Hrvaški gozdovi

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Hrvaški gozdovi

OdgovorNapisal/-a shamo » 12 Maj 2014 13:19

Uporabniški avatar
shamo
član

Kraj: tmin je moj raj

Re: Hrvaški gozdovi

OdgovorNapisal/-a PJ » 12 Maj 2014 13:30

Saj nekaj podobnega (samo malo drazje) ze imamo ob Mostnici v Bohinju ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a Thema » 12 Maj 2014 17:03

Pri nas so itak posenkali gozdove v denacionalizacij. Lahko placujemo Vatikanu.
Uporabniški avatar
Thema
član

OdgovorNapisal/-a goldhorn » 13 Maj 2014 06:38

Thema napisal/-a:Pri nas so itak posenkali gozdove v denacionalizacij. Lahko placujemo Vatikanu.

Najprej se je morala zgodit nacionalizacija. Pošteno zate? Zato ni bilo nič šenkano, ampak samo vrnjeno.
goldhorn
član

Kraj: Okolica NG

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 09:07

komu? farjem? mrš.

----------

drugač pa ... je kdo probu ob prebranem stopit korak nazaj ter dva vstran, parkrat zadihat in pomislit ...

kaj če lahko nekakšna "outdoor vinjeta" na določenem območju pomeni, da bo okolje redno vzdrževano, potke spimpane, označene, urejeni režimi uporabe ... pač vse na nivoju ... se ob tem ideja nekega pavšalnega zneska za uporabo okolja še vedno zdi tako zelo narobe? Če pomislimo, da se denar od "vinjet" namensko deli nazaj v lokalne skupnosti, le te pa ga porabijo, da vzdržujejo lokalno infrastrukturo na visokem nivoju za vse uporabnike ... ja? ne? zakaj?
Fear is in the Eye of the Beholder. Don't let it be you.
Uporabniški avatar
orlytm
član

Kraj: Bohinjska Bistrica

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 13 Maj 2014 09:13

vinjete za kolesarje so problem, ker potem bodo mnogi verjeli, da so si s tem kupili "karto" za traile.
Osnova je sobivanje in spoštovanje vseh uporabnikov poti.

Takse za vse uporabnike poti pa, kaj da ti rečem.
davek lahko imenuješ rtv prispevek ali taksa za ohranjanja okolja ali davek za nov avto za politika z najlepšim nasmehom.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a problematiks » 13 Maj 2014 09:14

Glede na to, da tudi Hrvati fajn kolnejo svoje politike, bi rekel, da bo ta zadeva pri njih dobra samo za polnjenje državne blagajne/žepov posameznikov in se ne bo na terenu in pri lokalnih skupnostih nič poznalo.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 09:20

Jabooz napisal/-a:vinjete za kolesarje so problem, ker potem bodo mnogi verjeli, da so si s tem kupili "karto" za traile.

kaj? sj dejansko je to-to ... "karta" za trejle ... in z denarjem od te "karte" potem lokalna skupnost skrbi za to, da te traile z rednim vzdrževanjem ostanejo na visokem nivoju

Osnova je sobivanje in spoštovanje vseh uporabnikov poti.

hja ... imo je osnova odgovornost uporabnikov do narave in urejena infrastruktura z jasnim režimom uporabe ... mam občutek, da eni še vedno furate idejo, da so trenutni trejli v naravi od boga dani in jih je treba samo čimmanj poškodovat, pa bodo tam na veke vekov?! Srsly?

Takse za vse uporabnike poti pa, kaj da ti rečem.
davek lahko imenuješ rtv prispevek ali taksa za ohranjanja okolja ali davek za nov avto za politika z najlepšim nasmehom.

ne govorim o neki brezvezni taksi ... govorim o čisto namenskem zbiranju denarja z jasnim namenom in seveda NUJNO tudi rezultatom.
jst bi primerjal bolj s cestnino k jo plačaš ob registraciji avta, kot pa z nekim davkom ... vsaj v ideji ... denar za vzdrževanje cest/kolesarskih stez/planinskih poti ...

anyhow ... razmišljam naglas ... :)
Zadnjič spremenil orlytm, dne 13 Maj 2014 09:24, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 09:22

problematiks napisal/-a:Glede na to, da tudi Hrvati fajn kolnejo svoje politike, bi rekel, da bo ta zadeva pri njih dobra samo za polnjenje državne blagajne/žepov posameznikov in se ne bo na terenu in pri lokalnih skupnostih nič poznalo.

Marko

v tem primeru gre pač za še enega izmed bednih davkov in se mu je treba upret ... se strinjam.

ampak ... kaj pa če bi blo tko kot bi moglo bit? :mrgreen:
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 13 Maj 2014 09:23

orlytm napisal/-a:Če pomislimo, da se denar od "vinjet" namensko deli nazaj v lokalne skupnosti, le te pa ga porabijo, da vzdržujejo lokalno infrastrukturo na visokem nivoju za vse uporabnike ... ja? ne? zakaj?

Ker na zalost ne zivimo v idealnem svetu. Koliko denarja od recimo cestnine, ki jo placas pri registraciji avtomobila gre za ceste? Nic ;) Koliko bi ga slo od teh vinjet nazaj v lokalni proracun in nato koliko iz lokalnega proracuna bi bilo namenjenega za vzdrzevanje poti (kolesarskih ali pa pes poti)? Mogoce procent ali dva, vse ostalo se bo pa "izgubilo" po poti do tja.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 13 Maj 2014 09:25

EU je zakon :mrgreen:
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 09:28

PJ napisal/-a:Ker na zalost ne zivimo v idealnem svetu. Koliko denarja od recimo cestnine, ki jo placas pri registraciji avtomobila gre za ceste? Nic ;) Koliko bi ga slo od teh vinjet nazaj v lokalni proracun in nato koliko iz lokalnega proracuna bi bilo namenjenega za vzdrzevanje poti (kolesarskih ali pa pes poti)? Mogoce procent ali dva, vse ostalo se bo pa "izgubilo" po poti do tja.

ma ja, sj logično ... v tej greznici od družbe, ki jo živimo, preprosto nismo več sposobni pomislit na to, da bi nekaj res dejansko funkcioniralo tko, kot bi blo treba, da funkcionira ...

pa vseeno ... djmo čist na hipotetični ravni, kaj pa če uspe iz tega primera naredl idealno prakso ... tko kot sem začel, pobran denar od "vinjet" se DEJANSKO vrne v lokalno okolje, ki s tem denarjem vzdržno skrbi za kvaliteto infrastrukture v naravi? ... men osebno se to ne zdi tako napačna ideja.
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 13 Maj 2014 09:40

NE.

Denar ostane v lokalnem okolju le če ga pobirajo lokalci...tisti, ki dejansko dajo storitev. Naloga države pa je, da lokalcem omogoči pobiranje denarja, predvsem z neomejevanjem.
Drgač se pa dela ravno nasprotno in zato ne bo nikoli bolje. Poglej Kranjsko Goro, Bohinj, Bovec... Povsod se zatira posameznika, ki je osnova za turizem in se išče rešitve v
pre-velikih projektih, ki nimajo tudi procenta potenciala za uspeh. PS: ja, deluje na papirju, v praksi je vse drugače.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a PJ » 13 Maj 2014 09:48

Orlytm hipoteticno :) sem definitivno za... konec koncev ko grem smucat, mi ni problem placati karto, ker vem da gre tisti denar za obratovanje zicnic in urejanje smucisca (pa konec koncev nimam nobenih problemov ce s tem se nekdo zasluzi). Ko grem v Dolomitih laufat na smuceh, mi ni problema dat 20eur za tedensko (ali pa 5eur za dnevno oz. 50eur za letno) karto, ker vem da so cisto vsako jutro proge na novo urejene. In enako ne bi imel nobenih problemov placati nek normalen znesek, ce bi bile zaradi tega stvari normalno urejene. Imam pa recimo ravno v vasem koncu problem placati "prehod" ob Mostnici, ker je vse kar naredijo, pobiranje denarja od od katerega pa ni nicesar, razen verjetno veselica in nov traktor za kaksnega lokalca. Za isto "storitev" recimo brez problema placam v Vintgarju, ampak tam se vidi da nekdo nekaj naredi za tisti denar.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 13 Maj 2014 09:54

vinjeta oz. karta za traile NI ENAKO karta za bike park
način kako voziš v parku ne sme biti nikoli enak kot na poteh. samo to.
zna biti da kdo tega ne bi razumel in preskočil osnove sobivanja.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 10:05

PJ napisal/-a:Orlytm hipoteticno :) sem definitivno za... konec koncev ko grem smucat, mi ni problem placati karto, ker vem da gre tisti denar za obratovanje zicnic in urejanje smucisca (pa konec koncev nimam nobenih problemov ce s tem se nekdo zasluzi). Ko grem v Dolomitih laufat na smuceh, mi ni problema dat 20eur za tedensko (ali pa 5eur za dnevno oz. 50eur za letno) karto, ker vem da so cisto vsako jutro proge na novo urejene. In enako ne bi imel nobenih problemov placati nek normalen znesek, ce bi bile zaradi tega stvari normalno urejene.

pa evo, o tem govorim! :)

Imam pa recimo ravno v vasem koncu problem placati "prehod" ob Mostnici, ker je vse kar naredijo, pobiranje denarja od od katerega pa ni nicesar, razen verjetno veselica in nov traktor za kaksnega lokalca. Za isto "storitev" recimo brez problema placam v Vintgarju, ampak tam se vidi da nekdo nekaj naredi za tisti denar.

no no ... neki ti očitno ni jasno v tem primeru ... tam se stvar definitivno ureja, redno, vsako leto ... zdej, če se tebi zdi, da se zadost ali ne, to je pa drugo vprašanje. Mogoč lahko zopet probaš pomislit z drugega konca ... se ti sanja, kolk dnevnih obiskovalcev je v bohinju čez poletno, vročo sezono? Se ti sanja, kaj taka poplava ljudi pomeni za okolje? Tam gor je denar čist lepo namensko porabljen. Tako od cestnine (od kar se pobira cestnina, so asfaltiral praktično že celo cesto do planine Vogar, redno jo vzdržujejo, ker je zaradi konfiguracije terena vsako leto precejkrat poškodovana) kot od pohodnine, ki je precej simboličnega zneska.

ful mi je zanimivo, kolk je komplet folk alergičen nad takimi idejami v bohinju ... noben pa ne vidi trum dnevnih "turistov", ki dobiček prinašajo edino petrolu in merkatorju, pa delo komunalcem in lokalnim skupnostim ... ni vse tko, kt od zuni zgleda. Veš. :)
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 13 Maj 2014 10:06

Jabooz saj po eni strani imas prav, ampak naceloma tudi vinjeta za avto ne pomeni, da je cesta samo tvoja. Je pa res, da v resnici za marsikoga pomeni tocno to, tako da verjamem, da bi bilo zelo podobno tudi na kolesu.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 10:11

Jabooz napisal/-a:vinjeta oz. karta za traile NI ENAKO karta za bike park
način kako voziš v parku ne sme biti nikoli enak kot na poteh. samo to.
zna biti da kdo tega ne bi razumel in preskočil osnove sobivanja.

to, kaj uporabnik poti na nekem območju razume in posledično počne, je IMO ena izmed bistvenih idej tega sistema. Če je režim jasno določen, se ga ljudje lahko držijo. Če pa je vse v sivi coni, se ga redki. Če so trejli dobro grajeni in redno vzdrževani, tudi malo bolj konkreten način vožnje ne predstavlja apriori problema. Vsaj ne na vseh trejlih. Anomalije v obliki podivjanih mladcev bodo pa vedno in povsod. Mislim, da ni pametno delat planov na podlagi izkušenj z njimi. Hkrati pa celostna ureditev problematike po mojem nujno rezultira tudi v manj pogostih ekscesih tam, kjer jih ne želimo ... če bodo stvari urejene tudi s poligoni, se bodo mulci def. manj izživljali drugje.
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 13 Maj 2014 10:24

orlytm napisal/-a:Če je režim jasno določen, se ga ljudje lahko držijo. Če pa je vse v sivi coni, se ga redki.

Režim je zdaj jasno določen. Ni nobene sive cone. Zavestno kršiš 2 zakona in eno uredbo.

Noben zakon, vinjeta, uredba, predpis ne more spremeniti/določiti tistega, kar je najbolj pomembno.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 10:31

Jabooz napisal/-a:Režim je zdaj jasno določen. Ni nobene sive cone. Zavestno kršiš 2 zakona in eno uredbo.

režim more bit najprej smiseln, preden se lahk začnemo menit, da bi lahko bil jasno določen. Trenutni pri nas pač ni! Tle dileme ni.
tut če na avtocest daš omejitev 40 in neobstoječo kontrolo, se režima ne bo noben držal.

Noben zakon, vinjeta, uredba, predpis ne more spremeniti/določiti tistega, kar je najbolj pomembno.

!? kaj je najbolj pomembno pa nič ne more spremenit, določit? Slabo te razumem, sorry.
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 13 Maj 2014 10:36

Orlytm ja zares sem vsaj malo alergicen na nacin, kot se gredo "turizem" v Bohinju. Ko si navajen teh stvari iz tujine hitro postanes alergicen na taksne domislice. Saj tudi drugod ni prav blestece, ampak Bohinj je pa se za par stopenj slabsi. Za cesto v Voje nimam nobenih problemov. Ce se ze ravno moras z avtom pripeljati na vrh hriba, pac placaj. Brez problema. Tudi parkirnino na vsakem vogalu se nekako prezivim. Ampak point je v tem, da cel "turizem" v Bohinju bolj ali manj stoji na pobiranju parkirnine, ne pa na necem, kar bi prineslo neprimerno vec denarja kot parkirnina. Glede pes poti ob Mostnici pa meni osebno ne izgleda nic bolj urejena, kot je bila pred 20 leti, ko "potnine" se ni bilo :)
Konec koncev ravno to z "dnevnimi turisti", ki jih imajo vsi za odvecno zlo (pa se ne gre samo za Bohinj). Ravno zadnjic sem se pogovarjal s prijateljem, ki ima nek lokal (ne v Bohinju). Vsak dan ima vsaj 1000 gostov (dnevnih), ki pridejo pozimi na smuci. Ceprav ne placajo nobene karte, parkirnine itd. mi nihce ne bo rekel, da od njih ni profita. Ura ratraka stane 80eur, da potegnes tistih 10-20km rabis recimo 2h (v normalnih pogojih raje manj). Se pravi ce vsak od teh 1000 ljudi popije samo kavo in cisto nic vec, dobi drzava 240eur/dan za vlozek 160eur. Ker ta lokal ni edini, je verjetno stevilo gostov vsaj x3, se pravi dobi drzava krepko vec kot 500eur/dan, lokalni turizem kar nekaj 1000eur/dan. Ce racunas samo kavo, in pozabis tiste, ki zares se nekaj pojedo, mogoce celo kupijo (ali najamejo) kaksen sportni rekvizit, ter mogoce zaradi dobrih izkusenj naslednji dopust rezervirajo tocno tam. Samo malo je potrebno migat ter kaj narediti za to. Pa za konec, ce pogledas Toblach na Juznem Tirolskem... Cela vas pozimi zivi izkljucno od smucarskega teka... brez parkirnin s par 100km dnevno urejenih prog itd. In Bohinj? Ni problem Petrola in zlobnih dnevnih turistov, da v Bohinju ne pustijo denarja.... pac potrebno bo najti nacin, kako jim ta denar pobrati... in to ne s 5eur parkirnine, ali pa konec koncev kolesarsko vinjeto, za katero ne bo narejenega nic, pac pa bo zgolj se ena taksa.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 10:46

eh ... smo že pri internetnem računanju, kolk bohinc zasluži na ubogih obiskovalcih, ki jih lupi brez vsakršnega povratnega imputa ... si mel v štartu prav, popolnoma utopično razmišljam. Trenutni homosapiens ni sposoben funkcionirat vzdržno ... vsak vid samo svojo denarnico in svoj lušt ... dlje od tega ne gre. Žalostno :(

---------
sam čist tko za poleg, k si me nadražu, ampak ne mislm zdele met debate folk vs. bohinci ... mal večkrat prit na obisk, pa mal bolj z odprtimi očmi glej, pa bo slika mogoč drugačna. Tam kjer se gre turizem bohinc, ponavad stvari štimajo, tam kjer mu ga pa regulira lublana (tnp) in turbo kapital (poosamosvojitveni kapitalisti, ki so pokupl infrastrukturo in jo pustl propast), pa ne štima nič!

tolk o slabih bohinjcih.

pot ob koritih mostnice je MOČNO popravljena in redno vzdrževana. Na več mestih je omogočen varen dostop do korit z obeh bregov, trasa je redno očiščena, itd... lahk bi bil vsaj fer, če že komentiraš. Glede parkirnin pa sploh no comment. V bohinju maš možnost parkirat zastonj ali za dnar. Tvoja izbira.
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 13 Maj 2014 10:49

orlytm napisal/-a:!? kaj je najbolj pomembno pa nič ne more spremenit, določit? Slabo te razumem, sorry.

lEJ, Kaj je prav in kaj je narobe?
Kje je definicija tega?

Prav je nekaj s čimer se strinjaš, narobe pa nekaj s čimer se ne?

Bistveno ni to, da so stvari pravilne (glej zgoraj), ampak nekaj drugega.
Ko to razumeš in tako deluješ, tisto zgornje odpade samo po sebi.

Slika

Že vnaprej se zahvaljujem za potrpežljivost z mano in vsem želim lep dan. Nadaljujte... Tablaški server čaka na vaš ukaz
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a PJ » 13 Maj 2014 10:53

Si me kot kaze narobe razumel, ali pa se po defaultu postavis v obrambno pozicijo takoj ko nekdo kaj cez Bohinjce rece :) Nic, ampak resno cisto nic nimam proti zasluzku Bohinjcev. Ce dobro pogledas, bos ugotovil, da bi bil celo bolj vesel ce bi zasluzili vec! ;) To kdo se gre turizem v vasih koncih pa zares ne vem, niti me ne briga. Kot obcasnega obiskovalca vasih koncev me zanima ponudba... pa naj jo to ima lokalni Joza ali pa ljubljanski Pepe. In na zalost te prav veliko ni. Kdo je kriv za to, pa ne vem.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 10:59

Jabooz napisal/-a:lEJ, Kaj je prav in kaj je narobe?
Kje je definicija tega?

Prav je nekaj s čimer se strinjaš, narobe pa nekaj s čimer se ne?

Bistveno ni to, da so stvari pravilne (glej zgoraj), ampak nekaj drugega.
Ko to razumeš in tako deluješ, tisto zgornje odpade samo po sebi.

Že vnaprej se zahvaljujem za potrpežljivost z mano in vsem želim lep dan. Nadaljujte... Tablaški server čaka na vaš ukaz

?

ne razumem vprašanja ... na kaj ciljaš?

v topic sem vstopil z željo po debati o pavšalnem finančnem prispevku uporabnikov outdoor destinacij za namen vzdrževanja in plemenitenja infrastrukture, namenjene tem uporabnikom. Ker smo na kolesarskem forumu, sem se osredotočil na kolesarske poti ... vendar se princip z lahkoto kopira na multiple outdoor aktivnosti, ki potrebujejo naravno infrastrukturo, ki potrebuje vzdrževanje, če želimo, da bo na voljo na dolgi rok.

ta moment pa tvoj tekst razumem tako, da nimamo šans uredit outdoor aktivnosti, ker obstaja nek procent osebkov, ki se požvižgajo na pravila in splošne norme obnašanja?! Če razumem prav, potem se s teboj nikakor ne strinjam. Ta procent se namreč po mojem mnenju da spravit na dovolj nizko vrednost, da ob zagotovljenih ostalih pogojih (redno vzdrževanje, urejeni režimi uporabe, namenski poligoni, nadzor) ne predstavlja več problema, ampak zgolj anomalijo.
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 11:13

PJ napisal/-a:Si me kot kaze narobe razumel, ali pa se po defaultu postavis v obrambno pozicijo takoj ko nekdo kaj cez Bohinjce rece :) Nic, ampak resno cisto nic nimam proti zasluzku Bohinjcev. Ce dobro pogledas, bos ugotovil, da bi bil celo bolj vesel ce bi zasluzili vec! ;) To kdo se gre turizem v vasih koncih pa zares ne vem, niti me ne briga. Kot obcasnega obiskovalca vasih koncev me zanima ponudba... pa naj jo to ima lokalni Joza ali pa ljubljanski Pepe. In na zalost te prav veliko ni. Kdo je kriv za to, pa ne vem.

po mojem sm te kr dobr razumu ... situacijo ob koritih mostnice opisuješ precej nepravično in to se mi zdi pomembno izpostavit.

sem pa precej alergičen na "antibohinj vanzemaljce", ki vidjo samo, kako morjo parkirnino plačat ... kako težko je pa v bohinju kej pametnega za turizem skoz spravit, ker si ga vsak drugi birokratek, k ma vikend v bohinju, lasti kot svoj privaten vrt, kjer bo užival neokrnjeno naravo, parkrat na leto ... v bohinju so težave večplastne, za njih so pa še najmanj krivi bohinjci. Bohinjci na splošno. Seveda maš posameznike, ki so genau bohinjci iz vicov, precej jih je. Sam problematika je širša. Veliko širša. Hoteli so v lasti nekega mešetarja, ki jih je kupu v postopku denacionalizacije, po tem, ko so iz ljubljane pobil vse firme, ki so prej uspešno skrbele za turizem v bohinju (alpinum, kompas, slovenijaturist, itd...). Letos so se začel en za drugim podirat. Vlaganj, razen par utopistov, praktično ni, ker so lastniška razmerja nedorečena oz. so lastniki kreteni. Ker je TNP v dolini bistveno preveč omejujoč in premalo življenski. Večina gozdov je v lasti črnuhov, ki za njih zelo slabo skrbi. Ker ker ker ker ... pejt lepo pogledat v najbolj znane bohinjske planine, kjer kraljujejo domačini ... boš vidu, da bohinc zna lepo furat z naravo in tut ponudt kej turistu ... če se mu to pusti. Pa se mu atm večinoma ne. Oziroma se išče vedno nove prepreke ... ter se jih tudi najde. bah ---

a lohk nehamo od bohinja, dejmo bl na splošno ... mi je prtisk narastu preveč, nothing personal ... :oops:
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Thema » 13 Maj 2014 11:14

Te odlocitve na hrvaskem mejijo na protiustavnost, predenj bo sploh kdo pomislil da je to fajn in to rabimo.
Mi potrebujemo prosto premikanje, kot pesaki. Moramo se zavzemat za svobodo gibanja, ne kontrolo gibanja!

Zakaj v sosednji temi kjer je clanek o WEGEFREIHEIT za kolesarje v glasilu avstriske planinske zveze!! ni nobenega komentarja, v tej tranzicijski razprodani hrvaski govnarni (pozor to je kritika na hr politiko, ne na hr samo) pa cel kup odzivov.

Koneckoncev za zdrav narod bi moral sistem promovirat sport in zdrav nacin zivljenja, ga vedno delat dostopnega za vse, tudi siromaka z starsi na minimalcu in hervis kolesu iz bolsjaka. Ne pa zatirat in vzbujat pomisleke.
Uporabniški avatar
Thema
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 13 Maj 2014 11:20

@Orly

Želel sem končati, ampak me je tvoj slovnično pravilno pisanje pritegnilo, da sem te prebral. Pohvalno!

Osnovna ideja je, da forumi ne spreminjajo ničesar. Le dejanja so tista. Pri dejanjih pri množici ne bo nikoli 100% strinjanja.
In ker smo verjetno že vsi ugotovili, da drugih se ne da spreminjati, potem se lahko lotimo sebe.
Lahko postanemo sprememba, ki jo želimo na svetu.
Posledično delujejo vzgledi. In spremeni se vse.
Delujmo, ampak beri dalje....

In vedno znova me sune, ko je govora o nas, njih, ostalih, tistih.
Tvoj prav je od nekoga narobe.
Recimo da je izhodišče, da ravnamo z drugimi tako kot da želimo da ravnajo z nami.
Res imamo vsi ta odnos do pohodnikov?
Ko imam sedež med nogami, sem kolesar. Ko stopim z njega, pa nisem več.
Torej sem lahko oboje in to VES ČAS.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 11:47

Jabooz napisal/-a:Osnovna ideja je, da forumi ne spreminjajo ničesar. Le dejanja so tista. Pri dejanjih pri množici ne bo nikoli 100% strinjanja.
In ker smo verjetno že vsi ugotovili, da drugih se ne da spreminjati, potem se lahko lotimo sebe.
Lahko postanemo sprememba, ki jo želimo na svetu.
Posledično delujejo vzgledi. In spremeni se vse.
Delujmo, ampak beri dalje....

ok, zdej razumem ... v bistvu se strinjam. Vsaj deloma. :)

Samo forum ne spremeni ničesar. Samo dejanje, brez tega, da ga kdo opazi, tut bolj malo. Moje skromno mnenje je, da rezultati pridejo, ko je oboje na dovolj visokem nivoju. Internetna debata prinaša ideje, različne poglede in rešitve. Zgled v praksi pa dejansko izvedbo le teh.

osebno delujem na obeh "frontah". Gre pa prepočasi in sem občasno že pošteno frustriran glede tega. Se opravičujem, če kdaj izpadem mal sitn.

In vedno znova me sune, ko je govora o nas, njih, ostalih, tistih.
Tvoj prav je od nekoga narobe.
Recimo da je izhodišče, da ravnamo z drugimi tako kot da želimo da ravnajo z nami.

Res imamo vsi ta odnos do pohodnikov?
Ko imam sedež med nogami, sem kolesar. Ko stopim z njega, pa nisem več.
Torej sem lahko oboje in to VES ČAS.

no ja, že res. Vendar je pogosto lahko od nekoga prav tudi bolj pravilen kot od drugega. Ne samo lahko ... tudi je.
osebno opažam, da mamo dve sorti ljudi ... eni bi, ampak ne bojo, ker obstaja (magar popolnoma minimalna) verjetnost, da ne bo uspelo. Drugi pa bi, kljub temu (ali celo zaradi tega?! :mrgreen: ), da obstaja verjetnost, da ne bo uspelo. :)

izhodišče je že v redu. V praksi je pa tko, da kjer iščeš absolutni konsenz, na konc ni nič. Ne glede na tvoj vpliv. Ker ta imaginarni pojem pač ni nič drucga kot imaginarni pojem. to je tista dilema, kako bit strpen do nestrpnih, pa četudi ti je strpnost vrhovna vrednota družbenega ustroja?! :)

konflikt, ki se pojavlja v uporabi narave s strani različnih skupin, se večinoma pokrajša na debato o vzdržnem odnosu do narave ... naj bi se vzdrževalo neko stanje, ki ga trenutno živeči štejemo kot "osnovno stanje" ... sam tu poizkušam razmišljat širše. Trenutno stanje poti ni tu od vekomaj. Ni nastalo samo od sebe. Tudi vzdržuje se redno (bolj al manj) ... ko pa je debata o kolesarjih, se pa hitr začnemo menit o vplivu kolesarjev na naravo in s prstom kazat na tiste une, k ne bojo nikol mel odnosa in vse pokvarjo ter na tiste, ki ne puščajo sledi.

neproduktivno. Po moje. Zato razmišljanje o načinih pristopa, ki bi omogočili sobivanje vseh outdoor navdušencev in HKRATI trajnostno vzdrževali naravo in nje infrastrukturo na visokem nivoju. Skupaj. :)
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Thema » 13 Maj 2014 12:06

goldhorn napisal/-a:
Thema napisal/-a:Pri nas so itak posenkali gozdove v denacionalizacij. Lahko placujemo Vatikanu.

Najprej se je morala zgodit nacionalizacija. Pošteno zate? Zato ni bilo nič šenkano, ampak samo vrnjeno.

RKC ni nikoli kupila gozdov na gotove pare. Posteno zate? Zato ni blo nic ukradeno, ampak samo vrnjeno.
Uporabniški avatar
Thema
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 13 Maj 2014 12:12

orlytm napisal/-a: to je tista dilema, kako bit strpen do nestrpnih, pa četudi ti je strpnost vrhovna vrednota družbenega ustroja?! :)

Strpnost = toleriranje = kr neki = politična korektnost
samo to. to so buče oz. žaljivka za buče.

Go deeper, my friend.
Kaj je še več od strpnosti?

orlytm napisal/-a:Zato razmišljanje o načinih pristopa, ki bi omogočili sobivanje vseh outdoor navdušencev in HKRATI trajnostno vzdrževali naravo in nje infrastrukturo na visokem nivoju. Skupaj. :)

Ideja je odlična, daj mi vzvod in premaknil bom zemljo.
Kolektivna zavest v Sloveniji sedaj tega ne omogoča. Zato ti pravim, da je osnova vsake spremembe sprememba, ki jo najprej narediš na sebi.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Thema » 13 Maj 2014 12:23

O trajnosti outdooor aktivnosti nam soli pamet in doloca pravila generacija ki nam je dala oz. omogocala samo ekolosko potrato.
Zame je ta besedna zveza skoraj oksimoron.
Uporabniški avatar
Thema
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 12:25

Jabooz napisal/-a:Strpnost = toleriranje = kr neki = politična korektnost
samo to. to so buče oz. žaljivka za buče.

Go deeper, my friend.
Kaj je še več od strpnosti?

woohoo ... ej tega zdej?! Se popolnoma strinjam. Strpnost je bulšit. Edina prava stvar je popolno sprejemanje. Ko sprejmeš, ne rabiš bit strpen, ker te ne zmoti tolko, da bi rabu strpet. Lepa, Jabooz.

Slika

orlytm napisal/-a:Ideja je odlična, daj mi vzvod in premaknil bom zemljo.

Pa smo pršli nazaj okrog. En izmed vzvodov bi bil prispevek, ki bi omogočil kvalitetno delo vzdrževalcem na lokalnem nivoju. Outdoor vinjeta za trajnostno rabo narave. Dandanes se namreč marsikaka ideja o outdoor aktivnosti začne in konča pri denarju oz. posredno pomanjkanju časa zaradi služenja denarja. Težko je dobit ekipo, ki bi na dolgi rok zastonj rihtala, kar bi drugi mel, pa nič za to dal. Pol se pa najdejo taki, k rajš prepovejo in je stvar rešena. ane...

Kolektivna zavest v Sloveniji sedaj tega ne omogoča. Zato ti pravim, da je osnova vsake spremembe sprememba, ki jo najprej narediš na sebi.

Se strinjam. Ena izmed sprememb, ki jih s to agendo začenjam "pri sebi", je tut to, da načenjam javne debate z utopičnimi idejami. Razmišljam, da se mogoč nekoč na tak način celo kaj prime. :mrgreen:
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2014 12:42

Thema napisal/-a:O trajnosti outdooor aktivnosti nam soli pamet in doloca pravila generacija ki nam je dala oz. omogocala samo ekolosko potrato.
Zame je ta besedna zveza skoraj oksimoron.

Maš point. Sam vseen ... trajnostna raba outdoor infrastrukture je nujna, če se mislimo met še naprej fajn ... drugač se bomo samo v nedogled prerekal.
Kolesarstvo je v porastu. Že lokalcev je vedno več. Turistov tudi. Ko bo kritična masa izpolnjena, ni pogojev, da ohranimo obstoječe stanje samo s priporočili za ravnanje v naravi in z zgražanjem nad tistimi, ki v ravnanju kažejo odklone.

kdo ti zdej v tem momentu s tem pamet soli, se mi zdi, da ni tok pomembno?
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 13 Maj 2014 12:54

Thema napisal/-a:Zakaj v sosednji temi kjer je clanek o WEGEFREIHEIT za kolesarje v glasilu avstriske planinske zveze!! ni nobenega komentarja, v tej tranzicijski razprodani hrvaski govnarni (pozor to je kritika na hr politiko, ne na hr samo) pa cel kup odzivov.

Verjetno zato ker ob pogledu na nemški tekst zaradi nerazumevanja kliknemo tisti X v zgornjem desnem kotu?

Pa tudi zato, ker je hrvaška zakonodaja zelo sorodna slovenski pri obdavčevanju vsake neumnosti in jo je lažje komentirat... čeprav se mi prispevek za nabiranje gozdnih sadov in striktnost pri kontrolah sploh ne zdijo slabe... recimo v izogib raznim celincem ali italjanom, ki jih v naših gozdovih srečujem s po 4-5 kg nabranih špargljev, ki jih potem na tržnicah prodajajo po 50€/kg....
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a Thema » 13 Maj 2014 13:18

@orlytm
Poti ne morejo biti urejene ce na vsakem vogalu cvikas kdo ti bo (upraviceno, ker taksna je zakonodaja) j**** mamico ko malo pedenas potko.
Ko se zakonodaja sprosti bo vsak mirno sebi in drugim pedenal. Lahko se ustvarijo legalna drustva za te reci ki se zdaj ne morejo ipd. Sploh na podrocjih gorskega turizma.
Centralizacija in birokratizacija dvomim da bi pripomogla.

@Vitto
Sam poznam le par nemskih besed, ampak ker gre za pomembno problematiko se tolko potrudim pa martram z google translate.
Kar se hrvaske tice, ce je kdo kdaj gledal sabor vec kot 5min ve da je tam diskurz na nivoju risanke, in kakrsnokoli resno obravnavanje njihovih pogruntavscin je popoln nesmisel oz. manjek samospostovanja.
Uporabniški avatar
Thema
član

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: mlacar182, P_Nut