brez pedal...

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

Re: brez pedal...

OdgovorNapisal/-a mrd » 18 Sep 2017 16:25

mrd napisal/-a:En nasvet... dejte ostat pri pedalih. Ostalo ste ze v področju nebuloz.

Že dolgo nazaj sem predlagal, da se ostane pri pedalih :) :) :)
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a klo8 » 18 Sep 2017 19:32

He, he, se strinjam. Ampak odgovora pa ni in ni :mrgreen: . ZAKAJ PEDALA????????? :mrgreen:
klo8
član

Kraj: Slovenj Gradec

OdgovorNapisal/-a kacu » 18 Sep 2017 19:38

Da si nisi že sam odgovoril na vprašanje?
da se ali nov, ali rabljen bajk prodaja brez peda

Zato pa vsak, ki mu trenutna pedala odgovarjajo proda kolo brez le-teh.
follow me i'm right behind you
Uporabniški avatar
kacu
član

Kraj: Glava

OdgovorNapisal/-a koko82 » 18 Sep 2017 19:58

Zato ker je kolo z napačnimi pedali nevozno. Če imaš čevlje za flat se ne moreš vozit z spd pedali in obradno. Z preozkimi gripi ali napačnim sedežem se vseno lahko voziš.
Malo večji slo. trgovec proda 400 koles na leto. Si predstavljate da bi vsa kolesa prišla z spd-ji a polovica strank bi želela flat pedala ? Prodajalec ve da ni šans da proda 200 spd pedal na leto in jih zato ne bo jemal v račun. V tem primeru bi morali kupci kupit dvoja pedala. Ena z kolesom in ena naknadno.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 18 Sep 2017 20:50

Če me spomin ne vara je (vsaj včasih bilo) neka potrošniška direktiva ali navodilo al neki (ne vem kolk zahtevna pri nas, v EU vsekakor), da se sme novo kolo prodati le z opremo katera zadostuje zakonskim zahtevam, da se lahko kolo pojavi v prometu. Torej včasih si zraven še tako hude rakete dobil mačja očesa in podobno sranje, ki ni praktično nikoli zapustilo vrečko.

Tko da sem mnenja, da bi se moralo kolo prodajati kompletno, da grem lahko iz trgovine direkt v hrib. Pa naj bojo to cheap plastična pedala za 1 € bulk price ali pa super duper 200g flati ali pa magar opcijska izbira med določenimi modeli...pač kokr trgovcu najbolj paše in se lahko prilagodi kupcu, ne mi pa prodajat izdelka ki je neuporaben, pedala so ključni sestavni del kolesa, tako kot belanca, gripi, sedež, faking zajla za menjalnik.

Res nima smisla. Če lahko vsaka firma ponuja določen model v vsaj treh izvedbah razredov opreme, katera pri zahtevnejših kolesarjih, ki vejo kaj kupujejo itak nikoli ne ustreza več kot v 90 % (pa sem velik reku), potem naj dajo zraven še faking pedala, ki ne bojo bistveno vplivala na izbiro in tudi ceno ne.

Tle vidim pač samo en kmečko logičen razlog...in sicer da pedala, ko so našraufana na gonilko naredijo bicikl veliko bolj nerodnega za zlagat v skladišča, izložbe, škatle itd. Če pa so samo priložena v vrečki pa je spet nerodno, ker se lahko izgubijo, izginejo, nekdo bi jih ob prodaji moral spet našraufat gor itd...

Ps. kar se tiče prodaje rabljenega kolesa, tle je pač stvar dogovora...vsaj jest bom vedno prodajal bajk s pedali...praviloma s fleti, tko da se človk ko pride na ogled vsaj usede gor in zapelje dva kroga.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a cebe » 18 Sep 2017 22:35

Se vedno mora vsako kolo zadoscati dolocenim zahtevam, standardom. In en od teh so pedala. In kolikor mi je znano, pridejo zraven vsakega kolesa pedala, odsevniki, itd.
Ampak prilozena pedala so neuporabna, navadno plasticno sranje za 1€.
Kot je ze Mojo ugotovil - tudi prelaganje/zlaganje v trgovini jes pedali precej tezje.

Poslano z mojega VTR-L09 z uporabo Tapatalk
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 19 Sep 2017 07:46

Bi znalo bit, da ima koko prav. Ko sem konec devetdesetih kupoval kolo, sem gor dobil zelo solidna SPD pedala. Ne vem pa, koliko so se takrat že vozili flati, mi smo vsi imeli SPDje.

Pa še to - a se zdaj dejansko ne da s trgovci dogovoriti za brezplačno menjavo kakšne komponente? Ker včasih to ni bil noben problem.. enkrat so nam celo po 14 dnevih brezplačno menjali fajfo za krajšo (pa da ne bo pomote, to se mi je že takrat zdelo več, kot bi lahko pričakoval... stari Factory store je bil res zakon).
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a Vladej » 19 Sep 2017 08:46

Tudi jaz sem na kolesih leta 2009 (Wheeler trdak) in 2010 (Scott Spark) dobil solidne Shimano Spd-je.
Pa jih je bilo treba v trgovini takoj zamenjati za najcenejša mestna flet pedala, spd-je z blokerji pa na Bolho.
Kasneje kupljena kolesa so bila vsa naprodaj brez pedal.
Menim, da bi osnovna pedala vseeno moral dobiti na bajku, da se lahko vsaj iz trgovine odpelješ in preveriš ali vse dela.

Nikoli ne bo vsem prav....
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cebe » 19 Sep 2017 09:40

Pa saj imajo bajki cisto osnovna plasticna pedala poleg!

Pa vsi govorite o SPD-jih... Kj p CB, Mavic, Time, Look, Speedplay, HT (nevem ali imajo svoj sistem ali ne), itd. (ja, to so vsi razlicni MTB sistemi za vpenjanje). Ti nimajo nobene veze s Shimanovim SPD sistemom!
Po vašem bi moral prodajalec držat zalogo clipless pedal vseh teh firm?
Ce dobim kolo z SPD-ji, gredo v trenutku v prodajo, brez testa.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Vladej » 19 Sep 2017 11:03

Po mojih izkušnjah nimajo vsi osnovna pedala zraven.Leta 2014 na mojem ni bilo pedal zato sem jih kupil prej in na prevzem seboj prinesel. Lansko leto je bil ženin bajk prav tako brez, pa smo šli takoj v Bajkmanijo kupit in našraufat (obe kolesi sta bili čez 2000 Eur).
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

OdgovorNapisal/-a Rokson » 19 Sep 2017 13:40

cebe napisal/-a:Pa saj imajo bajki cisto osnovna plasticna pedala poleg!

Pa vsi govorite o SPD-jih... Kj p CB, Mavic, Time, Look, Speedplay, HT (nevem ali imajo svoj sistem ali ne), itd. (ja, to so vsi razlicni MTB sistemi za vpenjanje). Ti nimajo nobene veze s Shimanovim SPD sistemom!
Po vašem bi moral prodajalec držat zalogo clipless pedal vseh teh firm?
Ce dobim kolo z SPD-ji, gredo v trenutku v prodajo, brez testa.

Po mojem je SPD trivialno poimenovanje clipless pedal, kot mineralni vodi praktično vsi rečemo Radenska...
Rokson
član

OdgovorNapisal/-a BikeBro » 19 Sep 2017 13:56

Banda... Porivate vi kaj? :lol:

Pa bajk ne dobiš brez pedal (razen online), če pisneš ti nabijejo gor plastike s kresničko, ne dajo jih pa gor, saj jih noben noče...
Uporabniški avatar
BikeBro
član

OdgovorNapisal/-a Jernejk » 19 Sep 2017 14:01

A ne diši to po tem, da bi morali tudi vsi računalniki (desktop) biti naprodaj z monitorjem, tipmovnico in miško? Pri "nižjih" kompletih "za šolarje" je to sicer res praksa, pri resnejših zadevah pa je kišta kišta, ostalo tako ali tako že imaš oz. nabaviš po lastnih željah. Hardcore uadeve se praviloma sestavljajo po komponentah, podobno tudi pri kolesih. OK, primer je mogoče res nekoliko "oldschool", ker se sedaj nabavljajo laptopi, ampak za oris verjetno bo. :D
Jernejk
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 19 Sep 2017 15:05

JernejK odvisno kako pogledas... po eni strani ja, po drugi strani pa je to isto kot da bi prodajali laptope brez polnilca. Je pa res, da vsaj jaz osebno ne vidim nekega hudega problema v tem, ce pride bike brez pedal. Zaradi mene bi lahko tudi brez sedeza in gripov, ker do sedaj se nisem kupil enega, kjer bi obdrzal sedez in gripe. Je pa res, da jih je vecina (razen zadnjega Canyona) prisla s pedali.... eden celo s taksnimi, da sem jih obdrzal (Shimano XT spd-ji, ampak to je bila bolj usluga prijatelja kot da bi bike prisel tako sestavljen iz tovarne :))
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a cebe » 19 Sep 2017 16:16

Vladej, kot ze omenjeno, "po zakonu" bajk mora imeti pedala in kresnicke, vendar nihce tega ne daje gor, ker itak bi vsal zelel imeti brez, kar pa se ne pomeni, da jih nimajo. In kot omenjeno, so to najbolj cheap plasticna pedala.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 19 Sep 2017 16:55

Rokson napisal/-a:Po mojem je SPD trivialno poimenovanje clipless pedal, kot mineralni vodi praktično vsi rečemo Radenska...

Ampak vsi ne marajo Radenske, eni hočejo Jamnico, kar je želel povedati cebe.

Sicer pa FYI, SPD patent je potekel, na trgu pa je že (oz. bodo v kratkem) kar nekaj pedal, ki so SPD compatible, nimajo pa SPD štemplja.

Jernejk napisal/-a:A ne diši to po tem, da bi morali tudi vsi računalniki (desktop) biti naprodaj z monitorjem, tipmovnico in miško? Pri "nižjih" kompletih "za šolarje" je to sicer res praksa, pri resnejših zadevah pa je kišta kišta, ostalo tako ali tako že imaš oz. nabaviš po lastnih željah. Hardcore uadeve se praviloma sestavljajo po komponentah, podobno tudi pri kolesih. OK, primer je mogoče res nekoliko "oldschool", ker se sedaj nabavljajo laptopi, ampak za oris verjetno bo. :D

Sem že dal ta primer na prejšnji strani, pa mi je bilo povedano, da nimam pojma. Torej tread lightly :P
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a bzenko » 20 Sep 2017 07:01

Zakaj brez pedal? Zato ker solidna flat pedala stanejo 30€ :)
ride now work later
bzenko
član

Kraj: Getovlje

OdgovorNapisal/-a tol » 21 Sep 2017 06:52

cebe napisal/-a:Vladej, kot ze omenjeno, "po zakonu" bajk mora imeti pedala in kresnicke....

Jaz bi pa rad videl v katerem zakonu je napisano, da mora prodajalec prodati kolo s pedali?

V zakonu o cestno prometnih predpisih piše:

Zakon
23 člen, definira kaj je kolo:
"49. kolo je enosledno ali dvosledno vozilo z najmanj dvema kolesoma, ki ga poganja voznik z lastno močjo; "

103 člen pa pravi:

"(9) Voznik kolesa mora imeti ponoči in ob zmanjšani vidljivosti prižgano na sprednji strani belo luč za osvetljevanje ceste, na zadnji strani pa rdečo pozicijsko luč. Na zadnji strani kolesa mora imeti nameščen rdeč odsevnik, na obeh straneh pedal rumene ali oranžne odsevnike, na kolesih pa rumene ali oranžne bočne odsevnike. "

Policija na svoji strani sicer navaja, da v obvezno opremo kolesa sodi:

"V obvezno opremo kolesa sodijo zvonec, luč za osvetljevanje ceste, zadnja rdeča luč, zadnji rdeči odsevniki, rumeni odsevniki v pedalih, brezhibna zadnja in prednja zavora, bočni odsevniki."
Ne najdem pa povezave z zakonodajo.
tol
nadpovprečno sitn

OdgovorNapisal/-a klo8 » 21 Sep 2017 08:52

Ja, če piše, da morajo biti rumeni odsevniki na pedalih, to najbrž pomeni, da brez pedal ne gre :mrgreen:
klo8
član

Kraj: Slovenj Gradec

OdgovorNapisal/-a tol » 21 Sep 2017 08:58

klo8 napisal/-a:Ja, če piše, da morajo biti rumeni odsevniki na pedalih, to najbrž pomeni, da brez pedal ne gre :mrgreen:

Nisi dobro prebral.

Odsevniki se nanašajo na vožnjo ponoči in ob poslabšani vidljivosti.
Iz tega sledi, da v kolikor se kolo proda v dnevnem času je lahko brez pedal, če se pa proda ponoči pa se mora kolo prodati s pedali. :lol:
tol
nadpovprečno sitn

OdgovorNapisal/-a cebe » 21 Sep 2017 09:24

Gre se za prodajo... In ne smes prodajat "nevoznega" oz opremljenega za uporabo - pedal, odsevniki, itd.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a tol » 21 Sep 2017 09:54

cebe napisal/-a:Gre se za prodajo... In ne smes prodajat "nevoznega" oz opremljenega za uporabo - pedal, odsevniki, itd.

Kje to piše?
Resno me zanima.

Če to drži, pač prodaš na kolo nalepiš etiketo "set za kolo" :D
tol
nadpovprečno sitn

OdgovorNapisal/-a cebe » 21 Sep 2017 17:02

Nisem preverjal, ampak sigurno ne v zakonu o cestno prometnih predpisih.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 23 Sep 2017 07:35

tol napisal/-a:
klo8 napisal/-a:Ja, če piše, da morajo biti rumeni odsevniki na pedalih, to najbrž pomeni, da brez pedal ne gre :mrgreen:

Nisi dobro prebral.

Odsevniki se nanašajo na vožnjo ponoči in ob poslabšani vidljivosti.
Iz tega sledi, da v kolikor se kolo proda v dnevnem času je lahko brez pedal, če se pa proda ponoči pa se mora kolo prodati s pedali. :lol:

vsi malo slabo berete. gre za kolesa namenjena voznji po cesti.prav tako zakon o cestnem prometu nima čisto nič s tem, kakšna kolesa se lahko prodajajo, ampak le s tem, kaj rabi kolo za vožnjo po cesti. :)
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a flefo » 11 Okt 2017 18:17

Uporabniški avatar
flefo
član

Kraj: rd

OdgovorNapisal/-a jernejm » 11 Okt 2017 18:51

Ufff, s čim si probleme dela folk....jurja in pol za bajk, nimam pa 30 za pedala.

Je pa problem enostaven - angleži morajo čisto vsak bajk dostavit kupcu z vso obvezno opremo in pripravljenega za vožnjo. Ampak povem direkt, sem dobil zraven take pedala (in odsevnike, zvončke, neke plastike k ne vem zakaj sploh so....) da sem vse skupaj zabrisal v smeti. Če dajo zraven drek, je bolš da ga ne dajo. S tem pade nivo kolesu in prodajalcu.
jernejm
član

Kraj: Nad Pivko

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 11 Okt 2017 22:01

Ne gre se, da je problem 30 €, problem je, da se te robe potem ne losaš.
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a cebe » 11 Okt 2017 22:07

jernejm napisal/-a:Ufff, s čim si probleme dela folk....jurja in pol za bajk, nimam pa 30 za pedala.

Je pa problem enostaven - angleži morajo čisto vsak bajk dostavit kupcu z vso obvezno opremo in pripravljenega za vožnjo. Ampak povem direkt, sem dobil zraven take pedala (in odsevnike, zvončke, neke plastike k ne vem zakaj sploh so....) da sem vse skupaj zabrisal v smeti. Če dajo zraven drek, je bolš da ga ne dajo. S tem pade nivo kolesu in prodajalcu.

Jaz še nisem sestavil bajka, ki nebi imel vsega naštetega, kar morajo "angleži" imeti... Šroti, C-ji, Speci, Pivoti, GTi, Hollandije, itd. vsi imajo v paketu vse kar omenjaš oz. zvončke imajo samo nekateri, bolj redki, ostalo pa vsi.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a jernejm » 12 Okt 2017 19:32

Ne vem kako gre oz. te ne razumem. A potem pridejo kolesa k nam z vso opremo, trgovine pa potem pedala poskrijejo da jih stranke kupijo še enkrat?!?
jernejm
član

Kraj: Nad Pivko

OdgovorNapisal/-a problematiks » 12 Okt 2017 19:47

Prav gotovo :)
Specialke tudi ene nisem se videl, da bi prisla s pedali. Pri gorskih kolesih je to malo drugace, v rangu do 1000-1500 evrov so tipicno na vseh kolesih, kar je pa visje gor, pa vedno bolj redko. Malo je tudi od firme odvisno verjetno, ampak na splosno je tako. Govorim o 5+ razlicnih firmah, s katerimi imam direktne izkusnje.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a cebe » 12 Okt 2017 22:22

Kot ze visje napisano - zraven pridejo plastik fantastik pedala, ki jih noben niti noce, tudi ce ga silis.

Se pa oproscam - Specove drazje specialke so brez pedal.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a bzenko » 13 Okt 2017 08:53

Kitajc nardi kup plastike in pošlje v Slovenijo da lahk serviser vrže isti kup plastike v smeti :)
ride now work later
bzenko
član

Kraj: Getovlje

Prejšnja

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: fastdown, lukasmuka