SPD pedala da ali ne ?

Vse o tehniki vožnje, od začetniških težav do trikov, letečih vragolij in podobnega. Vse o tehniki vožnje z gorskim kolesom. Gradnja in konstrukcija poti in izdelava poligonov. Video vključen.

SPD pedala da ali ne ?

OdgovorNapisal/-a jesen » 13 Avg 2018 12:01

Resno me zanima, kako je z uporabo SPD pedal, ali je z njimi lažje voziti v klanec ali ne ? Vem, najhujši je strah pred nenadnim izklopom noge s pedale.
Uporabniški avatar
jesen
član

Re: SPD pedala da ali ne ?

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 13 Avg 2018 12:26

stah je odveč.
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

Kraj: slov. b.

OdgovorNapisal/-a robotek » 13 Avg 2018 12:41

Vsekakor pedala v katera se zapnes. Nic se ne bo samo izklopilo... bolj te naj bo strah, da bos sam pozabil izklopit :D
Uporabniški avatar
robotek
član

OdgovorNapisal/-a Stak » 13 Avg 2018 12:51

SPDji so super zadeva, do prvega resnega padca. Potem pa spet na flate.
Uporabniški avatar
Stak
član

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 13 Avg 2018 13:03

Meni so super - boljši tako za navzgor kot tudi za navzdol. Vmes sem imel flate, pa sem šel nazaj na SPD.
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a jesen » 13 Avg 2018 13:14

Crosswind napisal/-a:Meni so super - boljši tako za navzgor kot tudi za navzdol. Vmes sem imel flate, pa sem šel nazaj na SPD.

Lepo brati: je super - boljši, v čem? Predpostavljam, da je lažje pedaliranje ( je obojestransko), torej ko leva noga se dviga, istočasno pomaga vrtet desni, ki pritiska na pedalo. Torej bi se na daljši rok moralo malo poznati, bi po klancu prilezel dlje, kot brez SPD. Vem, treba se bo malo privaditi, imam vse že nameščeno, pa čevlje, tako da bom začel z vajo.
Uporabniški avatar
jesen
član

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 13 Avg 2018 13:47

jesen napisal/-a:

Lepo brati: je super - boljši, v čem? Predpostavljam, da je lažje pedaliranje ( je obojestransko), torej ko leva noga se dviga, istočasno pomaga vrtet desni, ki pritiska na pedalo. Torej bi se na daljši rok moralo malo poznati, bi po klancu prilezel dlje, kot brez SPD. Vem, treba se bo malo privaditi, imam vse že nameščeno, pa čevlje, tako da bom začel z vajo.

Tako, med pedaliranjem mi nogo drži na pedalu, hkrati pa seveda lahko med vzpenjanjem z drugo nogo pedal vlečem tudi navzgor. Včasih pride prav. Tudi med spustom mi paše, da mi noge ne odnaša s pedala...se mi zdi, da imam večjo kontrolo nad kolesom.

Je pa res, da se je treba najprej navaditi odpenjanja SPDjev. Prvih nekaj voženj zna biti čudno, potem pa sploh ne opaziš več. Fino pa je, da nimaš na mrtvo zategnjenih in da jih lahko z lahkoto odpneš.
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 13 Avg 2018 21:27

Nevem ali je pametno ali ne to tukaj pisati, ampak vlecenje pedal je eden najvecjih nesmislov v kolesarjenju...
Ce napisem na kratko: bistven je potisk, ki da 90+% moci (ce je pozicija kolikor toliko vredu, itd.). Ce ena noga vlece, ne naredi nic drugega kot porabi veliko energije za zelo malo efekta, hkrat pa najbolj bistveno - otezuje pptisk drugi nogi.

Ce ze clipless pedala, potem iz drugih razlogov, ne zaradi vlecenja. ;)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 14 Avg 2018 07:29

Je pametno pisati, zakaj pa ne :) Saj mogoče sem čudno napisal tole z vlečenjem - v glavnem, ko na polno zagonim v kakšen krajši strm odsek, takrat ponavadi pedal z drugo nogo vlečem tudi navzgor, sicer pa ne. Na flatih mi je nogo v takšnih primerih konstantno dvigovalo s pedala, na SPD teh težav nimam.
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 14 Avg 2018 08:15

GMBN - clips vs. flats
Glede na to da prihajam iz cestnega kolesarstva lahko povem samo to da od nas amaterjev noben niti približno nima pravilne tehnike obračanja pedal in je podatek ki ga je navrgel cebe pravilen. Sem nekaj časa kolebal med clipi in flati, sedaj pa že kakšno leto vozim samo flate iz čisto praktičnih razlogov, jebeno je hodit po hribih s kolesom na hrbtu in imet kovino na podplatih. Da bi bil kaj bolj efektiven s clipi nisem opazil, sem pa opazil da se mi je višina bunny-hopa bistveno povišala s flati, ampak sem v srednji šoli kar nekaj časa preživel tudi na BMXu in sem s clipi samo goljufal. Clipi so v redu za na cestno kolo, v smislu efektivnosti, pa še to je potrebno imeti pravilno tehniko gonjenja da se zares pozna, na gorskem kolesu s stališča izkoristka ni nobenega haska. Se pa strinjam da je kul faktor ko zagoniš da se sliši klik-klik kot en pro :mrgreen:
Robots will steal your jobs. But that's OK
Uporabniški avatar
dumr666
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Izi » 14 Avg 2018 10:29

clipe vozim od kar sem v MTB svetu,... vmes bil nekaj na fletih in imam samo grde rane po nogah od fletov in vijakov ki vn štrlijo,...
vsekakorse podpisujem pod izjavo da "vlečenje" nima smisla, ker nas večina nima take tehnikeda bi se to poznalo,.. razen v nekih izjemnih primerih, predvsem ko brcam v hrib po singlah in čez kako korenino povčeš kolo za sabo,...

imam pa zaradi drugih stvari clipe,...
- predvsem ti vedno nogo držijo na pedalu v stem položaju, kar je meni zelo pomembno,... zaradi poškodm in težav ki jih imam,...
- nekako osebno se počutim bolj varno kot na fletih,me drži na kolesu,... lahko da zgolj moj občutek
- z odpenjanjem in zapenjanjem ni nobenih težav ko se navadiš, se mi še ni zgodilo, da ob morebitnem padcu nebi odpel clipov,...
- ker nimamnevem kake tehnike seveda kot pripet na pedala goljufam pri raznih skokcih in dropkih,...
- kar se hoje v čevljih s clipi tiče, imajo ti čevlji ponavadi dosti bolj "zobate" podplate, za hojo po zemji ali blatu, kot kake 510-ke,....

sktatka,... jaz ostajam naclipih do nadaljnega,... hehehe

lp
i.
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a dejjan » 14 Avg 2018 13:55

Jaz sem sedaj na flatih, prej sem pa 20+ let fural SPD-je, pa sem zaradi "neodpetja" pred padcem fasal dvojni zlom + izpah gležnja + potrgane vezi (ne sprašuj kako to zgleda).

Po poškodbi sem 1x fural clipless na specijalki eno 100+ km furo, ker drugače pač ne gre :), na MTB pa sedaj furam flat in še vedno se dobim, da delam "spd move". Kaj hočem povedati, SPD so zakon, če držijo ko voziš in če se odpnejo ko padeš. Jaz sem pač imel tisto smolo 1 : 100xxx ali koliko pač je :|

p.s: Aja, da ne bo pomote, sem velikokrat padel tak in onak in so se mi vedno odpela, enkrat pa je pač zatajilo in sem padel v tisti procent opisan zgoraj!
Zadnjič spremenil dejjan, dne 10 Sep 2018 21:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
dejjan
član

OdgovorNapisal/-a Rakec » 15 Avg 2018 06:05

cebe napisal/-a:Nevem ali je pametno ali ne to tukaj pisati, ampak vlecenje pedal je eden najvecjih nesmislov v kolesarjenju...
Ce napisem na kratko: bistven je potisk, ki da 90+% moci (ce je pozicija kolikor toliko vredu, itd.). Ce ena noga vlece, ne naredi nic drugega kot porabi veliko energije za zelo malo efekta, hkrat pa najbolj bistveno - otezuje pptisk drugi nogi.

Ce ze clipless pedala, potem iz drugih razlogov, ne zaradi vlecenja. ;)

Dragi kolega.
Res ne vem ali sem sploh razumel tvoje nebuloze ali se mi samo sanja.

SPD pedala so za kolesarje, ki svojo energijo želijo maksimalno izkoristit.
Nekaj najlepšega je, ko se peljem v hrib do vrha, ko drugi, predvsem tisti s flat pedali že davno rinejo in se mučijo s potiskanjem kolesa v hrib.

Spd pedala potrebujejo kar nekaj km, da se priučimo pravilno priklapljat in izkljapljat čevlje, tu mislim predvsem na timing pred sestopom.(Vedno se odpnite že nekaj 10m pred ustavljanjem in ne zadnji trenutek)

Druga zadeva je pravilno pritiskanje in vlečenje, se pravi moramo s km-ji razvit pravi občutek, kdaj in koliko vlečemo, da pomagamo drugi nogi, ki pritiska, dosežt maksimalno usmerjeno enegijo v samo vrtenje.

Druga plat pa je spust z zapetimi pedali.
Tu pa je potrebno veliko kontrole nad kolesom in tehničnega obvladovanja vožnje, kjer spd-ji odigrajo odlično vlogo, če seveda kolesar zna "nosit" kolo s seboj čez drn in strn.

Bi pa prosil tiste, ki nimajo izkušenj in nekaj govorijo na pamet, da ne komentirajo in dajejo napačnih nasvetov.

Spd- ji naj bodo nastavljeni na tako moč, da jih z lahkoto iztaknemo in da v primeru udarca v nogo ali padca , sami izkočijo.
Rakec
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 15 Avg 2018 07:57

Dragi kolega Rakec, skoda mojega casa za pisanje... Se prepustimo tvojim izkusnjam, zato prosim, podaj se cimvec prvovrstnih nasvetov.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 15 Avg 2018 10:20

Rakec, pa da malo podkrepis svoje pisanje... Poisci filmcek s konkretnimi podatki o smiselnosti vlecenja - nedolgo nazaj (manj kot pol leta) je bil objavljen - in potem se svetuj kaj dobrega.
Dejansko mi kvalitetne informacije pomagajo pri mojem delu...
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 16 Avg 2018 07:59

Rakec napisal/-a:Vedno se odpnite že nekaj 10m pred ustavljanjem in ne zadnji trenutek

Prmejduš, to bi bil štos da bi vedel kdaj se bom skipal :mrgreen:
In tip gre pametovat Cebetu :lol:
Robots will steal your jobs. But that's OK
Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 16 Avg 2018 08:29

dumr666 napisal/-a:
Rakec napisal/-a:Vedno se odpnite že nekaj 10m pred ustavljanjem in ne zadnji trenutek

Pustimo zdaj padce, ampak meni ni jasno, zakaj bi moral odpenjati nekaj 10m pred ustavljanjem? Odpneš tik preden se ustaviš, pa mir. Ker če potrebuješ 10m za odpenjanje, potem nekaj delaš hudo narobe :mrgreen:
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a jesen » 16 Avg 2018 12:29

Takole čez palec, imam boljši občutek pri vrtenju padal, ki poteka nekak nepretrgoma, se ne prekinja, všeč mi je. Odprto ostaja poglavje nastavitev, kje je tista meja, ko je naj ugodnejša nastavitev, oziroma, kako to ugotoviti. Pri preveč trdni nastavitvi je težko že čevelj vpeti (enega tako vpnemo ko kolo še stoji). Prav tako sem naletel na problem velikosti MTB čevljev, ni mi bilo razumljivo, če imam št. čevlja 43, da moram nositi št. 44 MTB čevlje, ali zakaj se ta razlika ne upošteva tako, da bi bili čevlji sicer številka 43 primerni za tistega, ki tudi drugače nosi št. 43.
Uporabniški avatar
jesen
član

