. za več kot 30 odstotkov; število poškodb glave se pri ponesrečenih kolesarjih ni zmanjšalo, opazno pa se je povečalo število srčnih obolenj prebivalstva," so zapisali.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Chevagi » 06 Sep 2010 16:23

Tole pa nabijajo in prav gotovo manipulirajo s statistiko. Koliko se je pa zmanjšalo število voznikov, odkar je obvezen pas v avtu? Eno je, da se ne strinjajo, da 'grozijo' s srčnimi obolenji je pa navadna manipulacija. Shame on them!
Uporabniški avatar
Chevagi
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 06 Sep 2010 16:52

Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a armada » 06 Sep 2010 17:08

A ljudje se res nehajo vozit z beciklom samo zato ker jih lahko policaj ustavi in reče da nimajo čelade? razumeu bi če bi bla kazen 200e....
za vožnjo v naravnem okolju je kr konkretna kazen pa še povečali bi jo radi pa se vsako leto več ljudi vozi...
armada
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 06 Sep 2010 18:53

Kot sem napisal ze pri sosedih... ce se bo stevilo kolesarjev zmanjsalo zaradi tega, ker bo enkrat na pet let potrebno kupiti celado za 100eur (pa zelo verjetno ni potrebe po celadi za 100eur), potem naj pa se. Ce se v Slovenski kolesarski mrezi ze gredo to nasprotovanje, naj se vsaj malo pomatrajo in le poskusajo najti malo manj kretenski argument.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Chevagi » 06 Sep 2010 19:42

Jabooz, zanimiv link. Thx. Jaz sicer še vedno dvomim v ta argument. Metodologija raziskave ni upoštevala tredov povečevanja uporabe avtomobila - šele ko bi upad primerjali s tem trendom, bi lahko ugotovili, če ima pri njem res vlogo čelada ali pač trend uporabe avtomobilov. Nova Zelandija je šla skozi podobno gospodarsko tranzicijo kot Slovenija. Podobno je kot pri nas, kjer se vsak 'mulc' že na kavo (ali pir) do najbližjega lokala odpelje z avtom :D
No, kljub 'čeladni represiji' je tam kolesarjenje močno razvito, mislim celo bolj kot pri nas. Pozdravljam pa ukrep brez kaznovanja, ker verjetno zaleže bolj kot ukrep s kaznovanjem.
Uporabniški avatar
Chevagi
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 06 Sep 2010 22:06

Sedaj brez kazni - čez 2 leti pa: Ohoho, obvezno nošenje čeladi pa brez denarne kazni! Pa dejmo enih 100€.
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a armada » 06 Sep 2010 22:18

Chevagi napisal/-a: Pozdravljam pa ukrep brez kaznovanja, ker verjetno zaleže bolj kot ukrep s kaznovanjem.

a ti to resno? ti bi vozu v mestu 50 če bi vedu da če te bo policaj ustavu bo reku da ne smeš vozit več ko 50 in ti začeleu srečno vožno ne pa ti izpita vzeu? :D

El Tomzo napisal/-a:Sedaj brez kazni - čez 2 leti pa: Ohoho, obvezno nošenje čeladi pa brez denarne kazni! Pa dejmo enih 100€.

ja pol se pač neboš ustavu ko se bo policaj začeu dret :D tak ko zaj če srečaš kje sred hoste kakšnega policaja :D
armada
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 07 Sep 2010 07:47

armada napisal/-a:a ti to resno? ti bi vozu v mestu 50 če bi vedu da če te bo policaj ustavu bo reku da ne smeš vozit več ko 50 in ti začeleu srečno vožno ne pa ti izpita vzeu?

Se pravi da vozis 50 po mestu izkljucno zato, ker se bojis za izpit in ne zato, ker bi bila taka voznja bolj varno in prijazna do ostalih soudelezencev v prometu (vkljucno z otroci na cesti)? No, to je tista "kultura" o kateri sem govoril prej in zaradi take "kulture" na nasih cestah je represija nujna in ne samo priporocljiva.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a armada » 07 Sep 2010 11:58

vem da bom izpadu nekulturno, ampak ja vrjetno vozim 50 samo zaradi kazni, ampak po resnici a ti pa nikoli ne voziš preko omejitev? :D
armada
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 07 Sep 2010 12:44

Dalec od tega, da se vedno in povsod vozim po predpisih. Vseeno pa grem skozi mesto, ali pa na odsekih, kjer vem, da lahko koga srecam in ne bo dovolj prostora za umikanje, dokaj po predpisih, vcasih pa celo pocasneje. Verjetno ne bi imel ravno najboljsega feelinga, ce bi koga spravil v grob, zato je groznja s kaznijo v taksnih primerih, vsaj zame drugotnega pomena.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a armada » 07 Sep 2010 13:58

vem da bo ziher prišu kdo z nekim zaj!banim grafom ven ampak a če se pelješ mimo šole 30 pa pri 30 povoziš gručo šolarjev so kaj majn mrtvi kot pa če bi se peljal 50? (ja vem da je krajša zavorna pot ampak vseeno)
pa ni blo zaj tolko mišleno kot da se pelješ mimo šole po 2metra široki cesti 100, ampak da je dosti cest po katerih bi vrjetno peljav več kot 50 pa ne pelješ zaradi policajev, kor primer navajam tisto štiripasovnico preko mosta mimo europarka
armada
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 07 Sep 2010 14:20

armada napisal/-a:vem da bo ziher prišu kdo z nekim zaj!banim grafom ven ampak a če se pelješ mimo šole 30 pa pri 30 povoziš gručo šolarjev so kaj majn mrtvi kot pa če bi se peljal 50?

Evo proti takemu argumenti pa res nimam proti argumenta. Dejansko si me preprical, da so omejitve izkljucno zato, da imajo policaji delo in da je, ce ves da ni policaja in/ali stacionarnih radarjev, cisto ok, ce se skozi mesto peljes 150km/h... verjetno celo boljse kot ce bi se peljal pocasi, saj bo povozeni prej mrtev in bo s tem posledicno manj trpel... nekaj v stilu milostnega strela za konje.;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Cvika » 07 Sep 2010 15:54

armada napisal/-a:vem da bo ziher prišu kdo z nekim zaj!banim grafom ven ampak a če se pelješ mimo šole 30 pa pri 30 povoziš gručo šolarjev so kaj majn mrtvi kot pa če bi se peljal 50? (ja vem da je krajša zavorna pot ampak vseeno)
pa ni blo zaj tolko mišleno kot da se pelješ mimo šole po 2metra široki cesti 100, ampak da je dosti cest po katerih bi vrjetno peljav več kot 50 pa ne pelješ zaradi policajev, kor primer navajam tisto štiripasovnico preko mosta mimo europarka

Res niso manj mrvi, ampak sploh niso.... vsaj nekateri...
Pa, če nekdo vozi 30 in s 30 povozi gručo je ne le slep ampak psihopat. ("Zajebani grafi" bi pokazali, da je za drugega in naslednje moral dodati gasa, da je obdržal hirtost.) Tud, če se postavim na drugo stran - če že mora nekaj priletet vame, bi definitivno zbrala med 30 in 50 zbrala 30 - ravno tako kot imam pri padcu z višine 3,5 m več šans, kot pa pri padcu z višine 9,5 m.

Kolega je opazil, da se dejansko pozna razlika med 60 in 50 v naselju (saj se nekateri spomnimo, da je bila včasih omejitev 60). Število mačkov, ki so mu zašli pod kolesa, je padlo.

Ne glede na to, da se večinoma vozim tudi v službo s čelado na glavi, me zanima, kaj pravijo pravniki? Kakšno posledico bi imel tak zakon glede nesreč. Menda se zdravljenje posledic prometnih nesreč plačuje iz avtomobilskega zavarovanja in ali bi zavarovalnica (kot dobri gospodar) lahko prijavila, da si sam kriv za stopnjo določene poškodbe (nisi upošteval zakona), čeprav te je, na primer, na kolesarski zbil avto...
Cvika
članica

Kraj: Radovljica, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a jagoda.n » 07 Sep 2010 17:22

rrok napisal/-a:- Dvignjene noge na kolesu: 80 eur

se pravi bo tudi vsak na tekmi ki bo pograbil bidon ali frutabelo, klikal po števcu, si obrisal pot, malo odpel pedalo, da sprosti nogo dobil kazen, ker ni držal za krmilo oz. imel nog na pedalih?
Uporabniški avatar
jagoda.n
član

Kraj: postojna

OdgovorNapisal/-a armada » 07 Sep 2010 17:44

[
jagoda.n napisal/-a:
rrok napisal/-a:- Dvignjene noge na kolesu: 80 eur

se pravi bo tudi vsak na tekmi ki bo pograbil bidon ali frutabelo, klikal po števcu, si obrisal pot, malo odpel pedalo, da sprosti nogo dobil kazen, ker ni držal za krmilo oz. imel nog na pedalih?

pazi da te kdo ne čuje na kake tekme ti hodiš :D :D ampak še bol butast primer, greš v trgovino po kruh pa dobiš 40e kazni :D
armada
član

OdgovorNapisal/-a Snakes » 07 Sep 2010 17:58

jagoda.n napisal/-a:se pravi bo tudi vsak na tekmi ki bo pograbil bidon ali frutabelo, klikal po števcu, si obrisal pot, malo odpel pedalo, da sprosti nogo dobil kazen, ker ni držal za krmilo oz. imel nog na pedalih?

Glede na to da rally ali pa f1 vozniki ne dobijo kazni bo verjetno enako za kolesarje.
Uporabniški avatar
Snakes
član

Kraj: tu pa tam

OdgovorNapisal/-a armada » 07 Sep 2010 18:00

rally in f1 poteka na zaprtih cestah, bol amaterske tekme v slo potekajo na odprtih cestah, v mislih imam bol maratone in podobno
armada
član

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 08 Sep 2010 00:41

Zgolj en razlog več da ne ustavim policajom
|johnny|

OdgovorNapisal/-a Chevagi » 08 Sep 2010 21:02

armada napisal/-a:
Chevagi napisal/-a: Pozdravljam pa ukrep brez kaznovanja, ker verjetno zaleže bolj kot ukrep s kaznovanjem.

a ti to resno? ti bi vozu v mestu 50 če bi vedu da če te bo policaj ustavu bo reku da ne smeš vozit več ko 50 in ti začeleu srečno vožno ne pa ti izpita vzeu? :D

You just don't get it do you?
Veš, se še najde kdo, ki v avtu ne sprošča adrenalina - za to je bajk. :mrgreen:
Uporabniški avatar
Chevagi
član

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 12 Sep 2010 13:06

Če bi ob vsej tej skrbi za varnost glav kolesarjev potekale tudi aktivnosti po zgledu razvitih držav, kjer so v mestu kolesarske steze urejene, izven mest pa sploh potekajo ločeno od cestnih tras, potem bi človek še verjel v iskrenost namer politikov. Ker pa je pri nas varnost v cestnem prometu eno od polj za nabiranje političnih točk, potem :(

Prekršek brez kazni niti ni nedolžna reč - še vedno si na drugi strani zakona. Pri skrbi za zniževanje odhodkov bi lahko zavarovalnice to s pridom izkoristile, npr zdravstvene zavarovalnice ali pa recimo scenarij ko po cesti vijugajočemu vozniku z glavo razbiješ vetrobransko steklo in bi iz njegovega obveznega zavarovanja dobil odškodnino le za polomljene kosti, za poškodbe glave pa bi zavarovalnica uveljavljala deljeno krivdo.

Ni neumno nositi čelado, neumno je razmišljanje, da je s tem storjeno vse, kar je potrebno za kolesarjevo varnost.
Sej ni treba da j' mau, glavn da j' dobr!
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

Kraj: Mjaw York

OdgovorNapisal/-a dzanki » 12 Sep 2010 15:22

kdor se pa boji za frizurco, naj si pa umisli primerno celado :)
Priponke
helmet.jpg
helmet.jpg (9.06 KiB) Videno 15017 krat
Uporabniški avatar
dzanki
član

OdgovorNapisal/-a LOV2XLR8 » 06 Okt 2010 12:50

Uporabniški avatar
LOV2XLR8
smooth cat

Kraj: NowHere

OdgovorNapisal/-a makedampsyho » 25 Okt 2010 10:08

čelada more bit ;) se strinjam
Hold it wide and let it slide
makedampsyho
član

OdgovorNapisal/-a Milan48 » 25 Okt 2010 16:02

Nulla tenaci invia est via!
https://plus.google.com/+MilanRejec
Uporabniški avatar
Milan48
Nonić

Kraj: Šalara / Salara

OdgovorNapisal/-a Hrabroslav » 27 Okt 2010 00:45

Hahahaha, pri 16 kilometrih na uro... z avtom pa celih 20 km/h.
Kaj pa če si tekač stopi na vezalko?
Uporabniški avatar
Hrabroslav
član

OdgovorNapisal/-a žabar » 09 Nov 2010 10:44

Pred 30 leti najbrž ni bilo toliko prometa, da bi si ne vem kako belil glavo z nošenjem čelade (pa saj nih sploh ni bilo, razen pri profesionalnih "cestarjih"). Zdaj mi pa sploh vozit se po večini cest ne diši zaradi prometa. In takih, ki namesto 40 vozijo 60 in 80 in... Ne vem, ampak vsak, ki vsaj kolikor toliko resno kolesari, bi moral pa že dobit občutek, zakaj je koristno vozit po omejitvah vsaj v naseljih, ko se usede v avto in postane voznik.
Me je pa res presenetil podatek, da se naj bi zaradi obveznega nošenja čelade zmanjšalo število kolesarjev! :shock: Če ni kje skritega splošnega trenda, da postajamo bolj komot in leni kar se premikanja tiče...
Po eni strani se tud meni zdi malo posiljen novi predpis o obvezni čeladi, ampak prepričan pa sem, da je koristna tudi v mestu in da pač če obstaja neka varnostna rešitev, ti pa je zavestno ne uporabiš, postane to tvoj problem, si odgovoren za to.
Najboljši fantje so že kolesarji.
Uporabniški avatar
žabar
član

Kraj: LJ Barje

OdgovorNapisal/-a Cvika » 09 Nov 2010 17:57

Po svoje kar verjamem, da se bo število ljudi na kolesih zmanjšalo - ne rekreativcev, ampak za v trgovino, na njivo, šolo, službo...
Ne vem ali je prirejen ali ne:
http://www.cyclehelmets.org/papers/c2022.pdf
ampak, če ni - ne verjamem, da bi se polenili ravno v "pravem" letu.
Pa če me spomin ne vara - pred leti, ko je bila uvedena obvezna čelada za mopede je kar nekaj znancev raje prodalo
mopede, kot pa se navadilo na čelado. Ravno tako, kot se je vsaj za nekaj odstotkov zmanjšalo število kadilcev po uvedbi zakona (ampak pri kadiskem zakonu, kot razumem je bil tak namen) - vsaj v določenih dejavnostih. Pa še ta zakon je dvorezen - zaradi direktnega ogrevanja odprtega prostora pred lokali.

Običajno sicer imam na kolesu čelado - a sem proti takemu zakonu iz čisto preprostega razloga, če jo pozabim, ko skočim s kolesom v tgovino ali v mesto, je ne grem nazaj v stanovanje iskat oziroma se zato ne odločim it peš. Očitno se mi zdi razlika v tveganju zanemarljiva.
Goreče zagovornike zakona pa sprašujem - Se strikno vrnejo v stanovanje po pozabljeno čelado, ko so s "ponyjem" namenjeni v bližnjo trgovino in koliko prijateljem in znancem so že (bi) prepovedali iti zraven na izlet, če se izkaže, da je čelada ostala doma, recimo 50 km proč? Striktno po vsakem padcu zamenjajo čelado?
Cvika
članica

Kraj: Radovljica, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Hrabroslav » 10 Nov 2010 22:45

"Ministrstvo za promet potrdilo, da bodo črtali sporni člen o čeladah za vse."

http://www.delo.si/clanek/128450
Uporabniški avatar
Hrabroslav
član

OdgovorNapisal/-a vr » 12 Nov 2010 23:45

Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 13 Nov 2010 08:06

Hrabroslav napisal/-a:"Ministrstvo za promet potrdilo, da bodo črtali sporni člen o čeladah za vse."

http://www.delo.si/clanek/128450

Moja tanardražja bo spet lahko šla s kolesom k frizerju :zdb:
Sej ni treba da j' mau, glavn da j' dobr!
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

Kraj: Mjaw York

OdgovorNapisal/-a motofrik » 13 Jun 2012 20:04

Glava, rad te imam. In zato ti bom kupil čelado, s katero bova oba srečna.
Tega se držim na motorju in na kolesu.
motofrik
član

OdgovorNapisal/-a _Alex_ » 13 Jun 2012 20:24

and thats how you come in with a *BanG!" ... watch and learn kids, watch and learn

polna luna/mokra zemlja/malo grmenja z dezjem da odzene radovedneze in zakrije zvoke lopate ... odlicni pogoji za kopat po pokopaliscu
PRODAM enduro okvir,zavore,gps,zobnike,bash,menjalnik,dolge/kratke hlače ..
Uporabniški avatar
_Alex_
član

Kraj: Banovci

OdgovorNapisal/-a Ezekiel » 18 Jun 2012 14:23

Swiss MPs have voted overwhelmingly against making cycling helmets mandatory for children under 14, saying that it was an issue for ‘personal responsibility’.

Australia and New Zealand began to implement helmet laws for all cyclists in 1990 and 1994 respectively. A survey in New Zealand earlier this year suggested that helmet requirements had halved the number of cyclists on the road.

http://road.cc/content/news/60083-swiss ... helmet-law

EDIT, prej kot se razpišete:
What do we want for society as a whole?
A. More people in bike helmets?
B. More people on bikes?

http://www.copenhagenize.com/2008/08/he ... ealth.html
Vomit or die!
Uporabniški avatar
Ezekiel
član

Kraj: Tam gor nekje

OdgovorNapisal/-a Calvin » 19 Okt 2012 00:19

Osebno vedno s čelado na kolo, ampak izredno zanimiv članek, ki govori v prid svobodne izbire:

http://www.pinkbike.com/news/To-Encoura ... -2012.html

(se proščam, če je slučajno re-post)
Uporabniški avatar
Calvin
član

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov