Trgam verige

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

Trgam verige

OdgovorNapisal/-a nasamorpheus » 05 Dec 2018 10:26

Pozdravljeni, na mojem hardtailu 2x10 sedaj že redno trgam verige :shock: :) . Kolo sem kupil 2017 julija in letos 2018 julija odtrgal verigo. Pač prevoženih kar precej. Kolo sem peljal v vebcompany na litijsko kjer so mi jo prijazno zamenjali, kupil sem KMC verigo za cca 30 eur. Včeraj sem jo spet utrgal, kaj delam narobe? Prevoženih cca 1000 km, veriga stara 4 mesece. Načeloma jo redno vzdržujem in mažem 1x mesečno, če veliko vozim tudi večkrat. Pri menjavah pazim da ne vozim v prestavah kjer je veriga poševno na zobnike. Enostavno ko pohodim v klanec jo utrga. Kva a sem Tyson al kaj ??? :) heheh Ali je to primer za garancijo? Ali mi lahko nekdo svetuje res dobro verigo in dober servis, kjer jo bodo strokovno zmontirali? Ne da se mi več po teh servisih hodit.. Hvala za vaše nasvete! Še zanimivost , na mojem bivšem kolesu, 15 let starem Wilierju Triestina je še nisem menjal nikoli in ima prevoženih več tisoč kilometrov... Orodja za merit obrabo verige pa nimam, itak se ne spoznam na to.
Lep pozdrav in hvala za odgovore..
nasamorpheus
član

Re: Trgam verige

OdgovorNapisal/-a S... » 05 Dec 2018 11:58

K menjaš ketno je fajn menjat tut kaseto... in obratno... loh je pa sam preveč našponana... al si pa tayson :mrgreen:
Uporabniški avatar
S...
član

Kraj: Lj-Bezigrad

OdgovorNapisal/-a Obelix » 05 Dec 2018 13:15

Hmmm, to pa ne vem če ravno drži- Ponavadi menjamo pravočasno ketno zato, da ni potrebno menjati še kasete :)

Glede trganja, ne bi vedel razloga. To da se po enem letu strga ketna, ki je prišla s kolesom, se mi zdi zelo verjetno. Proizvajalci dajo pogosto serijsko gor poceni ketne npr. serijska na specialki mi je zdržala 2000km, aftermarket shimano 105, kar je rang deore v mtb-ju pa mi držijo po 8000km.

To, da se je strgala pa nova ketna, je bil pa lahko tisti, ki je menjal, malo nepreviden, se hitro zgodi, da če menjaš ketno brez magic linka, da nisi povsem 100% natančen in potem tam hitro odtrga. Kar se sicer tiče keten, jaz se držim načela, da cenejše je boljše, skratka ne posegam po dražjih ketnah, ki so praviloma samo malo lažje, raje vzamem malce težjo deore ketno ketno kot XT, predvsem pa osebno dajem prednost shimanu. Zaenkrat bi ti svetoval, da še enkrat spneš skupaj ketno z magic linkom, pa probaš še enkrat, mogoče je bila smola. Če se ponovi pa vzami Shimano deore.
JUST ME
Uporabniški avatar
Obelix
član

Kraj: Komenda

OdgovorNapisal/-a Andraž » 05 Dec 2018 13:17

To je lahko več vzrokov.....ponavadi gre ketna če prestavljaš pod obremenitvijo. Do sedaj sem jo edin tako utrgal in vozim tudi konkretno strme vzpone (v zadnjem času vozim SRAM PC - 1110 verige)...
Če veliko voziš je mazanje 1x na mesec čist premalo....

Drugače se lahko tudi strga, če ni ustrezno sestavljena. Seveda so vedno možne tudi napake v materialu, ampak mislim da je to redko. Kako pa izgledajo členi kjer se veriga utrga?
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 05 Dec 2018 21:03

S... napisal/-a:K menjaš ketno je fajn menjat tut kaseto... in obratno... loh je pa sam preveč našponana... al si pa tayson :mrgreen:

A dej no, na 1x11 sem zgonil 3 al clo 4 ketne, preden je dušo spustil ta velik ALU 42T zobnik, ker je zavihal navznoter zaradi poševnosti verige v tej prestavi. Jeklen del kasete je še popolnoma OK. Sem pa vsakič menjal še sprednji (ALU) zobnik.
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 06 Dec 2018 01:44

nasamorpheus napisal/-a: Včeraj sem jo spet utrgal, kaj delam narobe? Prevoženih cca 1000 km, veriga stara 4 mesece. Načeloma jo redno vzdržujem in mažem 1x mesečno, če veliko vozim tudi večkrat. Pri menjavah pazim da ne vozim v prestavah kjer je veriga poševno na zobnike. Enostavno ko pohodim v klanec jo utrga. Kva a sem Tyson al kaj ???

Bi rekel, da pritiskaš na polno tudi med šaltanjem. To je glavni razlog za uničevanje verig.
Predlagam, da vadiš in da ti pride v navado, da med šaltanjem za trenutek (pol obrata do en obrat) popustiš pritiskanje
na pedala za vsaj 50% tvoje max moči.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a trunto » 06 Dec 2018 07:57

Jest bi tudi rekel, da ne šaltaš pravilno oz. pritiskaš na polno med menjavanjem (aka majhna kadenca in orng klanc) ...
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a nasamorpheus » 06 Dec 2018 15:39

Hvala za odgovore, tole šaltanje bo treba izpilit... bom zamenjal verigo.. Kako pa vem, da je treba tut zadnje zobnike menjat? V trgovini bodo rekli da je treba menjat, če jih vprašam :)
nasamorpheus
član

OdgovorNapisal/-a Andraž » 06 Dec 2018 17:04

Če ti veriga lepo teče potem je zadnji in prednji verižnik ok.

V primeru da je na začetku dokaj glasno potem je kaseta že slabša in moraš narest neki furc da se to umiri. Če je res zanič kaseta, ti veriga preskoči po zobeh pri večjih momentih.....Če je zanič verižnik ti vleče verigo in pri NW slabše drži verigo - hitreje pade dol in podobno....

Seveda se obrabo vidi tudi vizualno če pogledaš zobe....
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 10 Dec 2018 09:40

To kar hitro vidiš s prostim očesom. Poglej slike na linku: http://bfy.tw/LGtD
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a jesen » 27 Maj 2019 11:27

Mogoče pri menjavi ne razmišljaš o položaju verige, kot naprimer če je spredaj veriga na skrajno desnem zobniku, zadaj pa na skrajno levem zobniku, teče nekak počez, kar pomeni, da ni najbolj v redu. Izogibaj se takim variantam, ko veriga stoji počez in daj prednost bolj vzporedni legi.
Uporabniški avatar
jesen
član

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google [Bot]