OdgovorNapisal/-a jesen » 16 Avg 2018 12:35

Crosswind napisal/-a:
dumr666 napisal/-a:

Pustimo zdaj padce, ampak meni ni jasno, zakaj bi moral odpenjati nekaj 10m pred ustavljanjem? Odpneš tik preden se ustaviš, pa mir. Ker če potrebuješ 10m za odpenjanje, potem nekaj delaš hudo narobe :mrgreen:

Se strinjam, da odpneš tik preden se ustaviš. Se mi je zgodilo, da sem odpel levo nogo prej in ko sem se ustavil, o tem nisem več razmišljal, v tistem momentu z desno ni šlo, samo sem se več ali manj nežno naslonil na travnato brežino in ugotavljal, leva noga je bila pa prosta. Zdaj tik preden ustavim, vidim katero nogo rabim, jo odpnem.
Uporabniški avatar
jesen
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 16 Avg 2018 12:50

jesen napisal/-a:Prav tako sem naletel na problem velikosti MTB čevljev, ni mi bilo razumljivo, če imam št. čevlja 43, da moram nositi št. 44 MTB čevlje, ali zakaj se ta razlika ne upošteva tako, da bi bili čevlji sicer številka 43 primerni za tistega, ki tudi drugače nosi št. 43.

Zato ker je 43 pri eni znamki 27cm, pri eni 27,5cm, pri tretji pa 28cm... pišem na pamet, pa razlike so cca. 1cm, več načeloma ne, kar pa pomeni, da je to tudi po dve številki razlike med znamkami/modeli.
Potem pa je tukaj še širina kopita/čevlja, občutljivost nog, otekanje le teh...
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 16 Avg 2018 18:36

no CEBE,... zdej pa veš,... hahahahahahaha

@rakec,... dej ko tolk obvadaš,... kako že pri CrankBrothers nastaviš trdoto odpenjanja in zapenjanja,... ker tisto kar lahko nastaviš je kot pri katerem se odpnejo ali pač ne,...

a ja 10m prej se odpneš in flatarji porivajo ti pa goniš,... dej ne nabiji bučk,...

sej kmal bo mel pomoje 6 objavo,... hahahahahaha

smeha polna skleda,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a vr » 16 Avg 2018 20:16

No, če se vrnemo na temo...

Sicer vozim flate, ker sem imel en kr bad crash - belanca direkt v prsa, ker je noga ostala vpeta. Še danes me boli, ko pomislim na to. Psihološka fora, kot je nekdo zgoraj povedal verjetno 1 na 1000. Včasih me še vedno zamika, da grem na SPD in to ne zaradi učinkovitosti poganjanja, ampak zaradi občutka da si eno z bajkom ko greš navzdol. Je drugače kot z fleti.
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a hyperskunk » 16 Avg 2018 20:29

vr napisal/-a:No, če se vrnemo na temo...

Sicer vozim flate, ker sem imel en kr bad crash - belanca direkt v prsa, ker je noga ostala vpeta. Še danes me boli, ko pomislim na to. Psihološka fora, kot je nekdo zgoraj povedal verjetno 1 na 1000. Včasih me še vedno zamika, da grem na SPD in to ne zaradi učinkovitosti poganjanja, ampak zaradi občutka da si eno z bajkom ko greš navzdol. Je drugače kot z fleti.

This. Na trdaku sploh extra pogrešam spdje k me razmetava po rocknrollu...
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
hyperskunk
član

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a Rakec » 19 Avg 2018 13:08

dumr666 napisal/-a:

In tip gre pametovat Cebetu :lol:

Prmejduš, da si funkcionalno nepismen.
Razlog, da se ti skipaš ob pomanjkanju tehnike, pa zato niso krivi spd-ji.
Rakec
član

OdgovorNapisal/-a Rakec » 19 Avg 2018 13:12

Izi napisal/-a:no CEBE,... zdej pa veš,... hahahahahahaha

@rakec,... dej ko tolk obvadaš,... kako že pri CrankBrothers nastaviš trdoto odpenjanja in zapenjanja,... ker tisto kar lahko nastaviš je kot pri katerem se odpnejo ali pač ne,...

a ja 10m prej se odpneš in flatarji porivajo ti pa goniš,... dej ne nabiji bučk,...

sej kmal bo mel pomoje 6 objavo,... hahahahahaha

smeha polna skleda,...

Na nivo tvoje komunikacije se ne bom spuščal.

Št. objav pa ni pogojeno z izkušnjami in obvladovanjem kolesa.

Kar se tiče tvojih spd nastavitev, ti pa predlagam, da si kupiš xt trail pedala in se boš izognil težavam in neumnih komentarjev.
Shimano s tvojimi težavami nima nič skupnega, ker xt pedala nimajo teh problemov.
Rakec
član

OdgovorNapisal/-a Rakec » 19 Avg 2018 13:16

@Izi

"a ja 10m prej se odpneš in flatarji porivajo ti pa goniš,... dej ne nabiji bučk,..."

Besede iz konteksta, te prikazujejo zgolj v slabi luči predstavitve tvojega dojemanja.
Bi te pa rad videl, kako, kot flatar pritiskaš mimo mene v klanec.
Skleda polna smeha.
Rakec
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 19 Avg 2018 15:55

Še moja izkušnja...

Že leta vozim XT PD-T780 in sem zelo, zelo zadovoljen...

Slika

Po fejst zdrmanih spustih je vpetje neprecenljivo, ko so pa v vprasanju hitri, vijugasti in predvsem izravnani spusti, se pa rajsi odpnem in sem na flatih, ker se tako pri velikih hitrostih varneje pocutim.

Dobra stvar je tudi da kolo velikokrat vozim brez spd cevljev, z otroci, tako da zelo prav pride...
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 19 Avg 2018 19:42

@rakec,...

bo treba še velik žgančkov pojest in mlekca popit, da boš sploh prišel blizu nivoja komunikacije, kaj šele obvladovanja in tehnike,...

jaz nisem noben strokovnjak, pa se temu kar si napisal smejim že par dni,... tukaj gor so pa ljudje ki jim je to kruh in si jih "zelo dobro poučil",... če vrjameš v to,...

hahahahaha,...

pa briga mene a ti porivaš al pritiskaš, kaj to meni mar,... ni mi pa mar da pišeš bedarije, čeprav je pač na forumih to vsakodnevna praksa,... tako da "go for it",...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a Rakec » 19 Avg 2018 22:48

Izi napisal/-a:@rakec,...

bo treba še velik žgančkov pojest in mlekca popit, da boš sploh prišel blizu nivoja komunikacije, kaj šele obvladovanja in tehnike,...

jaz nisem noben strokovnjak, pa se temu kar si napisal smejim že par dni,... tukaj gor so pa ljudje ki jim je to kruh in si jih "zelo dobro poučil",... če vrjameš v to,...

hahahahaha,...

pa briga mene a ti porivaš al pritiskaš, kaj to meni mar,... ni mi pa mar da pišeš bedarije, čeprav je pač na forumih to vsakodnevna praksa,... tako da "go for it",...

Falil si poklic.
Moral bi postat vseved.
Nisem vedel, da me tako dobro poznaš, da veš vse o meni.
Čudovito.

Mene briga kaj je tebi mar, briga me tudi, komu je sodelovanje tu kruh.

Si pa pokazal, da si zelo zelo neveden, čeprav ti ego ne dopušča, da bi to dejstvo sprejel.
Rakec
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 20 Avg 2018 09:53

Izi, nima smisla... :D

vr, hyperskunk,
hyperskunk napisal/-a:

zaradi tega (ne)navajanja jaz že leta čisto na random menjam flat in clipless, da čimbolj izničim psihološki faktor. Zakaj? Če čisto na random menjaš, se nikoli ne zanašaš na to, da boš vpet oz. da lahko stopiš kadarkoli dol, ampak dejansko furaš bajk in delaš z nogami skoncentriran.
Grem celo tako daleč, da neko čist XC turo odpeljem s flati, potem grem pa na trejle, katerim mogoče celo dorasel nisem, vpet, da je fokus še dodatnih 100%, ne pa samo 100%. :mrgreen:
Včeraj sem se npr. v Kočevju na mastni Livoldski grdo razbil, ker mi je noga odletela s pedala in sem butasto reševal situacijo... izpahnjen prst, odrgnina na nosu, prebita ustnica, nekaj poškodb na nogah, pa še najhuje - nov bajk je dobil prve grde bojne rane :lol: ... mah, gremo naprej, spet s flati na "raz*uk", da bo noga naslednjič ostala vpeta. :D
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a hyperskunk » 20 Avg 2018 11:04

cebe napisal/-a:Izi, nima smisla... :D

vr, hyperskunk,
hyperskunk napisal/-a:

zaradi tega (ne)navajanja jaz že leta čisto na random menjam flat in clipless, da čimbolj izničim psihološki faktor. Zakaj? Če čisto na random menjaš, se nikoli ne zanašaš na to, da boš vpet oz. da lahko stopiš kadarkoli dol, ampak dejansko furaš bajk in delaš z nogami skoncentriran.
Grem celo tako daleč, da neko čist XC turo odpeljem s flati, potem grem pa na trejle, katerim mogoče celo dorasel nisem, vpet, da je fokus še dodatnih 100%, ne pa samo 100%. :mrgreen:
Včeraj sem se npr. v Kočevju na mastni Livoldski grdo razbil, ker mi je noga odletela s pedala in sem butasto reševal situacijo... izpahnjen prst, odrgnina na nosu, prebita ustnica, nekaj poškodb na nogah, pa še najhuje - nov bajk je dobil prve grde bojne rane :lol: ... mah, gremo naprej, spet s flati na "raz*uk", da bo noga naslednjič ostala vpeta. :D

Hm, tale menjava se sliši zanimiva...sploh k ful pogrešam in ful ne pogrešam spdjev :) ...za razmiselk res..
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
hyperskunk
član

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 20 Avg 2018 15:04

Z SPD-ji si načeloma hitrejši, predvsem gor. Sam Hill dokazuje nasprotno. Zadnjič sem bral en intervju z njim in pravi, da je na fletih, ker na začetku ni imel denarja za spd-je. Po prvih zmagah je seveda ostal na fletih.
Žal si hitrejši tudi v vrsti za poškodbe. Prej ali slej to pride. Enostavno povedano; padec s spd je drugačen. :mrgreen:

Z fleti se naučiš bolj pravilne tehnike.
Bolje je za zimo, ko si lahko na gojzarjih in manj zebe.
Bolje je za nošnjo, sploh v visokogorju.

Po 15 letih na spd-jih sem šel na flete predvsem zaradi zimskega kolesarjenja.
Na začetku je bilo cela drama naučiti se pravilne tehnike odriva.
Zdaj ni šanse, da grem nazaj.

Pa tanjša flet pedala prinesejo precej prednosti.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a cronos » 21 Avg 2018 09:31

Rakec napisal/-a:@Izi

"a ja 10m prej se odpneš in flatarji porivajo ti pa goniš,... dej ne nabiji bučk,..."

Besede iz konteksta, te prikazujejo zgolj v slabi luči predstavitve tvojega dojemanja.
Bi te pa rad videl, kako, kot flatar pritiskaš mimo mene v klanec.
Skleda polna smeha.

Rakec=Troll alert.... Predlagam najhujšo kazen - ignore postov, ne odgovarjati nanje.. :-)
cronos
član

OdgovorNapisal/-a cronos » 21 Avg 2018 09:35

jesen napisal/-a:Takole čez palec, imam boljši občutek pri vrtenju padal, ki poteka nekak nepretrgoma, se ne prekinja, všeč mi je. Odprto ostaja poglavje nastavitev, kje je tista meja, ko je naj ugodnejša nastavitev, oziroma, kako to ugotoviti. Pri preveč trdni nastavitvi je težko že čevelj vpeti (enega tako vpnemo ko kolo še stoji). Prav tako sem naletel na problem velikosti MTB čevljev, ni mi bilo razumljivo, če imam št. čevlja 43, da moram nositi št. 44 MTB čevlje, ali zakaj se ta razlika ne upošteva tako, da bi bili čevlji sicer številka 43 primerni za tistega, ki tudi drugače nosi št. 43.

Pri SPD večja učinkovitost od vlečenja pride šele čez precej časa, cestarji trenirajo mesece ali leta da imajo popoln krog potiska in vlečenja in da se res nekaj pozna. S flati zagotovo pridobiš boljšo tehniko ker ni "goljufanja", spd-ji navzdol se nekateri počutijo varneje ker so eno s kolesom, drugi pa manj varno iz istega razloga. Večna debata, na koncu mislim da je najbolje da probaš oboje in voziš kar ti odgovarja.
cronos
član

OdgovorNapisal/-a Obelix » 21 Avg 2018 13:32

Zanimiva debata, ki jo vedno malo pokvarijo "egoti" :) in pa v glavnem razni polpismeni "Izi-ji", ki res tudi iz kratkih tekstov ne znajo razbrat bistva. A se morate res zabijat v vsako besedo, ko je očitno iz vaših postov, da imate od vseh v debati najmanj pojma o temi!! :mad: :mad:

Rakec je napisal samo svoje mnenje, s katerim se strinjam. Je tudi mene presenetila izjava Cebeta, za katerega vem, da izhaja iz tega foha. Res nisem iskal videa, ki mi moje izkušnje zavrgel, ampak sem pa pogledal, kaj pa vozijo profiči, oni pa že morajo nekaj vedet. V XC WC vozijo vsi pripeti, sem preveril par koles riderjev na Enduro WC, kar sem videl koles (seveda nisem čekiral vseh), povsod so bila pedala za pripet, specialkarji vozijo pripeti 100%. Se pravi neka korist mora bit, jaz mislim da je ena glavnih ravno vlečenje pedal, pa ne verjamem, da moraš biti ravno profič, da jo izkoristiš. Druga največja prednost pa je meni definitivno vedno idealna pozicija na pedalu.

Moj izkušnja. Sam sem bil eden zadnjih, ki so v moji družbi vztrajali na spd-jih in sem šel na flete, potem ko smo pred leti začeli voziti zelo tehnične spuste in zimske fure. Podobno kot je napisal Jabooz. Ampak še vedno pa se zavedam vseh prednosti SPD-ja in ko bom enkrat preklopil nazaj na razgibane celodnevne turce, bom definitivno spet preklopil nazaj. Pri vseh padcih s spd-ji so se odpeli bp. Prav tako precej konkretno vozim zadnja tri leta specialko in prednosti vpetih nog so fantastične, od tega, da je noga vedno v idealni poziciji, do skokov v klance, šprintov, strmih klancev, intervalov, ko probaš izkoristit vsako najmanjšo mišico in vsak gram energije, do precej lepšega kroženja noge in posledično izkoriščanja večih mišic na nogi. Seveda pa več mišic pokuri več energije ampak to zdej ni smiseln razlog, da boš pa zavestno izkoriščal manj mišic. Pač boš več mišic natreniral. In ravno vse to našteto, so bistvo specialke, zato lahko rečem, da če nimaš vpetih nog na specialki, sploh ne moreš začutiti prave prednosti tega kolesa.

Skratka, zaradi tega sem tudi jaz pristrigel z ušesi, Cebe, ko si napisal, da je vlečenje pedal nesmisel kolesarstva. Ker ko se s kolegi udarimo v kakšnem šprintu, to se pošteno vleče pedala navzgor, da kar občudujem tisti tanek kot plastike na blokeju, ki drži nogo v pedalu.

Saj ima spd tudi svoje slabosti, kot so vpenjanje na strmih in tehničnih terenih, delovanje v blatu, včasih tudi padeš zaradi njih, psiha na tehničnih delih in prepadnih prečkah, težja hoja, zoprno v blatnih in sneženih pogojih, .... , ampak glavnina težav s prakso izgine. Mislim, da za neke xc, trail ture, so spd pedala frhunska izbira, res pa ne smeš obupat po prvem padcu.
JUST ME
Uporabniški avatar
Obelix
član

Kraj: Komenda

OdgovorNapisal/-a cronos » 21 Avg 2018 14:20

V nobeni flats vs clips debati seveda ne sme manjkati že znani 50-stranski PDF na to temo... :-)

http://www.bikejames.com/wp-content/uploads/2015/01/Flat-Pedal-Revolution-Manifesto.pdf
cronos
član

OdgovorNapisal/-a LOV2XLR8 » 21 Avg 2018 14:22

Nekateri pozabljate, da je pri odločitvi flat vs. pedala za vpenjanje precej faktorjev: od znanja oz. tehnike vožnje, do osebnih in telesnih preferenc ter hitrosti vožnje. Fino je, da vsak skozi izkušnje najde zase optimalno kombinacijo oz. celo za dlje časa vozi oboje, energijo pa namesto prepucavanja raje porabite na bajku ;)

Praktično povsod, kjer se vozi na čas, prednjačijo pedala za vpenjanje. Počasneje kot voziš in bolj razgibana kot je vožnja v smislu terena, pogojev, trikov na bajku, bolj pridejo do izraza flat pedala. Zmeraj se najdejo izjeme, ki dokazujejo, da šteje predvsem bajker: Sam Hill in podobni razturajo na flatih in z njimi trenirajo na specialki. Po drugi strani prijatelj suvereno odpelje najtežje detajle vpet v Time pedala in nima težav ne z od/pripenjanjem, ne z večurno hojo, obenem pa pride še med Top 5 na EWS v Masters kategoriji: https://www.youtube.com/watch?v=D08rE6S81_c Kakšnega vrhunskega trialista oz. bajkerja kalibra MacAskill, Akrigg ali Brumotti boš po drugi strani težko našel na čem drugem kot na flatih, prav tako fante na Red Bull Rampage.

Meni osebno so npr. ljubša flat pedala, saj omogočajo boljše ravnotežje in izvajanje manevrov, predvsem pa mnogo več varnosti zaradi hitrejšega in nemotenega sestopanja oz. ponovnega štarta, zlasti na izpostavljenih odsekih. Najbolj zanimivo je, da to ne velja samo za spuste temveč tudi za vzpone.
Uporabniški avatar
LOV2XLR8
smooth cat

Kraj: NowHere

OdgovorNapisal/-a Izi » 21 Avg 2018 14:55

Obelix,...
o imeti ali ne imeti pojma i o pismenosti,... ne mislim s tabo razpravljat,...

ampak vsakemu ki bo napisal približno tako nebulozo da 10m prej odpne pedala,... se bom še naprej smejal v ksiht,...

to da profiči nekaj uporabljajo in znajo to izkoristit, za kar trenirajo leta in leta recimo toliko na dan kot pri nas povprečnež previsi v službi še ne pomeni, da bo vsak "povprečni MTB-jevec" imel tako korist od tega,... ko se bo 1x ali 2x na teden vsedel na kolo,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 21 Avg 2018 16:04

Pisem na telefonu in ne bom citiral in tako naprej... Jaz nikjer nisem napisal, da je uporaba oz neuporaba clipless pedal (ne)smiselna.

Vsakemu, ki je malo jasno delovanje teelsa, misicja, tehnika pedaliranja in izkoristek glede na vlozeno energijo, vsak ki je ze kdaj delal teste, itd., bo prisel do zakljucka, da je vlecenje predvsem z vidika odnosa med porabo energije in efektivnostjo, nesmiselno.

Zakaj?
1. Za vlecenje med obratom uporabimo misice, katerim je taksno delovanje nenaravno.
2. Enormna poraba energije!
3. Katastrofalna efektivnost glede na porabo energije.

To pa ne pomeni, da "za glavo" ne pase, da tega noben nikoli ne pocne, itd. Ja, to se pocne, ampak... Ce gremo na cestne profije - ko se dirka zares po ravnem, so kadence 110 obr/min in vec - to velikrat pomeni tudi vec 10 km. Vrtite 120 kadenco in poizkusajte vleci pedala. Ali na klanec 90 in vec in vlecite...

Vsak, ki ob hujsem naporu vlece pedala, pomeni to predvsem eno - dolocena skupina misic je preobremenjena in telo isce pomoc. To pa ne pomeni, da je tako pocetje efektivno, hkrati pa noben ne pravi, da "ne pase"... Kar pa ne pomeni, da je smiselno, ampak da je potrebno razloge iskati drugje... Mojih 5 centov v debato.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Obelix » 22 Avg 2018 14:34

Cebe se močno strinjam z vsemi tremi točkami, ampak kaj, ko kolesarjenje ni vedno samo efektivno in racionalno, ravno to neracionalno vlečenje je po mojem mnenju najbolj zabaven del kolesarjenja (tokrat imam v mislih specialko), se pravi skoki, šprinti, pokrivanje skokov, strmi klanci, vožnja na segmente, vožnja stoje, intervali,.... ko moraš dat ven 110% iz sebe in takrat ponucaš vsako mišico, pa je zato tam ali pa ni, pa al je to racionalno ali ne .... , takrat potegneš nogo ven iz čevlja :)

Cebe, ob tem sem jaz zastrigel: "ampak vlecenje pedal je eden najvecjih nesmislov v kolesarjenju..." . Jaz pravim ravno obratno, vlečenje pedal je najbolj cool zadeva na specialki, ker vem, da takrat ko vlečem, takrat se nekaj dogaja, takrat je akcija, zdej a je to postavljanje PB na krvavec ali pa napad na kolega ali pa je napad na KOM , ni važno, važno je, da se takrat dogaja :)
JUST ME
Uporabniški avatar
Obelix
član

Kraj: Komenda

OdgovorNapisal/-a MiLi » 22 Avg 2018 18:47

ni jih čez CB Mallet. kombinacija flatov ter klipov. sem po dolgem cajtu šel za en teden nazaj na flate, pa se mi dejansko ni več dopadlo. tudi na tehničnih terenih, že dolgo nimam več problemov s klipi. kar s klipi ne upam odfurat, tudi s flati ne :lol:

kar se pa tiče vlečenja navzgor, pa ta tehnika po mojih izkušnjah prav pride pri kratkih šprintih. še posebej pri tistih, v klanec. pri dolgih vzponih, nisem opazil neke bistvene razlike. morda mi je malenkost lažje s klipi. je pa možno, da je vse v glavi.
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a cebe » 22 Avg 2018 21:14

Vidim, da mojega odgovora ni... sem psial preko telefona, pa je očitno signala sfalilo ali nekaj :?:

Nevem Obelix, ali si drugačen sepcialkar, ali ti je res "trpljenje brez efekta" tak užitek, ma evo... na kolesu, če želimo biti hitri, precej štejejo watti ane?
No, te watte pa dobimo, če govorim na pamet (podatke so predstavljaji na eni konferenci in se ne spomnem čisto natančno), 96-98% iz potiska - potiska naprej, da se obrat sploh začne, potisk navzdol, kjer se ustvari velika večina moči, ter potisk nazaj, ki pomaga, potisku naprej na drugi nogi, da ni prevelikega odstopanja glede na vertikalne pritiske in je posledično krog vrtenja lepši.
Poteg počne pa edino eno stvar - otežuje delo kontra nogi, povedano drugače, otežuje pritisk!
Zato je poteg en največjih nesmislov v kolesarstvu.

In ko moraš dati ven 110%, nevem zakaj bi želel, da si odvzameš recimo (govorim na pamet) 30% wattov potiska ene noge, zato da druga doda 5% in porabi ogromno energije/zaloge (zaradi nenaravnega delovanja) za dejansko negativen efekt?!

V mtb-ju še razumem poteg, ko na vzponu premaguješ oviro (hlod, skalo, kaj podobnega) in se dvigneš iz sedeža ter potegneš kolo za sabo, ma takše stvari je težko merit, itd.
Ko se govori o silah, pritiskih, potegih, wattih, itd., se to dela na trenažerjih/stacionarnih merilnih biciklih, tam pa ni potrebno kolesa vleči čez skale. ;)

Ko je pred leti en celjan začel uvažati Wattbike v Slovenijo, sem bil poleg, ko smo delali teste... polno nekih hudih kolesarjev, leta in leta po več tisoč km letno in vsi, kot pišete tukaj, zaradi slabih pozicij (vsak si je nastavil kolo približno tako, kot je imel nastavljenega svojega) so več kot očitno vlekli pedala... in slika, ki je nastala, je marsikoga presenetila. Izkušeni kolesarji so imeli katastrofalne obrate - nefektivne, ogromno nihaj, brez konstante, kar pomeni velike izgube energije (velik vložek za majhne watte)... podobna zgodba je bila npr. pri Penkotovih varovankah, katerim je bil on trener, za razliko od punc, ki so imele zunanje trenerje.
Osebno gonim na zelo visokih kadencah, s celo nogo (mečne mišice in gluteusi so enako utrujeni oz. zapečejo nekje istočasno kot kvadricepsi), in na tistih testih sem imel zelo lep obrat - konstanten, brez večjih izgub, in na 30 sekundnem testu ekstremno visoko razmerje wattov na kilogram teže (kaj več lahko na privat), medtem ko so "vlačilci" imeli tudi pod 5W/1kg telesne teže.

To so debate za na 4 oči, s kolesom na trenažerju ali na nekem merilnem kolesu, ob švicanju med poizkusi, itd.

Če še omenim - če slučajno kdo spremlja Giro, Tour, Vuelto, itd. - je kdo opazil kakšen je približno procent sedežnih opor z offsetom? Vsako leto za več 10% manjši. Večina jih je že na 0 offset oporah, ko vozijo oz. imajo sedeže na offset oporah nabite max. naprej. Slikanja biciklov so eno, kjer ni nujno tako, ker saj veste, modna policija je hudič... na Touru so se npr. pojavli bicikli, ki so imeli opore naprej obrnjene (Pospeševalec je svetlobna leta pred njimi :mrgreen: ), prav tako pa velika večina sedi precej višje, kot še nekaj let nazaj, in vozi na precej večjih kadencah... Glavni razlog je, da je obrat precej lepši, ni potrebe po vlečenju, da se prebiješ čez obrat, kadenca se lažje vrti, itd. In to prebijanje čez cel krog je tisto, zaradi česar se vam zdi, da ste močnejši, če vlečete. Zato sem vam tudi zdi "fajn"... kar pa ne pomeni, da je smiselno... ;)
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 23 Avg 2018 07:30

cebe, vseeno malo pozabljaš, da nas večina ni profesionalnih kolesarjev in da nam je izkušnja precej bolj pomembna kot najbolj optimalna poraba wattov. Je Obelix lepo napisal - to "neracionalno" vlečenje mu je najbolj zabaven del kolesarjenja - in če mu je nekaj zabavno, je tudi smiselno (čeprav ni racionalno). Ker glej, bodimo pošteni.. marsikdo se okoli vozi s kolesom, ki je totalni overkill za njegove potrebe. Ampak dokler v tem uživa, je smiselno, ne?
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 23 Avg 2018 08:27

Itak, važno je, da nam je fajn in da uživamo! To je vse in edino kar šteje!

Ampak, po takem pisanju jaz sklepam, da so mu pomembne sekunde, časi, "tekmovanje" s kolegi, znanci in neznanci... tam pa je potem fajn, če iz vloženega dobiš več, ali?!
Obelix napisal/-a:"se pravi skoki, šprinti, pokrivanje skokov, strmi klanci, vožnja na segmente, vožnja stoje, intervali,.... ko moraš dat ven 110% iz sebe in takrat ponucaš vsako mišico, pa je zato tam ali pa ni, pa al je to racionalno ali ne .... , takrat potegneš nogo ven iz čevlja :)"
"takrat ko vlečem, takrat se nekaj dogaja, takrat je akcija, zdej a je to postavljanje PB na krvavec ali pa napad na kolega ali pa je napad na KOM"

In če pri "dirkanju" na čas delaš neki, ker se ti zdi kul, fajn, hkrati pa želiš biti hitrejši in misliš, da si, s takšnim početjem, realnost je pa drugačna, potem...
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 23 Avg 2018 09:14

Pozabljate na ostala dejstva in zaradi tega ste spet vsak na svojih bregovih.

V osnovi je Cebe povedal prav...predvsem v smislu energijske porabe na dolgi rok.
Po drugi strani imate tudi ostali prav, predvsem v smislu kratkoročnega učinka in dejstva, da je za rekreativnega kolesarja bolje uporabljati čim več različnih mišic, pa čeprav
so energijsko bolj potratne (zakaj bi nažigal samo en sklop mišic ostalo pa zanemaril...to je poguba za telo. Pa pustimo profiče, ker oni ne trenirajo samo na biciklu ampak delajo tudi ostale vaje, fittness in masaže, relaksacije... da imajo telo kolikor toliko v ravnovesju... to bi moral Cebe vedet).
Potem omenjate fiksno pozicijo pri spd kar je tudi pomembno in pa določene prednosti in slabosti pri tehniki vožnje in izvajanja tehničnih manevrov (predvsem mtb)

Se mi zdi pa da pri SPD vs flat za rekreativca (pa tudi profiča) pride še najbolj do izraza (v energijskem smislu, če se navežem na prvo vprašanje v tej temi) trdota čevlja, ki je pri spd-jih praviloma mnogo večja od flat čevljev. Tukaj se izguba energije še najbolj pozna, če se omejimo na gonjenje...velja tako za cesto kot mtb, tako za rekreativce kot profiče in to je glavna razlika (poleg fillinga seveda) med flat vs spd.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a cebe » 23 Avg 2018 21:51

Mojo,
vmes sem večkrat poudaril, da je zelo pomembna primerna pozicija. In ko je pozicija primerna, delajo praktično vse mišice. Pri potegu pa ne gre za delovanje drugih mišič, ampak velikokrat enakih mišič, vendar za njih nenaraven način in to je tisto, kar je poleg slabe efektivnosti, velike porabe, velik problem. Nekaj, kar ni naravno oz. če nekaj ni narejeno, da bi delalo tako, na dolgi rok ne more biti niti zdravo, kaj šele efektivno, smiselno, itd.
In ne boš verjel v kako slabem stanju so lahko tudi "profiči", kar se tiče vsestranske telesne natreniranosti... skoraj slabše od marsikaterega kavč-bajkerja. ;)

Pa če se navežem še na poudarjeno - par let nazaj sem si kupil Spec. 2FO flat čevlje, kateri imajo podplat precej bolj tog od mojih cestnih čevljev cenovnega ranga 150€ (mpc) in precej bolj tog kot recimo 5.10 Minnaar clipless čevlji (nevem točno kako se že modelu reče), tako da ni nujno, da so flat čevlji zelo mehki...
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 24 Avg 2018 12:28

Lep grafi:
http://www.leelikesbikes.com/darn-those ... exors.html

https://www.ilovebicycling.com/what-mus ... n-cycling/

Brez SPD-jev ne moreš izkoristiti zadnjih mišic.
https://www.youtube.com/watch?v=AkMCYYNTWUY

Je pa koordinacija mišic baje bolj pomembna od same moči posamezne mišice:
http://jeb.biologists.org/content/213/3/487
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a vr » 25 Avg 2018 12:16

Dajmo malo "oplemenititi" temo (brez trollanja prosim).

Kakšne so razlike med SPD pedali (Crankbrothers, Shimano, ?) prednosti/slabosti...

Posebnosti čevljev med proizvajalci? (5-10, shimano, giro, fizik...)?

A so kakšne razlike med "cleati" (ne poznam slovenskega izraza)?
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 25 Avg 2018 17:21

razlike med pedali. koliko stopinj maš lufta levo desno, kot odpiranja, kako je odporno na blato, možnost nastavite trdote odpenjanja, velikost, teža itd.

Meni recimo niso bili všeč crank bros in sem šel nazaj na spd. Je pa to 10 let nazaj in se ne spomnim več točno zakaj :)
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 25 Avg 2018 19:48

Glavna razlika med glavnima konkurentoma (CB in S) je po mojem v tem, da CBje lazje vpenjas, k imas cevlje polne blata, da se na S po vecini da nastavljat trdota vpenjanja/izpenjanja, ne pa kot "zračnosti" blokejev, kar se da pa pri CB.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a vr » 26 Avg 2018 09:02

Kaj pa čevlji? So kakšni boljši/slabši? Meni so vizualno Shimano "pri srcu". Predvidevam, da lahko 5-10 (brez bloke-ja) voziš tudi na flatih glede na stalth gumo spodaj.

Kaj pa bloke-ji? Ali so dedicated za pedala? Shimano, CB, HT...?

Mogoče izgleda, da sprašujem osnovne stvari - to so uporabne stvari za nekoga ki bi rad šel iz flat na spd. Oz. za začetnika.
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 26 Avg 2018 11:33

čevlji so seveda različni. Od bolj mehkih do bolj trdih, do čisto trdih. Spet odv kaj hočeš od čevlja. Če bi rad hodil imaš malo mehkejše z gumo spodaj. Če maš za dirke je trda karbonska školjka recimo.
Blokeji niso kompatibilni. Vsak sistem pa svojega.
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 26 Avg 2018 11:58

Jaz sem od nekdaj vozil Shimano pedala (prej PD-M535, zdaj PD-M540), pa nimam pripomb. Poceni in trpežna. Nikoli nisem imel težav z vpenjanjem blatnih čevljev, mi je pa fino, da se da nastaviti trdoto izpenjanja. Na začetku sem se na izpenjanje navajal tako, da sem se usedel na kolo, naslonil na steno ter vpenjal in izpenjal. Jebat ga, treba se je nekak navadit :lol:
Kar se tiče kompatibilnosti ploščic med različnimi proizvajalci ni neke panike, ker ob nakupu pedal dobiš ploščice itak zraven. Se mi pa zdi, da smo pred 10+ leti ugotavljali, da so bile Wellgo in Shimano kompatibilne.

Kar se čevljev tiče je meni pomembno, da so čimbolj enostavni in zračni. Najprej sem vozil neke Cannondale čevlje, ki so bili oblazinjeni kot navadni treking čevlji, pa so mi bili prevroči. Da ne omenjam tega, da sem utrgal (!) ploščico s podplata. Od takrat naprej imam Shimano čevlje, čisto enostavne, neoblazinjene, z veliko mrežice. Super za poleti, ker so lahki in zračni. Kolikor sem vozil pozimi, sem pač obul toplejše nogavice in po potrebi še neoprenske gamaše, pa ni bilo težav.
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a stomper » 26 Avg 2018 14:27

Kaj bi bilo torej bolj primerno za začetnika s svojim prvim polnovzmetenm kolesom? Sicer sem še v procesu nakupa tako da je še vse odprto. Trenutno imam pa cestno kolo in seveda vpete čevlje in izposojenega hardtaila s kombiniranimi pedali katerega vozim v športnih copatih.

Koliko pri flat pedalih pomeni čevelj npr. five ten proti navadnim (salomom recimo). Togost podplata?
stomper
član

Vrni se na Tehnika vožnje, gradnja poti in poligonov, ostale kolesarske tehnike

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov