Kakšen nosilec koles? Za na streho ali na kljuko?

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

Kakšen nosilec koles? Za na streho ali na kljuko?

OdgovorNapisal/-a hendrix » 11 Jul 2019 21:29

Pozdravljeni.

Zanima me, kakšne nosilce koles uporabljate in kakšen nosilec naj kupim? :)

Vozim Ford Kuga, letnik 2011 in ne vem ali naj nabavim nosilec za na streho ali za na kljuko? Na prejšnjem avtu (Opel Astra, l. 2006) sem imel nosilec na strehi in glede na mojo višino (173 cm) je bilo nameščanje in odstavljanje koles netežavno.

Kuga je precej višja in ni šans, da bi kolesa lahko dal na streho brez neke pručke. Bi pa raje imel na strehi, ker mi potem vsaj senzorji nemoteno delujejo in če se mi kdo odzadaj v avto nabije (se je že zgodilo, 2x), vsaj kolo ostane nepoškodovano.

Razen natovarjanja in raztovarjanja koles, je kakšna druga prednost nosilcev, ki so na kljuki? Če ne drugo, so kolesa vsaj boljše zaščitena pred mrčesom...
Uporabniški avatar
hendrix
član

Re: Kakšen nosilec koles? Za na streho ali na kljuko?

OdgovorNapisal/-a BoulyB » 12 Jul 2019 09:02

Hoj,

Ene pomembne malenkosti nisi napisal: kakšna kolesa prevažaš?
Kakšni ultra light karbonci bolj pašejo na streho, kakšne težke eKrave pa ni šans, da jih spraviš na streho.
Pa ne samo, da jih je težko dvignit, tudi nosilnost nosilcev presegajo.
Ker gredo trendi v E smeri, predlagam nosilec na kljuki. Pa še mala lojtrca ti ne bo zasedala prostora v prtljažniku :lol:

Vse napisano iz lastnih izkušenj.

lp,BU
Uporabniški avatar
BoulyB
član

Kraj: Ljubljana Črnuče

OdgovorNapisal/-a psic » 12 Jul 2019 09:31

Je BoulyB odlično povedal - za težja kolesa (sploh e-variante) bo kljuka res boljša alternativa.

Bi pa dodal mogoče še eno vprašanje - že maš kljuko na avtu? To pride okoli 500 EUR.

Kar se tiče poškodb na strehi vs. na kljuki je po mojem verjetnost tam-tam, tudi na strehi se lahko zgodi, da enostavno pozabiš in kje po nesreči zapneš. Glede na višino avta bi se js odločil za kljuko (čeprav sem doslej na vseh svojih avtih vozil na strehi, so pa bili vsi nižji, višina klasične limuzine).
(\,--------'()'--o
(_ ___ /~"
(_)_) (_)_)
psic
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a hendrix » 12 Jul 2019 09:36

Oj,

trenutno imam Specialized Camber FSR 29 (MTB trail kolo). Žena ima Cult treking kolo. Je pa res, da bi v prihodnosti rad nabavil nekaj električnega, ampak do takrat je še vsaj nekaj let.

Res je, da je z lestvico mogoče malo nerodno kolesa nalagati, še posebej, če ni raven teren. Ali pa če se lestvica premakne in poškrabaš avto. :)

Je pa kljuka kar draga (Kuga bo itak verjetno šla čez dobri dve leti) - na to Kugo bi me stala okoli 200 EUR + homologacija, na novem avtu pa je od €700 do 1.200 EUR, odvisno od znamke in modela. Kljuko itak za drugo ne bom potreboval. Nosilec odzadaj onemogoči senzorje, morebiten nalet mi uniči kolesa (kot rečeno, se mi je že 2x zgodilo, na srečo obakrat v službenem vozilu) pa še morebitno kamero za vzvratno precej ovira. Pa tudi nosilci na kljuko so precej dražji od tistih za na streho.

Hm, težka bo.
Zadnjič spremenil hendrix, dne 12 Jul 2019 09:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a hendrix » 12 Jul 2019 09:39

psic napisal/-a:Je BoulyB odlično povedal - za težja kolesa (sploh e-variante) bo kljuka res boljša alternativa.

Bi pa dodal mogoče še eno vprašanje - že maš kljuko na avtu? To pride okoli 500 EUR.

Kar se tiče poškodb na strehi vs. na kljuki je po mojem verjetnost tam-tam, tudi na strehi se lahko zgodi, da enostavno pozabiš in kje po nesreči zapneš. Glede na višino avta bi se js odločil za kljuko (čeprav sem doslej na vseh svojih avtih vozil na strehi, so pa bili vsi nižji, višina klasične limuzine).

Nop, nimam kljuke. Si odgovoril ravno takrat, ko sem kliknil "Potrdi". :) Ja, so kar drage, še posebej na novih avtih.

Ko sem vozil kolesa na strehi, sem si vedno zalepil listek na armaturko - za vsak slučaj. Rad verjamem, da brez listka ne bi pozabil, ampak ziher je ziher.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a psic » 12 Jul 2019 09:43

hendrix napisal/-a:
Nop, nimam kljuke. Si odgovoril ravno takrat, ko sem kliknil "Potrdi". :) Ja, so kar drage, še posebej na novih avtih.

Ko sem vozil kolesa na strehi, sem si vedno zalepil listek na armaturko - za vsak slučaj. Rad verjamem, da brez listka ne bi pozabil, ampak ziher je ziher.

Tale z listkom mi je všeč - sicer se mi še ni zgodilo, ampak vseeno :-)

Kar se tiče kljuke sem pred kratkim zamenjal avto in vgradil snemljivo (kot sem imel vedno doslej - občasno vozim tudi prikolico). Klical 3 različne ponudnike v okolici LJ in je prišlo malenkost čez 500 EUR. Fiksne so sicer cenejše, a ko ni v uporabi jo raje snamem. Glede na ceno in dejstvo, da nameravaš v roku par let zamenajt avto, bi js zaenkrat ostal pri strehi. Tisti prečni nosilci so itak uporabni tudi za kaj drugega (trugo), js občasno nosilce za kolesa tudi komu posodim, tudi cena ni previsoka (nazadnje sem kupil enega rabljenega, ki je bil kot nov).
(\,--------'()'--o
(_ ___ /~"
(_)_) (_)_)
psic
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 12 Jul 2019 09:49

Jaz sem trenutno tudi v tej dilemi, prečne nosilce že imam, kupiti moram samo še nosilce za kolo.
Če bi šel v varianto zadaj, moram dodati kljuko in vse ostalo, kar pa ni ravno poceni.

cca 800€ (kljuka + nosilec, najcenejša varianta) vs 100€ za Thule trešni nosilec.

Glede na to da je precej ceneje in da ne bom kolesa vozil ne vem kam, bom začel kar s strešno varianto.

Morebiti kasneje še kljuka, če bomo vsi hoteli imeti kolesa s seboj.
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a hendrix » 12 Jul 2019 09:53

Verjetno bom res nosilce na streho nabavil, ker električnega kolesa še en čas ne bom imel (najprej je potrebno novo garažo zgraditi - v stari lopi ni več prostora za nič), pa tudi bistveno ceneje je. Na kljuko nosilec bi me stal verjetno ene €400 (v Auto Bildu so testirali nosilce in dražji so bili dejansko precej boljši), kljuka €200 (+ homologacija + delo), kar bi skupaj zneslo okoli €700.

Snemljive ali avtomatične kljuke pa so, kot rečeno, na novih avtih nesramno drage. Če bi jo večkrat uporabljal, potem bi se mogoče lažje odločil, ampak za (zaenkrat) nekajkrat na leto pa se mi zdi skoraj proč metanje denarja.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a hendrix » 12 Jul 2019 09:55

trunto napisal/-a:Morebiti kasneje še kljuka, če bomo vsi hoteli imeti kolesa s seboj.

Tudi pri meni je ista situacija. Hčerka še nima niti 3 leta in bo minilo še precej časa, preden se bo vsak vozil s svojim kolesom (vsaj na malo daljše ture). :) Za 3 kolesa + SUV pa verjetno strešni nosilec res odpade.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a BoulyB » 12 Jul 2019 12:00

Naj še malo pomodrujem:

hendrix napisal/-a:
trunto napisal/-a:Morebiti kasneje še kljuka, če bomo vsi hoteli imeti kolesa s seboj.

Tudi pri meni je ista situacija. Hčerka še nima niti 3 leta in bo minilo še precej časa, preden se bo vsak vozil s svojim kolesom (vsaj na malo daljše ture). :) Za 3 kolesa + SUV pa verjetno strešni nosilec res odpade.

Pri meni je situacija 4 kolesa na strehi + SUV pa ni težav. V "kljuka rešitev" sem šel samo zaradi eBicikla, ki tudi teoretično ne gre na streho.
Tako da sedaj lahko tovorim 6 biciklov :D

Glede na napisano mislim, da bo pri tebi "strešna rešitev" čisto OK. Kljuka je namreč stran vržen denar, če gre avto v letu dveh od hiše.

Za vse, ki razmišljate o "kljuka rešitvi": Naj vam ne bo škoda denarja pri nabavi prtljažnika. Po lastnih izkušnjah na tem področju kar velja "za mal dnarja mal muske". Lastniki eKrav: pred nakupom preverite nosilnost in razmislite koliko koles boste tovorili. Sam sem pri slednjem naredil napako in kupil nosilec za dve kolesi, ampak če namontiram mojo eKravo ni šans, da gre še kaj zraven.

lp,BU
Uporabniški avatar
BoulyB
član

Kraj: Ljubljana Črnuče

OdgovorNapisal/-a Buschi » 14 Jul 2019 22:21

Obstaja pa še tretja rešitev: kupiš avto, v katerega spraviš kolesa.

P.S.: Vem, da ni odgovor na vprašanje, ampak en je omenjal, da bo menjal avto...
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a hendrix » 15 Jul 2019 08:08

Buschi napisal/-a:Obstaja pa še tretja rešitev: kupiš avto, v katerega spraviš kolesa.

P.S.: Vem, da ni odgovor na vprašanje, ampak en je omenjal, da bo menjal avto...

Malo sem tudi o tem razmišljal, ampak niti 1% časa ne bom prevažal koles, zato v mojem primeru ni smiselno. Ti mali kombiji (ali kako se jim reče) so mi osebno sicer všeč, vendar iz kakršnega koli razloga že, niso tako varni (po EuroNCAP sodeč), kot druge kategorije avtomobilov.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 15 Jul 2019 08:28

Reče se jim večji enoprostorci.
In, višek prostora v avtu je plus, ne minus.
In, nalednik mojega trenutnega avta ima 5 zvezdic...kolikor vem, več ne obstaja:
https://www.euroncap.com/en/results/peugeot/traveller/22810

Prav tako je vito dobil 5 zvezdic:
https://www.euroncap.com/en/results/mercedes-benz/v-class/7875
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a hendrix » 15 Jul 2019 08:46

Aja, jaz sem imel tiste manjše v mislih, kot je tale: https://www.euroncap.com/en/results/cit ... ingo/33738

Res je, da ima dandanes večina avtomobilov 5 zvezdic (razen nekaterih redkih izjem pri Fordu, Fiatu, Citroenu in nekaterih ostalih), vendar to je samo skupna ocena. Recimo avtomobil, kjer ima crash lutka prsa obarvana v oranžno (pri čelnem trku), še vedno lahko dobi 5 zvezdic, ker ga rešijo ostali testi, kot je bočni crash, zaščita pešcev, aktivna varnost in ostalo. Ampak, čelni trki so najbolj pogosti in mi je eden od pomembnejših kriterijev pri izbiri avtomobila.

Je pa fajn vzeti znamko, ki jih imajo in razbijajo tudi v US. Tam imajo tako imenovan "small overlap" crash test (samo 10% prekritost) in so proizvajalce dobili malo nepripravljene, ko so začeli razbijati avte na potnikovi strani. Voznike so dobro zavarovali že pred leti, sovozniki pa so ostali veliko manj zaščiteni. Na srečo se sedaj tudi to izboljšuje: https://www.youtube.com/watch?v=5kdW9NN ... 6qKp2raJDO

Drugače pa ja, kombi bi imel, predvsem takšnega, v katerem lahko za silo kampiraš (kot Opel Zafira Life). :) Ampak žena se ne bi strinjala, sem prepričan.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 15 Jul 2019 10:19

Sej zafira, peugeot expert, citrien jumpj pa tojota proace so en avto.
In sploh ni velik. Imam podaljšano medosno in je 10cm daljši od bmw 5 karavana.

In, da ne bom OT, imel oba sistema za prevoz koles in za na kljuko je top. Je pa res, da ko kopujem rabljen avto, iščem takšne z priklopom.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 16 Jul 2019 18:58

Moje izkušnje so sledeče. Trenutno s okrog prevažam s karavanom brez kljuke, kar mi je močno žal. Na srečo je podrtija, do šihta pa imam manj kot 10 km v eno smer po res zabačenih cestah, tako da je podrtija idealno prevozno sredstvo. Posledično so prtljažniki za kolo, štirje Thuletovi 591, ves čas na strehi in pripravljeni na prevažanje.

Naslednji avto, jasno karavan, bo imel kljuko, ker bo zamenjal obstoječega, ko bo potreba po prevažanju v službo bolj kulturna (daljša razdalja, avtocesta). Bojda najkasneje čez leto in pol. Na avtocesti ne bi želel ves čas prevažati prtljažnikov, niti jih ne bi ves čas gledal na strehi nečesa bolj spodobnega od tega, kar imam zdaj. Torej (snemljiva) kljuka, nanjo pa prtljažnik za 2 kolesi. Ker bo karavan bo imel tudi strešne sani, zato bosta dva dodatna Thuleja počivala zgoraj, če bo potrebno peljati 3 ali 4 kolesa (se dogaja bolj pogosto, kot bi si mislil, deloma tudi zaradi stalne dostopnosti 4 prtlajžnikov).

4 kolesa na streho pomeni že nekaj tetrisa. 4 kolesa na kljuko je no-go. Če ne želiš imeti ves čas prtljažnikov na strehi, sem pa tja pa sam letiš nekam (jaz recimo pogosto do Kranja), butneš na avto kljuko in prtljažnik, kar je hitreje kot na streho. In lažje. Prečk s 4 nosilci ne zmontiraš in odmontiraš sam. Z dvema še nekako gre.

Torej ta kombinacija omogoča prevažanje štirih koles, solo montažo in demontažo, le-to hitro, če se gre nekam na hitro po šihtu, obenem pa lahko poleg koles prevažaš tudi trugo (za daljše tripe). Je pa cenovno kar neugodna.
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a Buschi » 17 Jul 2019 07:49

PrimozR napisal/-a:4 kolesa na kljuko je no-go.

Zakaj?

Imam eufaba za 4 in je simpl...je pa tudi mal tetrisa.
Edina prednost 4-rih na strehi je v tem, da kupiš širše prečke in lahko daš kolesa bolj narazen. Ampak samo to.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Surfac » 17 Jul 2019 17:37

Buschi napisal/-a:Zakaj? Imam eufaba za 4 in je simpl...je pa tudi mal tetrisa.
Edina prednost 4-rih na strehi je v tem, da kupiš širše prečke in lahko daš kolesa bolj narazen. Ampak samo to.

A spraviš 4 Specialized Endurote gor? Jaz vedno preklinjam, če moram kakšnega na Thuleta gor dat. Tist kompliciran okvir :)

Aja, pa zapis PrimozaR mi je cisto blizu..., se strinjam . Sicer sem fan S-maxa in podobnih avtov, 4 osebe v avto, 2 kolesi not, dve na kljuko in brzskrbna vožnja po avtocesti... Ampak za marsikoga je navaden karavan čez glavo zadosti... Če ne drugega porabi manj kot enoprostorec.
Snemljive kljuke (npr Hernec) so tudi za cca 300 EUR, če te estetika ne zanima prevč. Osem let sem bil brez kljuke, pa sem jo na koncu gor dal. Ni mi žal, čeprav je avto že star...
Pa pri karavanu (enoprostorcu) kolesa na kljuki porabe sploh ne povečajo, tudi na avtocest nei, oziroma zanemarljivo malo na nivoju decilitrov na 100 km. Prekušeno na Laguni in S-maxu
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a hendrix » 17 Jul 2019 20:58

Kako pa je z zavarovanjem koles? Recimo, da se nekdo zaleti v zadek avtomobila in uniči dve kolesi. To krije kasko? Sosed mi trdi, da ja, ampak nisem še raziskoval.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 17 Jul 2019 21:04

Ne vem ampak po izkušnjah je večja verjetnost, da boš s kolesi na strehi zapeljal v prenizek podvoz. Poznam nekaj primerov...
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 18 Jul 2019 05:57

Buschi napisal/-a:
PrimozR napisal/-a:4 kolesa na kljuko je no-go.

Zakaj?

Imam eufaba za 4 in je simpl...je pa tudi mal tetrisa.

Ker je že na strehi tetris, na kljuki bo pa še bolj. Pa ker imaš potem ogromen previs s skoraj 100 kilogrami (večina kljuk je rejtanih na vertikalnih 75 kg, mimogrede), kar pomeni, da bo avto srfal, razen če imaš zadaj blazine. Kar pa večinoma pomeni avto ranga serije 5.

Kot sem rekel, 2 na streho, 2 na kljuko, to bo moj naslednji setup.

Kar se pa tiče nadvozov in podobnega, moram reči da imam zaenkrat kar srečo, ker se mi še ni uspelo spozabiti. Se nekako vedno zavedam, da imam kolesa na strehi.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 22 Jul 2019 08:50

Surfac napisal/-a:
Buschi napisal/-a:Zakaj? Imam eufaba za 4 in je simpl...je pa tudi mal tetrisa.

A spraviš 4 Specialized Endurote gor? Jaz vedno preklinjam, če moram kakšnega na Thuleta gor dat. Tist kompliciran okvir :)

Da, ker ima moj eufab ravne prečke, lahko kolo vozim ca 30 cm levo-desno...no pri 29 colarjih ene 15 cm.
Zdej ko so še pa potopne sedežne je pa sploh poezija.
Edino kjer se zatekne je to, da prvo kolo ne sme imeti belance širše od 760, ker se drugače zadeva v zadnjo šipo.

In, ko dam na nosilec več kot dva kolesa, imam dodatno varovalo, gurtno z nastavkom, ki jo zapnem za vrata prtlažnika.
Sedaj pri scuduto pa zapnem za pante od prtlažnika, ker imam plastična prtlažna vrata.

Poraba avta je sicer stvar osebne presoje. Multipla z 110 konji mi je pila 4.5-6 litrov, 30 centi višji scudo z 140 konji mi pije 7-8.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Buschi » 22 Jul 2019 08:59

PrimozR napisal/-a:...kar pomeni, da bo avto srfal...

Sej imaš po višini nastavljive luči...al?

PrimozR napisal/-a:... razen če imaš zadaj blazine. Kar pa večinoma pomeni avto ranga serije 5.

Pri večjih enoprostorcih so serijske ali za doplačilo. Sam jih nisem hotel, ker crkujejo na vsake tri lete...pa 200€ je ena.

Sej nočem nobenemu silit neke svoje pameti, ampak jaz dokler bom motorist, pa mal tut kolesarja, pa mal gradbenika, pa tišlarja, pa astronoma, pa nasploh dokler bom moški, bom imel večje enoprostorce, ker so top izbira.
Sam nekdo mora še naredit enoprostorca z devetimi posameznimi sedeži...pol bo pa že kičasto...
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Buschi » 22 Jul 2019 09:05

PrimozR napisal/-a:...poleg koles prevažaš tudi trugo (za daljše tripe). Je pa cenovno kar neugodna.

Ja, če gledaš thuletovo. Men so v velotu naročil eno italjansko, dal sem 150€ zanjo.
Če pa bi še enkrat iskal trugo za na kljuko, bi pa gledal licitacije vojaških zadev; kolikor mi je sestrič razlagal, imajo američani nek platičen kovček za orožje, 1.5 x 1 x1 m. Vaserdiht.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Buschi » 22 Jul 2019 09:12

In, da ne bom čist Off Topic:

PrimozR napisal/-a:Kot sem rekel, 2 na streho, 2 na kljuko, to bo moj naslednji setup.

Pa men čist bedarija. Dvojni strošek. Zdej, če imaš IN strešne sani IN kljuko IN nosilce še od prej oz si dobil skupaj z avtom, pol še nekak, da pa moraš vse kupit pa res stran vržen denar. Razlika med nosilcem za 2 in 4 ni velika.
Plus da moreš una za na streho vedno dol šraufat, ker drugače žvižgajo ko pri norcih.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a rugbyfan » 22 Jul 2019 15:15

No jaz mam 2 na strehi in 4 na kljuki :)

Pa na strehi sta oba prorida celo leto gor.
Meni do 180 ne žvižga nič. Več kot tok pa itaq ne vozim. Ponavadi najbolj žvižgajo prečke ki gledajo čez rob sank. Zato je pa aero od thuleta fajn izbira
rugbyfan
član

OdgovorNapisal/-a hendrix » 22 Jul 2019 15:39

Off topic: Dobil sem sporočilo, da sem bil "opozorjen glede te teme" in sem se moral znova prijaviti. Mogoče ve kdo, zakaj se je to zgodilo?
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 22 Jul 2019 15:56

Buschi napisal/-a:
PrimozR napisal/-a:...kar pomeni, da bo avto srfal...

Sej imaš po višini nastavljive luči...al?

PrimozR napisal/-a:... razen če imaš zadaj blazine. Kar pa večinoma pomeni avto ranga serije 5.

Pri večjih enoprostorcih so serijske ali za doplačilo. Sam jih nisem hotel, ker crkujejo na vsake tri lete...pa 200€ je ena.

Sej nočem nobenemu silit neke svoje pameti, ampak jaz dokler bom motorist, pa mal tut kolesarja, pa mal gradbenika, pa tišlarja, pa astronoma, pa nasploh dokler bom moški, bom imel večje enoprostorce, ker so top izbira.
Sam nekdo mora še naredit enoprostorca z devetimi posameznimi sedeži...pol bo pa že kičasto...

Kaj imajo luči veze s podrtim podvozjem zadaj in njegovim vplivom na obnašanje avta?

Enoprostorci so dinamičen polom. Avto, ki se nekako še pelje in je praktičen, je pač karavan. Ampak tako kot si rekel glede siljenja pameti.

Buschi napisal/-a:
PrimozR napisal/-a:...poleg koles prevažaš tudi trugo (za daljše tripe). Je pa cenovno kar neugodna.

Ja, če gledaš thuletovo. Men so v velotu naročil eno italjansko, dal sem 150€ zanjo.
Če pa bi še enkrat iskal trugo za na kljuko, bi pa gledal licitacije vojaških zadev; kolikor mi je sestrič razlagal, imajo američani nek platičen kovček za orožje, 1.5 x 1 x1 m. Vaserdiht.

Trugo imaš seveda na strehi. Spet, kljuke so vertikalno omejene na 75 kg. Tudi sanke sicer, ampak vseeno bi raje prekoračil obremenitev na 4-krat fiksiranih nosilcih kot na eni sami odliti bunki.

Buschi napisal/-a:In, da ne bom čist Off Topic:

PrimozR napisal/-a:Kot sem rekel, 2 na streho, 2 na kljuko, to bo moj naslednji setup.

Pa men čist bedarija. Dvojni strošek. Zdej, če imaš IN strešne sani IN kljuko IN nosilce še od prej oz si dobil skupaj z avtom, pol še nekak, da pa moraš vse kupit pa res stran vržen denar. Razlika med nosilcem za 2 in 4 ni velika.
Plus da moreš una za na streho vedno dol šraufat, ker drugače žvižgajo ko pri norcih.

A nisi govoril o soljenju pameti malo prej? Pa mislim da sem razloge za tak setup precej jasno povedal. Prečke so poceni, tudi če moraš za drug avto kupiti druge, kljuko pa itak gledaš, da jo avto že ima. Sicer je pa tistih 500 €. Udobje pač stane.

Glede strešnih, razložil sem zakaj na kljuko in razložil sem zakaj na kljuko dva. In zakaj ne na streho štirih. Dotaknil sem se tudi žvižganja. Kot rečeno, vse razloge sem napisal, sam si pa rekel, da ne misliš drugim soliti pameti. Kaj je potem razlog tegale rafala postov?

rugbyfan napisal/-a:No jaz mam 2 na strehi in 4 na kljuki :)

Pa na strehi sta oba prorida celo leto gor.
Meni do 180 ne žvižga nič. Več kot tok pa itaq ne vozim. Ponavadi najbolj žvižgajo prečke ki gledajo čez rob sank. Zato je pa aero od thuleta fajn izbira

Meni žvižgajo squarebari (poceni roba za poceni avto pač :D ) v momentu ko vzamem dol enega od štirih 591. Če so gor vsi štirje je mir.

Bi mi bilo pa zelo neugodno se voziti 180 z nosilci na strehi, ker mi je čolniček (za zadnje kolo) že mahal čez aluminijast profil, ujel se je pa za plastičen zaključek profila. Od takrat naprej jih sicer vedno zategnem na profil (pašček za zategovanje gume pritisnem povsem do dna na obeh straneh), da jeklen zob paščka zagrabi profil.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a ZmZ31 » 22 Jul 2019 21:17

Da se priklučim temi.Kakšne nosilce za kolo vozite na strehi?Vrjetno je najbolše vzet od Thule-ta?
Iščem nekaj,kar bo šlo na original strešne nosilce in bo špilalo boljše kot nosilec za na zadnja vrata/havbo :D
ZmZ31
član

Kraj: bogu za hrbtom

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 22 Jul 2019 21:40

Sam sem na ProRide 591, ker so bili 598 takrat novi in še precej dragi, 591ke so se pa precej dobro prodajale rabljene. Sem pa že precej delal s 598, pa moram reči da je zadeva MOČNO izboljšana 591ka - roka in pasovi za kolesa imajo mehanizme na preskok, kar pomeni da gre zategovalec v prazno, ko je dovolj zategnjeno, čolniški imajo paščke diagonalno in so precej močnejši (so hiba na 591, se radi zlomijo), roka pa kolo objame z vseh strani, medtem ko je na 591 na zunanji strani čeljust vseeno rahlo odprta.

Jaz o drugem kot o Thuleju sploh ne razmišljam. So opcije, ki pa so kvečjemu dražje in v Sloveniji oz. nasploh slabše podprte. Kolega je lepo karikiral stanje na trgu, njegovemu fotru je s strehe padlo že vse, samo Thule ne. Sodelavka je pa tudi nedavno delala servis kolesa, ker jima je s fantom padel ne-Thule nosilec s kljuke al nekaj podobnega. Ker nista dala 100 € več za Thuleta.

Sicer so pa 591ke precej dobro preverjene. Avto ni bogvekaj, ampak zato voznik naredi razliko. V ovinkih navsezadnje pa tudi na makadamih avta ne šparam, pa naj bo na strehi kolo (ali štirje) ali ne. Do sedaj dol padlo ni še nič. Niti prečke niti nosilci za kolesa niti kolesa.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a ZmZ31 » 22 Jul 2019 21:52

Torej se splača dat 20€ več za Proride 598 naproti 591? Imam pa original strešne nosilce(30x20mm) in bom moral v vsakem primeru dokupit še adapterje,če obstajajo. :D
ZmZ31
član

OdgovorNapisal/-a Andraž » 22 Jul 2019 22:33

Thule je preverjeno top zadeva.....zdrži marsikaj - oz. vse kar si upaš z avtom (tut pri 180 km/h ostane vse gor,.). Se pa strinjam da je 598 še boljša in bi jih takoj mel :D
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 23 Jul 2019 06:08

Jaz bi zdaj dal 20 € več, ja, brez razmišljanja.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a hendrix » 23 Jul 2019 06:20

Nedolgo nazaj so v Auto Bildu testirali nosilce na kljuko: https://www.autobild.de/artikel/fahrrad ... 13248.html
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 23 Jul 2019 07:46

PrimozR napisal/-a:Trugo imaš seveda na strehi. Spet, kljuke so vertikalno omejene na 75 kg. Tudi sanke sicer, ampak vseeno bi raje prekoračil obremenitev na 4-krat fiksiranih nosilcih kot na eni sami odliti bunki.

Daj ne piši bedarij. Sanke so na streho pritrjene z m6 šraufi v najboljšem primeru m8. 4 ali 6 šraufov. Nosilci za te šraufe so na karoserijo piknjeni s parimi točkovnimi vari. Nosilce na teh sankah pa drži v najboljšem primeru en m6 šrauf.
Kluka je pritrjena na avto z 4-6 m12, pa ponavadi še 4 komadi m8 ali m10 na najbol močn del šasije. in pol bi ti raje prekoračil obremenitev na nosilcih?
A kluka zdrži horizontalnih 1500kil bp. teh 75 vertikalnih pa kao ne. Vertikalna je samo zaradi obnašanja avta, da ne rukneš 500 kil na prikolici čisto naprej. Ker bi bil nestabiln pri višjih hitrostih in ga lahko zalomi zaradi osciliranja prikolice. Nima to nobene veze s tem kakšno obremenitev material zdrži. Na kluko pa brez problema ti rukneš vertikalnih 500 kil pa še kaj zraven in nima kaj bit, razen tega da avto počepne.

In ja če je na avtu kljuka nimaš kaj razmišlat o strešnih nosilcih, ker je zadaj dosti bolj komot in še poraba ne naraste (sped odv od avta). Pri kaki limuzini se bolj pozna kot pri enoprostorcih ali SUV-jih.

pa bravo glede 180kmh in nosilcev na strehi. Čestitam, pol se pa čudimo, da stvari po zraku letijo in ležijo na AC.
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

Kraj: slov. b.

OdgovorNapisal/-a rugbyfan » 23 Jul 2019 09:03

No daj da nekaj razjasnimo... vse kr je letelo po avtocesti je v 95% human error...to se pravi slabo pripeto. Ostalih 5%pa je nekakovosten nosilec, prečka, sanke na clio karavanih(prispodoba) itd...

Mi smo pol leta nazaj zadevo testirali iz radovednosti(recmo da sem iz te branže ;) ).... mojega kodiaqa smo dvignili z bagerjem navezanega na sanke bp.
Potem pa še enkrat navezanega na prečke.
Oboje je zdržalo dvig. Prečke so nato popustile pri potresavanju in se je na eni otrgal trak kjer so pripete na sanke.
Tako, da vsak, ki mi pravi da mu je iz strehe kaj odletlo pri hitri vožnji, mu povem da si je kriv sam.

Hitri in ostri ovinki so pa druga zgodba in tam pa lahko hitro roka popusti pa imaš bike na boku.
rugbyfan
član

OdgovorNapisal/-a Andraž » 23 Jul 2019 09:31

Če daš kolo ustrezno na nosilce ne bo nobenih problemov....tut ovinki niso problem....

Edino kar je treba pri nosilcih za na streho pazt so garažne hiše in podobne zadeve.....
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a ZmZ31 » 23 Jul 2019 10:10

PrimozR napisal/-a:Jaz bi zdaj dal 20 € več, ja, brez razmišljanja.

Sej tudi js nisem preveč razmišljal,par reviewov in primerjav pogledal na yt in naroču :D s tem,da sem mogu dokupit adapterje/lunce za kvadrataste prečke. :mrgreen:
ZmZ31
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 23 Jul 2019 12:40

PrimozR napisal/-a:Kaj imajo luči veze s podrtim podvozjem zadaj in njegovim vplivom na obnašanje avta?

Hm, v soboto sem šel na Pag, nekje 600 kg v kuferamu in sem se lagano vozil 70 čez jadranske ovinke do Paklenice...po ravnem tja do 110-120.

Ne vem, v kakšnem enoprostorcu si se ti vozil , da imaš tako slabo izkušnjo?
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 23 Jul 2019 13:50

rugbyfan napisal/-a:No daj da nekaj razjasnimo... vse kr je letelo po avtocesti je v 95% human error...to se pravi slabo pripeto. Ostalih 5%pa je nekakovosten nosilec, prečka, sanke na clio karavanih(prispodoba) itd...

Vse to je res. ampak se strinjama, da je večja šansa, da kaj odleti pri 180 kot pri 130.
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

OdgovorNapisal/-a hendrix » 23 Jul 2019 14:00

lukasmuka napisal/-a:
rugbyfan napisal/-a:No daj da nekaj razjasnimo... vse kr je letelo po avtocesti je v 95% human error...to se pravi slabo pripeto. Ostalih 5%pa je nekakovosten nosilec, prečka, sanke na clio karavanih(prispodoba) itd...

Vse to je res. ampak se strinjama, da je večja šansa, da kaj odleti pri 180 kot pri 130.

Sigurno, ker se sila upora eksponentno viša glede na hitrost.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 23 Jul 2019 18:32

Buschi napisal/-a:
PrimozR napisal/-a:Kaj imajo luči veze s podrtim podvozjem zadaj in njegovim vplivom na obnašanje avta?

Hm, v soboto sem šel na Pag, nekje 600 kg v kuferamu in sem se lagano vozil 70 čez jadranske ovinke do Paklenice...po ravnem tja do 110-120.

Ne vem, v kakšnem enoprostorcu si se ti vozil , da imaš tako slabo izkušnjo?

Starša imata C-Maxa. Poleg višjega težišča je za po vrhu še obupen (ampak res obupen) vozniški položaj. V avtu ne želim občutka, da sedim za mizo, kot je to v precej enoprostorcih, Partnerjih, Caddyjih, kombijih in podobnih avtih. Pa spet, omenjal si, da ne želiš drugim soliti pameti.

lukasmuka good point glede razloga za obremenitev, ampak vseeno. Če imaš Westfalio (skrito snemljivo), potem ti v vertikalni smeri kljuko drži samo zatič. V horizontalni pa pač celoten nased kljuke v nosilcu. Pa horizontalna obremenitev je bolj v osi montaže nosilca na šasijo, vertikalna je stran, torej ti moment precej poveča obremenitev na montažne vijake, vijake ti obrmeeni aksialno (če imaš na vsaki strani dva ti prvega odpira), kar poslabša kontakt med šasijo in nosilcem kljuke, medtem ko ti pri horizontalni obremenitvi vleče stran, kjer spenjalna sila vijaka ustvarja trenje med nosilcem in šasijo, ki dodatno nosi obremenitev, itd.

Je pa res, da je teh max 75 kg, kar sem videl, večinoma videti na snemljivih kljukah (ker sem pač gledal samo to, avto, ki ne bo imel snemljive, bo kupljen že z montirano in bo Subaru, sicer bo kljuka skrita), kjer je mogoče razlog zgoraj omenjen zatič.

Pa da se dotaknem še razmer na cesti, sunki so v horizontalni smeri relativno veliki, ampak vseeno pomojem manjši od vertikalnih sunkov, ki so posledica neravnin in lukenj na cestah. Prikolica to morda še nekoliko ublaži, prtljažnik s 4 kolesi s previsom, ki prek momenta samo še dodatno poveča zgoraj opisano neugodno obremenitev, pa v tem primeru zadevo samo še poslabša, ko avto zaplava.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 23 Jul 2019 20:34

Govora je o m12 šraufih. Šrauf se niti zadiha ne, kaj šele da bi švicno ko so pecikli gor.
Ponavadi sta dva vijaka ista kot je bil prej nosilec za šlepat. Torej na dveh vijakih lahko vlečeš tono pa pol težek avto. Ti pa govoriš o obremenitvah ko je gor 60 kil peciklov. Daj no prosim te. Nima veze v kero smer je obremenitev. Pecikli za kluko ne predstavljajo nekega napora.
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

OdgovorNapisal/-a psic » 30 Jul 2019 10:29

lukasmuka napisal/-a:Vse to je res. ampak se strinjama, da je večja šansa, da kaj odleti pri 180 kot pri 130.

To se nedvomno strinjamo vsi, ampak bi pripomnil, da je to spet human error, da se sploh vozi tako hitro :-)
(\,--------'()'--o
(_ ___ /~"
(_)_) (_)_)
psic
član

OdgovorNapisal/-a OBY » 31 Jul 2019 17:02

Keri problemi. Jaz imam na kljuki že lep čas, nobenega problema (pa skrita kljuka ;)). Tudi za vozit mi je mnogo bolje kot na strehi, ker ne šumi, nimaš problemov z nizkimi vejami, parkirnimi hišami in se zložiš gor kot človek.

pa še cel nosilec se lepo zloži in ga dam v prtljažnik če ga ne rabim... pa še to samo zato, ker so te avti preveč pametni - in to je edini minus. Če je priklopljen prtljažnik mi izklopi lane assist ker ne ve kaj je priklopljeno zadaj.
Ampak sumim da je to samo citroen tak klepec :D
Zajeban je le moj alter ego.
Uporabniški avatar
OBY
Če kdo teži sem tle to jst!

Kraj: TuPaTam

OdgovorNapisal/-a hendrix » 31 Jul 2019 20:14

OBY napisal/-a:Če je priklopljen prtljažnik mi izklopi lane assist ker ne ve kaj je priklopljeno zadaj.
Ampak sumim da je to samo citroen tak klepec :D

Hm, bo treba preveriti, ker če izklopi lane assist, ni glih fajn.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a SaXsIm » 02 Avg 2019 09:53

Sam imam karavana, sem dobil renojeve prečke zraven (ki so sicer Thule OEM), tako da sem nabavil dva ProRide 591. Z dvema citybikeoma s košarami sem bp vozil 150km/h in več, je pa z vidika porabe in udobja nepraktično. Žvižganje mi gre kar na živce, malo doda nosilec, nekaj pa tudi že prečka sama po sebi. Sicer s širitvijo družine planiram, da bo potrebna kakšna truga, tako da pride kljuka in nosilec za na kljuko, sem pa se šele ob prebiranju te teme zavedel, da bojo kamera, senzorji in park asist najbrž neuporabni, tako da bo potrebno zadevo še malce premisliti.

Glede nosilcev za na kljuko, sem na drugem karavanu uporabljal od Thuleta za 4 kolesa, pa sem bil sicer super zadovoljen (montaža, enostavnost uporabe in vožnje), sem pa enkrat na nekem manjšem klančku potrgal vse kable, tako da planiram nakup nosilca za dve kolesi in potem postopno menjavanje za večje po potrebi. 2 treka oz en trek in en hardtail morata gor brez problema.
SaXsIm
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 05 Avg 2019 06:48

SaXsIm napisal/-a:... da bojo kamera, senzorji in park asist najbrž neuporabni.. .

Sedaj gruntam, kok so rikvercali prikolice naši očetje, ko vsega tega niso imeli?
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a hendrix » 05 Avg 2019 06:59

Buschi napisal/-a:
SaXsIm napisal/-a:... da bojo kamera, senzorji in park asist najbrž neuporabni.. .

Sedaj gruntam, kok so rikvercali prikolice naši očetje, ko vsega tega niso imeli?

95% časa so kamera, senzorji, avtomatično zaviranje samo "nice to have" pripomočki, ki stvari malce olajšajo. Ampak na drugem skrajnem koncu pa rešujejo življenja in pločevino. Poznam primere, ki so se končali s težkimi poškodbami ali s smrtjo, ker ljudje niso videli osebe za vozilom. Nešteto krat pa sem videl na parkiriščih, kako se ljudje komot zaletijo v drug avto (pri vzvratni vožnji) in lepo odpeljejo naprej.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a psic » 05 Avg 2019 10:50

Buschi napisal/-a:

Js kar pogosto vozim naokoli eno manjšo tovorno prikolico, z dovolj vaje ni problem izvest kak ožji tri-točkovni obrat. Ampak OK, js občasno igram še kak truck simulator na PCju :-)

Se strinjam, da so vsi ti sistemi uporabni, ampak ne njuni. Hkrati te lahko tudi zavedejo, če spregledajo kak tram ali kaj podobnega.
(\,--------'()'--o
(_ ___ /~"
(_)_) (_)_)
psic
član

OdgovorNapisal/-a SaXsIm » 05 Avg 2019 12:59

To je seveda res, sem pa sam na avtu z rikverc kamero dosti manj vajen vožnje v rikverc brez nje, ker je pač pripomoček vedno na voljo. Tako npr. avto, ki sem ga vajen voziti brez pomagal bp rikverc parkiram v nulo, svojega s kamerami in senzorji pa ne znam. Poleg tega je avto še precej nepregledno narejen. Saj, vem da ni konec sveta, je pa stvar, ki terja premislek.
SaXsIm
član

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Bing [Bot], Rey