Vožnja dropov/sedež

Vse o tehniki vožnje, od začetniških težav do trikov, letečih vragolij in podobnega. Vse o tehniki vožnje z gorskim kolesom. Gradnja in konstrukcija poti in izdelava poligonov. Video vključen.

Vožnja dropov/sedež

OdgovorNapisal/-a G0lden » 01 Avg 2013 11:02

Vem, da je na to temo že nekaj napisanega ampak se mi zdi, da imam kar unikaten problem in zelo boleče posledice....

Sicer ne spadam čisto v gravitacijski razred (ala vam vera) ampak na XCM-u pogosto pride do situacij, ko zmaga tisti, ki boljše pelje dol. Dostikrat se moj trud navkreber ni poplačal, ker nisem osvojil tehnik vožnje navzdol in zdaj poskušam nadoknadit zamujeno. V teoriji mi mogoče stvari postajajo jasne, premagovanje straha je še vedno izziv ampak največji problem mi je višina mojega sedeža.

Kolo imam nastavljeno po BG-fit standardih, torej ustreza mojim telesni geometriji in zato imam sedež precej visoko, kar precej otežuje situacijo, ko je treba dvignit zadnjico nad zadnje kolo oziroma še bolj, ko je treba hitro prit nazaj na sedež. Dostikrat se mi zgodi, da se nabijem v lešnike, v najboljšem primeru pa v trebuh/mehur... Včeraj sem imel smolo z raztrganim kablom za slušalke, ko sem se pri ponovnem osedlanju poskusil dvignit nad sedež ampak to je moja šlamparija ohlapnega kabla :)

Skratka, ima kdo mogoče kak nasvet, kak se tega lotit, če je višina sedeža takšna kot je, brez da grem v investicijo potopne sedežne opore... (trdaki tega itak nimajo).

lp in hvala za odgovore
Uporabniški avatar
G0lden
član

Kraj: Maribor

Re: Vožnja dropov/sedež

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 01 Avg 2013 11:05

G0lden napisal/-a:kar precej otežuje situacijo, ko je treba dvignit zadnjico nad zadnje kolo oziroma še bolj, ko je treba hitro prit nazaj na sedež/b]

maybe this is the problem .... glej raje da imaš glavo nizko, brado pred balanco, roke morajo imet maneverski prostor ... če se daš za sedež jih imaš iztegnjene in ga nimajo praktično nič ... hkrati pazi da nimaš preveč teže na rokah ko ni treba

tko nekako no ... če se ti da držat to gravity pozo, meni se skor nikol ne, če sem zmatran še tolko manj ... ker je ni treba če ne greš hitro
Zadnjič spremenil R4NDOM, dne 01 Avg 2013 11:12, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a G0lden » 01 Avg 2013 11:16

R4NDOM napisal/-a:
G0lden napisal/-a:kar precej otežuje situacijo, ko je treba dvignit zadnjico nad zadnje kolo oziroma še bolj, ko je treba hitro prit nazaj na sedež/b]

maybe this is the problem .... glej raje da imaš glavo nizko, brado pred balanco, roke morajo imet maneverski prostor ... če se daš za sedež jih imaš iztegnjene in ga nimajo praktično nič ... hkrati pazi da nimaš preveč teže na rokah ko ni treba

tko nekako no ... če se ti da držat to gravity pozo, meni se skor nikol ne, če sem zmatran še tolko manj ... ker je ni treba če ne greš hitro

To drži, problem so dropi, ki so tako strmi, da gotovo poletim čez balanco (preizkušeno), če se ne "vsedem" nad zadnje kolo... in ko se teren zravna bi se moral spet centrirat na sredino, tukaj pa nastane problem, ker težko pridem nad sedež..
Uporabniški avatar
G0lden
član

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 01 Avg 2013 11:17

glej v vsakem primeru, roke so iztegnjene vedno samo za trenutek
če boš visel za sedežem z iztegnjenimi rokami se boš pobil

eni na fulijih kupijo droper, ga spustijo in počnejo isti kot ti na XC-ju, samo še noge pokrčijo ... sej pri 5km na uro "verta" še nekako gre
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a G0lden » 01 Avg 2013 11:34

Bom poskusil.. če se ne javim sem se ubil :)
Uporabniški avatar
G0lden
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 01 Avg 2013 12:42

...na drope, če se le da, imej malo brzine in pridrži krmilo, da "ne pade dol".

Ostalo kot je random napisal...
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 01 Avg 2013 13:13

mislim da je "drop" v tem primeru preširok pojem da bi ti lahko kdo dal enostaven hiter odgovor kaj narest :)

to kar je pisal Cebe se ne počne praktično nikoli na trailu... morda če se voziš neki brezveze okoli, prideš do roba s premalo hitrosti , landing je flat, preneseš težo nazaj da ostane prednji konc v luftu in pristaneš na zadnji

al preloadaš in malo odskočiš
al ga naprej v globino porineš
al prejumpaš
...

glej
... nižje kot imaš težišče manjša je verjetnost da greš čez balanco
...več prostega hoda kot imaš na voljo v rokah manjša je verjetnost da greš čez balanco
to te v praksi nekako postavi v tako pozo da imaš brado nizko, malenkost pred balanco, roke na pol pokrčene, komolce ven (pomaga če primeš grip počez, ti jih avtomatsko ven vrže), kolena na široko, to ti je izkodišče spustaške poze

Poglej kak počasen posnetek folka prej kot se pobije ... jst imam vedno kolena skupaj in roke iztegnjene :)
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a matejstyle » 06 Avg 2013 21:29

Če je xc geometrija, morš bit že mal majstra pri dropih, pa fino je, da te ne presenetijo... Ko boš enkrat investiral v potopno sedežno, boš v trenutku pozabil na klasično oporo, in peljal se boš vesel kot radijo... 8)
Shake Stuff Up!
Spletni Album
Uporabniški avatar
matejstyle
član

Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a cebe » 06 Avg 2013 21:52

R4NDOM napisal/-a:to kar je pisal Cebe se ne počne praktično nikoli na trailu... morda če se voziš neki brezveze okoli, prideš do roba s premalo hitrosti , landing je flat, preneseš težo nazaj da ostane prednji konc v luftu in pristaneš na zadnji

al preloadaš in malo odskočiš
al ga naprej v globino porineš
al prejumpaš
...

Random, nevem zate, ampak če sem jaz malo pred dropom (seveda govorimo o takih do pol metra, večjih se verjetno z XC bajkom ne loteva) "spustil", da sem dobil malo brzine, preko dropa krmilo samo pridržal, ne dvignil, je vedno šlo gladko skozi.
Če gre za "low speed" drop, si pa napisal od "glej" naprej, kako se držati in itak večinoma potem kolo naredi svoje. :)
Če pa je sedež v PM v višavah, je pa tako ali tako že prej kje problem - ne rabiš dropa, je dovolj fejst strm del s kakšnim rahlim zavojem in malo korenino. :)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a jankokocevje » 07 Avg 2013 12:03

Na osnove ste pa vsi pozabili...
Trening trupa, rok, ramen dosti XCjašev zanemari. Gravitacija je že sama po sebi dober trening rok, ramen. Brez tega se ne da, razen če si tehnično dobro podkovan in imaš občutek + lahek kolesar.
Zato imam rad težke proge, ker je tist, ko te pegla na klance pol na koncu za teboj:)
jankokocevje
član

Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a smirnoff » 03 Okt 2014 09:18

Jaz tukaj ne vidim nobenega unikatnega problema. Ko sem na zadnje presedlal s kolesa za spust na star XC z V zavorami sem se brez pretiranih problemov kosal s povprečnimi gravitacijskimi vozači. Manever zadnjice za sedež sem osebno uporabljal vedno samo pri nizih hitrostih. Dropi so pri nizkih hitrostih nevarnejši od bilo česa drugega. Enostavno je zelo priporočljivo imet neko večjo hitrost saj tisti čas ko pridržuješ krmilo traja dosti manj časa.

Pa več vozit in manj debatirat.
smirnoff
član

OdgovorNapisal/-a SUM » 04 Nov 2014 11:44

Mene bi bilo tudi strah če bi se moral naučiti voziti spuste z visoko dvignjenim zadnjim sedežem, po možnosti zapet v pedala.

Enostavno tu ni računice in se po definiciji moraš polomiti, nabiti v mehuh, na lešnike, ali leteti čez na zobe. Vozi spuste s spuščenim sedežem da dobiš občutek kje je še comfort zone če ne gre drugače. Imel boš pol neke občutke na osnovi katerih boš vedel do kje si upaš z dvignjenim sedežem ampak še zmer se boš prej polomil. Kakšna imaš pa pedala ? Primerna obutev in flat pedal naredi ogromno razliko v stabilnosti in občutku nadzorovanja situacije.
SUM
član

OdgovorNapisal/-a fastdown » 04 Nov 2014 14:58

Sem ucasih tud sam vozu spuste z dvignjenim zicom pa sem parkrat letu cez balacno, se zataknu za zic z jajci :mrgreen: , me je na lendingu zabil u zic, teza prevec naprej... Zdej furam na spustu vedno spuscen zic res pa da furam druge ( težje ) traile kot takrat , z dvignjenim se spuščam striktno kjer vem da gre brez težav pa se to ce spust ni dolg...
Vse na poti prehitim, peljem se čez drn in strn dokler se ne zvrnem v grm.
Uporabniški avatar
fastdown
član

Kraj: 46,02983°N / 14,55526°E

OdgovorNapisal/-a PJ » 04 Nov 2014 17:07

Ni treba ;) Je tole dovolj zgovorno ;)
http://tinyurl.com/otm5ozx
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there