električno vs običajno gorsko kolo

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

Re: električno vs običajo gorsko kolo

OdgovorNapisal/-a problematiks » 18 Avg 2017 13:52

PJ napisal/-a:Motor je motor pa naj bo 250W, 3000W (kot tisti iz videa) ali pa 100KM.

No ja, lih eno malček razlike pa je med kolesom s "požegnanim" e-kolo motorjem (250W) in MX motorjem (s kakršnimkoli motorjem že). Predvsem v tem, kakšno štalo pusti eden ali drugi za sabo, če ima cepca za krmilom :wink:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a cebe » 18 Avg 2017 16:31

Marko, ne provocoiram in nič, ampak dejansko koliko AM fully-ev gre iz tvoje trgovine, ki so "samo" 250W?

V Celju vem, da jih gre veliko iz trgovine, ki noben ne ostane na 250w.... to je trenutna realnost, v prihodnosti bodo motorji hitro 1000W z lahkimi baterijami. :cry:
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 18 Avg 2017 20:29

problematiks napisal/-a:No ja, lih eno malček razlike pa je med kolesom s "požegnanim" e-kolo motorjem (250W) in MX motorjem (s kakršnimkoli motorjem že). Predvsem v tem, kakšno štalo pusti eden ali drugi za sabo, če ima cepca za krmilom :wink:

Marko

S strinjam Markom. Opazoval sem dva kolega s pedeleci na vzponih, z gumami 3.0, šlo je gladko, bolj kot pri meni z običajnim MTB in gumami 2.5. Tudi navzdol ni bilo bistvenih razlik, pedeleci so sicer težji, toda širše gume to prav dobro kompenzirajo. Seveda vse to velja ob primernem odnosu do narave.
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

Kraj: Ljubljana

električno vs običajo gorsko kolo

OdgovorNapisal/-a trunto » 18 Avg 2017 20:47

Sam sem vozil Rimčev Greyp in vam povem če bi imel denarce bi ga takoj nabavil. Sicer prav ta Greyp ni več kolo v klasičnem smislu, je precej bližje definiciji motorja (speed mode = 12kW). Kako to potegne v klanec iz nule je mindblowing. Ko prideš dol s takega e-bikea, si še cel dan v knockdownu, ker pravzaprav ne veš kaj se pravkar zgodilo. Res fenomenalni občutki in si samo želiš še.
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 19 Avg 2017 00:26

Pejte rajš kšn trejl pokopat, da se boste mel kje furat
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 19 Avg 2017 17:54

Buschi napisal/-a:Jaz pa mislim, da se bo zaradi navala e-koles zgodilo isto, kot se je zgodilo nam, letalskim modelarjem: registracija
Uni butli z droni so povsod po svetu naredili tolko sranja, de je potrebno vsak model sedaj nad pol kile registrirati in imeti zavarovanje.

Isto bo tle: tablice na kolesih, kot so bile v časih stare Avstro-Ogrske. In se bomo potem po barvi tablic furali po barvi prog.

Drgač pa :

Buschi napisal/-a:Kakorkoli, ko potegnemo črto:
PRIHODNOST JE ELEKTRIČNA !

Če seveda predpostavimo, da prihodnost bo...al bo prej poknal in bo vse skup šlo k vragu.

V bistvu se ne bomo furali po progah, ker jih ne bo. Ilegala pa to :D
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 20 Avg 2017 08:25

Mojo Jojo napisal/-a:Pejte rajš kšn trejl pokopat, da se boste mel kje furat

Nimajo cajta, majo vsi pomrmbne sluzbe, zobarji pa odvetniki
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a tol » 21 Avg 2017 09:44

Buschi napisal/-a:Uni butli z droni so povsod po svetu naredili tolko sranja, de je potrebno vsak model sedaj nad pol kile registrirati in imeti zavarovanje.

Nobenega modela ti ni potrebno registrirati, samo nalepko s podatki gor napopaš in to je to.
tol
nadpovprečno sitn

OdgovorNapisal/-a Buschi » 21 Avg 2017 09:47

Zaenkrat !
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a Luka » 22 Avg 2017 08:17

Luka
član

OdgovorNapisal/-a dejjan » 22 Avg 2017 09:13

Hehe....sam res....jao kam to gremo. Vse na instant, vse na klik, vse na lahkoto. Že z navadnim "piciklom" ima včasih folk preveč dela z "geđeci", pa to naštimat, pa ta profil posodobiti, pa selfi tu, selfi tam, pa vsem svetu povedat, da bo zdej šel na furo in mine 45 minut :).
Skratka folk je preveč obremenjen z elektroniko, namesto da bi gledal in opazoval naravo in bil del nje. Ja, tudi švicati in trpeti je treba, če hočeš nekam priti!

Nisem proti e-kolesom, mogoče me mičkeno moti samo to, da bo zdaj vsak z lahkoto bil tam, kjer v preteklosti ni "z"mogel. In ravno taki, ki pridejo z lahkoto ne spoštujejo zakonov narave, delajo vse na instant, klik.
Ni pa vse črno-belo, za tiste, ki drugače res ne morejo, pa je vse to več kot dobrodošlo.
Uporabniški avatar
dejjan
član

OdgovorNapisal/-a yogo » 22 Avg 2017 13:49

dejjan napisal/-a: Nisem proti e-kolesom, mogoče me mičkeno moti samo to, da bo zdaj vsak z lahkoto bil tam, kjer v preteklosti ni "z"mogel. In ravno taki, ki pridejo z lahkoto ne spoštujejo zakonov narave, delajo vse na instant, klik.

Bolj se ne bi mogel strinjati ;.=9/ ... na skrito celo manj upam, da bo treba tele električne poganjalčke registrirat, pa zavarvat pa še kak tehnični zraven, da se pokompenzira lenoba in švic :mrgreen: :roll:
Uporabniški avatar
yogo
član

električno vs običajo gorsko kolo

OdgovorNapisal/-a trunto » 22 Avg 2017 22:21

dejjan napisal/-a:Hehe....sam res....jao kam to gremo. Vse na instant, vse na klik, vse na lahkoto. Že z navadnim "piciklom" ima včasih folk preveč dela z "geđeci", pa to naštimat, pa ta profil posodobiti, pa selfi tu, selfi tam, pa vsem svetu povedat, da bo zdej šel na furo in mine 45 minut :).
Skratka folk je preveč obremenjen z elektroniko, namesto da bi gledal in opazoval naravo in bil del nje. Ja, tudi švicati in trpeti je treba, če hočeš nekam priti!

Nisem proti e-kolesom, mogoče me mičkeno moti samo to, da bo zdaj vsak z lahkoto bil tam, kjer v preteklosti ni "z"mogel. In ravno taki, ki pridejo z lahkoto ne spoštujejo zakonov narave, delajo vse na instant, klik.
Ni pa vse črno-belo, za tiste, ki drugače res ne morejo, pa je vse to več kot dobrodošlo.

Take pomisleke so imeli (in nekateri še imajo, z Messnerjem na čelu) glede smučanja in žičnic ter s tem povezanega onesnaževanja narave.
Po vaši logiki je edina prava oblika smučanja turna smuka.

Slika
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a SEKISCOTT » 23 Avg 2017 06:29

:lol: :lol: :lol:
Dobra...
SEKISCOTT
član

Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a koko82 » 23 Avg 2017 07:52

vsak gleda samo iz svoje perspektive. nekdo ki dela cel teden po osem ur pa se to v v petek skrajsajo na 6 ne razume da nekateri delajo po cele dneve in da nimajo casa za vzdrzevanj kondicije.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a jery » 23 Avg 2017 16:28

Ne, da nimamo časa, enostavno ne da se nam več delat.
Kdor ne zastopi, naj gre samo stokrat po lojtri gor in dol ke do prvega nadstropja v teh toplejših dneh pa me zanima, koliko jih bo še pripravljenih zbrcat kakšnih tisoč višincev.
So pa tudi izjeme z močno voljo, katerim ne oporekam.
jery
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 23 Avg 2017 18:24

jery napisal/-a:Ne, da nimamo časa, enostavno ne da se nam več delat.
Kdor ne zastopi, naj gre samo stokrat po lojtri gor in dol ke do prvega nadstropja v teh toplejših dneh pa me zanima, koliko jih bo še pripravljenih zbrcat kakšnih tisoč višincev.
So pa tudi izjeme z močno voljo, katerim ne oporekam.

Vidim da imaš doma tri malčke... NOT.

Men če znese 1x na teden na kolo, sem vesel. Letos kr nekako gre... Zaenkrat... Neki je kolen začel štrajkat. :-/
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a bzenko » 24 Avg 2017 08:36

Tale more sam še enmal shujšat pa bo moja :)

https://www.pinkbike.com/news/haibike-x ... eview.html
ride now work later
bzenko
član

Kraj: Getovlje

OdgovorNapisal/-a dejjan » 24 Avg 2017 09:16

hehe....nič več "šatlanja", nič več počasnih žičnic....z DH bajkom in gor in dol :mrgreen: 8) :twisted:
Uporabniški avatar
dejjan
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 24 Avg 2017 10:00

Ja, ampak počasna žičnica te že v enem dopoldnevu/popoldnevu še vedno večkrat pripelje gor kot baterija, kaj šele v celem dnevu :wink:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a P_Nut » 24 Avg 2017 10:51

Kaj pa vozne lastnosti 25kg težkega bicikla? Očitno to nobenega ne zanima, samo gas ravna črta po hribu dol?
P_Nut
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 24 Avg 2017 11:12

Važn, da lepe oblekce niso prešvicane, da čelada ne smrdi in da si na selfiju na vrh hriba kot iz škatlice.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Izi » 24 Avg 2017 11:14

P_Nut napisal/-a:Kaj pa vozne lastnosti 25kg težkega bicikla? Očitno to nobenega ne zanima, samo gas ravna črta po hribu dol?

kaj pa če bi si prebral na omenjeni strani, kjer so naredili test,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a havli » 24 Avg 2017 12:24

Mojo, a pol si je treba za e-bajk selfija tud noge pobrit?

Lpt
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a P_Nut » 24 Avg 2017 12:45

Izi napisal/-a:
P_Nut napisal/-a:Kaj pa vozne lastnosti 25kg težkega bicikla? Očitno to nobenega ne zanima, samo gas ravna črta po hribu dol?

kaj pa če bi si prebral na omenjeni strani, kjer so naredili test,...

Sem si prebral. Test je narejen in napisan za ekosistem e-bikov, nikjer ni nobene primerjave s klasičnim downhill kolesom. Pa ne mi rečt da ni razlike med 15 in 25kg težkim biciklom na spustu ... Sem vozil (bolj na hitro za test) in razlika v handlingu je opazna. Vprašanje je bolj letelo na forumaše ki jim je očitno že šatlanje muka, kaj šele vožnja navzgor. Gas gor, gas dol, koga briga okretnost, občutek na kolesu, sam da leti? Kaj pa tehnična vožnja, bunnyhopanje čez manjše ovire in korenine, pumpanje, manualing, ostri zavoji, skoki, front pivoti ...? To se da s tako kravo delat? To je delno retorično, delno resno vprašanje, ker toliko izkušenj le nimam. Bi se priporočal za insight. :)
P_Nut
član

OdgovorNapisal/-a Luka » 24 Avg 2017 13:01

P_Nut napisal/-a:Kaj pa tehnična vožnja, bunnyhopanje čez manjše ovire in korenine, pumpanje, manualing, ostri zavoji, skoki, front pivoti ...? To se da s tako kravo delat? To je delno retorično, delno resno vprašanje, ker toliko izkušenj le nimam. Bi se priporočal za insight. :)

Če se še ne da, pa se še bo... naslednja stopnja je e-vzmet, pa boš lahko na pritisk gumba bunny hop naredil, šala mala. front pivot? no problemo, e-bremze, par senzorjev pa boš imel knofek za front pivot na krmilu.
Ni da ni :)
Luka
član

OdgovorNapisal/-a bzenko » 24 Avg 2017 13:30

Definitivno bo zram 20kg e-dhja za lokalne proge še en klasičen dh za parke in shuttle. Smo pa včasih tut z 20kg kravam dost tehničnih zadev odfural, sploh v času ko je bil na vsaki fr progi obvezen vsaj en 15m dolg skinny.
ride now work later
bzenko
član

OdgovorNapisal/-a Vladej » 24 Avg 2017 13:31

Primerjava alpskega smučanja z e-kolesarjenjem par postov višje ni primerna. Pri alpskem smučanju je INFRASTRUKTURA načrtovana za n-tisoč smučarjev na dan.
Traili po hribih pa to sigurno niso.
Nisem e-bajk hater ampak stanje
totalne lenobe, popolnega
ugodja in pomanjkanje vztrajnosti so samo voda na mlin e-mtbju. Očitno sem že star siten dec.
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 24 Avg 2017 17:25

Vladej napisal/-a:Primerjava alpskega smučanja z e-kolesarjenjem par postov višje ni primerna. Pri alpskem smučanju je INFRASTRUKTURA načrtovana za n-tisoč smučarjev na dan.
Traili po hribih pa to sigurno niso.
Nisem e-bajk hater ampak stanje
totalne lenobe, popolnega
ugodja in pomanjkanje vztrajnosti so samo voda na mlin e-mtbju. Očitno sem že star siten dec.

A zdej bomo šli pa kalorije štet, kaj je lenoba in kaj ni.
Za nekega ultra-fit bajkerja sem jst prava lenoba, sej nardim samo 800m visinca v eni furi. Za mojga kolega v sluzbi sem pa pravi fanatik.
Za spravit se na ebajk in it na furo, ki bo po vsej verjetnosti trajala precej dlje kot z navadnim kolesom, res moras bit len. Mene recimo zadnjih teden dni matra koleno in bi bil prav vesel enga ebajka...
Kaksne eni klamfate ej...

Infrastruktura je načrtovana ja, narava si pa tega glih ni v načrte postavla...

https://www.outsideonline.com/1904791/n ... aking-snow
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a whatever » 24 Avg 2017 22:01

Meni je hecno to, da zdaj kupuje folk bajke, ki ni nikoli bajkal - elektro bajk seveda. Imam obcutek, da ce ne bi bilo elektrike, ga niti ne bi kupili.
Uporabniški avatar
whatever
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 25 Avg 2017 06:56

trunto napisal/-a:Infrastruktura je načrtovana ja, narava si pa tega glih ni v načrte postavla...

Glede na to, da so zicnice tam kjer so, predvidevam, da si je narava to v nacrte postavila. No ali pa bog ali sef matrice kaj vem kdo je nad vsem tem ;) Po zadnjih informacijah, ki jih imam smo ljudje se vedno del "narave". Po tvojem sodec pa niti metrsko mravljisce ne sodi v naravo, ker si garant narava ni v nacrte postavila, da bodo kdaj mravlje nacrtovale in izvedle to mravljisce.

@Whatever saj ravno to je tisto, kar imam proti ebikom. Vecina (trenutnih) uporabnikov ebike na navaden bicikel ne bi sla pa ce bi bil konec sveta. Ker to se je treba malo pomatrat to pa ni cool. Pri nas mogoce stvar se ni tako hudo opazna, verjetno ker so stvar malo drage 3 jurje in vec za bicikel si pa vecina ne privosci, sploh ker nikoli niso bili ljubitelji kolesarstvar. Ampak po tujini kjer je ali a. vec opcij za rentat ali b. visji standard in si tak bicikel lazje privoscis, pa je vecina uporabnikov ebike ravno takih kot si rekel... ce ne bi bilo elektrike bicikla ne bi uporabljali.
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 25 Avg 2017 07:00

Se vseeno se lahko zraven na glas pogovarjas da so uporabniki e bajkov, mlajsi od 40, invalidi :D
Robots will steal your jobs. But that's OK
Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 25 Avg 2017 13:15

PJ napisal/-a:Glede na to, da so zicnice tam kjer so, predvidevam, da si je narava to v nacrte postavila. No ali pa bog ali sef matrice kaj vem kdo je nad vsem tem ;) Po zadnjih informacijah, ki jih imam smo ljudje se vedno del "narave". Po tvojem sodec pa niti metrsko mravljisce ne sodi v naravo, ker si garant narava ni v nacrte postavila, da bodo kdaj mravlje nacrtovale in izvedle to mravljisce.

WTF?! Zakaj so ebajkerji potemtakem moteč faktor? Sej so vendar del narave...

PJ napisal/-a:@Whatever saj ravno to je tisto, kar imam proti ebikom. Vecina (trenutnih) uporabnikov ebike na navaden bicikel ne bi sla pa ce bi bil konec sveta. Ker to se je treba malo pomatrat to pa ni cool. Pri nas mogoce stvar se ni tako hudo opazna, verjetno ker so stvar malo drage 3 jurje in vec za bicikel si pa vecina ne privosci, sploh ker nikoli niso bili ljubitelji kolesarstvar. Ampak po tujini kjer je ali a. vec opcij za rentat ali b. visji standard in si tak bicikel lazje privoscis, pa je vecina uporabnikov ebike ravno takih kot si rekel... ce ne bi bilo elektrike bicikla ne bi uporabljali.

Ja super, se pravi da je bolje da cel dan ždijo pred TVji in grickajo čips?
A ni to super in vzpodbudno, da se bodo ljudje pa vendarle malce zmigali in kaj naredili zase?

Hja, zgleda da navsezadnje res obstaja društvo "MTB purist nazis", ki vozi single-speed trdake (omg no front shocks too), z v-brake-i in to na slajkah ter se zgražajo nad najnovejšimi dognanji kolesarske industrije.
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 26 Avg 2017 21:10

Hja, sem imel v okolici Cortine videti več teh e-primerkov...

Možakar, vidno preobilen za mtb, se z e-mtbju z vso hitrostjo požene v hrib in zvončklja pohodnikom, naj se umaknejo ...

Gremo nazaj po strmem makadamu, vidimo mtb-ja kako gre v hrib - grize, sope, poti, vrti pedala -- se od daleč vidi da gre 100% na mišice. Bravo!
Malo potem en mtb s plus gumam, z lahkoto v hrib, seveda e-bajk... Se spogledamo z ostalimi pohodniki - ja, e-bajk, saj drugače pa ne bi zmogel ...

Serpentine na prelaze - specialkarji se matrajo in vrtijo, hitrost pa majhna. Počakaš, potem prehitiš. En mtb s plus gumami, gospa ga poganja zlahka, kolo pa gre (pre)hitro v klanec. Na koncu je skoraj prehiter, da bi ga zlahka varno prehitel... ja, seveda, e-bajk. Pa kaj jih je treba....

Planinska koča zdraven jezera - tamali tečni, midva utrujena - ok, do gor se pride tudi s terencem po gozdni cesti. No, nekako morajo jabolka pa moko za štrudelj gor pripeljat. Ob ograji pa - polnilec za e-kolesa ...

Po mojem so e-bajki v očeh pohodnikov v bistvu motorji. Ja, malo poganjaš, ravno toliko, da zgleda kot da kolesariš, drugače pa motor poganja.
Verjetno ne bo noben pohodnik vpodbujal e-bajkerja na vzponu...

Mogoče bi morali imeti e-bajki na vzponu hitrostno omejitev - npr. 10 km/h - ravno toliko da si še stabilen.... :mrgreen:
Potem bi zgledalo, da se vsaj malo matraš gor...

Baje e-bajkerji tudi težko dobijo družbo klasičnih kolesarjev za kakšne vzpone - ker ne glede na to, koliko se bodo ostali matrali bo e-bajk prvi gor ... jah, se bomo kar v svoji družbi klasično matrali ... :twisted:

Verjetno bi se morali e-bajkerji držati nekega kodeksa, npr. e-bajk vedno pride zadnji na hrib. Ne glede na to, da je wattov dovolj, elektrike v baterijah pa tudi.
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a Cemmac » 26 Avg 2017 21:52

Še sreča, da semle ne pridejo :D

https://www.youtube.com/watch?v=rQCJAdSVRqM
Cemmac
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 27 Avg 2017 08:47

Ne rabijo e-bajkov za semle.
Gor pride žičnica. In seveda: mtb bikers are welcomed :mrgreen:
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 28 Avg 2017 08:05

trunto napisal/-a:WTF?! Zakaj so ebajkerji potemtakem moteč faktor? Sej so vendar del narave...

Niso, dokler potem tudi mx motorji niso motec faktor. Ce so, vsaj po tem forumu sodec, mx motorji za prepovedat, potem so tudi e-mtb za prepovedat, ker je to pac motor, pa ceprav malo za veselje se vrtis zraven, da zgleda kot da kolesaris.
trunto napisal/-a:Ja super, se pravi da je bolje da cel dan ždijo pred TVji in grickajo čips?
A ni to super in vzpodbudno, da se bodo ljudje pa vendarle malce zmigali in kaj naredili zase?

Prav velike razlike med grickanjem cispa in "kolesarjenjem" z 250+W motorjem ni ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a m66 » 28 Avg 2017 08:16

PJ si kdaj probal električnega? Sicer sam upam da še kar nekaj let ne bom kupec električnega, ampak to da se na električnem ne moreš zgoniš je pa zelo daleč od resnice. Lahko se ornk zgoniš (pa imam sam kar solidno kondicijo, lahko neskromno rečem da precej nadpovprečno tudi v MTB svetu) le precej hitrejši si.
m66
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 28 Avg 2017 09:08

Verjamem da se lahko zgonis, ampak vecina uporabnikov se ne, pac pa se zgolj brez napora prevaza naokoli. 250W verjamem da se slisi malo, ko pa bo nekdo ugotovil s kaksnimi watti sam goni v klanec (si skoraj upam staviti, da 95% prisotnih ni sposobno 15min poganjati na 250W) bo pa hitro spremenil mnenje o tem, da je 250+W se kolo ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 28 Avg 2017 09:14

PJ napisal/-a:250W verjamem da se slisi malo, ko pa bo nekdo ugotovil s kaksnimi watti sam goni v klanec (si skoraj upam staviti, da 95% prisotnih ni sposobno 15min poganjati na 250W) bo pa hitro spremenil mnenje o tem, da je 250+W se kolo ;)

Eee, o tem že skoz trobim! Pedelec bi morala biti mx. 100, mogoče 150W pomoč, samo za nizke brzine (klance).
Vse kar je preko tega, bi moralo biti tretirano kot motorno kolo...
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a bzenko » 28 Avg 2017 09:18

Sej ni kolo ampak je e-kolo, glede na škodo ki jo povzroča v naravi ga res ne mormo enačit z MX motorjem. Ne vem pa kake traile furate da se bojite upokojencev, debelih ljudi in amaterje, ki vam rijejo po trailih z e-bajki.
ride now work later
bzenko
član

OdgovorNapisal/-a bzenko » 28 Avg 2017 09:22

ride now work later
bzenko
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 28 Avg 2017 09:33

bzenko napisal/-a:Sej ni kolo ampak je e-kolo, glede na škodo ki jo povzroča v naravi ga res ne mormo enačit z MX motorjem. Ne vem pa kake traile furate da se bojite upokojencev, debelih ljudi in amaterje, ki vam rijejo po trailih z e-bajki.

...mislim, da veš, v katero smer bo šla prihodnost?! V tistio, katero tudi ti čakaš - močneje, vzdržljiveje in hkrati precej lažje.
Trend, ki je že opazen, je, da večina kupcev NI upokojencev in ljudi, ki zaradi takpnega ali drugačnega razloga ne morejo goniti navadnih koles.

In ne, ne bojim se, da bodo uničevali toliko kot MX (še vseeno pa precej več kot navadni mtb-ji). Bojim se, da bomo imeli vsi še dodatno več težav, da se končno mtb pri nas razvije do tja, kamor bi se že zdavnaj mogel...
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 28 Avg 2017 10:26

Kaj mi bo narava s svojimi trejli, če jih ne morem izkoristit !
Kaj mi bo Veyron, če se več kot 130 ne smem peljati !
Kaj mi bo Lexxxi Luxe, če je ne morem zadovoljit !

Važno da se fura...na noge...na elektriko...al pa na bencin !

Hvala.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a bzenko » 28 Avg 2017 10:34

Prihodnost je električna, mtb bo žal pri nas legalen ko boš ti v penziji, mene pa vrjetno ne bo več (nezdrav življenjski slog + stres na delovnem mestu ;)). Se strinjam z več argumenti proti e-bajkom v tej temi ampak je preveč podobna temi o mtb na planinskem forumu. Teženje drugim ker majo drugačne igrače za furanje po naravi se mi zdi brezvze, vsi delamo škodo v naravi, najmajn je naredijo tisti ki so doma.
ride now work later
bzenko
član

OdgovorNapisal/-a Kats » 28 Avg 2017 12:06

Kats
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 28 Avg 2017 17:49

bzenko napisal/-a:Prihodnost je električna, mtb bo žal pri nas legalen ko boš ti v penziji, mene pa vrjetno ne bo več (nezdrav življenjski slog + stres na delovnem mestu ;)). Se strinjam z več argumenti proti e-bajkom v tej temi ampak je preveč podobna temi o mtb na planinskem forumu. Teženje drugim ker majo drugačne igrače za furanje po naravi se mi zdi brezvze, vsi delamo škodo v naravi, najmajn je naredijo tisti ki so doma.

+1
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a spodletela » 29 Avg 2017 15:11

Sem se vozil z elektricnim downhill biciklom saj ne recem, da ni zabavno, samo tole bo stala. Vsak klinac se bo vozil po hribih in tistim, ki jim je bilo do sedaj nedostopno priti na kaksen vrh (ali bohnedaj, spust), bodo zdaj delali guzvo, sicer se jih bo veliko potolklo (pobilo) ampak stala bo pa popolna. Dejansko bi jih prepovedal, v korist vseh.

Tistemu, zgoraj: za skodo se ne bojim, ker en traktor, ki zvlece deblo iz hoste naredi tako stalo, da se lahko e in ne e mtbji skrijejo, ampak v koloni vozit na hrib bo pa mucno.
Getting older...
Uporabniški avatar
spodletela
član

Kraj: somewhere over the rainbow...

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 29 Avg 2017 17:25

PJ napisal/-a:Verjamem da se lahko zgonis, ampak vecina uporabnikov se ne, pac pa se zgolj brez napora prevaza naokoli. 250W verjamem da se slisi malo, ko pa bo nekdo ugotovil s kaksnimi watti sam goni v klanec (si skoraj upam staviti, da 95% prisotnih ni sposobno 15min poganjati na 250W) bo pa hitro spremenil mnenje o tem, da je 250+W se kolo ;)

A 95 % je dovolj visoka številka? :)

Mater, prav rad bi enkrat za foro sprobal power meter, da vidim, koliko lažejo Stravine ocene :)

cebe napisal/-a:
PJ napisal/-a:250W verjamem da se slisi malo, ko pa bo nekdo ugotovil s kaksnimi watti sam goni v klanec (si skoraj upam staviti, da 95% prisotnih ni sposobno 15min poganjati na 250W) bo pa hitro spremenil mnenje o tem, da je 250+W se kolo ;)

Eee, o tem že skoz trobim! Pedelec bi morala biti mx. 100, mogoče 150W pomoč, samo za nizke brzine (klance).
Vse kar je preko tega, bi moralo biti tretirano kot motorno kolo...

Ma 250 W je OK, ampak naj bo to peak. Ampak takšen peak, kjer lahko motor dela recimo minuto, max 2, potem se pa pregreje. Tako da ja, 100 do 150 W continuous moči. Pa še baterijo lahko daš na polovico (ali še manj) za isti domet.

Pedelec do 25 km/h je IMO OK, navsezadnje občasno tudi po ravnem precej leti, če je skupina (v četrtek iz Stražišča na Bazen redno čez 35 km/h :D ).
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 29 Avg 2017 20:29

Glede moči - verjetno se kolesarjevo moč meri na kolesu, moč motorja e-kolesa pa osi motorja.
Verjetno 250 W ni ravno 250w na kolesu - so neke izgube zaradi trenj. Tam 5% verjetno ...
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 30 Avg 2017 22:27

Kar nanese celih 10 W in drobiž. Pa problem je, da gredo praktično vsi ti pogoni čez 500 W. Daleč čez, kar sem poslušal komentarje.

Daleč od tega, da bi bil nasprotnik e-bajkov, res pa ne vidim smisla v tako močnih motorjih v praktično vseh pogledih. Čeprav po drugi strani pogone razvijajo Bosch, Brose, Yamaha, Shimano (od ta velikih, znanih, pustimo še vse stvari v razvoju od manjših in večjih igralcev), ki so vsi vredni več milijard. Po eni strani bodo že vedeli :D
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a bzenko » 31 Avg 2017 06:52

Normalno da gre 250W motor čez 250W, kok dolgo pa zdržal je pa drugo vprašanje.
ride now work later
bzenko
član

OdgovorNapisal/-a Vladej » 31 Avg 2017 08:10

To je vse v redu, samo tega potem ne imenujmo kolo in kolesarjenje.
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 31 Avg 2017 21:42

Sej to ni kolo, ampak je kolo s pomožnim motorjem.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 01 Sep 2017 21:51

bzenko napisal/-a:Normalno da gre 250W motor čez 250W, kok dolgo pa zdržal je pa drugo vprašanje.

Ne vem, a sem tukaj že napisal ali ne, ampak po podatkih, ki sem jih prejel (nisem sam raziskoval, je bilo omenjeno tekom debate), Bosch uporablja 4 kW motor, ki ga pač poganja bistveno pod nazivno močjo. Pa 250 W je zgolj številka v pravilih, ki je 'povprečna' (karkoli to pomeni, definitivno pa, da lahko znotraj pravil moč to številko preseže), itak pa so vsi e-biciklih 'čipirani' oz. imajo izklopljene omejitve, tako za moč (so realno se mi zdi precej bližje 1 kW) kot za hitrost, do katere pomagajo.

Dokler možnost takšnega odpiranja ne bo odpravljena, je brezveze, kaj tukaj pametujemo, koliko moči je še dovolj, a so OK ali ne, itd.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a Surfac » 02 Sep 2017 16:20

PrimozR napisal/-a:Dokler možnost takšnega odpiranja ne bo odpravljena, je brezveze, kaj tukaj pametujemo, koliko moči je še dovolj, a so OK ali ne, itd.

Najprej bi morali prodajalci in proizvajalci zagrozit, da vasaka spremeba moči in poseganje v motor ukine garancijo. Ko sem bil v Nemčiji, mi je nekdo od serviserjev trdil, da se pri Boschu vse spremebe na motorju zapišejo v čip in so sledljive, pri Yamahi pa zadošča za spremebo moči že aplikacija na telefonu... Mejo za uporabo s kolesarji je potrebno nekje postavit, 250 W ni tako strahotna moč....

Ker imate vsi samo grozne primere e-kolesarjev, z nami, ki nimamo e-koles kolesari, e-kolesarka, ki brez e-kolesa nikoli ni šla zraven. Po pol leta uporabe, ga čedalje pogosteje izklaplja, napredovala je v tehniki, razmišlja o navadnem kolesu. En kolesar več, za nekatere je to škoda, za druge je pa to fajn....
Uporabniški avatar
Surfac
član

Kraj: Ljubljana Vic

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 03 Sep 2017 20:41

Surfac napisal/-a:
PrimozR napisal/-a:Dokler možnost takšnega odpiranja ne bo odpravljena, je brezveze, kaj tukaj pametujemo, koliko moči je še dovolj, a so OK ali ne, itd.

Najprej bi morali prodajalci in proizvajalci zagrozit, da vasaka spremeba moči in poseganje v motor ukine garancijo. Ko sem bil v Nemčiji, mi je nekdo od serviserjev trdil, da se pri Boschu vse spremebe na motorju zapišejo v čip in so sledljive, pri Yamahi pa zadošča za spremebo moči že aplikacija na telefonu... Mejo za uporabo s kolesarji je potrebno nekje postavit, 250 W ni tako strahotna moč....

Ker imate vsi samo grozne primere e-kolesarjev, z nami, ki nimamo e-koles kolesari, e-kolesarka, ki brez e-kolesa nikoli ni šla zraven. Po pol leta uporabe, ga čedalje pogosteje izklaplja, napredovala je v tehniki, razmišlja o navadnem kolesu. En kolesar več, za nekatere je to škoda, za druge je pa to fajn....

Ekstremno, ampak registracija in direktna kazen za vse kršitelje. Kako se bo to preverjalo je pa nekaj povsem drugega. Z drugo besedo, urediti je treba še tono drugih stvari, preden se bo takole reguliralo moč e-bajkov.

Proizvajalcem je pa itak po godu, da se lahko čipa. Če jim ne bi bilo, ne bi bilo to tako enostavno. Poglej BMW, s prejšno serijo petice in s trenutno serijo trojke (in z ostalimi modeli z istimi motorji) so uvedli kriptiran ECU, posledično je kar nekaj časa trajalo, da so se pojavili prvi čip tuningi, bili pa so dragi (ker samo določene firme znajo kriptiran ECU odkleniti). Bosh & co. bi zlahka preprečili čipanje, če bi to želeli.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a Vladej » 07 Sep 2017 07:02

Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 07 Sep 2017 08:25

Mislim sicer, da tukaj ni toliko težava samo kolo in njegovo obnašanje, kot dejstvo, da je zaradi e-koles v prometu precej več starejših, ki poleg tega tudi niso ravno neki strašni kolesarji. Slabši odzivni časi v kombinaciji z neizkušenostjo pa tipično ne prinesejo ravno dobrih rezultatov.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Vladej » 07 Sep 2017 08:35

Verjetno je treba še hitrost dodati zraven, ker se lahko "ata" kar naenkrat 20km/h pelje.
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google [Bot]