Nezakonitost & neustavnost Uredbe (o prepovedi vožnje z

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Nezakonitost & neustavnost Uredbe (o prepovedi vožnje z

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 29 Mar 2007 12:37

Za tale članek se mi zdi, da si zasluži novo temo, da ga ne tlačimo pod "novo na mtb.si" ali v že odprte teme o uredbi o prepovedi vožnje z vozili v naravnem okolju.

Prosim preberite - tisti, ki vas bolj zanima, tudi analizo - in komentirajte. Morda se na tem področju iz tega izhodišča lahko kaj premakne.

http://www.mtb.si/index.php?id=65&tx_ttnews[tt_news]=923&tx_ttnews[backPid]=2&cHash=ea1a9e6eda
http://www.mtb.si
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a leroy » 29 Mar 2007 13:11

jaz si bom to kr sprintal.
Uporabniški avatar
leroy
trust no one

Kraj: k.o.p.e.r.

OdgovorNapisal/-a milko55 » 29 Mar 2007 13:45

Papir že šelesti :wink:Le kolk dreves bo za to printanje potrebno posekat?:lol:
Milko55=MiRu
Uporabniški avatar
milko55
član

Kraj: Modrej, predmestje Mosta na Soči

OdgovorNapisal/-a Tomo » 29 Mar 2007 13:49

Sedaj je potrebno še ugotovit kdo je lahko prizadeta stran (da ima t.i. pravni interes) , bojda je to potrebno če se hoče spodbijat karkoli.
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

Kraj: AutoBahn

OdgovorNapisal/-a Zvezdica Zaspanka » 29 Mar 2007 14:33

lp!

prizadeta stran je lahko samo tisti, ki je v postopku, ki ima pravni in ekonomski interes za ustavno pobudo (ter za ustavno pritožbo, če se tiče pravic - mislim da tu ni te opcije). ne more biti nekdo tretji, ki ga to zanima ali ki bi potencilano lahko imel pravni interes. Še bolj konkretno: tisti, ki ga ujamejo in nihče drug. Samo tak da lahko pobudo za presojo ustavnosti.

Lahko se pa naheca poslance/drž. svet in oni vložijo zahtevo za presojo ustavnosti...

Kot piše not (in je tudi danes v Dnevniku!), bo nov predlog sprememb Zakona o Ust. sodišču RS, če bo sprejet, omejil ustavne pritožbe v prekrškovnih zadevah. Ker so kao minorne, nepomembne.

go figure...

ajde,

zz
Ježeš Marija, kaj so mi storili?
Uporabniški avatar
Zvezdica Zaspanka
član

Kraj: Coklburg

OdgovorNapisal/-a Patrice » 29 Mar 2007 19:13

Zvezdica Zaspanka napisal/-a:lp!

prizadeta stran je lahko samo tisti, ki je v postopku, ki ima pravni in ekonomski interes za ustavno pobudo (ter za ustavno pritožbo, če se tiče pravic - mislim da tu ni te opcije). ne more biti nekdo tretji, ki ga to zanima ali ki bi potencilano lahko imel pravni interes. Še bolj konkretno: tisti, ki ga ujamejo in nihče drug. Samo tak da lahko pobudo za presojo ustavnosti.

Lahko se pa naheca poslance/drž. svet in oni vložijo zahtevo za presojo ustavnosti...

Kot piše not (in je tudi danes v Dnevniku!), bo nov predlog sprememb Zakona o Ust. sodišču RS, če bo sprejet, omejil ustavne pritožbe v prekrškovnih zadevah. Ker so kao minorne, nepomembne.

go figure...

ajde,

zz

Pravni interes bi lahko imelo tudi vsako društvo gorskih kolesarjev?
Legalize it... Both MTB on Slovenian trails and marijuana...
Patrice
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Zvezdica Zaspanka » 29 Mar 2007 19:32

ne!

Pr. interes mora biti konkreten, ne potencialen. Mora vplivati, direktno vplivati na pravni položaj pobudnika - samo taka oseba/društvo lahko da ustavno pobudo. Ker potencialno bi vsak lahko vse izpodbijal. Samo posameznik, ki bi dobil kazen lahko da pobudo za presojo ustavnosti. Oz. če bi društvo dobilo kazen (po uredbi seveda), bi lahko to šlo izpodbijati - glej 24. čl. ZUst.S.

Govorimo seveda o ust. sodišču, ne o pritožbi.

zz
Uporabniški avatar
Zvezdica Zaspanka
član

OdgovorNapisal/-a Patrice » 29 Mar 2007 19:42

ZZ hvala za odgovor... In še bolj hvala Blažu za izčrpno analizo...
Patrice
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 29 Mar 2007 20:40

V predlogu novega zakona o planinskih poteh je prepovedana vožnja po vseh markiranih poteh. In če prav razumem Blaža bo to veljalo, ker gre za zakon. V casu usklajevanja predloga zakona je bila sicer zapisana blažja določba, po kateri bi se lahko po delu markiranih poti tudi kolesarilo, toda predstavniki Ministrstva za kmetijstvo in gozdarstvo (beri lovski lobi!) so zahtevali popolno prepoved.
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a Tomo » 30 Mar 2007 08:14

In tu je edina rezerva da se zakon minira že na začetku.

ZZ ker vem da poznaš Blaža bi ga mogoče prepričal da obdela naslednje :

Pridobivanje pravic na račun odvzemanja. Gre za zadevo Soča.
- čigava je Soča, ali jo lahko "dobijo" ribiči na račun kajakašev.
- ali lovci lahko dobijo nekaj in vzamejo drugim ?

V teh primerih je neustavnost že v sami zasnovi zakona.
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a Zvezdica Zaspanka » 30 Mar 2007 08:30

lp!

V normativnem programu vlade za 07 so še naslednji zakoni:

-Z o TNP
-Z o gozdovih

Zakon o planinskih poteh je trenutno v rednem zakonodajnem postopku v DZ. Je v fazi 2. obravnave (tole govorim malo na pamet: ZADNJA, ko se lahko spreminjajo vsi členi - v 3. obravnavi se lahko spreminja samo člene, ki so se že spreminjali v 1. in 2. fazi). Je pa zakon v DZ kot predlog že od 2005 in če ga v 2 letih niso uspeli pririniti preko 2 faz, ga pa tudi zdaj ne bodo ane? Gre za predlog, ki so ga podpisali poslanci raznih stank, levi inu desni.

Po mojem smo še nekaj časa varni - naj se ukvarjajo s Sovo in tem kdo je bil udbovec, kdo pa ta črn. Bomo imeli vsaj ostali mir in normalno živeli.

Če pa bo Zakon o planinskih poteh sprejet (ko bo, zgleda da ga bodo vsi podprli), pa bo naša vožnja prekršek, ja. Sicer pa se to formalno lahko stlači v katerikoli zakon.

Potrebovali bi lobiste - KZS Wake up!!! DO something!

zz
Uporabniški avatar
Zvezdica Zaspanka
član

OdgovorNapisal/-a Zvezdica Zaspanka » 30 Mar 2007 09:22

lp!

Klical sem v parlament - Odbor za kulturo, šolstvo in šport.

Zakon o planinskih poteh je bil jan 06 na Odboru, obravnavan (kot piše na spletu - gčejte magnetograme seje), a (na srečo) je bila prekinjena obravnava. Zakon je bil poslan nazaj vladi v uklajevanje in ko bo vlada to pripravila, se bo obravnava nadaljevala. Sekretarka rekla, da pričakujejo to dokaj kmalu (to je lahko 1 teden ali pa 3 mesece).

Tko da... bi se morlal KZS (ali neko MTB društvo, sam drutvo je jebiveter proti PZS ali KZS) ozvati čimprej s pripombami, lobirati (vlado in parlament - poslance) in skušati vsaj probati to izbrisati.

Ko odbor potrdi člene, se potem tisti, ki niso bili spremenjeni ne morejo več spreminjati na 3. obravnavi in se lahko samo zakon potrdi ali zavrne (kdo si bo upal glasovati proti v naši deželi pohodnikov?)

ajde,

zz
Uporabniški avatar
Zvezdica Zaspanka
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 30 Mar 2007 11:56

Ravno prav, da ste načeli to temo. Pri KGK Volja bi lahko pripravili tekst in ga poslali odgovornim. Garancije za uspeh seveda ni, lahko pa probamo. Možnosti za uspeh pa so verjetno večje , če ne bomo samo kritiziral predloga (iščem ga, ali ga kdo ima?), pač pa dali tudi konkretne predloge - kako to urediti. Z zakonom dovoliti kolesarjenje povsod najbrž ne bo šlo.
Obzirnost pri vožnji je verjetno tudi težko dati v zakon.

Torej konkretni predlogi, kaj bi dali v zakon, na plan!!
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a bEASY » 30 Mar 2007 13:15

Po mojem mnenju bi morala biti ta tema ena glavnih na razpravah OGK (odbor za gorsko kolesarstvo pri KZS). Glede na to, da se je nekdo zelo potrudil in pripravil precej obsežno gradivo na to temo, mislim da tema zrela za razpravo na sejah odbora in posledično za možno ukrepanje. Seja prihodnji teden se mi zdi kar primerna za začetek...
Uporabniški avatar
bEASY
član

Kraj: izvoz Storžič jug

OdgovorNapisal/-a Zvezdica Zaspanka » 30 Mar 2007 14:07

Predlog Zakona o planinskih poteh je na www.dz-rs.si Išči, predlogi, edini je.

Amapak če je šel nazaj v usklajevanje se zna docela spremeniti (lahko da bo čist nov). Postopek je še dolg, ampak lih na sejah matičnega delovnega
telesa DZ se finalizira (tle teh nekaj poslancev CELO zanima vsebina, pol ne jebejo več, trust me).

Lej romski zakon so danes prejel, pa so ga pacali več kot pol leta. Tega pacajo že od 2005, pa zgleda še vedno ni na vladi usklajen. Odvisno... upam da bodo volitve prej.

ajde,

zz
Uporabniški avatar
Zvezdica Zaspanka
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 30 Mar 2007 14:58

Moram priznat, da ga ne najdem na predlagan način.
Je pa tukaj ampak iz leta 2004. Nov predlog je gotovo drugačen, saj je bil stari zavrnjen.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a Zvezdica Zaspanka » 30 Mar 2007 15:09

yo!

klik

oz če hočeš direkt link prav do dokumenta, klini na tole:
klik

ajde,

zz
Uporabniški avatar
Zvezdica Zaspanka
član

OdgovorNapisal/-a mito » 30 Mar 2007 16:47

41. člen
(prekrški fizičnih oseb)

Z globo od 20.000 do 300.000 tolarjev se kaznuje za prekršek posameznik:

1. ki ne uporablja planinske poti v skladu z režimom uporabe (tretji odstavek 4. člena);
2. ki poškoduje, odstrani ali uniči markacije, usmerjevalne table, kovinske varovalne in napredovalne naprave ali dodatno opremo (15. člen);
3. ki na planinskih poteh postavlja ovire ali zapore (prvi odstavek 30. člena);
4. ki se po planinskih poteh vozi z gorskim kolesom, kolesom z motorjem, motornim kolesom ali drugim motornim vozilom (32. člen).

Očitno KZS kot najvišja institucija kolesarstva v državi ni opravila domače naloge. Ko bo zakon sprejet in bodo položnice napisane bo prepozno iskat krivce in kazat s prsti nanje. Zato jaz kažem s prstom na KZS že sedaj.
Še enkrat spat, pa bo plača - pol pa dvakrat ne, pa je ne bo več !
Uporabniški avatar
mito
Kdu bu meni reku svinja?!

Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a Patrice » 30 Mar 2007 18:48

Morda ne bi bil slab kompromis, ko bi se kolesarjenje dovolilo samo pod gozdno mejo. Vem, da je to še vedno slabo (Struška in podobne variante odpadejo), a imamo po drugi strani zelo dober naravovarstveni argument: Namreč, nad gozdno mejo se erozija bistveno bolj pozna kot pod njo. Mislim, da načeloma v gozdu na kolikor toliko utrjenem terenu gorski kolesar ne more narediti kake posebne škode. Sam se lahko višjim hribom s kolesom zlahka odpovem, ampak da nam prepovedujejo prav vse single... ne vem, zakaj morajo nekateri svoje frustracije zdraviti na plečih drugih :evil: :evil:
In še nekaj, morda ne bilo slabo dodati omejitev hitrosti na hitrost pešca, če je pot ožja od 1 m (lahko celo to, kar sicer tudi sam prakticiram, da mora kolesar ustaviti in spustiti pešce mimo, in da se malo pohvalim, se mi je že zgodilo, da se je tip ustavil in zahteval, da peljem dalje, da bo lahko gledal, kako bom speljal zadevo 8) 8) 8) ). Konec koncev kolesar, ki vozi dovolj počasi, ne ogroža in ne moti nikogar. Prepovedovati vožnjo po potkah zaradi tistih, ki vozijo prehitro pa je enako kot prepovedovati vožnjo z avtomobilov zaradi prehitrih voznikov.
Mislim pa, da bi bil določeni medijski pritisk pred sprejetjem zakona več kot dobrodošel.
Patrice
član

OdgovorNapisal/-a Sajmon » 30 Mar 2007 19:08

Patrice napisal/-a:Mislim pa, da bi bil določeni medijski pritisk pred sprejetjem zakona več kot dobrodošel.

A vprašam Slaka, če bi naredil ena Trenja na to tematiko? Plus kakšen vklop s terena, v živo seveda. :lol:
Uporabniški avatar
Sajmon
Blegošman

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 30 Mar 2007 19:14

Iz nočne.
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a semic » 30 Mar 2007 19:14

Sajmon napisal/-a:
Patrice napisal/-a:Mislim pa, da bi bil določeni medijski pritisk pred sprejetjem zakona več kot dobrodošel.

A vprašam Slaka, če bi naredil ena Trenja na to tematiko? Plus kakšen vklop s terena, v živo seveda. :lol:

Ali vprašam Jermana za pet minut v NLP :?:
Nič ni resnično, vse je dovoljeno!
Uporabniški avatar
semic
član

Kraj: semič

OdgovorNapisal/-a Surfac » 30 Mar 2007 20:34

Hvala za linke, ampak na žalost vodijo do starega predloga, ki je bil zavrnjen???. Torej, kaj se sedaj kuha, ni čisto jasno. Je pa baje kar burna razprava med različnimi strujami - zagovorniki in nasprotniki gorskega kolesarjenja.
@Patrice - sprejeti trditev, da je kolesarjenje ekološka grožnja se mi ne zdi smiselno, čeprav nad 2000 m. Konec koncev s(m)o planinci nadelali kar nekaj poti po hribih, neprimerno več kot kolesarji (ki smo jih 0). Če se spustiš na nivo travce in rožice je bil to hud poseg, ki pa je bolj sprejemljiv kot kašna črta, ki jo naredi (neroden, včasih pa tudi objesten) kolesar. Planinci, gozdarji in lovci so si "vzeli" svoj del narave, kolesarji pa naj na to ne bi imeli pravice - čeprav velik del kolesarjev tudi pešači v hribe. Kolesarjenje moramo predstaviti kot ekološko smiselen način gibanja - z omejitvami ki so podobne kot za pešce. Problem uporabe poti semi zdi samo v iskanju sožitja pešcev in kolesarjev, ne pa v ekološki grožnji. Pešci se zaradi drugačnega načina gibanja čutijo ogroženi s strani kolesarjev, ki vozijo po njihovih poteh.
Sprejeti trditev, da je pa kolesar večja ekološka grožnja kot pešec, je pa že kapitulacija :( Ekološka grožnja so naši avtomobili, gretje in luksuz, ki si ga privoščimo.

V mislih sem imel predlog, da bi bilo kolesarjenje (na poteh ožjih kot 1m) dovoljeno, če ni prepovedano. Razen npr. v TNP, kjer bi veljala obratna logika: na takih poteh bi bilo prepovedano, če ne bi bilo dovoljeno s posebnim znakom. Je pa seveda vprašanje, kdo bi te prepovedi oziroma dovoljenja delil.
@ Sajmon, go on. Trenja - ja, če lahko
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a Mick » 30 Mar 2007 21:58

Mogoče neumno ampak vseeno vprašam.

Ali res kdo verjame, da bo/je kdaj kdo plačal kako kazen ker se je z becilkom vozil po gmajni?

Če malo spremljate kaj se v tej državi dogaja lahko vidite, da ljudje s polnimi kufri napol legalnega dnarja hodjo po svetu in jih boli k*. Spisi letijo v smeti, ljudje na sodiščih so specializirani na dejavnost, ki se ji reče "pitje kave in gubljenje vremena".

Vsekakor minorna zadeva za katero se mojstri v parlamentu ne bodo kaj dosti zmenili. Če pa do lahko doseže, da se iz člena, ki ga je zgoraj označil Mito zbriše "gorsko kolo", pa tudi prav. Glede na omejenost osebkov, ki tam grejejo stole se mi zdi to nemogoče. Važno je, da nimamo guvernerja...press :mrgreen:

lp,
M
There is no problem that cannot be solved by the use of high explosives.
Mick
član

OdgovorNapisal/-a Tomo » 30 Mar 2007 22:03

Mick napisal/-a:Ali res kdo verjame, da bo/je kdaj kdo plačal kako kazen ker se je z becilkom vozil po gmajni?

Če misliš na kršitev Uredbe - potem da.
En tipo se je poškodoval - spravil so ga sicer v bolnico, istočasno pa proti njemu spisal še ovadbo.
Dodatno se lahko zavarovalnica izvleče če bi uveljavljal katero obliko zavarovanja in bi se sklicevali da je bila poškodba dobljena med nezakonito aktivnostjo.
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a mito » 31 Mar 2007 10:04

Mick, ne podcenjuj parlamenta in pravosodja. Res, da so počasni in pogojno produktivni, vendar vseeno meljejo in ko je zmleto je zmleto. Potem pa bomo :shock: :shock: :shock: kot osli in se pritoževali čez državo, ne da bi sami (Kolesarska zveza Slovenije) kaj ukrenili.

PS: Lahko da sem do KZS krivičen in neseznanjen z njenimi aktivnostmi v tej smeri, v tem primeru se prizadetim v KZS opravičujem.

mito
Uporabniški avatar
mito

OdgovorNapisal/-a Mick » 31 Mar 2007 15:33

Ja vem. Sej mi močno smrdi, da bi bil zakon sprejet s takim besedilom kot je napisan zgoraj. Hkrati pa nimam nič proti, če se strogo prepove vožnjo z atv-ji, motorji in podobnim po hosti!

Iz mojih izkušenj je tak zakon tudi nepotreben. Kot osebno in tudi iz vzdušja na tabli vem, nas je večina toliko pametna, da vemo da lahko tudi kakega pešča po nesreči "nasadiš" in podobno. In se ustrezno temu vedemo. Osebno težav z ljudmi na trailih še nikdar nisem imel, pa sem precej prisoten na obljudenih destinacijah. Največkrat še celo nasprotno. Ljudje pozdravljajo in še celo s spoštovanjem gledajo na "norce" na beciklu, ki se peljejo tam kjer jih gre večina težko peš! :wink:

Mislim, da je to tudi "naravno" stanje stvari razen redkih izjem. Absolutno pa v gmajno ne pašejo atv-ji, motorji in podobno, ki so vsem obveč in tudi iz vidika ohranjanja narave niso nič kaj prijazni. Argumentom, da sem na becilku škodljiv za naravo in da plašim živali in podobno pa ne mislim verjet. Dokler se po gmajnah preganjajo taki in drugačni podivjani cucki so nas divje živali v hosti lahko še vesele :mrgreen: .

lp,
M
There is no problem that cannot be solved by the use of high explosives.
Mick
član

OdgovorNapisal/-a Tomo » 31 Mar 2007 17:45

Mick napisal/-a:Iz mojih izkušenj je tak zakon tudi nepotreben. ..

Veriga teh zakonov ni nastala, da bi se nekoga učilo bontona.
V primeru zakona o planinskih poteh -> vse se začne z denarjem oziroma lastnino.
Če si sposodim izraz iz serije o katastrofah na NG, "chain of events" gre takole.
Vse poti potekajo po zemljišču, ki ima lastnika.
Lastniki dovolijo uporabo poti, ki potekajo na njihovem zemljišču, če dobijo odškodnino za to.
Da se dobi oškodnina morajo biti poti popisane. Vlada je kot partnerja za popis teh poti izbrala planinsko zvezo.
Planinsko zvezo kolesarji ne zanimajo.
KZS ? Oni imajo težave z zaznavanjem obstoja gorskega kolesarjenja.

Kot sem že v stari debati omenil kolesarji nastopamo v vsaj treh zakonih - in v vsakem od njih nam "vloge" piše nekdo drug - nikoli pa kolesarji.
Zakon o planinskih poteh je padel predvsem zaradi finančnih zadev - določanje nadomestila lastnikom in ne zaradi bedastih členov o obnašanju na teh poteh. Novega piše vrhunski alpinist in "ljubitelj" planinske zveze, mogoče bo on bolj sodobno razmišljal.
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a LOV2XLR8 » 31 Mar 2007 18:06

mtb.si napisal/-a:Kaj boš storil /storila ti?

Kak konkreten predlog, kaj lahko vsak izmed nas naredi pri tej stvari, v upanju, da se dejansko nekaj premakne?
Uporabniški avatar
LOV2XLR8
smooth cat

Kraj: NowHere

OdgovorNapisal/-a Sigma » 31 Mar 2007 20:57

O katerem vrhunskem alpinistu pa je govora, Tomo?
Sigma
član

OdgovorNapisal/-a Tomo » 31 Mar 2007 21:02

ne bi ga imenoval, vpiš v gugle vrhunski alpinist, zakon planinski , grims, mogoče kej porata
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 31 Mar 2007 21:31

Poglejte drugi stavek na tretji strani:

http://www.turni-klub-gora.si/Skala/Obv ... la2006.pdf

Vsaj deklarativno vsekakor sodoben pogled na gorsko kolesarjenje.
Zadnjič spremenil Joc53, dne 31 Mar 2007 22:56, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a dare_ » 31 Mar 2007 22:28

KZS je krovna organizacija kolesarskih društev, ki se ukvarjajo z tekmovalnim športom in jih marginalni rekreativci ne zanimajo. KZS NI organizacija, ki bi ščitila interese vseh SI kolesarjev. V Franciji je njihova zveza ravno nasprotje naši in recimo med ostalim vzdržuje 40.000 km kolesarskih poti za vse vrste kolesarjev, od turing do DH.

omenjeni predlog zakona o pl. poteh vključuje g. kolesarje med motorizirane uporabnike, kar izhaja iz popolnega neznanja o predmetu in je potrdilo, da zakon sestavljajo birokrati in da je predlog nestrokoven. Vse raziskave, opravljene v kolesarsko razvitem svetu dokazujejo, da je vpliv kolesarja na okolje približno enak vplivu pešca, zato je mešanje g.kolesarjev z motoriziranimi uporabniki diskriminatorno do enega segmenta državljanov in kot tako ustavno nesprejemljivo.

Za vse, ki odkrivate toplo vodo: poškodbe na podlagi so odvisne od površinskega pritiska, vrste podlage, naklona, vlage etc. Površinski pristisk, ki ga ustvarja kolesar s kolesom je približno enak površinskamu pritisku ene noge (ker težo prenašamo z ene na drugo nogo). Zaradi približno enakega pov. pritiska oba uporabnika povzročata približno enako škodo. Pešec dela večjo škodo pri spustih, ko drsa z nogami, kolesar v zavojih, ko odnaša gumo ali ko hitro zmanjšuje hitrost. Pešec dela škodo, ko se izogiba lužam in dela nove poti, kolesar dela škodo, ko se pelje čez lužo in jo s tem poglablja. Pravzaprav delajo največjo škodo ustvarjalci novih poti, ki niso narejene v skladu s stroko in pešci z nadelavo bližnjic v smeri vpadnic, kar iz poti v kratkem času naredi hudournike.

Kogar zanima, lahko dobi prevod izvlečkov raziskav o vplivu mtb na okolje, objavljenih na www.imba.com.

Prosim, da neumnosti o gozdni meji in podobnem zadržite zase in takih idej ne širite naokoli.
dare_
Amen!!!

OdgovorNapisal/-a mito » 31 Mar 2007 23:46

Dare se ne strinjam s tvojima prvima stavkoma. Naj označim samo nekaj delov statuta KZS

II. PROGRAMSKA NAČELA IN NALOGE KZS
8. člen
KZS deluje na naslednjih načelih:
- spodbuja dogovarjanje o vseh, za kolesarski šport pomembnih vprašanjih, med člani KZS in deluje po načelu
enakopravnosti vseh članov KZS;
- skrbi za pospeševanje in razvoj kolesarskega športa v vseh oblikah delovanja kot šolsko športno vzgojo, množično rekreacijsko dejavnost, ter vrhunsko športno panogo – s ciljem doseganja čim boljših rezultatov v kolesarstvu;
- vzpodbuja ustanavljanje novih društev na tistih območjih Republike Slovenije kjer še niso ustanovljena;
- usklajuje delo kolesarskih klubov oziroma društev, združenih v zvezo in opravlja skupaj dogovorjene naloge na tem področju;
- skrbi za uveljavljanje strokovnega dela v organih KZS in njenih članicah;
- uresničuje stališča in sklepe sprejete v okviru Ministrstva za šolstvo in šport, Olimpijskega komiteja Slovenije -Združenja športnih zvez, U.C.I. , U.E.C., ter drugih dogovorov in sporazumov.
9. člen
Ta načela uresničuje KZS tako, da:
- obravnava vprašanja in naloge, ki so skupnega pomena za člane KZS;
- spremlja razvoj kolesarskega športa, ugotavlja stanje in predlaga ukrepe za rešitev odprtih vprašanj v okviru statutarnih pooblastil;
- si prizadeva razširiti kolesarjenje kot obliko splošne telesne vzgoje;
- pomaga organizirati kolesarjenje kot obliko splošne, redne rekreativne dejavnosti ljudi, ter propagira kolesarjenje kot obliko turistične dejavnosti;

- skrbi za razširitev vrhunskega športnega kolesarjenja in razvoj športnih dosežkov v njem, skrbi za uveljavljanje takega tekmovalnega sistema, ki bo zagotovil množično udeležbo vseh, ki se ukvarjajo s kolesarjenjem kot športom, obenem pa zagotovil ekonomičnost tekmovanja v vrhunskem športu na vseh ravneh;
- skrbi za šolanje in izpopolnjevanje strokovnih kadrov s prirejanjem tečajev in seminarjev ter izdajanjem strokovne literature v skladu z veljavnimi predpisi;
- skrbi za izvajanje zdravstvenega varstva in drugih oblik varstva aktivnih udeležencev v kolesarskem športu, zlasti vrhunskih športnikov;
- skrbi za materialne, tehnične, organizacijske in kadrovske ter druge pogoje za delov kolesarskem športu;
- sodeluje pri oblikovanju in sprejemanju meril o profesionalnem in amaterskem športu ter skrbi za njihovo uresničevanje;
- sodeluje pri oblikovanju programskih načel Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez in vseh drugih organizacij, i v svoje delo vključujejo vprašanja športa;
- oblikuje letne in večletne načrte dela ter skrbi za njihovo izvajanje;
- podpira izgradnjo športnih objektov – dirkališč za nadaljnje razvijanje vrhunskih dosežkov, kolesarskih trim stez, in kolesarskih poti za razvijanje množičnega sodelovanja občanov v kolesarski rekreaciji;
- skrbi za propagiranje kolesarjenja preko vseh oblik javnih komunikacij, s propagandnimi akcijami in založništvom;
- organizira sodelovanje s kolesarskimi organizacijami v zamejstvu, v sosednjih in drugih državah.
III. ČLANSTVO – NAČIN VSTOPANJA IN IZSTOPANJA IZ KZS
10. člen
Član KZS lahko postane društvo ali klub, ki po sklepu svojega najvišjega organa izrazi željo postati član KZS in v ta namen poda pisno pristopno izjavo o pristopu v članstvu KZS, ter sprejme Statut KZS in poravna letno članarino. Višino članarine določa predsedstvo KZS za vsako leto posebej.
11. člen
Pravice članov so:
- da preko svojih predstavnikov volijo in so izvoljeni v organe KZS;
- da sodelujejo pri delu in preko predstavnikov odločajo v organih KZS;
- da uporabljajo skupne dosežke KZS pri svojem delu;
- da preko svojih predstavnikov v organih KZS sodelujejo pri izdelavi programa KZS in so seznanjeni s poslovanjem KZS ter njenim finančno materialnim poslovanjem.
Dolžnosti članov so:
- da spoštujejo Statut in druge akte ter sklepe organov KZS;
- da preko svojih predstavnikov aktivno sodelujejo in s svojim delom prispevajo k uresničevanju ciljev in nalog KZS;
- da redno plačujejo članarino in druge dogovorjene obveznosti;
- da dajejo KZS informacije, ki so potrebne za izvajanje skupno dogovorjenih nalog;
- da varujejo ugled KZS.
2
Uporabniški avatar
mito

OdgovorNapisal/-a Tomo » 01 Apr 2007 09:58

Mito ti si napisal kaj ima KZS v statutu, _dare pa dejansko stanje.
Težko se je z njim ne strinjat.

Prvo kar bi bilo potrebno storiti je vsekakor formirati nek lobi in MTB-pool.
Za sofinanciranje njegovega delovanja bi morali pritegniti, oz v njem bi morali videti interes zastopniki in prodajalci koles.

Določeni novinarji, ki se radi hvalijo z svojim navdušenjem nad MTB bi morali vplivati na spremembo dojemanja kolesarjenja po gorah. Ni vsaka vožnja gorskega kolesa tudi gorsko kolesarjenje. Večinoma delujejo v nasprotni smeri.
Nasprotniki kolesarjenje vidijo gorsko kolesarjenje pretežno kot divji spust pred katerim naj se reši kdor se more, ne vidijo pa kolesarjev ki se z skrajnimi močmi vozijo navzgor in na terenu ne puščajo sledi.

IMBA ? če so primarne naloge vzdrževanje, gradnja poti, izobraževanje - katerih poti bi se lotili če je pa dejansko v veljavi popolna prepoved vožnje ?

Problemov je veliko in jaz ne vidim zainteresirane mase, ki bi bila pripravljena konstruktivno delovati.
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

In vendar se premika ...

OdgovorNapisal/-a Milan48 » 01 Apr 2007 10:05

Statut je eno, dejstva in dejanja KZS pa drugo.

Bil sem na dveh sestankih na KZS in so me pred leti kar zabodeno gledali, ko sem jim očital mačehovski odnos do rekreativnih kolesarjev in teh prireditev. Na sestanku so se samo preklali o temu kdaj, kje, kdo bo organiziral to in to tekmo in kaj bo dobil od KZS, sedaj pa še tale muti vodo z rekreacijo. Jih ni brigalo to, da je na eni strani 40.000 kolesarjev in na tekmovalni 400. Le interesi, denar, sponzorji, nagrade, ....

Vesel pa sem, da OKS, TZS in tudi KZS počasi spoznavata pomen rekreacije na kolesih (ponekod je še bolj tekmovalna kakor pri profijih), da so mediji naredili svoje (predvsem Polet in Dnevnik), da so dobri sponzorji (Hervis, Droga, ...) in da se je pred par leti začelo uvrščati tudi gorsko kolesarjenje med prireditve akcije Slovenija kolesari (LTO Blegoš, Kuščar Hoče, KK Rogla, kasneje Bassport IB, ...)

PS: Če sem kaj pozabil, nisem pozabil, ampak sem naredil le kratek odziv na poste. Se mi pa zdi, da je Blaž Kovač začel zanimivo temo, na način, ki lahko obrodi rezultate. Podpiram.
Uporabniški avatar
Milan48
Nonić

Kraj: Šalara / Salara

Re: In vendar se premika ...

OdgovorNapisal/-a Tomo » 01 Apr 2007 10:17

Milan48 napisal/-a: in da se je pred par leti začelo uvrščati tudi gorsko kolesarjenje med prireditve akcije Slovenija kolesari (LTO Blegoš, Kuščar Hoče, KK Rogla, kasneje Bassport IB, ...)

Napiši še širino cest in podlago po katerih se vozijo omenjene zadeve in boš videl kakšna je situacija.
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a Milan48 » 01 Apr 2007 12:28

Off topic:
Za Toma, pregledovalca postov: Kuščar med drugim pelje tudi po SPP med Mariborsko in Osankarico, Bassport po kar divji vlaki - kolovozu s Tater in drugo na Volovji rebri, mi smo pa tudi imeli za SK 2005 in 2006 po kraškem robu, kjer so razno razne variante gorskokolesarskih poti, kar poznaš. Črni vrh je imel lani kar napredno gorsko kolesarsko varinato za SK. Tudi na Franji so bili kar zanimivi odseki. 8)
To so začetniki in prej ni bilo nič. Nula. Niente. Moj aplavz za te borce in upam, da bodo vztrajali s širjenjem mtb med rekreativne množice.

In vendarle se premika! 8)
Uporabniški avatar
Milan48
Nonić

Kraj: Šalara / Salara

OdgovorNapisal/-a Tomo » 01 Apr 2007 12:55

Odlično.
Pol pa sploh ne vem zakaj se neki ubadamo s tem če se lahko komot vozi in dobi dovoljenje za tekme vsepovsod. Zakaj je že črni vrh nehal z Bloudkovim maratonom ?
Ali pa je v teh primerih šlo za zagretost organizatorjev in ne zveze. Točkovanje za akcijo ni isto kot angažiranje za ureditev statusa gorskega kolesarjenja.

p.s.

Da preveč ne zaidemo s teme se v tej temi ne bom več oglaševal.
Prosim za razumevanje.
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a Madness » 01 Apr 2007 18:06

Danes so nekega tujca (mislim da italijana), še vedno v polni bojni opremi, odpeljali iz Iškega Vintgarja. Glede na to, da je bila zraven GRS in policija bi rekel da jim ne bo težko dokazat kje točno se je poškodoval.

Vprašanje za pravnike... ima on kakšno možnost dokazovat neustavnost? :wink:
Uporabniški avatar
Madness
član

Kraj: Lj - Mb odvisno od razpoloženja

OdgovorNapisal/-a dare_ » 01 Apr 2007 18:42

pred tremi leti in še v času ElanBikes, sem pripravil material za ustanovitev kolesarskega združenja in ga poimenoval S.K.IN. - Slovenska gorsko Kolesarska INiciativa.
Po Sloveniji sem zbral "ustanovitelje" = kolesarje, ki so najbolj zaslužni za razmah g.kolesarstva pri nas in nastal je statut, katerega del objavljam.

iz statuta:

II. NAMEN IN NALOGE
5. člen
Namen združenja je:
- spodbujanje, pospeševanje in usmerjanje množičnega gorskega kolesarstva,
- skrb za varstvo naravnega okolja,
- varovanje interesov gorskih kolesarjev in usklajevanje dejavnosti z drugimi uporabniki naravnega okolja.
6. člen
Naloge združenja so:
- spremlja in proučuje problematiko množičnega gorskega kolesarstva in predlaga potrebne ukrepe in izvaja aktivnosti,
- proučuje, daje pobude in predloge pri sprejemanju predpisov in pravil na vseh področjih, ki se nanašajo na pravice in interese gorskih kolesarjev,
- tesno sodeluje s Kolesarsko zvezo Slovenije,
- usklajuje interese članov z interesi ostalih združenj,
- izvaja aktivnosti popularizacije, izobraževanja mladih in obveščanja na področju gorskega kolesarstva v smislu zaščite naravnega okolja,
- skrbi za pripravo novih ter urejanje in vzdrževanje obstoječih kolesarskih poti,
- skrbi za ohranitev kulturno-zgodovinske dediščine.
7.člen
Za uresničevanje namenov in nalog združenje opravlja naslednje dejavnosti:
- obvešča javnost in člane o svojih aktivnostih in delu,
- izdaja publikacije v skladu z veljavnimi predpisi
- opravlja druge dejavnosti, za katere se člani dogovorijo na skupščini ali upravnem odboru in ki pomenijo uresničevanje namenov in nalog združenja.
Združenje lahko opravlja tudi pridobitno dejavnost, ki je povezana z osnovno dejavnostjo združenja in v skladu z 22. členom Zakona o društvih. To je organizacija seminarjev, posvetovanj, predavanj, izdelava strokovnih mnenj, publikacij, ocen in strokovnih uslug.
Obseg aktivnosti združenja se določi z vsakoletnim programom dela.
---------------------
Zaradi neurejene zakonodaje, Uredbe o prepovedi..., ki je v skladu z liberalizmom napisana tako, da si jo lahko vsak razlaga po svoje, sem svojevoljno zamrznil ustanovitev društva-združenja S.K.IN.
V treh letih se je marsikaj spremenilo, nastal je northshore, kolesarski parki, divje gradnje in veliko organizatorjev g.kolesarskih prireditev. Vmes je nastala tudi ideja o Zakonu o planinskih poteh. Že moja osnovna ideja (in pred ZPP) je bila, da je potrebno pridobiti dovoljenje lastnikov zemljišč za uporabo in potem se nas "Uredba" in podobni umotvori ne tičejo več.

Da bi "Uredbo" premaknil do sodišča, se veselo vozim po TNP in iščem rangerje, vendar jih ni, kadar jih človek potrebuje ;)
-------------------------

Ker se je vmes število g.kolesarjev povečalo vsaj za dvakrat in je kakšen tudi diplomiral na pravu, odstopim ves material tistemu, ki se želi bosti z državo. Jaz sem ob čakanju na kvalitetno zakonodajo izgubil voljo.
dare_
Amen!!!

OdgovorNapisal/-a Zvezdica Zaspanka » 01 Apr 2007 19:12

lp!

če bo fasal kazen po uredbi, gre lahko potem do konca. Sam če je Taljan, pol tega ne moreš pričakovati, ne? Ne vem če bi se meni dalo drkat z nečim v Italiji...

In še neki: odgovor vsem: če se status ne uredi, so težave. Če je status urejen je boljše. In če bodo sprejeli prepoved vožnje - vsaj vemo kje smo.

Pomislite, da to dejansko tudi pmeni, da bi bil WC v Mariboru nelegalen, pa vsi bajparki. Z dovoljenjem (pa čeprav od JJ) ne moreš obiti zakonske določbe v nobenem primeru. Adijo dirke za XC? Adijo tekme v spustu. Oziroma bi vsi tekmovalci plačali prijavo in še kazen? Formulacija "planinske poti" povzame praktično vse in če zakon neki prepove ga ni dovoljenja ki to opraviči. Tako dovoljenje recimo UE ali občine, je pol lahko podlaga za kaznivo dejanje UE ali občinskih funkciorarjev (hehehe). Dovoljenje lastnika ne igra veze, ker lastnik nima moči tolikšnega razpolaganja s svojo lastnino (tko kot ne moreš zidati povsod).

Ne vem kje sem to zasledil, a nekaj so govorili, da novi Zakon o TNP ne more biti slab, ker je predsednik vlade alpinist. No comment. Kje jaz to živim... saj nismo Zimbabwe...

Juhuhu.

zz
Uporabniški avatar
Zvezdica Zaspanka
član

OdgovorNapisal/-a dare_ » 01 Apr 2007 19:46

ZZ še enkrat preberi kaj si napisal. Za vsak poseg na tuji lastnini je potrebno soglasje lastnika. Tako bo tudi v primeru ZPP. Kako bo to tehnično urejeno se nas ne tiče. Če lastnik dovoli uporabo LTO, KD, PD, GD, LD in dotični te poti vzdržujejo, potem ZPP na te poti nima vpliva.
Za mtb športne prireditve je potrebno dovoljenje Agencije za okolje in ne vidim povezave z bodočim ZPP. Na webu je bilo nekoč dovoljenje Agencije, podeljeno društvu GULČ za organizacijo XC tekmovanj.
dare_
Amen!!!

OdgovorNapisal/-a urbe » 01 Apr 2007 20:11

Zvezdica Zaspanka napisal/-a:/…/
Ne vem kje sem to zasledil, a nekaj so govorili, da novi Zakon o TNP ne more biti slab, ker je predsednik vlade alpinist. No comment. Kje jaz to živim... saj nismo Zimbabwe...
Juhuhu.
zz

Najbrž si to zasledil tukaj – zadnji odstavek članka.
Pomembna je dolžina, ne tehnika!
YouTube
Uporabniški avatar
urbe
OZNA sve dozna

Kraj: Mesto muzej

OdgovorNapisal/-a Zvezdica Zaspanka » 01 Apr 2007 20:33

lp!

Hm. Moram podrobno pogledati (priznam, da tako podrobno nisem bral) - dare, mislim da se motiš, ZPP bo veljal za vse poti, tudi če bo soglasje lastnika ali karkoli se bodo spomnili. A na splošno - dokler se to ne sprejme, me niti ne zanima. Mislil pa sem tudi na to, da lastnina ni absolutna. Recimo - gobe lahko nabiraš povsod, ne glede na lastnika (ti sploh ne sme prepovedati tega!)

Na drugi strani pa sem kar malo žalosten... mi tukaj nekaj jokamo... tisti, ki bi nas morali predstavljati pa nič. Nobeno društvo, združenje, organizacija bajkerjev, karkoli, trenutno ni dovolj močna ali dovolj sposobna za kakršnokoli lobiranje. Dokler bo tako, bo stanje tako kot je - neurejeno. To, da KZS skrbi le za nekaj tekem, kot ste rekli, pa je žalostno... Razmer ne poznam, in ne bom pametoval, tudi ne plačujem članarine, tkako da osebno KZS niti ne morem obsojati. Za državo dejansko sploh ne obstajamo. Za naše interese skrbi PZS, ter lovski lobi (in drugi) očitno. Jaz kot kolesar (pa akoravno gorski), nimam s KZS nič. To je čisto krivda KZS, ker se ni sposobna prilagodti MTB, a ko bo treba, bodo vsi pametni s Klemečičevo pa Žakljevo... banda... Osebno menim, da KZS ni moja organizacija. Hkrati sem tudi hribovc, kjer pa PZS smatram kot svojo, čeprav je ne maram in se bom moral očitno v prihodnosti zavarovatri pri Alpenvereinu v Avstriji. Psihološko je razlika, ker PZS skrbi zame s popusti, akcijami itd... (pa čeprav oskrbniki to čedalje manj upoštevajo).

Padli smo v to foro, da lastniki očitno zahtevajo koncesijo za poti preko njihove zemlje. Kateri lobi je največji lastnik, ne bom poudarjal, a tip na križu ziher ni umrl zaradi tega cilja... Da smo si na jasnem: cilj je legitimen, način zakonit. Če jim rata, svaka čast, tudi jaz bi kak dinar od tega potegnil... Sam to že ni več tema.

Kaj s potmi, bo država že odločila - koncesija, odškodnina, razlastitev, kolektivizacija. Me ne zanima, to je stvar države (in lobijev, ki vohajo denar), da uredi razmerja med lastniki in njo. Me pa skrbi, kaj bo to pomenilo zame na kolesu. To je treba ločiti. Da brez argumentov, brez analiz, brez razprave ali česarkoli morijo naš šport, me pa hudo moti. In da tu mi kot zelo številčna banda nismo sposobni imeti predstavnika ki bi nas zastopal pred državo, je pa ... ma, kurc, to je poden.

Ma, že bluzim...

oprostite - tudi jaz se ne bom več oglašal, če ravno ne bo potrebe...

čao,

zz
Uporabniški avatar
Zvezdica Zaspanka
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 01 Apr 2007 23:24

Tomo napisal/-a:Da preveč ne zaidemo s teme se v tej temi ne bom več oglaševal. Prosim za razumevanje.

Zvezdica Zaspanka napisal/-a:tudi jaz se ne bom več oglašal, če ravno ne bo potrebe...

To stališče mi je malo nerazumljivo. Vsak "borec" šteje.

Taki prispevki povročajo to, da se bodo gorski kolesarji začeli zavedati problema, ki jih bo v prihodnje 100% doletel. Kako se bo tak zakon izvajal in ali se sploh bo, kakšne bodo kazni, je sedaj povsem nepomembno. Ne želim, da bi postali prekrškarji in da nas bodo marginalizirali. Ne želim, da me nekajkrat na leto počaka kibla na koncu spusta.

Potrebno je ustvarjati zavest, da je gorsko kolesarjenje zdrav način rekreacije. (Extremni freeride je le zdrav odklon). Verjamem, da je tukaj kar nekaj ljudi na tabli, ki poznajo načine kako to problematiko "predstaviti" ljudem, ki odločajo.

Potrebna je celovita akcija :GORSKO KOLESARJENJE NI KRIMINAL!
Če KZS tega ne zna/noče, je potrebna neka druga formalna ogranizacija, ki se bo borila za pravice Gorcev. In denarni prispevek taki organizaciji mi ne bi bil čisto nič odveč. Le da bi vedel, da lobirajo/praskajo/se prepirajo in argumentirajo tam kjer je to potrebno. In to ni tukaj. Taka članarina bi iz "tablaškega pravnika" lahko naredila lobista. Baza gorskih kolesarjev je vsak dan večja.
Zanimivo bi bilo tudi, da poda KZS mnenje o novem zakonu v nekem doglednem času. Če tega ne stori imamo več kot legitimno pravico po novi organizaciji. Tekmovalni del tukaj niti ni pomemben.

Močno verjamem, da bi nam koristil kratek infomativni film, ki prikazuje planinsko pot (eno lepo markirano singlo), ki se vzpenja. Najprej gre po njej planinec, nato gre kolesar. Erozija?
Nato kako gresta dol po poti. Erozija?
Nato se po tej poti zapelje kroska. Vsakomur bo jasno, da ne pašemo v isti koš.
Gorsko kolesarjenje je le zdrav način življenja v naravnem okolju.

Stopimo skupaj (Ck ZKYU press)
Slika
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Lunik » 01 Apr 2007 23:51

Fejst si napisal Jabooz, vendar se ne strinjam z delom o motokrosistih.
Mislim, da kar rabimo je kazanje s prstom na druge, ces lejte kako so slabsi od nas - isto lahko potem recejo planinci, pesci, kdorkoli pac ze (cetudi ni resnicno, vsaj v povprecju ne).
pft.
Lunik
član

OdgovorNapisal/-a Patrice » 02 Apr 2007 05:37

Jabooz, še bolje bi bilo, ko bi prikazali konje, ki jih sploh ni v prepovedi. En konj naredi cca 100 krat tok škode kot kolesar ali pešec. Videl na lastne oči na Rožniku - kolesarji niso praktični nič razril (2 mm vidni sledovi čepkov), od konjev je bilo, kot da bi s plugom čez zapeljal (3 cm globoke brazde, zaradi katerih je bila pot grozna še nekaj tednov).
Patrice
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 02 Apr 2007 07:36

mito napisal/-a:4. ki se po planinskih poteh vozi z gorskim kolesom, kolesom z motorjem, motornim kolesom ali drugim motornim vozilom (32. člen).

Vse kar je treba je, da se izločimo iz te skupine kamor so nas dali.

Lahko sem tudi skupaj z konji :mrgreen:

Samo nočem biti grešni kozel za vso erozijo v gorah. 1 motokrosist jo naredi za 500 kolesarjev. Eno čiščenje gozdarjev, še posebej po mokri podalagi, pa naredi tako ali tako grozote. In vedno se kaže na nekoga drugega. Kolesarji smo vidni in prisotni, zato nam pripisujejo veliko in preveč. Zato rabimo filme ki izobražujejo. lahko je zgolj web stran z fotodokumentacijo. Če pripraviš "vrhunskega" alpinista, da si to ogleda, smo na pravi poti.

In kdo to lahko pripravi?
Ali zanesenjak ali "plačanec".

Pa še: A če se peljem z ponyem ali specialko po planinski poti, sem pa kao o.k.
Zadnjič spremenil Jabooz, dne 02 Apr 2007 12:34, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a havli » 02 Apr 2007 07:41

Škoda se mi zdi, da se iz razprave izgubijo tisti, ki imajo znanje in dobro argumentirajo. Takšno "kresanje mnenj" lahko človeka dobro pripravi na realne situacije. Če bi vsi takšni stopili skupaj, bi lahko marsikaj naredili. Glede na to, da ste se nekateri s tem že precej ukvarjali, pa sploh!

Upam, da ne bomo prišli do angleškega sistema - vstopnine za kolesarjenje v naravi, omejene poti...

To je po dolgem času končno ena kvalitetna tema. Prosim še sodelujte!

Lpt
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 02 Apr 2007 07:44

Blaž (ki dobro pozna Zvezdico zaspanko) in mtb.si smo očitno z objavo analize naredili prvi korak. Žal je bilo prvih korakov v dvanajstih letih Uredbe že kar nekaj. Odlično bi bilo, če naredimo še drugega, tretjega ... mtb.si lahko ponudi medijsko podporo in še kaj, največjo moč pa bi gotovo imela organizacija civilne družbe (Daretov SKIN ali podoben klon IMBA). Ne verjamem, da je Dare izgubil voljo 8)
http://www.mtb.si
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 02 Apr 2007 09:57

Kaj pa če bi se za začetek napisalo eno pisemce na KZS. Če kaj delajo v zvezi s tem zakonom in zakaj ne. Da se vsaj pozna stališče KZS do te problematike.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 02 Apr 2007 11:23

Jabooz napisal/-a:Če KZS tega ne zna/noče, je potrebna neka druga formalna ogranizacija, ki se bo borila za pravice Gorcev.

Se povsem strinjam. Zame je turno gorsko kolesarjenje oblika gibanja v gorah, kot je to planinstvo/gorništvo, alpinizem, prosto plezanje, turno smučanje, soteskanje, gorski tek, orientacijska tekmovanja, celo jadralno padalstvo, pa še kaj bi se našlo. Pri vseh teh oblikah gibanja uporabljamo tehnično opremo (čevlje, kline, vrvi, smuči, kolesa, padala), vendar zgolj lastno energijo. Pravzaprav mnogi gojimo več teh aktivnosti hkrati.

Torej po vsebini in svojem skupnem športnem udejstvovanju morda bolj sodimo v PZS ali Skalo, kot pa v KZS. V PZS je sicer menda nekaj gorsko-kolesarskih odsekov, a njihov glas ne seže do vrhov PZS, še manj v njene uradne akte. S Skalo je nekoliko bolje, lahko se pohvali tako z akti kot s klubom Volja, žal pa se tudi njen glas ne sliši dovolj daleč.

Vzpostavitev lastne organizacije je zelo zahtevna in pri doseganju vplivnosti dolgotrajna naloga. Medtem nas lahko zakonodaja že povozi, ko pa so stvari enkrat zapisane v zakonih, jih je težko spremeniti. Najbrž pa je to vendarle edina mogoča pot.

Zaenkrat je naš edini pravi zaveznik dejstvo, da nas je vsak dan več. Počasi tudi prodira spoznanje, da je gorsko kolesarjenje lahko ena izmed pomembnih prednosti v turistični ponudbi Slovenije. Treba se bo povezati s tistimi, ki živijo od kolesarjev.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 02 Apr 2007 11:55

Joc53 napisal/-a:Vzpostavitev lastne organizacije je zelo zahtevna in pri doseganju vplivnosti dolgotrajna naloga. Medtem nas lahko zakonodaja že povozi, ko pa so stvari enkrat zapisane v zakonih, jih je težko spremeniti. Najbrž pa je to vendarle edina mogoča pot.

Zaenkrat je naš edini pravi zaveznik dejstvo, da nas je vsak dan več. Počasi tudi prodira spoznanje, da je gorsko kolesarjenje lahko ena izmed pomembnih prednosti v turistični ponudbi Slovenije. Treba se bo povezati s tistimi, ki živijo od kolesarjev.

Mislim, da se rabi le eno ad hoc organizacijo, le za ta zakon. Potem se lahko zadeva tudi pozabi. Ne rabim neke bleščeče krovne organizacije, da si bom na ruzak šival njihov emblem in imel člansko kartico s popusti.

Ja, vsak dan nas je več in če bom samo po tabli pisali nas bodo čisto enostavno kriminalizirali. v bistvu smo že kriminalizirani.
Torej, kdo bi bil primeren za to misijo, da poveze zaiteresirane javnosti (kolesarje, trgovce, turistične delavce in recimo tudi medicinsko stroko (sej veste, ožilje pa zdrav način življenja...)?
Tudi ZZZS bi se lahko opredelila do rekreativnega kolesarstva.
In da ne bi delal zastonj, sam bi izbranemu že danes nakazal cash. Anyone?
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a mito » 02 Apr 2007 12:00

ZigaK napisal/-a:Kaj pa če bi se za začetek napisalo eno pisemce na KZS. Če kaj delajo v zvezi s tem zakonom in zakaj ne. Da se vsaj pozna stališče KZS do te problematike.

Sem jim jaz včeraj poslal mail z linkom od te debate. :twisted:

Sem bil kratek, ker je bla nedelja:

"Pozdravljeni,

prepričan sem, da ste seznanjeni s problematiko
prepovedi kolesarjenja po gozdnih poteh.

Da ne bom dolgovezil, podajam povezavo ki obravnava
perečo problematiko:
http://tabla.mtb.si/viewtopic.php?t=59362

Sam sem mnenja, da KZS lahko in je dolžna v veliki
meri prispevati k nesprejetju tako diskriminatornega
zakona.

Lepo pozdravljeni Mitja Vidrih"
Zadnjič spremenil mito, dne 02 Apr 2007 12:04, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
mito

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 02 Apr 2007 12:04

na KZS se odpira e-pošto enkrat na ...
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 02 Apr 2007 12:06

Ministrstvo za zdravje se je do gorskega kolesarstva že opredelilo, kakor je meni znano :evil: (nevemžekolko % bolniške)
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 02 Apr 2007 12:11

Zvezdica Zaspanka napisal/-a:lp!

Klical sem v parlament - Odbor za kulturo, šolstvo in šport.

Zakon o planinskih poteh je bil jan 06 na Odboru, obravnavan (kot piše na spletu - gčejte magnetograme seje), a (na srečo) je bila prekinjena obravnava. Zakon je bil poslan nazaj vladi v uklajevanje in ko bo vlada to pripravila, se bo obravnava nadaljevala. Sekretarka rekla, da pričakujejo to dokaj kmalu (to je lahko 1 teden ali pa 3 mesece).

Tko da... bi se morlal KZS (ali neko MTB društvo, sam drutvo je jebiveter proti PZS ali KZS) ozvati čimprej s pripombami, lobirati (vlado in parlament - poslance) in skušati vsaj probati to izbrisati.

Ko odbor potrdi člene, se potem tisti, ki niso bili spremenjeni ne morejo več spreminjati na 3. obravnavi in se lahko samo zakon potrdi ali zavrne (kdo si bo upal glasovati proti v naši deželi pohodnikov?)

ajde,

zz

:roll:
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 02 Apr 2007 12:16

ZigaK napisal/-a:Ministrstvo za zdravje se je do gorskega kolesarstva že opredelilo, kakor je meni znano :evil: (nevemžekolko % bolniške)

po drugi strani pa imaš akcije NA KOLO ZA ZDRAVO TELO, ki grejo iz proračuna. Pa tudi to deljenje na gorsko in cestno kolesarjenje je tudi po svoje paradoks. Kje je meja?

Širina gum, vzmetenje, podlaga, premer gum, zaščita, naklon poti...

Po moje je bolj ideja ali rekreativno kolesarjenje ali tekmovalno kolesarjenje. Takoj imaš večjo bazo zainteresirane javnosti.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 02 Apr 2007 12:31

Zvezdica Zaspanka napisal/-a:Tko da... bi se morlal KZS (ali neko MTB društvo, sam drutvo je jebiveter proti PZS ali KZS) ozvati čimprej s pripombami, lobirati (vlado in parlament - poslance) in skušati vsaj probati to izbrisati.

A pri KZS se pa ne bi dalo "narediti" sekcije za gorsko in rekreativno kolesarstvo, ki bi lahko sodelovalo v razpravi?

pardon zaradi števila postov, brainstorming :scrambleup:
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

Naslednja

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov