Razsvetljava

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

Re: Razsvetljava

OdgovorNapisal/-a problematiks » 18 Nov 2019 22:44

Lupinke imajo tipicno res odlicen snop, zelo uniformen in dovolj sirok. No, saj za tisto ceno (ce govorimo o novih) bi se ze spodobilo, da so obcutno boljse od "kitajk" :wink:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a mmilan » 18 Nov 2019 23:11

Fleko napisal/-a:To je najboljša slika. Z Iphonom je še slabše, verjetno ravno zaradi reflektorja.
Reflektor je lepljen in se ga ne da odstraniti.

No, vsaj ni kitajska fake XM-L ledica.
Gor hodim strašno, dol se peljem plašno
mmilan
član

Kraj: Nauportus

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 19 Nov 2019 21:33

havli napisal/-a:Za lučko z okrog 2000 lumni In cca 250 eur bi pogledal na bikemarkt.mtb-news.de. Tam so se oglaševale rabljene Wilme za približno tak denar. Baterijski paketek pa naročiš pri Milanu.
Nočem sabotirat teme, ampak meni se zdi Lupine vsaj glede snopa boljša od kitajskih. Glede cene pa...

Lpt

Zakaj bi pa s tem sabotiral temo? Jasno da bo Lupine boljša. Pri ceni, ki jo plačaš, mora biti pač perfektna. Čeprav sem se že večkrat 'nategnil' in si rekel, da ne bom več kupoval kitajske robe (ja, itak...), je lučka vseeno nekaj, za kar mi ni smiselno dati toliko denarja. Verjamem, da je vredna, sprobal po pravici povedano še nisem, ampak za tisto uporabo, ki jo imam, mislim da je kitajec z Milanovim paketom in termalno pasto povsem OK. Zgolj iz firbca se bom verjetno poigral z drugimi emitorji (hvala Mojo), da vidm kako vpliva. Pa ker imam možnost. Ob priliki počasi naročim, igram se pa čez novo leto :)

Edini minus je, da je cela lučka napacana s termalno pasto :)
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 19 Nov 2019 21:55

Primoz,
če se boš igral z različnimi barvami ledic, moraš vedet to da boš na koncu menjal na vseh lučkah...oz. če
uporabljaš dve, na obeh.

Ena izmed najbolj annoying stvari pri uporabi dveh lučk je različna barva ledic.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 19 Nov 2019 21:58

Shhhhhhhh. Not now. :mrgreen:

Mimogrede, a se da kje dobiti polnilec, ki bi polnil več baterijskih paketov? Sem ravnokar dal nafilat svojo opremo (2 zase, eno posojam, ena rezervna) pa nekako zmanjkuje vtičnic :)
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a MatTo » 20 Nov 2019 08:10

PrimozR napisal/-a:Mimogrede, a se da kje dobiti polnilec, ki bi polnil več baterijskih paketov?

Dandanes se dobi praktično vse.
Vprašanje je, če res rabiš. 7 paketov napolnim v enem dnevu z enojnim polnjenjem pri 1A brez težav.
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

Kraj: LjubAna-Bruseljak

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 20 Nov 2019 17:04

Ma bolj se mi gre, da porabim eno vtičnico za to, da polnim recimo 5 baterijskih paketov (oz. kolikor koli že). Zdaj jih potrebujem 5 po vseh prostorih v bajti, lahko bi uporabil razdelilec, itd. Pomojem ni neka huda znanost, da bi imel malo večjo škatlo s 5 outputi, kakršne imajo tile polnilci...

Ne gre se mi za hitrost, ultra super duper kontrolo, wireless povezljivost, različne tipe, rad bi samo priklopil 5 bajkerskih paketkov na eno vtičnico, brez da bi zadeva zgledala kot spaghetti monster.

Dodatna stvar je, da res ne vidim, a je lučka na polnilcu zelena al rdeča, tako da pač zadevo pustim priklopljeno čez noč, zjutraj je pa nafilano (recimo). Da bi vsakih par ur priklapljal in odklapljal pakete mi je nepraktično oz. mi je jasno, da je tehnično možno, da ni treba :)
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 20 Nov 2019 17:17

Rabiš nekaj na to temo. Za vsak paket enega seveda. Različic je več, se boš že znašel..... Mora pa imeti možnost CC in CV

Slika
https://www.ebay.com/itm/LM2596-DC-DC-H ... 2922157831
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 20 Nov 2019 22:37

Ne bodi tako prepričan, še vedno sem strojnik, ne elektrotehnik :)
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 21 Nov 2019 00:27

Saj tudi jaz nimam kaj dosti pojma.... No v grobem, pri tistih CC/CV modulih nastaviš s potenciometri gornjo vrednost toka (Constant Current) za prvi del procesa polnjenja in in gornjo vrednost voltaže (Constant Voltage) za drugi del polnjenja. V našem primeru naj bo:

CC: cca 2A (odvisno od bat. paketov in sposobnosti modula)
CV: 8,4V

Na vhod vsakega modula pripelješ recimo 12V iz napajalnika. Za vsak modul boš rabil cca. 1,5A. Za 5 modulov torej rabiš kar dober napajalnik s 7-8A.
Pa nekaj kablovja:
- https://www.ebay.com/itm/10PCS-5-5x2-1m ... 3404639314
- https://www.ebay.com/itm/DC-POWER-SPLIT ... 1713746441

To je to, špageti, razen, če zapakiraš v škatlo za čevlje ;)
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 21 Nov 2019 07:14

Tale smer mi je že všeč. Hvala! :)

Aja, CC nastavitev je neodvisna od baterijskega paketa predvidevam? Bi lahko vseh pet na šihtu nastavil z enim praznim baterijskim paketom in tokovnimi kleščami na osciloskopu?

Aja pa načeloma je manj toka varneje, ampak traja polnjenje dlje?

Še zadnji point, če je govora o CC/CV polnjenju, če bi na laboratorijskem napajalcu omejil napetost in tok, ki ga da od sebe, bi dosegel isto? Ali razumem prav, da prazen baterijski paket pri relativno nizki napetosti vzame max tok, skozi polnjenje zahtevana napetost raste, potem se pa zaleti v napetostno omejitev in tok pada?
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 21 Nov 2019 08:31

Ni kaj, z veseljem ;)

CC je zelo odvisen od baterijskega paketa. Priporočen tok je 0,5C ali povedano drugače polovica kapacitete brez časovne komponente. Napr. Če imaš paket 4400mAh je max. priporočen tok 2,2A. Lahko daš do 1C (pri nekaterih tipih celic tudi več) a zmanjšuješ življensko dobo.

Seveda, manj toka je varneje in počasneje, tudi življenska doba je boljša. Enako velja za voltažo. Če ne polnimo in praznimo do konca, podaljšamo življensko dobo. Beri https://batteryuniversity.com/learn/art ... _batteries

CC/CV - ja po mojih izkušnjah bi bilo isto na laboratorijskem napajalniku. Saj tile moduli ne počnejo nič drugega. Iz višje napetosti spravijo na nižjo in ne dovolijo večjega toka kot nastaviš. Edino kar še imajo je to, da bi morali prenehati polniti pri 10% začetnega toka, a tile pocenski takrat samo prižgejo (zeleno) lučko. Modelarski/hobby polnilci pa dejansko prekinejo tok. Poanta je v tem, da na koncu pridobiš bore malo kapacitete.

CC/CV krivulje:
Slika
Vir: https://batteryuniversity.com/learn/art ... _batteries

In še kako shranjujemo baterije na daljši rok: https://batteryuniversity.com/learn/art ... _batteries

Nasploh se splača kaj prebrati na tem spletnem mestu, če hočeš lepo delati z baterijami.

PS. Imaš tudi takšne module kjer s tretjim potenciometrom nastavljaš procent (privzeto 10%) kdaj naj zagori zelena lučka proti koncu polnjenja. https://www.ebay.com/itm/TOP-DC-DC-LM25 ... 2387156371
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a havli » 21 Nov 2019 15:59

Primož, če imaš 5 polnilcev za 5 paketov po vtičnicah v vsej hiši, zakaj ne uporabiš česa takšnega:

Slika

In jih imaš vse v eni sobi.

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 21 Nov 2019 16:30

O tem govorim, fakin spaghetti monster. Pa neumno mi je, da 5 trafotov in 5 štekarjev, če lahko daisychainaš nizkonapetostno DC linijo :)

The bug has bitten, sam še pogruntat moram, kam bom vse skupaj zapakiral :)

Milan pa ravno sem hotel vprašat, če prejšnji link vsebuje (fiksen) procent, pa je bil že odgovor na dlani :)
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 21 Nov 2019 21:48

Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a mmilan » 22 Nov 2019 11:25

Nabavil zaščitne elektronike za baterijske pakete. Ene za 5A in druge za bolj požrešne lučke do 8A toka.

Slika
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a havli » 22 Nov 2019 11:38

A se lahko to montira tudi na takšno škatlico?

Slika

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MarE » 22 Nov 2019 11:45

mmilan napisal/-a:Nabavil zaščitne elektronike za baterijske pakete. Ene za 5A in druge za bolj požrešne lučke do 8A toka.

Slika

Za koliko celic je tole ? Videti je kot 3S.

Kako pa balansiraš paket?
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a mmilan » 22 Nov 2019 12:07

MarE napisal/-a:
mmilan napisal/-a:Nabavil zaščitne elektronike za baterijske pakete. Ene za 5A in druge za bolj požrešne lučke do 8A toka.

Za koliko celic je tole ? Videti je kot 3S.

Kako pa balansiraš paket?

Ne, obe verziji sta za 2S. Zmede te sredinski konektor označen z BM (Battery Middle).

Če so celice kvalitetne iz iste serije, balansiranja praviloma ne rabiš oz. šele po dolgem času ali celo nikoli. Odstopanja so seveda vedno možna.
Naša lučkarska uporaba je v povprečju maloštevilna. V življenski dobi celic s 500 polnjenji bi moral polniti 50x letno in uporabljati paket 10 let. To pa počnejo le redki. Do sedaj sem obnavljal paket le par takim osebam. Praviloma imajo ostali težavo s kvaliteto pocenskih celic.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 22 Nov 2019 12:08

Tomo, to je še tista prva verzija škatljic, ki ima notri samo "varovalko" v obliki upora in še nima parazitske porabe. Načeloma varovalka za nekaj časa prekine tok, če narediš kratek stik. Nisem prepričan, če je v tej tvoji škatljici dovolj prostora. Sredinski vijak je lahko ovira za postavitev vezja, če to ne gre kje ob strani. Seveda lahko poizkusim, če želiš.

Sem pa že uspel spraviti zaščito v novejšo verzijo škatljice. S tem, da sem pobral obstoječe vezje ven in moral malo skrajšati novo vezje. Ne zgleda ravno lepo, a je zaščita potem takšna kot pri ostalih paketih in brez parazitske porabe. Notri so celice povezane s kabli, ne preko vzmeti. Malo zgleda "messy" s kabli, a se od zunaj ne vidi ;) Nisem pa še dal komu v uporabo.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 27 Nov 2019 11:11

Ricky82 napisal/-a:Se pravi,da za balanco bi bila ta OK ?V natural white izvedbi seveda.
https://www.192led.com/product/yinding-900-lumens-cree-xm-l2-2-leds-4-modes-headlight-cycling-lamp-neutral-white/

Evo, mogoče pa je le na voljo dobra stara Yinding dvooka

našli smo tudi link na Aliexpressu

https://www.aliexpress.com/item/32951719338.html

poleg lučke naj bi dobil nosilec za na čelado, belanco in polnilec. BREZ BATERIJE !!
Za baterije pa se lahko obrnete na uporabnika mmilan ali MarE
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a mlacar182 » 27 Nov 2019 13:44

Tole pride lihk spomlad, ko luč nebomo več rabl :D
mlacar182
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 27 Nov 2019 15:27

Ja bolje pozno kot nikoli. No resno, videti je bilo, da se te kvalitetne in sorazmerno poceni lučke ne bo dalo več dobiti.
Velikokrat je tako, da naredijo serijo ali dve in zadeva ponikne, zato se splača probati. Vsaj za tiste, ki imajo resne potrebe po kvaliteti.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a T-Man » 29 Nov 2019 19:46

Mojo Jojo napisal/-a:
Evo, mogoče pa je le na voljo dobra stara Yinding dvooka

našli smo tudi link na Aliexpressu

https://www.aliexpress.com/item/32951719338.html

Tale bi torej bila dobra za na krmilo? Al je še kakšna s širšim snopom?
T-Man
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 29 Nov 2019 20:03

Yinding je prvenstveno namenjena za na čelado (majhna, lahka, enakomeren snop), a je vredu tudi za na krmilo.
Snop je po širini nekje vmes, a se da menjati na TIR leče za širši snop.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 30 Nov 2019 01:48

Slika
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 30 Nov 2019 13:13

Seveda, če hočeš, lahko narediš s tem svetlobno zaveso. Sploh ne boš vedel, da imaš prižgano luč na čeladi ;)
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a mrd » 02 Dec 2019 12:06

Pozna kdo kakšno alternativo pregrešno dragi Lupine Wilma (torej realnih 2500lm +/-)?
Kolega mi gre na živce ker mi na 5m za mano naredi mojo senco čez trail, da se počutim kot, da sploh nimam lučke.

LP
D.
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a Bani » 02 Dec 2019 12:27

Pusti kolega predse na trailu 8)
Bani
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 02 Dec 2019 13:17

Mogoče 2 taki:
https://photos.app.goo.gl/WkdU1QL8PZka2hwV8

vsaka po 1200lm.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a mrd » 03 Dec 2019 09:24

MarE napisal/-a:Mogoče 2 taki:
https://photos.app.goo.gl/WkdU1QL8PZka2hwV8
vsaka po 1200lm.

In koliko bi me prišla roba za takšno "mojstrovina" v samogradnji? ;)

Bani napisal/-a:Pusti kolega predse na trailu 8)

To boš pa moral njega vprašat zakaj se mu ljubi za mano se cjazit... mogoče, pa misli, da mi pomaga?
Uporabniški avatar
mrd
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 03 Dec 2019 10:05

Visje gor omenjena Sigma Buster 2000 sicer nima realnih 2500+, naj bi pa po testih imela realnih 2000 lumnov. Zdaj, a je to dovolj za it kontra Lupine nepridipravom, pa ne morem reci :)

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a mrd » 03 Dec 2019 10:19

problematiks napisal/-a:Visje gor omenjena Sigma Buster 2000 sicer nima realnih 2500+, naj bi pa po testih imela realnih 2000 lumnov. Zdaj, a je to dovolj za it kontra Lupine nepridipravom, pa ne morem reci :)

Marko

Sej veš za koga se gre, saj si isto jamral pred časom ;)
Od kar se je preselil v moje konce in zdaj skupaj furava nočne vidim, da to res zna bit kar konkreten problem. V bistvu še bolj ko mu vsaj delno poskusiš sledit in ugotoviš, da itak ne vidiš pol k... nič.
Uporabniški avatar
mrd
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 07 Dec 2019 21:23

Yinding naj bi bila kopija Gemini lučke.
Zdaj samo še čakam kdaj naredijo kopijo tele Gemini lučke:

Slika
https://gemini-lights.com/products/titan-4000-oled

No, ta lučka je definitivno samo za na belanco.
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a MarE » 07 Dec 2019 22:10

Samo še napis rally saturnus :)
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a mmilan » 10 Dec 2019 15:39

El Tomzo napisal/-a:Yinding naj bi bila kopija Gemini lučke.

Yinding je dejansko najboljša cenovno sprejemljiva kopja Gemini Duo. Vsaj kolikor je meni poznano, pa sem videl (in obdelal) že lepo število lučk.
Zaradi relativno majhne velikosti tudi original ni brez pomankljivosti. Vseeno pa je ta oblika/velikost zelo primerna za na čelado.

Če se vrnem na Tomzov zapis, ne rabiš čakat na kaj takega. Za na krmilo sta dovolj dve, no tudi ena sama, če nisi preveč zahteven. Svoj čas smo vozili s četrtino zdaj običajne svetlobe, pa se nam je zdelo "skoraj" dovolj.
mmilan
član

Prejšnja

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov