Obutev za gorca in tudi treking

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

Obutev za gorca in tudi treking

OdgovorNapisal/-a miha188 » 15 Apr 2020 14:01

Zdravo,

me samo zanima, ker ravno gledam ali je kakšna razlika med flat čevlji za kolesarjenje ali če uporabljam pač pohodniške nizke - imam tele https://www.salewa.com/wildfire-gore-te ... 0000063487

Torej vprašanje je ali potrebujem kolesarske čevlje, če naredijo kakšno očitno razliko?

Hvala in lep pozdrav
miha188
član

Re: Obutev za gorca in tudi treking

OdgovorNapisal/-a Fleko » 15 Apr 2020 14:31

Flat čevlji imajo bistveno trši podplat, za čim boljšo oporo.
Fleko
član

OdgovorNapisal/-a miha188 » 15 Apr 2020 18:31

So te čevlji udobni tudi za celodnevne izlete, bi bil vesel kakšnega predloga glede modelov... ker imam.navadna pedala in niso tista prav za flat čevlje - nisem neki profi
miha188
član

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 15 Apr 2020 21:31

za turno kolesarjenje in nošenje kolesa na hrbtu imam impact high od FiveTen-a, so okej, ampak kar fajn drsijo po mokrih skalah. Načeloma so ful udobni in jih bp nosim cel dan, prav tako freerider model. Čeprav za turno kolesarjenje je najbolša opcija da si kupiš ene pohodne čevlje, ali pa uporabiš ene stare z uničenim podplatom, ter daš Taci v Tržič naresti srednji del podplata iz stealth gume.
Robots will steal your jobs. But that's OK
Uporabniški avatar
dumr666
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a miha188 » 15 Apr 2020 21:48

No sej, ker uporabljam tele Salewa in meni čist fajn drži nogo na pedalu, sam mi jih je malo škoda za na kolo
Tale Taci za Tržič mi ne najde in mi brskalnik samo enega iz Lj pokaže - gre za isto osebo?
miha188
član

OdgovorNapisal/-a Matiček » 15 Apr 2020 22:24

Taca, je v Ljubljani in ne v Tržiču. :)

https://www.facebook.com/cevljartaca/
Brez zemljevida ne prideš nikamor,ali pa marsikam !
Uporabniški avatar
Matiček
član

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 16 Apr 2020 06:51

se posipam s pepelom :shock: , jst sm bil sveto prepričan da je v Tržiču, ali pa sem zamešal
Robots will steal your jobs. But that's OK
Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a Depresija » 16 Apr 2020 07:29

Sam sem dolgo let uporabljal kombinacijo gojzer/flat. Problem pri pohodnih čevljih je lahko edino visok profil podplata, ker potem pini ne nalegajo na čevelj. Grip je občutno slabši. Takrat sem malo tega profilla na podplatu kar zbrusil.
Vendar nečesa se moraš zavedat ... da namenski kolesarski čevlji stanejo v bistvu več kot pohodnji čevelji. Sam se odloči ali ga res potrebuješ.
Iz zapisa sem nekako razbral, da nimaš flat pedalov s pini, kjer po moje, nebi izkoristil tistega kar nudi namenski kolesarski čevelj.

Drugače tudi sam uporabljam 5.10 High Impact. Dostikrat tudi v bolj pohodniških izletih/turah. Meni so zelo ok čevlji. Pri pešačenju je gripa dovolj. Tudi trši podplat v visokogorju pride zelo prav. Da bi na mokrih skalah kaj bolj spodrsaval od povprečnega gojzerja nisem opazil. Šibka točka so mu mogoče suhe trave, ker pač čevelj na podplatu nima profila. In seveda teža. Vendar za pohodništvo raje uporabljam temu namenjene čevlje.
Osebno imam en par tudi za privat lajf - za k maši, na poroke, pogrebe, zabave, za na sodišče, k zdravniku ... skratka za posebne priložnosti :mrgreen:
Tolko glede udobnosti :D
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

Kraj: .. jst bi temu rekel Pekel ..

OdgovorNapisal/-a miha188 » 16 Apr 2020 09:15

Depresija napisal/-a:Sam sem dolgo let uporabljal kombinacijo gojzer/flat. Problem pri pohodnih čevljih je lahko edino visok profil podplata, ker potem pini ne nalegajo na čevelj. Grip je občutno slabši. Takrat sem malo tega profilla na podplatu kar zbrusil.
Vendar nečesa se moraš zavedat ... da namenski kolesarski čevlji stanejo v bistvu več kot pohodnji čevelji. Sam se odloči ali ga res potrebuješ.
Iz zapisa sem nekako razbral, da nimaš flat pedalov s pini, kjer po moje, nebi izkoristil tistega kar nudi namenski kolesarski čevelj.

Drugače tudi sam uporabljam 5.10 High Impact. Dostikrat tudi v bolj pohodniških izletih/turah. Meni so zelo ok čevlji. Pri pešačenju je gripa dovolj. Tudi trši podplat v visokogorju pride zelo prav. Da bi na mokrih skalah kaj bolj spodrsaval od povprečnega gojzerja nisem opazil. Šibka točka so mu mogoče suhe trave, ker pač čevelj na podplatu nima profila. In seveda teža. Vendar za pohodništvo raje uporabljam temu namenjene čevlje.
Osebno imam en par tudi za privat lajf - za k maši, na poroke, pogrebe, zabave, za na sodišče, k zdravniku ... skratka za posebne priložnosti :mrgreen:
Tolko glede udobnosti :D

Hvala tudi za tvoje mnenje - res je, nimam flat pedalov s pini, ampak tiste klasika in ker za sedaj mi in na gorcu in trekingu to še ustreza oz. nisem tako zahteven uporabnik, tudi nimam namena menjati. Torej je v neki smeri vsak malec bolj kvaliteten čevelj s trdim podplatom čist ok.
miha188
član

OdgovorNapisal/-a vr » 16 Apr 2020 19:39

Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a Andraž » 17 Apr 2020 09:06

Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a miha188 » 17 Apr 2020 10:01

Ja tile zadnji so mi všeč, sem pa gledal tudi tele addidaske... tole bi verjetno na čist nevadnem pedalu tudi dobro držalo

https://www.adidas.co.uk/terrex-trail-c ... M7562.html
miha188
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 17 Apr 2020 10:13

Andražev je v bistvu naslednik Terrexov, ker je Adidas tam nekje, ko so naredili MTB Terrexe, tudi kupil FiveTen. Zdaj pa aktivno delajo konsolidacijo, kar je pomenilo, da je Adidas Terrex MTB ukinjen, ves FiveTen program je pa postal FiveTen by Adidas.

Vozil sem prvo generacijo CrossTrail SL-ov, imam točno tele, med čevljoma so minimalne (ampak dobre razlike), gre za enega redkih čevljev, ki mi dobro paše na nogo in ta čevelj je precej velik razlog, da ne grem na SPD-je (ker si težko predstavljam, da bom dobil ekvivalent za clip pedala). FiveTenov model naj bi bil še izboljšan, bolj zračen, itd., ampak z njim pa še nimam izkušenj.

Kar se tiče gripa, na flat pedalih je nekaj slabši kot na FiveTenih, sem pa imel prej stare Impacte, vmes mislim da so nekaj spreminjali mešanico gume? Ampak sam čevelj mi je veliko bolj všeč, je pa bolj v stilu tekaškega čevlja kot pohodniškega (z zelo togim podplatom). Meni to ugaja, ker je bistveno lažji, kompaktnejši, itd.

Na navadnih čevljih pa po pravici povedano nekih blaznih razlik v oprijemu med pohodnimi, tekaškimi in kolesarskimi čevlji ne bo. Zaradi same gume bo kolesarski verjetno vseeno najboljši, ampak govorimo o bistveno manj oprijema, kot na flatih. Bo pa verjetno za gonjenje prišel prav tog podplat.
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a miha188 » 17 Apr 2020 19:42

Ok, hvala za izčrpen review :), bom malce potuhtal. Sta mi predlagana modela vse bolj všeč.
miha188
član

OdgovorNapisal/-a miha188 » 18 Apr 2020 08:08

Še to bi vprašal ali je bistvo teh pinskih pedalov držanje noge pri spustu ali je tudi kakšen plus pri hribu navzgor?
miha188
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 18 Apr 2020 08:10

Odvisno, kako goniš.pini ti držijo nogo v ravnini pedala, pravokotno na pedalo pa ne. Tako da moraš vse obremenitve dati vzporedno na pedalo oz. pravokotno v pedalo, če nogo dvigneš, jo boš mirno dvignil.

Na kratko, parkrat se mi je že zgodilo, da sem na kakih tehnikalijah dvignil nogo s pedala in neslavno zaključil tehničen vzpon, neuspešno seveda :D
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a miha188 » 18 Apr 2020 19:08

Aha, ok toliko da vem :)
miha188
član

OdgovorNapisal/-a žabar » 19 Apr 2020 09:07

sicer je očitno debata že zamrla, a vseeno.
Nikol si še nisem kupil 5.10 oz. namenskih kolesarskih čevljev za flat pedale. Do sedaj so se mi najbolje obnesli nizki Alpina gojzarji ali pohodni čevlji. Nisem imel težav s pemehkimi podplati, niti s slabim oprijemom. Po mojem je opreijem precej odvisen od pinov. Če so pedali dobri, je tudi oprijem dober. trenutno imam Specialized pedala, ne vem kateri model, ampak pini primejo skoraj dobesedno na vsak podplat in zdrsa ni!
nasploh se mi zdi material pohodnih čevljev boljši kot 5.10. Bolj diha in lahko kupiš Gore-tex ali kakšen drugi "tex", da si še dlje časa suh v noge.
Ima tudi 5.10, ampak pohodne s stealth gumo. Oprijem ni nič boljši kot pri mojih pohodnih čevljih.
Najboljši fantje so že kolesarji.
Uporabniški avatar
žabar
član

Kraj: LJ Barje

OdgovorNapisal/-a miha188 » 19 Apr 2020 19:04

Ok, bom tudi to upošteval tudi tole. Imam sicer ene stare alpina nizke, čisto uničen podplat in mogoče bi jih probal pri zgoraj omenjenem čevljarju oživiti.
miha188
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 19 Apr 2020 20:56

Jaz imam popolnoma drugo izkusnjo kot zabar... Za zimo sem se odlocil imeti en LaSportiva lahek visok gojzar. No, ni se izslo... Grip je bil obupen v primerjavi s 5.10 ali katerimi drugi s stealth gumo, zato so hitro romali Taci na predelavo. :)

Ps: imam obojna Spec. pedala, Bennies in Boomslang, na obojnih ni blo za nikamor, kot napisano. ;)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a miha188 » 19 Apr 2020 21:35

Potem pa na levo nogo gojzar, na desno pa 5.10 :)

Koliko pa pride predelava čevlja oz. podplata?
miha188
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 19 Apr 2020 21:58

Moja izkušnja je pa taka. Pred dolgimi leti sem vozil skate čevlje, ker sem imel težave z bolečinami v loku stopala. Pač čevelj ni dajal odpore (premehak oz. preveč fleksibilen podplat). Po nakupu 5.10 impact ni bilo težav. Glede na vzdržljivost, sklepam da je šlo še za 'stare' Impacte, kjer so bila lepila in guma še stara varianta, pred ukinitvijo 'eksotičnih materialov', kjer so stvari še delale, okolje pa trpelo. Impacte so zamenjali prvi Terrexi, kjer, Stealth gumi in novemu podplatu navkljub grip ni bil povsem tak, kot na impactih. Čeprav imajo impacti na mestu pinov praktično navrtan podplat. Zamenjava se je zgodila na istih pedalih, tako da je bil menjan samo čevelj.

Dodatno, če gremo na gojzarje, kot je omenil Niko, profil podplata enostavno ni primeren za uporabo na flat čevljih, niti guma nima optimalne trdote. Moje mnenje je, da je izjava 'še nikoli nisem kupil namenskih 5.10, najbolje se obnesejo pohodni čevlji' malo... bosa? Jasno da so se lahko pohodni čevlji obnesli "najbolje", ampak to še ne pomeni, da se 5.10 (oz. namenski kolesarski čevelj) ne bo obnesel še bolje, če jih še ni bilo v testiranem naboru. Lahko pa tudi karikiram v kontra smer. Eden najboljših 'čevljev' kar se po mojih izkušnjah tiče oprijema na flatih, je DC-jeva japanka. Ima profil z majhnimi kockicami, ki so med sabo le malo oddaljene, torej se med njih lepo zarije pin. Pa verjetno 'nihče' (razen Vanzaci) ne gre na kolo v japankah, kajne? :)
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a aanderle » 19 Apr 2020 23:00

Lahko rečem, da sem svoje dni razmišljal podobno in na prvih flatih uporabljal scarpine nizke pohodne čevlje s plezalnim vibram podplatom, ki so se mi zdeli super. Ko sem dobil prve 5.10, impact Sam Hill, pa sem videl, da so ti še bolj super - v vseh aspektih ki se tičejo kolesarjenja. Res je bila kvaliteta čevlja slaba, materiali zanič, v vodo bolje da jih nisi dal, ampak za tisto, čemur so bili pa namenjeni, so bili pa boljši kakor katerikoli drug, nenamenski čevelj. Ampak da to doženeš, moraš sam izkusiti. Velika dodana vrednost je boljša zaščita stopala, predvsem prstov, pred udarci. Moja mezinca sta včasih precej hvaležna, da sta še cela, ker se vozita kot v tanku.
Do danes se je zvrstilo že precej generacij novejših čevljev, in tudi razširil trg, na katerem 5.10 ni več vladar, tako da lahko izbiraš med različnimi izvedbami čevljev in materialov. Sam imam 3 različne 5.10, ker mi ustreza kopito, in ene predelane salomon S-lab X alp, za zimo in dež, na katerih mi je "Shoe Doctor" Miha Jazbec (gorenjski Taca), zamenjal podplat, da bolje komunicirajo s pini, kot siceršnji, preveč grobi hribovski dezen. Ponavadi mi na vsakem čevlju Miha zamenja podplat 2x ali 3x preden zavržem vse skupaj.

Bottom line: Kolesarski čevlji so praviloma precej boljši kot pohodni. Za kolesarjenje.
aanderle
član

Kraj: Tržič

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 20 Apr 2020 09:26

Zato imaš pa čevljarja Taco v Ljubljani. Kupiš katerikoli čevelj ti sede in si prepričan da je najboljši, odneseš k taci, da
zbrusi podplat in nalima gor Stealth gumo. Tako se vsak čevelj od spodaj kjer je potrebno prelevi v 5.10 zgoraj pa ostane kar pač kupiš.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a miha188 » 20 Apr 2020 10:53

Ok, tole glede čevljarja bom vzel na znanje za v prihodnje in ta gorenjski mi je bližje, ker sem iz te regije. Sem malce pogledal moje stare čevlje in so totalno kaput, tako da to rundo bom kar nove kupil (namenske) in bom v prihodnosti se posluževal nadgradnjam pri čevljarju.
miha188
član

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: gorko