Kako začeti?

Vse o tehniki vožnje, od začetniških težav do trikov, letečih vragolij in podobnega. Vse o tehniki vožnje z gorskim kolesom. Gradnja in konstrukcija poti in izdelava poligonov. Video vključen.

Kako začeti?

OdgovorNapisal/-a ayna » 04 Mar 2016 09:07

Živijo!

Že dolgo se navdušujem nad gorskim kolesarstvom, tudi downhillom, za letos spomladi, pa sem se odločila, da bom to tudi poskusila. Do zdaj sem veliko kolesarila, vendar po ravninah (gozd, makedam).
Predvsem me zanima glede kolesa: na kaj moram biti pozorna, ko kupujem kolo? Kupila bi rabljeno do nekje 800€.
Kje so najboljše poti za začetnike in ali se da v kakšnem bike parku tudi sposoditi kolo?
ayna
član

Re: Kako začeti?

OdgovorNapisal/-a TomažT » 04 Mar 2016 09:24

Zdravo!

Ti na kratko poskusim odgovorit. Pri prvem nakupu takšnega kolesa si je najboljše poiskati pomoč. Ne mislim to, da bo nekdo namesto tebe kupil kolo, ampak da ti bo pomagal pri tem. Jasno definiraj želje, razmisli in postavi si zahteve (velikost, način uporabe, budžet), potem pa vztrajno išči. Nekdo ki zadeve pozna, pa ti naj svetuje iz tehničnega vidika, v kolikor nimaš izkušenj pri tem.

V kolesarskih parkih se da sposodit kolo (in opremo). Tukaj si lahko spet preračunaš, če se ti splača kolo sposojat ali raje nabaviš svojega.

Glede poti za začetnike - so povsod. Za začetek je najbolje najt nekaj iz domačega kraja. To pomeni da je blizu in lahko čimveč vadiš. Če poveš od kod si, ti lahko kak domačin svetuje.

Pri furanju pa še kak velja pravilo - vaja dela mojstra.

Lp, T
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a ayna » 04 Mar 2016 16:53

TomažT napisal/-a:Zdravo!

Jasno definiraj želje, razmisli in postavi si zahteve (velikost, način uporabe, budžet), potem pa vztrajno išči. Nekdo ki zadeve pozna, pa ti naj svetuje iz tehničnega vidika, v kolikor nimaš izkušenj pri tem.

Glede poti za začetnike - so povsod. Za začetek je najbolje najt nekaj iz domačega kraja. To pomeni da je blizu in lahko čimveč vadiš. Če poveš od kod si, ti lahko kak domačin svetuje.

Pri furanju pa še kak velja pravilo - vaja dela mojstra.

Lp, T

Hvala.
Kolesarila sem po okoliških krajih, gozdnih poteh veliko. Sem iz Maribora in lani, ko se je odprl bike park, sem začela razmišljati, da bi poskusila bolj adrenalinsko.

Ravno zato pišem sem, ker od tehničnega vidika glede koles ne vem nič. Do zdaj sem imela navadno kolo iz Hervisa, ki pa ni ravno za gozdne poti in mojih želja glede kolesarjenja, zato bi si rada kupila novo/rabljeno kolo, seveda boljše. Ne poznam pa nikogar, ki bi več vedel o tem. Tudi, če grem v kolesarsko trgovino, bi rada vsaj približno opisala kaj želim in kakšne specifikacije naj ima, da mi ne bodo prodali nekaj kar ni zame.
ayna
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 04 Mar 2016 18:22

Na tvojem mestu bi gledal polnovzmeteno kolo z okoli 140 -160 mm hoda spredaj in zadaj. Na vrh hriba boš še vedno lahko pribrcala brez težav (česar recimo s kolesom za spust ne moreš), za dol so pa ta kolesa tudi že dovolj sposobna, da lahko uživaš tudi na zahtevnih spustih.

Za 800 evrov sicer prav ogromne izbire rabljenih koles tega ranga ni, ampak če si vzameš čas, se da tudi za tak denar dobit solidno kolo. Je pa vsekakor fajn, da ti pri iskanju pomaga in svetuje nekdo, ki se na te zadeve spozna, glede na to, da praviš, da si bolj frišna na tem področju.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 04 Mar 2016 21:34

Tale Depresivnež vse tole zvozi s trdakom:
viewtopic.php?f=10&t=128672&start=180#p839570
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a fastdown » 04 Mar 2016 21:41

El Tomzo napisal/-a:Tale Depresivnež vse tole zvozi s trdakom:
http://www.mtb-forum.si/phpbb/viewtopic ... 80#p839570

FS pride do izraza pri večjih hitrostih. :wink:
Vse na poti prehitim, peljem se čez drn in strn dokler se ne zvrnem v grm.
Uporabniški avatar
fastdown
član

Kraj: 46,02983°N / 14,55526°E

OdgovorNapisal/-a problematiks » 04 Mar 2016 23:23

El Tomzo napisal/-a:Tale Depresivnež vse tole zvozi s trdakom:
http://www.mtb-forum.si/phpbb/viewtopic ... 80#p839570

Ja, pa trial se tudi da vozit s specialko. Ampak to se ne naredi specialke najboljse opcije za to, a ne? :wink:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Nikolaj » 05 Mar 2016 05:26

Pa kam je šla tabla, ko nekdo išče nasvet za po makadamu, je enduro must have, zdaj pa bi punca rada kolo za bajkpark, pa ji tiščite trdake.

Ja, kupi si rabljen park bicikl, dobiš tudi za 800€ kaj. Računaj pa, da bo skoz kaj za šraufat (to bo tudi na onem za 1.800€). Naj ti bo prav pa vsaj malo všeč.

LP

Nikolaj
Nikolaj
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 05 Mar 2016 08:49

Ideja za trdak je bolj namenjena kot opcija za lokalne vzpone in spuste, ne za kolo za v bike-park (skoki, padci...).
Odpade en amortizer (in s tem vdž€vanj€ -- 85€ +).
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 05 Mar 2016 17:55

ampak saj punca kolo za makadam ima. čeprav iz hervisa, najbrž dovolj dobro služi namenu.

Če iščeš bajk za bajkpark, torej izključno za šatlanje oz. sedežnico, ti svetujem da vzameš DHja in ne nekih enduro-kvazi FR-ultratehnoloških kompromisnih in lahkih zadev. zakaj ne? 1-ker DH odpušča bistveno več napak in vliva več samozavesti. in 2- ker je ta kategorija koles namenjena spuščanju zato so grajeni bolj robustno in so kak kg težji od ostalih koles. Pri "bikepark", torej netekmovalni in ne-profi uporabi na DH bajku praktično nimaš kej uničit, ležaji brez težav zdržijo dve sezone, predvsem pa bolje prenašajo padce in izlete s proge.

za 800€ se v segmentu DH koles dobi marsikaj. če se mene vpraša je to okvirna cena za nek osnovno opremljen 2010-2012 bajk v solidnem stanju ki je za začetnika več kot dovolj. Konec koncev so za začetnika nastavitve na dražjih komponentah prej ovira kot korist, saj nima ne znanja vožnje, še manj pa tehnike, da bi razumel nastavitve in znal optimalno nastavit kolo. ponavadi je osnovna oprema tudi cenejša za vzdrževanje oziroma ima daljše intervale servisa, ni pa to nujno. V sloveniji se splača kupit rabljeno kolo, sploh za tiste ki niso preobčutljive sorte in jim opraskana barva ne pomeni konca sveta. rabljena roba namreč izgublja vrednost vsaj dvakrat hitreje kot v povprečju EU. je pa v ponudbi precej velik procent nič vrednih smeti, zjahanih in zluftanih okvirjev, polomljenih komponent, skritih napak, nategunov,nabitih cen... svašta se najde. zato priporočam da se vpraša kakega poznavalca za nasvet.
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 06 Mar 2016 09:42

Jaz bi počakal na sezono, se odpeljal na Roglo in si tam sposodil kolo z zaščitno opremo in plačal inštrukcije,...
Rogla res da ima počasno sedežnico, je pa teren dokaj prijazen za začetnika.

Če ne Rogla, pa kjerkoli drugje, v glavnem brez izkušenj si v parku kar hitro lahko narediš veliko škode, pa po mojem mnenju ne zaradi prehitre vožnje, ampak zaradi prepočasne, ker ne veš kako in kaj,...

Razmišljaj tako, da za nekaj par vloženih EUR v neko šolanje ali inštrukcije, si lahko prišparaš veliko nevšečnosti kar se poškodb tiče,...

Zgolj moje mnenje,...
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ayna » 06 Mar 2016 20:33

Izi napisal/-a:Jaz bi počakal na sezono, se odpeljal na Roglo in si tam sposodil kolo z zaščitno opremo in plačal inštrukcije,...
Rogla res da ima počasno sedežnico, je pa teren dokaj prijazen za začetnika.

Če ne Rogla, pa kjerkoli drugje, v glavnem brez izkušenj si v parku kar hitro lahko narediš veliko škode, pa po mojem mnenju ne zaradi prehitre vožnje, ampak zaradi prepočasne, ker ne veš kako in kaj,...

Ja, saj tako bom tudi naredila, bom plačala inštrukcije.
Sem pogledala na spletno stran od Rogle, pa nikjer nisem zasledila kdaj ponavadi se bike park odpre?
ayna
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 06 Mar 2016 20:59

Tipicno se bajk parki pri nas odpirajo okoli prvega maja. Kaksen malo prej, kaksen malo pozneje, odvisno od razmer.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Guarana » 06 Mar 2016 21:07

Na to temo je vedno lepo kaj pripomnit...

