Omejitve za e-bajke

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Omejitve za e-bajke

OdgovorNapisal/-a MarE » 15 Okt 2018 00:09

Vsi govorijo o omejitvah za e-bajke: 250W, 25km/h, hitreje le s polento, obvezno pedelec, ...

Kaj je sploh legalno? So kje našteti zakoni, ki to področje urejajo pri nas, ali se da kaj "po ovinkih"?

Teoretično (ok, tudi praktično, danes zvečer po temi smo že testirali), če imam bajk, ki gre 100+km/h in ima pogon 5kW.... a se to da registrirat in kako? Verjetno rabiš za kaj takega tudi A kategorijo vozniške???

LP,
Mare
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

Re: Omejitve za e-bajke

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 15 Okt 2018 13:16

ZVCP-1

48. kolo s pomožnim motorjem je enosledno vozilo (kolo, skiro ipd.) s pomožnim motorjem, katerega delovna prostornina motorja z notranjim izgorevanjem ne presega 50 ccm in katerega hitrost na ravni cesti je konstrukcijsko omejena na največ 25 km/h;

Na žalost ali srečo naša zakonodaja ne opredeljuje točno določeno e-bikeov. V prejšnji točki člena bi moral biti zraven in tudi ali.

med drugim tudi
49. kolo je enosledno ali dvosledno vozilo z najmanj dvema kolesoma, ki ga poganja voznik z lastno močjo;

in
33. kolo z motorjem je motorno vozilo z dvema ali tremi kolesi, katerega delovna prostornina motorja z notranjim izgorevanjem ne presega 50 ccm in katerega hitrost na ravni cesti je konstrukcijsko omejena na največ 45 km/h;

v ZMV pa
13. »moped« (»kolo z motorjem«) je motorno vozilo z dvema ali tremi kolesi, katerega delovna prostornina motorja na prisilni vžig ne presega 50 ccm ali moč motorja na kompresijski vžig ali trajna nazivna moč elektromotorja ne presega 4 kW in pri katerem konstrukcijsko določena hitrost ne presega 45 km/h;

Teh 250 wattov v naši zakonodaji ni (vsaj kokr sem na hiter pogledal). Omejen si s končno hitrostjo in to je 25 km/h...vse ostalo gre v rang motornih vozil (če seveda imaš motor - bilokoji, tudi elektromotor)

iz wikipedie
The term "pedelec" (from pedal electric cycle) refers to a pedal-assist e-bike with a relatively low-powered electric motor and a decent but not excessive top speed. Pedelecs are legally classed as bicycles rather than low-powered motorcycles or mopeds.

The most influential definition of pedelecs and which are not comes from the EU. EU directive (EN15194 standard) for motor vehicles considers a bicycle to be a pedelec if:

the pedal-assist, i.e. the motorised assistance that only engages when the rider is pedalling, cuts out once 25 km/h is reached, and
when the motor produces maximum continuous rated power of not more than 250 watts (n.b. the motor can produce more power for short periods, such as when the rider is struggling to get up a steep hill).
An e-bike conforming to these conditions is considered to be a pedelec in the EU and is legally classed as a bicycle. The EN15194 standard is valid across the whole of the EU and has also been adopted by some non-EU European nations and also some non-European jurisdictions (such as the state of Victoria in Australia).[13]

Pedelecs are much like conventional bicycles in use and function — the electric motor only provides assistance, for example, when the rider is climbing or struggling against a headwind. Pedelecs are therefore especially useful for people in hilly areas where riding a bike would prove too strenuous for many to consider taking up cycling as a daily means of transport. They are also useful for riders who more generally need some assistance, e.g. for people with heart, leg muscle or knee joint issues.

Glede na vse to, bi rekel da lahko teoretično registriraš samo kot motorno kolo za A kategorijo. Več pa pomoje izveš na tehničnih/homologacije
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a MarE » 15 Okt 2018 22:20

Hvala. Se pravi, če me ravno z radarjem ne dobijo, je OK ob predpostavki, da imam omejitev na 25 km/h. To ne bo problem, če bo šlo hitreje, sem pač malo bolj "zares" pritiskal na pedala :mrgreen:
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 15 Okt 2018 22:32

Policija kr dobro bedi nad takimi...

https://www.dnevnik.si/1042732731
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 16 Okt 2018 20:21

Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov