Nezakonitost & neustavnost Uredbe (o prepovedi vožnje z

Vse povezano z legalizacijo MTB.

Re: Nezakonitost & neustavnost Uredbe (o prepovedi vožnje z

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Nov 2011 20:46

Slika
Fear is in the Eye of the Beholder. Don't let it be you.
Uporabniški avatar
orlytm
član

Kraj: Bohinjska Bistrica

OdgovorNapisal/-a Marjo » 14 Nov 2011 08:02

Sej nebi rad gnojil, ampak se mi zdi pomembno...

Glede na to, da bodo sedaj volitve, ali pazna kdo stališča strank glede odpiranja poti kolesarjem oziroma glede enačenja pravic planincev in turnih kolesarjev?
-INTERNET
+KABERNET
Uporabniški avatar
Marjo
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 14 Nov 2011 08:09

Marjo napisal/-a:Sej nebi rad gnojil, ampak se mi zdi pomembno...

Glede na to, da bodo sedaj volitve, ali pazna kdo stališča strank glede odpiranja poti kolesarjem oziroma glede enačenja pravic planincev in turnih kolesarjev?

Vprašanje je na mestu, tudi sam sem se že malo čohal po glavi na to temo, ampak imam vtis, da še nobena stranka ni odkrila te teme. Ali si želimo, da jo odkrije oziroma ali komu nesemo pod nos, je pa drugo vprašanje. Možno je tudi, da si nihče ne želi razjezit pohodnikov/planincev/lovcev itd na naš račun.
http://www.mtb.si
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a Marjo » 14 Nov 2011 08:42

Smiselno bi bilo, da se na vse vsem strankam pošlje isto vprašanje in čaka na odgovor. Smiselno bi bilo da se to naredi kot skupina, uradno in ne kot posamezniki.

Predlagam enostavno vprašanje, s kratko utemelitvijo.
Nekaj v stilu:
"
Glede na trenutno situacijo...

... Kakšno je vaše stališče glede odpiranja planinskih poti za turne kolesarje oziroma glede enačenja pravic souporabnikov prostora glede na njihov realen vpliv na okolje? ...

Naše stališče... in za kaj se pravzaprav zavzemamo...
"

Vsaj bomo vedeli, če ima kdo nasprotno stališče ali če nas kdo podpira. V kolikor nam napišejo odgovor bomo pa imeli celo nek papir.
-INTERNET
+KABERNET
Uporabniški avatar
Marjo
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 14 Nov 2011 09:09

NDeeBiker napisal/-a:
Marjo napisal/-a:Sej nebi rad gnojil, ampak se mi zdi pomembno...

Vprašanje je na mestu, tudi sam sem se že malo čohal po glavi na to temo, ampak imam vtis, da še nobena stranka ni odkrila te teme. Ali si želimo, da jo odkrije oziroma ali komu nesemo pod nos, je pa drugo vprašanje. Možno je tudi, da si nihče ne želi razjezit pohodnikov/planincev/lovcev itd na naš račun.

Predlagam, da v tej fazi v to ne mešamo politike, vsaj ne po strankarskem principu. Glede na moje izkušnje pri zakonu o planinskih poteh bomo rabili podporo vseh strank, saj nam bo stal nasproti močan lobby lastnikov zemljišč. Pri poteh smo rabili sooglasje lastnikov zemljišč za hojo in smo ga dobili med drugim tudi zaradi enotne podpore vseh strank. Sedaj bo težje, kajti gre za vožnjo, lastnina pa je še bolj sveta, kot je bila tedaj.
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a orlytm » 14 Nov 2011 09:20

se strinjam. V stanju, v kakršnem je sedaj politika, je precej utopično pričakovat, da se bo kdo resneje ukvarjal z problemi nekih marginalcev, ki se bojijo, da ne bodo smeli več kolesarit po hribih.

delat naprej, kot do sedaj ... malo bombardirat medije, še več od ust do ust, še bolj strnit vrste (predvsem to!) in korak po korak stopat proti ciljuj.
ljudi je treba prepričat, ne politike ... politiki bodo "sprejeli" tisto, kar bodo sprejeli ljudje ...
Fear is in the Eye of the Beholder. Don't let it be you.
Uporabniški avatar
orlytm
član

Kraj: Bohinjska Bistrica

OdgovorNapisal/-a Surfac » 14 Nov 2011 18:40

Se strinjam, da v tej fazi nima smisla vtikat politike, saj trenutno poteka razprava, ki naj bi sprejemala strokovne argumente.

No za tiste, ki bi radi kaj naredili:
Zavod za gozdove je dal v javno razpravo conacijo gozdov Slovenije. Če malo poklikate pridete tudi do členitve gozdnega prostora s stališča rekreacije in turizma.
Na vsakem zemljevidu je legenda, ki pojasnjuje barve. V principu je to zemljevid območij, kjer bi bile poti odprte oziroma zaprte.

Do kdaj sprejemajo pripombe, ne vem, razgrnitev poteka še kak teden.

Eventualno pljuvanje in zgražanje po forumu nam ne bo nič pomagalo. Sam princip conacije je verjetno smiselen, je pa vprašanje kako so
cone na koncu narejene. Najbolj smiselno je ukrepanje na področju, kjer živite oziroma lahko pripombe oddate organizirano.
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a Surfac » 14 Nov 2011 19:11

Pravkar sem zvedel: rok za pripombe je 14 dni od objave. se pravi do 23. 11. 2011
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a TINKO » 14 Nov 2011 20:12

Kdor je izdelal to conacijo je točno vedel kaj dela ni pa še videl nikoli gozda od blizu . Točno se vidi po barvi da je bila conacije narejena z namenom da se vse prepove, kajti po tem zmazku od zemljevida, Čavna , pobočja gore in Nanosa ne bomo nikoli več videli z biciklom.
Kdor verjame da bo conacija narejena z dobrimi nameni do nas mu bog pomagaj.
Uporabniški avatar
TINKO
član

Kraj: pod Čavnom

OdgovorNapisal/-a mrd » 14 Nov 2011 20:39

TINKO napisal/-a:Čavna , pobočja gore in Nanosa ne bomo nikoli več videli z biciklom.
Kdor verjame da bo conacija narejena z dobrimi nameni do nas mu bog pomagaj.

Pa ne samo Nanos in Čaven. Poglej na sever. Celotna okolica Cerknega, Bače, vsi vrhovi nad Tolminom, Trenta... vse je samo za peš uporabo. Pa to je samo na tem komaj vidnem zmazku od karte...
Oglej si te legende....
http://www.mkgp.gov.si/fileadmin/mkgp.g ... 00dpia.jpg
pa podaj pripombo če moreš... mislim res dobro da so objavili na netu?????
Nima smisla niti gledat ker je celotna zasnova strani zgrešena oz. za eno veliko pripombo.

EDIT:
Do zdaj kar sem videl so praktično vsa območja zanimiva za kolesarjenje (niti ne nujno zahtevna) namenjena le hoji peš. Ponovno so nas pa vtaknili skupaj z nekom ampak tokrat s konji. Toliko o upoštevanju predlogov s strani vseh, ki so organizirano podali pripombe na predlog zakonodaje.
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a Ortelius » 14 Nov 2011 21:27

Jaz sem malo drugačnega mnenja. To conacijo so po mojem delali zelo različni ljudje in se "(ne)naklonjenost kolesarjem" zelo spreminja od enega do drugega GG območja. Itak je pa jasno, da bi si mi želimo, da ne bi bilo nikjer nobenih omejitev, a to se pač nikdar ne bo uresničilo. Moji vtisi o negaterih GG območjih, po tem ko sem na hitro preletel karte tistih, kjer se več vozim:

- GG kočevje: Skoraj idealno; če bi tako conacijo lahko preslikal na celo Slovenijo, bi si oblizoval vseh 20 prstov. Pa čeprav se v tsitih redkih otokih, kjer na Kočevskem kolesarjenje naj ne bi bilo dovoljeno, najde tudi nekaj mojih naj-kolesarskih ciljev.
- GG Ljubljana: Daleč od tega, da bi bilo idealno, ampak tudi daleč od katastrofičnega. Relativno malo prepovedanih območij, mnoga od teh se mi zdijo tudi dokaj logična (čeprav ne rečem, da se ne bom tudi v bodoče na njih zavestno prekršil)
- GG Kranj: V severnem delu (Tržiški konec) dokaj liberalno, bolje kot sem pričakoval. V Škofjeloškem koncu pa veliko razočaranje. Precej kolesarkon najbolj atraktivnih področij rezervirano zgolj za pešce. "Kolesarskih con" pa praktično ni, skoraj bi rabil lupo, da najdeš kakšno drobceno rumeno liso!! Na tem zemljevidu je več kot očitno, da ta conacija ni bila delana po kakšnih trdnih kriterijih, temveč bolj po občutku tistega, ki je te cone risal. In na tem območju to zagotovo ni bil en človek z enimi (enotnimi) kriteriji, temveč vsaj dva (lahko tudi več), ampak tisti ki so risali cone v tem delu Kamniških in Karavank in oni, ki so to počeli v Škofjeloškem hribovju, med seboj očitno gojijo hude zamere, saj se zgleda med seboj sploh ne pogovarjajo.
- GG Bled: Dobro, tisto kar je v ožjem območju TNP, pričakovano ni za kolesarje. Drugod pa je povečini mnogo bolje, kot sem pričakoval. Nekatera območja celo presenetljivo odprta - recimo nikoli ne bi pričakoval, da bo Dobrča skoraj cela rumena.
- GG Tolmin: Tukaj delim mnenje s Tinkom. Pretežno razočaranje, še posebej nad Vipavsko dolino in delom Trnovskega gozda, pa Cerkljansko. Na Idrijskem koncu in okrog Črnega vrha niti ni tako zelo veliko omejitvenih območij, prav tako ne na Banjščicah. Tudi na Kobariškem je pravzaprav bolje, kot sem dobil vtis, ko sem prvič pogledal conacijo tistega dela. Na Tolminskem pa je žal zaprto tisto, kar je tam najprivlačnejše, je pa res, da tisto itak spada v ožje območje TNP.

Ne vem, no, mogoče sem premalo zahteven, a pričakoval sem neprimerno bolj grozljive karte. Tako da pri meni gozdarji glede omejevanja kolesarjenja niso več tako visoko na lestvici bad guys, kot so bili prej. Da bi me vsaj še kakšne druge interesne skupine tako pozitivno presenetile - ker resnici na ljubo tudi pri teh drugih nimam ravno kakšnih visoko optimističnih pričakovanj, kot jih prej nisem imel pri gozdarjih.
24 hours in a day.... 24 beer in a case.... Coincidence?
Uporabniški avatar
Ortelius
član

Kraj: Tacen

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 14 Nov 2011 21:28

I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 14 Nov 2011 21:39

Menim, da je Ortelius zelo dobro ocenil predloge gozdarjev, res npr. kar bode v oči razlika med Kamniško-Karavanško cono in Škofjeloškim pogorjem v načtru GG Kranj, to sta naredila dva človeka (ali dve skupini) s povsem različnimi vatli, čeprav so merila v gozdarskih gradivih zelo jasno napisana.

Daleč od idealnega, lahko pa bi bilo tudi slabše.

Sedaj smo na potezi vsak na svojem koncu, na sestanku na Zavodu za gozdove so nam jasno povedali, da je to predlog, na katerega pričakujejo pripombe. Ali pa si jih tudi želijo oz. so jim pripravljeni tudi prisluhniti pa je seveda drugo vprašanje, glede na kratek čas za pripombe najbrž ne prav preveč.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 14 Nov 2011 21:46

Ortelius napisal/-a:- GG Kranj: V severnem delu (Tržiški konec) dokaj liberalno, bolje kot sem pričakoval. V Škofjeloškem koncu pa veliko razočaranje. Precej kolesarkon najbolj atraktivnih področij rezervirano zgolj za pešce. "Kolesarskih con" pa praktično ni, skoraj bi rabil lupo, da najdeš kakšno drobceno rumeno liso!! Na tem zemljevidu je več kot očitno, da ta conacija ni bila delana po kakšnih trdnih kriterijih, temveč bolj po občutku tistega, ki je te cone risal. In na tem območju to zagotovo ni bil en človek z enimi (enotnimi) kriteriji, temveč vsaj dva (lahko tudi več), ampak tisti ki so risali cone v tem delu Kamniških in Karavank in oni, ki so to počeli v Škofjeloškem hribovju, med seboj očitno gojijo hude zamere, saj se zgleda med seboj sploh ne pogovarjajo.

Glede na to da je zeleno cona D, in glede na to da cone po abecedi sledijo od najbolj zaščitene, sklepam da je zelena cona še bolj odprta kot rumena. Drugače se recimo v Litiji ne sme vozit nikjer, kar je seveda čisti nonsens. Kar pa ne pomeni da imam prav :), :(
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

OdgovorNapisal/-a Ortelius » 14 Nov 2011 21:50

ZigaK napisal/-a:Glede na to da je zeleno cona D, in glede na to da cone po abecedi sledijo od najbolj zaščitene, sklepam da je zelena cona še bolj odprta kot rumena. Drugače se recimo v Litiji ne sme vozit nikjer, kar je seveda čisti nonsens. Kar pa ne pomeni da imam prav :), :(

Ja, seveda, zeleno (in tisto brezbarvno tudi, domnevam ) je kolesarjem dovoljeno, o tem mislim, da ni dvoma. Jaz sem to upošteval pri svoji oceni, nisem pa tega posebej izpostavljal. Mene so pretežno zanimale oranžne in cian lise, se pravi tisto, kar nam ni namenjeno.

Še to: barvno (in tudi sicer oblikovno/topografsko) so te karte zelo neenotne, zato je treba biti pri nekaterih kar malo pazljiv. Pri prvem pogledu na kočevsko karto kar nisem mogel verjeti svojim očem, saj razen par cian lis (kjer gre za prave pragozdove, ki so normalno off-limit), izgleda vse rumeno. No, šele pozneje sem, ker pač poznam dokaj dobro tiste konce, ugotovil, da tiste drap rjavkaste lise, v resnici pomenijo cono B, ki je na drugih kartah mnogo bolj oranžno vpijoče in izpostavljene barve. Ampak kljub vsemu me je ta kočevska karta še najbolj razveselila.
Zadnjič spremenil Ortelius, dne 14 Nov 2011 21:59, skupaj popravljeno 2 krat.
24 hours in a day.... 24 beer in a case.... Coincidence?
Uporabniški avatar
Ortelius
član

Kraj: Tacen

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 14 Nov 2011 21:53

ZigaK napisal/-a:Glede na to da je zeleno cona D, in glede na to da cone po abecedi sledijo od najbolj zaščitene, sklepam da je zelena cona še bolj odprta kot rumena. Drugače se recimo v Litiji ne sme vozit nikjer, kar je seveda čisti nonsens. Kar pa ne pomeni da imam prav :), :(

Zelena cona je najbolj odprta, zagotovo, imam navodila gozdarjem za conacijo - piše poljubna raba gozda ....
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a TINKO » 14 Nov 2011 22:19

Dobro zelena že kaj pa rudeča kaj bomo pa tam. Sicer me prav zanima kdo bo mene lovil po mojih potkah, vendar to ni to
Uporabniški avatar
TINKO
član

OdgovorNapisal/-a zajla » 14 Nov 2011 23:45

Ponovno, javni zavod mora opravičiti svoj obstoj.
Začetek konca?
Uporabniški avatar
zajla
član

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 15 Nov 2011 07:23

Joc53 napisal/-a:

Zelena cona je najbolj odprta, zagotovo, imam navodila gozdarjem za conacijo - piše poljubna raba gozda ....

Ali lahko daš kratek povzetek teh navodil?
Zanima me tudi če bodo v coni C in D kar vse poti dovoljene za kolesrjenje ali velja da se bo v teh conah dalo legalizirati vlake in jih označiti? Ker to je velika razlika. V drugem primeru smo praktično na istem kot s sedanjim zakonom.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

OdgovorNapisal/-a Surfac » 15 Nov 2011 08:04

Opozorili so me, da je rok za pripombe 23. 11 2011 in ne 24. kot sem napisal zgoraj .

Zdravo!

Pripombe na območne načrte je mogoče podati ustno na javni obravnavi, ali v času razgrnitve pisno po pošti, pisno po elektronski pošti ali pisno v knjigo pobud in pripomb na kraju javne razgrnitve načrta. Javna razgrnitev traja še do 23.11.2011.

@Žiga: kako bo z označevanjem odprtih vlak ni popolnoma jasno, pristojni so obljubljali, da ne bo šlo za
označevanje posameznih poti ampak celih področij. Ampak to so besede, ki niso zapisane na papirju.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a primor » 15 Nov 2011 11:10

Glede na pregledano za Koroško oz. SG:
Peca, Košenjak, Strojna, Uršlja gora, Pohorje (Kope, Črni vrh, Ribniški vrh... Do Rogle), Smrekovec, Olševa prepoved. Tudi če ne povsod, pa vsaj na takih mestih, da ni neke lepe rešitve. Torej večina odpade za nas. Ostane kar je nižje in bolj XC, no pa seveda ceste. Zanimivo da še celo proga XC v Ravnah, na kateri je dosti tekem, pade v peš cono. Če bi upoštevali karto Kategorije gozdov, bi bilo stanje dosti boljše.

Recimo da grem na Roglo iz Mislinje gor, od zadnjega parkirišča za avte proti Rogli bom ga pa nesel ali kaj. Ali pa recimo med Kopami in Ribniško kočo, kjer se vozijo z avti (lade nive in džipi) vzdrževalci in lasniki direkt po grebenu, bo zaprto za kolesa (no morda bo potem tudi za njih).
Na Uršljo po cesti gor in po cesti dol.
Edino okoli Šentanela kot kaže dovoljeno -> dobro za Dixija.
Žalost, ampak čisto pričakovano, še naprej bom čista ilegala v večini prevoženega.
primor
član

Kraj: Kotlje

OdgovorNapisal/-a Surfac » 15 Nov 2011 11:25

Škoda je ta, da se "manj razvitim" (ne preveč dobesedno vzeti tega izraza) območjem s tako prepovedjo jemlje možnost za razvoj dejavnosti - kolesarskega turizma. V okolici Ljubljane je kar veliko odprtega. Ampak ravno zato je treba poslati pripombe z vseh strani, saj je interes lokalcev bistven.

Na nivoju Slovenske kolesarske pobude bomo poskušali aktivirati Lokalne turistične organizacije.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 15 Nov 2011 11:46

Včeraj sem pregledal malo Notranjsko ter Primorsko in ugotavljam, da so večinoma najbolj zanimive MTB lokacije prepovedane čeprav je okrog nekaterih MTB zanimivih območij vse odprto (rumena ali celo zelena barva). Kot, da se je nekdo potrudil in zaprl le tiste dele kjer je največ srečanj pohodniki/kolesarji.

Zanimivi primeri (meni vse skupaj zgleda kot PZS vpliv na področjih kjer bi se radi znebili kolesarjev, prej kot kaj drugega, mogoče se pa motim):
- Planina nad Vrhniko = Cona B čeprav je vse okrog cona C in celo cona D???
- Grmada nad Polhovim Gradcem = Cona B, celotna okolica pa cona D????
- Grmada nad Planino, nadaljevanje Hrušice in ponovno glavno gozdarsko območje z nešteto vlakami in celoletno rabo lesa = Cona B, traktorji lahko, kolesarji nezaželjeni... verjetno z izgovorom, da je to tik nad Planinskim poljem, ki je dejansko poleg Cerkniškega jezera biser Notranjske
- Poček = Cona B (tanki lahko, kolesarji nezaželjeni) :P :P :P
- Sv. Trojica (nekaj km proč, praktično vse enako) = Cona C, aja sej res... cerkev so postavili na vrhu... zdaj se gremo še versko pohodništvo (z avti/terenci do vrha)
- Javornik, Jurjeva dolina, Mašun, glavno gozdarsko območje z nešteto vlakami in celoletno rabo lesa = Cona B, torej tovornjaki z lesom, traktorji, vse živo kar orje gozd lahko, kolesarji nezaželjeni
- Vremščica = šok??? Cona C... a je mogoče reja drobnice zadosten razlog ali imajo celo svoj lobi???
- Čičarija (Slavnik) = Cona C :) Tam očitno gorski kolesarji nobenega ne motimo ali je pač PZS slabo dejavna v tistih koncih.
- Že omenjeni Nanos, Čaven, področje Trnovskega gozda, Cerkno in Bača praktično v celoti (papa Porezen, papa Možic), Tolminski vrhovi vse le cona B (prepoved)
Zadnjič spremenil mrd, dne 15 Nov 2011 12:03, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
mrd
član

OdgovorNapisal/-a Marjo » 15 Nov 2011 11:59

Ta Tolminska mi prav ne gre dol...

Problematiče vidim predvsem:

Planina Petrovč in Sleme nad Tolminom (dostop s krna in spust prozi zahodu-kjer se krave pasejo...)
Hlevišče pri Idriji
in seveda NANOS (prečka in spusti proti Vipavi), KOVK, ČAVEN (resljeva in prečka), DOSTOP NA ŠKABRIEL (ŠIROKA VLAKA), SKALNICA in SABOTIN! Praktično cela vipavska dolina.

@mrd: Sam sem Trojico gledal pa se mi ni zdelo zaprto...
Sem pa na Postonjskem vidu spet probleme na Nanosu (spust na Srane, recimo)

Off topic: Sem bil v soboto na Nanosu (na Abrama in potem do Vipave) in so vlake vse razrite in fejst razširjene iz 2 na približno 7 m.
-INTERNET
+KABERNET
Uporabniški avatar
Marjo
član

OdgovorNapisal/-a komar » 15 Nov 2011 12:59

Če sem prav preletel (za GO NM):
- gozdnih cest, poti je veliko premalo; tudi vzdrževanja
- Gorjanc: OK, Pragozd brez rabe (kar je že sedaj, gre pa markirana pot čez), laška (malo mešano)
- Rog: vsi vrhovi SVP, VR in MG, Pog. so samo za peš rabo??
- Portowald OK, RL pa je malo mešano.
- na lovskem področju ugotavljajo:"Trend človekove prisotnost v naravnem okolju se povečuje. Razne oblike rekreacije (kolesarjenje, sprehodi, nabiranje gob…) povečujejo nemir v okolju in s tem vplivajo na obnašanje divjadi, ter tudi na
možnost lova." Vožnjo lovcev s terenci in žure v lovskih kočah pa so pozabili
LP
Uporabniški avatar
komar
član

Kraj: novomesto.freeride

OdgovorNapisal/-a Matko » 15 Nov 2011 15:02

Javne obravnave osnutkov gozdnogospodarskih in lovsko upravljavskih načrtov območij (2011-2020) potekajo na naslednjih lokacijah.
http://www.mkgp.gov.si/fileadmin/mkgp.g ... avnave.pdf

Prva lokalna javna obravnava je že jutri v sredo 16.11.2011 :!:
Matko
član

OdgovorNapisal/-a zajla » 15 Nov 2011 16:59

Težko reči kaj pametnega na tak osnutek. Peš cone so npr. risane preko makadamskih in tudi asfalt cest.
Kot že višje napisano, neke strategije razvoja turizma očitno nimamo. Tu ne mislim na aktivacijo lokalnih nadebudnežev, temveč tistih, ki se s tem preživljajo. Ne vem, ali je osnutek sploh bil kaj usklajevan z njimi?

Nikjer (ali vsaj redko) je na kartah zaznati vpliv obstoječe infrastrukture na določanje območij.
V tekstovnem povzetku nisem zasledil poglavja o turizmu. Glej ga zlomka, najde se samo karta s takim naslovom. In kolesarji skupaj z jahači. Verjetno je tako zaradi evolucije premikanja...pogrešam motoriste. Očitno je najlažje nekaj narisati in omejiti-prepovedati. Obrazložitev? Kakšna študija, elaborat....? Vsaj navesti kak pameten in relevanten vir? Malo Morgen. Kot sem že rekel, javni zavod spet vsaj enkrat na mandat slabo o/upravičuje svoj obstoj.
Take visoko strokovne in širše usklajene (nevemkajbitemurekel) kar kličejo k anarhiji in nespoštovanju.
Uporabniški avatar
zajla
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 15 Nov 2011 21:15

Zajla, tudi najbolj zaščiteno cono lahko z avtom prečkaš po cesti.

Motorna vozila tu niso omenjena, ker se jih striktno omejuje že z Zakonom o prepovedi vožnje. Mi pa imamo tam odpustke, ki se jih natančneje določa tukaj.

zajla napisal/-a:Težko reči kaj pametnega na tak osnutek. Peš cone so npr. risane preko makadamskih in tudi asfalt cest.
Kot že višje napisano, neke strategije razvoja turizma očitno nimamo. Tu ne mislim na aktivacijo lokalnih nadebudnežev, temveč tistih, ki se s tem preživljajo. Ne vem, ali je osnutek sploh bil kaj usklajevan z njimi?

Nikjer (ali vsaj redko) je na kartah zaznati vpliv obstoječe infrastrukture na določanje območij.
V tekstovnem povzetku nisem zasledil poglavja o turizmu. Glej ga zlomka, najde se samo karta s takim naslovom. In kolesarji skupaj z jahači. Verjetno je tako zaradi evolucije premikanja...pogrešam motoriste. Očitno je najlažje nekaj narisati in omejiti-prepovedati. Obrazložitev? Kakšna študija, elaborat....? Vsaj navesti kak pameten in relevanten vir? Malo Morgen. Kot sem že rekel, javni zavod spet vsaj enkrat na mandat slabo o/upravičuje svoj obstoj.
Take visoko strokovne in širše usklajene (nevemkajbitemurekel) kar kličejo k anarhiji in nespoštovanju.
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a TINKO » 15 Nov 2011 22:09

Mislim da bi morali bolj radikalno zahtevati pravico do uporabe naravnega okolja. . Sicer ne vem na kakšen način vendar pa naj mi nekdo razloži naprimer nekdo iz državne uprave,zakaj jaz ne smem in zakaj neki lovec ali ribič al pa pohodnik če že hočete lahko,ČE ŽE ŽIVIMO V DEMOKRACIJI IN IMAMO VSI ENAKE PRAVICE.
Če že hočemo ohranit naravo za zanamce kot govorijo pa naj se ukine vse tudi lov pa ribičija pa planinstvo in gozdove se spremeni v pragozd pol bom pa tudi jaz vrgel bicikel v kosovne odpadke.
Vse skupaj se mi zdi kot kričanje najbol zagretih naravovarstvenikov, ko so na televiziji,ko so pa doma na školki pa prav tako kakajo in veselo zlijejo bref v školko da jo dobro razkužijo. V javnosti so pa nedolžni.

Samo moje razmišljanje, da nebi kdo zameril.
Uporabniški avatar
TINKO
član

OdgovorNapisal/-a Roberto » 15 Nov 2011 22:51

Območje okolica nad Preddvorom, Štefanja g. in okolica krvavca je katastrofa, saj je dobesedno celotno oz. najbolj zanimivo območje zaprto, pa Dobrča, Baronova pot....
Obravna pa jutri ob 11 v knjižnici. Kranjčani ali ima kdo čas, da zastavi kakšno besedo proti.
Roberto
Uporabniški avatar
Roberto
član

Kraj: Britof

OdgovorNapisal/-a _Alex_ » 15 Nov 2011 23:21

je pač moderno bit bolj papeški od Papeža, jebiga
PRODAM enduro okvir,zavore,gps,zobnike,bash,menjalnik,dolge/kratke hlače ..
Uporabniški avatar
_Alex_
član

Kraj: Banovci

OdgovorNapisal/-a igorl » 16 Nov 2011 08:25

Joc, kaksna je razlika med zeleno in rumeno zono?
Predvidevam da bi v zeleni dodatno lahko kolesarili tudi po vseh vlakah ki niso oznacene kot gozdne ceste?

Se to, a kdo ve kje lahko najdem navodila/priporocila ki naj bi se jih drzali pri klasifikaciji teh obmocij?

Sigurno mora kaj obstajat, niso mogli kar en cez drugega (ceprav rezultat kaze na to, ampak vseeno).

EDIT: kot zanimivost, v tem nacrtu 2011-2020 kolesarjenje sploh ni omenjeno kot 'tezava', omenjajo pa mnozicno nabiralnistvo (med drugim)
igorl
član

Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 16 Nov 2011 08:48

Določitev con gozdnega prostora za potencialno rekreacijsko rabo in turizem, zbornik prispevkov na temo conacije, najdete pri naših koroških zaveznikih

http://www.rra-koroska.si/files/dolocitev%20con%20gozdnega%20prostora%20za%20potencialno%20rekreacijsko%20rabo%20in%20turizem.pdf
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a bojanu » 16 Nov 2011 09:37

V zgoraj citiranem članku iz zbornika med drugim piše o conah:

A Brez rabe (dovoljena hoja po označeni planinski ali drugi poti, ki vodi skozi rezervat ali po njegovem
robu)
B Samo sprehodi, zapora cest (vsaj slepi kraki - z znakom ali rampo)
C Jahanje in vožnja s kolesi po označenih vlakah
D Druga območja:
- raba gozda skladno z zakonodajo
- režim rabe (posameznih) gozdnih
cest za negozdarske rabe se dogovori
z lastniki gozdov in občinami

Glede na to, da se kolesarji držimo poti, spadamo po kmečki logiki, vsaj kar se tiče uporabe gozda, pod točko A (če nam lastniki/upravljalci poti to dovolijo). Le izraz "hoja" bi bilo potrebno spremeniti v "vožnja s kolesom" :wink:
Drugo pa je, če zaideš s poti v gozd. Recimo, se zgubiš in jo mahneš kar direkt, ampak v tem primeru si itak pešec in to lahko počneš v coni B in nižje, ne pa v A.
bojanu
član

Kraj: Koseze, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mrd » 16 Nov 2011 09:41

bojanU napisal/-a:V zgoraj citiranem članku iz zbornika med drugim piše o conah:

A Brez rabe (dovoljena hoja po označeni planinski ali drugi poti, ki vodi skozi rezervat ali po njegovem
robu)

Glede na to, da se kolesarji držimo poti, spadamo po kmečki logiki, vsaj kar se tiče uporabe gozda, pod točko A (če nam lastniki/upravljalci poti to dovolijo). Le izraz "hoja" bi bilo potrebno spremeniti v "vožnja s kolesom" :wink:

V bistvu imaš kar prav čeprav si se hecal. Dejansko bi sprememba izraza v "dovoljena uporaba označenih planinskih ali drugih poti" bila pravilna rešitev.

Po sedanji dikciji polovica nedeljskih planincev bi morala biti izločena iz cone A saj večinoma puzajo ne pa hodijo (vpliv hmelja, zelišč in ostalih fermentiranih zadev :P )
Uporabniški avatar
mrd
član

OdgovorNapisal/-a bojanu » 16 Nov 2011 09:48

Problem je v definiciji "označeni planinski ali drugi poti". Če pot ni označena, je ne smeš uporabljati, razen v coni D :shock:
Isto je z vlakami-samo na označenih -v coni C (in D)
bojanu
član

Kraj: Koseze, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mrd » 16 Nov 2011 09:52

bojanU napisal/-a:Problem je v definiciji "označeni planinski ali drugi poti". Če pot ni označena, je ne smeš uporabljati, razen v coni D :shock:

Slaba dikcija. Lahko bi bilo mišljeno tudi označenih planinskih ali (zdaj pa gre drugi pojem) drugih poti (neoznačenih vlakah, neoznačen makadam, itd). Kakšen prof. slovenskega jezika lahko razčleni ta stavek...
Uporabniški avatar
mrd
član

OdgovorNapisal/-a Thema » 16 Nov 2011 09:55

Vceraj sem bil delezen zanimivega odziva ob debati o uredbi z nekom ki nima nic opravka z tem.
Ko sem se potozil da se kolesa enaci z vozili brez nobene podlage iz raziskav in da tuje raziskave kazejo na to da nic vec ne skodimo kot pesci,
Odgovor je bil zelo hiter a premisljen, "a pesci so pa uredu? tu se gre za varovanje narave, in se treba zelo zamisliti nad vplivi vsega na okolje" , dodatni komentarji so se vrstili okoli kmetijskih strojev itd...
Sicer nenaklonjen komentar mi je hitro osvetlil dejavnost nasih zakonodajalcev ki le slepo podlegajo lobijem, okoljevarstvo pa je nekje od zadaj na tretjem mestu.

Zanimiv se mi zdi ker do zdej sm srecal samo tiste ki so proti in se neki trudijo argumentirat kok so bajki slabi, ali za ki sem ji zdi prepoved nesmiselna.

Se opravicujem za upadanje v debato conacije
Uporabniški avatar
Thema
član

OdgovorNapisal/-a obsorsky » 17 Nov 2011 15:41

Dobro da so dali najmanjše možne resolucije kart :D A ima mogoče kdo kakšno bol podrobno mapo Ljubljanskega območja (bol točno Zasavje)...npr. na način karte GO Kranj kjer dejansko lahko vidiš kej več od imen občin in barvastih pack?
obsorsky
član

OdgovorNapisal/-a MatevzV » 17 Nov 2011 17:07

Nebi bilo tako slabo, če bi ble te karte vnešene v kakšno podkarto v geopedij, tako da jo bi bilo mogoče vključiti ali izključiti.

LP
Hit me in the face because I'm bulletproof, and you'll break your arm! MTB Železniki
Without roots and stones is not fun!!!
Na kolesu sem najbolj vesev, sam takrat ko na koncu ostanem cev!!
Uporabniški avatar
MatevzV
član

Kraj: Selška dolina - Železniki

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 17 Nov 2011 21:45

obsorsky napisal/-a:Dobro da so dali najmanjše možne resolucije kart :D A ima mogoče kdo kakšno bol podrobno mapo Ljubljanskega območja (bol točno Zasavje)...npr. na način karte GO Kranj kjer dejansko lahko vidiš kej več od imen občin in barvastih pack?

Ja, resolucija kart je pretežno slaba. Pred nekaj dnevi sem v imenu KTK PZS pisal na Zavod za gozdove, če lahko pošljejo digitalne meje con, žal zaenkrat ni odgovora. Bojim se, da ga tudi ne bo, saj po kartah sodeč v nekaterih GG-jih stvari delajo še na roke.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a Frizzz » 18 Nov 2011 10:41

Ker se rok za oddajo pritožb bliskovito bliža, bi prosil za malo pomoči. Na našem koncu bi radi napisali pritožbo, tako da bi imela glavo in rep in da bi bila kolikor toliko strokovna in podobna resni pritožbi. Namreč bili smo na naši izpostavi GZ in malo razglabljali kaj bi se dalo naredit. Od glavnih smo dobili obljubo, da bodo poizkušali z izdelovalci načrta vsaj malo omilit te omejitve za kolesarje in konjenike, vendar moramo tudi mi kaj napisat in dati neke predloge (ali vsaj neke koridorje kjer bi lahko vozili).
Frizzz
član

OdgovorNapisal/-a kuci » 18 Nov 2011 12:38

Tudi na Cerkljanskem gremo na javno razpravo, ki bo v sredo 23.11. v Tolminu. Tam bomo svoje pripombe podali ŠD Pedal, LTO Cerkno, pa še kdo se bo verjetno našel. Res ni normalno da so nam "odvzeli" vse najlepše dele narave...Me prav zanima kako bodo gozdarji opravičevali njihovo gradnjo gozdnih cest in traktorskih vlak v gospodarske namene, ki jih po tem ko so narejene gorski kolesarji NE SMEMO uporabljati.... :?: v prihodnji strategiji nameravajo zgraditi 205km gozdnih cest na GGO Tolmin. Med drugim naj bi gradili ceste na Poreznu, Kojci, Gorenji Trebuši...
kar te ne ubije te utrdi
kuci
član

Kraj: Cerkno

OdgovorNapisal/-a Surfac » 18 Nov 2011 12:56

Lepo, da je tak odziv. Prepričan sem, da bo imela umirjena in argumentirana pritožba možnost za uspeh. To je nekako tudi priporočilo za pisanje pripomb.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a Frizzz » 22 Nov 2011 11:49

A je bil kdo od tablašev na kakšni javni obravnavi, katere so že bile? Če je bil, bi lahko kaj komentiral kako je potekalo, kaj so se dogovorili....
Frizzz
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 22 Nov 2011 16:17

Odmevi so, kot kaže se je informacija pravočasno razširila

Te dni na območnih enotah sprejemajo pripombe in predloge. "Slednje bomo preučili in se do njih opredelili, a vožnje po gozdu izven poti in vlak zaradi zakonskih omejitev vseeno ne bomo mogli dovoliti," je jasen Marko Janež, vodja območne enote zavoda za gozdove v Tolminu.

Izven poti in vlak tudi nihče ne zahteva proste vožnje s kolesom. Vsaj po moji vednosti.
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 22 Nov 2011 16:21

Surfac napisal/-a:Odmevi so, kot kaže se je informacija pravočasno razširila

Te dni na območnih enotah sprejemajo pripombe in predloge. "Slednje bomo preučili in se do njih opredelili, a vožnje po gozdu izven poti in vlak zaradi zakonskih omejitev vseeno ne bomo mogli dovoliti," je jasen Marko Janež, vodja območne enote zavoda za gozdove v Tolminu.

Izven poti in vlak tudi nihče ne zahteva proste vožnje s kolesom. Vsaj po moji vednosti.

To je tudi mene zbodlo v oči. G. Janež je še eden, ki misli, kako se je fino s kolesom vozit počez po gozdu :evil:
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a Surfac » 22 Nov 2011 17:12

Z novimi območji za rekreacijo in turizem so želeli dovoliti izjeme za vožnjo zunaj gozdnih poti, a pri tem najbolj razjezili prav kolesarje

Hm, čeprav je članek lepo napisan, je že v (pod)naslovu omenjeno kolesarjenje izven gozdnih poti. :?:
Uporabniški avatar
Surfac
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 22 Nov 2011 17:45

@surfač: To je lahko ena izmed stvari, ki se jo jasno pove na odprimopoti.si

kolesarji ne vozimo in ne bomo nikoli vozili izven poti.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 22 Nov 2011 18:40

Jabooz napisal/-a:kolesarji ne vozimo in ne bomo nikoli vozili izven poti.

Tako je, v tem je temeljna razlika med pešci in kolesarji: pešci imajo zakonsko pravico hoditi tudi po brezpotjih, kolesarji se zavestno dosledno držimo poti.

Za mnoge, ki hodimo v gore peš, so prav ture izven markiranih poti (po brezpotjih) največje zadovoljstvo, najlepše ture, tiste s pridihom pustolovščine, ko si povsem odvisen od lastnih sposobnosti. Enako seveda velja za turne smuke.

Pri turnem kolesarstvu smo sicer omejeni z vožnjo po poteh, toda želimo si čim večji delež odprtih con, torej predelov, kjer lahko peljemo po vsaki jasno vidni poti, spet s pridihom odkrivanja neznanega. Takoj ko smo omejeni na samo označene poti, pa četudi bi bilo takšnih poti zelo veliko, smo nekaj izgubili.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a Carmen » 22 Nov 2011 22:25

poslali smo pritožbo, zdej bo kar bo.
Kadar meje ni - je prestopit več nemoreš.
Uporabniški avatar
Carmen
član

OdgovorNapisal/-a LOV2XLR8 » 22 Nov 2011 22:54

Malo izven teme: pri bajkanju ponekod pri severnih sosedih opažam, da bi lahko bila stvar pri nas še slabša. Recimo v soboto nam kleni jager s pravim lovskim psom ni dovolil spusta po markiranem ... makadamu :roll:

Dejansko imajo dosti gozdnih cest zaprtih za ves promet, z dopolnilnimi tablami "velja tudi za kolesarje".
Uporabniški avatar
LOV2XLR8
smooth cat

Kraj: NowHere

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 22 Nov 2011 23:39

Kokr jest vem, tam obstaja tudi "privato" režim.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 22 Nov 2011 23:52

bhocewar napisal/-a:Kokr jest vem, tam obstaja tudi "privato" režim.

Drži, lastnik ceste pa je odgovoren, če se kolesarju na njegovi cesti kaj zgodi. In v tem je problem. Toda tudi to se da rešiti, na Tirolskem deželna vlada plačuje lastnikom za vsak kilometer odprte poti za kolesarje, najbrž prevzema tudi riziko. Gre za interes turističnega gospodarstva in odprli so ogromno poti. Režim se med deželami v Avstriji razlikuje, najslabše pa je ravno na Koroškem.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a MatTo » 23 Nov 2011 17:18

Meni še vedno ni jasno, ali pod prepovedjo vožnje s kolesom v naravnem okolju sodi tudi nošnja le tega na rami? Skratka, imam kolo ob sebi, a ga ne vozim. Dejansko sem mehanizirani pešak. :mrgreen:
Marsikateri strm odsek poti zame ni vozen ne navzgor ne navzdol, a mi je pustolovščina v neznano pomembnejša od principa "zvoziti brez sestopa ali obrniti". Posebno to velja za vmesne prečke, ki služijo kot povezava med dvema lepo bajkabilnima in morda tudi legalnima deloma poti.
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

Kraj: Ljubljana-Bruselj

OdgovorNapisal/-a kuci » 23 Nov 2011 17:43

Cerkljani oddali in povedali svoje pripombe in predloge na čudno in diskriminatorno conacijo. Bilo nas je veliko MTBajkerjev v Tolminu in bili smo glasni, so pa padale tudi nizke iz strani planincev, gozdarjev...itd, v glavnem dokaj bučna razprava, ki pa razen tega, da so obljubili, da bodo preučili pripombe in predloge ni postregla s kakšnim večjim upanjem...
Pa ne samo to, zdaj so nam nabluzili kaj vse moramo postoriti, da bi "kolesarske poti" postale legalne...toliko birokracije da bi človk lahko pustil službo za pol leta pa se samo s tem ukvarjal. Pa še vprašanje kaj bi dosegel. V glavnem govora je predvsem o prostorskih aktih, posledično soglasjih lastnikov, Zakon o gradnji objektov, vrisovanju poti....blablabla...

A je vredno truda? Verjetno je, sam kaj bo za nas kolesarje bolje...vozili se bomo itak kot prej
kar te ne ubije te utrdi
kuci
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 23 Nov 2011 18:23

MatTo napisal/-a:Meni še vedno ni jasno, ali pod prepovedjo vožnje s kolesom v naravnem okolju sodi tudi nošnja le tega na rami? Skratka, imam kolo ob sebi, a ga ne vozim. Dejansko sem mehanizirani pešak. :mrgreen:
Marsikateri strm odsek poti zame ni vozen ne navzgor ne navzdol, a mi je pustolovščina v neznano pomembnejša od principa "zvoziti brez sestopa ali obrniti". Posebno to velja za vmesne prečke, ki služijo kot povezava med dvema lepo bajkabilnima in morda tudi legalnima deloma poti.

Rečeno nam je bilo, mislim da s strani g. Berginca, da to ni problem. Kako bo to izgledalo v praksi, ko nam bo nek nadzornik rekel, da smo se peljali in sestopili, ko smo ga zagledali prej kot on nas, pa je druga pesem. Mislim, da bi bilo to treba zapisati v zakon, o tem smo že govorili.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a Depresija » 23 Nov 2011 21:37

kuci napisal/-a:.. so pa padale tudi nizke iz strani planincev, gozdarjev...

Lahko napišeš kaj več?
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

Kraj: .. jst bi temu rekel Pekel ..

OdgovorNapisal/-a kuci » 23 Nov 2011 22:12

Naprimer, da smo kolesarji, motoristi, vozniki štirikolesnikov že po naravi zelo agresivni ljudje :shock: ....Pa izkušnje enega strička gor iz Bovca...da se je to turistično kolesarjenje tako razpaslo, da so si kolesarji že prisvojili vlake. In tako je enkrat, baje, prišla skupina kolesarjev po vlaki, ko je kmet spravljal les in so oni njega okarali, da je zdaj vendar sezona in da oni vodijo turiste na turo, da zdaj pa res ne more zapirati poti s traktorjem... :) :)
Pa tlačenje vseh kolesarjev pod DH...itd
Mah, sej ne veš a bi se smejal...
kar te ne ubije te utrdi
kuci
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 24 Nov 2011 00:12

kuci napisal/-a:Naprimer, da smo kolesarji, motoristi, vozniki štirikolesnikov že po naravi zelo agresivni ljudje :shock: ....Pa izkušnje enega strička gor iz Bovca...da se je to turistično kolesarjenje tako razpaslo, da so si kolesarji že prisvojili vlake. In tako je enkrat, baje, prišla skupina kolesarjev po vlaki, ko je kmet spravljal les in so oni njega okarali, da je zdaj vendar sezona in da oni vodijo turiste na turo, da zdaj pa res ne more zapirati poti s traktorjem... :) :)
Pa tlačenje vseh kolesarjev pod DH...itd
Mah, sej ne veš a bi se smejal...

Matr smo zarobljeni v tej naši deželi!

Prejšnjo soboto, nad Pušjo vasjo v Furlaniji. Ozka cesta, ki jo povsem zapira traktorska prikolica, na katero gozdarji nakladajo posekan les. Sestopim s kolesa, da grem lahko mimo traktorja. Prijazen pozdrav z moje in njihove strani. Poskusim slovensko, angleško, ne gre. Torej italjansko, žal znam le par besed. Pa vendar, kam gremo? Do planine Ungarine s kolesom, potem pa peš na Lopič, na Monte Plauris. Pokažejo na ščitnike na mojem nahrbtniku, češ, zakaj jih pa potem rabiš. Dol gremo pa po 705 (številka markirane poti). In reakcija: Bravi, bravi!.

Pri nas se ne bi upal povedati, kje bom šel dol, če pa bi, bi me pa najbrž obsojali. Pač, dežela s kolesarsko tradicijo, pa tudi malo širšimi pogledi ljudi.
Uporabniški avatar
Joc53
član

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov