orodje za preverjanje verige 12 speed

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

orodje za preverjanje verige 12 speed

OdgovorNapisal/-a Trance4Bike » 21 Apr 2020 09:43

Zdravo

A mogoče kdo ve kje bi se dalo to pri nas dobit za 12 prestav?

https://pedros.com/products/tools/casse ... r-plus-ii/
ali
https://www.parktool.com/product/chain-checker-cc-4

Ali pa, da ima kdo v Ljubljani to, pa prosil za zmert obrabo, da vem koliko imam še rezerve?
Trance4Bike
član

Kraj: Ljubljana

Re: orodje za preverjanje verige 12 speed

OdgovorNapisal/-a cronos » 21 Apr 2020 10:42

Isto orodje je za 10,11,12 redne verige, členi so enako dolgi.

Npr: https://www.veb-company.si/izdelek/5812/unior-kontrolnik-obrabljenosti-verige.html
cronos
član

OdgovorNapisal/-a Trance4Bike » 21 Apr 2020 10:57

Žal to imam, pa ni kompaktibilno za 12 prestav :(
Trance4Bike
član

OdgovorNapisal/-a m66 » 21 Apr 2020 11:25

Zakaj ne? Veriga je ožja, členi so enako dolgi. A to ne gre not? Imam enega noname pa gre...

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
m66
član

OdgovorNapisal/-a Trance4Bike » 21 Apr 2020 12:21

Žal na tega ne gre, ker avtomatično not pade in je samo namnejen do 10 pestav in izmer samo 10 členov.
Mora jih pa 12 po tanovem.
Trance4Bike
član

OdgovorNapisal/-a m66 » 21 Apr 2020 12:35

Nič ne razumem ampak ok...
m66
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 21 Apr 2020 12:48

Trance4Bike napisal/-a:Žal na tega ne gre, ker avtomatično not pade in je samo namnejen do 10 pestav in izmer samo 10 členov.
Mora jih pa 12 po tanovem.

To so ti ukrepi proti koroni?
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a whatever » 21 Apr 2020 15:50

Verjetno ker je veriga ze toliko raztegnjena, da pade not :mrgreen:
Itak da ne rabis specificno orodje za 12 redno verigo.
Uporabniški avatar
whatever
član

OdgovorNapisal/-a Spikster » 22 Apr 2020 08:55

V nekaterih primerih bo dejansko potrebna uporaba nekoliko bolj premišljeno zasnovanih merilnih orodji.

"SRAM chains are one clear exception to using these suggested tools. Most chains on the market start with a roller that’s 7.63-7.65mm in outside diameter. SRAM’s chains are larger — for example, rollers from a Red 22 chain are 7.69-7.70mm, while an Eagle 12-speed chain uses rollers that measure 7.72mm. And SRAM’s new Flat-Top chain as part of the Road AXS groups is larger again (7.90mm).

Of course, that throws off any tool that measures from opposing sides of the rollers. This is where Pedros’ Chain Checker Plus II, or Park Tool’s CC-4 come in. These backside-to-backside chain checkers will work across all chains, including SRAM."

https://cyclingtips.com/2019/08/bicycle ... ng-for-it/
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 22 Apr 2020 09:31

Zato jest vedno merim raztegnjenost verige obešeno ob steno skupaj z novo verigo. Razteg se odmeri po celi dolžini ketne, kar je veliko bolj natančno kot na 10 linkih. Pravzaprav izkušen serviser lahko na tak način že na uč bolj natančno ugotovi raztegnjenost verige kot s temi handtoolsi. Si je pa treba vzet 5 minut časa...to pa ja.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a whatever » 22 Apr 2020 13:42

Zdaj sem izmeril z Uniorjevim Profi orodjem ( https://www.bajkmanija.si/profesionalni ... ior-1643-4 ) nekaj novih koles s Sram Eagle (NX/GX) verigo in vsi pokazejo normalno raztegnjenost nove verige (do 0.15); Shimano 12p kaze 0.25.
Tako da orodje deluje normalno.
Edino ce rabi Sram AXS posebno orodje, tega pa ne vem.
Uporabniški avatar
whatever
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 22 Apr 2020 19:47

Jaz isto merim s tem Uniorjevim, nikoli z nicemer drugim.
Zmerim novo (na svojih bajkih), potem pa spremljam... na tak nacin dobis neko "sliko" in ves kako in kaj, ko ti nekdo pripelje kolo.
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Trance4Bike » 22 Apr 2020 20:23

Ok se opravičujem, če sem bil mal pameten, nisem želel nič slaba. Želel sem samo rešit zadevo, preden bi si stroškovno nakopu težave. Želel sem izveded, če je kako novo orodje pri teh 12 prestavah. Ker mi ni bilo jasno že od samega začetek novega nakupa kolesa, sem preverjal kakšno je stanje ketne. Mi je to orodje enostavno not padalo, pa sem si reku ne morem imet znucane ketne na novem kolesu. Zdej po 1 letu vožnje in slabi kolesarski vožnji prejšnje sezone. Sem začel mal servisirat in mi ni bilo čisto nič jasno.
No danes, sem le zamenjal ketno in preveril orodje, ki pa ni not padlo :D
Vglavnem želel sem samo preverit, če je orodje kopaktibilno za 12 prestav, ker ena orodja niso, tista dva, ki sem ju pa objavil pa sta, mal sem bil zmeden.

Hvala
Trance4Bike
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 22 Apr 2020 22:21

A pa ti dela pogon po tako stegnjeni verigi?
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a Trance4Bike » 22 Apr 2020 22:53

Na brzino sem probal kakih 200m odfurat, pa ni nič preskakoval. Tako, da probaj jutri.
Trance4Bike
član

OdgovorNapisal/-a Spikster » 23 Apr 2020 09:34

whatever napisal/-a:Tako da orodje deluje normalno.

Res je, deluje. Samo meritev je napačna :)
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a whatever » 23 Apr 2020 16:37

Slika

...če sem izmeril vceraj in je pokazalo tako, kot pokaze na 9, 10, 11 in 12 rednih verigah - raztegnjenost do ~0.2. Tako da ni napacno, ampak je pravilno :lol: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
whatever
član

OdgovorNapisal/-a Andraž » 23 Apr 2020 21:42

Sej vbistu nima veze kolk je res a je 0.2 al 0.25.....važno je, da za spremljanje uporabljaš vedno isto orodje in boš dobil taprav trend. Še bolje pa je če preveriš kolk ti pokaže pri novi in potem spremljaš glede na začetni odčitek....

Mam tri 11-redne verige na 1.2 stegnene pa še kr delajo :mrgreen:
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a Spikster » 23 Apr 2020 23:34

whatever napisal/-a:Tako da ni napacno, ampak je pravilno :lol: :lol: :lol:

Nočem pametovati kakšna je uporabniška izkušnja IRL, ampak tukaj jaz vidim samo geometrijski problem, ki spada v OŠ in ima potencial zašuštrati meritve :D.
Definitivno se pa v tem primeru ne strinjam z zamahovanjem roke "itak, kaj, chain wear tool je chain wear tool".

Raztega dveh verig, ki imata koleščke različnih dimenzij, se pač ne da meriti z istim orodjem, ki meri razdaljo med nasprotnima skrajnima točkama dveh kolesc.
Če iz meritve "odstraniš" premer kolesc, kar npr. CC-4 naredi, potem ne glede na verigo, vedno meriš samo njen pitch (kar se seveda vedno da narediti "na roko", ampak to tukaj ni point).
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a miranmtb » 24 Apr 2020 05:39

Ker je že debata o merjenju obrabe verige me zanima naslednje ... zakaj pri 11 in 12 rednih sistemih priporočajo menjavo verigo pri obrabi 0,5% pri 10 in 9 rednih sistemih pa pri 0,75%?
Just pedal, brake, steer, smile.
Uporabniški avatar
miranmtb
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 24 Apr 2020 08:28

zaradi različnih rezultatov različnih chaintoolov, ki dajejo vsi pravilne rezultate :mrgreen:

PS: sem že povedu kako se verigo na uč odmeri bolj natančno kot s kirimkol chaintoolom...
good day
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 24 Apr 2020 16:38

Spikster napisal/-a:
whatever napisal/-a:Tako da ni napacno, ampak je pravilno :lol: :lol: :lol:

Nočem pametovati kakšna je uporabniška izkušnja IRL, ampak tukaj jaz vidim samo geometrijski problem, ki spada v OŠ in ima potencial zašuštrati meritve :D.
Definitivno se pa v tem primeru ne strinjam z zamahovanjem roke "itak, kaj, chain wear tool je chain wear tool".

Raztega dveh verig, ki imata koleščke različnih dimenzij, se pač ne da meriti z istim orodjem, ki meri razdaljo med nasprotnima skrajnima točkama dveh kolesc.
Če iz meritve "odstraniš" premer kolesc, kar npr. CC-4 naredi, potem ne glede na verigo, vedno meriš samo njen pitch (kar se seveda vedno da narediti "na roko", ampak to tukaj ni point).

A ti zakompliciram? Če meriš z iste strani, mediš samo obrabo pina in notranjega premera zunanje platke (ki se vrti čez pin). Obrabe zunanjega premera zunanje platke, po kateri se vrti roler, in obrabe notranjega premera rolerja ne pofočkaš. Če bi obrabljal samo te dve površini, se veriga ne bi raztegnila.

Klasični merilci pa prednapejo še roler in upoštevajo še to.

Ne me narobe razumet, definitivno bodo različni premeri rolerjev vplivali na meritev. Ampak vržimo v številke. Ekstrem, Eagle (s predvidenimi 7,72 mm na rolerju) ima 0,1 mm večji premer od 7,63 verige (spodnja toleranca tistega, kar si omenjal. In ja, 0,09, vem, 0,1 zgolj poslabša situacijo za merilec verige). Ker merimo dva rolerja, je tudi 0,1 mm razlike v merjeni razdalji (ker dodaš 0,05 mm polmera na obeh rolerjih).

Če meriš dolžino verige čez 10 členov (5 zunanjih in 5 notranjih linkov), pri pol colskem pitchu to pomeni meritev čez 5 col oz. 127 mm (minus en premer rolerja, torej od oka 120 mm). 1 % raztega, živa groza za obrabo, je tako 1,2 mm čez 10 linkov. tistih ekstremnih 0,1 mm je torej manj kot 0,1 % razlike.

Here's the kicker, če hočeš, da se ti roler na ploščicah vrti, potrebuje nekaj zračnosti. Bi si skoraj drznil staviti, da, glede na to da govorimo o štancanih linkih, lahko pričakuješ več kot 0,1 mm zračnosti v dveh rolerjih, kar ti efektivno tudi da že nekaj obrabe, ko ju prednapneš.

The kicker? Kot si že omenil, važna je v bistvu medosna razdalja, ker so rolerji na zobniku naloženi vsi v isto stran. Torej ne glede na premer rolerja s klasičnimi merilci obrabe delaš napako, ki je, kot že omenjeno, verjetno od razlik v premerih večja že zaradi zračnosti v rolerjih, kje je šele obraba rolerjev. Morda bi bilo smiselno primerjati 'raztegnjenost' verige, merjeno z bolj klasičnimi merilci in s CC-4. Načeloma bi se morali skozi življenjsko dobo številki vedno bolj razhajati.

miranmtb napisal/-a:Ker je že debata o merjenju obrabe verige me zanima naslednje ... zakaj pri 11 in 12 rednih sistemih priporočajo menjavo verigo pri obrabi 0,5% pri 10 in 9 rednih sistemih pa pri 0,75%?

Zato da več zaslužijo :)

Tehnično bi se dalo marketing podkrepiti z 'ožje tolerance verige, ki jih zahteva ožji spacing zobnikov in posledično ožja veriga, ne obrabljaj preveč, ker jo boš strgal, bla bla'. V praksi pa, če gre za priporočila z interneta, pomojem zaradi dragih Eagle kaset, ker je ceneje 3x letno namesto 2x letno menjati verigo, kot kaseto.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a Spikster » 24 Apr 2020 22:18

PrimozR napisal/-a:Če meriš z iste strani, mediš samo obrabo pina in notranjega premera zunanje platke (ki se vrti čez pin).
A menjalnik ne napanja dovolj?

Na temo Eagla, če kdo najde informacijo uporabno:
If the durability of SRAM’s 11-speed XX1 chain was impressive, then the results of SRAM’s high-end Eagle chains are simply mind-blowing. The top-tier X01 and XX1 Eagle chains both beat Kerin’s 5,000 km test and only recorded 70% of the allowed elongation wear at the time of doing so. Extrapolated out, these chains would likely have hit 7,000 km with the terrible control chain lube. They’re so durable, in fact, that they had started to wear through the cogs from pure abrasion before measuring as worn. Keep in mind that the control lubricant was intentionally abrasive, and so you can expect great life from your SRAM Eagle drivetrain if you keep it clean.
https://cyclingtips.com/2019/12/the-best-bicycle-chain-durability-and-efficiency-tested/
Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 24 Apr 2020 22:36

Ne, ker oba rolerja porineš v isto smer. Pač predpostavka, da so vsi rolerji enako obrabljeni. Sicer kot rečeno spodaj to ne vpliva na obrabo, ampak vseeno, dodatni faktor, kako grešijo klasični merilci.

Jaz sem v 2018 zamenjal 2 GX Eagle ketni, ravno zdajle pa moram vreči s kolesa na 0,75 % raztegnjeno XX1 ketno, ki sem jo naročil 21. maja lani (in namestil takoj, ko sem jo dobil, ker je bila original GX počena na enem linku). Pa nisem edini, ki pohvali vzdržljivost XX1 in X01 verig.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 25 Apr 2020 00:30

PrimozR napisal/-a:Jaz sem v 2018 zamenjal 2 GX Eagle ketni, ravno zdajle pa moram vreči s kolesa na 0,75 % raztegnjeno XX1 ketno, ki sem jo naročil 21. maja lani (in namestil takoj, ko sem jo dobil, ker je bila original GX počena na enem linku). Pa nisem edini, ki pohvali vzdržljivost XX1 in X01 verig.

...glede na moj tempo furanja, bosta moji dve XX1-ki zdržali do nekje 2023 ali pa še malo dlje! :oops: :lol:
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: aders, b4d, King77, Racman Jaka, ZmZ31