Moj No1 nasvet je, da se na tak ali drugačen način povežeš z mtb lokalci... zelo verjetno dobiš nasvet zastonj, za ceno enga piva za poskusit kakšno kolo da si lažje predstavljaš za kaj se gre preden greš kupovat, itd.
Pa še na turco ali v park greš skupaj. Saj včasih pride dan, ko želiš na turco sam, vendar večinoma je zelo zaželena družba.
Ker sem s primorske ti ne znam rečt, kam se obrni, so pa tu gori gotovo tudi ljudje z vašga konca.
Guarana
član

OdgovorNapisal/-a bzenko » 07 Mar 2016 08:47

Ko štarta bike park Pohorje lahko greš do fantov ki rentajo kolesa pod gondolo in boš pri njih dobila vse informacije. So fajn pobi in bojo ziher pomagal ;)
ride now work later
bzenko
član

Kraj: Getovlje

OdgovorNapisal/-a enej_46 » 07 Mar 2016 09:16

bzenko napisal/-a:Ko štarta bike park Pohorje lahko greš do fantov ki rentajo kolesa pod gondolo in boš pri njih dobila vse informacije. So fajn pobi in bojo ziher pomagal ;)

Torej letos ne bo furala če bo pohorje čakala :lol:
Uporabniški avatar
enej_46
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 07 Mar 2016 12:25

saj Peca ni tako daleč, super teren kjer tudi nekdo brez tehničnega znanja občuti nekaj adrenalina in hitrosti. Pa še bande in skoke se nauči furat...
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 07 Mar 2016 12:50

Hmmm, ja... Ravno za ucenje skokov jaz Pece ne bi priporocil. Ker ce ti skok ne uspe, padec na tisti beton po mjem kar precej boli. V najboljsem primeru ti pa odbrusi nekaj koze.

Mislim, da so za ucenje tehnike vseeno precej boljsi tereni z zemljato podlago. Ker ko se ucis, tudi padas.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a ayna » 07 Mar 2016 18:07

Kaj pa Rogla je primerna za začetnike?
ayna
član

OdgovorNapisal/-a enej_46 » 07 Mar 2016 18:29

Po neki logiki bi naj vsi bike parki imel linijo za zacetniKe.

Pa tudi ce je res pre hudo stopis dol, porines cez oviro in naprej.

Rogle nisem fural ampak po opisih in slikah sodec je prijazna sirsemu spektru riderjev.
Uporabniški avatar
enej_46
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 07 Mar 2016 18:35

Rogla je definitivno za začetnike... BP je tudi v osnovi orientiran bolj za družinsko uživanje. Samo glej da greš tja, ko bo suho. Podlaga je taka, da se ne posuši najhitreje in tudi vozne razmere se hudičevo poslabšajo kokr je mal mokro.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Tzuli » 08 Mar 2016 08:11

Tudi Kranjska Gora ima linijo primerno za začetnike, tki. Family line. Imamo tudi inštruktorje, odpremo pa 22.04.
On the internet you can be anything you want.

It's strange that so many people choose to be stupid.
Uporabniški avatar
Tzuli
What, me worry?

OdgovorNapisal/-a Izi » 08 Mar 2016 09:17

enej_46 napisal/-a:Po neki logiki bi naj vsi bike parki imel linijo za zacetniKe.

no ja bolj je problem če ima park samo eno linijo tako kot Pohorje,... no ja če jo bo sploh imel,...

za začetnika se mi zdi zelo pomembno da so razmere take da ne rabi pol poti sestopat in porivat kolo, ker bi se lahko zgodilo, da se mu bo ta šport prej zagnusil, preden dobi toliko znanja in poguma da se odpelje...

vsekakor pa si privošči kake inštrukcije,... pa tko roko na srce, kot so bile predlagane lokalne zastojn inštrukcije,... ja sej vse lepo in prav,... sam dejstva so taka,...
- ne znamo vsi dobro, razumljivo in pravilno razložit tehnike vožnje, ker recimo da nam ratajo zadeve same po sebi omevne in ne razumemo kako to drugim ni,...
- bejba na kolesu, ki bi rada vozila parke in DH,... no ja glej da ne bo več slinjenja kot koristnih napotkov,... razen če si tega želiš,...

:mrgreen:
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ayna » 08 Mar 2016 16:48

Izi napisal/-a:
enej_46 napisal/-a:Po neki logiki bi naj vsi bike parki imel linijo za zacetniKe.

vsekakor pa si privošči kake inštrukcije,... pa tko roko na srce, kot so bile predlagane lokalne zastojn inštrukcije,... ja sej vse lepo in prav,... sam dejstva so taka,...
- ne znamo vsi dobro, razumljivo in pravilno razložit tehnike vožnje, ker recimo da nam ratajo zadeve same po sebi omevne in ne razumemo kako to drugim ni,...
- bejba na kolesu, ki bi rada vozila parke in DH,... no ja glej da ne bo več slinjenja kot koristnih napotkov,... razen če si tega želiš,...

:mrgreen:

Ne, ne saj bom kar plačala inštrukcije v bike parku. Bo tako še najbolje :)
ayna
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 01 Apr 2016 08:54

Na FB obstaja lokalna AM/Enduro/DH MB skupina, kjer se lahko tudi dobi kakšen pametni nasvet, dogovori za skupno furanje, itd... pubeci so vredu, pa sem prepričan, da bodo tudi z veseljem pomagali ;)

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Kraj: Maribor

Vrni se na Tehnika vožnje, gradnja poti in poligonov, ostale kolesarske tehnike

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov