Za kolesarje prepovedano!

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Za kolesarje prepovedano!

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 03 Jun 2012 18:51

Slika
Ja, jaz sem jo privil na steber!

Pa da gremo lepo od začetka. Danes smo skupaj z markacisti urejali planinsko pot Litija-Janče. Vse lepo in prav, po urejanju poti je bilo potrebno postaviti še smerne table. Tudi to v redu, je bil pa en problem, na koncu je bilo potrebno še priviti tablico prepovedano za kolesarje. Ja, lahko bi odklonil, lahko bi bili tudi markacisti malo bolj taktni in tablice privili kakšen dan kasneje. Čeprav težko, pa vedar sem tablico privil, do konca dneva pa smo imeli dovolj časa da smo se s fanti pogovorili. Upam da bojo držali besedo in tablice odstranili. Če ne bojo, grejo pa v tisk v kratkem modre nalepke dovoljeno za kolesarje in ta bo ena prvih ki jo bo dobila.

Vse to pa se dogaja na poti ki ni problematična, po besedah markacistov se je pritožil le eden, pa še to človek ki ga moti praktično vse in ga tudi sami ne jemljejo resno. Sama pot pa je lahka S4 z parimi mesti S5.

Kakor zgleda so se začele tablice pojavljati v zadnjem času, predvsem zato ker smo se začeli tudi sami zavzemati za odprtje poti. Če se bo to nadaljevalo, bomo v bližnji prihodnosti imeli probleme še s tistimi pohodniki ki danes nimajo pojma kaj se dogaja.

Slika
Upam da bo takih prizorov čim manj. Ja na koncu smo se tudi odpeljali po prepovedani poti. Pa sej a niso itak vse prepovedane?
Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

Re: Za kolesarje prepovedano!

OdgovorNapisal/-a TINKO » 03 Jun 2012 19:46

Sej zato jaz trdim da je edini pameten v tej zgodbi z prepovedmi Buschi, on je preprosto prodal kolesa in nabavu enduro motor od takrat ga nihče več ne preganja.
Pa še krampa in lopate ne rabiš ker 600 kubični moped to vse sam zrihta.
Uporabniški avatar
TINKO
član

Kraj: pod Čavnom

OdgovorNapisal/-a TINKO » 03 Jun 2012 20:28

Ker sem pravkar dobil eno zasebno sporočilo na to temo, naj pojasnim to zgodbo z motorji.
Na vseh tablicah za prepoved, ki jih v zadnjem času kot za stavo limajo vsepovsod so narisani kolesarji pa jih je kar nekaj različnih in vse je menda izdala Planinska zveza, tako vsaj trdijo tisti ki jih postavljajo. Na njih je upodobljen kolesar in namenjene so za kolesarje oziroma proti njim. In v bistvu samo kolesarje preganjajo, v medijih se vedno govori o kolesarjih. Motorje, ATVje ,terence pa vsi pustijo več al manj pri miru.
In na žalost tudi zaradi tako negativne kampanije in včasih po moje previsoke tolerance do nje , se bojim da bodo prej dobili dovoljenje za vožnjo motoriziranci kot mi
Uporabniški avatar
TINKO
član

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 03 Jun 2012 20:48

Pred parimi meseci je PD Litija oddala predlog poti za dvojno rabo. Predlagali smo, da se odpre vse poti, razen nekaj izjem; ena od teh je bil tudi prvi odsek na omenjeni poti Litija Janče. Razlog - erozija poti. Zaradi tega sem Jožetu predlagal da se na Kramp turci posvetimo temu odseku.
Ne morem povedat kako sem bil razočaran ko sem videl znak za prepoved kolesarjenja.
Kljub temu, bom raje naštel par pozitivnih stvari;
* vse poti razen nekaj izjem (6 odsekov v dolžini 3 km - celotna dolžina poti v PD Litija je 130km)
* pustili smo lep vtis pri markacistih
* naredili smo 40-45 delovnih ur
* "odprli" smo lep kos poti (sicer neuradno, ampak tudi znak za prepoved je neuraden)
Slika

Hvala vsem ki ste prišli pomagat :)
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a Pokora » 03 Jun 2012 21:07

Vsi skupaj se moramo truditi, da nas bodo planinci sprejeli, tale akcija je bila eden izmed naših prispevkov.

Zaradi tistega znaka smo bili vsi razočarani, ampak mislim, da velja pregovor - lepa beseda lepo mesto najde. In pogovarjali smo se dosti :D

Krampa ne morem (še) vihtet, lahko pa sem uporabljala grablje in fotoaparat. Slednji je zabeležil naslednje:

Slika

ps - klikni na slikco že želiš videti še kakšno
Kdor prehitro pride, ne zna uživati.
Uporabniški avatar
Pokora
članica

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Surfac » 03 Jun 2012 21:14

Če je razlog za zapiranje te poti erozija, predlagam, da jo kolesarji urejamo, pot pa naj bo odprta. Sam sem sodeloval v tej urejevalni akcji. Večino dela je bilo res zaradi erozije - in sicer ožanja poti. Zaradi zdrsa zemlje s strani ob padavinah se široka pot spremeni v ozko stezico, hoja in vožnja potem obremenjujeta utrjen rob. Po poraščenosti sodeč pa je potrebno kar nekaj let, da se to zgodi.

Vseeno mislim, da so take skupne akcije koristne, saj se tako bolj spoznamo kot preko forumov in medijev. Tudi kolesarji.
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 03 Jun 2012 22:36

Iz z kakšnimi vijaki je tablica pritrjena?
križni , ključ 10, 13, 15 ?
nova obvezna oprema zraven zložljive žagice za urejanje poti...
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a tslokar » 03 Jun 2012 22:52

Pri nas so križni, sam se urije brez problema :mrgreen:
tslokar
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 04 Jun 2012 05:40

Na dotični tablici je ključ 10. Glede na to da so različni, po tanovem date v ruzak male gedore. :mrgreen:

Upam da ne bo kdo razumel mojega prvega prispevka kot odvračanje od krap turc. Še več bi jih moralo bit, saj s tem vspostavimo stik z ljudmi ki te poti urejajo. Spotoma si pa tudi povemo kje so problemi s kolesarji. Na koncu pa itak ugotovimo da z nami nimajo problemov, je bila pa taka direktiva iz centra. Pomoje nebi bilo prav, da se bi začeli kregat z markacisti, se je potrebno z njimi najprej pogovoriti, pol pa če ne gre pa v akcijo. Krivec za nastalo situacijo pa vemo da je v Ljubljani na sedežu PZS, očitno mislijo da se nas bojo znebili s tem ko postavljajo tablice. Žal bo verjetno situacija ravno nasprotna, mi se bomo še vedno vozili tam kot se, pohodniki bojo pa še bolj nestrpni do nas. To pa vodi dolgoročno v še večje konflikte.
Mi smo s svojim zgledom pokazali, da nam ni problem priti na urejanje poti, tega nam ne morejo več očitat. Imamo pa tudi pravico zahtevat, da nam prepustijo del pogače.

Ja, lahko bi zabrisal tisto tablico po tleh in šel, vendar je bil pa neprecenljiv pogled na koncu na markacista ki je rekel da bo sam odstranil tablico. :twisted:
Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 04 Jun 2012 07:41

Lahko o teh skupnih akcijah preberem kje še drugo plat? Na kakšnem pzs ali hribi.net ofrumu?
Nsmreč nič ne najdem. Help. Hvala.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a Surfac » 04 Jun 2012 07:58

Mogoče so povezave, ki bi jih rad tukaj - če si slučajno spregledal.

Lahko ti zagotovim, da ob urejanju nisem niti enkrat pomislil na to, da je kolesarjenje po tej poti pustilo kakršnekoli posledice. Videl sem pa na enem mestu odtise gum :D .

Po moje so lahko najbolj razočarani domači fantje, ki se doma usedejo na kolo in odbrcajo v hrib.
Če bi namesto znakov za prepovedi postavljali table z vzgojno vsebino bi bile koristnejše za vse.

Osebno sem mnenja, da vodstvo PZS s tem nima nič in je postavljanje tabel posledica internih razmerij v društvih.
Zadnjič spremenil Surfac, dne 04 Jun 2012 08:01, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a igorl » 04 Jun 2012 08:00

TTOCS napisal/-a:Lahko o teh skupnih akcijah preberem kje še drugo plat? Na kakšnem pzs ali hribi.net ofrumu?
Nsmreč nič ne najdem. Help. Hvala.

Recimo:
http://pd-vrhnika.si/drustvo_izleti.php?id=101
igorl
član

Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 04 Jun 2012 08:03

@surfac: ?
Zanima me, kaj se o teh naćih kramp turcah govori v planinskih krogih. A je kje na kakem planinskem/ pohodniškem forumu tudi debata o tem? V linku ki si ga dal tega namreč ne najdem.
@igorl: hvala, ampak to je le reportaža. Zanimajo me mnenja planincev, v stilu foruma in debat.

Še kje?
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 04 Jun 2012 08:29

PD Litija je bilo prvo društvo, ki se je na poziv vodstva PZS odzvalo s spiskom poti, ki jih je pripravljeno odpreti. To ne preseneča, so eno redkih društev v Sloveniji, ki ima predsednika, ki še ni ali oz. bo v kratkem šel med upokojence.

Z oganizacijo Kramp turce smo imeli letos nekaj težav, na koncu smo pristali v Litiji, zato, ker poznam Aleša, načelnika markacistov, in Žigo, gonilno silo kolesarjev. Društvo je tisto, ki ima po Zakonu o planinskih poteh v rokah škarje in platno pri tem, kaj bo odprlo in kaj ne. V Litiji so se odločili, da se ta kos poti ne odpre, velika večina njihovih poti pa se odpre. Če bi vsa društva ravnala podobno smo na konju, toda žal smo daleč od tega. Na PZS prihajajo tudi pisma, kjer društva ugotavljajo, da nobena njihova pot ni primerna za odprtje. Ne bom jih imenoval, ker s tem ne bi nič prispeval k konstruktivnemu vzdušju v bodoče.

PZS je pripravila kriterije za odpiranje dvonamenskih poti, ki bodo vodilo vodstvu PZS pri oblikovanju stališč PZS pri pripravi novega Zakona o vožnji v naravnem okolju (objava na domači strani PZS bo v kratkem). Po teh kriterijih bi bilo to pot moč odpreti (problem utegne biti le visoka frekvenca pohodnikov), in morda jo PD Litija sčasoma tudi bo.

Kako stvari zastaviti v bodoče. V PD, kjer že imamo turnokolesarske odseke, želimo vzpostaviti sodelovanje med markacisti in kolesarji, vsaj enega izmed kolesarjev pa tudi poslati na šolanje za markacista. Organizirati skupne akcije, kamor se vabi tudi nečlane PD. Ustvariti pozitivne odnose na obeh straneh.

Na nek način se stvari na terenu res zaostrujejo. Kolesarji smo se javno in zelo odmevno postavili za svoje pravice, pohodniki so se ob tem množično zavedli, da kolesarji kršimo veljavno zakonodajo. Kako se bo vse skupaj razpletlo je težko napovedati, upam, da se bo priprava zakona vlekla še nekaj časa, saj s tem pridobivamo na času, potrebnem za ureditev stvari na strani kolesarjev (osveščanje, izobraževanje strokovnih kadrov, utrjevanje kolesarskih organizacij,...). In upam si reči, da gredo stvari na bolje, danes se velika večina kolesarjev v naravnem okolju primerno vede.

P.S. Namigi, da je postavljanje tabel spodbujeno s strani ožjega vodstva PZS so po mojem neupravičeni. V podzakonskih aktih Zakona o planinskih poteh so predvidene table za odpiranje oz. zapiranje planinskih poti za kolesarje, ki pa jih društva doslej po večini niso nameščala, ker so vse planinske steze zaenkrat tako ali tako zaprte. V zadnjem času so nekatera društva res pričela nameščati table s prepovedjo, upam, da bo tega čim manj. Na zadnjem UO PZS, kjer so bili sprejeti kriteriji za odpiranje dvonamenskih poti, je bilo jasno povedano, da PZS z urejanjem teh stvari zamuja vsaj za 10 let (enako seveda velja za državo) in da jih želimo urediti. Mnenja kaj in koliko odpirati so bila sicer deljena, vendar v splošnem spodbudnem vzdušju.
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 04 Jun 2012 08:58

Jabooz napisal/-a:Iz z kakšnimi vijaki je tablica pritrjena?
križni , ključ 10, 13, 15 ?
nova obvezna oprema zraven zložljive žagice za urejanje poti...

Strogo formalno vse table s prepovedjo za kolesarje, ki sem jih doslej videl nameščene, niso narejene po predlogi iz Zakona o planinskih poteh, torej tudi nimajo nobene uradne veljave. Pa vendar predlagam, da jih pustimo pri miru. Pota so uradno tako ali tako zaprta, mi pa se vozimo po pameti, sledeč politiki zavestnega samoomejevanja. In kjer ni tožnika ni sodnika in v veliki večini primerov je tako oz. za dva pametna je vsaka pot dovolj široka.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a TINKO » 04 Jun 2012 11:33

Pri nas so take , ki so bile objavljene v uradnem listu.Kdo jih je pa objavu potem, al so že stare ?
Uporabniški avatar
TINKO
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 04 Jun 2012 12:20

TINKO napisal/-a:Pri nas so take , ki so bile objavljene v uradnem listu.Kdo jih je pa objavu potem, al so že stare ?

Ja, te pa žal veljajo. Litijske so "kr neki", podobno je bilo na Rašici, toda tam jih je vzela noč :) Kar po moje ni najbolje.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a TINKO » 04 Jun 2012 12:42

Tudi jaz sem proti temu da se jih uničuje, ker to pelje do še večjega konflikta. Je pa treba doseči stanje da bo tisti ki jih zdaj postavlja nekako pogruntal da je bolje, če jih odstrani.
Čeprav tudi sam mal dvomim v to kar sem napisal.
Uporabniški avatar
TINKO
član

OdgovorNapisal/-a žabar » 04 Jun 2012 16:55

Slovenija očitno postaja pravna država... :twisted:
Osebno imam res slab občutek. Najbrž to pomeni postopen konec skupnih tur.
Najboljši fantje so že kolesarji.
Uporabniški avatar
žabar
član

Kraj: LJ Barje

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 04 Jun 2012 17:22

Zakaj pesimiziem? C'mon. Če bi italijani in avstrijci tako mislili, bi tudi imeli danes vse zaprto.
Vedli smo da ne bo lahko. Rezultatov ne bo na 1,2 leti. In če ne bomo pritiskali sploh ne.
Trudit, vztrajat!
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 04 Jun 2012 17:35

Lahko bi tudi prelepili original table z prepovedjo z nalepko http://www.odprimopoti.si :mrgreen:
Če bi le ta stran opravljala svoj namen za širši krog ljudi, kar pomeni, da se z videom in z realnimi argumenti distanciramo od motornega prometa. Koncept je žal malo medel oz. ne dovolj jasen.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a longi » 04 Jun 2012 19:57

Zanimiv da ma kolesar na tabli ruzak, pa 29 kolesa, očitno so se poglobili v detajle :mrgreen:

Po moje so lahko najbolj razočarani domači fantje, ki se doma usedejo na kolo in odbrcajo v hrib.

Niti ne. Telih 100 višincev spusta ni ravn kakšen presežek. Domačini imamo problem v tem, da so najboljše single preveč zaraščene, zarad nizke frekvence kolesarjev. Ne vem, al je premal kolesarjev, ali preveč kucljev.
"We appreciate all things done well." - Chris King
longi
član

OdgovorNapisal/-a _Alex_ » 04 Jun 2012 22:04

longi napisal/-a:Zanimiv da ma kolesar na tabli ruzak, pa 29 kolesa, očitno so se poglobili v detajle :mrgreen:

v bistvu se tabla bere "not for fags"
29-ers are so gay
PRODAM enduro okvir,zavore,gps,zobnike,bash,menjalnik,dolge/kratke hlače ..
Uporabniški avatar
_Alex_
član

Kraj: Banovci

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 04 Jun 2012 22:53

Ja potem pa itak vredu. Za 29" je prepovedano, za ostale ne. :zdb:
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 05 Jun 2012 05:37

Surfac napisal/-a:
Če bi namesto znakov za prepovedi postavljali table z vzgojno vsebino bi bile koristnejše za vse.

Pomoje je to eden boljših predlogov. Najprej naj da SKP (Slovenska kolesarska pobuda) predlog na vlado in na PZS, da vidimo kakšna bo reakcija na to. Potem pa lahko naredimo tudi akcijo zbiranja denarja za table. Postavili pa bi jih pri kočah in na vrhovih kjer prihaja do pogostejših srečanj kolesar planinec.

@ Joc53 Če te jaz prav razumem, imamo težavo da markacisti ne želijo da jim mi pridemo pomagat urejat poti? Pomoje bi moral direktno na PZS naslovit pismo, naj se zjasnijo na katerih poteh so problemi in dat pobudo da jih mi uredimo ali pa vsaj pomagamo. Imbbus je letos recimo že urejal Dolski graben, mislim pa da so to naredili na svojo roko, ne pa v koordinciji z markacisti.
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 05 Jun 2012 09:12

BOR-M napisal/-a:@ Joc53 Če te jaz prav razumem, imamo težavo da markacisti ne želijo da jim mi pridemo pomagat urejat poti? Pomoje bi moral direktno na PZS naslovit pismo, naj se zjasnijo na katerih poteh so problemi in dat pobudo da jih mi uredimo ali pa vsaj pomagamo. Imbbus je letos recimo že urejal Dolski graben, mislim pa da so to naredili na svojo roko, ne pa v koordinciji z markacisti.

Boris, ne gre za to, da bi kdo zavračal pomoč, gre bolj za to, da so nekateri markacisti prepričani, da, če bodo poti odprli, bomo pa kolesarji vse razrili in da bodo potem imeli ogromno dela in stroškov z vzdrževanjem. Ta strah je seveda več ali manj votel, ga je pa težko odpraviti. V tem primeru se bolj nagibam k lokalnim povezavam kolesarji-markacisti, PZS ni tako strogo centralno upravljana organizacija, kot se morda komu zdi, društva so zelo samostojni subjekti.

In če si strah markacistov in strah pohodnikov podata roke je odločitev Upravnega odbora nekega društva takorekoč na dlani, planinske steze ostanejo zaprte za kolesarje.

Razmišljam, od kod ta silen strah pohodnikov. Gre zgolj za strah, da bi se bi komu kaj zgodilo, za slabo izkušnjo pri srečanju s kolesarji, za ozkosrčnost?

Poskušajmo pojasniti vsaj en možen razlog za strah. Z ženo sva z otroki od malega hodila v hribe. Najprej sva jih nosila v nahrbtnikih, potem vodila za roke, kasneje sva jih "pasla" po planinskih poteh, kar pomeni, da sta bila otroka včasih spredaj, včasih za nama, planinska pot je bila njuno premikajoče se igrišče. Kadar nas je bilo več smo pazili, da je bil eden izmed odraslih na čelu, eden na koncu kolone, vmes pa je drobiž lahko uganjal svoje vragolije. Seveda je bil takšen režim primeren le za planinske steze (enoslednice v kolesarskem jeziku), na gozdnih cestah so veljala prometna pravila.

Naše obnašanje nikakor ni osamljen primer, planinarjenje je tipičen družinski šport pri katerem se otroci v naravi sprostijo. V ta svet je sedaj vdrlo kolo, steza odslej ni več izključna domena pešcev, starši morajo tudi na stezah paziti na otroke (in psičke). Kolesar, pa čeprav obziren, je sam težko kos otroški nepredvidljivosti, stalen nadzor staršev je nujno potreben. In od tod tisto pogosto slišano: Pa dajte nam vsaj na stezah mir.

Zakonodaja takšna ali drugačna, o tem se bomo morali dogovoriti pohodniki in kolesarji med seboj. Z malo papirja, pa obilo medsebojnega razumevanja. In dajmo si nekaj časa, spomnimo se, kako smo bili v začetku nastrojeni proti deskarjem :)
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a yogo » 05 Jun 2012 09:51

Tako kot v cestnem prometu se najdejo idijoti tudi med kolesarji ( gorskimi in ostalimi), kateri svojo brezobzirnost odražajo v načinu vožnje in brezbrižnosti do drugih udeležencev. Vendar pa na cesti še vedno srečujemo tako avtomobile, kamione, traktorje, ATV-je, kolesarje, pešce in še koga - vsi imajo legitimno pravico do uporabe ceste.
Da pa si ena sfera uporabnikov poti ( v konkretnem primeru planinci) pridrži pravico do enostranske odločitve o prepovedi / dovoljenju uporabe planinske poti zgolj v pohodne namene je tako, kot če bi motoristi zahtevali prepoved vožnje po cesti s kolesom ali traktorjem ( ker bi jih omenjeni "ovirali").

Na raznih turah sem že nič kolikokrat doživel, da so se planinci zmrdovali nad 2-3 kolesarji, ki so se pripeljali nasproti. Neglede na to, da smo se vsi dobesedno ustavili cca. 10-15 m pred skupino planincev in jim omogočili nemoten prehod je bilo jasno videti, da planincem 2-kolesniki niso po godu ( izjave so bile raznorazne; " a to je pa sedaj že avtocesta?", " a vi veste da....", ).
Na spustu iz Čavna se je pripetilo enako. Cca. 30m naprej opazim planinca s palicami. Ustavim bicikel, se pomaknem skrajno desno iz poti, gospoda v srednjih letih lepo pozdravim, omenjeni me pogleda in v ne ravno prijetnem tonu reče; " Kaj ne veš, da je s "kulmi" prepovedano?". Rečem; "Prosim??". pa spet; "Kaj ne veš, da je s "kulmi" prepovedano po planinskih poteh". Nisem si želel pokvariti spusta s težakom, zato sem se mu zahvalil za pojasnilo in odpedaliral :mrgreen:.
Skratka, neka alergična reakcija na koesarje je vedno bolj prisotna, neglede na obzirnost, katero posvečamo planincem.

Po svoje jih razumem, saj verjamem, da se večina planincev odlično počuti na osamljenih poteh, ko v miru in tišini pešačijo itd. Verjetno jim vsako bitje, ki ne liči na planinca, srno, gamsa ali merjasca dobesedno pokvari doživetje in občutek, da so v "planinah"
Hkrati pa ne razumem mentalitete in prepričanja omenjenih, da je planinska pot / gozdna pot / itd. namenjena zgolj in le planincem samo zato, ker je "planinska" pot :lol: .
Skratka, table gor, table dol, vozil se bom še naprej.

Trditve v stilu, gorski kolesarji uničujejo naravo / poti / habitat/ strašijo medvede itd. je pa zgolj priča za malu djecu. Naj samo povzamem pogost primer, ko v soboto / nedeljo dopoldan, na Slavniku srečam cca. 50 planincev s polnimi nahrbtniki sendvičev / plastenk itd. in 2 ( DVA) kolesarja, ki na vrhu spijeta pivo, pojesta štrudel in se spustita dol. Ja, če res dobro pomislim, sta omenjena dva kolesarja + moja malenkost kriva za erozijo poti, krušenje skal, izumiranje pingvinov in morda tudi globalno segrevanje. Naj dodam še, da smeti in odpadki na poti ( plastenke, pločevinke, ovitki čokoladic, olupki sadja) dejansko " padajo"iz odprtega nahrbtnika zgoraj omenjenih voznikov dvokoles. Kaj čmo, če je Dakine za en kurc in zadrge ne zdržijo :P .

Pa LP
Uporabniški avatar
yogo
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 05 Jun 2012 10:41

Joc53 napisal/-a:In dajmo si nekaj časa, spomnimo se, kako smo bili v začetku nastrojeni proti deskarjem :)

Tukaj gre za malo drugačen primer...deskarji pustijo denar žičničarjem, kolesarji pač ne, če se omejim na gorskokolesarske ture.
Poleg tega gre pri deskarjih za poligone, kjer jih nekdo ureja in skrbi za varnost...finančni interes je prevladal, tako so deskarje sprejeli
in s časoma so se vsi navadili en na drugega, kar sem prepričan da bi se tudi v našem primeru, ampak problem je v tem, da tisti, ki nasprotujejo oz. tisti, ki odločajo ne najdejo enega plusa za odpiranje poti. V današnjem svetu nihče nikomur nič ne da, če nima od tega tudi sam nekaj.

PS: bajkparkom se lahko samo smeji za zaostrovanje situacije.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a georgeslo » 05 Jun 2012 12:31

Bajkparki imajo zelo ozko ciljno skupino......glavnina folka nima 160mm travel koles...veliko "rekreativcev" bajkparki tudi po prepovedih ne bojo videli....

Jaz osebno se vozim tam, kjer sem se vedno do sedaj in sem IZJEMNO uvideven do vseh, ki jih srečam po poti (ustavljanje, pozdrav itd.) in osebno tega res ne bom spreminjal.....pe če bom moral kdaj plačati kazen, jo pa bom, klinc jih gleda....

Raznih zafrustrirancev, ki mislijo, da so šerifi in si bojo pravico vzemali v svoje roke, pa ne prenešam tako zasebno kot jih tudi ne bom na trailih....(druga štorija pa je če me nagoni lastnik....takrat pa se bom pobral brez besede)
Uporabniški avatar
georgeslo
član

GPS sled

OdgovorNapisal/-a X74 » 05 Jun 2012 13:28

Živjo vsem na tabli!

Ali je moč dobiti karto oziroma GPS sledi vseh odprtih planinskih poti v litijski občini ? Lahko tudi za Google Zemlja ali podobni program. Če jih je res 130km, potem bo še vedno nekaj materiala z zvozit, ali pač?

Hvala in lep pozdrav.
Uporabniški avatar
X74
član

Kraj: Knežakovina

OdgovorNapisal/-a QUEST » 05 Jun 2012 13:54

Mislim, da si planinci pripravljajo teren pred sprejetjem kakršnegakoli zakona o vožnji koles v naravnem okolju.
Saj smo jim odprli tri poti v Sloveniji kaj bi pa še radi. Saj je vse že urejeno postavili smo table kje se lahko vozijo. Naj bo tako kot je sedaj.
Nič spreminjat.
In kot je v Sloveniji v navadi vse prepovedat, potem pa če se kdo dovolj močan oglasi bomo pa razmislili. Pa seveda dali v presojo ustavnemu sodišču in lepo naslednjih deset let zavlačevali.
Monopol planincev je ogromen in ga bo težko prepričati, da tudi kolesarji smo, živimo in se imamo pravico kot planinci rekreirati in sproščati v naravi.
bolš bicikel na ram kot 5 jurjev pufa
Uporabniški avatar
QUEST
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 05 Jun 2012 14:22

Eh, malo preveč se obremenjujete s to zadevo po pravici povedano.
Kar se mene tiče, je stvar glede raznoraznih zakonov o kolesarjenju izven cest taka: če bo sprejet zakon, ki nam bo pisan na kožo, potem super.Če bo sprejet zakon, ki nam bo (spet) vse prepovedal, jebiga.Vozil se bom še vedno tam, kjer sem se vedno, če bo kdo kje utrujal, mu bom povedal svojo plat zgodbe, v kakšne strašne hajke redarjev po hribih pa po pravici povedano niti ne verjamem, ker nadzora v tej naši državi praktično nikjer ni.V skrajnem primeru, da se še to zgodi, me mora pa še vseeno ulovit in legitimirat :wink:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 05 Jun 2012 14:44

problematiks napisal/-a:Eh, malo preveč se obremenjujete s to zadevo po pravici povedano.
Kar se mene tiče, je stvar glede raznoraznih zakonov o kolesarjenju izven cest taka: če bo sprejet zakon, ki nam bo pisan na kožo, potem super.Če bo sprejet zakon, ki nam bo (spet) vse prepovedal, jebiga.Vozil se bom še vedno tam, kjer sem se vedno, če bo kdo kje utrujal, mu bom povedal svojo plat zgodbe, v kakšne strašne hajke redarjev po hribih pa po pravici povedano niti ne verjamem, ker nadzora v tej naši državi praktično nikjer ni.V skrajnem primeru, da se še to zgodi, me mora pa še vseeno ulovit in legitimirat :wink:

Marko

Se strinjam z Markom, v primeru pretirano omejevalne zakonodaje nam kot posameznikom kaj drugega niti ne preostane. Ker se držim, po moji presoji, dovolj strogih načel samoomejevanja, nimam slabe vesti niti do drugih uporabnikov naravnega okolja niti do narave same.

Stvar se zaplete, ko se postavim v vlogo vodnika. Že dolgo vodim v gore pohodnike in turne smučarje, v zadnjih letih pa tudi turne kolesarje. To delo občutim kot svoje poslanstvo in mi pomeni veliko zadovoljstvo. Vodništvo je tudi eden izmed temeljev planinske organizacije, gonilo društvene dejavnosti, na turah se oblikujejo klape, sklepajo medčloveške vezi, prijateljstva. Brez odprtih zahtevnih poti bo ta dejavnost zamrla, kajti društva ne morejo prevzeti odgovornosti za vodenje po nedovoljenih poteh. Zato moramo to zakonodajo spremeniti.

Pa tudi zato, ker ne želim, da me mimoidoči gledajo kot nekoga, ki krši zakone, pa čeprav so ti nesmiselni.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 05 Jun 2012 14:52

Joc53 napisal/-a:...ne želim, da me mimoidoči gledajo kot nekoga, ki krši zakone, pa čeprav so ti nesmiselni.

Slika
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a problematiks » 05 Jun 2012 15:31

Joc53 napisal/-a:Stvar se zaplete, ko se postavim v vlogo vodnika. Že dolgo vodim v gore pohodnike in turne smučarje, v zadnjih letih pa tudi turne kolesarje. To delo občutim kot svoje poslanstvo in mi pomeni veliko zadovoljstvo. Vodništvo je tudi eden izmed temeljev planinske organizacije, gonilo društvene dejavnosti, na turah se oblikujejo klape, sklepajo medčloveške vezi, prijateljstva. Brez odprtih zahtevnih poti bo ta dejavnost zamrla, kajti društva ne morejo prevzeti odgovornosti za vodenje po nedovoljenih poteh. Zato moramo to zakonodajo spremeniti.

Kot društvo, sploh registrirano v Sloveniji, tega res ne moreš počet, ker te bo prej ali slej kdo začopatil.Po drugi strani pa tujci naše hribe in poti veselo tržijo in vodijo organizirane mtb skupine ze ne prav zanemarljiv denar.Še koncesije jim ni treba plačevat, kaj šele, da bi plačevali kazni...

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

Re: GPS sled

OdgovorNapisal/-a tkolitija » 05 Jun 2012 17:34

X74 napisal/-a:Živjo vsem na tabli!

Ali je moč dobiti karto oziroma GPS sledi vseh odprtih planinskih poti v litijski občini ? Lahko tudi za Google Zemlja ali podobni program. Če jih je res 130km, potem bo še vedno nekaj materiala z zvozit, ali pač?

Hvala in lep pozdrav.

Trenutno v Sloveniji ni odprta niti ena planinska pot. Uradno. Neuradno, kot rečeno zgoraj, imamo v Litiji odprto planinsko pot Litija - Janče razen spodnjega dela. Kdaj bo uradno, ko bo komisija na pzs sprejela neke sklepe, ne vem več, lahko Joc več pove. On je v tej komisiji.
Kakšno je stanje na terenu pa sam veš, če si s knežakovine. Vozimo se povsod, nobenega ne motimo, vse je kul. Kako bo zdaj ko se je postavila prva tablica s prepovedjo, ne vem. Boljše ne bo. Lahko samo priporočam da se držimo mtb bontona oz. priporočil kolesarjem klik.
Če te še kaj konkretnega zanima, smo na fb http://www.facebook.com/tkolitija bolj aktivni kot na tabli.

p.s.: poti so za vozit, ne za zvozit ;)
Uporabniški avatar
tkolitija
član

Kraj: Litija

Re: GPS sled

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 05 Jun 2012 21:19

tkolitija napisal/-a:Trenutno v Sloveniji ni odprta niti ena planinska pot. Uradno. Neuradno, kot rečeno zgoraj, imamo v Litiji odprto planinsko pot Litija - Janče razen spodnjega dela. Kdaj bo uradno, ko bo komisija na pzs sprejela neke sklepe, ne vem več, lahko Joc več pove. On je v tej komisiji.

Zakonodaja je nejasna, po mojem razumevanju Zakona o planinskih poteh planinske poti delimo na široke planinske poti (namenjene vožnji z dvoslednimi vozili) in steze.

Široke planinske poti PZS zgolj markira, vožnje po njih pa ne ureja Zakon o planinskih poteh ampak drugi zakoni. Če gre za gozdne ceste ni težav, poljske poti naj bi bile tudi odprte, vlake zaprte. V zaščitenih območjih velja strožji režim.

Planinske steze so namenjene hoji, skrbnik poti pa lahko da predlog superministrstvu za odprtje takšnih poti za dvonamensko rabo. Če so izpolnjeni nekateri pogoji (naravovarstveni, lastniški,...) lahko ministrstvo takšno pot odpre za dvonamensko rabo.

UO PZS je na predlog ustrezne komisije oblikoval stališča PZS do opiranja poti. Predlaga odprtje vseh poti, namenjenih vožnji z dvoslednimi vozili (planinskih in drugih), za planinske steze pa so predlagani kriteriji, ki naj jih poti izpolnjujejo za dvonamensko rabo (majhna frekvenca pohodnikov, povprečni naklon največ 20% itd.). Daleč od naših želja, pa hkrati tudi bistven napredek v primerjavi z dosedanjimi stališči PZS. Končna odločitev pa je v rokah skrbnikov poti, torej PD. Društva, ki imajo aktivne kolesarje bodo odpirala, drugod bo po mojem kar se steza tiče vse po starem.

Morda se sliši čudno, toda nisem pesimist. Tečaj za turnokolesarske vodnike je skoraj polno zaseden, tabor dobro kaže, društva prirejajo vse več kolesarskih izletov. In z množičnostjo prihaja tudi do sprememb v pogledih. Ne tako hitro, kot bi si želeli, toda z jasnim pozitivnim trendom.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a Nikolaj » 06 Jun 2012 07:41

V tujini je gorsko kolesarski turizem biznis. Ogromen.

Pri nas imajo trenutno škarje in platno v rokah društva. Kdor bo znal sestaviti par poti, in jih kasneje tudi promovirati in tržiti, lahko zagotovi kar nekaj delovnih mest (ki sicer ne bodo spadala več pod društvo, bodo pa (lahko) vpleteni ljudje, ki bodo začeli v društvu).

Če bo uspelo doseči kritično maso, se bo vsul plaz, vsi bodo hoteli tržiti MTB.

Poti pa je zadosti. Tako kot sem lani v jeseni na čudoviti dan odpeljal Peco (in srečal v celem dnevu samo enega gozdarja na avstrijski strani), tako se mi večkrat posreči, da odpeljem turo, kjer srečam minimalno število pohodnikov, na spustu, ki traja 1000vm, pa celo nobenega. In to v nedeljo.

Tako da da se, samo malo volje in zdrave pameti je potrebne.
Nikolaj
član

OdgovorNapisal/-a bikerx » 07 Jun 2012 08:44

Mogoče eno noro vprašanje, ki se mi je včeraj pojavilo, ko sem vozil moj domači krog
in zagledam pod seboj razrit teren od konja.
A lahko s konjem jaham po planinskih poteh ? Obstaja prepoved jahanja po poteh?
Ker, če se bo to tak nadaljevalo bomo lahko prešaltali na konje,kobile, ob eventualnem
padcu pa koline, klobase.... :wink:
Uporabniški avatar
bikerx
član

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 07 Jun 2012 10:31

bikerx napisal/-a:A lahko s konjem jaham po planinskih poteh ?

Ne, planinske poti so namenjene samo hoji, izjemoma za dvonamensko rabo, hojo in kolo.

Raziskave so pokazale, da je konj po vplivu na traso poti nekje poravnan s kros motorjem.
Zadnjič spremenil Joc53, dne 07 Jun 2012 14:23, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a _Alex_ » 07 Jun 2012 14:18

s tem da kros ne serje
Uporabniški avatar
_Alex_
član

OdgovorNapisal/-a Marjo » 08 Jun 2012 06:26

Kar vem jaz je planinskih poti namenjenih in izdelanih za namen peš uporabe bolj malo. Na oko bi rekel, da je večina namenskih poti kategorizirana kot zahtevne poti.
Nihče pa me ne bo prepričal, da so mulatjete gradili planinci-PZS ter, da so namenjene le peš uporabi. Podobno velja tudi za stare "gozdne poti". Razlika je le v tem, da so bile mulatjere uporabljene in grajene v vojaške namene "gozdne poti" pa v civilne in gospodarske. Oba tipa pa sta bila namensko grajena za obremenitve s konji, mulami, osli, vozovi, sanmi, ...
Sedaj pa si jih kar povprek lasti PZS in označuje za ekskluzivno peš poti.
Kaj pa se zgodi, če se na taki poti, ki ni markirana pridobi soglasja lastnikov in uredi ekskluzivno kolesarsko gorsko pot? Sicer ne vem, če je to ob naši zakonodaji sploh možno. Ni pa slaba ideja, da bi se za tako pravico potegovali, a v okviru PZS tega filma ne vidim...
-INTERNET
+KABERNET
Uporabniški avatar
Marjo
član

OdgovorNapisal/-a Cvika » 08 Jun 2012 10:36

Joc53 napisal/-a:
bikerx napisal/-a:A lahko s konjem jaham po planinskih poteh ?

Ne, planinske poti so namenjene samo hoji, izjemoma za dvonamensko rabo, hojo in kolo.

Raziskave so pokazale, da je konj po vplivu na traso poti nekje poravnan s kros motorjem.

Dostopno pot na planino pomarkiraš, potem pa po njej ne smejo več goniti živjine na planino?

Del težave je v definiciji oz. pojmovanju, kaj sploh je planinska pot. Če pogledaš naprimer italjanske zemljevide, ceste niso nikjer markirane - pot s številčno oznako se začne na odcepu s ceste. Izjema so povezovalne poti (transverzale). Pri nas pa so pomarkirane celo asfaltne ceste, da o vsem ostalem ne govorim.
Govoriti "odpiranju" takih "planinskih poti" je milo rečeno sprenevedanje in nesmisel.

Pot kakršnakoli že je, je produkt človeka vstavljen v okolje, v katerega je bolj ali manj posegel človek. Zato je po moje neumno oziroma, ko se mi vedno bolj zdi, namenoma zavajajoče poimenovanje tudi vožnja v naravnem okolju, ko se govori o vožnji po poteh - nobena pot ni produkt narave, če se človeka oziroma njegovo delovanje izvzame iz narave. Če pa je človek (in s tem njegovo delovanje) del narave, potem drugačnega okolja, kot naravno, tako ali tako ni.

Pa, da ne bo kdo narobe razumel, za razliko od nekaterih se zavedam, da vsaka pot potrebuje vzdrževanje in to je poleg tega, kako je urejena ta pot (podlaga, teren, speljava...) odvisno od načina in frekvence rabe te poti - tu in samo tu bi morali biti argumenti za omejevanje uporabe poti.

Kako pa uporaba poti "moti" oz. vpliva na dogajanje ob poti (na kar se upravičeno sklicujejo razni ekologi in ostali ljubitelji narave, pa tudi uporabniki zemljišč ob poti), pa naj se določi na podlagi teh motenj - koliko in na kakšen način se pozna naprimer 5, 50 500, 5000 metrov od poti, določen način uporabe. Tu mi na primer pade na pamet hrup. Helikopter ali motorno padalo ne povzroča nobenega dodatnega vzdrževanja poti, pa lahko plaši prosto živeče živali. Rešitev, ki jo ponekod že imajo, postavi se predpis glede hrupa (v decibeih), potem pa je vseeno ali te decibele dosežeš, ker ti čevlji preveč škriplejo ali kolo preveč šklepeta ali ti pri doseganju decibelov pomagajo naftni ali alkoholni derivati.
Cvika
članica

Kraj: Radovljica, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MAAC » 08 Jun 2012 11:19

Bravo, Cvika!!! Podpis ;)

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a cebe » 08 Jun 2012 12:04

MAAC napisal/-a:Bravo, Cvika!!! Podpis ;)

Maac

Jop, še drug podpis!
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 08 Jun 2012 12:36

Načeloma sem proti "like" in "podpis", ker nekega prispevka razen kimanja tukaj ni.
Pa vendar je včasih katera misel tako pravilna, da ni kaj dodati.

LIKE.

To in samo to je dovolj, da streseš čisto vsa razmišljanja in filozofiranja dinozavrov pzs in podobnih. Pa vendar se bo težko v tej smeri pogovarjat, ker predvsem predstavnike planincev reševanje problemov na argumentih in zdravi pameti niti slučajno ne zanima. Ker cilj že imajo v glavi (poti samo njim), le sredstev za to morda še premalo. Ampak tudi na tem vztrajno delajo; pišejo in izdajajo za lase privlečene izgovore le toliko, da jih uzakonijio. Potem se skrivajo za zakonom, čeprav bedastim - ki pa so ga izborili sami.

Edino kar nam tukaj ostane je GO PUBLIC čim bolj. Pred dobrim letom smo zbirali podpise; ko sem ljudem v podjetju razložil kakšno je realno stanje niti en sam ni mogel verjet, da se ne smeš peljat nikjer dol iz cest. In (kot Cvika) opazil, da tole zavajanje pod "vožnja v naravnem okolju" še kako dosega namen. Namreč preprost, logičen človek nobene poti ne smatra kot naravno okolje. Temveč tisto ob njej. Mi smo vendar NA poteh in ne v naravi. Mislim da akterji izkrivljanja špekulirajo na neozaveščenost ljudstva in jih želijo napumpati o škodljivosti kolesarjev, preden bi ljudstvo mislilo s svojo glavo. Ker če misliš s svojo glavo pa tale ekskluzivnost planinskih poti za planince hitro pade.
Tudi izraz OFFroad je neprimerno preveden v "brezpotja". Mi se zavzemamo za vožnjo na poteh.

Tako kot pravi Cviika: obremenjenost poti in vpliv rabe poti na okolje bi se moral in se da drugače ovrednotit.
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 10 Jun 2012 19:44

Primer neumnosti s postavljanjem tabel smo doživeli danes pri spustu s Hleviš proti Talerju. Na začetku peš poti nas je pričakala neslavna tabla.
Slika

Že takoj na začetku, tik pod prvim zahtevnejšim delom poti so nas pričakala drva sredi poti. OK, tudi to mora biti. Kazalo je že, da je tabla postavljena samo zaradi tega, ker se ne da tekoče kolesariti, ampak je potrebno vsakih 30m s kolesa in peš preko kupa drv.
Slika

Ko je pot postala že skoraj tekoča, pa spet presenečenje. Lepa stezica, sredi gozda je kar naenkrat postala avtocesta.
Slika
Slika

In zdaj smo kolesarji tisti, ki oviramo planince. Če je kateri neroden, si bo prej zvil nogo na kamnu sredi zgoraj prikazanega razdejanja, ali pa vsaj na enem od kupov drv.

Aja, na poti ni bilo niti enega planinca. Če sem kadarkoli koga srečal na tem spustu smo se vedno prijazno pozdravili in šli vsak svojo pot.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 10 Jun 2012 21:09

Na avtocesto se pa res ne sme s kolesom ... :roll: :evil:
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 10 Jun 2012 23:37

Bruh!
Pa lepe pozdrave tistemu PD, ki je skrbnik te poti.
Dvoličneži.
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 11 Jun 2012 05:30

Tukaj jih imaš, PD Idrija
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a žabar » 11 Jun 2012 08:59

Sem malo razmišljal tole o obremenjenosti poti, pa o motenju pešcev in podobno.
Na poteh, ki so precej obljudene, smo verjetno kolesarji res moteči. A te poti so v določenem obdobju tudi zelo osamlejen, slabo obiskane. Tako en vidim razloga, da bi, na primer, pot na Komno in čez v Dobrenjščico, za kolesarje odprta od septembra do maja, na prime, pa ne za konec tedna. To bi lahko lepo na tabli pisalo in bi bilo tudi precej manj konfliktov s planinci. Podobno tudi drugod.
Pa recimo zapreti bi morali za dve, tri leta poti na določene hribe, kot na primer na Polhovgrajsko grmado tudi za pešce, saj je tam erozija res močna. Da bi se poti malo "opomogle". A mislite, da bi tale predlog za zaporo šel skozi? Ne, ker pešci ne povzročajo šode na poteh, to pa res ne. Ampak morda bi morali tudi s takimi predlogi priti na planinska društva.
Najboljši fantje so že kolesarji.
Uporabniški avatar
žabar
član

Kraj: LJ Barje

OdgovorNapisal/-a Interfresh » 11 Jun 2012 13:26

Tole tekmovanje med nekaterimi nestrpnimi skrbniki (upravljalci ali za karkoli se že imajo) planinskih
poti mi pa ponekod že meji na farso. Menda je znana uradna oznaka za dovoljeno in nedovoljeno
dvonamensko rabo, ampak tale znak, ki ga je posnel MarE pa res ne vem kaj naj bi pomenil ??? :lol:

Slika

malo je podoben tistemu prometnemu znaku, "prepovedan promet za kolesa", le da prometni znak
ni prečrtan :?: Kaj torej to pomeni da NI prepovedan promet za kolesa

Slika

:roll:
Uporabniški avatar
Interfresh
član

OdgovorNapisal/-a TINKO » 11 Jun 2012 13:58

Ta je ta trenutek edini uradno veljaven in je bil predhodno objavljen v uradnem listu.

Slika

Take imamo na Ajdovskem in kot izgleda smo edini v slo z uradno verzijo. Vse ostalo kot da ni, ker to postavljajo razni pametnjakoviči z pa tudi brez vednosti PD.
Grafik ki ti to nardi za male pare pa je na vsakem vogalu.
Mialim da bi planinska zveza , če že hoče bit vsaj malo kredibilna na tem področju morala ukrepat, ker drugače bodo vsi gozdovi polni nekih plastičnih tablic z prepovedmi kot za časa Stalina al pa da ne rečem Tita : ( KRETANJE ZABRANJENO ).
Uporabniški avatar
TINKO
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 11 Jun 2012 14:20

Kako je pa z unicikli? :mrgreen:
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 11 Jun 2012 14:23

Eno je neustrezen znak; če ni uraden se ga nihče ne rabi držat. Imam prav? prepričan sem, da bi se dalo izbrskati tudi člen zakona, po katerem je postavljalec neuradnih znakov kaznovan. Imam prav?

Drugo pa je odločitev skrbnika, da dvonamensko rabo prepove. S čem pa bi ta naj bila argumentirana? Je dovolj da se trije prdci na sestanku zmenijo: "Ejga, tole bomo pa zaprl".

Ker je itak povsod prepovedano mi ni jasno, zakaj potem sploh postavljajo table? A hočejo s tem rečt, da kjer table ni pa dovoljujejo? Res PDruštva delajo s tem zmedo.
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a Nikolaj » 11 Jun 2012 14:27

Zakaj pa so te tablice?
Nikolaj
član

OdgovorNapisal/-a Interfresh » 11 Jun 2012 14:36

Ravno to me je najbolj zbodlo v oči. Kaj se je v zadnjem letu tako drastično spremenilo, da v PD-jih
na vrat na nos hitijo z nabijanjem takšnih in drugačnih kvazi znakov, za katere si samo mislimo kaj naj
bi pomenlii? Kot rečeno, itak je prepovedano in ni nobene potrebe da še 1x prepoveš. OK, če se
v kakšnem društvu lepo "dol vsedejo" in odločijo kaj bi se odprlo za dvonamensko rabo, potem bom
razumel, če bodo kakšen še posebej kritičen odsek izrecno označili kot nedovoljen za dvonamensko
rabo.

Tako pa se vse skupaj zdi kot nepotrebno napenjanje mišic. :roll:
Uporabniški avatar
Interfresh
član

OdgovorNapisal/-a _Alex_ » 11 Jun 2012 14:38

morda so paranoični, morda majo povprečno manj dnarja (brezposelni, šli na hitro v penzijo, ne vej okam se dat) in ŠE manj hobijev, tko da ostane čist preveč časa za hodt okoli ... hoja je pa tud taka stvar zravn katere lahk stalno mislš ... predvsem neumnosti... ergo ... table

lahk vam tud kaj pametnega motivacijskega citiram če vam pomaga se soočit s to okrutnostjo in brezbrižnostjo do naših čustev .... Keneddy ... Rambo ... Platon ... Hobbes ... Burke ... Che... take a pick
Uporabniški avatar
_Alex_
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 11 Jun 2012 15:15

A res ne štekate kaj je pravi namen teh uradnih ali neuradnih tablc, ki rastejo kot gobe po dežju.

Namen planinskih društev je, da s temi tablicami informirajo tistih 80% planincev in pohodnikov, ki se jim jebe za take neumne prepovedi oz. take zakone in načeloma nimajo kej dosti proti gorskim kolesarjem ali pa so vsaj vzdržani glede tega.
Zdej pa pazi catch...
to so tisti, ki so do sedaj hodili po poteh brez tablic in jih srečanje s kolesarji ni motilo, smo se pozdravili in šli dalje, zdej bodo pa še ti
začeli težit, ker so spodaj vidli tablo in te bojo imeli za huligana, ker ne upoštevaš znakov. To je čista psiho fora.
Lahko kr dam kakšen primer:
ČE imaš npr. nek del mesta popolnoma urejen in nenasmeten, se bodo ljudje avtomatsko/nezavedno prilagodili okolju in ne bodo odmetavali smeti vse povpek...zdej pa v istem okolju obrni en smetnjak in boš videl kam bodo letele smeti, ki bi jih sicer človek dal v smetnjak.
Še lepši primer je prenapolnjen smetnjak...smeti se začnejo enostavno nabirat okoli smetnjakov vse povprek.

Na tak način generirajo konflikte med pohodniki in gorskimi kolesarji..to pa zato, da dokažejo, da so imeli res prav, da kolesarji ne spadajo na poti. Tle smo ga popušili po celi črti, ker s popolnoma vsakim dejanjem pljunemo sebi v skledo pa naj bo dobra ali slaba gesta.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 11 Jun 2012 15:22

Mojo Jojo napisal/-a:A res ne štekate kaj je pravi namen teh uradnih ali neuradnih tablc, ki rastejo kot gobe po dežju.
Namen planinskih društev je, da s temi tablicami informirajo tistih 80% planincev in pohodnikov, ki se jim jebe za take neumne prepovedi oz. ˘

TTOCS napisal/-a: Mislim da akterji izkrivljanja špekulirajo na neozaveščenost ljudstva in jih želijo napumpati o škodljivosti kolesarjev, preden bi ljudstvo mislilo s svojo glavo.

Seveda štekamo. Točno to. Psiho fora in nas bodo nategnili. Zato pa pravim, da edini spas je GO PUBLIC na veliko.
TTOCS
član

Naslednja

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov