Kakšen nosilec koles? Za na streho ali na kljuko?

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

Kakšen nosilec koles? Za na streho ali na kljuko?

OdgovorNapisal/-a hendrix » 11 Jul 2019 21:29

Pozdravljeni.

Zanima me, kakšne nosilce koles uporabljate in kakšen nosilec naj kupim? :)

Vozim Ford Kuga, letnik 2011 in ne vem ali naj nabavim nosilec za na streho ali za na kljuko? Na prejšnjem avtu (Opel Astra, l. 2006) sem imel nosilec na strehi in glede na mojo višino (173 cm) je bilo nameščanje in odstavljanje koles netežavno.

Kuga je precej višja in ni šans, da bi kolesa lahko dal na streho brez neke pručke. Bi pa raje imel na strehi, ker mi potem vsaj senzorji nemoteno delujejo in če se mi kdo odzadaj v avto nabije (se je že zgodilo, 2x), vsaj kolo ostane nepoškodovano.

Razen natovarjanja in raztovarjanja koles, je kakšna druga prednost nosilcev, ki so na kljuki? Če ne drugo, so kolesa vsaj boljše zaščitena pred mrčesom...
Uporabniški avatar
hendrix
član

Re: Kakšen nosilec koles? Za na streho ali na kljuko?

OdgovorNapisal/-a BoulyB » 12 Jul 2019 09:02

Hoj,

Ene pomembne malenkosti nisi napisal: kakšna kolesa prevažaš?
Kakšni ultra light karbonci bolj pašejo na streho, kakšne težke eKrave pa ni šans, da jih spraviš na streho.
Pa ne samo, da jih je težko dvignit, tudi nosilnost nosilcev presegajo.
Ker gredo trendi v E smeri, predlagam nosilec na kljuki. Pa še mala lojtrca ti ne bo zasedala prostora v prtljažniku :lol:

Vse napisano iz lastnih izkušenj.

lp,BU
Uporabniški avatar
BoulyB
član

Kraj: Ljubljana Črnuče

OdgovorNapisal/-a psic » 12 Jul 2019 09:31

Je BoulyB odlično povedal - za težja kolesa (sploh e-variante) bo kljuka res boljša alternativa.

Bi pa dodal mogoče še eno vprašanje - že maš kljuko na avtu? To pride okoli 500 EUR.

Kar se tiče poškodb na strehi vs. na kljuki je po mojem verjetnost tam-tam, tudi na strehi se lahko zgodi, da enostavno pozabiš in kje po nesreči zapneš. Glede na višino avta bi se js odločil za kljuko (čeprav sem doslej na vseh svojih avtih vozil na strehi, so pa bili vsi nižji, višina klasične limuzine).
(\,--------'()'--o
(_ ___ /~"
(_)_) (_)_)
psic
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a hendrix » 12 Jul 2019 09:36

Oj,

trenutno imam Specialized Camber FSR 29 (MTB trail kolo). Žena ima Cult treking kolo. Je pa res, da bi v prihodnosti rad nabavil nekaj električnega, ampak do takrat je še vsaj nekaj let.

Res je, da je z lestvico mogoče malo nerodno kolesa nalagati, še posebej, če ni raven teren. Ali pa če se lestvica premakne in poškrabaš avto. :)

Je pa kljuka kar draga (Kuga bo itak verjetno šla čez dobri dve leti) - na to Kugo bi me stala okoli 200 EUR + homologacija, na novem avtu pa je od €700 do 1.200 EUR, odvisno od znamke in modela. Kljuko itak za drugo ne bom potreboval. Nosilec odzadaj onemogoči senzorje, morebiten nalet mi uniči kolesa (kot rečeno, se mi je že 2x zgodilo, na srečo obakrat v službenem vozilu) pa še morebitno kamero za vzvratno precej ovira. Pa tudi nosilci na kljuko so precej dražji od tistih za na streho.

Hm, težka bo.
Zadnjič spremenil hendrix, dne 12 Jul 2019 09:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a hendrix » 12 Jul 2019 09:39

psic napisal/-a:Je BoulyB odlično povedal - za težja kolesa (sploh e-variante) bo kljuka res boljša alternativa.

Bi pa dodal mogoče še eno vprašanje - že maš kljuko na avtu? To pride okoli 500 EUR.

Kar se tiče poškodb na strehi vs. na kljuki je po mojem verjetnost tam-tam, tudi na strehi se lahko zgodi, da enostavno pozabiš in kje po nesreči zapneš. Glede na višino avta bi se js odločil za kljuko (čeprav sem doslej na vseh svojih avtih vozil na strehi, so pa bili vsi nižji, višina klasične limuzine).

Nop, nimam kljuke. Si odgovoril ravno takrat, ko sem kliknil "Potrdi". :) Ja, so kar drage, še posebej na novih avtih.

Ko sem vozil kolesa na strehi, sem si vedno zalepil listek na armaturko - za vsak slučaj. Rad verjamem, da brez listka ne bi pozabil, ampak ziher je ziher.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a psic » 12 Jul 2019 09:43

hendrix napisal/-a:
Nop, nimam kljuke. Si odgovoril ravno takrat, ko sem kliknil "Potrdi". :) Ja, so kar drage, še posebej na novih avtih.

Ko sem vozil kolesa na strehi, sem si vedno zalepil listek na armaturko - za vsak slučaj. Rad verjamem, da brez listka ne bi pozabil, ampak ziher je ziher.

Tale z listkom mi je všeč - sicer se mi še ni zgodilo, ampak vseeno :-)

Kar se tiče kljuke sem pred kratkim zamenjal avto in vgradil snemljivo (kot sem imel vedno doslej - občasno vozim tudi prikolico). Klical 3 različne ponudnike v okolici LJ in je prišlo malenkost čez 500 EUR. Fiksne so sicer cenejše, a ko ni v uporabi jo raje snamem. Glede na ceno in dejstvo, da nameravaš v roku par let zamenajt avto, bi js zaenkrat ostal pri strehi. Tisti prečni nosilci so itak uporabni tudi za kaj drugega (trugo), js občasno nosilce za kolesa tudi komu posodim, tudi cena ni previsoka (nazadnje sem kupil enega rabljenega, ki je bil kot nov).
(\,--------'()'--o
(_ ___ /~"
(_)_) (_)_)
psic
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a trunto » 12 Jul 2019 09:49

Jaz sem trenutno tudi v tej dilemi, prečne nosilce že imam, kupiti moram samo še nosilce za kolo.
Če bi šel v varianto zadaj, moram dodati kljuko in vse ostalo, kar pa ni ravno poceni.

cca 800€ (kljuka + nosilec, najcenejša varianta) vs 100€ za Thule trešni nosilec.

Glede na to da je precej ceneje in da ne bom kolesa vozil ne vem kam, bom začel kar s strešno varianto.

Morebiti kasneje še kljuka, če bomo vsi hoteli imeti kolesa s seboj.
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a hendrix » 12 Jul 2019 09:53

Verjetno bom res nosilce na streho nabavil, ker električnega kolesa še en čas ne bom imel (najprej je potrebno novo garažo zgraditi - v stari lopi ni več prostora za nič), pa tudi bistveno ceneje je. Na kljuko nosilec bi me stal verjetno ene €400 (v Auto Bildu so testirali nosilce in dražji so bili dejansko precej boljši), kljuka €200 (+ homologacija + delo), kar bi skupaj zneslo okoli €700.

Snemljive ali avtomatične kljuke pa so, kot rečeno, na novih avtih nesramno drage. Če bi jo večkrat uporabljal, potem bi se mogoče lažje odločil, ampak za (zaenkrat) nekajkrat na leto pa se mi zdi skoraj proč metanje denarja.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a hendrix » 12 Jul 2019 09:55

trunto napisal/-a:Morebiti kasneje še kljuka, če bomo vsi hoteli imeti kolesa s seboj.

Tudi pri meni je ista situacija. Hčerka še nima niti 3 leta in bo minilo še precej časa, preden se bo vsak vozil s svojim kolesom (vsaj na malo daljše ture). :) Za 3 kolesa + SUV pa verjetno strešni nosilec res odpade.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a BoulyB » 12 Jul 2019 12:00

Naj še malo pomodrujem:

hendrix napisal/-a:
trunto napisal/-a:Morebiti kasneje še kljuka, če bomo vsi hoteli imeti kolesa s seboj.

Tudi pri meni je ista situacija. Hčerka še nima niti 3 leta in bo minilo še precej časa, preden se bo vsak vozil s svojim kolesom (vsaj na malo daljše ture). :) Za 3 kolesa + SUV pa verjetno strešni nosilec res odpade.

Pri meni je situacija 4 kolesa na strehi + SUV pa ni težav. V "kljuka rešitev" sem šel samo zaradi eBicikla, ki tudi teoretično ne gre na streho.
Tako da sedaj lahko tovorim 6 biciklov :D

Glede na napisano mislim, da bo pri tebi "strešna rešitev" čisto OK. Kljuka je namreč stran vržen denar, če gre avto v letu dveh od hiše.

Za vse, ki razmišljate o "kljuka rešitvi": Naj vam ne bo škoda denarja pri nabavi prtljažnika. Po lastnih izkušnjah na tem področju kar velja "za mal dnarja mal muske". Lastniki eKrav: pred nakupom preverite nosilnost in razmislite koliko koles boste tovorili. Sam sem pri slednjem naredil napako in kupil nosilec za dve kolesi, ampak če namontiram mojo eKravo ni šans, da gre še kaj zraven.

lp,BU
Uporabniški avatar
BoulyB
član

Kraj: Ljubljana Črnuče

OdgovorNapisal/-a Buschi » 14 Jul 2019 22:21

Obstaja pa še tretja rešitev: kupiš avto, v katerega spraviš kolesa.

P.S.: Vem, da ni odgovor na vprašanje, ampak en je omenjal, da bo menjal avto...
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a hendrix » 15 Jul 2019 08:08

Buschi napisal/-a:Obstaja pa še tretja rešitev: kupiš avto, v katerega spraviš kolesa.

P.S.: Vem, da ni odgovor na vprašanje, ampak en je omenjal, da bo menjal avto...

Malo sem tudi o tem razmišljal, ampak niti 1% časa ne bom prevažal koles, zato v mojem primeru ni smiselno. Ti mali kombiji (ali kako se jim reče) so mi osebno sicer všeč, vendar iz kakršnega koli razloga že, niso tako varni (po EuroNCAP sodeč), kot druge kategorije avtomobilov.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 15 Jul 2019 08:28

Reče se jim večji enoprostorci.
In, višek prostora v avtu je plus, ne minus.
In, nalednik mojega trenutnega avta ima 5 zvezdic...kolikor vem, več ne obstaja:
https://www.euroncap.com/en/results/peugeot/traveller/22810

Prav tako je vito dobil 5 zvezdic:
https://www.euroncap.com/en/results/mercedes-benz/v-class/7875
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a hendrix » 15 Jul 2019 08:46

Aja, jaz sem imel tiste manjše v mislih, kot je tale: https://www.euroncap.com/en/results/cit ... ingo/33738

Res je, da ima dandanes večina avtomobilov 5 zvezdic (razen nekaterih redkih izjem pri Fordu, Fiatu, Citroenu in nekaterih ostalih), vendar to je samo skupna ocena. Recimo avtomobil, kjer ima crash lutka prsa obarvana v oranžno (pri čelnem trku), še vedno lahko dobi 5 zvezdic, ker ga rešijo ostali testi, kot je bočni crash, zaščita pešcev, aktivna varnost in ostalo. Ampak, čelni trki so najbolj pogosti in mi je eden od pomembnejših kriterijev pri izbiri avtomobila.

Je pa fajn vzeti znamko, ki jih imajo in razbijajo tudi v US. Tam imajo tako imenovan "small overlap" crash test (samo 10% prekritost) in so proizvajalce dobili malo nepripravljene, ko so začeli razbijati avte na potnikovi strani. Voznike so dobro zavarovali že pred leti, sovozniki pa so ostali veliko manj zaščiteni. Na srečo se sedaj tudi to izboljšuje: https://www.youtube.com/watch?v=5kdW9NN ... 6qKp2raJDO

Drugače pa ja, kombi bi imel, predvsem takšnega, v katerem lahko za silo kampiraš (kot Opel Zafira Life). :) Ampak žena se ne bi strinjala, sem prepričan.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 15 Jul 2019 10:19

Sej zafira, peugeot expert, citrien jumpj pa tojota proace so en avto.
In sploh ni velik. Imam podaljšano medosno in je 10cm daljši od bmw 5 karavana.

In, da ne bom OT, imel oba sistema za prevoz koles in za na kljuko je top. Je pa res, da ko kopujem rabljen avto, iščem takšne z priklopom.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 16 Jul 2019 18:58

Moje izkušnje so sledeče. Trenutno s okrog prevažam s karavanom brez kljuke, kar mi je močno žal. Na srečo je podrtija, do šihta pa imam manj kot 10 km v eno smer po res zabačenih cestah, tako da je podrtija idealno prevozno sredstvo. Posledično so prtljažniki za kolo, štirje Thuletovi 591, ves čas na strehi in pripravljeni na prevažanje.

Naslednji avto, jasno karavan, bo imel kljuko, ker bo zamenjal obstoječega, ko bo potreba po prevažanju v službo bolj kulturna (daljša razdalja, avtocesta). Bojda najkasneje čez leto in pol. Na avtocesti ne bi želel ves čas prevažati prtljažnikov, niti jih ne bi ves čas gledal na strehi nečesa bolj spodobnega od tega, kar imam zdaj. Torej (snemljiva) kljuka, nanjo pa prtljažnik za 2 kolesi. Ker bo karavan bo imel tudi strešne sani, zato bosta dva dodatna Thuleja počivala zgoraj, če bo potrebno peljati 3 ali 4 kolesa (se dogaja bolj pogosto, kot bi si mislil, deloma tudi zaradi stalne dostopnosti 4 prtlajžnikov).

4 kolesa na streho pomeni že nekaj tetrisa. 4 kolesa na kljuko je no-go. Če ne želiš imeti ves čas prtljažnikov na strehi, sem pa tja pa sam letiš nekam (jaz recimo pogosto do Kranja), butneš na avto kljuko in prtljažnik, kar je hitreje kot na streho. In lažje. Prečk s 4 nosilci ne zmontiraš in odmontiraš sam. Z dvema še nekako gre.

Torej ta kombinacija omogoča prevažanje štirih koles, solo montažo in demontažo, le-to hitro, če se gre nekam na hitro po šihtu, obenem pa lahko poleg koles prevažaš tudi trugo (za daljše tripe). Je pa cenovno kar neugodna.
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a Buschi » 17 Jul 2019 07:49

PrimozR napisal/-a:4 kolesa na kljuko je no-go.

Zakaj?

Imam eufaba za 4 in je simpl...je pa tudi mal tetrisa.
Edina prednost 4-rih na strehi je v tem, da kupiš širše prečke in lahko daš kolesa bolj narazen. Ampak samo to.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Surfac » 17 Jul 2019 17:37

Buschi napisal/-a:Zakaj? Imam eufaba za 4 in je simpl...je pa tudi mal tetrisa.
Edina prednost 4-rih na strehi je v tem, da kupiš širše prečke in lahko daš kolesa bolj narazen. Ampak samo to.

A spraviš 4 Specialized Endurote gor? Jaz vedno preklinjam, če moram kakšnega na Thuleta gor dat. Tist kompliciran okvir :)

Aja, pa zapis PrimozaR mi je cisto blizu..., se strinjam . Sicer sem fan S-maxa in podobnih avtov, 4 osebe v avto, 2 kolesi not, dve na kljuko in brzskrbna vožnja po avtocesti... Ampak za marsikoga je navaden karavan čez glavo zadosti... Če ne drugega porabi manj kot enoprostorec.
Snemljive kljuke (npr Hernec) so tudi za cca 300 EUR, če te estetika ne zanima prevč. Osem let sem bil brez kljuke, pa sem jo na koncu gor dal. Ni mi žal, čeprav je avto že star...
Pa pri karavanu (enoprostorcu) kolesa na kljuki porabe sploh ne povečajo, tudi na avtocest nei, oziroma zanemarljivo malo na nivoju decilitrov na 100 km. Prekušeno na Laguni in S-maxu
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a hendrix » 17 Jul 2019 20:58

Kako pa je z zavarovanjem koles? Recimo, da se nekdo zaleti v zadek avtomobila in uniči dve kolesi. To krije kasko? Sosed mi trdi, da ja, ampak nisem še raziskoval.
Uporabniški avatar
hendrix
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 17 Jul 2019 21:04

Ne vem ampak po izkušnjah je večja verjetnost, da boš s kolesi na strehi zapeljal v prenizek podvoz. Poznam nekaj primerov...
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 18 Jul 2019 05:57

Buschi napisal/-a:
PrimozR napisal/-a:4 kolesa na kljuko je no-go.

Zakaj?

Imam eufaba za 4 in je simpl...je pa tudi mal tetrisa.

Ker je že na strehi tetris, na kljuki bo pa še bolj. Pa ker imaš potem ogromen previs s skoraj 100 kilogrami (večina kljuk je rejtanih na vertikalnih 75 kg, mimogrede), kar pomeni, da bo avto srfal, razen če imaš zadaj blazine. Kar pa večinoma pomeni avto ranga serije 5.

Kot sem rekel, 2 na streho, 2 na kljuko, to bo moj naslednji setup.

Kar se pa tiče nadvozov in podobnega, moram reči da imam zaenkrat kar srečo, ker se mi še ni uspelo spozabiti. Se nekako vedno zavedam, da imam kolesa na strehi.
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov