Staro (26") vs. novo (29") kolo - moje mnenje

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

Staro (26") vs. novo (29") kolo - moje mnenje

OdgovorNapisal/-a k4fc0123 » 29 Okt 2019 18:54

Poleti sem na servis peljal Trek Fuel EX8, letnik 2018, 1x12 Eagle GX, 29'', 130/130mm (s/z), nastavitev minolinka na strmejši kot vilic.
Zato sem na turo šel s starim kolesom - Specialized FSR Stumpjumper Comp, letnik cca. 2006, 3x9 Shimano Deore, 26'', 140/120mm (s/z).

Tako lahko malce bolj podrobno opišem občutke in razlike med kolesoma. Mogoče komu pride prav pri nakupu novega kolesa.

Geometrija: kratka fajfa in širša belanca (750mm) naredita kolo bistveno bolj vodljivo. Na začetku sem precej pogrešal rogove za vzpenjanje, kakršne sem imel na starem, a če bi jih našraufal na tako široko belanco jih tako ne bi mogel uporabljati. Edino moteče je, da gre včasih malo bolj na tesno med kakšnimi drevesi, se pa hitro navadiš novih gabaritov. Opažam, da pri strmih vzponih držim roke čisto blizu bremz – da kazalec in palec objemata belanco, ne gripov; zgleda mi je za vzpone preširoka. Ima pa novo kolo nizek BB in z gonilko velikokrat udarim po skali ali korenini, to se mi je pri starem pripetilo zgolj izjemoma. :?

Vzmetenje: neprimerljivo bolj harmonično kot na starem kolesu. Mogoče tudi zaradi dejstva, da je na novem nastavljeno v nulo (glede na Trekov kalkulator na spletni strani), na starem pa se nisem ne vem koliko trudil z njim (oz. sploh ne).

V sami čvrstosti okvirja nisem opazil bistvene razlike med starim in novim (slednji ima boost spredaj in zadaj); tudi ne morem reči, da sem pri starem občutil kakšne slabosti v tem pogledu (glej spodaj opis mojega stila vožnje).
Trek je v delu vpetja ročičevja zadnjega amortizerja precej širok; ni moteče, se pa z dlakami na notranji strani meč rahlo drajsam tam.

Večje gume: to se mi zdi največja pridobitev - za navzgor in navzdol. Gre čez korenine, skale, vse ovire. Pri 26-ki se mi je na vzponu zdelo, da je vsak kamen kot robnik na pločniku. Pri spustu pa se kolo zvali tudi čez jarke, kjer sem prej moral sprednje kolo dvigniti, da me ni vrglo čez belanco. Okornosti ni čutiti. Na 29'' imam tubeless (Stan's), od takrat nisem imel gumi defekta. Pritisk je izgubljala, ko sem imel v gumi samo 50mL mleka, od kar sem dolil še 50mL, pa tesni. Je pa cela štala dobiti tubeless gumo s platišča… Nenavadno je še to, da guma stalno »solzi«: po končani turi je čez kakšen dan cela flekasta – po tekalni površini, ob bokih in ob stiku z obročem (ni Maxxis, ampak je Schwalbe Nobby Nic 29x2,4, Bontrager stock obroč), pritiska pa ob tem ne izgublja? :roll:

1x12: super zadeva, kolo je noro tiho. V primerjavi s Shimanom pa je potrebno več sile na prestavni ročici (Shimano laufa kot po putru, prestavljanje je na starem tudi tišje). Na starem imam resda Jagwire zajle, a ocenjujem da to nima silnega vpliva na primerjavo mehkobe delovanja. Občutek imam, da je najlažja prestava na 3x9 + 26'' lažja od najlažje na 1x12 32 zob spredaj + 29'' (in obratno – stara najtežja od je težja od nove najtežje). Je pa lažje nastaviti Shimano kot pa SRAM menjalnik. Npr. 3. do 1. najlažje prestave med prestavljanjem ročice proti lažjemu razmerju SRAM sicer prestavi, se pa čez nekaj metrov (včasih tudi do 5m, odvisno od obremenitve pedal) sliši, kot da se je veriga šele takrat usedla na zobnik, čeprav od premika prestavne ročice do tega zvoka ni spremembe v prestavnem razmerju. Na servisu so potem zgolj deloma to uspeli sanirati, se še vedno dogaja. Pogrešam pa števec prestav: na 1x12 namreč samo ugibaš, v kateri ga imaš. Včasih je to koristno, da se vnaprej pripraviš (meni pred npr. zelo strmim klancem, ki ga napadem v 3., potem pa spustim do 1. prestave). Račna je neverjetno glasna; osebno imam raje tišjo, je pa definitivna prednost, da te pohodniki prej slišijo. Hec pa je, da se jeseni na sprednji zobnik stalno lovi listje, pri 3x9 tega ni bilo. :?

Potopna sedežna opora Bontrager Line dropper: se mi zdi, da bi lažje živel brez vzmetenja kot pa dropperja, majke mi. Na povprečni 2-3 urni turi sedež spustim oz. dvignem vsaj 20x. Ne moreš verjeti, kako ta zadeva izboljša kakovost in udobje kolesarjenja. Tudi tisto majhno vrtenje sedeža okoli osi ni občutno med samo vožnjo, četudi se ga trudiš opaziti. Ročka je elegantno spravljena pod levo stran belance, kjer je bilo včasih mesto za sprednjo prestavno ročico. Škoda, da niso serijsko dodali matchmakerja, ki bi dal še lepši izgled (na desni strani pa matchmaker je). Bi si pa želel 150mm namesto serijskih 125mm hoda (M okvir, moja višina 175cm). Aja, slabost je pa to, da na potopno ne morem montirati obstoječe majhne podsedežne torbice (za orodje), saj teče trak za fiksiranje torbice po drsni površini. Je pa vsaj kolo bolj čistega dizajna. 8)

Knock-block: med vožnjo ne moti, mogoče malo pri transportu, a nič vnebovpijočega.

Zavore: na starem sem imel Shimano Deore 180/160mm, na novem SRAM Guide R 180/180mm. Ko sem dobil novega so se mi Guidi zdeli nekako spužvasti, kar sem pričakoval saj sem o tem že bral. Po enem letu uporabe pa sem naravnost navdušen nad njimi, še posebej odkar imam nove pakne. Po vožnji s starim se mi zdijo Deore kar nekako trde in brez občutka. Ne vem, verjetno stvar navade.

Takole, upam, da tole komu pomaga. Ne morem pa komentirati 27,5'', 27,5''+ in 2x, saj jih nisem vozil.
Še to: rad imam strme, tehnično zahtevne (gozdne) vzpone, za dol pa sem že bolj zajec.

LP, Marko
Ni nam lahko!
Uporabniški avatar
k4fc0123
član

Kraj: Vrhofci

Re: Staro (26") vs. novo (29") kolo - moje mnenje

OdgovorNapisal/-a gozdni82 » 30 Okt 2019 16:17

Nisem se vozil 29 col samo po teoriji mr kvadrat se 26 col bolje vzpenja.Pomoje ga ni cez 26 col z 160 hoda plus spredaj zadaj tudi kar se tiče vzdržljivosti in okretnosti pri spustih.
gozdni82
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 30 Okt 2019 17:47

Potem bolje da ne probaš, ker boš kmalu menjaval kolo :D
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 31 Okt 2019 15:39

Po kakšni teoriji se 26 bolje vzpenja?
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a gozdni82 » 31 Okt 2019 17:51

Lazje pospešiš kolo z manjšim radijem - vztrajnostni moment :D
gozdni82
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 31 Okt 2019 22:49

Kaj pa če se voziš s konstantno hitrostjo? Oz. hočeš le-to vzdrževati čez neravnine?
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a gozdni82 » 01 Nov 2019 14:35

Ja odvisno od vrste vzpona -če voziš konstantno zna biti 29 celo boljše ker gre lažje čez neravnine in te manj ustavlja.Za kakšne lepe zelo strme kolovoze z malo korenin pa mislim da 26 zmaga kjer se kolo skozi malce ustavlja zaradi strmine in lazje pospesis.Jaz imam 180 hoda spredaj in zadaj na kolesu to vse pobere ni vazna velikost kolesa :)
gozdni82
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 01 Nov 2019 16:15

Zakaj bi se pa 'skozi malce ustavljal in pospeševal' na klancu, zakaj ne bi gonil s konstantno hitrostjo, če je klanec lep?

Namig, kam molim taco: več k vzpenjanju pripomorejo drugi dejavniki (npr. geometrija), če govorimo o lepih vzponih, na tehnikalijah se pa, po mojih izkušnjah, 29" zaradi boljšega roll-overja obnesejo boljše. Ampak tudi tu svojo vlogo igra geometrija, vzmetenje in podobno.

Tista mr kvadrat pa na celi črti pade takoj, ko boš ti imel na svojem 26colarju DH gume in 2+ kilske wheelsete s težkimi obroči v primerjavi z nekim XC kolesom s karbonskimi obroči in prehlajenimi plašči. Ne posploševat, raje pelji kakega 29erja.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 01 Nov 2019 21:39

Ee, to... Oz bolje, ne ga probat, sploh kaksnega dobrega ne, ker bos potem kupoval novo kolo. ;)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a problematiks » 01 Nov 2019 22:31

PrimozR napisal/-a:Zakaj bi se pa 'skozi malce ustavljal in pospeševal' na klancu, zakaj ne bi gonil s konstantno hitrostjo, če je klanec lep?

Kolikor razumem zadevo, je tu govora o zelo strmih klancih in ker moc, ki jo lahko preneses na pedala, skozi cel obrat dejansko ni in ne more bit popolnoma enakomerna, prihaja do manjsih ustavljanj in pospesevanj kolesa. Tam bi se seveda manjse kolo (upostevajoc primerljive gume in obroce) boljse obneslo.

Kaksen je procent takih klancev pri povprecnem kolesarju in koliko se do dejansko obcuti, je pa seveda druga zgodba.

Kakorkoli ze, nekje so v prednosti manjsa kolesa, nekje vecja, v koncni fazi je pa najboljsi recept ta, da vozis in uzivas s tem, kar imas, in se ne ukvarjas prevec s ce-ji in ampak-i :wink:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a cebe » 02 Nov 2019 20:15

...ampak prednosti 26 so take male (nicne?), da tudi npr. Ludo May ne vozi vec 26 oz. celo vec, sedaj z vecjimi so se vzpenjaske "pi*darije" celo ojacalr! :D
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Buschi » 02 Nov 2019 23:41

Debata je brezpredmetna, ker smo že davno ugotovili, da je 29 colar v vsem boljši.
Na malih peciklih so ostali samo dirt pa street bmx-i, pa triali in DJ-i.

Edino tega 1x11 ali pa 1x12 sistema še ne prebavljam, ker ni narejen za nas ''občasne'' kolesarje; ne govorim tle procentu razpona, ampak blesavih preskokih med zadnjimi prestavami. Idealna piramida bi bla, da bil mel skos preskoke po tri zobe, ne pa osem !
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 03 Nov 2019 14:13

Buschi napisal/-a:Edino tega 1x11 ali pa 1x12 sistema še ne prebavljam, ker ni narejen za nas ''občasne'' kolesarje; ne govorim tle procentu razpona, ampak blesavih preskokih med zadnjimi prestavami. Idealna piramida bi bla, da bil mel skos preskoke po tri zobe, ne pa osem !

To seveda ni res.

Klasična 9-redna kaseta na 3x9 pogonih je bila 11-32 z zobniki:......11-12-14-16-18-21-24-28-32
Klasična 10-redna kaseta je to minimalno spremenila in dodala 36 zobnik:11-13-15-17-19-21-24-28-32-36
Sramov 11-redni pogon je spodnji del malo premetal in dodal 42t zobnik:.10-12-14-16-18-21-24-28-32-36-42
Eagle stari 11-redni kaseti zgolj in le doda 50t zobnik 11-redni kaseti:..10-12-14-16-18-21-24-28-32-36-42-50
Kot vidiš je blok od 12 do 32 enak 9-rednim kasetam, spremenil se je 11t, ki se je zmanjšal v 10t, dodani pa so 36t, 42t in 50t.

Ja, Shimano ima 11-redno in 12-redno kaseto nekoliko drugačno, ima tudi 10-45 12-redno kaseto, tudi Sramova NX kaseta ima najmanjši zobnik 11t, itd., ampak za primerjavo je tale seznam povsem OK.

Zakaj vse to? Ker ni važna razlika v št. zob ampak v razmerju med številom zob med enim in drugim zobnikom, ki ti definira spremembo prestave. Oz v grafu:
Slika
Prestava 1 je najmanjši zobnik, višja številka pomeni večji zobnik, razmerje je pa večji/manjši, ki pove za koliko % je večji zobnik večji od manjšega. Idealno bi bilo, da bi bili preskoki med vsemi zobniki konstantni. Ampak zaradi narave pogona (vsi zobniki morajo imeti enak modul, ker po vseh teče ista veriga) to žal ni možno. Se pa temu približa Pinion, ki za vsako prestavo uporablja dva zobniška para vezana zaporedno (ima zobniški menjalnik s 3x4 prestavami za končnih 12 prestav). Tam lahko na vsakem zobniškem paru spreminjajo modula zobnika in s tem bistveno bolj fino ujamejo dejansko prestavo zobniškega para, s čimer lahko še lepše ujamejo preskoke med prestavami.

Na graf sem dodal še tvojo 'idealno' kaseto s 3 zobi preskoka med zobniki. Mislim da je precej jasno, da 10-13-16-19-22-25-28-31-34-37-40-43 12-redna kaseta ne bi funkcionirala. Ima 'samo' 430 % razpona (v primerjavi s 420 % Sramove 11-redne), razmerje med prestavami pa ji pada od ogromnih 30 % pri tamalih zobnikih (zelo podobno prestavljanju z 32 na 42t spredaj) do vsega 7,5 % pri ta velikih zobnikih (vsega skupaj nič spremembe prestave, kjer bi si ponavadi v bistvu želel nekoliko večjo spremembo, če že).

Klasične kasete se že zadnjih 20 let gibljejo med 10 in 20 % preskoka med posameznimi zobniki, čez cel razpon. Sta preskoka s 36 na 42 in potem na 50 med večjimi na celi kaseti, ampak takole žal imamo. Nista pa ekstremna. Tako da žal, ne, preskoki niso blesavi. Nisi edini, ki se je pritoževal nad 'blesavimi' preskoki, ampak vseeno je edina 'blesava' stvar pri tem le pritoževanje samo, ker je povsem brez osnove.

Če koga zanima pa lahko dodam še Shimanove 11 in 12-redne kasete, da se preskoke vidi še tam.

EDIT: se vidi da je deževna nedelja. Sem dodal še obe varianti 12-redne Shimano kasete (ker je to danes pač relevantno, za 11-redne se pa ve, da niso bile biser dizajna kar se tiče razmerij).
Slika
Shimano in Sram se tako v primeru 500+ % kaset pokrivata do 8. prestave, kjer so zobniki enaki, potem pa Shimano malo pospeši, da ima na 9. zobniku 33 namesto 32 zob, 39 namesto 36 na 10., potem pa jim preskoki padejo pod nivo Srama na 45 in 51 zobnikih (zobnika sta večja, ampak sta preskoka manjša). Tipičen primer 'vzameš tukaj, dobiš tam'. Nekako podobno je z 10-45 kasrto, ki je Sramu enaka do 10. zobnika s 36 zobmi, potem pa Shimano drži relativno nizke preskoke, da dobijo to 'race-ready' kaseto z manjšimi preskoki, kar naj bi bilo dobro za manjše spremembe ritma pri pedaliranju, sploh v kakih bolj zahtevnih klancih. V tem primeru so vzeli nekaj na celotnem razponu kasete da so dobili bolj fine preskoke med prestavami.

Pa dodal sem še 'dvojno piramido', pogon, ki simulira dve 12-redni 11-22 piramidi, postavljeni kontra eno na drugo. Ketna bi potem hkrati zamenjala zobnika na obeh kasetah - prva prestava je tako 22-11, naslednja 21-12, itd., do 11-22. Razpona je 400 %, preskoki med razmerji so pa, v primerjavi s tem kar imamo na trgu zdaj, praktično konstantni, nihajo od 12,9 % na sredini do 14,3 % na obeh konceh. Praktična uporaba bi bil na prvo žogo kvečjemu gearbox v stilu Honde RN-01 z dvema 7-zobniškima piramidama, ki da 239 % razmerja, identično Sramovi DH grupi z 240 % na prav tako 7 prestavah. Za večji razpon bi bilo potrebnega nekoliko več razmisleka.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a SpinM » 04 Nov 2019 15:18

Zanimivo branje - zgleda da bom moral res čim prej bolj dostojno sprobat kakšno moderno 29-ko, da bom dojel, kako s 26-ko še vedno vztrajam v kameni dobi.

Sem rekreativec in gorsko kolo vozim bolj za užitek in zabavo, veliko manj pa zato, da bi na Stravi postavljal osebne rekorde. Zaradi tega me bolj malo zanima, kateri športni as je uspel na neki tekmovalni trasi z 29-ko postavit za 17 sekund boljši čas, kot prej s 26-ko. Mi zna kdo komentirat, katero kolo je bolj zabavno, odzivno, lahkotno, direktno vodljivo, če grem na teren? 26-ka ali primerljiva 29-ka? So široke balance in kratke fajfe zgolj kompenzacija za siceršnjo okornost 29-ic?

Priznam pa da sem pri 29-kah opazil eno bistveno prednost pred 26-kami: razpoložljivost raznoraznih rezervnih delov.