Za kolesarje prepovedano!

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Re: Za kolesarje prepovedano!

OdgovorNapisal/-a Zhiloreznik » 30 Apr 2013 21:16

TTOCS napisal/-a:Kolk škode naredi en traktor, ali pa namenski stroj, ki podira drevesa in nalaga, ter odvaža?
No, da vas vidim?
Eni boste rekli nič, ker ima široke gume in manjši pl.pritisk.
Drugi znamo povedat, kako je v 1m globokih kolesnicah od teh strojev stat.
Če gremo v detajle, pridemo počasi do problema: odvisno od podlage, naklona, razmočenosti,...

No, koliko škode torej naredi en stroj?
Nič, bratje in sestre. Nič.
Škodo dela človek (ki stroj uporablja).
Koliko škode naredi potem motor? Spet nič.

Vse je v glavah.

Danes sem se poskusil vozit po terenu, ki so ga zdemoliral traktorji in iz njega naredil živo blato. Ja tist ko daš nogo not pa si najebal. Kej takega še v življenju nism vidu. Majkemi :)
Zhiloreznik
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 02 Maj 2013 11:09

PJ: med vrsticami sem že prej razbral kar si hotel povedat, moje stališče ni obrnjeno proti krosistom saj sem tudi sam, priznam, s krosom pred desetletjem in več naredil kar nekaj kilometrov tam kjer nebi smel a me je zadeva približno takrat ko sem vstopil v svet polnoletnih, minila, ampak nebi zdaj kar prepovedal vsega. V mislih sem imel področje gozda, katerega bi se vseeno lahko odprlo za uporabo terencev, motorjev in sani s čimer nebi blo nič narobe, če bi vsak kraj imel omenjeno področje v bližini. Zdej ne govorim o hektaru gozda v vsaki vasi ampak hektar na regijo bi bil pomoje čisto OK. Ampak, tam kjer se z vozili ne sme naj tudi lovci hodijo lepo peš! Kolesarji bi na kar nekaj hribov lahko potegnili svoj samo nam namenjen trail, ki je enosmeren in namenjen spustu. Če tako gledam, ima veliko hribov 4 in več ločenih pešpoti + cesto zaradi oskrbe koče in na takem hribu bi en trail lahko bil brez prevelikega kompliciranja planincev. Moje pisanje ni bilo namenjeno napadu katerekoli kategorije, no z izjemo lovcev ki mi gredo res na živce zaradi več sporov in uničevanja vsega kar je novega v gozdu a ni njihovo, ter njihovem prepričanju da si lastijo gozdove in v njih lahko počnejo kar želijo. In najhujše od vsega mi je to, da v sosednjih državah kolesarje z odpiranjem poti in prirejanjem zakonov privabljajo, pri nas pa ravno obratno, čeprav je teren in narava tak, da bi lahko bili označeni kot mali evropski raj za kolesarje IN ostale v naravnem okolju izvedljive športe...
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 07 Maj 2013 08:46

If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 07 Maj 2013 09:18

Eh dokler niso konice namazane s kravjim drekom za zagotovoljeno infekcijo, je brez veze.
http://www.mtb.si
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a Stak » 07 Maj 2013 10:28

Mene pa nekaj zanima: krajinski park Robanov kot, makadamska pot široka cca 2,5m v 90% dolžine (za traktor normalne velikosti). Zakaj PD sploh markirajo takšne kmetijsko/logarske/pohodniške poti? Za manj poučene je vsaka pot, ki ima markacije, planinska pot.
Lastnik je pa baje zelo alergičen na kolesarje, tudi po lastnih besedah "mimo moram spustiti samo pohodnike, pravila veljajo za vse, kolesarji ovirate pohodnike". Na širokem makadamu!
Bor: Lepa beseda ne najde vedno lepo mesto. :wink:
Uporabniški avatar
Stak
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 07 Maj 2013 10:58

Izvleček iz uradnih stališč PZS:

- vse planinske steze (poti, ki niso bile grajene za vožnjo / (2.člen Zakona o planinskih poteh) so zaprte za kolesarje, razen tistih, za katere na predlog skrbnika poti strokovni odbor za izvajanje kriterijev o dvonamenski rabi planinskih poti PZS oceni, da izpolnjujejo pogoje za dvonamensko rabo.
- Po vseh prometnicah, ki so grajene za vožnjo, pa je vožnja s kolesi dovoljena.

Razlaga druge alineje: v skladu z Zakonom o planinskih poteh vožnja po takšnih poteh ni prepovedana in PD PZS kot skrbniki takšnih poti temu ne nasprotujejo. Žal pa to ne pomeni, da je pot za kolesarje s tem odprta, saj so tu še drugi zakoni, znamenita uredba in "samovolja" lastnika poti.
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 26 Maj 2013 08:57

Na senčni strani alp smo, ni kaj.

Ker tam kjer je res sonce...
http://www.wagrain-kleinarl.at/si/poletje/kolesarjenje/kolesarske-ture.html
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 26 Maj 2013 16:01

Se strinjam, smo pa tudi sami krivi za tako stanje. Se je lažje skrivat kot pa kaj opisat.
Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 26 Maj 2013 19:26

Včeraj in danes sem imel priliko govoriti z G. Davidom Scullom, človekom ki je bil dolga leta v vodstvu organizacije gorskih kolesarjev v Marylandu, ZDA. K nam je prišel na kolesarske počitnice. Ko sem mu omenil naše težave z nerazumevanjem pohodnikov, zakonodajo itd. se je nasmehnil in mi opisal njihove, gre za natanko isto zgodbo, le da se je zgodila pred dvajsetimi leti. Tudi pri njih pot do vzajemnega spoštovanja in posledično tudi do sožitja nikakor ni bila lahka.

