Osnutek priporočil gorskega kolesarja

Vse povezano z legalizacijo MTB.

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 01 Dec 2008 11:23

Lojzepopndekl napisal/-a: Da nam pride v kri. Tisto, pod kožo.

tatoo s priporočili :mrgreen:
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a primor » 01 Dec 2008 11:39

Bravo Gorazd:
[url]http://www.mtb.si/index.php?id=65&tx_ttnews[tt_news]=1621&tx_ttnews[backPid]=2&cHash=a18744d1fe[/url]

P
primor
član

Kraj: Kotlje

OdgovorNapisal/-a MatevzV » 01 Dec 2008 11:53

Se kar strinjam z Gorazdom. Najprej se začne v glavah.

LP
Hit me in the face because I'm bulletproof, and you'll break your arm! MTB Železniki
Without roots and stones is not fun!!!
Na kolesu sem najbolj vesev, sam takrat ko na koncu ostanem cev!!
Uporabniški avatar
MatevzV
član

Kraj: Selška dolina - Železniki

OdgovorNapisal/-a TomažT » 01 Dec 2008 12:13

To je to. Vzgoja. ;)

Lp
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 01 Dec 2008 18:17

Logo na tabli dopolnit z napisom:

Spoštuj & furaj,
legalizacije nam ne zafuraj!
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a Had666 » 01 Dec 2008 21:39

To je to! ...Vzgoja?

Imam občutek, da ste eni pozabili kako je bit star 17let oz. da so med vašimi 3 najljubšimi platami tri kasete založbe kaset in plošč.

Logo na tabli dopolnit:

Pusti drogo, špuro naredi z nogo! :mrgreen:

Namesto tekmovanja kdo ima najdaljšega probamo z "kdo potegne najdaljšo" pa mogoče rajši v bike kot mestnem parku.

Had2X17
Uporabniški avatar
Had666
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 02 Dec 2008 08:27

dobro razmišljanje!

Edit: da ne bo v bodoče nesporazumov. Moj post se nanaša na podporo razmišljanju v zadnjem delu Gorazdovega razmišljanja - glede potrebe po enotnosti med uporabniki gorskih in planinskih poti...

sam pa bi dodal še: pa tudi same enotnosti med gorskimi/turnimi/vseterenskimi kolesarji, ki je v tem trenutku očitno hudo primanjkuje...

Maac
Zadnjič spremenil MAAC, dne 04 Dec 2008 11:04, skupaj popravljeno 1 krat.
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Gost » 02 Dec 2008 13:09

Tema se pojavlja tudi v revijah za zdravo življenje

http://www.viva.si/clanek.asp?arhiv=1&id=4006

m.
Gost

OdgovorNapisal/-a kike » 02 Dec 2008 18:12

no bravo vsi skupaj!
mogoče grem ob priliki res delit pamflete na Čopovo :P
If everything is under control, you are going too slow
Don't listen to THEM, saying that less travel is better, its just a marketing campaign of insurance companies
Uporabniški avatar
kike
član

OdgovorNapisal/-a kike » 02 Dec 2008 18:27

Bravo in se enkrat bravo Gorazd :!:

...beres mi misli :D :twisted:
If everything is under control, you are going too slow
Don't listen to THEM, saying that less travel is better, its just a marketing campaign of insurance companies
Uporabniški avatar
kike
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 02 Dec 2008 18:46

Had666 napisal/-a:To je to! ...Vzgoja?

Imam občutek, da ste eni pozabili kako je bit star 17let oz. da so med vašimi 3 najljubšimi platami tri kasete založbe kaset in plošč.

Logo na tabli dopolnit:

Pusti drogo, špuro naredi z nogo! :mrgreen:

Namesto tekmovanja kdo ima najdaljšega probamo z "kdo potegne najdaljšo" pa mogoče rajši v bike kot mestnem parku.

Had2X17

V bajk parku je to dovoljeno. OK, vsaj mislim, da je, ker npr. v Kranjski Gori so taka pravila:
Pravice in obveznosti uporabnikov kolesarskega parka

Vožnja po progi je na lastno odgovornost - upravitelja proge, podjetji MTB Park in Žičnice Kranjska Gora ne odgovarjata za morebitne poškodbe.

Prepovedana je uporaba proge v primeru, da je uporabnik pod vplivom alkohola ali drog ter v kolikor je podvržen epileptičnim napadom.

Osebam mlajšim od 14 let uporaba proge ni dovoljena.

Za varnost mladoletnih oseb so odgovorni njihovi starši.

Proga ni primerna za popolne začetnike.

Obvezna je uporaba varnostne čelade.

Priporočljiva je uporaba zaščitne opreme.

Uporabljajte le progi primerno gorsko kolo.

Prva vožnja naj bo namenjena spoznavanju s potekom proge in ovirami na njej.

Hitrost vožnje prilagodite karakteristikam in razmeram na progi, še posebej v primeru slabih vremenskih razmer.

Ne ogrožajte drugih, še posebej manj veščih kolesarjev.

Ne zapuščajte označenih poti in vozite le po označeni progi.

Uporabniku je najstrožje prepovedano kakor koli predelovati oziroma spreminjati potek proge ali ovir na njej.

Vzpenjanje po progi, bodisi peš ali s kolesom je strogo prepovedano

Vozovnica za prevoz na sedežnici ni prenosljiva.

Proge izven obratovalnega časa ni dovoljeno uporabljati.

Neupoštevanje zgoraj opisanih pravic in obveznosti se kaznuje s takojšnjim odvzemom vozovnice.

MTB Park lahko fotografijo, na kateri se nahajate in je bila posneta v kolesarskem parku, s privolitvijo avtorja uporabi v katere koli komercialne namene.
Vir: http://www.bikepark.si/www/index.php?op ... 7&Itemid=9

Tako, da če dobro premislim, so v IMBA pravilno definirali: Rules Of The Trail
po naše Pravila poti.
Vir: http://www.imba.org.uk/index.php?page=W ... OfTheTrail

In res - bike parki imajo svoja pravila, poti v Naravi pa svoja!
Nič priporočil - kar direktno: pravila!
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a Mako » 10 Dec 2008 19:19

Citati so iz druge, sicer sorodne teme:
Jabooz napisal/-a:Kratka zgodba (z naukom)
Nekje pred 5-6 leti me je Zlatko Sofrič (serviser pri Imbbusu) prvič peljal na spust po Dolskem grabnu z Vel. planine. Spust je bil za moje takratno znanje recimo zelo težak in ko sem na neki serpentini skrajšal pot, me je napizdil ko otroka: " Če ne znaš zvoziti serpentine, pojdi peš! Serpentin se nikoli NE seka!" Verjetno velika večina niti ne ve kdo je Zlatko, ampak tisti ki ga pozna, ve da ga mirno uvrstimo v top three freeridejev pri nas.

Kasneje sem pogosto širil to njegovo miselnost, zelo pogosto pri mojem prvem tablaškem sokolesarju in vedno pri vseh, ki sem jih videl sekati serpentine. Pot ali steza se praktično ne uničuje, dokler se ne seka ovinkov.
.
Najboljši Freeriderji so mnenjske vodje velike baze kolesarjev (ne vseh, tega niti ne trdim). Neumnost? Niti ne, če dovolj dolgo bereš tablo, lahko to mirno trdim.
.
In mulci, ki imajo svoje zgoraj opisane idole, se bodo res čutili v tej umetni definiciji. In nekajkrat več pomeni (z vidika učinkovitosti), če Freerider reče ostalim v skupini, ne sekat serpentin, kot pa da se to napiše v priporočilu turnemu kolesarju. Točno veste v katero smer se širi šport in zavestno izločate najboljše in vse tiste, ki bi to radi postali.

kike napisal/-a:WORD

O Zlatku sem sam slišal le najboljše. Če bi se mi ostali vsaj približno držali njegove 'etike', ne bi bilo nobenih konfliktov. Ampak Zlatko je žal en sam in se noče javno izpostavljati. Če bi vlekli vzporednice z alpinizmom, je moja prva misel Franček.

Morda utopično razmišljanje. Bi Zlatko lahko napisal etiko gorskega kolesarstva. Bi ga kdo to lahko vprašal?

Zakaj? Zato ker zgleda, da taka avtoriteta zaleže 'do smrti'. Zlatko je nedvomno ta avtoriteta.

Zakaj? Zato ker neka pisna priporočila oziroma etika je potrebna. To povsem jasno izhaja iz Jaboozove zgodbe.

Zakaj? Zato ker je to potrjeno in požegnano s strani gorskih kolesarjev. WORD!

Zlatko?
Uporabniški avatar
Mako
Šef klinike

OdgovorNapisal/-a Tomo » 10 Dec 2008 20:31

mako napisal/-a:Zakaj? Zato ker zgleda, da taka avtoriteta zaleže 'do smrti'. Zlatko je nedvomno ta avtoriteta.

Nedvomno je. Vendar samo med poznavalci. Če pa je osnovna ideja vcepljanje pravil publiki, ki je "sveža mularija", je enaka korist tudi od letaka, ki ga da v roke kupcu kolesa Blaž iz Veba (ne mislim slabšalno).

Pravila so že dolgo znana, kot je Dare napisal že nekaj časa "njegova" , pa kot je Gorazd napisal tudi od Gamsov. Saj ni problem "avtorstvo" pravil, IMBA jih je napisala že 1988, problem je zastoj v njihovi distribuciji.
Sam že nekja časa nisem kupil novega kolesa, vendar v vseh dosedanjih "owners manualih" so bila jasno napisana. In ponavadi izpuščena v slovenskem prevodu istega.
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

Kraj: AutoBahn

OdgovorNapisal/-a LOV2XLR8 » 15 Dec 2008 22:54

Ce je kdo avtoriteta, so to tudi Vertriderji. Na svoji strani imajo objavljen kodeks, na FAQ oddelku pa med drugim tudi to. Ce se da komu prevest?

Q: Wie sollte ich mich mit dem Freerider im Wald benehmen?

A: Da hätten wir ein paar Ideen:

- Müll wieder mitnehmen
- nicht Abseits der Wege biken, besonders nicht querfeldein
- Landungen VORHER checken
- auf SICHT fahren
- andere Waldbenutzer respektieren
- keine Fussgänger, Frauen mit Kinderwagen, Spaziergänger usw. durch zu schnelles Heranfahren erschrecken
- lautes Herumrufen und Rumgeplärre machen nur Deppen, also verhaltet euch ruhig im Wald und auf den BERGEN
- Massenansammlungen vermeiden: haltet die Gruppengrösse klein
- thread lightly: auf Abfahrten versuchen sowenig Bremsspuren wie möglich zu verursachen
- keine Abschneider: Kurven nicht durch Abschneiden zerstören, sondern sauber das Hinterrad ums Eck lupfen
- falls möglich öffentliche Verkehrsmittel zur Anfahrt benutzen
- Fahrgemeinschaften bilden

Vir in vec branja: http://www.vertriders.com/wieso_vertrider.htm

Se za razmislek. Precej casa nazaj je bila objavljena tema v stilu "Da osvezimo: etika gorskih kolesarjev". V uvodu je bilo omenjeno, "ker je kar nekaj novih clanov v zadnjem casu, bomo malo osvezili zadeve." Se kdo spomni, koliko je bilo takrat nerganja nad tem? Nekje toliko, kot je bilo ta vikend plavega neba...
Uporabniški avatar
LOV2XLR8
smooth cat

Kraj: NowHere

OdgovorNapisal/-a Surfac » 15 Dec 2008 23:41

Luka, lepo, da si potegnil kodeks nekoga, ki šteje kot avtoriteta tudi tistim (moram pazit kaj pišem), ki obvladajo.
Nemško znam premalo, da bi prevajal, pa dovolj, da razumem.
Fajn kodeks.
Meni se je pa najtežje držat tistega o javnem prevozu :oops: . Na srečo piše - če je možno, ga uporabljaj.

To pomeni: kodeks je dobro imeti, vsaka zvrst gorskega kolesarjenja, ga potrebuje.... tudi, če ima v imenu freee....
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a MAAC » 16 Dec 2008 10:11

Da se ne boste preveč mučili...prevod čisto na hitro :D

Vprašanje: Kako se naj kot Freerider obnašam v gozdu?

- Smeti vedno odnašam s sabo
- Ne vozim se izven potk, še posebej ne v skupini
- Obvezno predhodno preverim mesto pristanka
- Vedno vozim tako, da imam dober pregled
- Spoštujem druge uporabnike gozda
- S prehitrim približevanjem ne strašim pešcev, žensk z otorškimi vozički, sprehajalcev in drugih
- V gozdu in v hribih se obnašajmo mirno in predvsem ne bodimo glasni (cenzura... :mrgreen:)
- izogibajmo se prevelikih skupin. Poskušajmo obdržati skupine čimmanjše
- zavijaj lahkotno: pri spustih se poskušaj izogibati črt kolikor je le možno
- ne delaj bližnjic. serpentin ne uničujmo z sekanjem bližnjic, temveč jo lepo obvozimo
- v kolikor je le možno, uporabimo sredstva javnega prevoza
- tvorimo kolesarske skupnosti

Evo, to je blo to. :D

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a cebelca » 16 Dec 2008 10:49

Še ena dodatna stvar, ki prispeva k večanju moje gorskokolesarske shizofrenije.

Ne znam nemško. :mrgreen:
Uporabniški avatar
cebelca
vuvuZZZela

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 16 Dec 2008 10:50

To je kar dober opis
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a Tomo » 16 Dec 2008 10:54

ta je pa najtežja, takoj za javnim prevozom
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a bojanu » 16 Dec 2008 11:00

sauber das Hinterrad ums Eck lupfen -po naše češka tehnika vožnje po serpentinah (zadnje kolo okrog vogala vreči) :lol: prevod za vse Čeh wannabe :lol:
bojanu
član

Kraj: Koseze, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ašojla » 16 Dec 2008 11:16

Tomo napisal/-a:

ta je pa najtežja, takoj za javnim prevozom

Kako bo pa zdej "turnimi masovkami" - se boste organiziral v trojke, ko Odpisani? Sej se še spomnete Prleta, Tihega....
What comes up, must go down....
Uporabniški avatar
ašojla
član

Kraj: KpodK

OdgovorNapisal/-a bojanu » 16 Dec 2008 11:23

Poglej najprej malo na njihove strani, da boš vedel, kaj in kje vozijo in zakaj imajo takšno ime-podobnost s po tvoje "turnimi masovkami" je zgolj plod domišljije (ali česa drugega) :mrgreen:
bojanu
član

OdgovorNapisal/-a Tomo » 16 Dec 2008 11:42

LovKrneki spet si zamutil .. poleg tega, da si dal gor stvari v jeziku, ki ga ne razumeš ( drugič vsaj tršico zapros za pomoč, da ne padeš pod udar pravil o jeziku), si dal pravila, ki naj bi veljala za manj kolesarjev v Sloveniji kot je členov v kodeksu.

Ok, sarkazem off.
Koliko vešč, spreten etc... kolesar moraš biti, da veš da je 20 kolesarjev na Anžičevem dvorišču (ki jo popolnoma ravno, navajam samo kot primer) težek OverLoad ?
Bi rekel da ni potrebna spretnost, prej nekaj drugega ..
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a ašojla » 16 Dec 2008 11:49

bojanU napisal/-a:Poglej najprej malo na njihove strani, da boš vedel, kaj in kje vozijo in zakaj imajo takšno ime-podobnost s po tvoje "turnimi masovkami" je zgolj plod domišljije (ali česa drugega) :mrgreen:

Aja, potem splošno koristni členi v "njihovem" kodeksu ne bi prišli prav tudi pri (matr, sej ne vem več, kako bi ga imenoval) "našem" kodeksu?
Pa se mi zdi, da je bilo nekoč, nekje na eni temi govora o kritični masi kolesarjev na gorskih poteh....
Uporabniški avatar
ašojla
član

OdgovorNapisal/-a bojanu » 16 Dec 2008 12:00

@ašolja: Vrtiš se okoli bistva kot mačka okrog vrele kaše-kritično število uporabnikov (ne le kolesarjev) na poteh, da se ne dela škode v naravi. Prav to omenjajo tudi pri KTK, tudi zakon o planinskih poteh in še kje.
Na asfaltu je lahko to število bistveno večje, kot na kolovozu, da o stezi v visokogorju ne govorimo :wink:
Drugi členi opisujejo podobno ravnanje kot kakšna druga priporočila.
bojanu
član

OdgovorNapisal/-a Tomo » 16 Dec 2008 12:36

Kdo bi vedel kaj je bistvo :)

Lej, če se jaz zabijem v enem od členov omenjeno mamico, ki ima pol metra človeka v vozičku (in to očitno ne bo v viskogorju) : meni se ne bo nič zgodilo (varnostni vidik), pa dvomim, da bo tudi škoda v naravi (ekološki vidik).
Seveda bo pa mami (če preživi) sprožila/povzročila določene protiukrepe .. torej, ja, potrebno je upoštevat vse vidike našega ravnanja.

(Saj mi ni treba barvat sarkazma, a ne ? )

p.s.
Kako bo pa zdej "turnimi masovkami" - se boste organiziral v trojke, ko Odpisani? Sej se še spomnete Prleta, Tihega....

A je to iz zgodbe, "pazi na glavu", ide Bullit ?
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 08 Jan 2009 12:03

10 prispevkov mtb.si k slovenski blaznosti (pojasnilo za mlajše, to je parodija na en odštekan slovenski film iz osemdesetih "Trije prispevki k slovenski blaznosti")
http://www.mtb.si/index.php?id=7&tx_ttnews[tt_news]=1690
http://www.mtb.si
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a problematiks » 08 Jan 2009 12:46

Nekomu so resnicno vsec klicaji :wink:

Tale na drugi tocki mi je se posebej pritegnila pozornost: "Če je do izhodišča ture daleč, se do nje zapeljite z vlakom!"

Ker Slovenija je pa res podolgem in pocez prepredena z zelezniskimi progami, a ne?Mogoce bi bilo bolje: "Če je do izhodišča ture daleč in ce je to mogoce, se do nje zapeljite z javnim prevoznim sredstvom!"Ceprav po pravici povedamo se vedno ne vem, kaj to dela v pravilih/kodeksu/priporocilih obnasanja gorskih kolesarjev na terenu.

No, bom rekel, da je bil hvalevreden poskus, ampak bi se dalo glede na ze dane predloge (tudi v temah na tabli) zadevo naredit boljse.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 08 Jan 2009 13:37

problematiks napisal/-a:No, bom rekel, da je bil hvalevreden poskus, ampak bi se dalo glede na ze dane predloge (tudi v temah na tabli) zadevo naredit boljse.

leta 1995?
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

OdgovorNapisal/-a problematiks » 08 Jan 2009 14:16

Ok ok, tisto o letnici sem spregledal, tako da tabla odpade :mrgreen:
Ampak IMBA je imela pa tudi ze imela svoja pravila takrat, kolikor vem :)

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 08 Jan 2009 14:36

problematiks napisal/-a:Ok ok, tisto o letnici sem spregledal, tako da tabla odpade :mrgreen:
Ampak IMBA je imela pa tudi ze imela svoja pravila takrat, kolikor vem :)

Marko

Nekaj, kar je bil bolj prevod pravil IMBA, naredil že mislim da 1990 v biltenu kluba Gams ... pa moram še najt :-)
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a problematiks » 08 Jan 2009 14:39

Evo vidis, ti kar poisci :)

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Tomo » 08 Jan 2009 20:02

Vendar, to bo samo pol problema rešil : kdo je bil prvi :)

Pravi problem je kako ta pravila spravit v glave fantov, ki se bodo sveže začel poditi to pomlad recimo.

p.s.
Slika

Ndee, tud jaz ne vem kdo je avtor ilustracij, vem pa kdo je na njih. Ta levi je Depresija, desni Jazzy ..
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

OdgovorNapisal/-a Stric Burek » 08 Jan 2009 21:22

Nebi se rad kregal, samo a tle ljubljančani ste res taki mutasti al kaj? Pa nimam v mislih kolesarjev. Ampak pešce.
Se grem včeraj peljat po rožniku in gonim v tiste klance, pozdravljam mimoidoče in vsi me gledajo kot da sem največji krimanalc. Ena ženska me je prijazno ogovorila ko sem se kopal čez ene korenine po snegu in sva rekla par 10 besed. Drugi pa ko da so mutavi. Na primorskem od kjer prihajam, v hribih in nasploh povsod kjer se vozim(pa al grem hitro al počasi), pozdravim in vsi odzdravijo. Tle pa ko da so mutavi... :?

Se še komu to dogaja Lj/izven Lj?
There Is No Engine Like Turbo Engine!
Uporabniški avatar
Stric Burek
član

Kraj: Ilirska Bistrica

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 08 Jan 2009 22:02

A jih je blo velik, pešcev?
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 08 Jan 2009 22:04

Lep pozdrav od Ljubljančana :D .

Evo da ne boš reku da te nobeden ne pozdravi, sicer se boš moral pa s tem sprijaznit, ker je to v Ljubljani pač moderno. Pa da ne boš samo po pešcih udrihal, tudi kolesarji so taki, pojdi poleti čez Toško čelo na Katarino, pa te od dvajsetih kolesarjev, pozdravita le dva. Je pa res, da teh ki ne znajo pozdravit, niti ne štejem med prave kolesarje, več ali manj so to ljudje ki grejo na kolo zato da se lahko potem na šihtu hvalijo, kolk hitr so gor pršli. Drugač pa mi ki imamo radi prijazne ljudi, ne vozimo po Rožniku, ampak gremo kam ven iz Ljubljane.

Lp. Boris

P.S. Pozabil si pozdravit :roll:.
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a Pokora » 08 Jan 2009 22:07

Stric Burek, moja izkušnja je, da je prijaznost ljudi ob potkah obratno sorazmerna z "gostoto" ljudi.

Še v tistih časih, ko smo peš hodili na Šmarno goro, mi mimoidoči niso odzdravljali (no, ne vsi, ampak večina). Na Rožniku pa je situacija kvečjemu slabša. No, ampak vseeno, na kakšni bolj zakotni potki pa lahko vseeno pričakuješ bolj "prijazne ljudi". :D

lp, Denis
Kdor prehitro pride, ne zna uživati.
Uporabniški avatar
Pokora
članica

OdgovorNapisal/-a ašojla » 08 Jan 2009 22:23

Prid k nam - pod Krim! Če boš u redu nabasu, te ob spustu čaka še kak kotel ob živem ognju al pa vsaj roštiljada - radi te bomo pa ziher imeli!
Sicer je res, da je zdejle bolj mraz: za antifriz so trenutno na voljo avtohtone moške pohorske borovničke, travarca iz Brača, pa slivovka iz domestičnih plodov! :D
Pa da se razumemo: dont drink & bike!!!
Uporabniški avatar
ašojla
član

OdgovorNapisal/-a BOR-M » 08 Jan 2009 22:44

ašojla napisal/-a:Prid k nam - pod Krim! Če boš u redu nabasu, te ob spustu čaka še kak kotel ob živem ognju al pa vsaj roštiljada - radi te bomo pa ziher imeli!

Ko bo pa tole prebral, se bo pa verjetno skril v najbolj temen del svojega stanovanja :shock: , saj bo mislu da ga hočte še pojest (mal sem žleht sorry).

Lp. Boris.
Uporabniški avatar
BOR-M
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 09 Jan 2009 10:24

Stric Burek napisal/-a:Nebi se rad kregal, samo a tle ljubljančani ste res taki mutasti al kaj? Pa nimam v mislih kolesarjev. Ampak pešce.
Se grem včeraj peljat po rožniku in gonim v tiste klance, pozdravljam mimoidoče in vsi me gledajo kot da sem največji krimanalc. Ena ženska me je prijazno ogovorila ko sem se kopal čez ene korenine po snegu in sva rekla par 10 besed. Drugi pa ko da so mutavi. Na primorskem od kjer prihajam, v hribih in nasploh povsod kjer se vozim(pa al grem hitro al počasi), pozdravim in vsi odzdravijo. Tle pa ko da so mutavi... :?

Se še komu to dogaja Lj/izven Lj?

1. napačna tema
2. Rožnik pa res ni za furat
3. na vašem koncu so me večkrat pozdravili jezni strici s puškami
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

Re:

OdgovorNapisal/-a ašojla » 19 Feb 2010 13:59

tomix napisal/-a:Vsakdo, ki organizira turo na Tabli, bi moral v svojem postu, kjer objavlja turo, poskrbeti, da se tam pojavi tudi link na tole stran z opozorilom, da si mora vsak udeleženec prebrati PRIPOROČILA.
Nekaj takega kot -> Za udeležbo na turi si preberi tale PRIPOROČILA

Dobri stari cajti GORSKEGA kolesarjenja :D :D ....
Uporabniški avatar
ašojla
član

Re: Re:

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 19 Feb 2010 15:00

Slack napisal/-a:
NDeeBiker napisal/-a:Na primorskem od kjer prihajam
3. na vašem koncu so me večkrat pozdravili jezni strici s puškami

oO Kje to ? So se verbalno znašali nad tabo ? A so te hotli ustrelt ? So ti grozili da te bojo ? So bili vidno pijani ?

Neugodni lovci v okolici Kojnika. Ja, bentijo s puškami v rokah, veš da ni prijetno, saj nekako nisi pripravljen argumentirat svojega početja (vožnje po kolovozu). Vidno pijani ne, nerazumljivo itak godrnjajo, izotoničnih napitkov pa tudi vemo, da ne pijejo na jagi.
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

Re: Osnutek priporočil gorskega kolesarja

OdgovorNapisal/-a bingo100 » 23 Feb 2010 18:06

Oj družba!

Mi lahko kdo prosim pove, kje se je sploh dovoljeno voziti z gorskim kolesom, da se ne krši zakonodaje?

Kakor berem aktualno butasto zakonodajo se mi dozdeva, da razen tam kjer je dovoljeno tudi avtomobilom, praktično nikjer drugje. Okej, razen na tistih par mestih v Sloveniji namenjenih temu.

Si jaz to prav razlagam? Upam da ne...

Hvala!
bingo100
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 23 Feb 2010 18:21

bingo100 napisal/-a:Oj družba!

Mi lahko kdo prosim pove, kje se je sploh dovoljeno voziti z gorskim kolesom, da se ne krši zakonodaje?

Kakor berem aktualno butasto zakonodajo se mi dozdeva, da razen tam kjer je dovoljeno tudi avtomobilom, praktično nikjer drugje. Okej, razen na tistih par mestih v Sloveniji namenjenih temu.

Hvala!

Welcome to reality my friend :oops:
Različno tolmačenje ti pogojno dovoljuje kolesarjenje po kolovozih, če to niso že vlake, s katerimi je spet druga zgodba.
Čisto brez veze mamo toliko hoda :P
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a bingo100 » 23 Feb 2010 20:48

Najbolje da kar prepovejo prodajo gorskih koles, saj se jih legalno praktično itak ne more uporabljati. :roll:

Gorskega kolesarstva bo čedalje več (pa četudi ilegalno) in prej ko slej bodo morali ugrizniti v to kislo jabolko in zadevo legalizirati. S prepovedovanjem še naprej ne bodo dosegli nič. Gorski kolesarji se ne bodo nehali voziti, le slabe volje med planinci in gorskimi kolesarji bo čedalje več, saj si bodo prvi hoteli še naprej lastiti hribe in gore samo zase kot dosedaj, drugi (tisti ki vozijo kulturno) pa si vedoč da s kolesarjenjem ne delajo nobene škode (kar dokazujejo študije) ne bodo pustili vzeti tega užitka. In prej ko bodo postavljena pravila igre, prej bo mir.

lp
bingo100
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 23 Feb 2010 20:51

NDeeBiker napisal/-a:
bingo100 napisal/-a:Oj družba!

Hvala!

Welcome to reality my friend :oops:
Različno tolmačenje ti pogojno dovoljuje kolesarjenje po kolovozih, če to niso že vlake, s katerimi je spet druga zgodba.
Čisto brez veze mamo toliko hoda :P

Skoraj tako, čeprav kaže, da se bodo vremena Kranjcem v doglednem času vendarle zjasnila, glej

http://ktk.pzs.si/index.php?tpl=1&novica=26&flag=1
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a giant1 » 30 Mar 2010 16:39

se je že kaj spremenilo glede teh zakonodajskih stvari; namreč po dolgem času nabavil kolo zdaj pa berem da ne smem zavit v noben gozd???
še zmeraj tako?? :|
giant1
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 30 Mar 2010 17:24

giant1 napisal/-a:se je že kaj spremenilo glede teh zakonodajskih stvari; namreč po dolgem času nabavil kolo zdaj pa berem da ne smem zavit v noben gozd???
še zmeraj tako?? :|

Prov klinc ane, v enem mesecu nič novega :lol:
15 let ni nič bistveno novega!
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 30 Mar 2010 22:11

Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a giant1 » 31 Mar 2010 07:28

ampak tukaj omenjajo samo voznike z motornim pogonom!!!
giant1
član

OdgovorNapisal/-a NDeeBiker » 31 Mar 2010 08:23

giant1 napisal/-a:ampak tukaj omenjajo samo voznike z motornim pogonom!!!

Po mojem interpretacija novinarja in morda posredno tudi rezultat mtb lobiranja, da v novi uredbi kolesa ne bodo povsem izenačena z motornimi vozili.
mountainbikeslovenija
že od leta 2005
Uporabniški avatar
NDeeBiker
mtb.si crew

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 31 Mar 2010 09:09

Glede lobiranja glej: http://ktk.pzs.si/index.php?tpl=1&novica=26&flag=1

Upam, da se bo pozitivna klima iz omenjenega sestanka odrazila tudi na novi Uredbi.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a tol » 09 Apr 2010 19:14

To početje samo poslabšuje položaj > http://www.gore-ljudje.net/novosti/54587/
tol
nadpovprečno sitn

OdgovorNapisal/-a MatevzV » 10 Apr 2010 12:36

Kdo je to, da ga prebutamo:mrgreen ! Samo je res, eni imajo dobesedno napačno mišlenenje, tudi če se že vozi, ne vem zakaj si olajšuje delo, bolj ko ima zahtevne pogoje, boljši bo, samo tega nekateri enostavno ne dojamejo :? .

LP
Hit me in the face because I'm bulletproof, and you'll break your arm! MTB Železniki
Without roots and stones is not fun!!!
Na kolesu sem najbolj vesev, sam takrat ko na koncu ostanem cev!!
Uporabniški avatar
MatevzV
član

Kraj: Selška dolina - Železniki

OdgovorNapisal/-a Hrabroslav » 30 Okt 2010 16:30

Sem bil zadnjič v BMX/skateparku v Rogu. Najlepši plac na svetu, kjer pod napisom: "Respect or go!" skupaj poskakujejo rolerji, rolkarji in BMXarji, pa če se hočeš vozit s skirojem ali kakšn drugo nenavadno pripravo ti tudi ne bo nihče branil. Tam se v sožitju vozijo otroci in najstniki stari tudi čez 30, začetniki in profesionalci. Jasno se bo zadevo z Rogom vred podrlo in spremenilo v kaj donosnejšega.
Respect or go, Spoštuj ali odidi je dober slogan, skozi spoštovanje drugih, narave, poti, posameznikovega dela... nagovarja k empatiji in razumevanju drugega, kot tudi tale citat planinskega veterana in gorskega reševalca, ki sem ga za tole temo že dolgo iskal:

Pavle Šegula: uvod v Nevarnosti v gorah (1978)
" Vzrokov, ki vodijo v gore mlado in staro, začetnike in planinske veterane, nedolžne izletnike in alpiniste ter »odpravarje« je nešteto!
Mika nas lepota čiste, neokrnjene narave, spokojnost gorskih trat in gozdov, pogled na čredo gamsov, čudovito gorsko cvetje. Nekoga vabi piš viharja in zavijanje vetrov, večino pa privlačita mir in tišina, vodita jo potreba po sprostitvi in želja po oddihu. Človeku se zahoče samote, občutka, da ni le kolesce v mehaniziranem stoletju strojev, da ni le tlačan urnikov, zmenkov, pravilnikov, predpisov, ki za ceno lažnega udobja in navidezne varnosti vežejo človeka v tisočere spone in ga pehajo v suženjstvo razvad sodobnega sveta.
Seveda je prav vsem skupna želja po bivanju v razgibanem svetu strmin in vrhov. Vabijo nas krotke stezice ter v kline in jeklenice vkovane poti v strmih stenah, v rezdrapanem kraljestvu skal. Kličejo nas nedotaknjena snežna prostranstva in ledene strmali, pa spet razpotegnjena melišča in mehke trate.
Radi se razgledujemo z vrhov in zračnih grebenov, od koder se nam še prav posebno mikavno razkrivajo pogledi na našo ljubo gorato domovino. Njena pisana polja, zelene gozdove in travnike, pa na lične vasice, zaselke in mesta.
Ne nazadnje si želimo naporov. Radi bi razgibali svoje telo, ga utrdili in okrepili z gibanjem v naravi na čistem zraku, ki ga mešajo sape in vetrovi in ne klimatske naprave. S hojo po stezah, ki jih pometajo le veter in plazovi. Zahoče se nam preizkušnje poguma in odločnosti, zaželimo si, da bi vstajali z zoro in legali, ko pade prvi mrak ter se tako vsaj za nekaj časa otresli nezdravega životarjenja v prenapeti civilizaciji, v zadimljenih, hrupnih dolinah.
Pobud je očitno nešteto. Slep je, kdor misli, da bi lahko vsaj približno opisal ves izbor nagibov, ki nas usmerjajo v gorski svet! ...”

Pa tole je tudi zanimivo:
http://www.topgear.com/uk/jeremy-clarkson/clarkson-system-2009-10-08

Če si prav interpretiram zgornje si avtorji prizadevajo za ohranjanje svobodnih prostorov, ker je za oddih to nujno. V primeru Roga, alpinistov in najbrž tudi planincev stvari delujejo, skupnost s svojimi normami še vedno obvladuje posameznika brez nopretrebnega krčenkja svoboščin. Svobodo pa si nekateri tudi napačno, egoistično predstavljajo. Kar ni nenavadno ob razvajenosti in egocentričnosti populacije, ko pa se v te reči vmešajo še zakoni in predpisi pa se zadeva še dodatno zaplete, ker ima zakon luknje, skozi katere se lahko vozi, rije, krade... torej vzpodbuja k dvoličnosti. Pretežno je v vlogi okupatorja, ki ga je potrebno premagati in prevarati, občasno pa je pokrovitelj za legitimizacijo lastnih nečednosti. Za njim ne vidimo več soljudi, če nam nekaj dopušča zakon je to vedno prav pa če tudi je to za vse soljudi slabo. Primer Vegradove Hilde in njej podobnih je povsem zadosten dokaz. In nekdo bi rad na ta način reguliral še naš oddih in rekreacijo, iz kolesarjenja napravil transport, določil pravila, nam na becikle montiral obvezne airbage, števce, sisteme proti zdrsovanju in še pomožna kolesca, ker se starejši občani prevračajo, zakon pa mora biti za vse enak. Ali pa nas bo poslal "trenirat" v zato namenjene parke, dvorane in tako zadovoljeval potrebo, ki jo je pred tem ustvaril ter koval dobiček. Se že veselim!
Uporabniški avatar
Hrabroslav
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 30 Okt 2010 20:06

Če sem prav razumel Hrabroslava je v gorah dovolj prostora za vse, ki čutijo z gorami, in takšni tudi vedo kje so meje. S tem je skladno tudi načelo "vozim tam, kjer ne puščam sledi in ne ogrožam nikogar".

Pa smo (še/že) zreli za to?
Uporabniški avatar
Joc53
član

Prejšnja

Vrni se na Zakonodaja, legalizacija in sorodno.

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov