Osnutek sprememb Zakona o ohranjanjanju narave

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Re: Osnutek sprememb Zakona o ohranjanjanju narave

OdgovorNapisal/-a PJ » 04 Mar 2014 12:07

ZigaK napisal/-a:Se grem pa stavit da so sredstva za te poti precej manjša kot sredstva za zaposlene na pzs, če sem malo zloben.

Za to sploh ni treba biti zloben ampak zgolj realen.... na zalost.
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a PJ » 04 Mar 2014 12:20

Bor zares ne... Kar se mene tice PZS sploh nima pravice o odlocanju kaj se odpre. In ce se nekako uspe sforsirati, da smo izpusceni iz zakona (kar po logiki ni tezko, realno pa vem da je drugace), je PZS nerelevantna organizacija. Ce je po zakonu dovoljeno voziti povsod (ok s tistimi par izjemami), potem PZS pri vsem tem nima nic. PZS ni zakonodajalec, oz. nekdo ki odloca kaj bo odprto in kaj ne, ne glede na to kaj si oni predstavljajo. Se pa strinjam da imajo veliko moc ko pridemo do lobiranja.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Tomo » 04 Mar 2014 12:40

Pravico do odločanja o tem je PZS podelil zakonodajalec.

Trenutno potrebne pogoje (Zplan, 3 in 4.točka) izpolnjuje samo PZS, zakonodajalec pa ni predvidel pri tem nobene ekskluzive, zakon predvideva možnost, da je skrbnik poti lahko tudi katera druga ustrezna organizacija.

Poleg tega PZS ne odloča o vseh poteh - odloča samo o poteh za katere že skrbi. Če tle vidiš krog, potem lahko vidiš tudi na kakšen način se lahko preseka :)
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

Kraj: AutoBahn

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 04 Mar 2014 13:00

PZS načeloma naj nebi nasprotovala odprtju nemarkiranih poti. Ampak, če pogledaš stvar malo drugače.
Vzameš dve poti, obe sta približno enake, ena je markirana druga pa ne, obe sta približno isto obiskane s strani pohodnikov. Zdej, če je nemarkirana odprta za kolesarje, kje je potem argument da je markirana zaprta. Tukaj pa prideš do tega, zakaj bo PZSju v interesu da se vtakne tudi v ostale poti. Po moje so to tudi nakazali ko so se začeli združevati z lovci, ribiči in taborniki.
Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Ortelius » 04 Mar 2014 13:26

Tomo napisal/-a:... Trenutno potrebne pogoje (Zplan, 3 in 4.točka) ..

Tukaj ti je ušlo, da gre za 2. člen Zpaln (3. in 4. točka). Samo v pomoč PJ, da bo lažje našel ;)
24 hours in a day.... 24 beer in a case.... Coincidence?
Uporabniški avatar
Ortelius
član

Kraj: Tacen

OdgovorNapisal/-a PJ » 04 Mar 2014 13:47

Ne bom sel iskat, verjamem na besedo. ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 04 Mar 2014 14:02

Pravice odločanja pzs pravnoformalno nima. Poti se odpira na relaciji skrbnik, tj planinsko društvo - pristojno ministrstvo, pzs tukaj nima nič. Seveda neformalno je pa druga pesem.
Slišim tudi da pzs lobira da bi se zplan spremenil tako, da bi imela sama moč odločanja o tem katere poti se odprejo.
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 05 Mar 2014 12:59

Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a zdravkec » 07 Mar 2014 07:48

Pozdrav
Imel bi eno vprašanje.
In sicer konkreten primer.
Čez dve naši parceli gre singla-planinska pot ki je markirana.
Kako si lahko PZS lasti oz. dovoli da meni na moji parceli prepove vožnjo s kolesom?

Če kdo lahko bi prosil če mi lahko malo obrazloži.

Hvala.

lp
švic in solze
Uporabniški avatar
zdravkec
član

Kraj: e - c - i - č - a - r

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 07 Mar 2014 07:52

Zaradi tvoje varnosti :mrgreen:

Lahko se poškoduješ in potem ne boš tako dober davkoplačevalec.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Tomo » 07 Mar 2014 07:53

"Kako si lahko PZS lasti oz. dovoli da meni na moji parceli prepove vožnjo s kolesom?"

Napačno vprašanje. PZS ti nič ne prepoveduje.
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a zdravkec » 07 Mar 2014 07:59

Tomo res je!
Bi moral drugače napisat - vendar saj vsi vemo kaj sem imel v mislih.

Ima kdo kako informacijo ali vsi lutamo v temi - bom mogu poklicat na PZS kdo jim je dovolil delati markacije po mojih parcelah.

lp
švic in solze
Uporabniški avatar
zdravkec
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 07 Mar 2014 08:14

Pač zahtevaj odstranitev markacij.

In ne se menit po telefonu glede obljub o odstranitvi. Vse naj bo v pisni obliki.

Ker tole markiranje vsepovprek očitno ni brez namena. Saj je že Tinko pisal v tej temi.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 07 Mar 2014 08:20

Glede na to kako radi nas imajo na PZS, bi na tvojem mestu odstranil markacije s svoje parcele in zaprl pot z vejami... konc koncev isto počnejo nam lovci in markacisti... s to razliko da naši traili ne potekajo po njihovi zemlji.
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a zdravkec » 07 Mar 2014 08:25

Ampak kako je to, da bodo lahko če bodo prepovedali vožnjo pa poti niso v njihovi lasti ampak v lasti lastnikov parcel.

Vitto1 če to naredim se marsikdo ne bo mogel peljati s kolesom na kar obiskan vrh v moji okolici :mrgreen: .
To pa tudi ni moj namen in me ne moti da hodijo, se vozimo ... po moji parceli - moti me da bo nekdo lahko prepovedal to na MOJI parceli ne na državni!

JBG sem geodet in zato sem malo zapel na parcele :mrgreen:

lp
švic in solze
Uporabniški avatar
zdravkec
član

OdgovorNapisal/-a Tomo » 07 Mar 2014 10:16

Jaz pošteno priznam, da sem zaradi tebe in Jabooza šokiran.
Obstaja pač neka relacija med družbeno ureditvijo in zasebno lastnino.

Da poenostavim : če si lastnik nečesa ne pomeni, da si izvzet iz zakonov.
Zato na lastni zemlji ne moreš delat odlagališč za jedrske odpadke - dajem samo za primer (čeprav bi jabooz tle videl tržno nišo).

Spet si postavil napačno vprašanje :mrgreen:
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a zdravkec » 07 Mar 2014 10:34

Res je da marsikaj ne smem na svoji parceli - lahko pa pridržim tistega ki uničuje mojo lastnino za katero JAZ plačujem davke!
In tako na moji lastnini ne bo nihče ničesar prepovedoval brez MOJEGA soglasja!

lp
švic in solze
Uporabniški avatar
zdravkec
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 07 Mar 2014 10:40

@zdravkec
A zdaj se bomo še s takšnimi veleposestniki ukvarjali. :D Večina je takšnih, da noče nobenga na svoji lastnini ti si pa vpeljal novo kategorijo lastnika, ki noče, da bi kakšen bil pregnan z njegove lastnine brez njegovega dovoljenja :)

Pa ta zakonodaja bo še zanimiva ko bo treba uskladit tvoje želje in popolnoma kontra želje tvojih mejašev na isti poti hehheheheh.
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 07 Mar 2014 11:26

V tej točki je edino zanimivo to, kako poteka zahteva za takojšnjo odstanitev markacij.
na kaj se sklicujejo, če tega ne želijo storiti, etc,..

Dejansko je nek nov precendens glede markiranja poti. Zato bi bilo zanimivo, kaj se zgodi ko da daš pobudo/zahtevo.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a zdravkec » 07 Mar 2014 14:21

Eko sem zdj klical iz službe na spikerju na PZS - smeha polna kapa v pisarni.
Takoj ko sem začel govorit so mi poturili nekega majstra za markacije (o imenih ne bom!).

Govoril sem v umirjenem tonu in sem samo vprašal da kako da me ni nihče obvestil, da bodo delali markacije na naši parceli.
Paazi odgovor!
Če gre čez vašo parcelo planinska pot je ta v upravljanju PZS-ja!!!

Sem malo povzdignil glas in povedal da me kot lastnika morajo vprašat če lahko karkoli delajo oz. spreminjajo na moji parceli.
Seveda mi je vztrajno nabijal naprej lalalalalalaa.
Zato tudi nisva prišla zadevi do dna kljub 10minutam na telefonu.

Sedaj pa resno vprašanje.
Ali imajo pravico (država, PZS, ....) karkoli označevat na moji parceli brez mojega soglasja. Še več ali lahko narišejo da gre čez mojo parcelo uradna planinska pot in na tej potki (MOJI) delijo kazni nam kolesarjem?

lp
švic in solze
Uporabniški avatar
zdravkec
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 07 Mar 2014 14:57

zdravkec napisal/-a:Ali imajo pravico (država, PZS, ....) karkoli označevat na moji parceli brez mojega soglasja. Še več ali lahko narišejo da gre čez mojo parcelo uradna planinska pot in na tej potki (MOJI) delijo kazni nam kolesarjem?

po moje.

1. pzs nima pravice, si jo jemlje. država po moje brez soglasja lastnika tudi ne sme zares početi nič.
2. narišejo lahko in so. Ti pa lahko dosežeš, da se izbriše. Sicer za to obstajajo sodišča.
3. to nima veze z PZS, ampak z izvršnim delom oblasti (policaji), ki deluje v skladu z obstoječo zakonodajo.

matr pravnika rabimo.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a zdravkec » 07 Mar 2014 15:10

Seveda se ne mislim ganjat po sodiščih - tolko soli imam v glavi.
Je pa to lahko ena izmed alinej v naših predlogih - kako si lahko lastijo pravice za nekaj kar ni njihovo.

lp
švic in solze
Uporabniški avatar
zdravkec
član

OdgovorNapisal/-a interceptor » 07 Mar 2014 15:31

Zgleda da se bomo res samo še po cestah vozil.... :bad-words: . pršli bomo do tega da še srne nebojo imele dovolena po gozdu hodt... :-? :MAD
Sam de disk prime ;)
Odsvetujem "objemanje smreke" pri veliki hitrosti s kolesam....8)
Uporabniški avatar
interceptor
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 07 Mar 2014 16:11

interceptor napisal/-a:... pršli bomo do tega da še srne nebojo imele dovolena po gozdu hodt... :-? :MAD

Saj je že tako.Tisto, ki jo dobijo se šetat brez dovoljenja, jo gladko ustrelijo :mrgreen:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Ortelius » 07 Mar 2014 16:59

Matr ste eni trdi! A je tolk težko v google vpisat "Zakon o planinskih poteh" in si lepo prebrat zakon? Ni treba da si pravnik, da ga zastopiš. Tako pa je potem tukaj raje eno samo lapanje in ugibanje in nabijanje, in marsikaj od teh izmišljotin potem postane bajkerska folklora. Nič boljši nismo kot tisti planinci/pohodniki, ki jih tukaj zaradi njihove zaplankanosti označujemo za bebce in nerazgledane primitivce.

Če ti je vseeno pretežko preleteti zakon, samo par namigov:

- Nikar ne poslušaj raznih Vittotov in se ne loti na svojo pest odstranjevati markacij in drugih oznak planinske poti na svoji parceli. Če seveda ne želiš priti v navzkriž z zakonom in dobiti kakšnega plačilnega naloga za to dejanje. Najbrž pa obstaja način, da skrbnika poti prepričaš, da mora pot umakniti s tvoje parcele, a za to boš zelo verjetno moral predložiti zelo utemeljen razlog za to. Najbrž bo za to pravzaprav potreben kar konkreten pravni znalec, če se s skrbnikom poti ne boš uspel na enostavni način zmeniti za prestavitev poti.

- Skrbnik poti te ni dolžan prositi za soglasje za obnavljanje oznak (markacij, tablic, ....) obstoječih markiranih poti. To jim enostavno ne moreš preprečiti. Tako kot ne moreš preprečiti pohodniku, da gre po tej poti čez tvojo parcelo. Temu se reče javno dobro ali nekaj takega.

- Če pa je bila ta pot narejena čez tvojo parcelo na novo (po sprejemu zakona "Zplan"), potem pa je skrbnik za to, da jo je trasiral in označil, dejansko potreboval tvoje soglasje. Če ga ni pridobil, je on prekršil zakon. Kako bosta ta primer razrešila, se pa posvetuj s svojim pravnim znalcem.

- V zvezi s tem zakonom se ne pi*di čez planinsko društvo/PZS, pi*di se čez ljudi ki si jih (smo jih) izvolili v parlament. Oni so sprejeli ta zakon, pod njim je (po svoji takratni funkciji) podpisan dr. France Cukjati.
Uporabniški avatar
Ortelius
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 07 Mar 2014 17:33

Zdravkec...naslednji trije naslovi ti bodo zagotovo dali celosten odgovor

-zveza lastnikov gozdov Slovenije oz. lokalno društvo lastnikov gozdov Slovenije.
-KGZ
-ZGS
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Surfac » 07 Mar 2014 20:27

Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a zdravkec » 07 Mar 2014 20:59

Markacije se lahko narišejo na debla, skale, stavbe in druge gradbene konstrukcije na vidnih mestih in v primernih razdaljah, vendar samo, če se pred tem pridobi soglasje lastnika zemljišča oziroma objekta. (11.člen 2. odstavek)

Ortelius - eni smo pač trdi - še dpbro da ste drugi bolj mehki in se nekak izenači!
Kako pa lahko kar neka shojena steza postane javno dobro na privat parceli mi pa res ni jasno - pa imam dosti opravka s takšnimi problemi (beri - sem geodet).

Moj namen ni brisati markacij oz. omejevati prehoda komurkoli - samo če lahko ONI harajo po MOJI parceli ga ni boga da me štrafa ker se jaz ali ti vozim/a po MOJI parceli!

No pa naj bo tukaj dosti z moje strani na to temo - pa lep večer prav vsem.

lp
švic in solze
Uporabniški avatar
zdravkec
član

OdgovorNapisal/-a Ortelius » 07 Mar 2014 21:34

Zakon je nad pravilnikom, oziroma drugače povedano - pravilnik je treba brati skladno z dikcijo zakona. Nekaj citatov iz zakona kot odgovor na tvoja vprašanja/dvome:

zdravkec napisal/-a:Markacije se lahko narišejo na debla, skale, stavbe in druge gradbene konstrukcije na vidnih mestih in v primernih razdaljah, vendar samo, če se pred tem pridobi soglasje lastnika zemljišča oziroma objekta. (11.člen 2. odstavek)

6. člen (označevanje in opremljanje planinskih poti)
(3) Za risanje markacij in postavljanje usmerjevalnih tabel, skrinjic in varovalne opreme je potrebno pridobiti soglasje lastnika nepremičnin, na katerih se rišejo takšne markacije in na katerih se postavljajo usmerjevalne table, skrinjice in varovalna oprema.
(4) Soglasje lastnika iz prejšnjega odstavka ni potrebno, če se markacije, usmerjevalne table in varovalno opremo obnavlja ali če se usmerjevalne table, skrinjice in varovalna oprema zaradi dotrajanosti nadomešča z novo.

(zato sem ti tudi napisal, da če markacist samo obnavlja markacije na obstoječi markirani poti čez tvojo parcelo, mu tega ne smeš preprečiti. Če bi pa hotel neko pot na novo strasirati in označiti tam, bi pa rabil tvoje soglasje)

zdravkec napisal/-a:Kako pa lahko kar neka shojena steza postane javno dobro na privat parceli mi pa res ni jasno - pa imam dosti opravka s takšnimi problemi (beri - sem geodet).

3. člen (pravica redne rabe planinskih poti)
(1) Planinske poti so javnega značaja.
(2) Uporabniki imajo pravico, da planinske poti uporabljajo za hojo, tek ali plezanje, skrbniki pa imajo pravico in dolžnost, da planinske poti vzdržujejo in označujejo z risanjem markacij, postavljanjem usmerjevalnih tabel, skrinjic in varovalne opreme.
(3) Lastnik oziroma lastnica zemljišča (v nadaljnjem besedilu: lastnik zemljišča), preko katerega poteka planinska pot, mora uporabnikom dopustiti, da jo uporabljajo za hojo, tek ali plezanje, skrbniku pa, da jo vzdržuje in označuje z risanjem markacij in postavljanjem usmerjevalnih tabel, skrinjic in varovalne opreme.
(4) Uporabnik je dolžan planinsko pot uporabljati tako, da se zaradi njegove hoje, teka ali plezanja po njej ter na in ob zemljišču, preko katerega poteka in na drugih nepremičninah ter favni in flori ob njej ne dela škoda ali ogroža druge uporabnike.

zdravkec napisal/-a:...samo če lahko ONI harajo po MOJI parceli ga ni boga da me štrafa ker se jaz ali ti vozim/a po MOJI parceli!

Če tole čisto resno misliš, potem ti lahko rečem samo, da si naiven. Ne pravim, da te bo kdo res štrafal, ampak če se bi slučajno našel kakšen bog, ki bi se v to zapičil, bi te z lahkoto štrafal. Zakonsko podlago za to ima, kot jo imajo tudi markacisti, da malajo (obnavljajo) markacije ob planinski poti na tvoji parceli. Lastnina ti še ne da absolutne pravice, da na njej počneš kar hočeš. Pa ne zdaj svoje jeze stresati name, jaz nisem postavljal pravnega reda v teh geografskih širinah in v zadnjih 2000 letih.

Mimogrede še kazni iz Zplan:

25. člen (prekrški fizičnih oseb)

Z globo od 100 do 1.200 eurov se kaznuje za prekršek posameznik:
1. ki uporablja planinsko pot tako, da se na zemljiščih, preko katerih poteka ali na favni in flori ter drugih nepremičninah ob njej dela škoda ali ogroža druge uporabnike (četrti odstavek 3. člena);
2. ki omejuje dostop na planinsko pot ali poškoduje, odstrani ali uniči markacije, usmerjevalne table, skrinjice in varovalno opremo in druge oznake na njej ali ne poskrbi za njihovo ustrezno nadomestitev (7. člen);
3. ki na planinski poti postavlja ovire ali zapore, pa takšne zapore oziroma ovire niso potrebne zaradi paše domačih živali (prvi odstavek 16. člena);
4. ki ravna v nasprotju z določbami 19. člena.
Uporabniški avatar
Ortelius
član

OdgovorNapisal/-a interceptor » 07 Mar 2014 22:50

A tud če je parcela v lasti nekega sorodnika ali je moja na njej ne smem voziti kolesa? In če imam dovoljenje lastnika? Upam da vsaj to lahko.... :? Sem bol preletel ta pravila pa nisem ravno našel zadovoljivih odgovorov.... :?:
Sam de disk prime ;)
Odsvetujem "objemanje smreke" pri veliki hitrosti s kolesam....8)
Uporabniški avatar
interceptor
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 08 Mar 2014 08:50

po zakonu ne smeš.
namreč če ti sorodnik pusti,da v gozdu vršiš neko drugo nelegalno početje, kot je recimo kuhanje šnopca, gojenje konoplje, izvajanje neobičajne spolne prakse na živalmi ti ne pomaga sklicevanje na dovoljenje sorodnika.

drugo je, če progo legaliziraš, če je to mogoče glede na kategorijo v katerem se gozd nahaja. :mrgreen: in če pridobiš soglasja vseh ostalih, ki so hočeš nočeš navedeni v zakonu, da ti morajo dati soglasje.

@ortelius: hvala za obrazložitev. Glede Zdravkca pa je tako, da so mu NA NOVO markirali pot, ne da bi ga vprašali. Tako da lahko mirno zahteva odrstanitev markacij glede na zakonodajo.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a cebelca » 08 Mar 2014 09:08

Jabooz, naštel si stvari, ki nimajo z uporabo gozda nobene veze.
Vse to lahko počneš tudi doma v stanovanju (oz. ne smeš početi).

In bi rekla, da ni nobenega problema se vozit po parceli sorodnika, RAZEN če čez to parcelo teče planinska pot.
V trenutku, ko zapelješ na planinsko pot si pa v prekršku po ZPlanP.

Seveda je odvisno verjetno tudi od kategorizacije parcele.
Če gre za kakšno naravovarstveno ali pa kulturno zaščiteno področje si lahko v prekršku že po kakšnem drugem zakonu, samo to nima več veze s kolesarjenjem.

Ker drugače mi ni jasno kako se lahko gradijo novi trejli (DH, dirt proge) na parcelah ob soglasju lastnikov.
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 08 Mar 2014 12:04

Lej, nasproti nam stojijo trije (3) zakoni.
1. O gozdovih (obstaja conacija in več vrst gozdov a-b-c, v določenih ni nikakor dovoljeno kolesarjenje, več je že zapisano v tej temi)
2. O planinskih poteh (itak da ne :mrgreen: )
3. O ohranjanju narave (iz tu izvira uredba iz leta 1995, ki je kot prva prepovedovala kolesarjenje. Trenutno še velja)

Vsak zakon ima tudi določila o kaznih, zato ni dovolj spremeniti enega, kar se recimo sedaj spreminja ZON.
Vsi veljajo in so v teku.

Lastništvo oz. dovoljenja lastnika te ne dvignejo nad zakon. To je teorija. Praksa je pa čisto nekaj drugega, hvala bogu :D
Tiste DH in dirt proge, ki jih omenjaš uradno niso požegnane, razen parih izjem.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a cebelca » 08 Mar 2014 16:30

interceptor napisal/-a:A tud če je parcela v lasti nekega sorodnika ali je moja na njej ne smem voziti kolesa? In če imam dovoljenje lastnika? Upam da vsaj to lahko.... :?

Jabooz napisal/-a:po zakonu ne smeš.

Mene je zmotil tvoj kategorični ne.
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 08 Mar 2014 17:46

Motiti se je človeško ... :mrgreen:

Žal tukaj (v tej temi) je potrebno gledati skozi oči zakonov in prava.

Ni zdrava pamet v igri, le interesi.

Ker je naš interes se le voziti po poteh, nič drugega.
PZS pa recimo ima tudi druge interese (ki nam niti niso znane), sicer ne bi sedaj tako pospešeno risali markacij. Čas bo pokazal za kaj gre. Ampak verjetno money, power and fame.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 08 Mar 2014 18:19

Jabooz napisal/-a:PZS pa recimo ima tudi druge interese (ki nam niti niso znane), sicer ne bi sedaj tako pospešeno risali markacij. Čas bo pokazal za kaj gre. Ampak verjetno money, power and fame.

... in egoizem in pomanjkanje smisla za razumevanje drugačnih in starokopitnost in omejenost in nenazadnje idiotizem ter nesposobnost...
moj arsenal: http://www.simonpuklphoto.com/specs
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

Kraj: Bled

OdgovorNapisal/-a rupicapra » 10 Mar 2014 11:24

Pozdravljeni! Prenašam sporočilo Petra Zajca. Prosim če izpolnite.
lp

Gorski kolesarji, prosimo vas, da si vzamete 10 minut časa in z izpolnitvijo ankete bistveno prispevate k razumevanju pomena gorskega kolesarjenja kot aktivnosti v naravnem okolju v Sloveniji. Anketiranje se izvaja z raziskovalnim namenom in je neprofitnega značaja.

Verjamemo, da je gorsko kolesarjenje, ob upoštevanju omejitev, ena bolj trajnostnih rekreacijskih in športnih aktivnosti. Z njenim spodbujanjem in urejanjem lahko pomembno vplivamo na dobro počutje in zdravje državljanov Slovenije, razvijamo trajnostno mobilnost ter zmanjšamo potrebne izdatke javne zdravstvene blagajne. Z vašim sodelovanjem nam pomagate graditi Slovenijo kot državo, ki bo naklonjena načrtnemu razvoju gorskega kolesarstva.

Anketa je dostopna na https://www.1ka.si/a/37065.

Hvala. Peter Zajc
rupicapra
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 10 Mar 2014 15:13

Izpolnjeno. Ma ena vprašanja so pa bedna. Ej, delam volantersko lahko veliko v svojem okolju. Saj to dejansko že zdaj. Kdo pa bo sčistil, če ne sam, oz. nekdo izmed nas? Gre za manj obiskane planinske in nemarkirane poti. Ampak da bi pa enega ku*** plačeval ne vem kam, pa saj vemo da ta sredstva vmes izpuhtijo - niti pod razno.
Howgh!
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a jery » 11 Mar 2014 17:30

Še ena o merkacistih:
Pride merkacist do neke kmetije in vprašajo ženičko:
Gospa ali lahko narišemo pri vas merkacijo, ke na češpo?
Pa odgovori: lahlko-lahko, samo dajte jo raje na vogal hiše narisat, ker jaz nisem skoz doma.
jery
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 11 Mar 2014 20:21

Izpolnjeno in poslano....

Sent from my iPad using Tapatalk
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 12 Mar 2014 10:38

Sicer ne spada točno sem... ampak vseeno, vabilo na tečaj usposabljanja za delo v gozdu, ki ga je organizirala Kolesarska zveza Slovenije, je tukaj.
Pri čiščenju pa ne smemo biti preveč zagreti, najbolje je to početi skupaj z markacisti ali lastniki. Sami lahko čistimo/žagamo samo manjše vejevje.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 12 Mar 2014 14:53

Kaj spet neki markacisti in lastniki?
Naj sčistijo tisto kar morajo, kar lahko in kar menijo da je treba. Za nas velja enako.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a Surfac » 12 Mar 2014 15:25

Da pojasnim: če vzameš motorko in počistiš oziroma prežagaš vsa debla, ki so sedaj na poteh, delaš približno enako uslugo kolesarjem kot nekdo, ki divja med pešci s polno hitrostjo...
In ni mišljeno, da morajo sedaj vsi it v gozd pa čistit.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 13 Mar 2014 07:15

TTOCS napisal/-a:Kaj spet neki markacisti in lastniki?

Kje je problem?

Še vedno zagovarjam stališče, da se markirane poti čisti le z markacisti. Kar se tiče ostalih poti pa le odstranit veje, pa še to le na stran toliko da jih lahko lastnik pobere. Kar se tiče hlodovine, se je pa ne dotikamo v nobenem primeru.

En primer, ki ga je opisal Micko Pidalc na FB:
Grem z biciklom na Rašico, pa me ustav en kmet v hosti. "Kam pa greš?", "Ja na Rašico, ne!" "A maš žago?" "Ne, zakaj?" "Pol pa lohk greš! Mi je zadnč ena mularija tanajlepše podrte hlode v drva sežagala....!"
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a bEASY » 13 Mar 2014 10:07

Da ne odpiram nove teme bom tukaj izpostavil eno zadevo glede veljavne zakonodaje.

Ni mi jasno zakaj se na splošno v debatah skoraj vedno omenja Uredbo o prepovedi vožnje v naravnem okolju in kazen 40€. Kolesarji po mojem razumevanju zakonodaje ne bomo čisto nič na boljšem, če uredbo takoj prekličejo.

Imamo namreč zakon o gozdovih, ki nam nalaga kazen od 200-400€ in zakon o planinskih poteh po kateem nas lahko kaznujejo od 100-1200€ . Ta dva zakona pokrivata večino območja po katerem se večinoma vozimo. Uredbi ostanejo praktično samo še travniki.

To se pravi, da v primeru delovanja sistema, tudi sedaj nebi bilo tako poceni, kot se večinoma navaja. Iz tega naslova mi tudi ni jasno zakaj se lovci, gozdarji, taborniki, ribiči in planinci razburjajo, da bi kolesarje vrgli iz ZONa. Po eni strani namreč zagovarjajo stališče, da je treba ločiti med motoriziranimi uporabniki in kolesarji, po drugi strani pa bi radi videli kazni za kolesarje od 1000€ naprej. In če nas vržejo iz ZONa in urejamo kolesarje z neko novo uredbo, je potrebno spremeniti zgoraj omenjena zakona.

Tako jaz razumem zakon in če se motim, me prosim popravite.
Uporabniški avatar
bEASY
član

Kraj: izvoz Storžič jug

OdgovorNapisal/-a Surfac » 13 Mar 2014 10:12

Imaš prav, res je vse kar si napisal!
Izgleda, da večina ne pozna zakonov ... Potrebno je spremeniti zakonodajo, ne pa samo uredbe.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 13 Mar 2014 14:42

Tudi meni ni jasno zakaj se na splošno v debatah skoraj vedno omenja Uredbo o prepovedi vožnje v naravnem okolju in kazen 40€. Kazen za kolesarje po uredbi je namreč 5.000 SIT oz. 20.86€.

V predlogu novega ZON-a je tudi 43. člen, ki predvideva, da z dnem uveljavitve novega ZON-a prenehajo veljati členi ZG (10. in 40 člen) in ZPlanP (19.člen), ki se tičejo vožnje v naravnem okolju ter uredba o vožnji v naravnem okolju. Na zakon o TNP, ki tudi "ureja" vožnjo, pa so očitno pozabili.

Še nekaj glede zakonodaje. Če je kazen navedena v razponu, ti lahko na licu mesta računajo samo najnižji znesek, razen če ni to v zakonu izrecno predvideno. Npr. v predlogu ZON-a je razpon predviden za voznike motornih vozil, kolesar lahko dobi samo minimalno kazen 100€.
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a Surfac » 13 Mar 2014 15:48

Žiga, hvala za pojasnilo glede razpona kazni.

Sam zakon o TNP za kolesarje niti ni tako katastrofalen, če ga primerjamo z ostalimi zakoni saj piše

(1) V prvem varstvenem območju je poleg prepovedi iz 13. člena tega zakona prepovedano tudi:
19. voziti se s kolesom, razen na gozdnih in kmetijskih cestah, planinskih in drugih poteh ter nekategoriziranih gozdnih prometnicah, ki so določene v načrtu upravljanja.

Smiselen načrt upravljanja bi lahko zadeve uredil...

To pomeni, da je v principu v TNP možno odpiranje poti, režim ni nič bolj strog kot drugje po Sloveniji.
Kazni za fizične osebe (kolesarje) pa v zakonu o TNP ne najdem.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 13 Mar 2014 21:55

Za prvo območje 500 €.
Za drugo območje 100 €. :mrgreen:
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Ortelius » 14 Mar 2014 09:52

No ja, tale zakon o TNP ni ravno nek vzor prijaznosti do kolesarjev.

Kot prvo, tisti del, ki ga je citiral Surfač (15. člen, točka 19) , je po mojem laičnem mnenju rahlo v nasprotju s členom, ki ga omenja, torej 13. členom.

V tem 13. členu, točka 43. pravi:

(1) Na območju narodnega parka je prepovedano:
43. voziti, ustavljati, parkirati ali organizirati vožnje z motornimi vozili in s kolesi v naravnem okolju, razen za službene vožnje javne gozdarske, naravovarstvene, ...;

Torej, na celotnem območju parka je vožnja s kolesi v naravnem okolju prepovedana. In kako je definirano "naravno okolje"?

4. člen (izrazi)
5. naravno okolje obsega živo in neživo naravo nekega območja, ki ga ni ustvaril človek, nanj pa vpliva, ga oblikuje in uporablja. To so vsa območja zunaj naselij in območij razpršene poselitve, infrastrukturnih objektov državnega ali lokalnega pomena in rudarskih operacij med izvajanjem rudarskih del, ki so določena po predpisih, ki urejajo rudarstvo in načrtovanje prostora, in zunaj nekategoriziranih cest ter drugih prometnih površin, ki so namenjene za vožnjo, ustavljanje in parkiranje po predpisih, ki urejajo ceste in varnost cestnega prometa;

Se pravi, po definiciji tega člena so vse poti, steze, mulatjere, .... izven cestnih prometnic del naravnega okolja. In se po njih torej ni dovoljeno voziti z bicikli. Bummer!

Še kar se kazni za fizične osebe po tem zakonu tiče:

65. člen (lažji prekrški)
(1) Z globo od 1.000 do 5.000 evrov se za prekršek kaznuje pravna oseba, če:
6. se vozi s kolesom izven za to določenih območij (19. točka prvega odstavka 15. člena).
(2) Z globo od 1.000 do 4.000 evrov se za prekršek iz prejšnjega odstavka kaznuje samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost.
(3) Z globo od 500 do 3.000 evrov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika.
(4) Z globo od 100 do 1.000 evrov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje tudi posameznik.

In kar je za nas po mojem potencialno lahko najbolj boleče:

67. člen (zaseg)
Pristojni inšpektor, naravovarstveni nadzornik ali policist sme v okviru pristojnosti za nadzor nad izvrševanjem določb tega zakona zaseči predmete, ki so bili uporabljeni ali namenjeni za prekršek ali so z njim nastali. Z zaseženimi predmeti se ravna po predpisih, ki urejajo upravljanje z zaseženimi predmeti.
Uporabniški avatar
Ortelius
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 14 Mar 2014 10:10

Ortelius napisal/-a:No ja, tale zakon o TNP ni ravno nek vzor prijaznosti do kolesarjev.
Kot prvo, tisti del, ki ga je citiral Surfač (15. člen, točka 19) , je po mojem laičnem mnenju rahlo v nasprotju s členom, ki ga omenja, torej 13. členom.

Ortelius, s tvojim laičnim mnenjem se čisto strinjam. Prvo varstveno območje pa naj bi bilo bolj strogo varovano!.
Vse skupaj kaže na to, da tisti ki pišejo zakone in podzakonske akte včasih ne vedo, kaj piše v istem ali kakšnem drugem zakonu. Me prav zanima, kako bi se vse skupaj obrnilo, če bi kdo hotel dati v upravljalski načrt odprtje planinskih poti v TNP ju.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 14 Mar 2014 11:52

...na Blejkso kočo z biciklom očitno ne bom šel več... mamo jim... :mad:
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

OdgovorNapisal/-a cebelca » 14 Mar 2014 12:31

Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a Surfac » 14 Mar 2014 12:44

Jao, zopet pišejo o novi uredbi... Sama nova uredba ne more spremeniti skoraj ničesar.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 14 Mar 2014 13:11

Vzpodbudna je pa novica v članku z avstrijske Koroške, saj pogled marsikomu ne seže dlje od najbližjih sosedov
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 14 Mar 2014 14:14

Slovenska politika + mediji :arrow: resničnostni šov
Najbolj neumno se mi zdi, da govorijo da je stara uredba zastarela in v praksi ne deluje. Kako bo pa nova uredba/zakon v praksi delovala? Iluzija
Če je zakon nevzdržen in nima stika z realnostjo, potem v praksi ne more delovat. Če vse/večino prepoveš potem zadeva nikoli ne more delovat.

Kolesarji so bili v ZON podtaknjeni, da se zadeva medijsko razširi med ljudi, ki niti niso imeli načeloma nobenih stikov z gorskimi kolesarji in tkole čez prst lahko rečem,
da jih je 90% stopilo na stran "PZS" in 10% na našo stran, kar je logično glede na našo mentaliteto. Velik lažji je enga zajebat kot da bi drugemu pomagal.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a grizl » 14 Mar 2014 14:24

Surfac napisal/-a:Vzpodbudna je pa novica v članku z avstrijske Koroške, saj pogled marsikomu ne seže dlje od najbližjih sosedov

Čudovito.

Vendar iskreno upam, da bodo vsi, ki bodo prebrali članek, prebrali tudi tisti odstavek, ki pravi, da so poti speljane tam, kjer je bil dosežen dogovor z lastnikom ( kar se mene tiče, denarno nadomestilo ne igra vloge).

Torej, država naj najprej spremeni zakonodajo, potem pa bo na nas kolesarjih, da se ustrezno dogovorimo še z lastniki.
grizl
član

OdgovorNapisal/-a Matko » 16 Mar 2014 08:39

V razmislek:

kolo je prepovedano, heliski ne :roll:

Namesto z gondolo na Kanin s helikopterjem

http://www.rtvslo.si/tureavanture/podob ... jem/332215

in še ena precej starejša objava (2011)
http://www.gore-ljudje.net/novosti/64116/

Kje so lovci, PZS, taborniki,...
Matko
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 16 Mar 2014 15:05

Matko napisal/-a:Kje so lovci, PZS, taborniki,...

V helikopterju ;) Pred leti ko sem se tekmoval, sem kar nekaj casa prezivel na Pokljuki od koder so (izpred vojasnice) odvazali hrano in material v bliznje ali bolj oddaljene planinske koce. Toliko hrupa v osrednjem delu TNP-ja, in pa predvsem toliko svinjarije kot jo je po celi Pokljuki ostalo za temi leti, ne naredi 100.000 ljudi v celem letu... ce niti ene same stvari ne odnesejo nazaj v dolino. Ampak ker se gre to za PZS, seveda to ni problematicno ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 16 Mar 2014 17:54

PJ napisal/-a:
Matko napisal/-a:Kje so lovci, PZS, taborniki,...

V helikopterju ;) Pred leti ko sem se tekmoval, sem kar nekaj casa prezivel na Pokljuki od koder so (izpred vojasnice) odvazali hrano in material v bliznje ali bolj oddaljene planinske koce. Toliko hrupa v osrednjem delu TNP-ja, in pa predvsem toliko svinjarije kot jo je po celi Pokljuki ostalo za temi leti, ne naredi 100.000 ljudi v celem letu... ce niti ene same stvari ne odnesejo nazaj v dolino. Ampak ker se gre to za PZS, seveda to ni problematicno ;)

med drugim... :)
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov