Osnutek sprememb Zakona o ohranjanjanju narave

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Re: Osnutek sprememb Zakona o ohranjanjanju narave

OdgovorNapisal/-a Ortelius » 16 Mar 2014 20:09

Ajoj, kaksno sprenevedanje spet. Spet smo bolj papeški od papeža. A ni eden od nasih argumentov tavno to, koliko $ in koliko zaposlitev realizirajo nasi bližnji in daljni sosedje z gorskim kolesarstvom? Mi kolesarji pa pri nasih problemih ne najdemo boljse rešitve, kot mevoscljivo s prstom kazati na tiste, ki si pac lahko privoščijo heliski? Bovška zimska turistična sezona? Ma kaj nas briga! :roll:

PJ, a si kaj izračunaval, koliko svinjarije v primerjavi s tistimi oskrbovalnimi helikopterji so za sabo pustili tisti stroji, ki so celo zimo vlekli špure, po katerih ste se vi potem lahko preganjali po Pokljuki? Aja, nimam nič proti tekačem na smučeh, mene sploh ne motijo.
24 hours in a day.... 24 beer in a case.... Coincidence?
Uporabniški avatar
Ortelius
član

Kraj: Tacen

OdgovorNapisal/-a PJ » 17 Mar 2014 10:23

Vidne svinjarije, kot je tista, kar je letelo iz helikopterjev in mrez pod njimi, je ratraki prav veliko ne spustijo ;) Definitivno pa porabijo kar nekaj bencina, ampak verjetno tudi helikopter ne leti na zrak. Pa da ne bo pomote, nic nimam proti heliskiju. Ce sem posten, mi je celo vsec, da se je nekdo koncno spomnil to ponuditi tudi pri nas.
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 17 Mar 2014 13:00

Helikopter ni problem, ker se ne vozi med planinci po planinski poti.
Še 1x: gre za konflikt souporabnikov in predstavo o tem kdo si lasti pot.
Vsa sklicevanja na ekologijo, uničevanje narave so le megla. Ker nočejo priznati, da jih motimo na poteh, ki si jih neupravičeno lastijo.

S časom se nas bodo navadili, treba pa je res vedno previdno in počasi med njimi.
Enako kot če z mopedom, kolesom ali celo avtom probaš vozit po cesti, kjer je polno ljudi po njej (primer ob morskih letoviščih, na natrpanih parkplacih,...). Zato je nujno izbirati nefrekventne poti, oz. se izogibati rabi poti, če je kak naval (prazniki,...) Pred skupino planincev se pa vedno ustavi in se jih spusti mimo.

Dejstvo: popolnoma nobenega razloga ni, da ne bi mi zahtevali uporabo vseh poti, kot planinci. Tudi zajle, stopnice, kline. Zakaj ne?!? Mislim, za vsako pot v visokogorju se je treba pozanimat posebej kakšna je. In če se odločim kolo nest ali obesit na hrbet in plezat pač bom. To je moja ocena in ne more mi država tu predpisovat kaj in kako zmorem. To je primitivno. Seveda ob rabi zahtevnih poti pa je moja naloga (tako kot naloga vsakega drugea uporabnika) skrbeti za svojo varnost in varnost drugih souporabnikov. Ampak takšno odprto razmišljanje v Sloveniji prodira zeloooo počasi. Povprečen slovenec ima pač preveč oprane možgane za širšo precepcijo.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a proV » 22 Mar 2014 20:20

TTOCS napisal/-a:...
Dejstvo: popolnoma nobenega razloga ni, da ne bi mi zahtevali uporabo vseh poti, kot planinci. Tudi zajle, stopnice, kline. Zakaj ne?!? Mislim, za vsako pot v visokogorju se je treba pozanimat posebej kakšna je. In če se odločim kolo nest ali obesit na hrbet in plezat pač bom. To je moja ocena in ne more mi država tu predpisovat kaj in kako zmorem. To je primitivno. Seveda ob rabi zahtevnih poti pa je moja naloga (tako kot naloga vsakega drugea uporabnika) skrbeti za svojo varnost in varnost drugih souporabnikov. Ampak takšno odprto razmišljanje v Sloveniji prodira zeloooo počasi. Povprečen slovenec ima pač preveč oprane možgane za širšo precepcijo.

Ponižujoče je že celo to, da bi rabili "zahtevati" nekaj, kar je ves čas naše. In ponižujoče je to, da ima ta tema 10 strani. DRŽAVLJANSKA NEPOKORŠČINA bi morala biti samoumevna in to brez razglabljanja. Zakaj bi sploh razglabljali o norih stvareh? To jih samo dela resnične.

Slika

Veste, da nekje ob vaši najljubši kolesarski poti stoji podoben križ? To ni naključje. To je znamenje! Znamenje, ki nam hoče povedati, da obstaja nekdo, ki se s svojo pokončno držo ni uklonil temi in je stremel za višje dobro. In da imamo lahko to držo tudi mi. Če se bomo uklanjali takšnim in podobnim "zakonom", kdo bo potem naslednji? Paličarji? Ti ljudje danes izgledajo kot navadni pohodniki, ampak "znanstvena analiza" bo slej kot prej potrdila, da pohodniške palice, ki jih uporabljajo, tudi prenašajo del mase in energije in se ti torej ne prenašata povsem preko podplatov. To pa je potem praktično isto herezično, kot pri kolesih. In naši otroci? V imenu "narave" davek na izdihan CO2 in vinjeto na številko čevlja večjega od 42? Neskončni poskusi vsiljevanja krivde na sočloveka.

Počasi se bomo morali naučiti, da zakoni niso obveza, ampak da je naša obveza lahko celo diametralna zakonom. In da določenih stvari ne moremo spremeniti znotraj sistema, ampak moramo delovati povsem mimo njega.
proV
član

Kraj: KK

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 23 Mar 2014 01:43

proV napisal/-a:
TTOCS napisal/-a:...

Ponižujoče je že celo to, da bi rabili "zahtevati" nekaj, kar je ves čas naše. In ponižujoče je to, da ima ta tema 10 strani. DRŽAVLJANSKA NEPOKORŠČINA bi morala biti samoumevna in to brez razglabljanja. Zakaj bi sploh razglabljali o norih stvareh? To jih samo dela resnične.

Slika

Veste, da nekje ob vaši najljubši kolesarski poti stoji podoben križ? To ni naključje. To je znamenje! Znamenje, ki nam hoče povedati, da obstaja nekdo, ki se s svojo pokončno držo ni uklonil temi in je stremel za višje dobro. In da imamo lahko to držo tudi mi. Če se bomo uklanjali takšnim in podobnim "zakonom", kdo bo potem naslednji? Paličarji? Ti ljudje danes izgledajo kot navadni pohodniki, ampak "znanstvena analiza" bo slej kot prej potrdila, da pohodniške palice, ki jih uporabljajo, tudi prenašajo del mase in energije in se ti torej ne prenašata povsem preko podplatov. To pa je potem praktično isto herezično, kot pri kolesih. In naši otroci? V imenu "narave" davek na izdihan CO2 in vinjeto na številko čevlja večjega od 42? Neskončni poskusi vsiljevanja krivde na sočloveka.

Počasi se bomo morali naučiti, da zakoni niso obveza, ampak da je naša obveza lahko celo diametralna zakonom. In da določenih stvari ne moremo spremeniti znotraj sistema, ampak moramo delovati povsem mimo njega.

PODPIS
moj arsenal: http://www.simonpuklphoto.com/specs
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

Kraj: Bled

OdgovorNapisal/-a Pokora » 23 Mar 2014 18:20

tudi jaz se podpišem pod proV-jevim postom

Denis
Kdor prehitro pride, ne zna uživati.
Uporabniški avatar
Pokora
članica

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 23 Mar 2014 18:51

proV napisal/-a: In da določenih stvari ne moremo spremeniti znotraj sistema, ampak moramo delovati povsem mimo njega.

To slednje že počnemo (delujemo mimo zakonov).
Glede prvega dela tvoje trditve, pa ravno to želimo spremniti z pomočjo te teme, namreč spremniti zakonodajo.

proV napisal/-a:...da je naša obveza lahko celo diametralna zakonom.

Boš razložil to nekomu s pištolo za pasom?
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a vr » 24 Mar 2014 09:09

Se popolnoma strinjam s proV. :!:
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 24 Mar 2014 17:23

ProV: točno to. Te poti nam popolnoma samoumnevno pripadajo! In prepričan sem, da nas je večina tega mnenja.
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 24 Mar 2014 17:30

Ja no itak!
Imamo legitimno pravico, nimamo pa legalne pravice.

Mene samo zanima kako ravnati z razlago te legitimne pravice, nekomu ki ti razloži, da nimaš legalne pravice tega početi.
In ta slednji ima pištolo za pasom.
Samo to me zanima.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 24 Mar 2014 17:56

V bistvu, imaš legitimno pravico, dokler se primerno obnašaš. Kaj pa, ko se ne? Jaz osebno je ne dam tistemu ki se ne zna obnašat, pa tudi če je kolesar ali pohodnik.

Kakšnega mnenja smo mi, je popolnoma nepomembno. Drugi so tisti ki nas morajo prepoznati kot enakovredne.
Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 24 Mar 2014 18:24

Kako si lahko legitimen, če ti večina ne priznava legitimnosti :!:
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 24 Mar 2014 18:27

Imaš prav, me je Jabooz zapeljal. :?
Tracke mojih tur lahko dobijo le tisti ki dokazano pomagajo urejat poti! Ne zanima me če ste med kolesarjenjem dol vrgli kakšno vejo ali skalco, temveč konkretno urejanje!
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Chevagi » 24 Mar 2014 18:53

Mojo Jojo napisal/-a:Kako si lahko legitimen, če ti večina ne priznava legitimnosti :!:

Večina pohodnikov "na terenu" priznava legitimnost. Tisti na kavčih pač ne...
Uporabniški avatar
Chevagi
član

Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a mogim » 24 Mar 2014 20:35

Chevagi napisal/-a:
Mojo Jojo napisal/-a:Kako si lahko legitimen, če ti večina ne priznava legitimnosti :!:

Večina pohodnikov "na terenu" priznava legitimnost. Tisti na kavčih pač ne...

To je zelo blizu resnice. Dejansko me še noben planinec na terenu ni ozmerjal, da ni prav, da se vozim kjer pač se. Kar pa nima nobene zveze s stališčem PZS ...
mogim
član

Kraj: Velenje

OdgovorNapisal/-a samo_b » 25 Mar 2014 13:12

Glede na vse komentarje bi samo še nekaj dodal. Čeprav se povsod poudarja, da bi morale biti (vse) poti odprte, da naš vpliv na naravo ni večji od pohodnikov, da bi se moralo več narediti za promocijo gorskega kolesarstva kot turistične dejavnosti in da itak (moralno gledano) ne delamo nič narobe, zakaj se potem tako skriva razne opise poti in tur, gps tracke? Ne v vseh primerih, ampak veliko tega pa je prisotno. Ali se kdo boji kazni (po katerem od trenutnih zakonov) ali pa samo ne želi da bi se še kdo peljal po "njegovem" terenu.
samo_b
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 25 Mar 2014 14:13

Samo_b, ti lahko jaz povem, ker oni ki se skrivajo ti verjetno ne bojo. :mrgreen:

Največkrat mislijo da so samo oni tako dobri, da se lahko vozijo po tistih poteh ki so jih kao našli.

Potem je še en razlog, če povemo za pot, potem se bojo pa vsi vozili po njej. Temu jaz pravim preganjavica. V mojem Picasa albumu je 130 poti opisanih, pa sem se do sedaj le za eno spraševal, če zaprem album. Ne opisujem pa poti na katerih je že sedaj preveč kolesarjev.

Eden od argumentov je tudi, saj je že dovolj poti opisanih.

Kazni se pa po moje ne bojijo, saj se več ali manj vsi vozijo tudi po TNP. Tam so pa kazni najvišje. Je pa verjetno prisotno razmišljanje, če nas bo manj, bomo manj opazni.
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 25 Mar 2014 14:30

odvisno kako gledaš na skrivanje, ti povem en povsem življenjski razlog: sobivanje z lastniki parcel oziroma ostalimi domačini, ki stvar dovolijo do mere ko se po njihovi parceli vozi tistih nekaj domačinov ki so si progo zgradili ter okoljska mularija, razumno pa jih moti to, da se kar naenkrat pojavijo kombiji ne-domačinov ki se jim šatlajo po ozkih dovoznih poteh in dvigujejo prah pred bajtami... v takem primeru se traila ne oglašuje in ostalim ki so trail izvohali ali slišal zanj razloži zakaj ni dobro da hodijo tja se šatlat.
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a samo_b » 25 Mar 2014 15:18

No saj, nekako tako sem si tudi sam razlagal stvari. In BOR-M, hvala, sem že večkrat pogledal tvoje slikce.
Se čisto strinjam, da so določene poti bolj problematične od drugih, sploh če so pohodniško oblegane oz. če nek lastnik res ne želi, da se vozi po njegovem. Ampak prosim ne tulit na ves glas odprimo poti, potem pa se iti neke skrivalnice. Če obstaja neka lepa, kolesu primerna in pohodniško neoblegana pot, zakaj ne bi delili. Zase lahko rečem, ko sem še bolj začetnik, moram biti na pol Sherlock, da izbrskam nekaj kar malo bolj stran od domačih klancev.
samo_b
član

OdgovorNapisal/-a jery » 25 Mar 2014 22:28

Veš to je tipično Slovensko. Zakaj bi ti več vedel od mene! Vsi bi vse imeli in nič drugemu dali! Vsi bi imeli odprte poti, ampak najraje bi se sami po njih vozili!
Kot sem že kar nekaj krat napisal na tabli!
Manjka nam kulture, bontona in morale.
jery
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 26 Mar 2014 08:28

Ne zait v iskanje omejitev.
Spejmimo zavest, da je to samoumnevno naše, si to vzet in to delat naprej. Zakon se bo moral sčasoma prilagodit.
Če se nesmiselnemu in nerealno osnovanemu zakonu podredimo, dejansko zanikamo vsa naša prepriačanja in vedenja okoli kolesarjenja. Torej del sebe.
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a rookiee » 26 Mar 2014 12:07

Nisem bral vsega, žal, priznam, ampak kaj pa ustavnost? Kaj hudiča bi reklo ustavno sodišče na to, da ti je onemogočeno bicikliranje po naravi?
Uporabniški avatar
rookiee
član

Kraj: Ljubljana/Domžale

OdgovorNapisal/-a Ortelius » 26 Mar 2014 13:02

rookiee napisal/-a:Nisem bral vsega, žal, priznam, ampak kaj pa ustavnost? Kaj hudiča bi reklo ustavno sodišče na to, da ti je onemogočeno bicikliranje po naravi?

Mogoče bi bil odgovor podoben, kot če bi jim šel jokat, da ti je kršena ustavna pravica do vožnje s Patrio po naravi?
24 hours in a day.... 24 beer in a case.... Coincidence?
Uporabniški avatar
Ortelius
član

Kraj: Tacen

OdgovorNapisal/-a cebelca » 26 Mar 2014 13:58

No primerjat kolesarja s Patrio je mal huda. ;)
in men tut ni jasno.
Zakaj pešec lahko, kolesar pa ne sme? V čem se razlikujemo, da bi eni lahko, drugi pa ne?
A je argument škoda, ki se dela v naravi? Če imata oba primerljiv vpliv na naravo (in nasprotna stran ni nikoli dokazala, da to ne drži), to ne more biti razlog.
A je argument (ne)varnost? Koliko prijavljenih nesreč obstaja, kjer je kolesar zbil pohodnika?

Zakaj lahko pešec s palicami dela luknje v korenine, jaz se pa čez korenino ne smem zapeljat? Kdo naredi večjo škodo?
Zakaj lahko pešec ponesreči sproži kamenje in je to nekaj popolnoma normalnega v gorskem svetu, jaz pa ne?
Zakaj se lahko vrtajo luknje vsepovsod, da se lohk planinc po zajli gor vleče, ko pa jaz potegnem črto sem pa največji huligan?
Zakaj se lahko planinci šetajo po brezpotju in delajo bližnjice in s tem ŠKODO, čeprav imajo narejeno pot, jaz se pa ne smem vozit niti po utrjenih poteh, kjer ne delam NOBENE ŠKODE?
Zakaj....

Od te hinavščine mene boli glava.
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a PJ » 26 Mar 2014 14:28

Problem je, ker se bicikel vecinoma steje kot transportno sredstvo, se pravi avto/motor in seveda tem stvarem voznja izven prometnic ni dovoljena. Po moje bi bilo fino, ce bi se za zacetek vsi skupaj zavzeli, da je mtb zgolj in izkljucno sportna priprava (kot npr. smuci, pohodni cevlji itd.). Takoj ko je sportna priprava pa 99% problemov odpade, saj recimo teka na smuceh po polju nihce ne prepoveduje, prav tako ti ustava zagotavlja prost prehod cez gozd itd. ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 27 Mar 2014 07:56

Ja ampak gorsko kolo spada med kolesa... ki so najbolj množično transportno sredstvo na svetu, tako da... :roll:

Ker ta zadnja primerjava bi bila prav tudi za motokrosiste: kroska nima vseh elementov motornega kolesa, ni namenjena za vožnjo po cesti, je torej športni rekvizit.. na katerem pa policaji vseno napišejo kazen da nimaš registracije(čeprav je to tehnično neizvedljivo), da vozilo ni izpravno(ker nima luči že v originalu...) ter, da voznik nima vozniškega dovoljenja(čeprav ga dejansko ne rabi oziroma ga za krosko, če upoštevam da to ni motorno kolo kot prevozno sredstvo, ne more naredit...)
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 27 Mar 2014 09:43

Se kaj novega dogaja pri snovanju in sprejemanju zakonov?

Par misli:
Kaj bo dalo več vode na naš mlin:
- začnemo periodično poročat o naših turah in aktivnostih na kakšni TV? Vsak teden v eni šport oddaji moda 5-10 min prispevek?
- pripeljemo na naše ture tudi koga od ministrov in tistih ki odločajo? Tudi tiste ki nasprotujejo? Point je seznanit jih iz prve roke kaj mtb je. Ker ne vedo, oz. gledajo le iz fotelja ali svojega zornega kota?
- Začnemo množično načrtno bombandirat s turami posamezne frekventne planinske poti in koče? Če se na pomembni planinski točki pogosto pojavlja veliko kolesarjev, ki smo kot smo (obnašanje kot vedno), potem nas lahko vsak oskrbnik, pzs veljak, lastnik, najemnik koče,... spozna iz prve roke. Da smo kot podplatarji (le da smo "boljši" ljudje - haha, no mimo tega nisem mogel :mrgreen). Valjda se izognemo dnem, ko je gužva planincev, ampak vseeno si lahko privoščimo vikende.

Sam menim da tretje. Treba se je čim več povsod kazat, družit in obnašat v skadu z našim prepričanjem: po vseh poteh je dovoljeno!
Naslednjič ko se kje najde napeta zajla, žeblji,... se to poslika, gre pogovrit z lastnikom in skrbnikom poti, sporoči policijii, pa še v medije.
V glavnem: KONEC skrivanja. Bolj kot nas stiskajo, bolj bodimo javni.
Evo od danes naprej grem vsakič ko pridem na kočo obvezno noter poklepetat. Čeprav kot planinec sem iz rukzaka potegnil sok in sendvič, pa nisem na koči pustil 1c. Danes imam vse v rukzaku, a v kočo niti ne grem. No, bom spremenil: vedno v kočo, direkt za šank, na besedo ali dve. Morda čaj ali kaj za pit (v mehu je včasih pretopla pijača).
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 27 Mar 2014 12:17

Jaz sploh ne vem, od kje vam da se na kočah ne ustavljat? Pa tud če imaš hrano v ruzaku pojdi notri in vsaj kakšen čaj spij. Če ne drugega te vsaj opazijo, da si nekaj kupil. Še nihče me ni grdo pogledal samo zato ker sem s kolesom in povsod so bili prijazni, tako kot do vseh ostalih gostov.
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 28 Mar 2014 13:36

Od kje ta ideja? Ker dejansko not ni nič zame. Pridem na goro. za jest in pit imam s sabo. Preoblečem se lahko zunaj. 2eur in več za kak sok ipd. ali 1eur za čaj je pa itak rip-off. Razgled in lepote narave so zunaj. zaradi mene koče ne rabi bit. Ni del narave, ki me pritegne. Zato se na kočah ne ustavljam.
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 28 Mar 2014 14:15

Sej pizzo si lahko tudi doma narediš, pa ni nikoli tako dobra kot tista iz pizzerije. Ravno tako je jota, vsaj meni, v gorski koči veliko boljša kot v dolini, je nebi zamenjal za sendvič, pa tudi če ga domov nesem.
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 28 Mar 2014 15:08

:)
Pri meni je to odvisno od ture: ko grem kam nelokalno, torej po sloveniji in tujini, grem obvezno jest. Samoumnevno. Ampak to je v primerjavi z lokalnimi turami redko.
Na lokalnih turah pa ne grem v kočo, ker mi to požre pol ure časa, pa še kosilo ali večerjo imam doma.
Tist kar sem dva posta nazaj pisal, pa je mišljeno, da bom tudi na lokalnih turah moral zavit noter in malo navezat stik.
TTOCS
član

OdgovorNapisal/-a goldhorn » 09 Apr 2014 07:41

Nekaj pa se le premika!

Kolesarski turizem naj bo ena od paradnih ponudb

Pohvalno!
goldhorn
član

Kraj: Okolica NG

OdgovorNapisal/-a cebelca » 24 Apr 2014 20:55

http://www.gore-ljudje.net/novosti/106111/
Točka 10.
A zdej nam hočjo še nočne vzet?
Ker npr. nočni ORGANIZIRANI planinski pohodi so pa ok?
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a cebe » 24 Apr 2014 20:59

Mislim, da so že kar na hitro zbrisali...

Edit: ups, prehitro preletel... Hja, res, vse kar je povezano s pohodi, tudi 15343254 ljudi na Trigalv predvsem jesti in piti ter veseljačiti celo noč na Kredarici, je itak normalno in neškodljivo. Ampak, kolesarjenje ponoči, to pa je kriminal...
Zadnjič spremenil cebe, dne 24 Apr 2014 21:03, skupaj popravljeno 1 krat.
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Buschi » 24 Apr 2014 21:01

Saj je na prvi strani link...6-ta alineja.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a goldhorn » 25 Apr 2014 06:21

cebelca napisal/-a:Točka 10.
A zdej nam hočjo še nočne vzet?
Ker npr. nočni ORGANIZIRANI planinski pohodi so pa ok?

Deset (10) priporočil, ki jih je pripravilo Združenje planinskih organizacij alpskega loka.

Kaj ko bi sedaj še kolesarji napisali 10 takih priporočil planincem? Narobe svet.....
goldhorn
član

Kraj: Okolica NG

OdgovorNapisal/-a PJ » 25 Apr 2014 07:02

Pa saj ce realno pogledas je to ze napredek... do sedaj so namrec imeli eno samo in edino tocko:
1. Kolo ne sodi v naravo.
Tako da teh 10 tock je ze hudo velik napredek. :)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 25 Apr 2014 07:30

V bistvu je tole v primerjavi z pisanjem Alenke goričan, ki je bil edini nam namenjen tekst na omenjeni strani, zelo velik napredek! Glede nočnih tur pa imajo prav... ajd to ne velja za vsak primestni grič, ampak recimo za območja kjer imajo lovci lovišča, velja upoštevat njihove urnike in se v izogib konfliktom v času lova tistih nekaj ur ne odpravit tja. In marsikdaj je to tudi ponoči... nevem kaj je spornega v tej točki, bolj mi gre na živce da me k vožnji brez blokiranja kolesa nagovarja nekdo, ki se mu komaj sanja kaj je gorsko kolo :)
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 25 Apr 2014 08:39

PJ napisal/-a:Pa saj ce realno pogledas je to ze napredek... do sedaj so namrec imeli eno samo in edino tocko:
1. Kolo ne sodi v naravo.
Tako da teh 10 tock je ze hudo velik napredek. :)

Club Arc Alpin (CAA) s svojimi društvi ima kolesarstvo poleg pohodništva za eno okolju najsprejemljivejših športnih zvrsti v hribih. Zaradi tega društva, ki so včlanjena v CAA, v okviru izobraževalnih tečajev in prireditev gorsko kolesarstvo na različne načine spodbujajo in podpirajo… (Bolzano 15.2.2003)

Združenje planinskih organizacij alpskega loka - Club Arc Alpin (CAA)

Vitto1 napisal/-a: .... bolj mi gre na živce da me k vožnji brez blokiranja kolesa nagovarja nekdo, ki se mu komaj sanja kaj je gorsko kolo :)

O tem, koliko se komu v Komisiji za gorske športe CAA sanja o gorskih kolesih velja morda presoditi npr. po temle učbeniku DAV (nemška planinska organizacija): http://www.amazon.de/Alpin-Lehrplan-7-M ... 3835400657
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 25 Apr 2014 12:12

Skopirano z gore-ljudje.net, komentar iz te teme:

Janez Praček, petek, 25. april 2014, ob 08:32

Priporočilo gorskega kolesarja pohodnikom

Če se je v okolju pojavila na novo očiščena steza na kateri so oblikovani nagnjeni ovinki, skoki in je na njej vidnih veliko odtisov koles, so to stezo najverjetneje očistili in uredili kolesarji in se po njej vozijo s kolesi (lahko tudi zelo hitro). Čeprav je njihovo početje v tej "žalostni" državi nezakonito, spoštujte njihov trud in za rekreativno sprehajanje, športne pohode, sprehajanje psov, sledenje divjadi... uporabljajte vzporedne planinske poti in steze. Če so le te žalostno zaraščene, se obrnite na lokalno planinsko društvo. V primeru da poznate kakšnega gorskega kolesarja ga lahko vprašate in z veseljem razložil kako se čistijo steze.

Zdej ne vem, a si vam je čisto strgalo? Če sem jaz očistil ali naredil pot, potem je pa moja?
Če pot ni označena kot kolesarska, nimate kolesarji prav nobenega razloga da pohodnikov ne upoštevate. Še vedno velja pravilo, če vidiš pohodnika ustavi in ga spusti mimo.
Od kje zdej, ta pot je moja, zato ker sem jo čistil? A mi se pa ne vozimo po poteh ki jih vzdržujejo pohodniki.
Mal se umirite vsi skupaj. Poti je veliko manj na voljo kot jih je bilo, malo strpnosti ne bo škodilo.
Bodočnost ni v tem, ta pot je moja, tista pa tvoja, temveč v sobivanju na poteh. In tisti ki tega ne dojame, me lahko prav kmalu sreča z žagico za železo, potem je pa samo vprašanje na koliko kosov se mi da razrezat, da Tinko ne more zavarit. :evil:
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 25 Apr 2014 13:03

BOR-M napisal/-a:Če sem jaz očistil ali naredil pot, potem je pa moja?

Po moje je ta "Janez Pracek" zgolj vrnil isto zogico tistim, ki so s tocno tem argumentom prvi prisli ven.
Verjamem, da je stvar napisana sarkasticno, vendar je problem, ker sarkazma 90% ljudi ne razume. Ampak je pa res, da me prav veliko ne briga za taksne, ki ga ne.
PS: Pa tisti tvoj komentar o zaganju in ne vem se cem, ni na prav mocno visjem nivoju. ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 25 Apr 2014 13:14

A začetnice so zgolj naključne PJ, JP?

Sarkazem gor ali dol, meni je skrajno butasto, da greš s takim zapisom na pohodniški portal.
Tudi tista priporočila niso napisali pohodniki ki jih srečujemo na poteh, temveč Club Arc Alpin. Kako se bomo pa oboji počutili na poteh, je pa odvisno od nas in od pohodnikov.

Tudi tvoj nivo ni tako visok, da bi mi lahko mojega očital! :wink:
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 25 Apr 2014 13:52

Ja zacetnice so zgolj nakljucje, ker ce nic drugega, nimam volje, da bi se registriral na nek web in prepriceval ljudi, katerim ni pomoci. Kot sem ze parkrat napisal... do sedaj sem v 20 letih, kar se po hribih in grich prevazam z mtb, zapel s tremi ali stirimi "planinci" (pa se to niso bili planinci ampak ljudje, ki so se skoraj do koce pripeljali z avto potem pa mi tezili, da se tam ne smem vozit). Kar pomeni, da zares sam nimam nikakrsnih problemov. Ce bo zakon tak ali drugacen, me pa po pravici povedano ne zanima prav prevec. Se bom pa se naprej vozil po ilegali. Zato ce verjames ali ne, zacetnice so zgolj naklucje... ce nic drugega sem jaz Primoz in ne Janez ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 25 Apr 2014 14:55

Bor malo si to preveč čustveno dojel. Sarkazem je bil. Sicer pa če si nekdo vseskozi lasti nekaj kar ni njegovo kar PZS in lovci pač zelo efektivno počnejo je mogoče čas tudi za kakšne drugačne prijeme poleg razumnega dialoga, ki ali ga ne razumejo ali se jim pa j... kot so to dokazali v preteklosti. Pa ne grajam tukaj tvoj trud ali filozofijo ker veš, da imam podobno če ne enako ampak slučajno vem kaj Praček počne s kolesom in mu pač planinske poti noso niti najmanj zanimive in zagotovo ni edini.
Sicrr paPraček se bo že sam javil če bo videl potrebo. Sej je tukaj na tabli.

Mimogrede v klubu "Žagamo žagamo!" sta že dva člana:
- problematični
- Bor
:D
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a Surfac » 05 Maj 2014 09:42

Predlog dopolnitev Zakona o ohranjanju narave je v državnem Zboru. Del Uredbe o vožnji v naravnem okolju, ki se nanaša na kolesarje, ostaja do nadaljnega v veljavi (47. člen) :cry:
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a Surfac » 05 Maj 2014 14:45

V petek bodo v Slovenj Gradcu predstavljeni rezultati raziskave GORSKO KOLESARJENJE V NARAVNEM OKOLJU - navade, značilnosti voženj in razumevanje problematike kolesarjenja v naravnem okolju pri slovenskih gorskih kolesarjih'. Vabilo je na zgornji povezavi.
V okviru raziskave je bila narejena tudi anketa, ki je bila objavljena na Tabli.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a cebelca » 05 Maj 2014 18:22

Surfac napisal/-a:Predlog dopolnitev Zakona o ohranjanju narave je v državnem Zboru. Del Uredbe o vožnji v naravnem okolju, ki se nanaša na kolesarje, ostaja do nadaljnega v veljavi (47. člen) :cry:

Ja pa sej to smo hotl, da ne bomo v ZON-u, ampak urejeni drugje.
In zato bo še naprej ostalo v veljavi tako kot je, dokler se ne spremeni Uredba oz. pač na drugačen način uredi vožnja s kolesi.
Sej Uredba je kul. Naj ostane, bomo mel vsaj mir, tako kot do zdej. :)
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a Surfac » 11 Maj 2014 21:40

Peter Zajc je imel v Slovenj Gradcu res dobro predstavitev rezultatov raziskave. Če članek v Delu.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 27 Maj 2014 11:50

Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 04 Jun 2014 21:23

Kot kaže se le premika

odbor je tako na njun predlog sprejel rešitev, s katero se vožnja s kolesi dovoljuje na utrjenih poteh, če temu ne nasprotujejo lastniki ali upravljavci teh poti.

Čas bo pokazal, kakšne so interpretacije te izjave.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 04 Jun 2014 21:59

Ker vožnjo s kolesi po planinskih poteh in v gozdnem prostoru urejata specialna zakona, se za ta dva primera določbe naslovnega člena ne uporabljajo in se specialna ureditev za ta območja ohranja v veljavi.
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a havli » 04 Jun 2014 22:28

1. Odpravili prepoved po "utrjenih poteh"...
2. Specialna zakona za planinske poti in gozdni prostor ostajata...
3. Občine lahko s prostorskim aktom določijo površine za šport. V okviru teh se lahko naredijo tudi kolesarski poligoni, proge...

Ne razumem kaj je to utrjena pot. Meni se zdi, da so tudi planinske poti kar dobro utjene. Oziroma, ne razumem dobro razlike med utjeno in planinsko potjo.

Torej, a sploh kaj pridobimo? Verjetno ja, ampak kaj...

Se opravičujem in prosim za razumevanje, če česa nisem prebral, pa bi moral, nisem zadosti dobro prebral... :oops:

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 04 Jun 2014 22:39

Kot ugotavlja Havli, tu je veliko formulacij, ki se jih lahko tolmači tako ali drugače. Naprimer utrjena pot ni enako kot uhojena, čeprav sta pod našimi kolesi lahko enako trdni. Mulatjere so zagotovo utrjene, vlake pa ... ?

Vsekakor pozitivna pobuda. Kako in predvsem kdaj bo šla skozi in kaj vse to pomeni v praksi, tega pa še šlogarca ne ve.
http://www.mtb.si
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a PJ » 05 Jun 2014 06:50

Kar se mene tice je tole zgolj predvolilno nabiranje tock od katerega na koncu ne bo nic. Sicer se verjetno motim, no vsaj upam da se, ampak tako na prvi pogled (ali pa na drugi in sedmi, glede na to, da ni sem pravnik) bi rekel, da s tem nismo pridobili nicesar in da stvar ostaja enaka, se pa pred volitvami lepo slisi ce natrosis malo megle in mogoce le pridobis glas ali dva. Po moje vse stvari so se vedno ostajajo uradno zaprte in prepovedane.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 05 Jun 2014 06:51

Saj mislim, da se vsi strinjamo. Če bomo v Sloveniji hoteli uresničiti pompozne besede o razvojni priložnosti, ki jo ponuja gorsko kolesarstvo, bo potrebno spremeniti tudi zakone, ne samo ukinit uredbo.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 05 Jun 2014 09:26

havli napisal/-a:Ne razumem kaj je to utrjena pot. Meni se zdi, da so tudi planinske poti kar dobro utjene. Oziroma, ne razumem dobro razlike med utjeno in planinsko potjo

Utrjena pot ni nujno markirana... na mojem koncu na srečo markacisti ne napadejo vsake gozdne steze z markacijami in upam da tega ne bodo začeli izvajat.

V bistvu če gledam ZELO optimistično, bi iz tega zapisa lahko povzel, da se TRAIL(utrjena pot) lahko legalizira, če ne ovira lastnikov zemljišč... edino ne razumem, kako je lahko ta pot po tej definiciji legalna, pot v gozdu pa podvržena posebnemu zakonu... a vožnja po cesti ki gre skozi polje ni enaka vožnji po cesti ki prečka gozd?? Steza je zame steza... nebi smelo bit razlike ali gre steza skozi grmičevje, gozd, travnik ali polje... vsaj po mojem ne no...
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a havli » 05 Jun 2014 09:31

Ja, na faksu so za predsednika sveta študentov vedno zmagali tisti, ki so obljubljali brezplačno fotokopiranje in parkirna mesta za študente tik ob fakulteti, ali pa razdelili največ krofov... Preverjen scenarij / drek, ki vedno namami vsaj nekaj muh...
V Alenko sem /smo že polagali upe, ko je v opoziciji nastopala z zvenečim glasom in obetajočimi idejami. Ko je pa dobila žezlo v roke, je pa njena odločnost kar splahnela...
Itak, da se vse ponavlja...
Dost je.

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a havli » 05 Jun 2014 09:39

@Vitto
Saj tega ne razumem. Kako bi lahko po pisanju AB v gozdu po občinskem prostorskem planu naredili utrjen trail / kolesarjem namenjeno pot, poligon / park, ki ne moti lastnika in skrbnika, hkrati pa to takoj povozi zakon o gozdovih... :?:

Upam, da je to je to kar je Surfac mislil par postov nazaj.

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a Chevagi » 05 Jun 2014 09:47

Res, videli bomo, kakšen bo končni zapis (ko/če bo sprejeto) in interpretacije oz. odnos med zakonom o naravi in drugih zakonih (gozd, planinske poti). Zdaj zapisano razumem v smislu: odpravi se uredba, ki določa splošno prepoved, upravljalci in lastniki pa lahko poti zaprejo.
Uporabniški avatar
Chevagi
član

Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Surfac » 05 Jun 2014 09:53

Tudi jaz ne vem, kaj bo to konkretnega prineslo.

Res da vse sovpada s predvolilnim časom, a vseeno je bolje to kot predlog ZONa, ki je prišel ven na začetku leta. Vsaj v načinu razmišljanja je razlika.
Pa tudi to, da smo sploh prišli v razmišljanje politike.
Uporabniški avatar
Surfac
član

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov