Športna ura za navigacijo

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

OdgovorNapisal/-a mihax » 18 Sep 2018 11:05

Sem pred nakupom športne ure, pri kateri mi je poleg ostalih funkcij (utrip, beleženje ture...) največ pomeni navigacija. Navigacija v smislu, da si lahko naložim gpx file in lahko med turami po novih stezicah nahitro preverjam npr. kateri odcep je tapravi. Za backup je v nahrbtniku zemljevid in telefon z naloženo karto.

Nekako sem zoožal izbor na Suunto Spartan Sport / Ultra in Garmin Fenix 5.

Zanima me, če kdo tukaj gor to uporablja in kako je na splošno zadovoljen z možnostnjo navigiranja preko ure? Kako je z nalaganjem topo kart na Garmin Fenix 5?
Sam Hill fan club member since 10.6.2007
Uporabniški avatar
mihax
član

Kraj: Planina

Re: Športna ura za navigacijo

OdgovorNapisal/-a primozf » 18 Sep 2018 15:19

Suunto Ambit 2.
Veliko uporabljam navigacijo preko ure.
Moja ura nima kart, vidiš samo track in pozicijo.
Ko se navadiš, je veliko hitreje kot s telefonom.
Ponavadi se pred odcepom zapeljem 5 metrov v najverjetnejšo smer in po tem na uri že vidim, a sem šel prav.
Mopedist
primozf
nočna izmena

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 24 Sep 2018 21:11

Moj glas gre za Xiaomi Stratos (namesto Xiaomi je lahko tudi Huami oz. Amazfit, namesto Stratos pa Pace 2, ena ura pod mnogimi imeni). Ponuja vse, kar hočeš, ponuja vse, kar imajo veliki, stane pa polovico do tretjine velikih. Pa še dober smartwatch je (prikazovanje notificationov s telefona).

Naprodaj je na Aliexpresu za ~150 € s poštnino iz Španije, carinijo ne. Preverjeno trikrat.
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 25 Sep 2018 07:48

pipi, se na Xiaomi da naložiti track, ki ga potem slediš ko si na kolesu?
Se pravi da na zaslonu prikazuje naloženi track in tvojo dejansko pozicijo.
Nekaj takega sem uporabljal pred 10 leti na garminovem forerunnerju 305:

Slika
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a stomper » 25 Sep 2018 11:42

PrimozR napisal/-a:Moj glas gre za Xiaomi Stratos (namesto Xiaomi je lahko tudi Huami oz. Amazfit, namesto Stratos pa Pace 2, ena ura pod mnogimi imeni). Ponuja vse, kar hočeš, ponuja vse, kar imajo veliki, stane pa polovico do tretjine velikih. Pa še dober smartwatch je (prikazovanje notificationov s telefona).

Naprodaj je na Aliexpresu za ~150 € s poštnino iz Španije, carinijo ne. Preverjeno trikrat.

Mene tudi zanima ta ura.
Najboljše da narediš en review/test ;)
stomper
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 26 Sep 2018 16:02

Nisem še testiral v praksi, ampak ja, priklopiš uro na PC prek polnilca in v raziskovalcu na uro vržeš GPX oz. imaš GPX na telefonu, kjer ga prek Appa vržeš na uro. Pred začetkom aktivnosti ga naložiš, potem ti pa prikazuje na zemljevidu. Pa pomojem ura vibrira in opozarja, ko zaideš s poti. Moram ob prilki sprobat enkrat za vselej :)

Testa oz. reviewa ne bi ravno delal, ker jih je pol internet, zlahka pa odgovorim na vprašanja.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 26 Sep 2018 16:18

Ceprav 150eur ni ravno tako hudo pretirano ugodno, glede na to, da za ta denar dobis ze Polar M430. Kar se tice HRM je Polar svetlobna leta pred ostalimi, pa tudi po natacnosti GPS-a M430 ni ravno zanic, v800 za 100eur vec je pa se vedno trenutno najbolj natacen HRM kar jih je (tako glede GPSa kot tudi glede pulza).
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a trunto » 26 Sep 2018 20:39

Da si sposodim temo...

Očitno mi crkuje Polar M200, saj se noče in noče napolniti. Vklopim ga v USB port (poizkusil 1001 varianto), pokaže charging in to je to. Ko ga izklopim po nekaj urah (ko bi se moral že zdavnaj napolniti), je status baterije nespremenjen.

Na servisu so mi rekli, da lahko zamenjajo samo cel modul, ki pride cca. 90€, kar je pa že skoraj toliko kot nova ura. Star je cca. dobri 2 leti.

Sicer sem zelo zelo zadovoljen s tem modelom, zelo natančen GPS, primerjal sem ga z mojim eTrex-om, poti so se vedno prekrivale.

Kaj bi bilo podobno temu modelu od drugih proizvajalcev? Pozornost mi je pritegnil Garmin Vivosport. Če ne drugega bom spet vzel M200.
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a mihax » 28 Sep 2018 11:06

@PJ: torej pri Polarju merilci utripa na zapestju dejansko dovolj natančno delujejo? Osebno sem to zaenkrat odpisal zaradi poročil o nenatančnosti.

Glede navigacije pa vedno bilj prihajam da zaključka da je fajn imet poleg gpx-a tudi topo mapa za podlago, kar me seveda odnese v smer Garmin Fenix 5...
Sam Hill fan club member since 10.6.2007
Uporabniški avatar
mihax
član

Kraj: Planina

OdgovorNapisal/-a ef100179 » 28 Sep 2018 12:00

ALi Xiaomi ima ANT+ poezavo, torej ali lahko priklopiš HRM pas od Garmina?

zasledil sem samo Bluetooth povezavo
ef100179
član

OdgovorNapisal/-a dejanot » 28 Sep 2018 12:12

ef100179 napisal/-a:ALi Xiaomi ima ANT+ poezavo, torej ali lahko priklopiš HRM pas od Garmina?

zasledil sem samo Bluetooth povezavo

Cao

Pametne ure naj nebi imele povezave ANT+ (vsaj tako je bilo na moji uri Samsung Gear S), imajo pa zato povezavo BT in WiFi, zato sem jo pa zamenjal za klasico sportno uro Suunto Ambit in ta se lahko poveze s paski kateri imajo povezavo ANT+, zadovoljen z nakupom, naslednica bo zih novejsi Ambit :wink:

LP
!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!

Prodam: flat pedala in sedezno objemko
Uporabniški avatar
dejanot
član

Kraj: Cerknica

OdgovorNapisal/-a PJ » 28 Sep 2018 12:31

mihax napisal/-a:@PJ: torej pri Polarju merilci utripa na zapestju dejansko dovolj natančno delujejo? Osebno sem to zaenkrat odpisal zaradi poročil o nenatančnosti.

Ne pri nobenem opticni HR ne dela dovolj natacno, niti pri Polarju.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 29 Sep 2018 09:19

mihax napisal/-a:@PJ: torej pri Polarju merilci utripa na zapestju dejansko dovolj natančno delujejo? Osebno sem to zaenkrat odpisal zaradi poročil o nenatančnosti.

Glede navigacije pa vedno bilj prihajam da zaključka da je fajn imet poleg gpx-a tudi topo mapa za podlago, kar me seveda odnese v smer Garmin Fenix 5...

Po drugi strani, kako uporaben je zemljevid na 4 cm okroglega displeja?

Sicer pa očitno nima ANT+ podpore.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a inspiron » 08 Okt 2018 17:18

Vec let ze uporabljam Gamnic Fenix 3 HR vsakodnevno.

-Navigacija je super z tracki, priklopis na racunalnik, skopiras GPX file v garmin/newfiles folder in je to to. Duluej zanesljivo, GPS je precej natancen. Vidis track na displayu, trese ko zaides. Kaze tudi visinski profil pa kje si na visinskem profilu, koliko visincev ze in koliko te se caka, ETA cas, vibrira ko sfalis, ce ze sfalis pokaze koliko si stran od tracka itd itd.

Nima topo, ce kdaj rabim, grem na telefon...

-Opticni HR je po nebroj testih v rangu 10% natancnosti v primerjavi z HR trackom (ki ga tudi uporabljam). Cisto dovolj uporabno za navadne smrtnike. Se najbolj so lahko moteci nenadni spikes - kar pa mirno lahko zignoriras - v povprecju je ok.

-Ima se cel kup drugih uporabnih podatkov tudi za everyday life: od soncnih vzhodov/zahodov, pa visinomer, pa steje korake in prehojena nadstropja in podobne zadeve.

Osebno se od nje ne locim. :)
inspiron
član

OdgovorNapisal/-a m66 » 08 Okt 2018 20:52

+1, fenix3 hr rules

Sent from Outer Space
m66
član

OdgovorNapisal/-a ludwe » 07 Apr 2019 12:53

PrimozR napisal/-a:Moj glas gre za Xiaomi Stratos (namesto Xiaomi je lahko tudi Huami oz. Amazfit, namesto Stratos pa Pace 2, ena ura pod mnogimi imeni). Ponuja vse, kar hočeš, ponuja vse, kar imajo veliki, stane pa polovico do tretjine velikih. Pa še dober smartwatch je (prikazovanje notificationov s telefona).

Zdravo !
A je xiaomi kompatibilna z sport trackerjem,uporablja kdo ?
ludwe
član

Kraj: cerknica

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 07 Apr 2019 19:46

Ne uporabljam, ampak v nastavitvah na telefonu je opcija povezave s Strava računom, kjer ura sama prek WiFi-ja (doma) oz. prek synca s telefonom naloži furo na Stravo. Drugih servisov, razen Strave, v nastavitvah ni. Je pa možno izvoziti GPX.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 07 Apr 2019 21:21

Kaj pa navigacija po gpx? dela?
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a Jernejk » 07 Apr 2019 21:24

Jaz bi si upal trditi, da je nima...
Jernejk
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 08 Apr 2019 05:55

Naložiš GPX, potem ti pa na svojem displeju (med njimi lahko menjaš) oz. na lockscreenu prikazuje naložen track in trenutno posnet track seveda s trenutno lokacijo in headingom (puščica pač). Zemljevida ni. Po mojih izkušnjah funkcionira OK glede na namen. Za podrobnejše navigiranje pač vzameš iz žepa telefon.

Naj bi te tudi opozarjala zadeva, ko zaideš s smeri, ampak to je uporabno le na vzponih, ker na spustih ne čutiš vibriranja za opozorilo pa potrebuje nekje 50 metrov, da zazna, da nisi več na tracku.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a Jernejk » 08 Apr 2019 14:23

Se posipam s pepelom... Že nekaj časa ne spremljam, kaj prinašajo posodobitve - na samem začetku nisem zasledil te opcije.
Jernejk
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 09 Apr 2019 06:26

PrimozR napisal/-a:Naložiš GPX, potem ti pa na svojem displeju (med njimi lahko menjaš) oz. na lockscreenu prikazuje naložen track in trenutno posnet track seveda s trenutno lokacijo in headingom (puščica pač). Zemljevida ni. Po mojih izkušnjah funkcionira OK glede na namen. Za podrobnejše navigiranje pač vzameš iz žepa telefon.

čez glavo, če dobro zadene, kam si obrnjen...

sem kar naročil... če ne drugega bo to zelo poceni tracker za stravo, ki ne bo pil baterije na telefonu.
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 09 Apr 2019 17:22

Za Stravo zmore polno nafilana ene 14 ur trackanja z optičnim HR-jem. Bluetooth pas ta čas sicer bistveno oklesti (na tam 4 do 6 ur čez palec).

Glede headinga, sem gledal, zakaj kaže izven smeri vožnje in se skoraj jezil, kakšen kitajski krš je to. No, roko oz. zapestje sem imel usmerjeno 45° na smer vožnje :mrgreen:
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a ajmuht » 10 Apr 2019 09:14

Sem res prvi, ki bo glas namenil Suunto Spartan seriji?

2 leti uporabljam Spartan Sport in sem več kot zadovoljen. Moje mnenje je, da noben od nas ne potrebuje HRM na 5 hr natančno.
Večkrat uporabljam tudi za navigacijo, saj enostavno lahko naložiš preko njihove aplikacije ali portala ture dugih ljudi in jih s klikom naložiš na svojo uro. Pogosto pa oblikujem tudi svoje ture.
Navigacija z uro je enostavna, saj imaš narisano modro črto ture, za sabo pa breadcrumbs (puščaš kao pike, kje si že bil), da se lažje orientiraš.

Te ure so drage, vendar ko se na njih navadiš in jih redno uporabljaš so vredne denarja. Kupil sem jo ravno v času, ko je Xiaomi dal ven Amazfit, vendar je takrat še ni bilo v angleščini.
S Suuntom sem več kot zadovoljen, bom pa za naslednjo uro zelo zelo pogledal tudi Xiaomi, ker pomoje res za povprečnega uporabnika ponuja vse, kar ponujajo Suunto, Garmin in Polar - za 1/2 ali 1/3 cene.
ajmuht
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 10 Apr 2019 10:09

ajmuht napisal/-a:Moje mnenje je, da noben od nas ne potrebuje HRM na 5 hr natančno.

Zares ce uporabljas HRM potem ga. Ce ti je 5 pulzov gor ali dol (pa pri opticnem HRM jih ni 5 ampak bolj +/- 10-15) vseeno, potem pulzmetra ne potrebujes in je vseeno ce imas za izris tracka telefon. Razlika v pulzu med 145 in 155 (to je tistih tvojih +/-5) je tako ogromna da ce ti je to vseeno, potem je tudi vseeno ce sploh ne ves koliko ga imas.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 10 Apr 2019 16:34

Jaz sem gledal Ambit Peak, pred tem še Lezynovo Color zadevo. Pri slednji me je motilo, da bike verzija ni bila za na zapestje in ni podpirala drugih aktivnosti, verzija na zapestje pa ni imela barometra. Ambit Peak je te probleme odpravil, potem je pa prišel Amazfit Stratos (Amazfit Pace 2 v bistvu), ki je te stvari prav tako pofočkal, vključno z možnostjo HR pasu, ki ga enka (do SW nadgradnje po izidu Stratosa) ni podpirala. Stratos je nekje pol cene Ambita.

Niti malo mi ni žal, ker izpolnjuje zahteve trackanja aktivnosti, zraven je pa uporabna kot smart watch za prikaz ure in prikaz opozoril s telefona. Odkar imam uro, je telefon ves čas na vibri, na uri pa prikažem klice, SMSe, FB chate, GMail in služben mail/koledar. Večino časa mi tako ni treba gledati na telefon, ker vem, ali je zadeva pomembna ali ne. Minus je, da imam telefonske številke shranjene na +386, dohodni klici v Sloveniji pa so brez tega, zaradi česar mi ne prikaže imena klicatelja.

Baterija v smartwatch mode s continuous HR monitoringom in sleep trackingom zdrži nekje 3 polne dni. Itak jo pa običajno dam filat ko grem pod tuš.

Glede na fičrje in ceno je zadeva nobrainer. Eno sem izgubil v Soči (nekje zahaklal za čoln na Raftingu, sploh ne vem kdaj je sfalila), tisti teden, preden je prišla nova, je bil pa prekleto dolg :)
Priporočam pa nakup na mishopu v Sloveniji, cena je zdaj relativno konkurenčna (jaz sem na AliExpress iz Španije plačeval 150 €, MiShop jo proda za 170), ima pa 2 leti slovenske garancije.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a ajmuht » 10 Apr 2019 23:07

PJ napisal/-a:
ajmuht napisal/-a:Moje mnenje je, da noben od nas ne potrebuje HRM na 5 hr natančno.

Zares ce uporabljas HRM potem ga. Ce ti je 5 pulzov gor ali dol (pa pri opticnem HRM jih ni 5 ampak bolj +/- 10-15) vseeno, potem pulzmetra ne potrebujes in je vseeno ce imas za izris tracka telefon. Razlika v pulzu med 145 in 155 (to je tistih tvojih +/-5) je tako ogromna da ce ti je to vseeno, potem je tudi vseeno ce sploh ne ves koliko ga imas.

Se mi je zdelo, da bom dregnil v osje gnezdo. Vzamem nazaj ... nekateri in jaz med njimi ... ne potrebujemo tako natančnega hrm. Sem testiral s pasom prejšnje ure in meni ni odstopal toliko, lovil se je predvsem na špicah, opazen pa je bil tudi zamik. Predvsem pa to ni tema te debate, ampak ga zanima predvsem navigacija na uri.
ajmuht
član

OdgovorNapisal/-a inspiron » 11 Apr 2019 09:32

Pred kratkim se upgrajdal iz fenix 3 na fenix 5x, ki med drugim prinese topografske karte in turn-by-turn navigation: cez vikend sem se z bajkom 'izgubljal' na Sljemenu nad Zg (mimogrede, njihov Enduro trail je prav luskan!) in sem bil pozitivno presenecen, da je zadeva na tako malem ekranu celo uporabna (tudi top karte imajo vrisano boga i svasta in so precej natancne).
inspiron
član

OdgovorNapisal/-a leroy » 16 Apr 2019 07:32

je že kdo probal kaj naložiti na Garmin Forerunner 235?
Uporabniški avatar
leroy
trust no one

Kraj: k.o.p.e.r.

OdgovorNapisal/-a snowsurfer » 16 Apr 2019 13:34

Poizkusi si pomagati z dw maps:
https://dynamic.watch/
Uporabniški avatar
snowsurfer
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 19 Apr 2019 11:47

PrimozR napisal/-a:Minus je, da imam telefonske številke shranjene na +386, dohodni klici v Sloveniji pa so brez tega, zaradi česar mi ne prikaže imena klicatelja.

meni to dela BP (iPhone). Pomojem je to itak stvar telefona...
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 19 Apr 2019 23:20

Specifika Androida očitno ja, pač kako reporta številke, deli imenik, itd.

V tujini pa za številke brez +386 mi dela OK :)
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a vr » 21 Apr 2019 07:58

Meni to tudi na androidu +38641... v 041 in obratno dela bp. Prej bi rekel, da je to stvar dialler SW-a.
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 21 Apr 2019 15:53

Mislim da je stvar ure, ker vpraša za dovoljenje za branje kontaktov. Dialer verjetno reporta samo številko, ura pogleda v svoj seznam, ne najde matcha (ker išče literal match) in izpiše številko. Zato krivim uro, ker SW ne zna upoštevati prisotnost ali ne kode države. Lahko gledaš tudi z druge smeri, da telefon ne pošlje imena.

V SMS notificationih zanimivo te težave ni.

Sem razmišljal, če bi pri kontaktih dodal še isto številko brez +386, ampak se tega še nisem lotil.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 10 Maj 2020 19:09

meni je zdaj stratos začel na polno srat z višino. Pogosto začne kar na 0 metrov nad morjev, vse je gore dole, tudi če se vozim po lj, kjer moraš narediti 10km za 20m visinske.

a je imel se kdo podoben problem, kaksna resitev?
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 10 Maj 2020 19:11

PrimozR napisal/-a:Mislim da je stvar ure, ker vpraša za dovoljenje za branje kontaktov..
Aja, pri iphoneu me ni nič to vprašalo. Zgleda iphone čez pošlje ime tistega, ki kliče... vsaj pomojem je tako, ker mi za tiste, ki jih imam dvakrat v imeniku piše isto kot pri zvonjenju na iphone npr. Dare or Darko .
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

OdgovorNapisal/-a rugbyfan » 10 Maj 2020 21:57

bjakeb napisal/-a:meni je zdaj stratos začel na polno srat z višino. Pogosto začne kar na 0 metrov nad morjev, vse je gore dole, tudi če se vozim po lj, kjer moraš narediti 10km za 20m visinske.

a je imel se kdo podoben problem, kaksna resitev?
Večino teh težav reši factory reset
rugbyfan
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 11 Maj 2020 09:31

thx
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 11 Maj 2020 15:55

Pa pucanje luknje, v kateri se skriva barometer. Spucaj s kako staro zobno ščetko, luknja je na levi strani ure, ob strani (v osi z glavnim gumbom recimo) in od spodaj gor.
PrimozR
član

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google [Bot]