Posebej pa je poudaril, da pa so oni postopoma zgradili ogromno mrežo kolesarskih poti v gorah. Vse to so naredili in sedaj vzdržujejo gorski kolesarji - prostovoljci, v skladu s priporočili IMBA. Takšne možnosti so seveda na voljo tudi pri nas, če samo pomislim na že obstoječo mrežo 100.000 km gozdnih vlak, 20.000 km gozdnih cest in številne steze.
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a joachim » 26 Jun 2013 16:26

Danes v poročilih (od 13.min dalje)
http://ava.rtvslo.si/#ava2.170854989;;

Ne vem, zakaj se ob gledanju tega spomnim na tisto šalo, ko se slep in gluh pogovarjata o tem, da se bosta videla oz. slišala... prvi mislijo eno, drugi drugo, za tretje je pa itak vse isto...
Uporabniški avatar
joachim
član

OdgovorNapisal/-a Zhiloreznik » 26 Jun 2013 16:50

Glede na predlog PZS, bomo do 2060 imeli 7 urejenih gozdnih poti. Če se okoliško društvo ne bo samo aktiviralo za legalizacijo, potem poseben odbor potrdil, dal žig za začetek dolgotrajnega postopka, ne bo nič. Sploh tista o primernosti naklona je precej vprašljiva reč, saj je naklon za nekega nekolesarja kaj hitro prevelik. Stvar je za moj okus preveč arbitrarno določena. Večji povdarek bi moral biti na kulturi in sobivanju planincev in kolesarjev. Do sedaj imam skoraj samo pozitivne izkušnje s planinci. Previdnost, širok nasmeh in glasen pozdrav so zaenkrat še vedno deloval.
Zhiloreznik
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 27 Jun 2013 00:24

Uuuuu!!! Cele 3 steze so trenutno namenjene "dvojni rabi". "Postopek je zelo kompliciran" ... ponovi vsaj 3x, kar pomeni da se nihče ne bo tega množično loteval. Še najbolj mi je všeč Jožetova definicija, da je gorski kolesar planinec na dveh kolesih. Ko bomo to vsi dojeli, bo pa boljše, brez vsakega zakona.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 27 Jun 2013 08:49

MarE napisal/-a:Uuuuu!!! Cele 3 steze so trenutno namenjene "dvojni rabi". "Postopek je zelo kompliciran" ... ponovi vsaj 3x, kar pomeni da se nihče ne bo tega množično loteval. Še najbolj mi je všeč Jožetova definicija, da je gorski kolesar planinec na dveh kolesih. Ko bomo to vsi dojeli, bo pa boljše, brez vsakega zakona.

MarE, niso še odprte za dvonamensko rabo, v postopku so. Res je, tega bo za časa naših mtb karier zelo malo, tako je bilo razumeti tudi po predstavitvi načelnice komisije za varstvo gorske narave na posvetu prejšnji teden. Jaz mislim, da je to naša manj pomembna fronta, bomo pa morda kdaj kje kakšno pametno turo povezali s kosom planinske poti.
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 27 Jun 2013 10:28

Ne razumem, zakaj sploh pristajamo na to da nam omejujejo širino poti. Ravno tako se mora en planinc umaknit, če se dva srečata na ozki poti. Še nikoli nisem imel problema če sem se s kom srečal, tudi če čakam planince me prosijo naj grem jaz naprej. Pa bolj zaradi tega, ker se jim zdi zanimivo in nemogoče da se tam kdo pelje.
Edino merilo na katerega bi lahko pristali je, delam škodo ali je ne delam. Ne vem zakaj lahko to funkcionira v Italiji, pri nas pa ne. Tudi tam kjer se je naredila škoda zaradi kolesarjev, je kriva frekventnost. A ni ravno tako kot pri planincih, tam kjer jih je več se tudi na terenu krepko pozna, pa oni lahko hodijo kjerkoli, tudi po brezpotjih.
In sedaj nam bojo dovolili vožnjo po treh kolovozih. Pa tudi če se gremo vsi vozit na njih, kakšno bo stanje na teh poteh po enem letu? Pomoje katastrofalno.Potem bojo pa s prstom kazali, "poglejte kaj ste naredili, saj vse razrijete".
Res me ima, da bi organiziral en kolesarski desant na Komno. Pa naj se pol razpočjo.
Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a vr » 27 Jun 2013 10:33

@Bor-M o-o!
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 27 Jun 2013 11:11

Nej si gre en pogledat kaj so naredili PLANINCI na Nanosu od cerkve navzgor .... ni ena steza 10 vzporednih je že ... en dan sem šel ponoči od cerkve gor peš in v "temi" res nism vedel kje bi sploh hodu ...
treba jim je postavt ozke tunele z železne ograje k govedu
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 27 Jun 2013 11:11

Ok... Običajno sem tiho glede te problematike predvsem ker ne poznam vseh podrobnosti vendar tukaj je moj mtb možganski vzorec...
Jaz ne razumem marsikaj od povedanega na posvetu in v prispevku rtvslo vendar najmanj razumem, da se gorski kolesarji že vnaprej postavljamo v podrejen položaj.
To dokazujejo neke omejitve širine in naklona, vrste terena i še kup parametrov s katerimi bi PZS pod pretvezo podajanja roke rada čimlažje prišla do zakonske podlage za omejevanje mtbja na ceste (makadami, gozdne ceste, max vlake in kakšni kolovozi).... in mi se "kar strinjamo" in upamo, da bomo počasi dobili še več...Še nekaj me zanima. Zakaj se javno pojavlja neki izraz turni kolesarji? Zakaj se javno že zdaj dela delitev na turno gorsko kolesarjenje, spustaše in nekaj nedifiniranega vmes??? Skupaj, ampak samo če nastopimo skupaj lahko nekaj dosežemo ker nas je gorskih kolesarjev dandanes toliko, da nismo niti najmanj zanemarljivi del populacije. Posebej zdaj ko sem slišal to blazno številko cca 60.000 članov PZS. A cca tretjina te cifre se pa mora kr strinjat s tisoč in eno omejitvijo in vnaprej usločit hrbet. No potem pa tretjina te cifre - 1 osebek pa še ta je član PZS. Pa nimam nič proti PZS, planincem, naravi, gorskokolesarski etiki vendar le proti posameznikom, ki znotraj PZS in državnih institucij podpirajo lovsko/gozdarski lobi in pumpajo ostale uporabnike gora, da naj "si želijo mir in tišino v gorah" in s tem utrjujejo svoj položaj in stolčke oz. službe. Kje pa imajo kakšna dejstva kot podlago za svoje početje in trditve? Kje pa je tukaj kolesarska zveza?
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 27 Jun 2013 11:13

mrd napisal/-a:Zakaj se javno že zdaj dela delitev na turno gorsko kolesarjenje, spustaše in nekaj nedifiniranega vmes???

Ja ... to so uni ... s ... ČELADAMI (pokaže neki na glavi) in ščitniki ... (s katerimi šparajo na zdravstveni blagajni da lahk gre keš za zdravljene zdravljenih alkoholikov in njihovih problemov v starosti ... da lahk pol kričijo na nas po hribih)
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 27 Jun 2013 11:28

Aja pa pozabil sem omenit o uničevanju pa vzdrževanju poti.
Se strinjam z Borom. Uničevanje poti naj bo neka omejitev. Takšna pot nak se zapre.
Vzdrževanje poti. Pa tolk enga dnarja zmečem na gume, zavore, ležaje, spreje, mazila, rokavice, fajvtnenke, pedala, gripe, čelade, ščitnike, gluposti kot so avtomatska sedežna..... in podobno... povprečen planinc pa kupi čevlje in palice (takšne, ki ne delajo nobene škode na poteh in koreninah) in plača tisti čaj in občasno kakšno spanje v koči. Me prav zanima kje je potem ta potencial? V PZSju zagotovo ne.
Povejte koliko bo zadosti za članarino nove Gorskokolesarske zveze, ki bi poskrbela za vzdrževanje poti? Če ma PZS skupaj z zavarovanjem cca 20 EUR potem dam 50 EUR letno za članarino v Gorskokolesarski zvezi! Povejte koliko ur mesečno/letno moram prispevat za vzdrževanje poti?
Celo... dam 100... 200 EUR letno, da nova zveza "zlobira" (kot se to moderno reče) lastnike zemljišč, da dodeli skrbništvo novim skrbnikom :)
Uporabniški avatar
mrd
član

OdgovorNapisal/-a havli » 27 Jun 2013 12:33

Kako pa so pravzaprav nastale planinske poti?
Nekaj zanesenjakov (Jakob Aljaž & co) je začelo hodit v hribe, ker jim je bilo všeč. Potem so po gostilnah govorili o svojih podvigih. In je zadišalo še drugim. Zato so naslednjič te poti še označili. Sedaj se to imenujejo planinske poti in markacije. Ugibam.

Kako lahko sedaj planinci naredijo novo pot in dodajo markacije?

Ali če drugače postavim, ali lahko sedaj kolesarji po istem principu navlečemo še svoje poti, dodamo svoje markacije. Seveda prej ustanovimo Gorskokolesarsko zvezo Slovenije - odlična ideja mrd!!!

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 27 Jun 2013 12:53

Če bi šel raziskovat, bi hitro videl da je večino poti naredila vojska med in po prvi svetovni vojni, veliko je tudi poti ki so jih naredili kmetje za spravilo lesa, sena, poljščin. Kar so naredili planinci sami, so vglavnem res tiste visokogorske poti, nadelane čisto na vrhove.

Jih pa oni vzdržujejo, tega jim pa ne gre očitat.
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 27 Jun 2013 13:45

havli napisal/-a:Ali če drugače postavim, ali lahko sedaj kolesarji po istem principu navlečemo še svoje poti, dodamo svoje markacije

Glede na to, da je hoja po tuji zemlji zakonsko sprejemljiva in dovoljena, voznja s kolesom pa ne, predvidevam da ne moremo. :) Je pa res, da se, vsaj jaz, ne sekiram in se peljem... pa tak ali drugace lobby in/ali zakon gor ali dol.
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a mrd » 27 Jun 2013 15:17

@PJ
To itak vsi izkoriščamo ta status quo in se ne sekiramo
AMPAK
ali bi plačal kot sem rekel npr. 100 EUR letno za članarino v Gorskokolesarski zvezi, ki bi ti omogočala to isto počet legalno?
Bom kar jaz predvideval tvoj odgovor: NE ker lahko to počnem zaslstonj.
Drži pa vendar samo v trenutnem status quoju.
Kaj pa če bi imeli EFEKTIVNO zakonodajo in nadzor, ki bi te fajn cepla po žepu ob kršitvah iste?
Ja takrat bi pa vsi dali vse...
Zakaj potem ne moremo že prej dat vse, da se nam ne zgodi tisti efektivni del?
Uporabniški avatar
mrd
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 27 Jun 2013 15:58

Če bi Tanja Žakelj zmagala na olimpiadi in dobila nekaj kazni pri nas, bi bil pa zanimiv moment...
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 27 Jun 2013 17:31

100€ letno zato da mi je dovoljeno porivat kolo na bližnji grič in se po njemu spuščat v dolino? nikakor. zakaj bi financiral neko zvezo od katere nimam nič, če pa vse poti naredimo in vzdržujemo sami in to na ozemljih ki niso v uporabi oziroma je to nekako zmenjeno, da si z lovci in gozdarji ne skačemo v zelje? BI pa dal simbolnih 10 ali 20€, to pa res. in brez problemov bi vzdrževal poti saj to počnem že zdaj. Naj se zakonodaja že enkrat premakne in kolesarje in konjenike ter pešce spravi v eno kategorijo, vsa MOTORNA vozila pa v drugo. Konc koncev, če pozimi z motornimi sankami nekdo vozi po meter in pol debeli snežni odeji po gozdni vlaki ali pašniku, mu pomojem ne gre zamerit in ga preganjat kot to počnejo pri nas, enduro motoristom bi se moralo dovolit voziti po gozdnih vlakah in poteh, nikakor pa po potokih in peš- ter kolesarskih poteh... mislim da nekdo z IQjem več kot 100 normalno razume to dejstvo, razen seveda če je del enega od lobijev kjer jim žene ne dajo in morajo potem frustracije izživljat nad souporabniki gozdov...
Kot lastniku dela gozda se mi zdi nepoimljivo da lahko v mojem gozdu vsak, domačin ali tujec, nabira karkoli raste, sam pa nesmem povleč trase po kateri bi lahko s prijatelji vozil s kolesom oziroma podret dveh dreves in drv pripeljat domov za kurjavo... :roll:
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 27 Jun 2013 18:40

Mrd res je. Ne ne bi dal. Pa ne ker mi je prevec, ker konec koncev, 10, 20, 50eur ni nek denar, sploh ce to poracunas na stevilo kav, ki jih popijes vsak dan. Ampak se mi gre tukaj iz principa. Konec koncev se lahko PZS hvali, kako so nevladna organizacija odvisna od podpore clanov, realnost pa je, da PZS veselo placujem jaz, ceprav nisem njen clan (ker se mi ni dalo prav dolgo iskati, sem pogledal samo prvi link, ki pravi, da je PZS imel leta 2001 proracun 400mio SIT oz. 1.6mio eur, ce ne upostevas inflacije). In glede na to, od kje dobi ta 1.5mio eur (danes verjetno neprimerno vec kot 1.6mio iz leta 2001), bi bilo dovolj neumno pricakovati, da bi jih se dodatno podpiral. In enako, je tudi z neko X zvezo.
Na zalost sem (in sem bil) dovolj v sportu, da vem kako taksne "organizacije" operirajo (pa ne samo v sportu ampak tudi drugod). In zato se mi zdi neumno sploh premisljevati o taksnih stvareh, ker v realnosti bo stvar taka, da se bo na vodilne polozaje spravilo par taksnih in drugacnih mangupov, ki bodo 80-90% denarja porabili za svoj luksuz, preostanek pa za place ostalih 6(0) zaposlenih. Od njihovega lobiranja bi bilo pa ravno toliko kot je sedaj.... nic.
PS: Pa se to... zakaj bi ustanavljal "gorskokolesarsko zvezo", ce ze imas kolesarsko zvezo, ki ima sigurno mocnejse sposobnosti lobiranja kot neka novo ustanovljena? Tudi sedaj obstaja odbor za gorsko kolesarstvo itd itd. In kaj je bilo narejenega? Po moje manj kot nic. In z novo ne bi bilo nic drugace. Razen, ce bi jo ustanovili clani Table. Ampak potem je tudi njena moc enaka moci, ki jo ima ta forum. In ko pride do politike je to nic, nula, zero.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 28 Jun 2013 11:37

mrd napisal/-a:Zakaj se javno pojavlja neki izraz turni kolesarji? Zakaj se javno že zdaj dela delitev na turno gorsko kolesarjenje, spustaše in nekaj nedifiniranega vmes??? Skupaj, ampak samo če nastopimo skupaj lahko nekaj dosežemo ker nas je gorskih kolesarjev dandanes toliko, da nismo niti najmanj zanemarljivi del populacije.

zato, ker je cel kup kolesarjev, ki imajo za lastno osnovno agendo vezi te tematike, predvsem kazanje s prstom na "one druge kolesarje", ki da tudi njih na slab glas spravljajo in bi radi skočili na planinski vlak s kolesom, brez svojega inputa ... ker oni so drugačni od tistih drugih, ki so pa RES problem. Tiste ta druge je treba prepovedat, da bomo mel mi mir, ane?

bah ... malo (preveč) naglas razmišljam.
Fear is in the Eye of the Beholder. Don't let it be you.
Uporabniški avatar
orlytm
član

Kraj: Bohinjska Bistrica

OdgovorNapisal/-a TINKO » 28 Jun 2013 15:10

orlytm napisal/-a:
mrd napisal/-a:Zakaj se javno pojavlja neki izraz turni kolesarji? Zakaj se javno že zdaj dela delitev na turno gorsko kolesarjenje, spustaše in nekaj nedifiniranega vmes??? Skupaj, ampak samo če nastopimo skupaj lahko nekaj dosežemo ker nas je gorskih kolesarjev dandanes toliko, da nismo niti najmanj zanemarljivi del populacije.

zato, ker je cel kup kolesarjev, ki imajo za lastno osnovno agendo vezi te tematike, predvsem kazanje s prstom na "one druge kolesarje", ki da tudi njih na slab glas spravljajo in bi radi skočili na planinski vlak s kolesom, brez svojega inputa ... ker oni so drugačni od tistih drugih, ki so pa RES problem. Tiste ta druge je treba prepovedat, da bomo mel mi mir, ane?

bah ... malo (preveč) naglas razmišljam.

Že, ko se med sabo prerekamo kdo kam spada se ne mormo zmenit kdo je gorski pa turni pa DH, kako se bomo pa z planinci in naprimer lovci ?
Oboji naši nasprotniki trdijo da imajo 120 letno tradicijo. In ne bodo se dali tako na lahko kot nekateri mislijo.
Tista z napadom na Komno sploh ni slaba ideja vendar mora nastati spontano in dovolj množično da preseže neko kritično maso, da se jasno vidi da zahtevamo neke pravice in nismo kar neki mulci, ki ni treba da se jih sploh pogleda kaj šele upošteva.
TINKO
član

Kraj: pod Čavnom

OdgovorNapisal/-a miha555 » 28 Jun 2013 20:35

Zadnjič sem na lastni koži videl koliko "nestrpnosti" in popolni nepripravljenosti na pogovor s strani nekoga, ki je skrbnik (oz karkoli že) koče na Kališču, http://bikebook.si/2013/06/baseljski-vrh/.
Ves čas je omenjal kak je zakon itd. mislim, da je zakon samo slab izgovor za take, ki pač ne priznavajo rekreacije v nobeni drugi obliki kot svoji. Kot je že BOR-M povedal, po večini se tudi sam odlično razumem s planinci in zmeraj se uspemo dogovorit kdo ima prednost. Samo določeni

Ne pristajam na nobeno omejevanje, bodo se pač vsi ti s tradicijo (ki se mimogrede pripeljejo kolikor se le da visoko z motornimi vozili) morali navadit, da so danes kolesa zmožna in namenjena tudi takšnim terenom. In če imajo oni 100 in več let tradicije naj jim bo argument, da imajo gamsi, zajci srnjad, lisice... veliko daljšo pa se nanjo niso ozirali.
In še en argument, dokler država z odprtimi rokami sprejama plačan davek od vsakega prodanega gorskega kolesa naj ne prepoveduje njegove uporabe.
Uporabniški avatar
miha555
član

OdgovorNapisal/-a cebelca » 29 Jun 2013 09:18

miha555 napisal/-a:Zadnjič sem na lastni koži videl koliko "nestrpnosti" in popolni nepripravljenosti na pogovor s strani nekoga, ki je skrbnik (oz karkoli že) koče na Kališču

Takim incidentom se najlažje izogneš, če hodiš gor izven sezone in med tednom, ko je koča zaprta, ne pa med vikendi.
Gre vseeno za eno izmed pohodniško najbolj obljudenih postojank in tako zelo lepo vzdrževano pot redko kje srečaš. Se vidi, da je "ljubljenka" domačinov.
Ampak za nekatere je to potem že skrivanje in sklanjanje glave pred planinci. Kakor hočete. Jaz vem samo to, da sem bila v zadnje pol leta trikrat gor, pa nisem imela nikoli nobenih težav. Zadnjič sva v koči, ki je bila slučajno odprta (mislim da prvič odkar hodimo gor), spila še čaj (bilo je pozimi in navsezgodaj zjutraj) in je bil oskrbnik vse prej kot neprijazen. V bistvu je bil celo zelo prijazen. Verjamem pa, da se to lahko kmalu spremeni, če se bo frekvenca kolesarjev povečala. V bistvu niti ni problem frekvenca. Dovolj je samo par "cepcev" z nepravilnim odnosom do planincev in poti, pa bo problem.

Pa smo spet pri objavljanju tur, večni problematiki, ki razdvaja tablo in je ne mislim spet odpirat. Vsak po svoje.
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 29 Jun 2013 11:30

Koliko poti si opisala?

Koliko od teh je bilo razsutih, s strani kolesarjev (cepcev)?

S kolikimi oskrbniki imaš zaradi tega probleme?

Lepo je v naši domovini, za svojo rit skrbet!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a cebelca » 29 Jun 2013 12:51

Nobene in je zaenkrat tudi ne nameravam. Tisti, ki so kadarkoli ture delili z mano, pa dobijo informacijo tudi od mene.
Sebična? Sprejmem. Sebičnih, čeprav bi prej rekla lenih ;) je itak 98% ljudi na tabli. Ker lahko na prste naštejem ljudi, ki so objavljali ture na tabli.

In ne vidim razloga zakaj bi sploh morala karkoli objavljati. Za vsesplošni blagor?
Kolesarim že nekaj let, tako kot ti in še marsikdo na tabli. In kolesariti nameravam še kar nekaj let. In zakaj bi si grenila življenje z objavljanjem poti zato, da bi olajšala pot vsem tistim, ki nimajo osvojenih niti osnov planinskega bontona kaj šele gorsko kolesarskega in se prehitro lotijo poti za katere mogoče sploh še nimajo dovolj kolesarskega znanja oz. se niti ne zavedajo problemov s katerimi se kolesarji soočamo. In ki bojo po enem letu ugotovili, da to ni to in kolo prodali? Ali pa tujci, ki jim itak dol visi za naše probleme?

In nisem enačila vseh kolesarjev s cepci, kot namiguješ. Ne moreš pa rečt, da ne obstajao. Cepci so povsod, tudi med planinci in oskrbniki koč.

Ne, nimam problemov z oskrbniki koč in upam da jih nikoli ne bom imela.
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 29 Jun 2013 13:14

Zanimivo. Na drugem področju pa nimaš takih problemov. :roll:
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 29 Jun 2013 21:37

Tipicno slovensko. Ko jaz nekaj rabim, prosim da vsi pustite vse kar delate ter mi priskocite na pomoc, ampak vrnil pa ne bom nic. Ja full bo drugace, ce ne bos povedala kje se vozis, ker vsi ki bi mogoce rabili (ne lih pod nujno) to informacijo, da bi se kdaj lahko zapeljali se kje drugje, smo tako ali tako cepci, ki jim niso jasne niti osnove bontona.
Ko si malo vec v tujini, se ti to zdi se bolj debilno kot sicer, in ne ni vezano samo na mtb, ampak na splosno na vsa podrocja. Zunaj dobis info in pomoc brez problema, pri nas pa vsi vse nekaj skrivajo, kot da gre ne vem za kaksno skrivnost. Ampak ja ti kar veselo skrivaj te stvari pred cepci, pa upam da bos imela isto mnenje tudi ko bos potrebovala pomoc, pa magari o tem kako se nastavi menjalnik, nastavi racunalnik, ali skuha kaksno jed. :roll:
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 30 Jun 2013 05:44

PJ napisal/-a:... upam da bos imela isto mnenje tudi ko bos potrebovala pomoc, pa magari o tem kako se nastavi menjalnik... :roll:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
viewtopic.php?p=774743#p774743
Kako že reče Zee German... :jočem:
:lol: :lol:
Uporabniški avatar
mrd
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 30 Jun 2013 19:08

Kaj pa če si kolesarji ustanovimo svojo planinsko zvezo in svoje markaciste, ki bojo označevali kolesarske poti, ki bojo za planince prepovedane?
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a mrd » 30 Jun 2013 20:10

@Mare
Sem par postov višje že predlagal. PJ me je takoj pokopal s kruto realnostjo, da se v vsaki zvezi na vrh takoj prikopljejo barabini, ki jim je mar samo za stolčke in plačo. Tablaška ustanovitev zveze pa po njegovem ne bi bila zadosti močna v politično lobističnih krogih kar mu pa ne dam popolnoma je pa precej res.
Uporabniški avatar
mrd
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 01 Jul 2013 09:42

MarE napisal/-a:Kaj pa če si kolesarji ustanovimo svojo planinsko zvezo in svoje markaciste, ki bojo označevali kolesarske poti, ki bojo za planince prepovedane?

mare, tut če vem, da se hecaš ... ni smešno. :mrgreen:

sm že večkrat reku, pa verjetno še večkrat bom ... dokler bo(m)do kolesarji gledal "od zunaj" in se "bal soočenja", bo bolj malo sprememb na bolje. Ko se bomo pa začel vključevat med planince in začel sodelovat pri urejanju, trenutno še, predvsem planinskih zadev, bomo pa tlakovali pot k izboljšanju odnosov in posledično sožitju v naravi.

torej, ne ločevanje, ampak združevanje je IMO ključ do uspeha. Ne pozabit, da mamo eno veliko skupno lastnost vsi, ki se nas ta tematika dotika. To je ljubezen do preživljanja prostega časa v naravi. Osnovni vzgib je enak.
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 01 Jul 2013 10:23

Orlytm pa mislis, da bi to naredilo kaksno spremembo? Sam sem v vseh teh letih (pa se z mtb vozil ze dobrih 20 let) imel mogoce 5 ali 6 "problemov". In vsi ti problemi so bili z "nedeljskimi planinci", v vecini celo takimi, ki so avto pustili 100m (dolzinskih, ne visinskih) preden so me nahrulili. S pravimi planinci nisem imel se niti enega problema. In tisti, ki urejajo steze itd. so ljudje, ki zelo verjetno ze sedaj nimajo problemov z ostalimi uporabniki.
Druga stvar pa so razni predsedniki zvez in ostali vplivnezi. In, kar se mene tice, sodijo ti v isto kategorijo kot "nedeljski planinci". Nikoli na terenu, poredko (ce sploh kdaj) v hribih (razen ko je potrebno s helikopterjem na kaksno proslavo na Kredarico) in podobno. In na zalost imajo moc odlocanja ravno ti ljudje, ki pa, kot sem omenil, ne vidijo tega kar pocno ljubitelji hribov voluntersko. In tako tudi ne bi videli teh stvari, ki jih predlagas, pac pa bi se vedno neumorno ponavljali svojo mantro o tem, da so hribi izkljucno njihovi.
Kar se mene tice je potrebno najti nacin, da se koncno dopove, da hribi niso lastnina neke dolocene skupine prebivalstva. Pa ne me vprasat kako, ker politika mi ravno ne gre, je pa politika tocno to podrocje, kjer je to potrebno urediti. Kramp in dobra volja na zalost ne bo pomagala.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 01 Jul 2013 11:28

PJ napisal/-a:Orlytm pa mislis, da bi to naredilo kaksno spremembo?

jst iskreno mislim, da je to v bistvu edino, kar bo eventuelno prineslo spremembe na bolje.

tut v planinskih društvih se menjajo generacije. Enako na uradih. Tudi tiste "na položajih" se bodo ... ne iz danes na jutri. Niti ne na pojutrišnjem. Bodo se pa zamenjale 100%.
zato je danes čas, da začnemo pristopat k "stvari" tudi kolesarji, zato, da bomo v prihodnjih letih lahko bolj učinkovito vplivali tudi na "uradne inštance" ...
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 03 Jul 2013 09:28

Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 03 Jul 2013 09:37

Mojo Jojo napisal/-a:Not another ghost town

Lepa, logična in ne tako redka rešitev. Ampak pri nas odgovorni tega nočejo niti slišat, kaj šele razmišljat o tem. Uli Stanciu, ki je ustvaril Gardo in še kaj, ki mu po vsej Evropi plačujejo lepe denarce za ustvarjanje "kolesarskih turističnih produktov", je v zadnjih letih dvakrat predeval v Sloveniji, pa se nihče z ministrstev, direktoratov ... odzval na vabilo.
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a MarE » 03 Jul 2013 10:17

Kot tabla v starih cajtih :)
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a havli » 03 Jul 2013 23:58

"We've been looking for tourism product of this town for a lot of time..."

A je Slovenija to že našla? Vedno ponujamo iste, nekatere že odcvetele "bisere": Blejsko jezero, Postonjsko jamo, Planico, Lipico... Ne znamo pa izkoristit tega, da je Continental še nedolgo tega snemal reklamne videe pri nas, dobrih ocen v tujih MTB revijah...

Tako kot je rekel model iz videa: "saj kolesarji ne furajo ves čas, ampak tudi jejo, kampirajo, se kopajo..." Ko bojo pravi lobiji zavohal denar tudi v tej veji turizma, bo pot do legalizacije MTB, dvo/večnamembnosti poti itd., sila kratka.

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 04 Jul 2013 05:59

Havli, a nimamo mi že sami s sabo problem?
Saj jih še svojim domačim kolesarjem nočemo pokazat, kaj šele tujcu. Ti čebela malo višje lepo pove.
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 04 Jul 2013 07:14

Ni res! Še vsakmu tujcu se folk hoče pokazat in jih peljejo na najbolj nemogoče konce. NPR. sem slišal da se jih je pozimi peljalo
na Lokavški spust in še ene par takih, kjer je že itak problem.
Problem je znotraj Slovenije, ker smo sadisti.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a orlytm » 04 Jul 2013 07:25

BOR-M napisal/-a:Havli, a nimamo mi že sami s sabo problem?
Saj jih še svojim domačim kolesarjem nočemo pokazat ... Ti čebela malo višje lepo pove.

točn tko.
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 04 Jul 2013 07:56

jaz ne vidim nobenega problema da se nekoga, tujca ali ne tujca odpelje na kak home trail. Problem nastane ko ta (ne)tujec zbere svojo klapo , nikogar ne vpraša za mnenje oz. dovoljenje in se ti začne shuttlat tam kjer tega ne počnemo niti domačini, no vsaj ne na tak način oziroma uporabljat progo ko je premočena in še mi ne furamo da je nebi uničli... eni pač ne dojamejo da so marsikje domačini, ki že tako komaj prebavijo progo, alergični na "LJ" registrske tablice , sploh v kombinaciji z ekipo glasnih tipov ki ne spoštujejo tuje lastnine in se obnašajo kot da so tam doma in da je cela vas dolžna poslušat njihove bedarije in glasbo iz kombija...
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a surfer » 04 Jul 2013 10:01

Jao smo banana republika....

Kako lahko planinska zveza ureja kolesarsko področje, kdo to dopušča, vse od izobraževanja do tega kje se lahko kdo vozi... Če že kdo potem bi to morala urejati kolesarska zveza...

Planinec na dveh kolesih.

To je isto ko da bi reku da je košarkar nogometaš, ki meče žogo na koš....
surfer
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 04 Jul 2013 13:03

surfer, lepo povedano. problem je v tem da si PZS prisvaja vse markirane poti, čeprav gre za ostanke vojaške ali pastirske infrastrukture ki z planinskimi društvi niso imele nič skupnega... Nekako tako kot lovci mislijo za gozdove. Pa tudi nekateri lastniki gozdov ki si pojma "zagotoviti prehod in prosto nabiranje gozdnih sadežev, plodov in gob" razlagajo nekako po svoje. In društvo varuhov ptic prisvaja travnike na katerih ne dovoli postavljanja vetrnih elektrarn itd itd...
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a havli » 04 Jul 2013 13:57

O temle "trail-sharingu" se pogovarjamo kot, da bomo kolesarji z vožnjo počasi hribe in gore zravnali. Dejstvo je, da večina kolesarjev ostaja na potki. Tako našo "prisotnost" omejimo na kakšnega pol metra širine pri tleh in na širino krmila malo nad tlemi. Podlaga (vem, da ne čisto vsaka) se verjetno tudi s časom utrdi.
Nekaj dejstev ostaja:
- množičnega šatlanja v visokogorje / nad gozdno mejo verjetno nikoli ne bo; malo je tistih, ki se jim ljubi kolo tudi po več ur porivat, nosit. (Primer kaj se pa zgodi ob množični uporabi poti v visokogorju pa imamo v francoskih, švicarskih... bike parkih oz. smučiščih. Še kar stojijo, naklon ni nič manjši, vasi v dolini ne zasuvajo plazovi kamenja izpod kolesarskih gum. Zasuvajo jih edino trume kolesarjev, tudi iz Slovenije.)
- večina kolesarjev uporablja poti z določeno mero zavedanja, vesti, oz po pameti...
- vsi uporabniki narave imamo vpliv nanjo; enemu vplivu se reče gospodarjenje z naravnimi viri (?), drugemu se reče rekreacija, tretjemu... Eni vplivi so zanemarljivi oz. nujno potrebni (gospodarjenje, težka mašinerija za podiranje dreves, streljanje živali...). Pri vplivih rekreacije oz kolesarjenja, ki že po zdravi pameti in na oko pušča manj "brazd" v naravi, pa se pogovarjamo o uničujočem (!) vplivu. Ma ne ga lomt, no!!!!

Lpt.
Zadnjič spremenil havli, dne 04 Jul 2013 23:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a Frizzz » 04 Jul 2013 14:11

havli, se podpišem pod tvoj post.
Frizzz
član

OdgovorNapisal/-a TINKO » 04 Jul 2013 15:09

vinjete za kolesarje so bile natisnjene že davnega leta 1944

Slika

Je vstala primorska. Če ne bo šlo drgač se pa odcepimo od morostarjev, ki sprejemajo neke bedaste predpise. :evil:
TINKO
član

Kraj: pod Čavnom

OdgovorNapisal/-a Thema » 04 Jul 2013 16:46

Smrt fašizmu - svobodo narodu!

tole kr dobro povzame temo :D
Uporabniški avatar
Thema
član

OdgovorNapisal/-a mitjaDH » 04 Jul 2013 21:37

Mislim da je ta zakon nasploh nerazumljiv!!! Saj nas mečejo v isti koš kot ostale ( motokrosiste,4 kolesnike itd. ). Tak nepremišljen zakon se ne bo obdržal prav dolgo saj se ga nihče ne bo ravno držal. Glede inšpektorjev... ja mislim, da bojo prišli na vsako gozdno pot in v vsak kraj... :mad: mislim, da je to norost čista in tega nihče ne bo moglel tako dobro nadzorovati. Država rabi samo denar od nas potrošnikov!!! Sicer pa če si v dobrih odnosih z lastnikom pa ni nobenih težav :D
mitjaDH
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 04 Jul 2013 22:16

mitjaDH napisal/-a:Mislim da je ta zakon nasploh nerazumljiv!!! Saj nas mečejo v isti koš kot ostale ( motokrosiste,4 kolesnike itd. ). Tak nepremišljen zakon se ne bo obdržal prav dolgo saj se ga nihče ne bo ravno držal. Glede inšpektorjev... ja mislim, da bojo prišli na vsako gozdno pot in v vsak kraj... :mad: mislim, da je to norost čista in tega nihče ne bo moglel tako dobro nadzorovati. Država rabi samo denar od nas potrošnikov!!! Sicer pa če si v dobrih odnosih z lastnikom pa ni nobenih težav :D

Mitja, tale podzakonski aktek, butast kot je, se super fajn drži že 18 let!
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 05 Jul 2013 06:54

Slika
Slika

Tam nekje vmes piše tud da so lastniku enga travnika rekli na policiji naj polovi sam mularijo in da vsakmu en pataf :) ... v navedenicah
pa zdej so tud kolesarji krivi ker se različni resorji prekrivajo, eni naj mu bi ukazali pogozditev, drugi ohranitev gozdne vlake
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a tslokar » 06 Jul 2013 17:00

tslokar
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 06 Jul 2013 20:40

R4NDOM napisal/-a:Slika
Slika

Tam nekje vmes piše tud da so lastniku enga travnika rekli na policiji naj polovi sam mularijo in da vsakmu en pataf :) ... v navedenicah
pa zdej so tud kolesarji krivi ker se različni resorji prekrivajo, eni naj mu bi ukazali pogozditev, drugi ohranitev gozdne vlake

Avtorica članka: Marica Uršič Zupan napisal/-a:Kolesarjenje po gozdu nudi neprecenljive užitke, gozdne živali in rastline pa kolesarjev niso prav vesele.

Kako pa ona ve? Čvakne kaj pa potem malo hodi po gozdu pa se z živalmi in rastlincami malo pogovarja pa ji povedo???
Uporabniški avatar
mrd
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 06 Jul 2013 21:09

Meni se je zadnjic eno drevo malo potozilo, da ni prav veselo, da ga bodo podrli, ker bodo rabili papir za tak srot tiskat. In kaj sedaj?
Uporabniški avatar
PJ
član

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov