Za kolesarje prepovedano!

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Re: Za kolesarje prepovedano!

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 11 Okt 2013 17:44

PJ, zdej pa močno pretiravaš. Sem spremljal debate na parih koncih, opažam da nam je precejšen delež planinske populacije naklonjen. Res se najde tudi par nasprotnikov, vendar ti bodo vedno.
Po svoje, je pa tole debatiranje okoli Alenkine objave kar dobro, se vsaj vidi kje smo, se malo preštejemo in komu kaj pojamramo. :)
Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a žabar » 17 Okt 2013 10:54

Jabooz napisal/-a:Bodi sprememba, ki jo želiš v svetu.

Ne spreminjaj drugih, se ne da. Spremeniš sebe in spremeni se vse.

Ja, ampak to je najtežje! Res pa edino pomaga. :?
Moram reči, da sem imel sam dolgo pomisleke vozit po planinskih poteh, čeprav sem že dolgo kolesaril. Izbiral sem le samotne poti. In še vedno sem mnenja, da se je treba pač obleganim potem izognit. Saj niti užitka ni.
Upam,d a tudi kot vozniki avtomobilov vozite prijazno do kolesarjev, saj od avtomobilistov tudi to pričakujemo, ne? Da bodo strpni do nas, kadar smo na kakšni cesti. In isto je s pešci. To, mislim, je le treba razumet.
Najboljši fantje so že kolesarji.
Uporabniški avatar
žabar
član

Kraj: LJ Barje

OdgovorNapisal/-a urbe » 18 Okt 2013 05:40

Pomembna je dolžina, ne tehnika!
YouTube
Uporabniški avatar
urbe
OZNA sve dozna

Kraj: Mesto muzej

OdgovorNapisal/-a cebelca » 23 Okt 2013 06:54

Naša Alenka ne more iz svoje kože. :D
http://www.gore-ljudje.net/novosti/98445/
PS
S tekstom o kolesarjenju po hribih sem dregnila v sršenje gnezdo in sršeni so se dvignili.
Komentirali so zelo veliko. Iz komentarjev se da razbrati na kakšnem nivoju so ti ljudje, ki se s kolesi podijo po hribih.
Komentarji povedo njihov odnos do narave, sočloveka in drugih živih bitij.
Jaz lahko nato samo rečem: »Bog ne daj, da pride narava takim v roke. Čuvajmo naravo in borimo se zanjo dokler je še tako lepa kot je sedaj«.
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mick_f » 23 Okt 2013 07:05

Dons pa ni tamauga zraven... :mrgreen:
Lp M
Uporabniški avatar
mick_f
nočna izmena

OdgovorNapisal/-a cebelca » 23 Okt 2013 07:13

Jaz mislim, da si spet želi več kot 10.000 ogledov in edino prek kolesarjev jih lahko dobi.
Je poskušala že v predzadnji objavi, z izjavo da ima več kondicije kot ves kolesarki svet, pa ni dobila zaželenega odziva.
Zato je zdej mal pojačala.
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a PJ » 23 Okt 2013 08:41

Jaz lahko nato samo rečem: »Bog ne daj, da pride narava takim v roke.

Ja bog ne daj da narava pride v roke takim "divjakom", ki se spravijo s kolesom od doma, in bog ne daj, da bi taksni nestrpnezi kot je ga. Alenka dobili pravico odlocanja o stvareh. Aja sorry... jo na zalost ze imajo zato pa smo tam kjer smo...
Zadnjič spremenil PJ, dne 23 Okt 2013 09:01, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a MiLi » 23 Okt 2013 09:01

ga. Alenka lepo vas prosim, never go full retard
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a problematiks » 23 Okt 2013 09:33

Angleško govoreči imajo dober izraz za take osebke: attention whore (jebiga, angleški izraz je bolj slikovit :P ).Tale s P.S.-om namreč res zmaga.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a cebelca » 23 Okt 2013 09:44

Sej ga imamo tud slovensko govoreči.
Murko.
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a matevz100 » 23 Okt 2013 15:02

MiLi napisal/-a:ga. Alenka lepo vas prosim, never go full retard

Sori za popoln OT (čeprav ni čisto, se le pogovarjamo o bedarijah), ampak ko sem pogledal tegale MiLijevega sem potem kliknil naprej:
http://www.youtube.com/watch?v=qnydFmqHuVo
Uporabniški avatar
matevz100
član

OdgovorNapisal/-a Papagaj » 22 Nov 2013 18:42

Kakšna nestrpna ženska. Verjetno mora biti grozno nesrečna. Človek, ki je zadovoljen sam s seboj in ljudmi okoli sebe ne premore toliko sovraštva in negodovanja. Verjetno zato hodi v gore, kjer upa, da ni žive duše, potem ji grejo pa itak vsi na živce. Pa bog ne daj, da bo kdo v planinskem domu pil kavo, ker tam se pa ja čaj pije. Bo verjetno kar pisala pristojnim, naj v gorah prepovejo točenje kave.
Papagaj
član

OdgovorNapisal/-a goldhorn » 25 Nov 2013 08:47

Papagaj napisal/-a:Verjetno zato hodi v gore, kjer upa, da ni žive duše, potem ji grejo pa itak vsi na živce.

Zato pa je "volk samotar". Normalen človek se namreč ne bi z njo odpravil po takih turah...
goldhorn
član

Kraj: Okolica NG

OdgovorNapisal/-a Stak » 25 Nov 2013 10:01

Prijazen gospod J. "lastnik teh gozdov" me je na Krimu pobaral, če se zavedam kaznivosti mojega početja in predstavil idejo o pobiranju "vstopnine" 5€/spust za kolesarje, ki bi jo pobiralo turistično društvo. Kolesarji da namreč razkrivamo korenine, ki postanejo nevarne za pohodnike, saj rado zdrsi na njih.
Uporabniški avatar
Stak
član

OdgovorNapisal/-a cebelca » 25 Nov 2013 10:29

Kako hitro je vse dovoljeno, ko zapoje denar. :twisted:
In kako bi potem s tem denarjem zaščitili uboge planince, ki jim zdrsava na koreninah?
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a fastdown » 25 Nov 2013 15:10

Kolk vstopnine bi pa pol šele pobital za tiste z MX, AVT-ji.
Aja sej res tiste pa itak skos prmiru pustijo, pa nej uničujejo gozd 100x več kot kolesarji. :bad-words:
Vse na poti prehitim, peljem se čez drn in strn dokler se ne zvrnem v grm.
Uporabniški avatar
fastdown
član

Kraj: 46,02983°N / 14,55526°E

OdgovorNapisal/-a Buschi » 25 Nov 2013 16:43

fastdown napisal/-a:...MX...uničujejo gozd 100x več kot kolesarji...

Kje si našel ta podatek?
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a Depresija » 25 Nov 2013 18:14

Stak napisal/-a:Prijazen gospod J. "lastnik teh gozdov" ... predstavil idejo o pobiranju "vstopnine" 5€/spust za kolesarje ...

Fantje, brez panike! Očitno so prišle v javnost nepopolne informacije.
Gospod je pozabil povedat da je v to vračunan tudi šatl, pa tudi pira in čevape v Vintgarju ni omenil, a ne? :mrgreen:

@Stak, nam lahko zaupaš kje te je bodoči pobiralec vstopnine 'ujagal'?
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

Kraj: .. jst bi temu rekel Pekel ..

OdgovorNapisal/-a Guarana » 25 Nov 2013 18:32

Buschi napisal/-a:
fastdown napisal/-a:...MX...uničujejo gozd 100x več kot kolesarji...

Kje si našel ta podatek?

Ta podatek dobiš, če se več voziš po istih trailih, potem pa jih enkrat odkrijejo hobyhardenduraši.
Prej je trail, kljub temu, da KD Raid na njem redno trenira na šatl, normalno vozen, ko pa se na njem prikažejo ti, večinoma nerodneži (nekateri med njimi vozijo tud mtb tako da si predstavljam, da je na motorju slika še bolj nerodna), na motorjih, je trail neuporaben.
Guarana
član

OdgovorNapisal/-a Stak » 25 Nov 2013 18:36

@depresija: v2
Uporabniški avatar
Stak
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 25 Nov 2013 19:38

Na v2 ni planinske poti (ni markacij, brezpotje). Tam ni planincev, tam so lahko samo kolesarji, ki so slučajno brez kolesa. :mrgreen:

Če bo kdo zahteval denar, ga je treba opomniti, da mora biti pravno organiziran za pobiranje denarja.
In da s tem postane tudi pravno odgovoren, etc,...
Ker ideja, da bi pobirali 5 eur za vsak spust jim je treba iz glave izbiti.
matr še trejla niso naredili, sedaj bi pa denar pobirali, ki bi bil namenjen investiciji za proizvodnjo nedrseče planinske obutve ali rezervno za lokalno oštarijo.

Lahko jim dam 1 eur na dan, če jeseni listje pograbijo.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Depresija » 25 Nov 2013 19:57

Zdej pa še za nas nelokalce napište kaj je V2 :D
Jst sem že mislil da Stak hoče z mano ladjice potapljat (C4) :mrgreen:

Mene bolj zanima kdo je gospodu prišepnil to idejo ...
(še en ki bi rad obogatel čez noč ne da bi 'mrdnil kurcem' press)
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

OdgovorNapisal/-a Stak » 25 Nov 2013 22:35

Spust v Iški Vintgar, vsaj jaz tako razumem, Tzuli je enkrat lepo narisal v temi Krim v2.0.

Ta Krim se meni zdi idealen za dvonamensko pot, če jo bo kdaj možno legalizirati, ali pa narediti ločeni poti za pohodnike in kolesarje.
Uporabniški avatar
Stak
član

OdgovorNapisal/-a klajmber » 02 Dec 2013 06:52

http://www.gore-ljudje.net/novosti/99113/

Novi modri nasveti ga. Alenke! :)
klajmber
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 02 Dec 2013 07:42

Prihranite si 5 minut življenja in ne it prebrat niti diagonelno, ni vredno.
http://www.mtb.si
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 02 Dec 2013 08:02

Zima, zima bela... :lol:
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a havli » 02 Dec 2013 08:10

Ne vem kako to oz. zakaj ji objavljajo taksne nestrpne clanke.
V footerju jim pise, da komentarji ne smejo vsebovati sovraznega govora. A clanki ga pa lahko?

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a gorilla Magilla » 02 Dec 2013 08:56

Sploh ni panike, saj je napisala:
"Moramo se pač sprijaznit, da nas več ni. Narava je sedaj poligon za gorske kolesarje. Za nas ni več prostora."

Gaaaassssssss!
gorilla Magilla
član

OdgovorNapisal/-a Keki » 02 Dec 2013 09:48

Mi je žal, da sem prebral...mi je še kar slabo.....pa ta ženska res rabi pomoč....

Čebelca, tvoj komentar .... zakaj se šparaš? :mrgreen:
Uporabniški avatar
Keki
Topalović d.o.o.

Kraj: KAMNIK

OdgovorNapisal/-a cebelca » 02 Dec 2013 10:36

Ker je že tko škoda vsake besede za tak "preprost" članek....če se spet mal pošparam. ;)
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 02 Dec 2013 12:29

Kliničen primer.
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 02 Dec 2013 12:42

Sem se že vprašal kdaj bo začela še s politiko, bogom in obtoževanjem vseh živečih, ki si drznejo stopiti na njena sveta tla - gore. Fanatik... na prvo letalo in v tabor kjer se urijo bombaši.. takšne potrebujejo tam :)
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 22 Dec 2013 10:35

http://www.delo.si/zgodbe/nedeljskobran ... -kolo.html
Dejan Ogrinec, Nedelo ned, 22.12.2013
S prijateljem in kolesarskim kolegom Urošem Severjem sva izkoristila izjemno tople dni in edini pametni cilj, slovenski Kras, poleg tega pa si končno, po desetletju in pol, privoščila zahtevno in zabavno turo z gorskim kolesom, ne da bi razmišljala, ali se sme ali ne. Kolesariti.
Avtor knjige Prekolesarimo Slovenijo, vodnika po kolesarskih dejavnostih in trekingu (TrekTrek), nekoč tudi osrednji junak (in scenarist) tv-nadaljevanke Slovenija z balance, obožuje iskanje novega, a ob tem smo se zadnja leta nenehno dotikali problema – uredbe o gibanju kolesarja v naravnem okolju. Ta je naperjena proti kolesarjem, doslej je še niso spremenili, se je pa zgodil drug, izjemen premik.
Skala se premakne
V reviji Bicikel je zapisano: »Dan pred dnevom planincev 2013 je Obalno planinsko društvo Koper brez pretiranega medijskega pompa odprlo krožno pot Gračišče–Lačna–Dvori–Sv. Kirik–Gračišče tudi za kolesarje in 24. avgusta 2013 smo se odpeljali proti Kraškemu robu, kjer smo se prvikrat legalno zapeljali ob rdeče-belih markacijah. Po poti nas je vodil predsednik odseka in hkrati OPD Koper Aldo Zubin, ki je bil najbolj zaslužen za odprtje prve poti za gorske kolesarje. Premierne vožnje sta se udeležila tudi Jože Rovan, načelnik komisije za turno kolesarstvo PZS, in Marko Vidmar, predsednik MDO primorsko-notranjskih planinskih društev.«
Za kolesarje največji trn v zračnici je odstavek 19. člena zakona o planinskih poteh, ki pravi: »Vožnja s kolesi ni dovoljena po planinskih poteh, ki ne potekajo po poljskih poteh in gozdnih prometnicah, razen po poteh, ki jih določi minister, pristojen za šport, in so označene.« Govor je tudi o odškodninah lastnikom gozdov, kot je ustaljena praksa v tujini, vendar bo na to temo potrebna še temeljita analiza.
Zgodovinski zapis, ki je bil sprejet neverjetno mirno, naju je pripeljal v Kubed, v objem sončnih žarkov in temperature za kratek rokav. V nahrbtnik je seveda treba vtakniti še kaj, vetrovko še najmanj. Opisa kolesarjenja nisem imel, Uroš je nekaj dni prej opravil turo v smeri urnega kazalca, najin cilj je bila nasprotna smer.
Preprosto za robate
Opis ture je preprost. Poteka po razgibanem kraškem terenu, večinoma po kolovozih in gozdnih cestah in je primerna za ljubitelje gorskih koles in bolj robatih podlag. Dolga je 20 kilometrov, tehnično ni zahtevna, premore dva daljša vzpona, na katerih pride dobra kondicijska priprava še kako prav.
Če se odločite, da boste poskusili nasprotno od smeri urnega kazalca, vas čaka tehnično še zahtevnejše kolesarjenje, predvsem zaradi atraktivnega spusta do zaselka Dvori in zares strmega vzpona na sleme, ki gre proti Lačni. Za slednjega namignem, če niste v vrhunski formi in na odličnem kolesu, boste porivali.
Dejansko je trasa (po mojem okusu) atraktivna ves čas. Redek makadam se je pogosto spreminjal v značilno kraško pešpot – mešanico kamenja, zemlje in suhe trave, ki so jo skrbniki temeljito očistili in omilili težave z zatikanjem pedalov in koles. Ponekod je dovolj široka, da lahko vozite vzporedno, a prav pogosto ne. Pri spustu do Dvorov, če ne izberemo najlepše linije, ni izključen padec, zato je bolje sestopiti s kolesa. Na srečo vodi steza po dveh razgled­nih slemenih, kjer z enega pogledi plavajo daleč proti Istri in z drugega na ravni Kras in Slavnik. Ves čas pa se razloči obilica vloženega dela, saj je bilo treba velik del poti očistiti vej in pokositi. Najbolj zamudno je bilo gotovo odstranjevanje številnih zašiljenih kamnov, zato lahko sodelujočim planincem samo čestitamo in se jim zahvalimo.
Uporabljaj, čisti
Že takoj, na prvem delu vzpona, singlih, proti Kuku nad Movražem, preseneti očiščenost. Podobno med spustom v Dvore in na strmini na ravni Kras. Pod planinske markacije so dodali samo diskretno tanko modro črto. Vodja postavljavcev Aldo Zubin: »Upam, da se boste na pot vračali in pripeljali tudi kakšne prijatelje. Če jo boste uporabljali, se ne bo zaraščala in je ne bo treba čistiti.«
Ne pozabite, da je na Lačni tik ob poti razgledni stolp (trasa ga obide). Nagrada bo razgled, kakršnih že tako ne manjka. Tura je primerna za vse gorske kolesarje in kolesarke, ki jim ni pod častjo sem ter tja stopiti s kolesa in ga dvigniti čez kako skalo ali potisniti čez prestrm odsek. Preživeti je mogoče tudi s treking kolesom, vendar bi raje priporočil polno vzmeteno, ki bo zmehčalo številne kraške kamne.
Merila, želja
Pod dokument, ki nama je omogočil izpolnjujoče gorsko kolesarjenje, se je 7. marca podpisal predsednik PZS Bojan Rotovnik. Sprejeti dokument sam po sebi še ne pomeni nič. Je le osnova za določitev meril za dvonamensko rabo planinskih poti. Želja in prizadevanje, da se odprejo planinske poti, ki vodijo po prometnicah, grajenih za vožnjo, in planinske poti, ki jih bodo odprli na predlog in s soglasjem skrbnika, pa se navezujeta tudi na možnosti za kolesarski turizem. Tega se severni sosedje lotevajo z vso naglico, mi pa, ki smo bili pri razmišljanju in razvoju pred njimi, kot da se otepamo tega vira zaslužka.
Jože Rovan, načelnik komisije za turno kolesarjenje: »V Sloveniji je okrog 290.000 pohodnikov in 120.000 gorskih kolesarjev, tretjina članov PZS pa je med svojimi planinskimi dejavnostmi navedla turno kolesarstvo. Številni planinci nastopamo v obeh vlogah. Dolžni smo najti skupni jezik, vzpostaviti medsebojno zaupanje in sožitje.«
Markirane planinske poti delimo na markirane planinske steze in druge markirane planinske poti (ceste, gozdne ceste, poljske poti, gozdne vlake ...). Markirane planinske poti markacisti PZS zgolj označujejo, trase vzdržujejo drugi uporabniki. Za te je PZS v pripombah na osnutek zakona o vožnji z vozili v naravnem okolju zapisala: »Za vožnjo samo s kolesi naj se odprejo vse nekategorizirane ceste ter gozdne in poljske prometnice, saj so ţe poti v osnovi grajene za vožnjo.« Glede prvih, markiranih planinskih stez so mnenja med članstvom deljena. Razloge velja iskati v zaskrbljenosti markacistov zaradi dodatnih obremenitev, pri nekaterih posameznikih v premajhnem poznavanju oziroma odklonilnem odnosu do turnega kolesarstva, žal pa tudi v neprijetnih izkušnjah pri srečanju s kolesarji. Menim, da ni razloga za črnogledost, ozaveščanje in prizadevanje za sožitje sta padla na plodna tla. Na skupščini PZS je vodstvo jasno izrazilo podporo turnokolesarski dejavnosti. Seveda pa je treba poudariti pričakovanje, da se bomo turni kolesarji držali priporočil o vožnji v naravnem okolju, markacisti pa upravičeno računajo na našo pomoč pri vzdrževanju dvouporabniških poti. Za kolesarje bodo najverjetneje že kmalu odprli še dve planinski poti v Litiji in Grosupljem.
Za konec in lepšo gorskokolesarsko prihodnost naj torej obvelja, kar so zapisali že na bicikel.com: »Zagrizeni gorski kolesarji se bomo morali, kot kaže, včlaniti v lokalno planinsko društvo, odpreti odsek za turno kolesarjenje in po potrebi predlagati komisiji odprtje priljubljene poti.«
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a Matko » 02 Feb 2014 07:01

Matko
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 02 Feb 2014 07:51

V najslabšem primeru se bo naučil še hitro spuščat.

V najboljšem mu bo kdo čim prej razložil, kaj je prav in kaj ne, ali pa bo celo sam prišel do kakšnega spoznanja.
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a cink » 02 Feb 2014 09:15

V najboljšem primeru mu bo nekdo bicikl prežagal. Tip očitno ni sposoben dojet da dela oslarijo...
cink
član

OdgovorNapisal/-a elektrobum » 02 Feb 2014 09:32

Če bi bil brutalno zmešan, bi se pelu na pas mater. Ko pa je ravno delal oslarijo, se je vsaj zavedal
da je prilagodil hitrost in se spuščal po polžje glede na žive ovire.
Uporabniški avatar
elektrobum
član

Kraj: Kozjansko

OdgovorNapisal/-a samo_b » 02 Feb 2014 09:53

samo_b
član

OdgovorNapisal/-a whatever » 02 Feb 2014 12:47

Published on 16 Aug 2013
Rider: Jernej Jelovšek
Folka da se ti zmeša.
Sm mogu kr slalom vozt.

HA HA!

Google (FB) pravi, da je smrkavc.
https://www.facebook.com/jernej.jelovse ... wse_search

samo_b napisal/-a:http://www.youtube.com/watch?v=GzZPGe9G0xU
http://youtu.be/0NLiyGvct6s

Brez čelade, lepa. Kolk je to staro, 13?

In to so v bistvu frendi z zgornjim "rajderjem".
Uporabniški avatar
whatever
član

OdgovorNapisal/-a Spikster » 02 Feb 2014 19:02

Google tudi pravi da je 97 letnik, prej na OŠ Vodice, zdej na Evrošoli.

http://www.youtube.com/watch?v=cWpJTyvW ... tw&index=4

zgleda brihten poba :D
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 16 Maj 2014 08:55

en lep zapis gospoda Zdešarja, ki je odličen fotograf, velik ljubitelj narave in hkrati nadzornik TNP ...

http://aleszdesar.si/pomisleki-pod-storzicem/

mož na mestu.
Fear is in the Eye of the Beholder. Don't let it be you.
Uporabniški avatar
orlytm
član

Kraj: Bohinjska Bistrica

OdgovorNapisal/-a Matko » 16 Maj 2014 12:46

http://www.delo.si/novice/ljubljana/lju ... ealna.html
»Ljubljana je za gorske kolesarje idealna«

Če bi imeli v bližini Ljubljane primeren park, bi se kolesarske težave zmanjšale, ljudje pa gotovo ne bodo kolesarili manj.
Samo Petančič, delo.si
pet, 16.05.2014, 12:00

Ljubljana – Glavno mesto nima v okolici niti enega gorskokolesarskega parka, zato si kolesarji steze predvsem na Golovcu urejajo sami. Ljubitelji tega športa pa gredo nekaterim občanom v nos. Tako na Golovcu kot Rožniku so se po njihovem pripovedovanju namreč znašla na steze zvlečena drevesa, ponekod pa celo kovinske žice.

O problematiki gorskih kolesarjev in glavnega mesta smo povprašali gorskega kolesarja in urednika spletnega portala MTB.si Andreja Deklevo, ki pravi, da je gradnja legalnega dirkališča za gorske kolesarje pri nas velikanski tehnični in birokratski podvig. Tega se loti malokdo, zato zdaj nimamo nobenega. Poleg tega že zgrajeni objekti morda v kakšnih podrobnostih ne ustrezajo vsem zahtevam inšpekcije.

Na oddaljene lokacije – v Ribnico ali na Pohorje – se človek ne pelje vsak konec tedna, poudarja Dekleva, zato ljudje prostor za tovrstno rekreacijo iščejo na vzpetinah v okolici mesta. To pomeni vožnjo po obstoječih poteh, rahlo preureditev teh stez, nazadnje pa tudi gradnjo nelegalnih objektov.

Če je prvo in drugo nekako še sprejemljivo, tretje brez soglasja lastnika gotovo ni. Mladi take steze postavijo, medtem ko se z lastništvom ponavadi ne ukvarjajo. Vseeno imajo kolesarji pogosto sklenjen tihi dogovor z lastnikom o uporabi, ovire pa pogosto nastavijo sprehajalci, ki jih kolesarji motijo.

Ljudje se kolesu ne bodo odpovedali

Pri vsem tem igra pomembno vlogo zasebna lastnina. Nekateri lastniki bi zaprli vse gozdne ceste, čeprav imajo sofinancirano vzdrževanje, pobirali bi vstopnino, tehtali borovnice in gobe. Nejevolja je razumljiva, če se dela pri teh aktivnostih škoda, vendar se večinoma ne, poudarja Dekleva. Seveda so tu tudi sprehajalci s slabimi izkušnjami, taki, ki so netolerantni, in na drugi strani prav tako nevzgojeni gorski kolesarji, ki povzročajo konflikte.

V bolj strpnih družbah, v Skandinaviji na primer, se to manj dogaja. Dekleva pozna tudi primere iz ZDA, ko so pohodniki kolesarjem nastavili pasti v obliki jeklenih žic, pri čemer bi se skotalili na ošiljene kole. Dva od teh sta bila obsojena za poskus umora.

Tudi sam, pravi Dekleva, se vozi po Golovcu. Če bi imeli v bližini Ljubljane primeren park, bi se tovrstne težave zmanjšale, utvara pa je pričakovati, da se bodo ljudje odrekli kolesu. Razmere je treba urejati, ne omejevati. Če bi bile v regiji tri zanimive kolesarske proge, bi bilo kolesarjev na spornih območjih gotovo manj. Vedno pa se najde delež ljudi, ki tega ne razumejo. Vendar to velja za vsako dejavnost.

Sončenje na kolesarskih skakalnicah

Treba je tudi upoštevati, ali je neka regija turistični kraj, ruralno območje, ali pa gre za mesto, kot je Ljubljana, z veliko koncentracijo ljudi in peščico vzpetin v bližini. Na Koroškem je gorsko kolesarjenje zelo razširjeno, pa je zelo malo nesoglasij. V mestu je to resda vedno težje organizirati, toda Ljubljana je eno redkih evropskih mest, ki ima veliko možnosti za razvoj gorskega kolesarjenja. Človek lahko spi v mestu in še isti dan s kolesom pride do zelo lepih stez za ta šport.

Ljudje se sčasoma tudi navadijo, da steze za gorsko kolesarjenje niso namenjene pešcem. No, doda Dekleva, ne vsi. Na Pohorju že dolgo obstaja urejen gorskokolesarski park, a se še vedno najdejo ljudje, ki načrtno hodijo po progah, čeprav je jasno označeno, da so namenjene zgolj gorskim kolesarjem, in se celo sončijo na skakalnicah, zaradi česar seveda nastajajo konflikti.

To sobivanje nikoli ne bo popolno, poudarja sogovornik. Gre za družbeni problem. Dejstvo je, da so bili na teh stezah pred kolesarji pohodniki, planinci in drugi, ki jih kolesarji motijo. Toda gorskih kolesarjev ne bo nikoli manj. Nasprotno, vsako leto jih bo več, zato bo treba najti način, da bodo vsi znali sobivati v naravi.
Matko
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 16 Maj 2014 12:52

ta s sončenjem na skakalnicah je res sick ... to mamo tut v naših koncih "problem" ... kolk trd morš bit, da ti kej tacga na misu pride ... sploh nočm vedt.
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a MatevzV » 16 Maj 2014 15:01

Hit me in the face because I'm bulletproof, and you'll break your arm! MTB Železniki
Without roots and stones is not fun!!!
Na kolesu sem najbolj vesev, sam takrat ko na koncu ostanem cev!!
Uporabniški avatar
MatevzV
član

Kraj: Selška dolina - Železniki

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 16 Maj 2014 15:31

Matko napisal/-a:http://www.delo.si/novice/ljubljana/ljubljana-je-za-gorske-kolesarje-idealna.html

Okej, Dekleva je novinarju pozabil nazornejo podat razliko med bolj ko ne gravitacijskim kolesarjem, ki mu pri vožnji navzdol dišijo objekti, ter kolesarjem, ki išče le turo (t.i. turnim kolesarjem). In naposled so iz arhiva spet našli eno sliko z letečim kolesarjem pod integralno čelado. Zakaj nisem več presenečen?
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 17 Maj 2014 01:44

Ker turni kolesarji niso kategorija, ki bi motila ostale... poleg tega so iz nekih KTK in kolesarskih sekcij planinskih društev jasno nakazali, da se zavzemajo zgolj za turne kolesarje, za frirajderje in spustaše, med katere zaradi hitre in dinamične vožnje ter gravitacijske usmerjenosti nekako sodijo tudi Enduraši, se jim lagano jebe... Ljudje rabimo parke. torej skakalnice, bande, table, dirte, rokenrole, transferje, drope in podobno... kar pa seveda ni sprejemljivo tam kjer pešci in kolesarji uporabljajo isto pot. Sam se pešpoti izogibam, in bolj kot njihovo odprtje bi se zavzemal za dovoljenje za postavitev ločenega traila namenjenega spustu, pa naj bo z objekti ali brez... glavno da lahko kolkr tolko mirne duše spustiš zavore in razviješ želeno hitrost... Kdor se pelje počasi, ni nevaren pešcem in sebi...avtor članka pa jasno nakazuje, da ne piše o "turnem" kolesarjenju, čeprav sam turce izbiram tako, da mora bit spust tisti, ki opravičuje vzpon... tako da praktično ni ture, kjer nebi fullface čelada in komplet ščitnikov viselo z nahrbtnika med vzponom...
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a TINKO » 17 Maj 2014 06:14

Tukaj je še en problem:
Parkov je malo, zelo malo.
Konec septembra se ponavadi zaprejo in jih pol 6-7 mesecev ni.
V parku je treba plačat karto.
Parki so ponavadi v dežju in dokler se zaradi razmočenosti dela škoda zaprti.
Je pa dejansko vedno več kolesarjev, ki vozijo na čas in to po poteh kjer to nebi smeli. Saj druge izbire tako nimajo.
Uporabniški avatar
TINKO
član

Kraj: pod Čavnom

OdgovorNapisal/-a Depresija » 18 Maj 2014 12:47

orlytm napisal/-a:ta s sončenjem na skakalnicah je res sick ... to mamo tut v naših koncih "problem" ... kolk trd morš bit, da ti kej tacga na misu pride ... sploh nočm vedt.

Sej ne samo pri nas ..
Fotka je iz L2A. Sej bi nekako razumel, da se to dogaja po uradnem obratovalnem času BP, ko se sedežnice in gondole ustavijo. ..
Ampak fotka je bila narejena v polni sezoni, bajkerjev kot kitajcev in med ''rush hour'' delovnim časom ..
Slika
Posvetilo:
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

OdgovorNapisal/-a orlytm » 21 Maj 2014 16:40

prov kandidati za darwinovo nagrado ...
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a vr » 23 Maj 2014 09:22

Slika

Jelovica
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 23 Maj 2014 09:27

No, to je pa korak naprej, ne morem verjeti svojim očem.
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a joachim » 23 Maj 2014 09:57

Tole pa presega moje vedenje tako o dovoljenosti vožnje s kolesom po gozdnih površinah kot o cpp.
Kot prvo, če prav vidim gre za gozdno cesto, očitno v zasebni lasti, zato je tudi postavljena zapornica. Po gozdi cesti je dovoljena vožnja s kolesi, ne glede na to, v čigavi lasti je, saj konec koncev obstoji pravica do prostega prehoda čez gozdna zemljišča. Kot drugo pa, nisem ravno prepričan, da se znak za prepoved prometa v praksi nanaša tudi na kolesarje, saj bi se posledično potem tudi na pešce, vsaj po moji logiki. Čemu nas je potem sploh potrebno izvzeti iz te prepovedi? Se v čem motim?
Uporabniški avatar
joachim
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 23 Maj 2014 10:10

Zgornja "markacija" prepoveduje promet v obe smeri...tudi kolesarski.
PS: če je avtocesta speljana skozi gozd, še ne pomeni da se lahko na njej prosto šetaš. Enako je tretirana vsaka prometnica, ker trasa prometnice ni več
gozd, zato tam veljajo druga pravila.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Stak » 23 Maj 2014 10:22

Mojo, si zgrešil znak "Razen..." ?
Uporabniški avatar
Stak
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 23 Maj 2014 10:23

Govorim samo o znaku in ne dodatni tabli. /odgovor na Joachima
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Stak » 23 Maj 2014 11:12

Pešcem Ustava omogoča prost prehod kjerkoli, in tega NOBEN znak ne more (ustavno veljavno) prepovedati. Po moje zato niso pešci posebej navedeni, da za njih zgornja prepoved prometa ne velja. Ker nikdar ne more veljati (po gozdni poti).
Uporabniški avatar
Stak
član

OdgovorNapisal/-a joachim » 23 Maj 2014 11:39

Mojo Jojo napisal/-a:Zgornja "markacija" prepoveduje promet v obe smeri...tudi kolesarski.
PS: če je avtocesta speljana skozi gozd, še ne pomeni da se lahko na njej prosto šetaš. Enako je tretirana vsaka prometnica, ker trasa prometnice ni več
gozd, zato tam veljajo druga pravila.

Katera pravila pa: koliko znaša omejitev hitrosti? prehod za pešce? :mrgreen:
Da, ampak gozdna cesta je, za razliko od ostalih prometnic, še vedno gozdno zemljišče, za katerega pa velja prost prehod - za pešce povsod, nam pa je dovoljena vsaj vožnja po gozdnih cestah. No moje bistvo je bilo v tem, da nas ne bi bilo potrebno posebej izvzeti, saj mi ni jasno, kateri predepis mi prepoveduje vožnjo po taki gozdni cesti.
Uporabniški avatar
joachim
član

OdgovorNapisal/-a Pečko » 23 Maj 2014 13:42

Če je znak postavljen v skladu s predpisi, prepoveduje tudi vožnjo s kolesi. (prepoved vožnje v obe smeri za vsa vozila). Tudi kolo je vozilo.
Zato je spodnja tabla smiselna.
Uporabniški avatar
Pečko
član

OdgovorNapisal/-a zdravkec » 23 Maj 2014 13:47

To je samo novejša oblika markacije :mrgreen:
Slika
švic in solze
Uporabniški avatar
zdravkec
član

Kraj: e - c - i - č - a - r

OdgovorNapisal/-a fastdown » 23 Maj 2014 14:04

zdravkec napisal/-a:To je samo novejša oblika markacije :mrgreen:
Slika

In pa ker po najnovejših zakonih o varovanju palm katere rastejo v neogrozenem okolju narave ter v neblizinski varnostni razdalji od kolesarjev ter ostalih naravnih osebkov barva s katero so markacije narisane po 158C členu uničuje oz. razjeda drevesno lublje ter s tem uničuje drevo oz. njegov ugled.
Vse na poti prehitim, peljem se čez drn in strn dokler se ne zvrnem v grm.
Uporabniški avatar
fastdown
član

Kraj: 46,02983°N / 14,55526°E

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov