Nova diploma o gorskem kolesarstvu - Vpliv MTB na okolje

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Nova diploma o gorskem kolesarstvu - Vpliv MTB na okolje

OdgovorNapisal/-a Wasp91 » 03 Nov 2013 22:36

Živjo, mtbjevci in mtbjevke!

Forum spremljam večinoma pasivno, zato pa toliko več preberem (in prevozim) v svojem prostem času. Sem absolventka, pa tudi zagrizena gorska kolesarka in trenutno pišem diplomo iz varstva narave/gozdov s poenostavljenim naslovom, ki se glasi 'Vrednotenje kriterijev za določevanje vpliva MTB na okolje'.
Ne mislim dolgovezit, saj vsi vemo, da je vpliv koles na planinske in gozdne poti večinoma zanemarljiv. Zato sem se odločila, da kljub predlogu conacije, ki baje stopi v veljavo naslednje leto in naj bi nekako uredila vožnjo s kolesi v naravnem okolju, ustvarim nekakšno vrednostno tabelo, kjer bi glede na določene kriterije na obstoječih planinskih in gozdnih poteh ugotovila, ali je nek tip poti primeren za mtb ali ne - ali tip poti dopušča vožnjo s kolesom in če ne, kako zadevo optimizirati, da bi bilo kolesarjenje možno.
Delam na študijskem primeru Mrzlice (v domačem Zasavju), izbrala sem si nekaj raznolikih obstoječih poti, jih prevozila z GPS-om ter jih vrisala v karto. Nato sem določila kakšnih 20 kriterijev (tip podlage, rastja, frekvenca uporabe poti, ipd.), ki vplivajo na stanje poti, jih razvrstila po pomembnosti, zdaj pa sledi analiza. Rada bi ustvarila nek sistem vrednotenja, ki bi omogočal, da bi lahko prek ene same tabele s preprostim ogledom terena realno in čimbolj objektivno ocenil primernost (za MTB seveda) katerekoli obstoječe gozdne prometnice ali planinske poti v Sloveniji. V praksi je malo verjetno, da bi se takšno vrednotenje množično uporabljalo, je pa to zagotovo bolj 'zdrav' pristop kot conacija, po kateri (zaradi že tako preveč zavarovanih območij v Sloveniji) izgleda slovenski mtb turni zemljevid kot izredno luknjast ementaler.

Zato bi bila vesela vsakršnih vaših misli, nasvetov, predlogov, pa tudi kritik na to temo... Več glav več ve :)
Wasp91
član

Re: Nova diploma o gorskem kolesarstvu - Vpliv MTB na okolje

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 04 Nov 2013 01:43

Naredi vzporednico s pohodništvom. Primerjaj njihov in naš vpliv. Ni nujno obojega vrednotit po popolnoma enakih kriterijih, ker znaš dobit močna odstopanja v eno smer. Je pa pomembno vpliv enih in drugih privest na skupni imenovalec, da lahko primerjaš.
Zakaj predlagam vzporednico? Ker se (pre)pogosto omenja, kako mi naravo bolj obremenimo kot pohodniki. V isti sapi se govori, da nismo nič bolj obremenilni. Kaj pa obremenitev narave glede vrste prevoza do izhodišča? Mi začnemo v dolini, ali kar od doma. Planinci/ pohodniki pa se pogosto do začetka ture, ali pa kar na vmesno kočo pripeljejo z avtom.
Kdo rabi in kdo uporablja planinske koče? Kako je z oskrbo teh koč?
Zakaj mečem vse v en koš?
Ker hočem pokazat, da je rezultat takšne analize lahko že vnaprej (nehote) programiran z izborom opazovanih spremenljivk (omejitve raziskave) in pa izborom kriterijev vrednosti. Lahko je pač nekaj napisat pa malo tuhtat in nekaj zaključit. Pa se upaš podpisat pod to? Takšne diplome so/bodo orožje enih ali drugih, zato je dobro da stojiš za ugotovitvami.

Sicer pa odkrivaš toplo vodo. Znano je pod kakšnimi pogoji in kako vplivamo tako in tako na podlago. Tudi je znano zakaj se v zakonih in glavah pristojnih tako počasi premika. Zakaj misliš da bo s tvojo, ali 100 diplomami drugače? Saj tisti fosili vedo da imamo prav, ampak nas gor ne spustijo iz drugih razlogov.
Nalogo bi bilo smiselno povezat z gostinstvom in turizmom, ter možnim dobičkom. Šele preko tega in prikazanim možnim €€€, bo več komu lažje šla sprememba zakona izpod rok.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 04 Nov 2013 07:12

Mene malo bega, kako boš vedela, koliko kolesarjev se je zapeljalo po poteh?

Sicer tudi sam malo spremlajm kaj se dogaja na poteh, ki so opisane na moji Picasi. Do zdaj nisem opazil nobenih drastičnih sprememb na poteh ki so opisane. Edini vpliv kolesarjev na podlago pomoje lahko spremljaš na primorskem, pozimi ko so tam poti res nenormalno obremenjene.
Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Wasp91 » 04 Nov 2013 11:01

Najprej moj pregled kriterijev:
Slika
Vsak kriterij ima še tri podmožnosti (npr. velik/srednji/majhen vpliv). Ta sistem je uporaben tudi za pohodnike.

Naredi vzporednico s pohodništvom. Primerjaj njihov in naš vpliv. Ni nujno obojega vrednotit po popolnoma enakih kriterijih, ker znaš dobit močna odstopanja v eno smer. Je pa pomembno vpliv enih in drugih privest na skupni imenovalec, da lahko primerjaš.
Zakaj predlagam vzporednico? Ker se (pre)pogosto omenja, kako mi naravo bolj obremenimo kot pohodniki. V isti sapi se govori, da nismo nič bolj obremenilni. Kaj pa obremenitev narave glede vrste prevoza do izhodišča? Mi začnemo v dolini, ali kar od doma. Planinci/ pohodniki pa se pogosto do začetka ture, ali pa kar na vmesno kočo pripeljejo z avtom.
Kdo rabi in kdo uporablja planinske koče? Kako je z oskrbo teh koč?

Na študijskem območju imam izbrane 4 sisteme poti. Razlikujejo se po frekventnosti uporabe (tako pri pohodnikih kot pri kolesarjih), po tipu kolesarstva, ki je tam možen (dh/dh+enduro/xc, ipd...) in še čem. Frekventnost uporabe s strani pohodnikov pri dveh bom pridobila iz vpisnih knjig, za tretjo in četrto (ki sta glede na stanje precej manj obiskani) pa bom povprašala pri lokalnem planinskem društvu, vendar menim, da ju uporabljajo zgolj revirni gozdarji, manjša množica planincev, lovcev in gobarji. Znano je, da se pri nas v sredogorju kolesarji v vpisne knjige večinoma ne vpisujejo, ker gre v veliki meri za lokalce s kolesarskih klubov ali občasne rekreativce, ki raje kot izbrane poti uporabljajo tako za vzpone kot spuste asfaltirane/makadamske ceste, ki tudi povezujejo kočo z dolino. Kar pa spet ni predmet moje raziskave! Poleg tega je eden od kriterijev tudi frekventnost uporabe, pri čemer obravnavam kmete, kolesarje in planince (glej sliko). Tako da ja, bom potegnila vzporednico.
Tudi o obiskanosti in pomenu planinskih koč bo podpoglavje - koči na tem območju sta dve, ena zelo obiskana in druga malo. Glede na to, da je prva na višji nadmorski višini in da je zaradi velikega obiska vsakodnevna oskrba s hrano, pijačo in ostalim nujna (to vem zato, ker tu občasno delam in poznam tudi najemnika koče), je tu tudi onesnaževanje večje.

Sicer pa odkrivaš toplo vodo. Znano je pod kakšnimi pogoji in kako vplivamo tako in tako na podlago. Tudi je znano zakaj se v zakonih in glavah pristojnih tako počasi premika. Zakaj misliš da bo s tvojo, ali 100 diplomami drugače? Saj tisti fosili vedo da imamo prav, ampak nas gor ne spustijo iz drugih razlogov.

Pomembno se mi zdi, da nastane en preprost način za vrednotenje človeškega vpliva (pa naj bo mtb ali pohodništvo) na okolje. Zaključek o oceni vpliva mtb na okolje bo enak kot v vseh drugih raziskavah - da je sila gum na podlago manjša kot pri pohodniškem čevlju in da je vsaka strižna sila večja na večjih naklonih, vendar je tam mtb-ja v primerjavi s pohodništvom praviloma manj. Moj cilj raziskave pa je sistem vrednotenja, preko katerega lahko s kančkom zdrave pameti po terenskem ogledu objektivno ugotovimo, ali je legalizacija kolesarjenja na nekem območju smotrna in če ne, kaj je potrebno spremeniti, da bo.

Nalogo bi bilo smiselno povezat z gostinstvom in turizmom, ter možnim dobičkom. Šele preko tega in prikazanim možnim €€€, bo več komu lažje šla sprememba zakona izpod rok.

Prihajam iz okoljevarstvenih vod in me zanima predvsem odnos mtb:okolje, zato gostinstvo/turizem ni moje področje. V pripravi je en lokalen projekt, ki v našem regionalnem centru za razvoj pripravlja načrt za nastanek nove kolesarske poti oz. transverzale od Trojan do Kala nad Hrastnikom v turistične namene. Najprej sem se jim želela pridružit, vendar projekt bolj ali manj miruje (verjetno pomanjkanje časa ali financ). Verjetno pa bom o tem kaj napisala tudi v diplomi.

Naj ponovim, da ne težim k kakršnim koli zakonodajnim spremembam, vendar pa bi rada razširila dvom, da je conacija prava rešitev za naš problem. Ko sem na primer vrisovala v svojo karto območje pod vrhom Mrzlice, so šli revirnemu gozdarju kar lasje pokonci, češ da je na dotičnem območju gnezdišče divjega petelina in da gre za del, ki je pod zakonsko zaščito... Ni pa pomislil na to, da divji petelin gnezdi februarja, ko je tu meter snega in ni o kolesarjih ne duha ne sluha. Na to repliko me je odpravil z besedami, češ da se najdejo tudi norci, ki se z vrha Mrzlice takrat vseeno vozijo. Morda je mislil na motorne sani in posledično hrup, kaj jaz vem. Hočem vam povedat, da je pri nas še malo morje podobnih območij, ki so pod zakonom o varstvu narave, Naturo 2000 in še čim, pa ne bi imel mtb nobenega direktnega vpliva nanje. Jaz nisem pripravljena od naslednjega leta dalje naokoli pedalirat s GPS-om in stalno pregledovati, kje se je treba vozit, da se ne bom znašla v kakšni zaščiteni coni...

Precej sem razmišljala o tem... Glede na to, da dvakrat tedensko vse te poti prehodim ali prevozim, bi lahko podala zgolj svojo subjektivno oceno. Edina realna rešitev bi najbrž bil nekajdnevni monitoring. Je pa verjetno res primorska najbolj obremenjen del v Sloveniji.
Wasp91
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 04 Nov 2013 11:51

Wasp91 napisal/-a:

Precej sem razmišljala o tem... Glede na to, da dvakrat tedensko vse te poti prehodim ali prevozim, bi lahko podala zgolj svojo subjektivno oceno. Edina realna rešitev bi najbrž bil nekajdnevni monitoring. Je pa verjetno res primorska najbolj obremenjen del v Sloveniji.

Če lahko obdeluješ eno pot naenkrat, je rešitev nekaj takega:
http://knowledgeweighsnothing.com/build ... triggered/
http://www.codeproject.com/Articles/665 ... nce-camera
v primernem (maskiranem) ohišju in z dovolj veliko baterijo bi se dalo to narest "blizu" 50EUR.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 04 Nov 2013 12:06

Kakor vem, kamer še ob črnih odlagališčih smeti ne smejo postavljati.
Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 04 Nov 2013 21:42

Wasp91 napisal/-a:Živjo, mtbjevci in mtbjevke!
Sem absolventka, pa tudi zagrizena gorska kolesarka in trenutno pišem diplomo iz varstva narave/gozdov s poenostavljenim naslovom, ki se glasi 'Vrednotenje kriterijev za določevanje vpliva MTB na okolje'.

Čestitam ti za izbor teme. Me pa zanima na kateri fakulteti boš naredila diplomo?

Verjetno poznaš tudi druge študije npr IMBA. Nič hudega, če narediš kaj podobnega, več neodvisnih študij je vedno potrebnih.
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a Wasp91 » 05 Nov 2013 12:39

Diplomirala bom na Fakulteti za znanosti o okolju na Univerzi v Novi Gorici. V bistvu je bolj nova naravoslovno-tehniška smer, poudarek pa je na varstvu okolja. :) Moj mentor prihaja pa iz gozdarstva (IJS).
Sicer grem naprej na magisterij študirat čisto nekaj drugega (biotehnologija), ampak tale MTB problem pri nas me res zanima in se mi zdi prav, da nastane kakšna slovenska študija o ocenjevanju vpliva na okolje...

IMBA je res bila ena od mojih prvih referenc in ima ogromno uporabnih študij, tako da še nisem niti utegnila pregledat vsega :) Če bo kdo našel še kaj uporabnega, se pa priporočam!
Wasp91
član

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov